mm Carlo Veeger en De Lieuw openen 'bezoekboerderij' v mi Restauratie verbrand monument gestart Aandacht voor landschapsontwikkeling TEXELSE J COURANT' a a t s IÓ23 -m... - 'kr: Locatie vollemolen Den Burg gevonden Onder het motto 'Bezoek de boer en beleef de natuur op zijn bedrijf' kunnen belangstellenden deze zo mer voor een rondleiding terecht e Lindehoeve. Ze maken er niet alleen kennis met de traditio nele agrarische producten, maar krijgen er ook uitleg over natuur- en landschapsontwikkeling en de rol die de boeren op Texel daarin spelen. De 'bezoekboerderij', die zaterdag wordt geopend, is een idee van agrarische natuur- «ereniging De Lieuw en wordt uit gevoerd in nauwe samenwerking met de eigenaren van het bedrijf aan de Westerweg, schapen houders Carlo en Carien Veeger. - liet nieuwe initiatief dient meerdere ilen. De Lieuw wil met de bezoek- lerij meer bekendheid te geven inde natuur en landbouw op Texel Ihet algemeen en de eigen activitei- in het bijzonder. 'Dat er in de land- jw aardappels, graan, melk en geproduceerd worden is be- maar dat het landschap, ge vormd door agrarische activiteiten, - idraagt aan natuur- en landschaps ontwikkeling blijft vaak onbespro ken', vertelt Marcel Drenth, veld- coordinator van De Lieuw. Tijdens de wandeling kunnen bezoekers zien welke mogelijkheden er zijn om na tuur en landschap te beheren en hoe ze inpasbaar zijn in het boerenbedrijf. Bekende voorbeelden zijn nest bescherming, het vergraven van slootkanten om ze aantrekkelijk te maken voor meerdere planten soorten en het inzaaien van akker randen met bloemenzaad. Drenth wijst erop dat de vereniging boeren niet alleen helpt met de uit voering van agrarisch natuur- en landschapsbeheer, maar ook een belangrijke rol speelt in het behoud van typisch Texelse landschaps elementen, zoals de tuunwal. 'Jaren lang werden tuunwallen gezien als een sta-in-de-weg. met als gevolg dat ze werden opgeruimd. Steeds meer boeren zien tegenwoordig de landschappelijke en ecologische waarde van de tuunwal en vragen een beheersvergoeding aan. We be- boerderij is volgens Drenth dat de vereniging nu een plaats heeft waar ze mensen kan ontvangen. 'Als we subsidiegevers op bezoek kregen, gingen we bij eén van de leden aan. de keukentafel zitten. Dit is veel mooier. Er is hier ook plaats voor de informatiepanelen waarmee we ons op markten presenteren.' Voor de huisvesting hebben Carlo en Carien Veeger met subsidie van De Lieuw een weinig gebruikte stolp opge knapt, betegeld en (sober) gemeubi leerd. Voor de Veegers betekent de bezoek boerderij een kleine maar welkome aanvulling op hun inkomen. Sinds ze een paar jaar geleden hun melk veehouderij beëindigden, hebben ze hun schapenhouderij flink uitgebreid en ook op andere manieren aan hun Marcel Drenth (rechts) bestaansrecht gewerkt. Carlo Veeger: 'Op het moment dat we de koeien verkochten, hadden we hon derd schapen. Dat is te weinig om van te leven. Nu hebben we ongeveer eigenaar Carlo Veeger poseren voor de opgeknapte stolp cv n ze bezoekers verwelkomen. steden daaraan ook aandacht bij de 250 oudere ooien, 100 tot 120 jaar rondleidingen.' Iingenen wat rammen. Ik timmer aan Bijkomend voordeel van de bezoek- de weg met de fokkerij en heb sinds mene inleiding hebben gehad. Voor van Texel, zowel voor het landschap als het toerisme.' Vanaf 27 juni neemt Carlo Veeger ie dere maandag bezoekers mee voor een rondje over zijn bedrijf. Dat ge beurt nadat ze in de boet een alge- Op vakantie door nestbescherming Agrarische natuurvereniging De Lieuw kijkt terug op een goed jaar voor de nestbescherming. Heer weidevogels dan in voor gaande jaren hebben op Texel een nest gemaakt, iets wat vol- igens woordvoerder Marcel Drenth onder meer te maken heeft met het natte voorjaar, dat ook heeft gezorgd voor goede groeiomstandigheden. liet is wel wat kouder geweest, naar dat heeft alleen maar wat vertragend gewerkt.' Een hoogte punt vormt het aantal nesten dat ie broers Jan en Piet Lap op hun end hebben gevonden: 302. tenth: 'In de afgelopen jaren wa ren dat er meestal rond de 200. ■et landelijk record is 320, maar at halen ze misschien ook nog *1.' 1 ^goede resultaten zorgen voor «I animo onder de leden van De I lieuw, samen ongeveer zestig Él procent van het totaal aantal boe- 1 ren op Texel. Drenth: 'Je ziet steeds meer dat boeren opschep pen over het aantal nesten op hun land, waar ze het een paar jaar geleden nog niet zo veel kon sche len. Er zijn zelfs boeren die elk jaar schelpen over hun land strooien. Om kluten te lokken. Eén van hen had dit voorjaar 25 of 26 klutennesten. Omdat de kluut een relatief zeldzame vogel is, betalen wij 70 euro vergoeding per be schermd nest. Met de huidige prijzenoorlog tussen de vliegtuig maatschappijen kan die man voor dat bedrag wel met het hele gezin op vakantie naar Turkije.' Ook schapenhouder Carlo Veeger noemt de nestbescherming suc cesvol. 'Als je het geluk hebt dat je op een goede plek zit, kan die vergoeding een leuke aanvulling op je inkomen vormen. Ik ken al boeren die stukken grond die wat minder van kwaliteit voor de land bouw zijn uit de productie halen, om ze aantrekkelijker te maken voor vogels. Alles wat er verder op groeit, is meegenomen, maar het gaat om de nesten. Die zijn ook productie. Dat is een kentering in het denken, want een paar jaar ge leden had een boer dat nog niet durven zeggen.' VERVOLG VAN PAGINA 1 Kerncentrale pm eerste instantie benaderd van- zijn analyse over de hoge olie- re, maar het nieuws over 'een icentrale op een Waddeneiland' ^temooi om te laten liggen. Bij de ente rinkelde al snel de telefoon m reactie, waarna gemeente- Wchter Frans Hopman in het sbulletin van 14.00 uur telefo- ch liet weten dat de gemeente de n niet kende en ook met be- SQzitte wachten op een kerncen- Burgemeester Joke Geldorp ikte na het kort doorlezen van OSG voldoende geld is. 'Dan heb je Khêle tijd met onrust te maken', ws rector Henk de Vries. 'Voor een r* periode kun je dat wel opvan- L maar als het lang duurt, roept 'steeds meer weerstand op. Het W niet zo zijn dat een leerling die ^eerste klas in een bouwput be- m de zesde nog steeds in een zit.' De ouder- en ^eggenschapsraden spreken in J brief hun steun uit voor de riooldirectie. 'bouw van de school moet waar lijk Europees worden aan- De grens voor een Europese ^steding ligt op bijna zes miljoen De keuze van de architect moet schijnlijk eveneens via een Eu- peaanbesteding verlopen. 'Maar schoolbestuur heeft oog voor het ^bedrijfsleven', aldus De Vries, "ebben hier ook Texelse bedrij- «an het werk gehad en ze deden 9°ed.' De school wil ouders en •'Ogen zoveel mogelijk bij de jJ ze betrekken. In de "estingscommissie, met daarin jsgenwoordigers van de leerlin- •rietonderwijzend personeel, de gWirectie, het onderwijs- jsteunend personeel en de *"rs' bespreekt binnenkort op ^manier dat zou moeten. Leer- "ebben de website van de enquête over de nieuwe geplaatst. Volgens De Vries is bedoeling dat de resultaten 191 ook door de huisvestings- issie worden meegenomen. VERVOLG VAN PAGINA 1 Borghouts gin. Daarvoor was hij onder meer of ficier bij de Koninklijke Marine en in diénst van het Ministerie van Binnen landse Zaken, waar hij zich als jurist in verschillende.functies bezighield met de medezeggenschap en het arbeidsvoorwaardenoverleg bij de overheid, het recht op collectieve acties van ambtenaren, de geschil- lenoplossing bij het arbeids voorwaardenoverleg en de bestuur lijke structuur van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. In 1988 werd hij bij Binnenlandse Zaken be noemd tot plaatsvervangend Direc teur-Generaal Management en Personeelsbeleid en in 1989 tot di recteur Politie. In 1990 kreeg hij de functie van projectmanager reorgani satie politie en in 1992 volgde de benoeming tot Directeur-Generaal Openbare Orde en Veiligheid. In 1996 maakte hij de overstap naar het Mi nisterie van Justitie als Secretaris- Generaal. Als Commissaris van de Koningin is hij onder meer belast met openbare orde en veiligheid, huisvesting en ju ridische zaken. Borghouts is lid van GroenLinks. In zijn vrije tijd fietst en zwemt hij graag. Daarnaast is hij een liefhebber van kunst. kort ook het Waddengoud-certificaat. We hebben 23 hectare land. Daar gebruik ik 18 of 19 hectare van voor mijn schapen. Een ander deel verhuur ik voor de teelt van bloembollen en aardappels. Daarnaast doen we aan kamperen bij de boer en verhuur ik me ook wel aan andere boeren, om te melken bijvoorbeeld. De bezoek boerderij is een tak erbij. Daarom heb ik gereageerd op de oproep van De Lieuw. We zitten aan de goede kant en na de wandeling is er tijd voor koffie en om informatiemateriaal te bekijken. Het volledige programma duurt van 14.00 tot ongeveer 16.30 uur. Laarzen of goede wandel schoenen worden aangeraden. De rondleiding is niet toegankelijk voor rolstoelen, kinderwagens en buggy's. Mensen in een rolstoel kunnen wel in de boet terecht. Groepen zijn na over leg eventueel ook op andere dagen welkom. Voor scholen wordt in sa menwerking met EcoMare nog aan een educatieplan gewerkt. Deelname kost €5,- voor volwassenen en €3,- voor kinderen (aanmelden bij Eco Mare). Donateurs en leden van De Lieuw kunnen hun kaarten ook bij de familie Veeger kopen en krijgen daar €2,- korting. De bezoekboerderij wordt zaterdag 25 juni in aanwezigheid van genodig den geopend door Dick Drijver, voor zitter van De Lieuw. De opening valt samen met de Week van het Platte land, een landelijk evenement. Tus sen 11.00 en 16.00 uur zijn ook an dere belangstellenden welkom. Koffie en koek staan klaar. Tot 15.00 uur worden korte rondleidingen (van on geveer 30 minuten) verzorgd. het ECN-rapport voor de eer om voor de camera te verschijnen. In het scenario waarin Texel figureert, wordt geschetst hoe Nederland. Bel gië en Luxemburg een gezamenlijk energieonderzoekcentrum voor de Benelux oprichten. Dat centrum zet een bedrijf op dat een soort demon stratie-kernreactor gaat bouwen. Dat bedrijf weet, volgens het scenario 'de burgemeester van Texel ervan te overtuigen een referendum te houden over nucleaire energie. De burge meester belooft de bewoners van het eiland dat de lokale energieprijzen drastisch zullen dalen en dan twintig jaar stabiel blijven.' Volgens de woordvoerder van het ECN had de auteur net zo goed de naam van een denkbeeldig eiland kunnen noemen. 'Het is allemaal een storm in een glas water.' Het toekomstrapport staat volledig los van de plannen van ECN om bij EcoMare een waterstof centrale te bouwen en een mini- waterstofeconomie op Texel te reali seren. Dat plan is wel serieus. s.V-P NIET verplaatsen BEL Ghleimjmsek Wt M n locatie op enkele tientallen meters achter de huidige Middelton in de Mars. Maarten 't Hart heeft er Foto's Jeioon van Hallumj Amateur-historici Maarten 't Hart en Gelein Jansen hebben in de Vol molen de plek gevonden waar in de zeventiende eeuw de vollemolen heeft gestaan. De toekomstige nieuwbouwwijk bij Den Burg is ver noemd naar een oude molen waar vroeger kleding winddicht werd gemaakt. De twee hebben met een bordje de locatie aangeven. Ze hopen dat er ooit een klein monu ment of een plaquette komt. 't Hart berekende de locatie aan de hand van een kadastrale kaart uit 1832 (uit het veldnamenboek van Sjaak Schraag) en een topografische kaart uit 1998. Op de kadastrale kaart stond de molen nog ingetekend bij een meertje met de naam Watercoogh. Uit de topografische kaart kon 't Hart herleiden waar dat meertje vroeger lag. 'Dat was aange geven met een hoogtelijn.' Volgens Cees Maas sprak de vader van de dames Dijt vroeger altijd over de 'ver stoven meertjes' als hij het over die plek had. Met behulp van een loopwiel trok de De scherven en stukken leisteen die Gelein Jansen heeft gevonden. Hoornder het bouwgebied in en kwam op nagenoeg dezelfde plek uit waar Jansen diverse spullen uit de grond heeft gehaald, die hoogstwaar schijnlijk bij de vollemolen hebben gehoord. 'Er lag onder meer veel lei steen en dat komt daar anders niet voor', aldus Jansen. Hij vond ook veel scherven van aarden gebruiksvoor werpen en pijpenkopjes. 'Er zat een geel slib aan dat je vaker ziet bij spul len uit de zeventiende eeuw. Bij de Schans en bij de opgravingen van Irene Maas in de Dennen zag je dat ook en die spullen dateren eveneens uit de zeventiende eeuw.' Het was voor 't Hart de tweede keer dat hij de locatie van de vollemolen terugvond. Op 12 december 2002 ging hij ook al met zijn loopwiel het weiland in, nadat hij een verhaal over de zoektocht van Jansen had gele zen. 't Hart was zelf ook in het onder werp geïnteresseerd en die dag was een geschikte gelegenheid om te speuren, omdat de sloten waren dichtgevroren. Hij plaatste toen even eens een bordje bij de vindplaats, maar dat raakte zoek. Er staat nu een nieuw bordje. Een medewerker van de gemeente maakte de uitvoerders die het gebied momenteel met shovels bouwrijp maken er gisteren op attent. De plaats die Jansen en 't Hart heb ben gevonden, is de plek waar de molen na 1623 heeft gestaan. Voor die tijd stond hij, volgens oude aktes, op een andere plek aan de Watercoogh. Wanneer de molen is gebouwd en wanneer hij is verdwe nen, is niet bekend. Bekend is wel dat hij in ieder geval van 1598 tot 1659 heeft bestaan. Jansen diepte uit het archief van de Nieuwe Texelsche Courant een verhaal op (uit 1922) waarin wordt beschreven dat in 1589 zeven tot acht knechten bij de molen werkte. Het veldnamenboek spreekt over 1659 als laatste bekende jaartal. Er zijn voor zover bekend geen af beeldingen van de vollemolen Die werd vroeger gebruikt om kleding van een vilten (winddichte) laag te voorzien. In een uitgave van de His torische Vereniging (juni 2003) be schrijft 't Hart dat de kleding in een bak met water winddicht werd ge maakt door er zeep en vollersaarde (vettige klei) aan toe te voegen. Op die manier werd de stof vervilt. Dat vervilten gebeurde met behulp van hamers of stampers die door de wind werden aangedreven en waarmee de kleding in de bakken werd geplet, 't Hart en Jansen hopen dat de ge meente een monument of een plaquette plaatst op de plek van do molen, zodat er een herinnering aan de naamgever van de nieuwe wijk blijft. Jansen: 'Als je iets met de toe komstige woningen schuift, kun je die plek vrijhouden.' Goede vangst bootviswedstrijd De eerste bootviswedstrijd van het zomerseizoen is succesvol verlopen. De twaalf deelnemers, die vanaf zes bootjes voor de haven van Oude- schild visten, haalden 52 vissen uit het water met een totale lengte van ruim 20 meter. De winst ging naar Map van derZwaag. die 16 stuks op het droge kreeg met een lengte van 444 centimeter. Kees Kalis eindigde als tweede (13 stuks, 407 cm) en de derde plek was voor Nico Tessel (9 stuks, 272 cm). Er werd hoofdzake lijk jonge kabeljauw gevangen. De volgende bootviswedstrijd is in ver band met de Havenfeesten in Oude- schild vervroegd naar zondag 10 juli, van 14.00 tot 17.00 uur. Luchtballonnen alarmeren redders Reddingboten van de KNRM en de Reddingsbrigade alsmede een vliegtuig van de kustwacht kwa men zaterdagmiddag in actie na een melding dat een persoon op een luchtbed ter hoogte van het strand van paal 19 was afgedreven. Vanaf het strand zelf was mets meer te zien, maar er werd rekening mee gehouden dat de drenkeling als ge volg van de zuidoostelijke wind in middels buiten zicht was Er werd daarom geruime tijd systematisch gezocht door zowel de reddingboot van Den Helder als de Zalm van Texel. Het kustwachtvliegtuig dat toe vallig in de buurt was, wijzigde zijn DINSDAG 21 JUNI 2005 Landbouw maakt de balans op in kritisch pamflet Vijf jaar na het verschijnen van de toekomstvisie Met het oog op mor gen, maakt de Texelse landbouw de balans op. Dat gebeurt in het pamflet Morgen is Vandaag. Het rapport zal op vrijdag 15 juli wor den aangeboden aan Commissaris van de Koningin Harry Borghouts. Was in 2000 de dreigende oneven wichtigheid tussen de sectoren toe risme, visserij en landbouw de aan leiding tot het uitbrengen van een analyse en toekomstvisie, in de stu die die in juli verschijnt wordt inge gaan op de vraag in hoeverre de in de rapportage van vijf jaar geleden ge formuleerde doelen zijn gehaald, of de land- en tuinbouw de positie in de eilandeconomie heeft kunnen hand haven en in hoeverre externe bedrei gingen de kop zijn ingedrukt. Het pamflet zal eindigen met een ondub belzinnige boodschap aan bestuur ders en beleidsmakers. Het initiatief is genomen door de PR- commissie van LTO Noord, voorheen de WLTO, die bij de uitvoering is bij gestaan door deskundigen uit het bedrijfsleven. koers en deed ook enkele 'slagen' om het zeegebied waar de drenkeling zich zou kunnen bevinden af te speu ren. Na twee uur zoeken stuitte de Zalm op een partij aan elkaar gebon den luchtballonnen, die op afstand voor een luchtbed konden worden aangezien. Omdat ook nadien nie mand werd vermist, wordt aangeno men dat degene die alarm sloeg zich door gezichtsbedrog heeft laten mis leiden. De strandbewaking bij paal 19 was zaterdag nog niet begonnen, maar de leden van de reddings brigade waren al wel in hun hoofd kwartier op Texel, zodat zij later toch nog bij de zoektocht konden worden ingeschakeld. Spotvogel houdt vuurvlinder tegen De gemeente heeft een klein deel van de grondwerkzaamheden in de toekomstige wijk de Volmolen bij Den Burg een tijdje stilgelegd om een broedende spotvogel niet te verstoren. Het nest van de landelijk bedreigde vogel bevindt zich in de bomen langs de Hallerweg op de plek waar de aansluiting van de nieuwe weg de Vuurvlinder komt. Het werd ontdekt nadat een vertegenwoordiger van de Vogelwerkgroep op verzoek van de gemeente een rondje door het gebied had gemaakt. De gemeente wacht met het gebruiksklaar maken van de nieuwe weg en de aansluiting, totdat de jongen zijn uitgevlogen. 'We zijn volgens de Vogel- en Habitatricht lijnen verplicht de spotvogel met rust te laten', aldus een woordvoerder van de gemeente Hij verwacht dat de grondwerkzaamheden ondanks de vertraging vóór de bouwvak kunnen worden afgerond. De spotvogel staat op de rode lijst van bedreigde diersoorten. 'Op Texel gaat het nog wel goed met die vogel, maar landelijk gaat hij achteruit', al dus Adriaan Dijksen van de Vogel werkgroep. 'Vorig jaar hebben we ze: nog geteld en toen kwamen we uit op 120 paren, verspreid over heel Texel. We waren verbaasd dat er nog zoveel waren.De spotvogel broedt 10 tot 12 dagen. Daarna blijven de jongen nog ongeveer evenveel dagen in het nest voor ze uitvliegen. waarna het in de verhuur komt. Op vallend is dat de eigenaren geen be roep doen op de subsidie die voor restauratie van rijksmonumenten be schikbaar is. Volgens een woordvoer der van de gemeente had de eigenaresse het pand liever van de monumentenlijst af gehad, maar ging het Rijk daarmee niet akkoord. 'Het pand staat nog op het uitvoenngs- programma, maar de eigenaren heb ben met gereageerd op onze vraag of zij gebruik willen maken van de be staande subsidieregelingen. Ze doen het blijkbaar liever op hun eigen ma nierVolgens de woordvoerder bete kent dat echter niet dat er 'zomaar' te werk gegaan mag worden. 'Het opknappen moet binnen de norm gebeuren en de hoofdstructuur moet in tact blijven. Anders is een monumentenvergunning nodig, want we willen wel weten wat er precies wordt gedaan.' Om de rijkssubsidie niet kwijt te raken, moet deze voor oktober van dit jaar aan een ander project worden besteed. Mogelijk wordt de €20.000,- die voor De Ruyterstraat 85 beschikbaar was nu besteed aan nieuw stucwerk in de hervormde kerk van Den Hoorn. In opdracht van eigenaresse Antoinette Welle is onlangs gestart met de restauratie van het monu mentale woonhuis aan de De Ruyterstraat 85 in Oudeschild. Het pand, dat is opgenomen op de rijksmonumentenlijst, verkeert al jaren in slechte staat door achter stallig onderhoud. Bovendien werd de woning in januari van dit jaar van binnen volledig verwoest door een brand, die vermoedelijk ont stond door kortsluiting. Volgens Jacques Ruaris, die namens zijn partner Antoinette Welle de bouw begeleidt, wordt het pand grondig opgeknapt. 'We pakken het rigoureus aan. Het wordt weer helemaal in de oude staat hersteld. Er komt nieuw stucwerk, nieuwe dakgoten, andere kozijnen. En de muren worden voor een deel opnieuw opgemetseld.' De restauratie is dne weken geleden aangevangen. 'We zijn binnen be gonnen. Daar is de structuur nu her steld en worden de verschillende ruimtes weer zichtbaar. Nu het mooi weer is, zijn we ook buiten bezig.' Hij verwacht dat het pand eind van het jaar weer in oude glorie is hersteld. Het woonhuis, dat al jaren in slechte staat verkeert, wordt dit jaar in oude glorie hersteld. Foto Lov'so van dor SUM)

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5