..et Sop redt opvarenden brandende kotter nenm Cjrocn ^warLrJexels ïn het hartL Jan.P. Strijbosschoo! wordt opgeheven Verkoeling in haven Oudeschild 'Onverkwikkelijke discussie bij voordrachtkwestie NV' ^Texelse Media Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave vï v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11989 VRIJDAG 24 JUNI 2005 TEXELSE^COURANT lll'llllllrlrltivl slaan uit de brandende SL27 op 25 mijl ten westen van Texel. De opvarenden van de Stellendamse kotter stappen over op Het Sop. lat sopj Betonningsvaartuig Terschelling blust het Politieonderzoek De Texelse politie komt er goed vanaf in een landelijk onderzoek van het weekblad Elsevier naar veiligheid. Volgens het onderzoek is er op Texel veel tevredenheid over de zicht baarheid en de daadkracht van de irotoKNRM/namco Gaai) politie. Op basis van de misdaad cijfers over de periode 2000 tot en met 2003 is het volgens Elsevier met de veiligheid minder goed gesteld. Pagina 7 Feköönsie op Tessel Als Texelaars hebben we wel een beeld van het eiland, maar hoe kijken onze gasten er tegen aan? De Texelse Courant volgt deze zomer een aantal toeristen tijdens hun va kantie. Waarom komen ze, waar ver blijven ze, waar gaan ze naar toe en wat vinden ze ervan? En: komen ze nog eens terug? Een zonnige serie, met een kritische ondertoon. Deze week de familie De Jong uit Gorredijk. Pagina 3 Ivtger Oosterhuis heeft woens- jagmiddag met Het Sop op volle vijf opvarenden van een bran- jende viskotter gered. De kotter, leSL27 Johannes uit Stellendam, aakte op ongeveer 25 mijl ten nesten van Texel in brand. De rexelse visboot lag op dat moment ingeveer anderhalve mijl bij de otter vandaan. lie hoorden twee keer een nood- islding en daarna zijn we meteen aanvaren', vertelt Oosterhuis. Toen Ie: Sop bij de brandende SL27 arri veerde sloegen de vlammen al uit het schip en stond de bemanning voorop het dek. Ze konden geen gebruik maken van hun reddingsvlot, omdat dat bij het te water laten over de kop was geslagen en ondersteboven bij de boeg dreef. Oosterhuis: 'Ik heb de Kustwacht laten weten dat ik ter plaatse was en daarna ben ik er naar toe gegaan.' De Kustwacht had op dat moment al groot alarm geslagen en diverse boten naar de kotter ge stuurd. Met tien mensen die hij al aan boord had om te vissen, manoeu vreerde Oosterhuis zijn tien meter lange visboot naast de brandende kotter om de vijf opvarenden aan boord te laten komen. 'Je voelde er de hitte van de kajuit. Het was geluk kig een mooi vlakke zee, want je ligt wel naast een brandend schip en je hebt op een gegeven moment vijftien man aan boord.' Na de reddingsactie van Oosterhuis arriveerde het ene na het andere schip bij de SL27 voor hulpverlening. Het betonningsvaartuig Terschelling van Rijkswaterstaat, dat eveneens in de buurt was, begon met bluswerk zaamheden. Met een lynxhelikopter van de Koninklijke Marine werden drie van de vijf opvarenden overge zet op het fregat de Hr. Ms. Van Nes. De schipper en een vijfde opvaren den gingen aan boord van de Ter schelling. Van de KNRM waren de reddingboten de Beursplein (De Cocksdorp), de Johannes Frederik (Den Helder) en de Graaf van Bylandt (Vlieland) ter plekke. Toen bleek dat de opvarenden waren gered, gingen de Graaf van Bylandt en de Johannes Frederik weer terug en bleef de Beursplein standby. 'We waren er in eerste instantie heengegaan om de mensen te redden', vertelt schipper Charles Douma van de Beursplein. 'Daarna zijn we erbij gebleven voor de veiligheid van de anderen die er bezig waren.' De Beursplein had er ongeveer drie kwartier voor nodig om op de onheilsplek te komen. De brug en het bemanningsverblijf van de SL27 brandden volledig uit. De bluswerkzaamheden werden op een gegeven moment gestaakt, om dat er anders teveel water in de kot ter zou worden gespoten. Volgens een woordvoerder van de Kustwacht was de brand 's avonds onder con trole. Rederij Noordgat van Terschel ling heeft de uitgebrande kotter daar na op sleeptouw genomen naar Stel lendam Het betonningsvaartuig Terschelling bleef daar, met de schip per van de SL27 aan boord, bij voor de begeleiding. 'Hij wilde graag in de buurt van zijn schip blijven', aldus de woordvoerder. Onderzoek moet uit wijzen wat de oorzaak van de brand is geweest. Vermoedelijk is die ont staan in de machinekamer. De SL72 Johannes is eigendom van VOF E. Seters en Zonen uit Stellendam en sinds begin jaren tachtig in de vaart. .eerlingenaantal onder kritische grens Ween een wonder lijkt te kunnen oorkonten dat de Jan P. Strijbos- chool in Midden-Eierland wordt pgeheven. Zoals het er nu naar itziet zijn er per 1 oktober 2005 #g 13 leerlingen over, wat bete rt dat de school voor het derde KMereenvolgende jaar onder de ipheffingsnorm zit. Op grond van k Wet op het Primair Onderwijs is pheffing hierdoor onvermijdelijk, let komend schooljaar wordt nog sgegeven aan de Oorsprongweg, «tingang van 1 augustus 2006 iaat de school dicht. tesluiting is wrang, omdat de school og maar enkele jaren geleden ingrij- «nd is gemoderniseerd. Over de raag of die kostbare onderwijskun- '9® aanpassing wel verstandig was, «■d vijf jaar geleden heftig gedis- ssieerd tussen schoolbestuur, - ram en ouders. Maar de uitkomst de ouderavond was dat men de fcool. die toen nog boven de op- ^ingsnorm zat, wilde behouden. 'aarde was toen dat er in Eier- M modem onderwijs moest kun- b worden gegeven, waarna Mid- an-Eierland de schouders eronder teen de gemeente de geldbuidel k. 16 negatieve spiraal werd ingezet «n de opheffingsnorm voor het ba- sonderwijs drie jaar geleden werd "ïepast. Op Texel werd deze op bokken van 29 naar 31, wat ver houdt met de bevolkingsdicht- Daardoor belandde de Strij dschool met 30 leerlingen onder de feche grens. Als dat één jaar het 'S, heeft dat nog geen gevol- •maar als dat drie jaar achtereen fjeval is, moet de school van •chtswege dicht. Toen enkele jaren (ft Onder de pomp ^er stuk (redactie@texelsecourant.nl) geleden bekend werd dat de school onder de norm zat, was dat voor een aantal ouders reden om hun kinderen op een andere school onder te bren gen. Schooldirecteur Kor Posthu mus: 'Hoewel zij wisten dat de school nog drie jaar de tijd had om boven de norm te komen, wilden ze niet dat hun kinderen les zouden krijgen op een steeds kleiner wordende school en dat ze de leegloop van de school zouden meemaken.' Met als gevolg dat de school meteen een flink eind onder de opheffingsnorm dook. Om aan sluiting van de school te ontko men, was er één ontsnappings clausule. Voor plattelandsgemeenten waarin de bevolkingsdichtheid per gebied sterk varieert, kan de ophef fingsnorm in uitzonderingsgevallen naar 23 worden verlaagd. Posthu mus: 'Toen het schoolbestuur (het college van b en w, red.) de toezeg ging had gedaan dat we in dat geval open konden blijven, hebben we ge keken hoe we er tenminste voor kon den zorgen dat we boven die norm zouden blijven.' Lees verder pagina 5 College te druk voor jeugdraad In de onlangs door de raad aange nomen nota Integraal Jeugd en Jongerenbeleid is de jeugdraad een van de weinige concrete actie punten. De jeugdraad past ook binnen de Nota Communicatie. Toch is er dit schooljaar geen jeugdraad gehouden, constateer de PvdA'er Eric Hercules zuur. 'Jammer dat het vastgestelde be leid niet is uitgevoerd.' De jeugdraad was uitgegroeid tot een jaarlijkse traditie, maar juist nu de raad zelf heeft aangegeven het een belangrijk middel te vinden om jon geren bij de politiek te betrekken, laat de gemeente het afweten. 'Ondanks aandringen van OSG De Hogeberg', stelde Hercules, die het college van b en w ter verantwoording riep. Bur gemeester Geldorp vertelde wel op school te zijn geweest om lessen bij te wonen, maar voerde tijdgebrek aan als excuus voor het niet doorgaan van de jeugdraad. De interne proces sen binnen de gemeente, aanpassin gen van de structuur en het ingezette communicatietraject, bijvoorbeeld rond vrijkomende agrarische gebou wen, vergen volgens Geldorp der mate veel van de organisatie, dat de jeugdraad erbij in is geschoten. Ze beloofde beterschap en dat komend herfst weer een jeugdraad wordt ge houden. Eelman respecteert keuze van ouders 'Heel spijtig, maar als er geen leerlin gen zijn kunnen wij geen school in stand houden', reageert onderwijs wethouder Nel Eelman op de onver mijdelijke sluiting van de Strijbos- school. 'Ons doel is altijd geweest scholen zo lang mogelijk open te houden. Maar ik respecteer de keu zes van de ouders, die vinden dat de school voor hen te klein is.' Over het feit dat de sluiting kort volgt op de modernisering van de school. 'Jam mer, maar het laat zien dat we voor kwaliteit gaan, dat wil zeggen: goede huisvesting en goed personeel.' Af gelopen dinsdag hakte het college de knoop definitief door. Bouw hostel mag doorgaan De bouw van het nieuwe hostel van Stayokay aan de Haffelderweg kan doorgaan. De Raad van State heeft de bezwaren verworpen die om wonenden Hans Eshuys, Jan Moens en Cock Eschweiler tegen de bouwvergunning van de ge meente hadden ingediend. De uitspraak van de Raad van State betekent tegelijkertijd dat de ge meente kan doorgaan met de realisa tie van de centrale hulpverlenings- post aan de Pontweg op het terrein van de voormalige Eyercoogh. De gemeente zou pas definitief eigenaar van dat terrein worden als Stayokay een onherroepelijke bouwvergunning voor de Haffelderweg zou hebben. De Raad van State stelt de bezwaar makers op meerdere fronten in het ongelijk. Volgens het hoogste rechts- orgaan in Den Haag is er sprake van een goede ruimtelijke onderbouwing en wordt niet in strijd met de nota Toerisme en Recreatie gehandeld. Volgens de Raad van State wordt er ook voldoende rekening gehouden met de verkeersbewegingen die het hostel op gang brengt. De te ver wachten overlast is volgens de uit spraak een punt dat met behulp van handhaving van de openbare orde kan worden aangepakt. Beide paracentra bij Bezwarencommissie De commissie Bezwaarschriften zet woensdag zijn tanden in de perikelen rondom het vliegveld. De commissie kan zich buigen over een bezwaar schrift dat advocaat Maurice Frant- zen namens Paracentrum Texel en Tessel Air heeft ingediend tegen een besluit van het college om met hand havend op te treden tegen activitei ten van Blue Side Up (het tweede paracentrum) en Wooning Aviation, die volgens de bezwaarmakers strij dig zijn met wat er toegestaan is op het luchtvaartterrein. WD en TB: debat over 'petten' college 'Een onverkwikkelijke discussie', kwalificeerde burgemeester Joke Geldorp de aanvaring tussen Maria van de Spek (VVD) en Arthur Oosterbaan (GroenLinks). Het ver bale vuurgevecht ontstond tijdens de raadsvergadering van dinsdag, tijdens het agendapunt over de voordracht van twee collegeleden voor de Raad van Bestuur van NV Luchtvaartterrein Texel. Met een daverende hamerslag riep Geldorp de twee kemphanen tot de orde. Uiteindelijk stemde de raad toch in met de voordracht, maar er komt wel een discussie over eventuele belangenverstrengeling als gevolg van nevenfuncties van leden van het college en de gemeenteraad. De vraag is in hoeverre het verstan dig is dat gemeentebestuurders ook andere functies bekleden. Texels Belang en de WD wonden er geen doekjes om dat verschillende petten de schijn van belangenverstrengeling wekken. Maar het voorstel van beide collegepartijen om vooruitlopend op de voordracht van de burgemeester en wethouder Annie Hin voor het bestuur van het luchtvaartterrein een discussie te houden over dit vraag stuk, kreeg geen meerderheid. De discussie over collegeleden die zitting hebben in andere besturen laaide vorig jaar al op, toen PvdA'er Ene Hercules ervoor pleitte om voor OSG De Hogeberg, waarvan b en w het bestuur vormen, een apart be stuur te vormen. TB en WD ontken den dinsdag in alle toonaarden dat de ruzie tussen de twee paracentra aan leiding is om de discussie aan te zwengelen, maar ze hebben de schijn tegen zich. Belangenverstrengeling en strijdige belangen liggen volgens Joop Groeskamp (TB) op de loer. 'Er hoeft maar wat te gebeuren en de advocaten vliegen je om de oren.' Het raadslid hamerde op het belang van een neutraal college. Dat bij het vlieg veld andere leden van het college de handhavingsportefeuille van voorzit ter Joke Geldorp hebben overgeno men, heeft volgens Groeskamp de schijn van meerdere petten met weg genomen. 'ledereen weet dat jullie met elkaar aan tafel zitten, waardoor het niet duidelijk is wie wat besluit. Van duidelijkheid is wel sprake er geen leden van het college in andere besturen zitten.' Hij kreeg steun van Maria van der Spek (WD). 'Vorig jaar hebben raad en college een work shop gehouden, met als uitkomst dat het verstandig is om in minder bestu- Lees verder pagina 5 Bezwaar kan bouw Volmolen vertragen Een bezwaar dat is ingediend tegen bouwmogelijkheden van een gebouw aan de Wilhelminalaan kan tot vertra ging leiden bij het verlenen van bouw vergunningen voor onder meer de nieuwe wijk de Volmolen. Bewoners van de Wilhelminalaan hebben tegen de verwachting van de gemeente in bij de Raad van State beroep aange tekend tegen dit onderdeel in be stemmingsplan Den Burg. Maandag 4 juli wordt bekend of het bezwaar gevolgen heeft voor de bouw. Nor maal gesproken kunnen de eerste bouwvergunningen eind juli of begin augustus worden verstrekt. Verkoeling is deze dagen een veel- in trek. Regelmatig duikt er iemand zich met kennen. Een van hen klom gebruikt woord. Het strand en delen van een kotter of zelfs het dok. gisteravond tot verrassing van di van de Waddenzee zijn favoriete Meestal zijn het jongens die met verse jongens op een meerpaal om plekken om even een duik te nemen enige branie een metershoge duik een riante sprong in het verkoelende en ook de haven van Oudeschild is maken, maar sommige meiden laten water te maken. (Fovea* Kon**) Parkeertijd Lidl naar een uur De parkeertijd in het centrum van Den Burg en op het terrein bij de Lidl in De Koog wordt per 1 juli verlengd van een half uur naar een uur. Dat heeft de gemeenteraad dinsdagavond be sloten. Dit nadat deze wens kenbaar is gemaakt tijdens een bijeenkomst over het parkeerbeleid eerder dit jaar. Vale gier even op bezoek op Texel Texel heeft woensdag en donder dag bezoek van een vale gier ge had. Het was de tweede keer dat het normaliter in Zuid-Europa le vende dier boven het eiland werd waargenomen. Hij werd woens dagmiddag voor het eerst in Eier- land gezien. De gier bleef daarna niet bepaald onopgemerkt. Woensdagavond werd hij door diverse Texelaars boven Den Burg en bij het Waalenburgerdijkje gezien en donderdag cirkelde hij rond boven De Waal. Oosterend en zwem bad Molenkoog in Den Burg. Het dier sliep 's nachts bij het Waalenburger dijkje en boven Den Burg werd hij waargenomen in het gezelschap van een buizerd. Donderdag om 14.00 uur stak de gier het Marsdiep weer over. 'Om 14.10 uur werd hij in Julianadorp waarge nomen', vertelt Arend Wassink die met behulp van diverse mensen de gier volgde. Volgens Wassink was het nog een onvolwassen vogel. Niette min trok de vale gier met name veel belangstelling door zijn grootte. De vleugels van een vale gier kunnen een spanwijdte van bijna drie meter krij gen. Bioloog Arthur Oosterbaan van EcoMare, die hem eveneens zag. gaat er vanuit dat het een wilde gier was. 'Als het er een was geweest die uit gevangenschap was ontsnapt, had hij wel een riempje om een van zijn poten gehad, maar dat had deze niet.' Op 1 augustus 2000 werd voor het eerst een vale gier op Texel ge zien. Toen bleef het echter bij één waarneming op de Hors. In juni 2002 werd op Texel ook al een lammergier waargenomen. (Advertentie) TEX ELS eScOURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: '8i50'" Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1