Vakantiekrant Brand vernielt stukje Loodsmansduin ZEGEL HEMA Zie ze vliegen... Cjroen ^wartr Jexels ïn het harL, Ambtenaar waarschuwde voor riskante beslissing 'Ga uiterlijk 2008 naar ministerie' Ambtelijke werkgroep burgemeester lust ze rauw buigt zich over haven Verschijnt wekelijks .anafl juli t/m l 26 augustus OPGERICHT 15 SEPTEMBEK 1887 - NR. 11990 Wellicht strijdig met planvoorschriften '.s-:= DINSDAG 28 JUNI 2005 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Als Paracentrum Texel en Tessel Air bij de bestuursrechter beroep aantekenen tegen de afwijzing door het college van het verzoek tot (preventieve) handhaving tegen het tweede paracentrum, bestaat er een reële kans dat de bestuurs rechter oordeelt dat de vestiging van een tweede paracentrum in strijd is met de planvoorschriften. Dat valt op te maken uit een amb telijk advies, dat tot voor kort niet Ati openbaar was. Het risico dat de gemeente op last tan de rechter alsnog moet handha- is aanwezig omdat het plan uitengebied met betrekking tot de «stemming Luchtverkeer op enkele nderdelen met uitblinkt in duidelijk- =d. Dit blijkt uit een ambtelijk advies stisgevoegd bij het besluit dat bur- meester en wethouders om het ?ioek om (preventief) handhavend et te honoreren. Bij het advies, dat gedateerd op 22 maart, staat de 'u,'| pmerking 'met openbaar", wat bete- lpa"a er: dat het destijds met aan de raad bekendgemaakt. Vooruitlopend op e behandeling door de commissie 'aarschriften, komende woens- agom 15.30 uur, is de betreffende assage alsnog openbaar gemaakt. wM»ia irjte vraag is waarom het college ,r5ensa rdank.s het risico om bij de rechter rderuit te gaan, toch heeft besloten 'kt te handhaven. Gisteren lukte het om hierover een reactie los te krijgen van b èn w zelf, waarvan in maart alleen wethouders Annie Hin en Corry Heijne deel namen aan de besluitvorming over de handhaving, in verband met de nevenfuncties van de burgemeester en wethouder Eelman. Het college verklaarde toen geen strijdigheid met het bestem mingsplan of de milieuvoorschriften te zien. B en w lieten ook weten niet overtuigd te zijn van een 'klaarblijke lijk gevaar van een op zeer korte ter mijn te verwachten overtreding'. Maurice Frantzen, raadsman van de familie Rienks, zei destijds dat het tweede paracentrum wel degelijk strijdig is met het plan buitengebied en dat ook naar de gebruiksregels moet worden gekeken. Uit de amb telijke opmerking blijkt nu dat op z'n minst sprake is van onduidelijkheden in het bestemmingsplan. Texels Belang, dat dinsdag tijdens de raadsvergadering een vergeefse po ging deed de voordracht van twee collegeleden voor de Raad van Be stuur van de NV Luchtvaartterrein uit te stellen, vindt het een vreemde gang van zaken. Piet Standaart: 'Als het college geen belang in deze kwestie zou hebben gehad, was er gewoon gehandhaafd. Maar door de verstrengeling is er toch vergunning verleend en niet gehandhaafd. Op z'n zachtst gezegd een rommeltje. Ik ben benieuwd hoe b en w dit besluit woensdag in de bezwaarschriften commissie motiveren.' duinbrand op Loodsmansduin te lijf te gaan Brandweerlieden trotseerden de stevige rookontwikkeling om de Ongeveer een halve hectare duin gebied op Loodsmansduin is zon dag bij een duinbrand verloren ge gaan. Door onbekende oorzaak vatte de heide aan het eind van de middag vlam. Voorbijgangers die rook uit de duinen zagen komen, sloegen alarm. De brand deed zich voor aan de voet van de bunker. Enkele tientallen men sen sloegen van achter de hekken bij de uitkijkpost de stevig rokende be groeiing gade. De brandweer be streed het vuur aanvankelijk met vuurzwepen en later ook met water dat uit een waterkraan bij de oude ingang van camping Loodsmansduin werd gehaald. In tegenstelling tot de duinbrand die zich in augustus 2003 een eindje verderop langs het Hoorn- derslag voordeed, had de brandweer deze keer geen last van een moeilijk te vinden brandkraan. Met behulp van een motorspuitpomp en een tankautospuit die beneden bij de trap bleef staan, werd een water transport op gang gebracht naar een tweede tankautospuit die tot boven nabij de batterij was gereden. Een medewerker van Staatsbosbeheer, dat tegelijkertijd met de brandweer was gealarmeerd, had een aanhan ger vol extra vuurzwepen afgeleverd. maar die hoefden uiteindelijk met te worden gebruikt. 'Er waren wel di verse mensen die meteen aanboden om ook mee te helpen. Dat was pret tig', aldus Bart Witte van Staatsbos beheer. De brandweer had de brand in korte tijd onder controle, waarna ze met nablussen kon beginnen. 'We zullen er de komende tijd alert op moeten zijn dat de hitte nog langer onder de grond kan zitten en in het najaar misschien nog voor problemen kan zorgen', aldus Witte. Naar de oorzaak konden Witte en brandweercommandant Dick Jongeneel alleen gissen. Jongeneel hield het niet voor onmogelijk dat de n r&neesier Joke Geldorp laat commissaris van de koningin Harry Borghouts bij het xtkoffiehuis in Oudeschild Japanse oesters uit de Waddenzee proeven. groeien bij wijze van spreken im de hoek' en liggen er voor het Prapen. Burgemeester Joke Gel- Kpiséén van de liefhebbers van oesters uit de Waddenzee en als aan haar ligt, komt er volop dacht voor het natuurproduct itekkernij. Pde daad bij het woord te voegen, "eerde ze commissaris van de in Harry Borghouts van de pro- ie Noord-Holland vrijdag bij zijn ciële bezoek aan Texel een schaal te Japanse oesters. De irmssaris van de koningin liet zich Ioesters goed smaken. Volgens ijdorp zou het verstandig zijn niet Temeer over Japanse oesters te fw. maar ze de term Texelse oes- P of Waddenoesters te geven, torgemeester staat niet alleen in 'pleidooi om de van de oor- exotische bewoner van de -denzee anders te gaan benade- l«i Zeeland worden Japanse oes- de Zeeuwse wateren al enige tijd als Zeeuwse oesters geëxploi teerd. Oesterliefhebber Lourens Westbroek uit Den Burg pleitte vorig jaar eveneens voor exploitatie van de Japanse oester uit de Waddenzee als Waddenoester en kok Jan Wolter Timmerman uit De Koog deelde ze een paar jaar geleden gratis uit in zijn restaurant, zodat mensen ze konden proeven. KilJ> PETTEN mm MOETEN HUT OOK DOEN?! Z0 ERG IS DIT PROBLEEM NOU OOK MEER NIET Stnww KiKtter Veerboot terug naar Vlissingen Het verblijf van de Dokter Wage- maker op Texel is vooralsnog van korte duur. Na de doop en de open dagen gaat de nieuwe veerboot zondagavond weer terug naar Vlissingen. Volgens TESO moeten de komende twee weken nog enkele laatste werk zaamheden worden uitgevoerd. Vol gens een woordvoerder kan dat be ter in een keer allemaal goed gebeuren. De nieuwe boot arriveert naar verwachting donderdag aan het begin van de avond voor het eerst op Texel. Vrijdagmiddag is de doop en zaterdag en zondag is hij voor ieder een te bezichtigen. Medewerkers van TESO verzorgen rondleidingen door diverse ruimtes en in de salon wordt koffie aangeboden. Op zaterdag is de boot van 14.00 tot 17.00 uur te be zoeken en op zondag van 11.00 tot 17.00 uur. De nieuwe boot ligt die dagen aan de onderhoudskade afgemeerd. TESO doet het verzoek aan bezoekers om zoveel mogelijk met de fiets of de bus naar 't Horntje te komen, vanwege de beperkte parkeercapaciteit op de veerhaven. Om auto's te kunnen opvangen, wordt het extra opstelterrein openge steld. Verderop in deze krant uitge breid aandacht voor de nieuwe boot. Een ambtelijke werkgroep van de gemeenten Texel en Den Helder, de provincie, Rijkswaterstaat, het hoogheemraadschap, TESO en de Koninklijke Marine is begonnen aan een onderzoek om te bekijken wat er het beste met de veerhaven in Den Helder kan gebeuren en hoe het centrum van Den Helder van de verkeersoverlast kan worden ver lost. De werkgroep onderzoekt de finan ciële en technische haalbaarheid van zowel verplaatsing als handhaving van de veerhaven op de huidige locatie. In dat laatste geval wordt bekeken hoe het verkeer dan het beste naar de veerhaven kan worden geleid om het centrum te ontlasten. In het geval van verplaatsing wordt gekeken naar de mogelijkheid om de veerhaven oostelijk van de marine haven te leggen. Volgens een woord voerder van de gemeente Texel kan verplaatsing naar die kant echter pro blemen opleveren, omdat de veer haven dan in een gebied kan komen dat onder de Planologische Kern beslissing Waddenzee valt. 'En het zou ook betekenen dat de veerboot een langere afstand moet afleggen.' Volgens Jan Roelf Sikkens, project leider stadshart van de gemeente Den Helder, is het de bedoeling vol gend jaar klaar te zijn met de haalbaarheidsstudie. De werkgroep, die zijn eerste bijeenkomst inmiddels heeft gehad, maakt onder meer ge bruik van de diverse rapporten die in de loop der jaren over de haven en de verkeersproblematiek in de marine- stad zijn verschenen. De gemeente Den Helder is de initiatiefnemer. 'Het probleem speelt zich af op ons grondgebied', aldus Sikkens, 'maar het gaat om de provinciale verbinding naar Texel. De provincie was geluk kig bereid mee te werken.' Harry Borghouts, commissaris van de koningin van de provincie Noord- Holland zei vnjdag bij zijn werkbe zoek aan Texel dat de provincie 'zeer bereid is' mee te denken over oplos singen. Hij gaf de organisaties in de werkgroep het advies bijtijds met el kaar te bepalen wat ze willen, zodat ze uiterlijk in 2008 voor financiële steun naar het ministerie van Verkeer en Waterstaat kunnen stappen. Cru ciaal jaartal in het wel of niet verplaat sen van de veerhaven is 2015, om dat dan de bruggen aan vervanging toe zijn en het zusterschip van de nieuwe Dokter Wagemaker in de vaart moet komen. Bij verplaatsing moet volgens Borghouts aan een in vestering van ongeveer honderd mil joen euro worden gedacht, waardoor financiële steun van het rijk onont beerlijk is. 'Maar er is een reuzen- concurrentie tussen dergelijke lande lijke projecten, dus het is zaak om op tijd bij het ministerie te zijn in verband met hun meerjarenbegroting. Het duurt een paar jaar voor ze met geld over de brug kunnen komen De commissaris van de koningin liet weten dat een aantrekkelijk Den Hel der in het belang is van Texel. 'De oude rijkswerf kan een goede slecht- weervoorzienmg voor Texel zijn. Langste waslijn op strand paal 15 Twaalf mensen uit heel Nederland willen donderdag de langste waslijn ophangen die ooit op Texel heeft ge wapperd. Op het strand tussen paal 15 en paal 16 wordt een lijn gespan nen, waaraan wasgoed komt te han gen. Om het idee te laten slagen is de hulp van velen nodig, ledereen die wasgoed heeft of wil helpen met het ophouden van de lijn, kan zich om 14.30 uur melden bij paal 15. brand door een stuk glas is ontstaan. 'Als dat een beetje bol is en de zon schijnt erop, dan kan er brand ont staan.' Witte haalde uit het ver brandde gebied enkele bijna lege wodkaflessen, maar kon niet zeggen of dat de boosdoeners waren ge weest. Sommige Texelaars beginnen zich zorgen te maken over de hoe veelheden weggeworpen sigaretten peuken die onder meer bij de uitkijk post van de Geul en de opgang naar de Horsmeertjes zijn te vinden, terwijl het momenteel gortdroog is. Een vuist maken De onderlinge solidariteit op Texel moet worden verbeterd. Door meer gezamenlijk een vuist te maken, kun nen de sectoren die het momenteel economisch moeilijk hebben zich be ter manifesteren. Dat zei burgemees ter Joke Geldorp vrijdag tijdens het ambtsbezoek van commissaris van de koningin Borghouts. Pagina 5 m Houtzager Witte Jarenlang was hij dé vaste kracht voor het zware werk op de houtzage rij van de Bolder. Donderdag viert Willem Witte (61) uit Den Burg zijn 40- jarig jubileum bij de sociale werk plaats en hij gaat tegelijkertijd met de vut. Pagina 10 Gezocht: ooi met gedragsprobleem Voor de nieuwe serie Dieren- ziekenhuis Rotterdam zijn de makers op zoek naar een Texelaar die een huis- of ander dier heeft met een gedragsstoornis, bijvoorbeeld een schaap, maar het mag ook een paard of hond of ander dier zijn. De voor keur gaat uit naar een probleem dat is gerelateerd aan het eiland, bijvoor beeld een hond die met in zee wil. Het probleem zal worden voorgelegd aan tv-dierenarts Henk Lommers, die op vrijdag 8 juli naar Texel komt. Mensen die zich willen aanmelden, kunnen contact opnemen met Hetty Eijbers, senior eindredacteur en regisseur bij de afdeling Dier en Natuur van de AVRO, tel. 035-6717489 (Advertentie) TEXELSE ^COli RANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Terwijl de meeste vogels een rustig plekje zoeken om te nestelen, dacht een scholeksterpaar op Vliegveld Texel daar anders over. Het stel koos een allerminst rustig plekje en bouwde een nestje midden op het vliegveld, in een klein gaatje tussen vier ijzeren platen, vanwaar parachu tisten dagelijks vele malen in een vliegtuig stappen. Terwijl de vliegtui-" gen haar letterlijk om de oren vliegen, zit moeder scholekster trouw op haar drie eitjes te broeden en houdt vader een waakzaam oogje in het zeil. Al leen de aanwezigheid van de foto graaf verstoorde dit prille geluk even kort, maar na de 'fotoshoot' werd de positie op het nest weer ingenomen. Vliegtuigen of niet, die eieren moeten Uit. (Folo Louis» run Oar SluOI Achterwerk zoek Van Marcel Tielemans is bekend dat hij uit boomstammen fraaie beelden snijdt. Voor horeca ondernemer Arnold Kets Kaercher maakte hij voor diens eetcafé Sjans in De Koog een afbeelding van een achterwerk met een afgezakte broek. Het kunstwerk stond lange tijd voor de pui van de eetzaak, maar toen Kearcher dinsdag aan het schil deren was, bleken de billen ver dwenen. Hij meldde zich bij de redactie met het verzoek dat hij het beeld terugwil. 'De eerlijke vinder krijgt een mooie beloning.' Advertenties voor de Vakantiekrant van 15 juli kunnen worden ingeleverd t/m maandag 4 juli 17.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1