nr TESO-baas Wortel draagt huldeblijk op aan voorganger Vakantiekrant Duizenden bezoekers voor nieuwe Dokter Wagemaker Toeristisch platform in september van start HEMA Cjrocn TtmrL-Jexeh in het hartL, legeling sloop schuren voor huizenbouw op lange baan Wethouder wil af van hap-snap-beleid Gratis ruit repareren? 0223 - 611 200 Verschijnt wekelijks tfm 26 augustus m OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11992 DINSDAG 5 JULI 2005 TEXELSE™ COURANT I Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg de gezamenlijke fanfarekorpsen gaan de geno- Hri Oudeschilder Visserskoor bracht enkele toepasselijke liedjes ten gehore. TESO-directeur Rob Wortel (rechts), dokter Wagemakers kleindochter Ues Fedder-Jans- (Foto Joop Rommts) sen (tweede van links) proosten samen met hun partners op het nieuwe schip. ^nm De Dokter Wagemaker, het nieuwe igenschip van TESO, is bepaald wt geruisloos in gebruik geno men, Nadat zo'n 500 genodigden rijdagmiddag de doop hadden bij- roond en 1690 aandeelhouders personeelsleden zaterdag- tóitend de proefvaart hadden *egemaakt, namen zaterdag- tiddag en zondag nog eens ruim- 1.000 nieuwsgierigen de gelegen- ;nl9* üid te baat om een kijkje aan ord te nemen. enorme belangstelling verraste okTESO zelf enigszins. Omdat de 1 fcopplank die toegang tot het schip p'zo smal was dat mensen elkaar 'net op konden passeren, was de rij wachténden vooral zondag bijna voortdurend zo'n honderd meter lang. Medewerkers van de boot- dienst informeerden nieuwe belang stellenden dat ze moesten rekenen op ongeveer een half uur wachttijd. Desondanks viel er nauwelijks een onvertogen woord. De bezoekers vergaapten zich aan de grootte en het fraaie interieur van het nieuwe schip. 'Hoe moet je dat allemaal bekijken tijdens een overtocht van twintig mi nuten?', verzuchtte menigeen. Veel van hen merkten op dat de nieuwe boot een mooi visitekaartje is en dat ze nog wel eens een vrije dag zouden benutten om een paar keer op en neer'te varen, om zo nog wat nader kennis te maken met het schip, al waren er ook mensen van wie het wel wat minder luxe had gemogen. Enige kritiek was er ook op de lift, die niet altijd direct beschikbaar was en die ook als erg klein werd ervaren. Vol gens woordvoerder Alex Cofino kon TESO als excuus aanvoeren dat het schip vier liften heeft, waarvan één grotere, maar dat de werf er uit veiligheidsoverwegingen nog maar één had vrijgegeven. De andere moe ten de komende weken nog worden geïnspecteerd, wanneer het schip voor de laatste afrondende werk zaamheden in de werf in Vlissingen ligt. De kleinere liften zijn bedoeld voor niet meer dan één rolstoel. De doopplechtigheid was vrijdag een gebeurtenis vol hoogtepunten. Deze werd bijgewoond door zo'n 500 ge nodigden, waaronder ook werkne mers van de Roemeense dependance van Damen Shipyards, waar het casco van het schip werd gebouwd. Een bijzondere gast was Harold Kious, de voormalige Ameri kaanse oorlogsvlieger, die in de Tweede Wéreldoorlog door beman ningsleden van de eerste Dokter Wagemaker uit zee was gered, nadat zijn vliegtuig door het Duitse afweer geschut was getroffen en neerge stort. Onverwacht was de aanwezig heid van de sleepboot Braveheart, die TESO's nieuwste aanwinst van Roemenië naar de werf in Vlissingen had gesleept. Onderweg naar Texel kwam de Dokter Wagemaker de sleper tegen ter hoogte van Petten, waarna een spontane uitnodiging voor de doop volgde. De plechtigheid werd opgeluisterd door muziek van de gezamenlijke fanfarekorpsen en het Oudeschilder Visserskoor, die enkele welkomst liederen ten gehore brachten. Eén ervan werd voor het eerst gespeeld bij de ingebruikname van de Dage raad, in 1908. Een ander was gecom poneerd door Jan Wieten, op tekst van Frans Stolk. Hét moment, de doop door eregast Lies Fedder-Jans- sen, leek even op een mislukking uit te draaien. Na het uitspreken van de zin 'Ik doop u Dokter Wagemaker en wens u en uw bemanning een behou den vaart' knipte ze een lint door, waardoor de fles champagne in be weging werd gebracht. De fles bleef eerst heel, maar werd daarna alsnog tegen het schip stuk gesmeten, waarna vuurwerk werd ontstoken. Dat was in het donker ongetwijfeld nóg mooier geweest - terwijl juist vlak voor de plechtigheid de zon uitbun dig tevoorschijn was gekomen -. maar mede door het gebruik van wolken confetti was het effect toch behoorlijk spectaculair. Scherpe prijs Daarna werd het woord gevoerd door directeur Enk van den Noorda van Damen en TESO-directeur Rob Wor tel, die beiden terugblikten op de ontstaansgeschiedenis van de Dok ter Wagemaker, het twaalfde (eigen) schip in de historie van de boot- dienst. Wortel plaagde zijn zaken partner door de toehoorders te ver tellen dat allerlei mensen van de werf hem er voortdurend op hadden ge wezen hoe scherp de pnjs wel met was waarvoor het schip werd ge bouwd. Wortel maakte het nog een beetje erger door op te merken dat TESO mets te verwijten viel en dat hij nooit een poging had gedaan de prijs omlaag te krijgen, om aan te geven dat hij niet had durven hopen op zo'n lage prijs. Overigens waren er buiten landse scheepsbouwbedrijven die het schip voor nog minder hadden Lees verder pagina 5 Sommeltjespop Met gerenommeerde bands als Intrude, Flux en Poundcake, de ver rassende nieuwkomer Aglaia Project en veteraan Jaap Dros. ook wel be kend als 'de Godfather van de Texelse popmuziek' kent de tweede editie van Sommeltjespop een ijzer- sterke bezetting. Topattractie is het landelijk aan de weg timmerende Polarex, rond de voormalige drum mer van Nilsson Jan-Jacob Zegel. Sommeltjespop wordt zaterdag 9 juli gehouden op het weiland aan de Sommel-tjesweg in De Waal. Pagina 2 m Havenfeest In Oudeschild draait het leven groten deels rond de haven en als die 225 jaar bestaat, is dat wel een feestje waard. Het vissersdorp heeft er liefst drie dagen voor vrijgemaakt, donder dag 14, vrijdag 15 en zaterdag 16 juli. Een lang weekend vol festiviteiten, spelen en andere activiteiten, waar bij het hele dorp. inclusief de bewo ners, in maritieme stijl is aangekleed. Pagina 7 ii Hf raad heeft het voorstel om bij loop van minimaal duizend vier- ante meter bedrijfsgebouwen in et buitengebied één woning terug Imogen bouwen voorlopig in de pkast gezet. Gevreesd wordt dat *00 rentuele klachten van de bewo- eénr 8JrS,nt bePerkin9 van de land ouw in het omliggende gebied w leiden. tetplanvoorde zogeheten 'Ruimte- Mr-ruimte-womngen' maakte deel •t van de nota Vrijkomend Agrari- Bebouwing Eenstemmigheid over het toestaan van be ulde vormen van kleinschalige be zigheid in boerderijen. Maar de gtujf ^vanuit de landbouw dat nieuwe ngd tongen in het buitengebied omlig- boeren in problemen kunnen -gen was voor het college aanlei dde raad te adviseren het besluit ffruimte-voor-ruimte-wonmgen in tochting van provinciaal beleid op «horten. Aanvankelijk wilde de daar met aan. 'Er komen hoog- ■Hwintig bedrijven voor de regeling aanmerking, dus we praten niet '-r grote aantallen. Deze nieuwe Stoig maakt veel mogelijk, tohërs moeten rekening houden te nieuwe bewoners, net zoals smng moeten houden met de woningen met een agrarische- in een woonbestemming tot klachten kan leiden. WD'er Martin Trap vond dat de nota vrijkomende agrarische be bouwing geen nader uitstel kon ve len en vond dat de knoop moest worden doorgehakt. Arthur Ooster- baan (GroenLinks) constateerde dat er inderdaad landbouwers tegen de uitruil van schuren voor woningen zijn, maar hij had ook boeren gespro ken die juist vóór waren. Hij vond dat de regeling een bijdrage levert aan het tegengaan van verpaupering van het buitengebied. Ook Frans Visman (D66) zag geen belemmering in de komst van extra woningen. Maar Jan Koolhof (CDA) zag in de nieuwko mers juist een bedreiging. 'Texel is in de unieke gelegenheid om jonge boeren een goed snee brood te laten verdienen. Maar dan moeten we ze wel die kans geven.' Koolhof stond alleen en toen zich een meerderheid vóór de regeling aftekende, greep wethouder Eelman in. 'Er kleven veel haken en ogen aan de ruimte-voor- ruimte-woningen en er is nog volop discussie over. Het is beter om eerst te wachten met welk beleid de pro vincie komt en de Texelse regeling daaraan te toetsen. Ervaringen elders hebben geleerd dat nieuwe woningen in het buitengebied tot vervelende situaties voor de landbouw kan lei den. We moeten goed kijken welke maatregelen we kunnen nemen om te zorgen dat de agrarische sector in het buitengebied leading blijft." Haar opmerking dat er meerdere aan vragen liggen voor vestiging van een bedrijf in een vrijkomende boerderij, maar dat er nog geen verzoeken zijn tot het omzetten van schuren in wo ningen, gaf voor de raad de doorslag om de ruimte-voor-ruimte woningen alsnog uit de nota vrijkomende agra rische bedrijven te halen. TEX ELS INCOURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spin£aan 6. lan fl - >r 20C5 -couv.'ers', relativeerde Joop :n? ^amp (Texels Belang), die con- nt uW ^serde dat ook het omzetten van ZIJN STOM ze H0UD5N Nier van speetGoeo Straten blank door hoosbuien In verschillende straten kregen de bewoners maandag te maken met wateroverlast. Door hevige regen val en aanhoudende buien konden de kolken de grote hoeveelheid water die in korte tijd viel niet ver werken, waardoor straten blank kwamen te staan en in enkele ge vallen ook woningen overstroom den. De gemeente kreeg veertien meldin gen van wateroverlast. Vooral in Den Hoorn, Den Burg en Oudeschild zorgde het water op diverse plaatsen voor problemen. Volgens een woord voerder van de gemeente functio neerden de straatputten in de meeste gevallen uitstekend, maar viel er ge woon teveel water in korte tijd waar door de kolken de watermassa met zo snel kon verwerken. 'De gemeen telijke kolkenzuiger gaat één keer per jaar alle straten door en kwetsbare gebieden worden twee keer onder handen genomen', aldus de voor lichter. In Oudeschild functioneerde één put niet, doordat onbekenden er cement in hadden laten weglopen. De brandweer rukte uit voor assisten tie aan de Witteweg. Daar kwam het water een schuur en bijkeuken van een woning in. De brandweerlieden hoefden echter niet in actie te komen, doordat het waterpeil snel zakte en het overtollige water door de bewo ners met dweilen kon worden verwij derd. Engelse vrouw valt van fiets Een Engelse vrouw viel zaterdag ochtend bij het van haar fiets stappen zo lelijk op haar linkerschouder dat ze haar sleutelbeen brak. Ze werd per ambulance naar het Gemini Zieken huis in Den Helder vervoerd. Het on geluk gebeurde rond 10.45 uur in de Langeveldstraat in De Cocksdorp. Schip door pech gestrand op Hors Een Engels zeiljacht is gisteravond vastgelopen op de Hors. nadat het in het Molengat een motorstoring had gekregen. Het schip liep vast op één van de zandbanken aan de zuidwest kant van de zandvlakte. De boot, de ongeveer twaalf meter lange Sala mander, was op weg van Engeland naar Den Helder en had twee opva renden aan boord. Die werden in eer ste instantie door de KNRM van boord gehaald en naar Den Helder gebracht. Later gingen de twee weer aan boord om te voorkomen dat het schip onbeheerd langs de kust zou liggen. Er werd hulp verleend door de Het toeristisch platform, dat zich moet bezighouden met de toe komst van het product Texel, gaat na de zomervakantie van start. Dat maakte wethouder Nel Eelman af gelopen week bekend. In het or gaan, dat een adviserende functie krijgt, moet een brede vertegen woordiging komen van uiteenlo pende Texelse organisaties. Kwaliteitsverbetering en behoud van diversiteit worden de belang rijkste uitgangspunten. De plannen voor een toeristisch plat form kwamen voor het eerst zo'n dne jaar geleden ter sprake. Het college van b en w voerde orienterende ge sprekken met standorganisaties als TVL, TVO, WLTO en VW. De resulta ten van die brainstormsessies wer den vastgelegd in een concept-be leidsplan dat de basis moest vormen voor het nieuwe platform. Vervolgens bleef het de afgelopen jaren angstig stil rond het nieuw te vormen advies orgaan. Het college wil nu echter met langer meer wachten met de realisa tie. 'De economische ontwikkeling gaat ontzettend snel. We krijgen re gelmatig signalen dat de bezetting niet goed is en mogelijk gaan er dit jaar tientallen procenten mensen minder op vakantie. We moeten scherp op de markt blijven', aldus Eelman. Volgens de wethouder moet het platform breed worden gevuld en moet ook de agransche sector daarin actief worden betrokken. 'Wellicht moeten we de maximale oppervlakte voor uitbreiding (nu vastgesteld op 70 vierkante meter, red.) ter discussie stellen voor kwaliteitsverbetering. Dat zal in sommige gevallen betekenen dat er meer ruimte nodig is en dat er Zalm en de wipperploeg uit De Koog, de Johannes Frederik uit Den Helder en de Narwal uit Den Oever. De vrij willigers van de KNRM uit De Koog zijn vanmorgen rond half vijf begon nen met het vlot trekken van het schip. Gisteravond had dat geen zin meer. agransche grond bij een park wordt getrokken, zodat een herschikking kan plaatsvinden. We moeten er over nadenken hoever we willen gaan en wanneer de grens is bereikt.' De discussie over uitbreiding ten be hoeve van kwaliteitsverbetering is volgens Eelman lastig. 'Je ziet het op bijvoorbeeld De Krim. De duurste huisjes met twee badkamers en veel apparatuur zijn het snelst weg. Het park wil graag een kwaliteitsslag maken, maar de ruimte daarvoor is er met. Hoe doe je dat. Ik heb de branche twee jaar geleden al ge vraagd om met plannen te komen. Om zelf aan te geven wat zij belang rijk vindt. Daar heb ik nooit meer iets van gehoord.' De wethouder wil ech ter niet langer meer wachten. 'We willen af van het hap-snap-beleid waarbij de problemen per geval op gelost moeten worden. We willen onze nek uitsteken en de parken zelf benaderen om in óverleg te bekijken wat de mogelijkheden zijn.' Het col lege is voorstander van het ontwikke len van een soort blauwdruk per park, zodat huizeneigenaren weten wat de mogelijkheden zijn. 'Niet iedereen wil hetzelfde. Dat hoeft tegenwoordig ook niet meer. Maar het is wel han dig als je kunt kiezen uit een aantal beschikbare opties.' De wethouder wil er bij de parken op aansturen dat die enkele mogelijkheden laten teke nen door een architect, zodat er toch een zekere uniformiteit ontstaat. Een ander onderwerp waarover het platform zich zou moeten buigen is de discussie over de toeristische bedden. 'Daar wordt veel over ge sproken. De bezetting per huisje zou minder zijn dan het aantal beschik bare bedden. Dat moet onderzocht worden, zodat je kunt bekijken wat je daarmee wilt.' De wethouder geeft aan dat verruiming van de 47.000 toenstische slaapplaatsen in elk ge val met aan de orde is. Daarnaast moet er binnen het platform aandacht komen voor het behoud van diversi teit. 'Texel moet niet alleen de dikke portemonnee bedienen, maar ook de kleine beurs. Het aantal kampeer plaatsen moet gewaarborgd wor den.' Naast de genoemde organisa ties worden wellicht nog meer instanties benaderd om in het toeris tisch platform zitting te nemen. Welke dat zijn, wordt volgens Eelman na de zomer bekeken. Zie pagina 6 Onze nieuwe cursusgids Vraag hem aan, schrijf u snel in en.... maak kans op een reis! Advertenties voor de Vakantiekrant van 22 juli kunnen worden ingeleverd t/m maandag 11 juli 17.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1