Geintje tussendoor must voor Marius Witte Baantje voor paar jaar werd kwart eeuw BW** Xexelaars HE^ werk 3 Onderweg naar Sail .TEXELSE COURANT" F amilieberichten AMNESTY 80 jaar DINSDAG 12 JULI 2005 Een baantje bij Rebotex op de Tesoboot. Dat leek hem best leuk vooreen paar jaar. Weer eens wat anders dan het administra tieve werk dat hij daarvoor had gedaan. Inmiddels zijn die paar jaar al 25 jaar verstreken en behoort Marius Witte (58) bijna tot het meubilair van de veerboot. Meestal jolig en in voor een geintje, maar ook met de naam een hekel te hebben aan kin deren. 'Dat is pertinent niet waar. Mijn bedoelingen worden vaak verkeerd uitgelegd.' Een groepje dames reist mee met de Schulpengat. Druk in gesprek, door elkaar kwekkend en nauwelijks oog voorde buitenwereld. Tot een van de medewerkers die de lege kopjes komt ophalen, aan hun tafel blijft staan en onderzoekend de grond daaronder inspecteert. Als één van oen vraagt wat er aan de hand is, luidt het antwoord: ik kijk even onder ta fel of er eieren liggen, want er wordt r& zo gekakeld.Waarop de vrou- »en in hilarisch lachen uitbarsten. Manus Witte ten voeten uit. Humor is belangrijk voor de geboren en geto gen Texelaar. 'Een geintje moet kun nen, vind ik. Natuurlijk moet je ook wel eens serieus zijn en als er hoog geplaatste gasten aan boord zijn ge draag ik me netjes, maar ik hou niet vandatsuperformele. Ik moet niet in de houding hoeven staan als een ander eet. Ik hou meer van opper- Meontspanning, zoals ik dat noem.' Texelaars die hem kennen, neten dat Witte rap van tong is en zijn mening niet onder stoelen of banken Seekt. De meeste mensen kunnen daarom lachen, een enkeling echter net. 'Ik heb het een paar jaar geleden gehad met een vrouw die een klacht rtiende bij de directie, omdat ik haar dochtertje uitgescholden zou heb- ten. Dat was absoluut niet waar. Ik maakte een opmerking tegen dat meisje dat ze moest stoppen met huilen, zodat ik haar mama kon ver slaan, maar zei dat op een grappige manier. Dat werd totaal verkeerd uit- I.' En dus moest Witte bij de directeur op het matje komen en sg hij een waarschuwing. 'Ik heb denaam dat ik een hekel heb aan anderen, maar dat is pertinent niet •aar. Wanneer er kinderen door de salon lopen te rennen en te vliegen sg ik daar wat van, maar dat bete ent niet dat ik een hekel heb aan roderen. Het feit dat ouders niet in- ripen in zo'n geval, dat stoort me. hbovendien komt mijn gedrag voort een bepaalde angst. Dan zie ik zulke kleintjes tussen die banken door rennen en ben ik als de dood dat ze vallen of hun hoofd stoten. Ik hou af en toe mijn hart vast.' Ramen lappen Na het afronden van de MULO en verschillende administratieve banen kwam Witte in maart 1980 in dienst van Rebotex, dat in januari van dat jaar was overgenomen door Piet en Hannie Evers. 'Dat leek me wel een leuk baantje voor een paar jaar.' Zon der enige horeca-ervaring ging hij aan de slag. Zijn eerste werkdag staat hem nog helder voor de geest. 'Als het rustig was, moesten we onder andere de ramen lappen. Op de kleine boten had je toen nog schuif- was wel erg gezellig. De salons op die boten waren heel knus en er waren toen natuurlijk lang niet zoveel men sen. Het was af en toe flink aanpoten, maar wel erg leuk werken.' Vermist Een kwart eeuw Rebotex levert de nodige anekdotes op. 'Dat ik de ko ningin koffie mocht schenken vind ik een van de hoogtepunten. De Molen gat voer toen al, maar een van de kleine boten werd ingezet om de Koningin met haar gevolg op te ha len. Eigenlijk zou mijn collega José de koffie inschenken, maar die durfde niet, toen heb ik het gedaan.' Zonder trillende handen, want zijn zenuwen voor het koninklijke bezoek was Witte op een bijzondere manier 's morgens al kwijtgeraakt. 'Ik had de dag ervoor ontdekt dat mijn hond Floortje waar schijnlijk kanker had en de ochtend voor Beatrix kwam, moest ik met haar naar de dierenarts. Toen die me ver telde dat er weinig meer aan te doen was, waren de zenuwen in één klap weg.' Meerdere keren maakte Witte, opgegroeid in een gezin met tien kin- hele boot werd afgezocht, de naam van de vermiste jongen werd omge roepen, maar hij bleef spoorloos. 'Totdat we op Texel afmeerden. Toen zag ik op het allerlaatst een jongen met geel petje lopen die aan de be schrijving voldeed. Toen ik zijn naam riep, bleek het hem te zijn. Zich van geen kwaad bewust. Bleek dat hij in een hoekje van de salon in slaap was gevallen. Zulke dingen maak je dus ook mee.' Vooral op de enkeldekkers zorgden extreme weersomstandigheden wel eens voor spannende momenten. 'Als de boot een bocht moest maken om de haven in te kunnen varen, moest je zorgen dat de kopjes van tafel waren en vroegen we of de men sen even de asbakken van tafel wil den vasthouden, want anders ging de hele handel zo de salon door. De vi trines barricadeerden we met opge rolde theedoeken.' Piet Evers De band die Witte in zijn loopbaan opbouwde met werkgever Piet Evers noemt hij bijzonder. 'Piet was een supertormeie. Het moet ontspannen kun deuren, dus die begon ik te lappen. Toen werd ik onmiddellijk door een pinnige collega op de vingers getikt. Die niet! Die benne van de TESO! Oh, gaat dat hier zo, dacht iktoen.' Al snel blijkt vooral het contact met mensen Witte goed te liggen. Ook het ma noeuvreren met grote bladen vol lege kopjes en schoteltjes gaat hem soe pel af. 'Ik zie sommige collega's zo'n blad dragen met één hand, maar dat durf ik niet. Veilig met twee handen, want ik ben doodsbang dat ik het hele zaakje laat vallen.' Hoewel op de huidige dubbeldekkers de gang langs het buffet gestroom lijnd verloopt, denkt Witte nog wel eens met weemoed terug aan de tijd van Marsdiep en Texelstroom. 'Dat deren, mee dat reizigers niet door hadden dat Texel al in zicht was. 'Dat lag de boot al afgemeerd en moes ten we de mensen erop wijzen dat we al op Texel waren. Daar hadden ze geen idee van.' Ook vermissingen kwamen voor. 'Ik heb een keer een Duits kind opgevangen dat huilend rondliep zonder vader of moeder. Hij wist wel waar de auto stond, dus toen ben ik met hem naar dat dek gelopen. De brug was al naar beneden. Wat denk je? Zitten die ouders al in de auto en wilden ze wegrijden zonder kind! Die vader balde zelfs zijn vuist naar dat jochie. Ik was met stomheid geslagen.' Ook was Witte erbij toen de leiders van een groep kinderen in paniek een vermissing meldden. De geweldige baas, die erg gek was met zijn personeel. Hij betrok ons bij be slissingen en ieder jaar maakten we een leuk personeelsreisje. We zijn zelfs een keer vijf dagen naar de Canarische Eilanden geweest. Waar maak je dat nog mee?' Evers over leed twee jaar geleden aan darm kanker. Korte tijd later verkocht echt genote Hannie Evers het bedrijf aan TESO. Die stap zat overigens al in de planning. 'Het is nu wel anders ge worden. Je werkt in principe voor je eigen geld, maar als je zolang voor een bedrijf werkt, dan wordt het een beetje van jezelf. Het wordt min of meer een familiebedrijf. De vaste kern was erg betrokken bij het bednjf. Nu is dat anders. De inzet is hetzelfde. Marius Witte: 'Ik hik maar het gevoel is anders.' Ook bij de komst van de nieuwe Dokter Wagemaker miste Witte zijn vroegere baas. 'We hebben samen de Molen gat en de Schulpengat zien komen. Nu stond ik op de kade om de Wagemaker te verwelkomen en toen dacht ik Piet had hier ook moeten staan.' Het overlijden van Evers maakte meer emoties los bij Witte. Drie jaar geleden verloor hij zelf zijn partner Frans Berkien, broer van de onlangs overleden zanger Herman Berkien. 'Frans was 56 jaar toen hij aan longkanker stierf. Veel emoties komen boven als je weer een sterf geval in je nabije omgeving mee maakt.' Bijna 25 jaar deelde het stel lief en leed. Zijn seksuele geaardheid heeft Witte noch in zijn privé-leven noch in zijn werk ooit enige hinder gegeven. 'Nee, daar heb ik nooit pro blemen mee gehad. Wij provoceer den met. Veel mensen hebben er een hekel aan als homostellen klef staan te doen op straat. Maar dat geldt ook voor heterostellen. Dat is gewoon met prettig om te zien. Dat hebben wij dus ook nooit gedaan.' Vut Komend najaar gaat Witte terug van 38 naar 19 uur per week. 'Dat doe ik nog twee jaar en dan kan ik volledig met vut.' Ambitie om ooit nog eens wat anders te gaan doen of carrière te maken aan de vaste wal heeft hij nooit gehad. 'Ik heb het lef met gehad om van Texel te gaan. Ik heb het ook nooit geambieerd. Ik vind het prima zo.' Een belangnjke motivatie om nog een paar jaar door te werken, vormt de komst van de nieuwe Dokter Wagemaker. 'Dat is een prachtig schip. Ik wil be slist meemaken hoe het is om daar op te werken. Echt proefgedraaid hebben we nog niet. Er zijn wel een paar din gen die niet handig waren ingericht en die worden nu in Vlissingen veranderd, maar verder moeten we het maar ge woon ervaren.' Een groot voordeel van de nieuwe boot vindt Witte de personenlift. 'We moeten dagelijks naar het magazijn om te bevoorraden. Er was wel een goederenlift, maar zelf moesten we al die trappen op en af. Dat wordt nu gelukkig beter, want we lopen evengoed genoeg.' Hoeveel ki lometer hij in de afgelopen 25 jaar heeft gelopen en hoeveel liter koffie hij heeft ingeschonken, weet Witte zelfs niet bij benadering. Wel rekent hij de verslaggever voor wat hij aan koek heeft weggewerkt. 'Ik neem elke dag een gevulde koek bij de koffie. Gemid deld werk je zo'n 200 dagen per jaar, dus dat zijn in 25 jaar zo'n 5000 koe ken. Dus ik heb in m'n eentje 50 do zen gevulde koeken leeggevreten. Schandalig hè?' Tekst en foto Louise van der Sluis zalf- Goedkoop naar Maritiem Museum >lér gelegenheid van het 25 jaar be- hanteert het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild zater- de toegangsprijs van 31 juli Een kaartje kostte toen ƒ2,- voorvolwassenen en ƒ1,25 voor kin- i. Omgerekend is dat €0,90 en 10,55. Bezoekers die in guldens be- to, krijgen een kopje koffie aange ven in het museumcafé. Tijdens de ifeesten is een foto- Entoonstelling te zien over 25 jaar ,\M "-seum. Ook zijn de vissershuisjes n te maquette van de rede van Texel ccengesteld. m rré Koopjes jagen in Den Hoorn Koopjesjagers krijgen zaterdag 16 juli alle kans in Den Hoorn, waar in en rond de schuren van Axel Lap de laat ste grote rommelmarkt voor de zomer wordt gehouden. Vooral in de opslag van meubels moet ruimte worden gemaakt, zodat de prijzen hiervoor niet hoog zullen liggen. Daarnaast worden onder meer boeken en elek tronische apparaten te koop aange boden. Ook de liefhebbers van verse oliebollen, koffie en een gezellig praatje komen aan hun trekken. De markt duurt van 9.00 tot 13.00 uur. De opbrengst is bestemd voor het on- Expositie in Burgwal 37 In ontmoetingscentrum Burgwal 37 in Den Burg is deze maand een ten toonstelling te zien met acryl- schilderijen van Andrea van der Glas. derhoud van het Hoornder kerkje. Er zijn in juli en augustus ook geen kleinere markten op maandag middag. De in 1946 in Amsterdam geboren kunstenares tekende al in haar jeugd veel. Ze deed dat samen met haar vader, die tekenaar was, verpakkin gen ontwierp en veel fotografeerde. Van der Glas, in het dagelijks leven werkzaam op een Montessori-basis- school in Hoogland, volgde veel cur sussen voor aquarel en acryl. Ze ex poseerde drie keer eerder met aquarelschilderijen. Daarnaast foto grafeert ze graag. Schilderen met acryl beschouwt ze als een nieuwe uitdaging. Van der Glas en haar man komen meerdere keren per jaar naar Texel en hebben hier sinds vorig jaar een appartement. Oudeschild. het Skillepaadje, het strand en de Slufter zijn haar favoriete bestemmingen. Oosterend wint kampioenschap Onder uitstekende weersomstandig heden veroverde jeu de boulesclub Oosterend zaterdag op eigen terrein het Texels kampioenschap. Titel verdediger Den Burg speelde met elf, Oosterend met negen teams, 's Mor gens werden twee, 's middags drie ronden gespeeld, waarbij de span ning vaak van de gezichten van de deelnemers was af te lezen. Eerste werden R van der Vis en W. Trap uit Oosterend met 129 punten. Lies Gieles en Arie Jan Verhoeven uit Den Burg eindigden onderaan de ranglijst. Ina en Joop Kramer (Oosterend) wer den tweede met 125 punten, Dimphy Bervoets en Kees de Weerd (Den Burg) derde (111). te onverwachte publiekstrekker tolt het Russische schip Shtandart S'steren een bliksembezoek aan de ®ven van Oudeschild. Het schip, Kn replica van een in 1703 in op- tot van tsaar Peter de Grote ge touwd schip, was onderweg naar oil 2005. Eind vorige eeuw werd het schip herbouwd en deed op de we reldreis die daar op volgde, ook Texel al aan. De bemanning van de Shtandart kreeg gisteren alvorens het eiland weer te verlaten een rondlei ding door het Maritiem en Jutters Museum. (Foto Bert Koning) Hij genoot zo van het leven, altijd vrolijk en leefde heel intens. Voor iedereen stond hij klaar, met weinig woorden. Hij was gewoon een heel fijn mens. Bedroefd maar dankbaar dat hem verder lijden bespaart is gebleven, delen wij u mede, dat na een periode van afnemende gezondheid van ons is heengegaan mijn lieve man, onze onver gefelijke papa, opa en overgrootopa Johannes Post Hans Texel, 21 juli 1918 Texel, t 8 juli 2005 J. Post-de Wijn Elly Haardt-Post Dieter Haardt Marco en Ursula Vanessa Saskia en Lino Giovanni, Laura Texel, 8 juli 2005 De Zes 12, k 226 1791 EX Den Burg. Gelegenheid tot condoleren dinsdag 12 juli van 19.30 - 20.30 uur in „Uitvaartcentrum Texel", Bernhardlaan 147 te Den Burg en na de crema tieplechtigheid in het crematonum. De crematieplechtigheid zal worden gehouden op woensdag 13 juli om 14.00 uur in crema torium „Schagerkogge", Haringhuizerweg 3 te Schagen. Vol goede herinneringen denken wij terug aan „ome" Hans Wij wensen je een behouden vaart en bedankt voor alles! Martha en Arie Bertha en Jan t Neven en nichten. Zondagmiddag is overleden Lien Goënga-Vos weduwe van Cor Goënga Texel, 16-05-1928 Texel, 10-07-2005 Dappere moeder van: Maartje en Henk Elze en Andrew Lija en Kees Janneke Otto en Gerda Menno lieve oma van: Ward en Alison Stijn en Sandra Joost en Debby Matthijs en Sharon Maroes en Joris Karina t Jens en Sophie Per Ole Kim t Mant Rick en Anita Tim Erwin Maaike Danny en trotse „overoma" van: Finn Correspondentie-adres: Rozendijk8, 1791 PE Den Burg. Gelegenheid tot condoleren woensdag 13 juli van 19.30 tot 20.30 uur in „Uitvaartcentrum Texel", Bernhardlaan 147 te Den Burg en na de crematie. De crematie vindt plaats op donder dag 14 juli om 16.30 uur in crematorium „Scha gerkogge", Haringhuizerweg 3 te Schagen. Liever geen bezoek aan huis. Wie geen persoonlijke uitnodiging heeft ontvangen, kan deze advertentie als zodanig beschouwen. International Intens verdrietig zijn wij bij het overlijden van onze zus en schoonzus Liny Goënga-Vos 10 juli 2005 Lies en Reinold Ineke en Henk Niek en Diny Bijna 'n halve eeuw zijn wij buren geweest. Lien ik zal je erg gaan missen. Ria Wij wensen je gezin veel kracht en sterkte toe bij dit grote verlies. Vriendschap, doorzetten en kracht Vriendschap stond bij Joop hoog in het vaandel, en daar hebben jullie Joop ook met in teleurgesteld. Daarom willen wij jullie bedanken voor de belang stelling na zijn overlijden. Hennie Kooiman Kinderen en kleinkinderen Alleen de liefde blijft voor Altijd Zoveel hartverwarmende belangstelling vanaf Texel bij het plotseling overlijden van ..onze lieve" ALFRED CHRISTIAAN heeft ons erg ontroerd. Wij willen iedereen daarvoor bedanken. Vooral Ome Gerrit en Tante Neel Saskia Van der Draai Klaas en Annie de Graaf en kinderen Fam. Van der Draai Wierum, juli 2005. Deze „jongeman" Adrianus (Aad) van der Knaap wordt D.V. 14 juli 2005 Felicitatie-adres: Distelhoeve 8 8052 AS Hattem 7 juli 2005 Mirthe Mirthe Jane Niets is mooier dan dit leven in onze armen gegeven Jij nieuw leven bent bijzonder je bent gewoon ons wonder Willy Vlaming en Rob Meijer Anjelierstraat 7 2565 SW Den Haag 070-4155558 Bel ff als je langs wilt komen Geboren 8-7-2005 een dochter Jasmin Anna Mijn papa en mama zijn: Yusuf en Annette Markgrave 11 1791 SN Den Burg

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 3