SKI C- fï a Oud-Texelaar ontwerpt raceauto f TEXELSE 5 COURANT" Wat ik iëN Leerlingen OSG sluiten schooljaar af Geslaagd Shetland pony's hoofdact op Concours Hippique i DINSDAG 12 JULI 2005 zeggen wou... Hit DUT Racing Team. Ralf Vlaming (met baardje) zit rechtsachter de formule 1-auto. «ud- tet.l Een eigen Formule 1-auto maken? •Texelaar Ralf Vlaming doet let. De 23-jarige zoon van Jaap en Joke Vlaming maakte afgelopen jaar samen met studiegenoten van de universiteit in Delft een eigen aceauto, om mee te doen aan het ormula Student 2005 in het En- jelse Bruntingthorpe. De eerste prjs zat er niet in. Wel veel erva- ing, kennis en plezier. lijn studie is er wel een beetje bij geschoten afgelopen jaar, maar het zeker de moeite waard', zegt all Vlaming. Als suspension mana- erwas hij verantwoordelijk voor 'al- sonder de wielen' van de wagen, jmaakte een ontwerp voor ophan- ng van de wielen, dat vervolgens lorzijn team werd uitgevoerd. Daar- moest Vlaming de uitvoering in de houden. De auto is van de ond af aan zelf door het DUT ong Team in elkaar gezet, net als meeste onderdelen van de auto. ff staat voor Delft Universety of fmology. Het is de vijfde keer dat mversiteit meedoet aan de wed strijd, die jaarlijks wordt gehouden. Voor Ralf was het de eerste keer dat hij meedeed. Het racekarretje lijkt op een kartauto, waarmee op kartbanen gereden wordt. Een jury, bestaande uit men sen uit het bedrijfsleven, beoordeelde de auto's op verschillende onderde len van het traject dat de auto aflegt van het idee tot de uiteindelijke race. Zo werd niet alleen gekeken naar de snelheid en wendbaarheid van de auto, maar ook naar het proces van het ontwerp, marketing en samen werking van de teams. Het team van Ralf haalde eerder dit jaar al de eer ste prijs op het onderdeel composi tie van de auto. De jury keek hierbij naar de gebruikte materialen die ge bruikt zijn voor de auto. Het team van Ralf werd net geen eerste op het on derdeel 'ontwerp'. 'Het team dat eer ste werd. had met alle onderdelen zelf gemaakt.' Dat de competitie niet zomaar een autootje bouwen en racen is, bewijst het grote aantal sponsoren. Enkele grote namen die het project spons oren zijn Ralph Lauren, Honda en Shell. Dat moet ook, want anders is het ontwerpen en bouwen van een raceauto met te betalen. Wat de kos ten zijn van het ontwerp en de bouw van de auto vertelt Ralf liever met. De sponoren zijn er niet happig op om met bedragen te smijten, aangezien ze dan de concurrentie in de kaart zouden kunnen spelen. 'Je kunt voor de bouw in ieder geval een flinke Mercedes kopen', zegt Ralf De sponsoren ondersteunen het pro ject graag, omdat zij er belang bij hebben dat studenten praktijkerva ring opdoen en later goede inge nieurs worden. De wedstrijd gaat met alleen over de technische aspecten van de bouw, maar ook om ervaring op te doen op het gebied van mana gement, kostenberekeningen en mar keting. Na zijn studie aan de techni sche universiteit in Delft wil Ralf bij Karmann in het Duitse Osnabrück. Dat bedrijf maakt carrosserieonder- delen voor ondermeer Mercedes. Hij betwijfelt het of hij weer op Texel komt wonen. 'Misschien als vakantie bestemming.' Martijn van Nieuwenhoven ik zeggen wou... Gezouten kekeer als er over Texelse produc- wordt geschreven, komt onver- jdelijk het voorgezcuten, 'pré-salé' nsvlees ter sprake. Dan gaat er bij een belletje rinkelen. De kreet J-sale' houdt hardnekkig stand, 'als de door de restaurateurs aan prezen slibtong waar het sliptong st zijn. We eten immers slippies: tongetjes die uit het slib, de odder, komen, maar tongetjes die net in de mazen van de kuil zijn steken, er doorheen zijn ge itkan jk toch genieten van een half tofltje waddenoesters, gevolgd feen bordje knapperige lams- 'tjes met wat zeekraal, ge smoorde zeeaster, beetgare peultjes en wat knel. Het geheel afgesloten met een punt onder olie gerijpte schapenkaas met een sneetje tarwe brood met van die typisch groen glazige schapenboter. Het raadsel van de 'pré-salé' laat zich niet verklaren. Met het woordenboek erbij blijkt de vertaling van het Franse pré-salé 'kwelder' te zijn: Salzwiese in het Duits en salt marsh in het En gels. Op Texel vinden we kwelders in de Mokbaai. de Slufter en de Schor ren. Dat wordt dringen voor die Tesselse lammeren. De nota die mij na dit genieten werd gepresenteerd, was 'assez salée' (gepeperd). Michel Binsbergen, Den Burg. Koopzondagen in Den Burg Ondernemersvereniging Den Burg (OVD) houdt in de maanden juli en augustus vier maal een koopzondag. Verschillende winkels zullen op 24 en 31 juli en op 7 en 14 augustus van 11.00 tot 15.00 uur zijn geopend. Op alle koopzondagen is op de Stenen plaats muziek te beluisteren. Argentijnse tango In de voorspeelruimte van de Muziek- en Dansschool aan het Schilderend in Den Burg wordt vrijdag een inloop avond Tango Argentmo gehouden voor zowel beginners als voor gevorderden. Er zijn docenten aan wezig om desgewenst aanwijzingen te geven. De avond begint om 20.30 uur, de toegang bedraagt €2,- VERVOLG VAN PAGINA 1 J Sommeltjespop was Polarex de enige die een kleine onkosten- kng kreeg. Beseffend dat de Svalorganisatie geen enkele finan- armslag had, speelden de an- artiesten volledig pro deo. Fi- ■'ce:e steun kreeg Sommeltjespop fcvan nogal wat sponsors. Tal van professionele bedrijven op wie een beroep werd gedaan, stelden zich tevreden met een lagere vergoeding dan hun reguliere tarieven. 'Daardoor hebben we nu een kleine financiële reserve en kunnen we proberen vol gend jaar nog iets meer te bieden. We zijn in gesprek met een paar bands uit het clubcircuit, zeg maar de mid denmoot uit de Nederlandse pop wereld. Wie dat zijn, kunnen we nog niet zeggen', vertelde (medeorga nisator Jeroen Schoo na afloop. Hij zei er wel voorzichtig vanuit te gaan dat volgend jaar Spoiler - met oud- Texelaars Sidney de Haan, Arjen Rienks en Wobbe Visser - van de par tij zal zijn. 'Arjen Rienks stond zater dag ook te luisteren. Hij had graag op Sommeltjespop gespeeld, maar met alle bandleden waren beschikbaar.' Sommeltjespop kende slechts één incident, toen één van de bezoekers onwel werd en moest worden afge voerd met de ambulance. Vermoed werd dat hij drugs had gebruikt. Diploma-uitreiking In de Texelse Courant van vrijdag 8 juli stond op pagina 6 een adverten tie van de gemeente Texel. In deze advertentie deelde het bestuur van het Openbaar Voortgezet Onderwijs op Texel mede dat zij bijzonder trots is op directie, personeel en eindexamenleerlingen van OSG De Hogeberg omdat bijna alle examen kandidaten hun diploma hebben ge haald. Deze advertentie heeft mijns inziens enige uitleg nodig. Op vrijdag avond 1 juli vond de diploma-uitrei- king van de OSG plaats. Het bestuur van de school (burgemeester en wet houders) was daarbij niet aanwezig. Twee dagen voor 1 juli (een datum die tien maanden geleden werd vastge steld) kwam het bericht dat niet één van de vier bestuursleden kon ko men. Heel teleurstellend voorde leer lingen, hun ouders en het personeel van de OSG. Natuurlijk kan ik met in de agenda's van de bestuursleden kijken, maar het lijkt er verdacht veel op dat het bestuur niet echt geïnte resseerd is in het middelbaar onder wijs op Texel. Zou het echt waar zijn dat het voltallige bestuur die vrijdag aanwezig was bij de doop van de Dokter Wagemaker? Ik hoop niet dat dat de reden is van de afwezigheid en van de advertentie. Naar ik hoop krijgt de diploma-uitreiking volgend jaar prioriteit. Bovendien bespaart de gemeente dan de kosten van een advertentie. Afgelopen woensdag bezocht ik de vergadering van de raadscommissie Welzijn. Daar werd gesproken over de mogelijkheid van éen schoolgebouw voor de OSG. Wethouder Eelman vertelde het gehoor meerdere keren dat wij niet moeten vergeten dat het bij Texel gaat om een gemeente met maar 13.000 inwoners en dat de uit gaven van de gemeente gerelateerd moeten zijn aan het aantal inwoners. Mevrouw Eelman, wilt u mij dan als tublieft uitleggen hoe deze gemeente 13 miljoen euro kan uitgeven aan een gemeentehuis? Peter R. van Nijen, Den Burg. Inspraak voor woonconsumenten De Woonadviescommissie (WAC). bestaande uit de dames Bakker. Beijert. Doeksen en Hilgers en de heren Moojen en Timmers, heeft een samenwerkingsovereenkomst afge sloten met de Stichting Wonen Texel. De WAC is een platform van woon consumenten, die bij nieuwbouw projecten van de SWT voortaan in de gelegenheid wordt gesteld een ad vies uit te brengen. Het gaat daarbij vooral om adviezen over het gebruiksgemak van de woningen. Te denken valt aan bijvoorbeeld de draairichting van ramen en deuren, plaats van stopcontacten, inrichting badkamer en keuken. De Stichting Wonen Texel hoopt hierdoor nog meer rekening te kunnen houden met de wensen van de woonconsu menten. Ouderenochtend in Molenkoog In en om zwembad Molenkoog in Den Burg wordt donderdag de jaar lijkse ouderenochtend gehouden, le dereen vanaf 55 jaar kan van 10.00 tot 12.00 uur kennis maken met nordic walking, het wandelen met stokken. Daarnaast kan jeu de boules worden gespeeld en gebruik ge maakt worden van het zwembad. Qe ochtend wordt opgeluisterd met mu ziek. Koeien bij Circus Althoff Circus Althoff uit Rotterdam stnjkt van 4 tot en met 14 augustus neer op de Nikadel in De Koog. Althoff belooft een grote show met 'ijzingwekkende' en 'huiveringwekkende' lucht- acrobatiek, een 'wervelend acro batisch feest', clowns en een koord danser. Een groot deel van de artiesten is afkomstig uit het Natio naal Circus van Spanje. Als een van de hoogtepunten in het programma geldt de act van Alberto Althoff, met De onderbouw van de OSG Hoge berg heeft vrijdag het schooljaar af gesloten met een markt en presenta ties. De tweedejaars leerlingen sloten het jaar af met een 'presentatie- beurs'. In de kantine van de vestiging aan de Emmalaan presenteerden ongeveer tweehonderd leerlingen hun zelfgemaakte creaties aan elkaar. Op de Stenenplaats verkochten eer stejaars leerlingen op hun eigen markt onder meer hamburgers en boeken. De opkomst viel wat tegen voor de jonge marktkooplui. Tijdens de markt op vrijdagochtend werden de leerlin gen getrakteerd op een paar zomerse regenbuien. Hoewel de ondernemer tjes hun koopwaar droog wisten te houden met parasols en vuilniszak ken. bleven de klanten grotendeels weg. De tweedejaars hadden het beter voor elkaar. In een gezellige drukte presenteerden de leerlingen hun creatieve uitspattingen aan elkaar. De kinderen konden kiezen uit verschei dene categorieën, waaronder Sport en Beweging, Horeca, Ruimtelijke Ordening en Muziek. De categorie Bloemschikken werd slechts door enkele meisjes gekozen, terwijl de jongens hun ideeën los lieten op Sport en Beweging. Enkele tweede jaars hadden een maquette van de OSG gemaakt, zoals die er in de toe komst uit zou moeten zien. In een klaslokaal was een presentatie te zien van foto's die leerlingen met een computer hadden bewerkt Deze week hoeven de eerstejaars alleen hun rapport op te halen, alvo rens zij zich kunnen storten op de langverwachte zomervakantie. Onder een parasol in de regen was het nog best gezellig hamburgers bakken tijdens de jaarafsluiting. Maarten van Aken (21behaalde aan het Groenhorstcollege in Barneveld het diploma diermanagement dieren tuin. Mandy Roeper (19) slaagde aan het ROC in Den Helder voor de opleiding SPW 3, richting basisonderwijs. Zij is als onderwijsassistente werkzaam aan de Jan R Strijbosschool in Eierland. Ze zijn afkomstig van de Shetland eilanden en in de regel niet meer dan een meter hoog, waardoor ze tot de kleinste paardenrassen be horen. Zondag 17 juli vormen ze de hoofdact tijdens het Concours Hippique dat menvereniging Tus sen Wad en Duin bij manege Aken- burg aan de Akenbuurt houdt. Dan worden diverse wedstrijden met Shetland pony's gehouden. Leden van rij- en menvereniging Westerkwartier uit het Groningse Tolbert verzorgen op het buitenterrein van de manege in diverse klassen showdemonstraties met Shetland pony's. 'Er zijn twee rubrieken met enkelspannen en één rubriek met dubbelspannen', vertelt Cor de Lugt, één van de organisatoren van het paardenconcours. 'Er worden ook demonstraties met vierspannen ge geven en er wordt met sulky's gere den.' Dat zijn de lichte wagentjes waarop jockeys tijdens paardenraces zitten. Shetland pony's staan bekend als geschikte pony's waarop kinderen kunnen leren paardrijden. Het dier, in Nederland ooit de vervanger van de trekhond, wordt ook in toenemende mate bij concoursen ingezet. Met name bij samengestelde wedstrijden is hij volgens de website van het Ne derlandse Shetland pony stamboek een dier dat zich laten gelden. Er worden ook Nederlandse kampioen schappen mee gehouden en de showdemonstraties van het Groningse Westerkwartier bij Aken- buurt zijn daar een onderdeel van. 'De winnaar van dat kampioenschap mag in september meedoen aan de Paardendagen in Utrecht.' Naast de shetlandpony's kent het concours diverse bekende elemen ten in een gevarieerd programma dat de hele middag duurt. In de open klasse wordt gestreden om de Zilve ren Zweep die jaarlijks door de ge meente beschikbaar wordt gesteld en uitgereikt. Daarnaast wordt er ge reden in de limietklasse, is er een dubbelspan,,een damesrubriek en wordt er met tuigpaarden onder za del gereden. De jeugd kan touwt rekken met een span paarden van Frans Bakker. De hondenclub van Marion Zijm is aanwezig voor demon straties. Het evenement begint om 12.30 uur en duurt naar verwachting tot ongeveer 17.30 uur. De entree bedraagt €1,50 en tot zestien jaar is de toegang gratis. Yvette de Vries (19) uit Den Burg is aan het ROC in Den Helder geslaagd voor het diploma helpende verzor gende, niveau 2. een staaltje 'onmogelijk geachte vrijheidsdressuur' van zes koeien. Meer dieren zijn te zien in het dressuurnummer van Patricia, die met duiven en honden werkt. De voorstelling belooft voor zowel vol wassenen als kinderen aantrekkelijk te zijn De vootstellingen beginnen dagelijks om 15.00 en 20.00 uur. Op zondag wordt 'alleen 's middags ge speeld. De toegangsprijzen varieren van €7,- tot €19,50. Voorafgaand aan de voorstellingen in De Koog staat het circus van 29 tot en met 31 juli op Vakantiepark De Krim nabij De Cocksdorp. Daar wor den dagelijks voorstellingen gegeven vanaf 15.00 en vanaf 20.00 uur. Zondag wordt op manege Akenburg het Concours Hippique gehouden fi** Project debuteerde na een half /aar repeteren op Sommeltjespop. Tamelijk groot w ïe'es Aglaia Westra en de geroutineerde gitarist Frits Bonne. s het contrast tussen de nog Zwemdiploma's Joery Witte, Yannick Rey en IJsbrand Kikkert behaalden zaterdag in zwem bad molenkoog in Den Burg hun A- diploma. Yannick van Loon en Caitlin Ellen mochten hun B-diploma in ont vangst nemen. Alle vijf kregen zij zwemles van Henk Keyser. Het exa men werd afgenomen door Ria Keyser en Anita van Egmond De tweede zwemlesperiode eindigt op vrijdag 22 juli met het diploma- zwemmen van particuliere- en schoolzwemleerlingen. De derde en laatste periode begint op 25 juli. Vanaf 20 juli zijn leskaarten te verkrij gen. Deze variëren in pnjs van €13,20 tot €26,40. In de vakantie wordt al leen 's morgens van 8.30 tot 10.30 uur les gegeven. Kijk- en mee- zwemlessen voor ouders worden gegeven op 17, 18 en 19 augustus. Zwemleerlingen kunnen hun vorde ringen volgen via de website www texel.zwemscore.nl Geslaagden ROC Aan de sector Economie van de ROC Kop van Noord-Holland slaagde een flink aantal Texelaars. Voor het di ploma voor administratief medewer ker, niveau 1 was dat- Carolien de Vnes. Directiesecretaresse/manage mentassistent, niveau 4: Chaya Bar- horst en Diny Nieboer. Medewerker vrede en veiligheid, niveau 2: Koen de Lugt, Kevin Tolboom, Ruben Ver- kaart. Verkoopmedewerker, niveau 2: Margit Boer. Verkoopchef. niveau 3 Mandy Bol. Horeca-assistent, niveau 1 Mark Oosterhuis. Gastheer/gast vrouw. niveau 2. Dewi Huidmg. Kok. niveau 2: Dennis Backer. Steven van Beek, Boy Schuiling, Jordie Zijm. Zelfstandig werkend kok, niveau 3 Arjan Dorst, Meivin van Sambeek. Sander Trap Geef om vrijheid

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5