TESO eigenwijs? Ik leg de klemtoon op wijs Landal Beach Park wil natuurlijker uitstraling' tudenten werken voorstellen uit Rekenmeester bootdienst neemt TEXELSE y COURANT" afscheid T8", terwijl er bo rj®9elegd over hc F beheer van he F "«gevoerd. Eé rijnen die de I meekrijgen. "%s' moet uitzien, perken er in de maar bruin ve en haven. 'En de vraag was natuur lijk met welk percentage het tarief omhoog moest, wat ondermeer af hankelijk was van de stijging van het volume.' Probleem was dat de reken- apparatuur bij lange na met het ni veau had van de huidige computer techniek. 'Als een paramater bijvoorbeeld niet goed was inge voerd, dan moest de hele berekening opnieuw worden ingevoerd. Het hele proces van invullen, verzenden, in voer en verwerken op de computer van de ING en het verzenden van de output duurde wel een week of twee en dan moest de Raad van Commis- sanssen (RvC) maar even wachten. De berekeningen wezen uit dat de optie met drie enkeldekkers alleen een theoretische was, alleen al om dat het pendelen in de praktijk niet zou lukken.' Toen het rekenwerk van Bakker bevestigde dat dubbeldek kers op de lange termijn de beste keus waren en de RvC was overtuigd, konden het Bureau voor Scheeps bouw en de architect aan het werk worden gezet en een bestek worden gemaakt. Maar toen diende zich een ander probleem aan: de financiering. 'Bij de Nationale Investeringsbank stonden alle lichten op oranje. De dubbeldekker was een beladen kwestie en de mensen binnen de bank die erover moesten besluiten, waren door de politiek beïnvloed. Toen kwamen we terecht bij de Veen koloniale Scheepshypotheekbank, die ook kotters financiert. Die direc teur had een heel simpele kijk op de zaken. "Je kunt het betalen of je kunt het met betalen. Als je het met kunt, gaat de boot in de bouwvak aan de ketting en is er binnen veertien dagen een oplossing." Die man had vertrou- li| behoorde tot het team van TESO dat aan de wieg stond van Ie eerste dubbeldekker Molengat, maakte de komst van de weede dubbeldekker mee en uitgerekend op zijn laatste werk- lagvoerde nieuwste Dokter Wagemaker de haven binnen. De ine decennia die Herman Bakker uit Den Hoorn als hoofd ad ministratie werkzaam was bij TESO, zijn bepaald niet geruis- mos voorbijgegaan. if studenten van Hogeschool Larenstein, die zich samen Projectgroep 5 Beaufort noemen, poseren voor de waterpartij van Beach fti'el, die volgens hen veel beter zich tbaar moet zijn vanaf de ingang van het park. Van links naar rechts Joeri Lamers, Arjan Boekei, p Jan van den Berg, Dianne Renders en Chantal Verrijdt. ,Foro joop Hommels/ r beter zicht op de grote water- vanaf de entree, flauw aflo- "k natuurlijke oevers, bloem- wbermen en een tuunwal langs Wofdweg van het park, evenals iMl 6 s'n9e' met boomsoor- ®H"en heesters die ook elders op ff'l voorkomen. Het zijn enkele ■®®*velingen om Landal Beach I 'exel aan 't Stappeland in De I 9 een aantrekkelijker uitstra- m "e9even, opgesteld door vijf *«nten bos- en natuurbeheer "Hogeschool Larenstein. bij liggen, terwijl de boompartijen langs de singels erg veel op elkaar lijken, waardoor nieuwe gasten soms lang lopen dwalen voordat ze hun huisje kunnen terugvinden. Kort ge zegd verschilt het park in niets van een willekeurig ander park elders in Nederland. 'Het park zou overal kun nen liggen. Je ziet er met aan af dat het in De Koog op Texel ligt', conclu deerden de vijf studenten, die op ver schillende terreinen kennis hebben opgebouwd. Drie van hen hebben natuur- en landschapstechniek als afstudeerrichting gekozen, de twee anderen hebben zich vooral be kwaamd in tuin- en landschapsin richting. Hogeschool Larenstein had eerder al voor andere parken van Landal voorstellen gedaan om deze 'binnen het beschikbare budget' aan trekkelijker te maken voor bezoekers. 'Wij zijn goed in het natuurlijker ma ken', verduidelijkt één van de studen ten. Om zich een goed beeld te vor men namen ze met z'n vijven zeven weken lang hun intrek in één van de vakantiehuizen op het park. Ze be studeerden niet alleen de kenmerken van het park, maar verdiepten zich ook in de omgeving buiten het park. 'Belangrijk voor ons is waar het park ligt. Wat hoort er thuis aan beplan ting? Je houdt rekening met de rest van het eiland. Het zou heel raar zijn op het park allerlei planten te laten groeien die je ergens anders op het eiland niet tegenkomt.' Weinig vruchtbaar Dat het beheer allerlei beperkingen kent, werd hen al gauw duidelijk. Met relatief weinig regen, gemiddeld veel zon en een harde, overwegend west- noordwestelijke wind is het klimaat aan de oostkant van De Koog weinig vruchtbaar. Dat geldt ook voor de zanderige bodem, die humusarm en vrijwel kalkloos is en bovendien niet goed in staat water vast te houden, waardoor het regenwater op veel plaatsen snel wegzakt in de grond. Daar komt bij dat de meeste toeris ten voor de zon komen en weinig schaduw in hun tuin willen, waardoor de verdroging nog sneller optreedt. 'En dan lijken de meeste mensen ook nog bang te zijn voor lang gras. Het moet kort, maar dat houdt nu een maal geen vocht vast, waardoor het snel geel wordt. Wij hebben de hove nier gevraagd rond ons huisje maar eens paar weken met te maaien. Je ziet meteen het verschil. Er bloeien allerlei wilde planten, waardoor heter een stuk leuker uitziet. Niet voor niets n het drukke leven in de Randstad ontvluchten verstuurde Herman skker, zoon van Jan Bakker 'van de lerenleenbank' en tot die tijd hoofd raxienng van de Rabobank in insierdam. in 1975 een sollicitatie- rei naar TESO. Toen hij tot zijn ei- «i verrassing werd aangenomen, eesten hij en echtgenote Ina (doch- •van Piet Boon uit Den Hoorn, red.) eleven wennen aan het idee. 'Van- thet stedelijke Purmerend naar het stige Texel, dat was best een om- ihakeling. Ook voor de Texelaars, iwe kennissen van vroeger tegen- ramen, dachten ze dat we hier op ikantie waren.' e functie van hoofd administratie anieuw bij TESO, evenals die van öfd technische dienst en hoofd «rationele dienst. De banen vloei- voort uit een reorganisatie die irTheo Hoogerheide had in- inde aanloop naar de overgang de twee enkeldekkers naar de we schepen. Voor Hoogerheide ss het klip en klaar dat dubbeldek- de toekomst waren, maar lang iedereen was van zijn gelijk over- Bakker: 'De provincie vond van acht tot veertien uur leeld acceptabel, had er geen mee dat de pendelende met op de trein aansloten en dat de bootdienst voor het ei- voor het toerisme een kraan functie vervulde. Maar van Hooger heide mocht TESO geen drempel vormen voor het eiland. Hij vond dat de gemeente de groei van het toe risme met het aantal slaapplaatsen moest reguleren. Maar ook het toen malige Texelse college van WD en CDA, was geen voorstander van de dubbeldekkers. En dan was er in die tijd nog de FNV, die pleitte voor gra tis vervoer voor de eilanders, wat niet samengaat met zo'n hoge investe ring. Er was veel twijfel en er waren ook best veel redenen om tegen die dubbeldekker te zijn.' TESO beschik te in die tijd nauwelijks over een re serve, de inflatie was enorm en de hypotheekrente een procent of der tien, wat een voor Texelse begrippen enorme investering in een dubbel dekker extra duur maakte. Bovendien waren er geen dubbele bruggen. Om elke twijfel uit te sluiten en ook de Raad van Commissarissen en andere instanties te overtuigen, liet Hoogerheide Bakker een hele serie varianten doorrekenen, die uiteenlie pen van het varen met dubbeldek kers tot drie enkeldekkers. De finan ciële planner nam in die berekening allerlei factoren (parameters) mee, zoals de verwachte volumegroei, personeelszaken, brandstofprijzen, inflatie, fiscale effecten en de te ver wachten investeringen in gebouwen DINSDAG 12 JULI 2005 Herman Bakker zwaait af na dertig jaar hoofd administratie bij Teso te zijn geweest. Elke omschakeling vergt een inspanning. wen in het management van de boot dienst en wist dat TESO monopolist was. Als TESO de rente en aflossing van het schip niet meer kon opbren gen was er altijd wel een ander met geld, die het schip heen en weer kon laten varen.' Maar met die lening al leen was de aanschaf niet rond. 'We hadden nog een hypotheek van vijf miljoen gulden nodig. Minister van Ardennen had toegezegd garant te staan, maar hij werd teruggefloten door zijn ambtenaren. Dat was een probleem. Uiteindelijk heeft scheeps werf Verolme in Heusden dat bedrag zelf voorgeschoten.' Maar nóg waren met alle hindernissen overwonnen. Bakker verhaalt over een overheid die de premieregelingen voor investerin gen wijzigde, over druk die werd uit geoefend om er andere, onbetrouw bare dieselmotoren in te zetten en over stromingen die wilden dat bij gebrek aan een dubbele brug geen bovendek in het schip zou worden gebouwd. 'Maar Hoogerheide zei: "Er wordt alleen een echte dubbel dekker gebouwd." Bakker wil wel toegeven dat binnen TESO de spanning in die tijd wel eens hoog opliep. 'Door al die perikelen liet de bouw langer op zich liet wachten, terwijl de vervoersdrukte verder toe nam. Het pendelen met de enkel dekkers leidde tot allerlei stress situaties. Die schepen kregen op hun donder. Er sprongen olieleidingen en krukassen vlogen eruit. Toen we de Molengat in 1980 konden inzetten, werden de wachttijden wel iets inge kort, maar doordat we het bovendek met konden gebruiken was het effect beperkt. De grote slag maakten we in 1986, toen de dubbele steiger in ge bruik werd genomen. Vanaf dat mo ment nam ook de eilandeconomie een vlucht.' Het cijferwerk voor de Molengat en de twee andere dubbeldekkers die volgden, was maar een onderdeel van het werk van Bakker, Hij was bin nen TESO verantwoordelijk voor de financiële- en loonadministratie, per soneel en organisatie, maakte de begrotingen, meerjarenplanningen, de interne en externe jaarverslagen, automatisering en kwaliteit en veilig heid (ISO ISM-norm). 'Die veelheid aan functies en de vanatie in het werk, maakten het tot een boeiende baan.' En een verantwoordelijke. Als financieel manager heeft Bakker bij voorbeeld jarenlang op een vermo gen van €30 miljoen gepast. Menig belegger zou dat vermogen in aande len hebben gestoken en het in rook hebben zien opgaan, TESO hield het hoofd koel en belegde volgens een verantwoord risicoprofiel. 'Want we kunnen het ons niet permitteren dat het geld van de aandeelhouders als sneeuw voor de zon verdwijnt.' Op veel terreinen hebben zich in der tig jaar veranderingen voorgedaan. Heel wat te stellen had Bakker met de kassa's in Den Helder. 'IBM had ons een systeem toegezegd, waarmee we goed uit de voeten zouden kun nen. Maar toen bleek dat onze werk wijze van eenmalige kaartjes voor toeristen en de meerrittenkaarten voor Texelaars en vaste gasten niet combineerde met hun standaard- apparatuur, moesten ze op hun be lofte terugkomen. We zijn op zoek gegaan naar een kleiner bedrijf dat maatwerk kon leveren en hebben dat ook gevonden. Jaren later, bij de in voering van de magneetkaarten, lie pen we weer tegen problemen van technische aard aan. Na lang zoeken bleek dat de uit Japan overgevlogen magneetkaarten krom waren. Ze gin gen recht in het vliegtuig en kwamen er krom uit. Eerst begreep niemand er iets van, maar later bleek het te komen doordat in het vrachtruim een temperatuur van mm dertig graden heerste. Daar konden ze niet tegen. Voor je daar een keer achter bent. Elke omschakeling vergt een inspan ning, maar als ik nu naar de situatie in Den Helder kijk, met vier bemande en drie onbemande kassa's, dan denk ik dat we goed uit de voeten kunnen. Bij die automaten passeren Texelaars in vijf tot negen seconden.' 'Meer kwaliteit en service. Dat is vooral een verdienste van Rob Wor tel. Een heel ander type directeur dan Hoogerheide, de ziener en de bou wer. Wortel zorgde, passend in het tijdsbeeld van verbetenng van kwa liteit en dienstverlening, in het begin wel voor een kleine cultuurschok bin nen de onderneming. Hij is de ideale man voor de optimalisatie en de uit bouw van de onderneming. Toen de omvorming naar coöperatie strand de, heeft hij met de gratis knippen voor aandeelhouders een grote rei- zigersgroep aan het bedrijf gebon den. Je kunt zeggen dat TESO popu lairder is dan ooit. Er wordt wel eens gezegd dat TESO eigenwijs is, maar ik leg wel de klemtoon op wijs.' maait de gemeente de bermen langs de openbare wegen ook pas laat.' Uiteindelijk kwamen de studenten tot een 'eindmodel'. Daarin worden per onderdeel van het park voorstellen gedaan. Zo wordt over de toegang tot het park gezegd: 'De entree moet het visitekaartje van het park zijn. Uniek aan dit park is de grote water partij. Deze zou dus veel beter zicht baar moeten zijn bij binnenkomst in het park. Nu rijden gasten nog onge merkt langs de plas en soms weten ze überhaupt water op het park is. Zicht op het water kan gecreëerd worden door de beplanting hier voor een deel weg te halen.' De achteren tree komt al 'vrij natuurlijk en land schappelijk' over. Dat beeld kan wor den versterkt door een grasveld op te offeren om het water iets breder en onbeschoeid te maken. 'Een brede natuurlijke oever en wat opgaande beplanting van elzen en wilgjes ma ken het beeld compleet. In com binatie met het landschap om het park heen, heb je bij binnenkomst meteen de juiste sfeer te pakken.' Maatregelen De hoofdweg over het park moet de landschappelijke uitstraling verster ken, terwijl de singel aan weerskan ten de 'ruimtelijke structuur' kan ver hogen. Omdat er, zoals ook elders op het park, weinig ruimte is voor inqrii- pende maatregelen, moet de oplos sing worden gevonden in de beplan ting. 'Inspiratie hiervoor komt van wegen en paden op heel Texel. Langs vele wegen is namelijk een dichte sin gel van heesters en bomen te vinden, die een heel uitgesproken landschap pelijk karakter geven.' Voordeel is ook dat de schaduw die deze singels ver oorzaken snelle uitdroging tegen gaan. Voorde invulling wordt een 'in heems' sortiment bomen en struiken aangeraden, waarvoor enkele uit heemse soorten het veld moeten rui men. Andere voorstellen zijn onder meer een tuunwal langs de hoofdweg langs het 'groene hart' van het park, een berm waarvan alleen de eerste halve meter langs de weg kort wordt gemaaid en populieren op de kavel- randen, om de witte en nogal opval lende huizen vanaf de Ruigendijk wat aan het zicht te onttrekken. De studenten presenteerden afgelo pen week hun plannen in hotel Greenside, in aanwezigheid van on der meer een afvaardiging van de WE. medewerkers van Beach Park Texel en directeur Willem van Taten- hove van het hoveniersbedrijf. De eerste reacties waren positief, al waarschuwde penningmeester Henk Knjthe van de WE dat het nog wel eens lastig zou kunnen worden alle 144 eigenaren te overtuigen. 'Er wordt altijd op gehamerd dat het vooral netjes moet zijn. Wordt het niet te rommelig wanneer je aanpassin gen gaat doorvoeren?' Piet Bolier van Gemeentewerken vertelde dat er rond één van de huizen op vakantie centrum De Krim een 'duintuin' is aangelegd en dat sommige gasten dat 'geweldig' vinden, terwijl anderen er mets van moeten hebben. Een andere toehoorder wees er op dat 'Informeer raad bij wijziging beleid' Burgemeester en wethouders moeten er in de toekomst aan den ken de raad de hoogte te brengen als er een wijziging van beleid op treedt. Die boodschap kreeg het college dinsdagavond van de raadscommissie Werkwijze Raad. De commissie boog zich over een voorstel over de wijze waarop college en raad elkaar volgens de duale spel regels van informatie voorzien. De commissieleden grepen het voorstel aan om terug te grijpen op enkele botsingen die zich de afgelopen jaren tussen het college en de raad voor deden. Raad en college stonden on der meer in 2003 lijnrecht tegenover elkaar, nadat het college raadsbeslui ten over de plaatsing van de C2000- mast en het kitesurfen anders had uitgevoerd dan de raad had bedoeld. Als oorzaak van het conflict werden destijds de groeistuipen van het dua lisme aangewezen. Volgens Piet Standaart (Texels Be lang) had het problemen kunnen schelen als het college de raad toen eerder van wijzigingen in het beleid op de hoogte had gebracht. Volgens het duale systeem stelt de raad de kaders vast, waarbinnen het college vervolgens het door de raad uitge stippelde beleid handen en voeten geeft. In de praktijk blijkt dat echter niet altijd precies zo te kunnen als in de raadzaal is vastgesteld. Burge meester Joke Geldorp erkende dat het bij het college nog niet in het den ken zit om wijzigingen in het beleid automatisch aan de raad door te ge ven. 'Dat zal moeten gebeuren.' Gel dorp wees de raadsleden erop dat zij er ook aan moet denken het college van veranderingen op de hoogte stel len. Dat deed ze nadat de commis sie Werkwijze Raad had besloten dat het mogelijk moet worden dat poli tieke partijen voor sommige onder werpen twee afgevaardigden naar een commissievergadering sturen In het voorstel waar de commissie dinsdagavond over sprak staan tal van tips en suggesties voor raad en college hoe ze elkaar van de juiste informatie moeten voorzien. Er wordt ook in bekeken hoe voorkomen kan worden dat raadsleden regelmatig met bergen papierwerk worden ge confronteerd. Tijdens de raads commissie Grondgebied die maan dagavond werd gehouden, werd daar ook al over geklaagd. steeds meer toeristen vooral voor de natuur op het eiland komen en ver moedde dat ze dus ook een 'natuur lijker' park wel zouden kunnen waar deren. Een goed argument vóór een andere aanpak is in ieder geval dat deze kos ten bespaart. Eén van de voorstellen is dat het gras nog maar twee in plaats van zesentwintig keer per paar wordt gemaaid. Volgens een eerste schatting van de studenten kost het onderhoud in de nabije toekomst zo'n €200,- per kavel per jaar. Nu is dat nog bijna het dubbele. De WE komt binnenkort bij elkaar om over de voorstellen te praten. Intercultureel onderzoek Culturele aanpassing tussen buren is de titel van de afstudeerstudie van de Duitse Steffi Grabbe, die sinds enige tijd op Texel woont. Het betreft een wetenschappelijke studie aan de uni versiteit van Hildesheim over de cul turele aanpassing van Duitse immi granten op ons eiland. In tegen stelling tot de rest van Nederland vormen Duitsers hier de grootste groep immigranten. Hebben Duitsers het zwaar, is het moeilijk om op Texel te integreren? Hoe groot zijn de cul turele verschillen tussen de twee buurlanden Nederland en Duitsland eigenlijk? En hoe ervaart een Texelaar de hier wonende Duitsers? Dit zijn enkele van de vragen, die in dit on derzoek zullen worden beantwoord. Grabbe roept op Texel wonende Duit sers en Texelaars op aan dit onder zoek mee te doen, zodat de uitkomst representatief is Speciaal voor deze afstudeeropdracht is een website gemaakt: www.texel-research.com. waar vragenlijsten staan opgenomen, die online en anoniem kunnen wor den ingevuld. Belangstellenden die geen internet hebben, maar wel wil len deelnemen aan dit onderzoek, kunnen contact opnemen met Steffi Grabbe, tel. 320095. Gesticht van Weldadigheid In het nieuwe nummer van het blad van de Historische Vereniging is een groot aantal pagina's ingeruimd voor gegevens over het Gesticht van Wel dadigheid. verzameld door Simon Dros. Ook worden enkele brieven af gedrukt die Cor Gomes in 1943 van uit Hannover schreef aan Albert en Sieme Kuiper in Oudeschild Verder in het blad een eerste artikel in een serie over op het eiland gevonden munten en de rubriek Tessels prate van Gré Dros. Het blad verschijnt vier maal per jaar en is voor €3,45 ver krijgbaar bij de boekhandels. Beheersverslag Staatsbosbeheer Staatsbosbeheer heeft een verslag uitgebracht met een overzicht van gebeurtenissen in 2003 en 2004 Zo wordt aandacht besteed aan mensen die kwamen en gingen, aan projec ten die zijn uitgevoerd en aan zeld zame of bijzondere planten en dieren. Ook komen de verschillende vormen van beheer en de effecten daarvan aanbod, alsmede de aankoop en verwerving van nieuwe natuurgebie den. Het verslag is voor €3,- te koop bij EcoMare. Top DJ's op Island Samba Op het strand bij paal 17, bij beachcafé De Buren, wordt zater dag 23 juli de tweede editie van Island Samba gehouden. Ook dit jaar zijn de initiatiefnemers erin geslaagd DJ's met landelijke be kendheid naar het eiland te halen. Het feest begint om 17 00 uur met easy tunes van de Texelse DJ Joram. Miss Chianty verzorgt daarbij de hve vocalen. Bovendien krijgt iedereen die voor 20.00 uur present is. een gratis Caipirinha-cocktail. Rond de klok van zeven uur gaat het tempo omhoog als Victor Coral, de resident DJ van de populaire clubavond Rush achter de draaitafels komt. Zijn uplifting house heeft er voor gezorgd dat deze avond nu van Groningen tot Rotterdam wordt gehouden. Deze DJ stond eerder op festivals als Dance Valley en Mysteryland. Hierna is de beurt aan DJ Roog. die inmiddels op alle grote festivals in Nederland heeft gestaan, en aan Bart van Liefland, resident DJ van de Winkel van Sinkel. De avond bereikt zijn hoogtepunt met een optreden van Erick E. die eerder op de mainstage van Dance Valley en Sensation White stond. Erick E maakte een remix van Lies to yourself van dr. Kucho en scoorde een hit met Keep on making noise. Kaarten voor het festival kosten €12,50 en zijn vanaf zaterdag ver krijgbaar bij de winkels van De Kolonist in Den Burg, De Koog en Nieuwe Niedorp, bij beachcafé De Buren bij paal 17 en bij de Musicstore in de Weverstraat in Den Burg. Aan de deur kost een kaartje €15,-. m

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 7