Cjrozn rwartsjexeh tn het harL, Wethouder Eelman: 'Nokken is dokken' Te weinig taxi's voor vlotte afvoer stappers Kraan kopje onder in haven Oudeschild Unieke collectie Franse tractors staat op Texel Vakantiekrant SP°Sltie echtertoch bu'ten de OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11995 VRIJDAG 15 JULI 2005 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Heibel over hulpverleningsgebouw Catharinahoeve De grote speeltuin naast restaurant, Catharinahoeve oefent een onweer staanbare aantrekkingskracht uit op de jonge bezoekers en de ouders hebben vanaf het terras goed zicht op hun kroost. Een kijkje door de rui ten leert dat het binnen druk is. Ook dat is eerder regel dan uitzondering in de Catharinahoeve, want 400 cou verts per dag vormen hier in het hoogseizoen geen uitzondering. Pagina 6 a Morgen is vandaag Texelse landbouwers overhandigen vanmiddag het pamflet "Morgen is vandaag" aan Commissaris van de Koningin Harry Borghouts. Ze spre ken daarin hun zorgen uit over de toekomst. Pagina 7 Zelf gegevens invoeren bij VW Ondernemers en organisaties die een promotiebijdrage aan de WV beta len. kunnen informatie voor de agenda en de rubriek Texel van A t m Z in het vervolg zelf op de site van de VW invullen. Ter introductie ont vangen zij een korting. Voor het invul len is geen extra programmatuur no dig. De WV verwacht dat dankzij deze extra mogelijkheid de internet- agenda actueler en completer zal worden. Te zijner tijd zal de site met meer mogelijkheden worden uitge breid, waaronder de mogelijkheid voor logiesverstrekkers om de infor matie over hun accommodatie te actualiseren. Aanmelden kan via de ondememerspagina op www.texel .net. Open dag TESO voor senioren Senioren die in verband met de drukte ervan hebben afgezien de nieuwe veerboot Dokter Wagemaker tijdens de open dagen te bezich-tin gen, krijgen van TESO nogmaals de kans op vrijdag 12 augustus. Geïn teresseerden kunnen zich vóór 22 juli aanmelden bij de Stichting Welzijn Ouderen Texel, tel. 312696. De excur sie gaat alleen door bij voldoende belangstelling. Deelnemers dienen zelf zorg te dragen voor vervoer naar de veerhaven. TB: treintje en Brinkboulevard in De Koog De Brink veranderen in een fraaie boulevard, die overgaat in een duinpad tussen Opduin en de Bad- weg en een treintje van de Nikadel naar de Badweg. Met deze drie impulsen wil Texels Belang De Koog extra cachet geven. De upgrading van de badplaats is de partij zóveel waard, dat ze er dinsdagavond tijdens de raad een motie over in stemming bracht. De meeste fracties steunden het plan, alleen het pad door de duinen sluitte op weerstand. 'Niet aan beginnen, je vraagt om problemen', vond Gerard Weijers (CDA). Martin Trap (WD) voorspelde dat de uitbater van Grand Hotel Opduin nog dezelfde avond bij Standaart aan de deur zou staan. Trap raadde het af om De Brink over hoop te halen. 'Het riool is daar net vernieuwd.' Ook wethouder Nel Eelman had bedenkingen. 'We heb ben de afgelopen al heel veel in De Koog geïnvesteerd', somde ze aller lei projecten op. Als er iets gaat ge beuren, moet dat wat betreft haar in overleg met de inwoners en de on dernemers uit de badplaats. (Advertentie) TEXELSE^COURWT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Maarten Koorn wordt gefilmd op de HV1, 1939 door Societé Franqaise Vierzon gemaakte tractor. IFoto Joop Rommets) fcrplaatsing van het hulpverle- angsgebouw naar de locatie van devoormalige LTS levert geen cent op voor het onderbrengen van de tySG in één schoolgebouw, maar lost juist geld en zal ongewenste Uftraging en claims van de andere urtners tot gevolg hebben. Aldus «ageerde wethouder Eelman dinsdagavond op het plan van Belang. Maar volgens b en «maakt een lagere marktrente de touw van het duurdere school- :uw alsnog mogelijk. Omdat ter risico aan zit, schoof de poli dat besluit voor zich uit. ;.eel geld komt er vrij bij verkoop de grond van de Eyercoogh en I krediet komt er vrij voor uw van de OSG als een la- marktconforme rente wordt "teerd? Vragen die opkwamen "t was gebleken dat het brengen -de OSG onder één dak ruim €10 ■n zou gaan kosten, in plaats het maximale krediet van €7,2. 'agavond presenteerden b en w "uitgewerkt voorstel. Daarin werd van verplaatsing van het (pverleningsgebouw meteen ter- legeschoven. Van de verkoop van sgrond van de Eyercoogh zou de neente volgens Eelman niets wij- worden, de al gemaakte voorbe- hgskosten voor het hulpverle- gsgebouw moeten opnieuw wor- gemaakt. Bovendien waar- twde ze dat de overige partners itie, ambulancedienst en de hting Wonen Texel) met een declaim zouden komen. 'Nok- is dokken.' i nood. het college had een al- natief. in de vorm van de sugges- van Frans Visman (D66) om bij de mcieriny van de OSG niet uit te an van de als beleid aangehouden 's van zes procent, maar in de rekeningen de marktrente te han- tn, die al beneden de vier procent gezakt. Gerekend over veertig jaar, to de kapitaallasten op dit mo- ntjaarlijks €878.475,- zijn, een last de gemeente zou kunnen dragen. J! moment, want als de rente kan er een probleem ontstaan, fen wij dit risico lopen en onze ombere toekomst voor ringsteken ringsteken op Texel beleeft igere tijden. Voor de afgelaste dstrijd van vorige week in Oude- hild hadden zich slechts vijf mbinaties aangemeld, in Ooster- d waren dat er woensdag toch kjtwaalf, maar volgens de orga- ötie staat allerminst vast dat er volgend jaar een competitie rcltgeorganiseerd. 'Er gaat een öptijd in de voorbereiding en de ond zitten en daar wil je wel wat terugkrijgen', vertelt woord erster Betty de Leeuw. b'eern is dat veel trouwe deelne- 'shun paard hebben verkocht of to andere reden al dan niet tij- Net nngsteken zijn gestopt. De *as van jonge koetsiers en Asters is gering, al waren in sterend toch nog vier combinaties «wonderen die niet eerder had- meegedaan. Als de debutanten J"9aan, is er misschien nog een Nst voor het ringsteken, anders "•waarschijnlijk een einde aan de "petitie om het Texels kampioen- ®P.die in de huidige vorm twintig 'bestaat. De beslissing daarover ft niet eerder dan komende win- verwacht. ^schouwers in Oosterend za- to zeer spannende strijd. Bij het van de vijfde en laatste ronde dne combinaties acht punten d en ging één combinatie - door Martin Witte en Kim - met negen punten aan de Doordat Kooger in de slot- slechts eenmaal raak stak, vie- koplopers ondanks hun goede Wmbinaties van Jorieke Meyer en Wmter en Anna Sprenkeling en I j,, raaf misten in de slotronde nn9, zodat een barrage nodig 0m eer" winnaar te kunnen aan- De toeschouwers moedigden Lees verder pagina 3 Het snel en veilig thuisbrengen van uitgaanspubliek blijft een pro bleem. Na het aanbreken van het sluitingsuur kan in De Koog niet worden voldaan aan de vraag naar taxivervoer. Gegadigden moeten soms lang wachten en doen dit niet altijd in stilte. Ze worden bal dadig, richten vernielingen aan en geven hinder in de woonstraten. Oorzaak is niet zozeer het gebrek aan taxi's maar het gebrek aan chauffeurs die tegenwoordig aan nogal wat eisen moeten voldoen. Hoewel op dit moment het echte hoogseizoen nog met is begonnen, heeft het vevoersprobleem zich al aangediend. Om de vraag naar taxi vervoer te verminderen zijn de moge lijkheden om met de borrelbus huis waarts te keren uitgebreid en rijdt de bus nu ook via Oosterend en Oude schild De bus heeft volgens dit schema inmiddels drie weekends gereden. In het eerste weekend wer den 62 personen vervoerd, in het tweede weekend 32, in het derde 41 De bus van exploitant Danze en De Toekomst rijdt nog steeds naar De Krim. Overwogen wordt het ver voersprobleem te helpen oplossen door de borrelbus nog meer in te zet ten, bijvoorbeeld door twee keer rij den in de nacht van zaterdag op zon dag. Om vlot instappen te bevor deren zouden kaartjes tevoren op een centraal punt in De Koog verkrijgbaar moeten zijn. Maandagmiddag is voor het eerst dit seizoen periodiek over- opvolgers met de erfenis van een stij gende rente opzadelen', stelde Ene Hercules (PvdA) zich terughoudend op. Frans Visman (D66) zag het min der somber. 'Als de rente stijgt, dan stijgt ook de inflatie en boer je per saldo niet zoveel achteruit.' Ook ove rige raadsleden worstelden met een dilemma. Het onderbrengen van de OSG in een goed schoolgebouw op één plek was hen veel waard, maar ze hikten aan tegen het risico van een oplopende marktrente. Besloten werd daarom er dinsdag geen besluit over te nemen, maar er in de eerst volgende commissievergadering in september op terug te komen. OSG- rector Henk de Vries had daar geen moeite mee. 'Liever een goed besluit dat wat langer duurt. Als het maar niet té lang duurt.' Maar het zat Texels Belang niet lek ker dat die andere optie, verplaatsing van het hulpverleningsgebouw, op een zijspoor was gezet. 'Verbijste rend', vond Piet Standaart zelfs. Vol gens hem overdreef de wethouder de nadelige gevolgen en bleven de voor delen onderbelicht. 'Onderzoek het, dat zijn we de burgers wel verplicht', steunde Hercules de motie die TB hierover had ingebracht. Bijval was er ook van Martin Trap (WD), wiens partij van begin af aan niet gelukkig was geweest met het hulpverlenings gebouw aan de Pontweg. 'Zet de voors en tegens van verplaatsing op een rijtje.' Arthur Oosterbaan ver baasde zich over de hardnekkigheid waarmee met name WD en TB voor verplaatsing ijverden. 'In mei gaven jullie het college opdracht een hulp verleningsgebouw te realiseren en nu de voorbereidingen achter de rug zijn, trekken jullie die opdracht weer in. Zo maken jullie je eigen college programma onmogelijk.' Noordwester: geen gebouw hulpverlening Ruim 82 procent van de bewoners van de Noordwester is tegen de komst van het hulpverleningsge bouw. Dat blijkt uit een enquête on der 130 bewoners. De angst leeft dat de verkeersveiligheid, zowel aan de kant van de wiik als aan de zijde van de Pontweg eronder zal lijden, dat er overlast zal ontstaan, horizonver vuiling optreedt en dat hun woningen in waarde achteruit zullen gaan. Met belangstelling volgden buurtbewo ners de discussie van dinsdagavond over een mogelijke verplaatsing van het gebouw. 'Een zeer welkom voor stel', vertelde Jos de Wolf. Alcoholvrij In de nacht van dinsdag op woens dag heeft de politie zes automobilis ten gecontroleerd op het gebruik van alcohol. Geen van hen had teveel gedronken. De kraan woensdagmorgen kopje onder in de haven van Oudeschild. 'shüwo Nog dezelfde middag werd de kraan uit het water getakeld. Consternatie in de werkhaven van Oudeschild, waar bij de asfaltmolen woensdagmorgen een kraan van 50.000 kilogram van Ooms Con struction kopje onder ging. Het liep goed af voor machinist Simon de Smidt, die het gevaarte om kwart voor acht op een ponton wilde rijden, om er in de haven van Den Helder een klus mee te doen. Terwijl hij over de klep het circa tweeèneenhalve meter lager gelegen ponton opreed, begon de kraan te glijden. Een po ging om tot stilstand te komen gaf een dermate grote druk op het ponton, dat een tros brak. Het ponton werd van de kant gedrukt, waardoor de klep kantelde en de kraan tussen wal en schip belandde, waar het wa ter vijfeneenhalve meter diefc is. Ge luk bij een ongeluk was dat de ma chine niet kantelde en De Smidt, die als amateurduiker wel vaker onder water vertoeft, de cabine afgezien van een nat pak ongedeerd kon ver laten. Fedde Daalder van Ooms ver wacht dat de kraan, die een jaar of vijf oud was, is afgeschreven. 'Hij is met draaiende motor te water geraakt, waardoor er zeewater naar binnen is gekomen en de motor moet worden afgeschreven. De elektronica zal het ook niet hebben overleefd. Met een kraan van 200 ton werd de machine woensdagmiddag uit het water geta keld. Donderdag was nog niet be kend in hoeverre de schade wordt gedekt door de verzekering. Collecte ANGO De collecte van de Algemene Neder landse Gehandicapten Organisatie (ANGO), die van 13 tot 18 juni werd gehouden, heeft op het eiland €3958,40 opgebracht. Dat is iets min der dan vorig jaar, toen de grens van vierduizend euro werd overschreden. Het geld wordt gebruikt voor het ver goeden van extra kosten van mensen met een functiebeperking. Mensen die de collectanten hebben gemist, kunnen een gift overmaken op giro 625000, ten name van ANGO, Amersfoort. Achttien verschillende tractors maakte de Franse fabriek Societé Franqaise Vierzon (SFV) tussen 1934 en 1959. Texelaar Maarten Koorn bezit er maar liefst zeven tien van en heeft er ook nog een paar dubbel, zodat zijn volledige collectie uit eenentwintig tractors bestaat. Omdat zelfs in Frankrijk niemand er zoveel heeft, was een Duitse cameraploeg deze week twee dagen op Texel om in op dracht van een Franse filmmaat schappij Koorns unieke bezit op film vast te leggen. Al op jeugdige leeftijd was Koorn, op gegroeid op boerderij Goethe aan de Nieuwlanderweg, gek van tractors. 'Als klein kind ging ik voor het raam staan wanneer de buurman met zijn Lance Buldog voorbij kwam. Die had een één-cilinderige motor. Het geluid dat die tractor maakte, vind ik nog steeds prachtig.' Toen in 1982 de Oude Trekker en Mo toren Vereniging werd opgericht, werd Koorn. toen nog bloembollen kweker, lid. 'Ik had een Farmall Cup gerestaureerd. Ook een mooie trac tor, maar eigenlijk wilde ik er één met één cilinder. Ik ben toen op zoek ge gaan naar een Lance, tot ik bij een verzamelaar in België een SFVtegen- kwam. Die was veel goedkoper en bovendien een stuk unieker, want er zijn er lang niet zoveel van gemaakt. Ik heb 'm gekocht voor vierduizend gulden.' Het was het begin van een langdurige passie. Al snel kocht hij een tweede tractor. 'Voor mijn oudste zoon. Die was toen nog klein. Maar ik dacht: als hij wat groter is. heeft hij ook wat te sleutelen.' Koorn heeft zich geabon neerd op een speciaal tijdschrift, be zoekt twee keer per jaar een show met oude tractors en ging op zeker moment jaarlijks naar Frankrijk, om er samen met zwager Jan Vonk het plat teland af te struinen. Met smaak ver telt hij verhalen over achterdochtige boeren en hun in rommelige schuren wegroestende oude tractors. De on derhandelingen werden gevoerd door zijn zwager. 'Die spreekt Frans, ik geen woord. Toen hij eens een keer met kon, ging ik wel. Als ik dan met de eigenaar in gesprek kwam, belde ik Jan op en drukte mijn mobiel in handen van die man. Dan mocht Jan er van thuis uit proberen uit te ko men.' Na 25 jaar speurwerk mist Koorn nog slechts één type SFV. 'Maar daarvan zijn er tussen 1937 en 1939 maar vijftig gemaakt. Er zijn nog een paar exemplaren bekend en die staan allemaal in het museum. Dus de kans dat ik die nog eens op de kop tik, is wel erg klein.' De Duitse film ploeg die woensdag en donderdag bij de Koorns op bezoek was, maakt een film over de geschiedenis van het merk. 'Ze zijn al dne jaar aan het fil men en hebben allerlei mensen ge sproken. De oude eigenaar van de fabriek, werknemers, boeren. Omdat ik zoveel tractors heb. zijn ze speciaal uit Duitsland deze kant opgereden.' Voor de gelegenheid werden alle ne gentien nog min of meer mobiele exemplaren uit hun opslagplaats aan de Nieuwlanderweg gereden. Daar waren Maarten en zoon Peter Koorn bijna een hele dag mee bezig. 'Om te kunnen starten, moet je eerst een gloeikop verwarmen. Dat duurt wel tien minuten en daarna moet je 'm nog aanslingeren. Dat duurde dus wel even. Maar het is leuk dat ze er een keer allemaal staan.' leg over de openbare orde geweest. Afgezien van de genoemde vervoers problemen gaat alles naar wens. De inmiddels begonnen kermis mag dit jaar voor het eerst een uur langer open zijn, dus tot middernacht. Een andere wijziging is dat op het terrein geen centrale muziek meer is. Elke exploitant zorgt voor zijn eigen mu ziek, maar op alle installaties zijn wel begrenzers aangebracht zodat het volume binnen de perken blijft. Het maximale niveau is gesteld op 65 dB voor overdag, 60 dB voor de periode van 19.00 tot 23.00 uur en 50 dB voor het laatste uur. Bij overtreding van de norm krijgt de exploitant een gele kaart en bij een tweede overtreding een rode kaart, wat betekent dat hij de rest van de kermis moet sluiten om 23.00 uur. Sinds vorige week is de politie ver sterkt met gedetacheerden. Ingaand het komend weekend is politie te paard elk weekend actief en moge lijk af en toe ook politie op de fiets. Het onlangs opgerichte bike-team Den Helder-Texel is althans van plan een paar keer naar Texel te komen. Ingaand het komende weekend is de dorpswacht dagelijks in actie met vier personen, op zaterdag met zes. Voor de w.oonstraten worden vanaf 22 juli gedurende vier weekends twee extra wachten ingezet.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1