Vakantiekrant Cjrotn 'wartsjexeh in het hart Kottervissers denken na over alternatieven Gierende banden op 'heilige klei Eierland' Europa schiet schaap te hulp met subsidie Herstel aan Traanroeier LR KONSUM - lil texelseScourant OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11998 DINSDAG 26 JULI 200b iTEXELSE™ COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Jexelse kottervissers denken na ever andere vormen van visserij die 2' - -der brandstof vergen. Gedacht l jordt aan het vangen van mgoustines (kreeften) en garna- tn.Pulsvisserij, waarbij de platvis iet meer met wekkerkettingen, aar stroomdraden wordt opge- chrikt, kan eveneens op Texelse (langstelling rekenen. jtkottervissers kampen al geruime pmet de hoge gasolieprijzen, waar- jrexploitaties en inkomsten onder 'We betalen bijna het ele in het vergelijking met een geleden', aldus Maarten Drijver jndeTX32 en de TX33. Gemiddeld Kat bij visserij kotters momenteel procent van de exploitatie- naan de gasolieprijzen op, aldus irman Ben Daalder. De pnjs jreen liter rode diesel bedraagt op jlmoment zo'n 40 eurocent, t.er is zich aan het beraden op ftenvisserij. 'We hebben het een geleden ook gedaan. Het I is dat we er de mogelijkhe- ivoor hebben. We leggen het 'der in ieder geval niet bij neer.' j mentaliteit is ook bij andere Ise kottervissers waarneembaar. Ivoelen er weinig voor om bij de kken neer te zitten. Het zijn de olie- ten die zorgen baren, maar do izen voor de vis zijn goed. De ngsten vallen op het moment wel in, maar dat heeft de kottervloot lermeegemaakt. Niettemin geven 'en der bemanningsleden inmid- 5de voorkeur aan een baan op het i omdat dat meer financiële ze- ■ad biedt. 'De hoge olieprijzen wen uiteindelijk toch op het loon k krijgen.' nog verdere stijging van de dstof wordt als funest gezien, besomming is nog redelijk voor 5jd van het jaar', aldus Jan de «van de TX41'maar als de olie- inog verder omhoog gaat, wordt Iproblematisch.' De gebroeders Vries zijn inmiddels ook aan het tienken om in de herfst op kreet je gaan vissen. Daarvoor hoeft hkotter op een minder hoog ver egen dan bij tongvisserij te varen, Btloor er minder brandstof wordt bwikt. Het merendeel van de «se vloot is ingesteld op tong- en «Visserij. Bij de TX48 is garnalen- als alternatief in beeld geko- We hebben er in ieder geval de dikheden voor', aldus Jaap Vla 's jr. Volgens Daalder, voorzitter Politie houdt lastpak aan 'omdat een vriend werd vastge- «fen op het politiebureau in De 09 besloot een 16-jarige jongen uit «rpenzeel verhaal te halen. Hij Pte voortdurend op de deur en si daarmee doorgaan, ook nadat dienstdoende agenten hem bij tatag hadden gevraagd ermee op Ouden. Toen hij na een laatste hchuwing nog niet ophield, werd pngen zelf in de cel gezet. Stankschade na Bnbranden vlees pannetje soepvlees heeft de •oners van een woning aan de ""Den Burg zaterdag een hoop 'dast bezorgd. Toen zij op visite 9on, bleef het pannetje op het staan, waardoor het vlees pandde. POOr ontstond een indringende ^•snstankwalm die zich door het verspreidde. Oplettende buren 'sok zagen, waarschuwden de "ovreer. Nadat die door een raam tykeuken was binnengekomen, "^ontdekt dat het inmiddels ver- soepvlees de oorzaak was. van een hogedruk- a;or en door de ramen tegen open te zetten, probeerde de ^«r daarna de geur uit het .«nijgen. 'Het was met te har- bevelvoerder Martijn van t Het door Salvage ingescha- 'oinigmgsbedrijf van Hans Zijm JJIerde stankoverlast te lijf met /*%sch afbreekbaar chemisch Hel middel werd als een l(]ro9e mist m de op dat mo- Ljr®r afgesloten woning gebla- bewoners sliepen 's nachts van de Texelse visserijvereniging DETV en de Federatie van Visserij- verenigingen, maakt de huidige situa tie de pioniersmentaliteit bij diverse kottervissers los. 'Je merkt dat onder druk vernieuwingen ontstaan.' Pulsvisserij De Texelse vissers volgen met be langstelling een praktijkproef op de UK153 van Urk waarbij met puls visserij wordt geëxperimenteerd. Vol gens het blad Visserijnieuws heeft die vorm van visserij de Urker kotter tot nu toe een brandstofbesparing van 40 tot 45 procent opgeleverd. De scholvangst is ten opzichte van de boomkorvisserij afgenomen tot 60 tot 80 procent van de gebruikelijke vangst. De tongvangst zit op 80 tot 90 procent en bij de tarbotvangst zit geen verschil. Het experiment moet uiteindelijk leiden tot een politiek be sluit om het huidige verbod op puls visserij in de Noordzee mogelijk op te heffen. Minister Veerman (visserij) liet recent weten bereid te zijn meer geld beschikbaar te stellen om de praktijk proef uit te breiden. Daalder: 'Hope lijk wordt de pulsvisserij versneld in gevoerd, want het scheelt veel kosten. Dan kunnen de exploitaties weer perspectief bieden, zodat er weer rust in de tent komt.' Het zogeheten scholherstelplan moet op termijn eveneens verlichting bie den aan de sector. Het plan voorziet in het terugbrengen van de motor vermogens tot maximaal 2000 PK en een vrijwillige sanering van ongeveer dertig kotters, waarvoor naar ver- Lees verder pagina 5 isijgS Geen uitgesproken strandweer, maar bikkelharde baan liepen de snelhe- wel droog. Ideale weersomstandig- den hoog op en streden coureurs op heden voor een autocross, die bij de het scherpst van de snede. In een eerste editie afgelopen zondag een regen van stof, modder en onderde- dijk vol toeschouwers trok. Op de len veranderden glimmende bolides in gebutste projectielen, die na een slopende manche menigmaal met de voorhamer weer in model werden ge beukt. Coureur Piet Scholtanus (zie foto), njdend in de Formule 1 -klasse. kwam ongeschonden uit de strijd en won in de Eierlandse arena het koningsnummer. Meer over de auto cross elders in deze krant. De Stichting Waddengoud kan re kenen op €85.000,- van het Euro pees subsidieprogramma voor plattelandsontwikkeling Leader Plus voor de promotie van Echt Texels lamsvlees. Bedoeling is het Texels lamsvlees ermee de ko mende drie jaar landelijk onder de aandacht wordt gebracht. De Stichting Waddengoud wil het geld onder meer besteden aan promotiecampagnes tijdens evene menten als de vorig jaar gestarte Lamsvleesdag, de jaarlijkse Fokvee- dag van het Texels Stamboekschaap en de Lammetjesdag. Dat gebeurt in samenwerking met de Stichting Sti mulering Texels Product en de WV. Daarnaast wil de stichting een Waddengoud Fietsroute uitzetten, waarbij toeristen langs schapen houders en restaurant met schapen vlees fietsen. 'Onderweg kunnen ze kijken bij Carlo Veeger en misschien is er nog wel een schapenhouder waar mensen in de stallen kunnen kijken', aldus Marc van Rijsselberghe van de Stichting Waddengoud. De Europese subsidie moet het ook mogelijk maken dat de stichting een informatieboekje laat maken in een oplage van 45.00 stuks, dat drie jaar lang gratis wordt verspreid. Het boekje gaat specifiek over schapen en de schapenhouderij en wordt voornamelijk op het eiland verspreid. 'En daar waar het zinnig is aan de overkant.' Van Rijsselberghe houdt één slag om de arm. De stichting begint pas met de uitvoering van de plannen, als de subsidie daadwerke lijk binnen is. 'Maar als we er de be schikking over hebben, gaan we zo snel mogelijk aan de slag. Dan kun nen we met anderen financiële af spraken maken.' De verwachting is dat de promotie van het vlees lande lijke publiciteit trekt, waardoor aan de overkant de vraag naar Texels lams vlees stijgt 'Tientallen restaurants en enkele slagers op Texel verkopen het al, maar op het vasteland is het lams vlees nog nauwelijks te koop', aldus Leader Plus. Een betere verkoop aan de overkant moet er op het eiland toe leiden dat het schapenfokken meer rendabel wordt. Volgens Van Rijsselberghe is het ook een idee ar rangementen te bedenken waarbij een hotelovernachting wordt gekop peld aan een bezoek aan een schapenboer. 'Dan kunnen we ook meer de achterkant van de sector laten zien. Wat voor mensen hier mis schien heel gebruikelijk is, kan voor mensen van de overkant juist heel bijzonder zijn.' Hogeberggebied Leader Plus heeft ook een subsidie van €40.600,- toegezegd aan de Rietdekkers Axel Wetsteen en Jacob bezigheden zijn op het dak van het Bakker verrichten herstelwerkzaam- monument. Vanwege de brand- heden aan molen de Traanroeier in veiligheid wordt binnenkort een OudeschildHet zullen niet de laatste sprinklerinstallatie aangebracht. Stichting Duurzaam Texel voor de verdere ontwikkeling van het master- plan voor het Hogfeberggebied. Met dat geld kan Bureau Blooming wor den betaald. Dat bureau inventan- seert de wensen onder bewoners, gebruikers en beheerders in het Hogeberggebied om tot één geza menlijke toekomstvisie te komen om het gebied te behouden. Dat moet onder meer de schapenhouders de mogelijkheid geven economisch ren dabel in het Hogeberggebied te kun nen blijven werken. 'We hebben be wust nog geen data vastgesteld waarop de plannen klaar moeten zijn', aldus voorzitter Kees Dros van Duurzaam Texel. 'Er zijn diverse ses sies geweest en de partijen zijn con structief met elkaar aan een geza menlijk plan aan het werken. Maar van de winter moeten er toch wel een paar eieren worden gelegd.' De aan pak van het Hogeberggebied is in middels ook een onderdeel gewor den van de gebiedscommissie Texel, waarin gemeente, provincie en hoogheemraadschap sinds 2002 plannen op het gebied van water, natuur, milieu, recreatie, toerisme en duurzame ontwikkelingen op elkaar afstemmen. De subsidie die Duurzaam Texel van Leader Plus krijgt, staat volledig los van de subsidie die vorig jaar in het verschiet lag voor de aanleg van de omstreden nieuwe wandelpaden in het Hogeberggebied. Drenkelingen met lijn gered Door het uitvoeren van een lijn- redding hebben leden van de Texelse Reddingsbrigade zater dagmiddag twee jongens in veilig heid gebracht. De twee waren ten zuiden van paal 19 het water in gegaan en vermaakten zich daar met bodyboards. Waar schijnlijk zonder het in de gaten te hebben, dreven zij daarbij ver af, zo dat ze op een afstand van bijna 200 meter van het strand raakten. Dat werd gezien door de strandbewakers Manon Beusker (28) en Gerrike Date- ma (22), maar door de grote afstand was het voor hen met mogelijk met de jongens contact te maken en ze te rug te roepen. Dat was aanleiding om een lijnredding uit te voeren. Gerrike Datema ging met een redvest vrij zwemmend op de jongens af en at tendeerde hen op het gevaar waarin ze verkeerden. Intussen waren an dere mensen van de bewakingspost van paal 20 met de auto naar de plek gebracht en hadden de reddingslijn in stelling gebracht. Manon Beusker bracht de lijn zwemmend naar de jon gens, zodat deze er zich aan konden vastklampen en naar het strand wer- Hoornder krijgt slaag in De Koog De politie heeft zaterdag rond 3.00 in de Dorpsstraat in De Koog twee mannen aangehouden die ervan wor den verdacht een 41 -jarige man uit Den Hoorn te hebben mishandeld. Het slachtoffer was geschopt en ge slagen. Dat gebeurde nadat een an dere man in een café slaag had ge kregen van de twee en de Hoornder hier iets van had gezegd. Het slacht offer liep verwondingen in het gezicht op en had last van een pijnlijke rug en nek. De verdachten, een 26-jarige man uit Den Haag en een 21-jarige man uit Leeuwarden, konden worden aangehouden door de oplettendheid van dorpswachten, die het tweetal naar het politiebureau brachten. Landbouwdag De 21 ste Landbouwdag Texel staat in het teken van de terugkeer van de schapenkeunngen. Op de al op leef tijd gerakende Piet Verberne na heb ben alle topfokkers hun medewerking toegezegd, zodat 194 dieren van 12 inzenders aan de keurmeesters zul len worden voorgeleid. Dat zijn er meer dan op de Landbouwdag in Opmeer, die door de Texelse organi satie als 'de grote broer' wordt be schouwd. Pagina 3 m Champagnekurken Knallende champagnekurken zondag op het vliegveld, waar Blue Side Up de aankomst van het eigen para vliegtuig vierde. Het betreft een Cessna Grand Caravan Supercar- gomaster. een toestel dat in één keer 21 spnngers naar boven kan bren gen, waarmee Sky-dive Texel naar eigen zeggen over het grootste Ne derlandse paratoestel beschikt. Pagina 7 Lekkend jacht leeggepompt Een zeiljachtje kwam vrijdagmiddag in de buurt van de boei Molengat 2 in problemen. De detector van de dieptemeter was van de romp ge raakt, waardoor een lek was ont staan, zodat al spoedig een halve meter water in het schip stond. De enige opvarende, een man uit Amstelveen, sloeg alarm, waarop de reddingboot Johannes Frederik uit Den Helder toesnelde. Deze bracht een pomp aan boord, maar die bleek defect te zijn. De wipperploeg uit De Koog bracht toen met de Zalm een andere pomp. die naar wens functio neerde Het water was spoedig over boord gepompt, zodat de Johannes Frederik het jacht naar Den Helder kon slepen. (Advertentie) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Hulpdiensten over op P2000 Een groot deel van de hulpdiensten is vrijdag overgegaan op het nieuwe digitale alarmsysteem P2000. Dit systeem is alleen beschikbaar voor erkende hulpverleners en daaraan gelieerde instanties. Op Texel zijn dat de brandweer, de ambulance, TESO, Staatsbosbeheer, vliegveld Texel, Sigma-GHOR en de bedrijfs brandweer van het NIOZ. De KNRM gaat medio september over tot aan schaf van pagers waarop de meldin gen kunnen worden afgelezen. De pagers zijn per groep en per persoon geprogrammeerd. Bij de brandweer, die ook de pagers van Staatsbos beheer. het NIOZ en het vliegveld heeft geprogrammeerd, werd dit pro ject uitgevoerd door Martijn van Hen gel, bevelvoerder en coördinator. In totaal worden er voor Texel 150 pagers geprogrammeerd. Zomerfestival bij paal 17 Op het strand bij paal 17 wordt zon dag van 12.00 tot 17.00 uur het Zomerfestival gehouden. Er staan kraampjes met artikelen rond het thema strand, kinderen kunnen wor den geschminkt, er is een spring kussen, een vliegerclmic, een strand- massage en bureau Zandbank pakt uit met de klimwand, branding kanoën, raften, strandspelen en banaanstuiteren. Om 12.30 uur be gint een demonstratie capoeira en vanaf 15.00 uur speelt Big Band Texel. Om 16.00 en 19.00 uur begin nen de laatste voorstellingen van jeugdtheater Kalebas in het kader van de Karavaan. den getrokken. Afgezien van de he vige schrik hadden ze geen enkel nadeel van hun avontuur overgehou den. Zaterdagmiddag was op het strand de gele vlag gehesen, als teken dat de badgasten niet verder dan knie hoog het water in mochten. TEXELS E'ScOURAiNT Wij zoeken op korte termijn BEZORGER m/v die voor ons de krant wil bezorgen cp de route Zuid Haffel Hier wonen ongeveer 40 abonnees. De kranten kunnen dinsdag en vrijdag vanaf 15.15 uur aan de Spinbaan worden afgehaald. Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen terecht bij de balie van de Texelse Courant aan de Spinbaan. I unttmu I Langrvtid dt Rooy VERKEERSSCHOOL Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. bijlag* 11 XI Advertenties voor de Vakantiekrant van 12 augustus kunnen worden ingeleverd t/m maandag 1 augustus 17.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6. tel. 362600, fax 314111

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1