Droom boerenzoons in duigen 'Tessels dialect op zijn retour' Clown Bassie weet nog niet van ophouden Engels voertaal op Anglia Summercamp COURANT TEXELSE 2 E Agenda teso texelseScoum 3 WiTJE lect is nu in ieder geval nog niet ver dwenen, maar in Den Burg en De Koog wordt het nog nauwelijks ge sproken.' 'Je hoort aan jongeren dat het dialect steeds meer op het West-Fries gaat lijken. De zangerige melodie van het Texels gaat er uit, maar het accent van de Texelaar zal altijd wel herken baar blijven.' Volgens de jonge onder zoeker zijn de grootste oorzaken voor het verdwijnen van het dialect huwe lijken met overkanters en de lande lijke media. 'Daardoor horen veel mensen steeds meer ABN (Algemeen Beschaafd Nederlands) en gaan zij het ook meer spreken.' Hoewel zijn scriptie voor een groot gedeelte een bronnenonderzoek be treft, heeft Plaatsman veel gehad aan zijn familie op Texel. 'Zo ben ik ach ter het woord kek gekomen dat neer komt op een geforceerd stemgeluid. Kek is de bijnaam van mijn oom Gerrit-Pieter Plaatsman. Ik ben dat woord zelfs met in het Texelse woor denboek tegengekomen.' Verder heeft hij zijn onderzoek gedaan op plaatsen waar nog wel echt Tessels wordt gesproken, waaronder het be jaardenhuis. 'Als ik ging vragen naar typisch Texelse uitspraken, kwamen de meeste mensen met Nederlandse uitspraken met een Texels accent. Wanneer ik echter vroeg naar herin neringen. bleken in één keer veel meer Texelse uitspraken naar boven te komen', schrijft Plaatsman. Of Plaatsman niet veel liever op Texel woont? 'Zeker. Ik vind dat de ge meente mij subsidie moet geven, zodat ik op Texel kan gaan wonen', grapt Plaatsman. Maar eerst wil hij nog gaan studeren, als hij zijn VWO- diploma heeft gehaald. 'Iets met taal, dat staat vast. Waarschijnlijk ga ik Nederlands studeren.' Peart. Het is niet zo dat er geen Ne derlands gesproken mag worden, maar tijdens de activiteiten zullen de begeleiders zoveel mogelijk het En gels als voertaal aanhouden. Daar naast kunnen de deelnemers op drachten doen om de grammatica te verbeteren, maar de nadruk ligt op het spreken van de taal. Anglia is een internationale non-pro- fit organisatie, die over de hele we reld actief is. 'Nederland heeft wel de meeste deelnemers', zegt Schreppers. Naast het organiseren van zomerkampen, biedt Anglia exa mens aan voor scholen. 'Je moet dan denken aan een soort zwemdiploma', legt Schreppers uit. 'Het behaalde certificaat geeft aan dat een kind op een bepaald niveau de Engelse taal beheerst en het diploma wordt inter nationaal erkend.' Anglia bestaat nu tien jaar en inmiddels zijn 140 scho len bij de organisatie aangesloten. Aan het eind van het Summercamp krijgen de deelnemers een oorkonde, die aangeeft dat ze aan het kamp hebben meegedaan. 'Je kunt geen standaard aanhouden die de kinde ren bereikt moeten hebben aan het einde van de week. Het niveau ver schilt per kind. Sommige komen net van ae basisschool, anderen zitten al op het VWO', zegt Marian: 'Het be- langnjkste is dat de kinderen wennen aan de Engelse taal.' Jan Smit in De Toekomst De Volendamse zanger Jan Smit geeft woensdag twee optredens in discotheek De Toekomst in De Koog. Het eerste optreden begint om 19.30 uur en is speciaal bedoeld voor kin deren onder de 16. Tijdens dit optre den wordt geen alcohol geschonken en wordt niet gerookt. De voorstelling begint met een DJ, die vanaf 18.30 uur aangepaste muziek draait. Er zul len dus ook hits van K3 en Dumbo zijn te horen. Het optreden van Jan Smit begint om 19.30 uur en duurt De voorstelling Kooiboys van theatergroep Vis a Vis verdient meer publiek dan zondag- en maandagavond het geval was. De toeschouwers die wél naar de im posante tent op de parkeerplaats aan de Emmalaan waren geko men, genoten van een voorstelling waarin het dilemma van opgroeien, keuzes maken en generatie conflicten op humoristische en in dringende wijze werd uitgebeeld. Het stuk draait om twee boeren zonen, die jaren hebben geleden on der het juk van hun vader, die getuige de kist waarmee ze komen aanzetten het hoofd eindelijk heeft neergelegd. De toekomst van de twee is onom keerbaar begonnen. De koeien zijn verkocht, de langgekoesterde droom kan beginnen. Maar terwijl pa ten grave wordt gedragen, komt er leven uit de kist en blijkt de ouweheer toch niet dood. Ontgoocheld karren ze pa terug naar z'n bedstee, terwijl ze de schijn ophouden dat het bedrijf nog volop draait. Als vervolgens een zus en haar vriend ten tonele verschijnen, stapelen de verwikkelingen zich op en loopt het langzaam verder uit de hand. Kooiboys is om vele redenen verma kelijk. Allereerst het decor, waarvoor het inwendige van een boerenstolp is nagebouwd, met bijpassend interi eur, zoals een koeienstal, melk machine, een bietenmolen, klompen en gereedschap. Gesproken wordt er amper in het stuk, maar bewegingen, gebaren en mimiek spreken boekde^ len, met als hoofdact de hoorspelachtige wijze waarop het koeienmelken werd verbeeld. Dan is er nog de muziek, merendeels live gespeeld door een muzikant die de juiste snaren weet te raken. Zelfs een hond die over het erf waakte, bleek verrassend goed in zijn rol te zitten. Vis a Vis maakt onderdeel uit van het rondreizende gezelschap Dé Kara vaan. De voorstelling wordt tot en met woensdag opgevoerd om 19.15 uur en om 22.15 uur. Hij wordt in september zeventig, maar mensen laten lachen is nog steeds zijn lust en zijn leven. Als de clown Bassie is Bas van Toor deze en de eerste helft van de volgende maand vrijwel dagelijks te zien in dorpshuizen en op kermissen in het hele land. Zaterdag, zondag en maandag trad hij op in de Burge meester de Koninghal, in een show die Bassie en zijn vnendjes is ge doopt. Zijn zeven jaar jongere broer Aad, met wie hij 47 jaar lang het on afscheidelijke duo Bassie en Adriaan vormde, was er met bij. Adriaan is erg ziek geweest, maar weer helemaal beter geworden. Hij woont tegen woordig het grootste deel van het jaar in zijn riante villa aan de Costa del Sol in Spanje, vertelde Bassie. Hij had zijn broertje vlak voor de show nog aan de telefoon gehad en die liet de kin deren op Texel de groeten doen. Het publiek reageerde met een klaterend applaus, want de geruchten dat de twee broers ruzie hebben, had de echte fans natuurlijk niet onberoerd gelaten. Ook het ruim twee uur du rende optreden werd vol enthou siasme ontvangen, hoewel de zaal drie keer voor minder dan de helft gevuld was. Veel bewondering was er voor Peter Grooney, die zich niet al leen een vaardig goochelaar toonde, maar ook een knappe en humoris tische act met de buikspreekpop Charlie liet zien. En ook Evert van den Bos, die als schoonzoon van Bassie de rol van toneelmeester en aangever speelde, mocht op ieders sympathie rekenen. Maar de meeste aandacht ging - uiteraard - uit naar de clown zelf, die op het oog zonder enige moeite de liedjes en malligheden aan elkaar reeg. gesprekjes met zijn jeug dig publiek voerde en tussen de be drijven door reclame maakte voor een nieuwe DVD, waarvan een deel van de opnamen de afgelopen dagen op Texel plaatsvond. Na afloop haastte hij zich naar een tafeltje bij de uitgang, om iedereen te bedanken met een foto en handtekening. Zijn bewonderaars hoeven hem niet lang te missen, want vanaf komend najaar is hij wekelijks op de televisie te zien bij de zender Nickelodeon. De opna men daarvoor gaan over twee weken van start en duren tot eind Septem ber. (Foto Joop Rommets) Het Texelse dialect zal in de toe komst hoogstwaarschijnlijk ver dwijnen. Maar tradities als Ouwe Sunderklaas en de meierblis zullen door de geïsoleerde ligging behou den blijven. Dat zijn de belangrijk ste conclusies van de 18-jarige Marcel Plaatsman uit Schagen in zijn scriptie over Texel. Met de scriptie, die hij schreef voor zijn eindexamen VWO, won hij de Corusprijs 2005 ter waarde van €125,-. De prijs, ter beschikking gesteld door het hoogovenbedrijf in IJmuiden, moet worden besteed aan de vervolgopleiding. Helaas zakte de jonge onderzoeker, zoon van oud-Texelaar Maarten Plaatsman, voor het vak wiskunde en zal hij een jaartje moeten wachten. 'De jury noelmde de scriptie van hoog niveau en een prestatie die voor een universitair student bijzonder zou zijn geweest', zegt Plaatsman. Hoewel hij aan de overkant woont, voelt hij zich behoorlijk Texels. De Schagenaar heeft veel familie op het eiland, waar door hij veel tijd op het eiland door brengt. 'Ik kan het dialect spreken, op het eiland kan ik de weg dromen en aan alles kleeft wel een herinnering.' Naast een beschrijving van de ge schiedenis en cultuur van Texel, heeft Plaatsman getracht een zo compleet mogelijk beeld te schetsen van het Texels dialect en uit te zoeken wat de toekomst van het dialect is. 'Waar schijnlijk zal het dialect op den duur wel verdwijnen', zegt Plaatsman. 'Opmerkelijk is wel dat in de gebie den waar van oorsprong geen Texelaars wonen, zoals Eierland, nu het meeste dialect wordt gesproken.' Ook in de dorpen Oudeschild, Den Hoorn, Oosterend en De Waal wordt nog veel dialect gesproken. 'Het dia- DINSDAG 26 JULI 2005 I i-< Y l-( I De 18-jarige Plaatsman met zijn Corusprijs 2005: Dorpsscholen kampen vaak met ei taalachterstand. Dat is voor school misschien niet goed, maar voor het dialect is het ei Zegen.<F°<° Gerard Tlmmerm Doel van de week is jongeren zo veel mogelijk aan de Engelse taal te laten wennen en zodoende hun angst te overwinnen een gesprek in het Engels te voeren. Burge meester Joke Geldorp opende het Summercamp door de Engelse vlag te hijsen, nadat zij een korte presentatie had gehouden over Texel. Uiteraard in het Engels. De groep is neergestreken in het complex van W Texel '94. waar de kleedkamers een week lang als slaapkamers dienst zullen doen. Ne gen jongens en achttien meiden in de leeftijd van 12 tot 15 jaar hebben zich voor het kamp opgegeven. Volgens Campleader Marian Schreppers van Anglia zijn er zoveel meer meiden dan Oe gesprekken tijdens het tafelvoetbal werden maandag nog in hel Nederlands gevoerd. jongens omdat zij leergieriger zijn. Eind van de week moet'soccer1 net zo makkelijk worden uitgesproken als'voetbal'. 'Hello, how are you?' 'I'm fine. Thank you.' Zo zal het ongeveer moeten gaan tijdens het Anglia Summercamp. 27 jongens en meisjes uit heel Nederland nemen deel aan dit kamp, dat dit jaar voor het eerst op Texel wordt gehouden. Maar volgens groepsleider Mark Peart, afkomstig uit Engeland, nu woonachtig in Nijmegen, vinden jon gens een zomerkamp niet 'stoer ge noeg'. Een week lang zal de groep verschil lende activiteiten ondernemen, waar bij de groepsleiders er op toezien dat er zoveel mogelijk Engels wordt ge sproken. 'Niet om een aspirientje vra gen, maar in het Engels vragen hoe dat ding tegen hoofdpijn heet', zegt LANGE TERMIJNAGENDA op WWW.TEXELSECO'JRANT NL Voor meer informatie verwijzen wij naar de (gratis) Vakantie krant, die overal op het eiland verkrijgbaar is, en naar de agenda op de website www.texelsecourant.nl. Dinsdag 26 juli: Kalebas Produkties brengt op het strand bij paal 17 de voorstelling Radio Amigu. Aanvang om 16.00 en 19.00 uur, kaarten verkrijgbaar bij de VW. In de hervormde kerk van Den Hoorn begint om 20.15 uur een concert van organist Bert Koele- wijn. De toegang is gratis, na af loop wordt een inzameling gehou den ter bestrijding van de kosten. Op het parkeerterrein bij de OSG speelt Vis a Vis de voorstelling 'Kooiboys'. Aanvang 19.15 en 22.15 uur. Kaarten verkrijgbaar bij de VW. In Cinema Texel draaien De Kame leon 2 (aanvang 11.45 uur), de Ne derlands gesproken film Herbie - Fully Loaded (12.00 uur), Sjakie en de Chocolade fabriek (Nederlands gesproken)(14.00 en 16.15 uur), de Nederlands gesproken versie van Madagascar (14.15 uur), Zoop in Afrika (16.30 en 19.15 uur), War of the Worlds (19.00 en 21.45 uur) en Guess Who(21.30 uur). Bioscoop de Kiekendief op vakantiecentrum de Krim vertoont de Kameleon 2 (14.00 en 16.00 uur), Madagascar Duits gesproken (19.00 uur) en Sahara (21.30 uur). Woensdag 27 juli: Bij het Agrarisch en Wagen Mu seum in De Waal gaat om 14.00 uur een twee uur durende huifkar tocht over het oude land van Texel van start. Deelname kost €8,- voor volwassenen en €5,70 voor kinde ren. Opgave via tel. 312951 Kalebas Produkties brengt op het strand bij paal 17 de voorstelling Radio Amigu. Aanvang om 16.00 en 19.00 uur, kaarten verkrijgbaar bij de VW. Op het parkeerterrein bij de OSG speelt Vis a Vis de voorstelling 'Kooiboys'. Aanvang 19.15 en 22.15 uur. Kaarten verkrijgbaar bij de VW. De Volendamse zanger Jan Smit geeft twee optredens in disco theek De Toekomst in De Koog. Het eerste optreden begint om 19.30 uur en is speciaal bedoeld voor kinderen onder de 16. Het tweede optreden begint om 23.30 uur. De toegang bedraagt €8,-. In Cinema Texel beleeft Mr Mrs Smith haar voorpremière (aanvang 19.00 en 21.45 uur). Verder draaien De Kameleon 2 (11.45 uur), de Ne derlands gesproken film Herbie - Fully Loaded (12.00 uur), Sjakie en de Chocolade fabriek (Nederlands gesproken)(14.00 en 16.15 uur), de Nederlands gesproken versie van Madagascar (14.15 uur), Zoop in Afrika (16.30 en 19.15 uur) en War of the Worlds (21.45 uur). Bioscoop de Kiekendief op vakantiecentrum de Krim vertoont de Kameleon 2 (14.00 uur), Madagascar Duits gesproken (16.30 uur), Madagascar Engels gesproken/Nederlands ondertiteld (19.00 uur) en Sahara (21.30 uur). Donderdag 28 juli: Vrouwenvereniging De Kaarsvlam verkoopt in de protestantse Waddenkerk in De Cocksdorp van 11.00 tot 17.00 uur zelfgemaakte kleding ten bate van het orgel fonds. Voorzitter Kees Dros van de stich ting Duurzaam Texel opent om 10.30 uur de 21 ste Landbouwdag. Locatie is een terrein aan de Klei- Hoogwater te Oudeschild Di. 26 0.55 en 13.16 u. Wo. 27 01.34 en 13.50 u. Do. 28 01.57 en 14.24 u. Vr. 29 02.30 en 15.10 u. Za. 30 03.10 en 15.45 u. Zo. 31 04.00 en 17.00 u. Ma. 01 04.55 en 18.40 u. Di. 02 07.07 en 19.45 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater De zon komt zondag 31 juli op om 05.56 uur en gaat onder om 21 37 uur; donderdag 28 juli laatste kwartier; za terdag 30 juli doodtij. weg nabij Den Hoorn. Toegan: €3,-; kinderen t/m 12 jaar gratis.' Van 14.00 tot 21.00 uur spelen vet- schillende straattheatergroepes op de Groeneplaats in Den Kalebas Produkties brengt op hg strand bij paal 17 de voorstelling Radio Amigu. Aanvang om 16.00 en 19.00 uur, kaarten verkrijgbaar bij de VW. In Cinema Texel draaien Zoop Afrika (aanvang 11.45 en 19.15 uur), de tekenfilm Valiant (12.0C uur), Sjakie en de Chocolade fabriek (Nederlands gesptc- ken)(14.00 en 16.15 uur), de Ne derlands gesproken versie var Madagascar (14.15 uur), De Ka meleon II (15.30 uur), Mr. Mis Smith (19.00 en 21.45 uur) en Sr hara (21.30 uur). Vrijdag 29 juli: Om 19.00 uur begint op de dijkt», Oudeschild een (koppel)tijdntvar Wielervereniging Texel. De Eastender Honeybee Hoppes uit Oosterend houden vanaf 201 uur een linedanceavond in dorus- huis De Bijenkorf. In Question Plaza treedt vanaf 22130 de Jeugd van Tegenwoordg op. De zaal is open vanaf 221 uur. De entree bedraagt €5,-. In Cinema Texel draaien Zoop Afrika (aanvang 11.45 en 19.15 uur), de tekenfilm Valiant (121 uur), Sjakie en de Chocolate fabriek (Nederlands gespro ken)(14.00 en 16.15 uur), de No derlands gesproken versie Madagascar (14.15 uur), De Ka meleon II (15.30 uur), Mr. Mn Smith (19.00 en 21.45 uur) en So hara (21.30 uur). Bioscoop De Kiekendief op vakantiecentrum De Krim verloot de Nederlands gesproken verse van Herbie - Fully Loaded (12.1 uur) De Kameleon II (14.15 uur), Madagascar (Duits gesproken' - Nederlands ondertiteld) (16.-15 uur), War of the Worlds (Duits ge sproken/Nederlands ondertted (19.00 uur) en War of the Wcos (Engels gesproken/Nederlands) ondertiteld (21.45 uur). In verband met de te verwacfëi drukte zet veerdienst TESO "fó het weekend een extra boot in. Ce tweede boot vaart donderdag tui sen 9.30 en 16.00 uur, vrijdagvai 6.30 tot 20.00 uur, zaterdag va 8.30 tot 15.00 uur, zondag va 14.30 tot 20.00 uur en maanda van 9.30 tot 16.00 uur. Maanda zijn de afvaarten van 13.30 w (vanaf Texel) en 10.00 uur (vanii Den Helder) uitsluitend besten voor het vervoer van gevaar» stoffen. Vrijdag, zaterdag en zondag®" den wachttijden verwacht, 0 kunnen oplopen tot één Vrijdagmiddag en zaten# ochtend in Den Helder, vnjda: ochtend en zondagmiddag a Texel. Meer informatie is te verkn gen via tel 369600, of webst www.teso.nl. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mall redact1e@texelsecour3nt.ri Gerard Timmerman (hoofdredactei*) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Jeroen van Hattum J Telefoon 31 60 89 of 06 - 136766»: Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg J Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail info@lenr.nl Ie Stichting ROTA. govesligi» t» JlSl ond Abonnementsprijzen 2005: Per half jaar €34,65 €33,05»»* Per jaar €67,50 65,35^ =0r Bij verzending naar het buitenlanow portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement Uitsluitend schriftelijk en 4 vveka" afloop van de abonnementsperi®* een half uur. Daarna neemt de DJ het weer over tot 21.30 uur. Speciaal voor dit optreden rijdt de discobus om 18.15 uur van De Krim naar De Koog. Om 2115 uur rijdt de bus weer terug Het tweede optreden van Jan Smit begint om 23.30 uur. De toegang bedraagt €8,-. loc

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 2