J Texelaartje Landbouwdag met schapenkeuringen 3 Kamerlid opende eerste Landbouwdag in 1985 Archiefstuk Familieberichten Makelaardij Texel Vastgoed b.v. RVT Inzendingen van alle topfokkers .TEXELSE COURANT" )rró n van onze mede-oprichters. tir| k"tslid van het LOICZ planning comité in 1991 si '92 speelde Henk Postma een leidende rol nde opzet van dit wereldwijde onderzoekspro- va„ ject Ook onderhandelde hij succesvol met de landai Neclerlanclse regering, waardoor het internatio- rale LOICZ bureau bij het Koninklijk Nederlands hstituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ) op Texel gedurende vele jaren onderdak vond. bedroefd nemen wij als het 'Land-Ocean Interaction in the Coastal Zone (LOICZ) Project' van het 'International Geosphere-Biosphere Project' en het 'International Human Dimensi ons Project on Global Environmental Change' Scheid van Prof. dr Henk Postma 5 |uli 1921 19 juli 2005 Ook was Henk Postma lid van onze eerste toenschappelijke stuurgroep van 1993-1995. altijd zeer geïnteresseerd in de werk- ïamheden van het LOICZ en velen van ons u "«nnneren zich de zeer inspirerende discus- terdï 563 <®e we me' Tiem voerden tot zelfs in het /n)<jaê k®" van onze tweede 10-jaars periode van j onderzoek aan de wereldwijde veranderingen vefjcj ai mariene kustsystemen. Wij zijn dan ook "eel dankbaar, dat wij de vruchten hiervan ook vu nog_steeds mogen plukken en LOICZ in de 9#st van Henk voort kunnen zetten. ut naam van alle huidige en vroegere mede werkers van de LOICZ stuurgroep, het interna- Mnaal LOICZ bureau en de wereldwijde LOICZ jerneenschap, wensen we Henk's vrouw Els en ile familie alle sterkte toe bij het verwerken van to verlies van deze unieke persoonlijkheid. Hartwig Kremer (Directeur, internationaal LOICZ bureau. Koninklijk NIOZ, Texel) Lrana Talaue Mc Manus (Voorzitter wetenschappelijke stuurgroep. Rosenstiel School, Miami) Nan Lindeboom (voormalig voorzitter wetenschappelijke stuurgroep, Alterra, Texel) H 20 Juli 2005. Op 19 juli 2005 overleed Henk Postma Oud-bestuurslid van Stichting tot behoud van Molen de Traanroeier. De stichting is hem veel dank verschuldigd. Wij wensen zijn. vrouw en kinderen veel sterkte. Oudeschild, Stichting tot behoud van Molen de Traanroeier Veel steun en medeleven ondervonden wij na het overlijden van onze lieve zuster, schoonzuster en tante Wij danken u voor uw belangstelling, de prachtige bloemen en uw aanwezigheid bij de uitvaart. Texel, juli 2005. Lieve mensen. Na 8 weken ben ik eindelijk thuis, ledereen hartstikke bedankt voor alle kaarten, bezoek, bloemen en andere kadootjes. Het was hartverwarmend voor mij en voor mijn mannen. Tineke van Maldegem P.S.: Ik doe het voor lopig nog rustig aan. 'Uppie, een dochter! Jemfg 21 juli2005 'Xinco en Anifia Star! Achtertune 12 1794 'B9A Oosterend 'Te(. 0222-318637 "l'oor èczoekgraag even 0 Texeïaartjes INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woensdag vóór 17.00 uur. KOSTEN: €4,95 tot en met 3 regels. Per regel meer €1,65 (incl. btw). FOTO-TEXELAARTJE: plaatsing foto €12,50,- excl. tekst, alleen voor particulieren die iets te koop aanbieden. Nieuwe kans voor twee dehands. Kringloop Effe Kieke Schilderweg 253, Oudeschild. Tel. 321113 of 06-53898264. De Rijcke Tuinen, aanleg en onderhoud van uw tuin. Tel. 06 25164777 Auto Service Centrum. banden, uitlaten, accu's. Tel. 315588. T.V. stuk. bel 322398. Voordeelland Oude schild. Texelse kaas van We- zenspyk. Auto Service Centrum Maricoweg 3. tel. 315588. Reiki cursus voor inner lijke rust en ontspanning. www.wittelelie.tk Voor Wasautomaat, Wasdroger of Vaatwasser - Service Center Texel - Laagwaalderweg 39 Lekkerbekken en fijnproe vers opgelet! Texel Culi nair De Koog van 9 t/m 11 september. Wasmachine stuk? Bel voor een afspraak REGT Witgoed Service. 327707. Nollekyog 10. Voor reparatie audio/vi- deo/witgoed met 3 maan den garantie - Service Center Texel - 311 777 - Laagwaalderweg 39 Recreatie tennistoernooi van 30-7 t/m 7-8 bij het Ei- erlandsche Huis. Opgeven kan t/m 29-7. Tel. 316507. Nieuw: voor bruiloft, re ceptie, vergadering, cur susruimte, diverse zalen. Hotel-restaurant Prins Hendrik, nabij Oosterend, tel. 0222-363020. Interieurbouw Texel. Ge ïmpregneerd tuinhout. La- riks, duurz. klasse 1. div. maten planken en palen. Tevens eiken palen, plan ken en wanedelen. Tel. 06- 55732145. Vanavond om 18.30 uur bij het Eierlandsche Huis dubbel tennistoernooi. Opgeven kan tot 18.15 uur. Tel. 316507. Deelname kost €4,50 per persoon. Wie laat zieke kinderen weer een kind zijn?* De CliniClowns Nederland* giro 6640 te Amersfoort www.cliniclowns.nl Nieuwe tv nodig? Kijk bij Service Center Texel - De Waal - 311 777 Nieuwe kans voor twee dehands. Kringloop Effe Kieke Schilderweg 253. Oudeschild. Tel. 321113 of 06-53898264. Zaterdag 30 juli 70/80's- zomerparty in Question Plazaü T.k.: kersen en rode bessen. L. Huisman, Fruitkwekerij De Veen, Kadijksweg 10, tel. 06- 22030389. Voor Centrale Antenne In stallaties - Service Center Texel - Laagwaalderweg 39 - De Waal Rits stuk? Wij zetten er een nieuwe in. Schoenmake rij Sleutelservice Van Osch. Wegens omstan digheden geopend van 8.30 - 12.30 uur. Wever straat 88 of Lieuwstraat 41 Den Burg. tel. 313901. p De beste kans op succes! Ge'ezen in 98% van de Texelse huishoudens °0n opsturen in gesloten enveloppe naar ®else Courant, advertentieafdeling, Postbus 11 *90 AA Den Burg (als bnef frankeren) "I opgave postbusnummer ook uw pnvé-adres vermelden hntant geld bijsluiten ^ef onder nummer €2,00 extra leveren maandag vóór 10.00 uur (TC dinsdag) woensdag vóór 17,00 uur (TC vrijdag) ook deze bon bij opgave aan de balie, Gebruik SP'ibaan 6, Den Burg (Langeveld de Rooy) '°°r informatie: 0222 - 362600 4,95 6,60 8,25 9,90 €11,55 €13.20 €14.85 €16,50 Deze bon is alleen geldig voor texeïaartjes I Gebruik voor elke letter, elk leesteken en elke tussenruimte een vakje. Tanef incl. 19% BTW j Naam Adres Postcode/plaats Advertentie I Handtekening plaatsen in de krant v Hulp nodig bij uw satel liet- of kabelsysteem? Bel 322398, Voordeelland Oudeschild. Ze zijn er weer! Prins (Hendrik) -heerlijke huis- gemaakte appeltaart met slagroom en koffie in ons vernieuwde restaurant voor €3,-. Tot ziens op de Stuifweg, nabij Ooste rend. De Koopman Koerier. voor bedrijf en parti culier. Tel 315001/06- 20073394. Bel 318885 en Sieme Wuis brengt de nieuwe aard appels bij u thuis. Bezorgd na 16.00 uur. Zaterdag 30 juli 7Ö/80's- zomerparty in Question Plazaü Mooi weer? Lekker fietsen en natuurlijk uitrusten op het mooie terras van Res taurant Bos en Duin. tel. 315541. Groot in het klein! In de Waalderstraat moet je zijn. Wie heeft mijn decathlon- fiets uit de schuur meege nomen (gevonden)? Dion Hilverda. 317863 Vero Moda Vero Moda bij Boetiek Allerlei in De Koog. Elke dag de Nieuw ste Modetrends Vrijdag 29 juli De Jeugd van Tegenwoordig met Watskeburt in Question Plazaü TV stuk? Bel Service Center Texel De Waal - 311 777 Hairstyling Talou werkt op afspraak, di. t/m zat. Tel. 320473. Voor een betaalbare rij opleiding. Rijseliooi Lan- gereis. Tel. 06-53690708. Woensdag 19.30 uur bin go in het Eierlandsche Huis. AnjaZi|m Haircare Califor- nië Tel. 06.22.91 76.03. Vrijdag 29 juli De Jeugd van Tegenwoordig met Watskeburt in Question Plazaü s'DK liOKIIKIU-N TAXATII I IVI'l I I Hl KI N ASSI R.' TE KOOP n DEN BURG Kogentraat 36 Direct bij het dorpscentrum geiege woom trail. een vrijstaand woonhui breid, gerenoveerd en gemodemisei achtertuin en tuinhuis. Perceelsgrootte 273 m; eigen gron Ons actuele woningaanbod: www.texelvastgoed.nl INDELING: hal/entree, tussenhal met trapopgang, royale living en ruime woonkeuken, luxe en compleet ingericht. De openslaande deuren geven toegang tot de tuin. Bijkeuken en douche/toilet. Verdieping: 3 slaapkamers, badkamer met ligbad, douche separaat toilet en wastafel, stookhok en bergviiennkje. Naast het huis bevindt zich een overdekte steeg. Het huis is voorzien van nieuw isolatiedak en iso latieglas (+-*■+). cv-ketel (rendement) van 2001. TE KOOP m OUDESCHILD (ommandeurssmgel 46 Fraai gelegen half-vnjstaand woonhuis met garage, voor-, zij- en achtertuin. Perceelsgrootte 330m' eigen grond. INDELING: luime hal/entree met toilet en irapjkast). woonkamer met schuifpui naar tuin. luxe en complete keuken (U-vorm), bi|keuken. Verdieping: 3 slaapkamers, fraaie badkamer met Inlichtingen en verkoop bij: Makelaardij TEXEL VASTGOED B.V. Kogerstraat 57 Postbus 87 1790 AB Den Burg Tel: 0222 31 30 25 Fax: 0222 31 39 00 info@texelvastgoed.nl www.texelvastgoed.ni Privé: dhr. P. Kuip Czn. Tel. 31 20 31 dhr. j.P Coudnho Tel. 31 46 65 dhr U.K. Trap TeL 31 92 42 AanjJrslon n Inj: Villa Zeezicht in Klif 12 Via Zeezicht, met de Texelse Claudia (fey, speelt zondag in Klif 12 in Den Hoorn. De groep brengt melodieuze aegankelijke Nederlandstalige lied jes en belooft deze avond een nieuw geluid en enkele nieuwe liedjes, tèast Rey bestaat Villa Zeezicht uit jean Kooien (gitaar), Kees van jythooven (contrabas en piano) en Peter Arends (accordeon en gitaar). Het optreden is ook prikkelend door liet gesprek met het publiek, de inti miteit van de muziek en de verrassin gen in de tekst. Villa Zeezicht wil geen afstand tot het publiek, maar samen óeavond doorbrengen. Het optreden «gintom 20.30 uur, de toegang be- €11,-. Diner vooraf mogelijk, serveren via tel. 319633. Linedance leEastender Honeybee Hoppers uit testerend houden vrijdag vanaf 0.30 uur een linedanceavond in icpshuis De Bijenkorf. Aanvulling op rampenplan het artikel over het rampen- «strijdingsplan zijn enkele aanvullin gen door TESO als gevolg van een nisverstand niet verwerkt. Wat be- terrorisme wordt aangegeven tkide bestrijding hiervan wordt ge- jj' coördineerd door een andere organi- TÏ «ie. waardoor dit geen deel uit- raakt van het rampenbestrij- rgsplan. Wel voert TESO een pre- sKief anti-terronsmebeleid. maar jgt daarmee geen schijnveiligheid te flen creëren. 'We opereren in een eg risicogebied. Maar als iemand thzelf opblaast, valt dat nooit ge- ai te voorkomen', vertelt Alex DINSDAG 26 JULI 2005 De 21 ste Landbouwdag Texel staat in het teken van de terugkeer van de schapenkeuringen. Op de al op leeftijd gerakende Piet Verberne na hebben alle topfokkers hun mede werking toegezegd, zodat 194 die ren van 12 inzenders aan de keur meesters zullen worden voorge leid. Dat zijn er meer dan op de Landbouwdag in Opmeer, die door de Texelse organisatie als 'de grote broer' wordt beschouwd. De schapenkeuringen worden voor het eerst sinds drie jaar weer georga niseerd. Dat geldt niet voor de koei- enkeuringen, die vorig jaar terug van weggeweest leken, maar nu toch weer van de agenda zijn verdwenen. 'Veel boeren hebben er door alle ad ministratieve rompslomp geen inte resse meer in', vertelt Frans Bakker namens de organiserende Stichting Hoornder Donderdagen. 'Een koe die bij ons wordt gekeurd, moet eerst bij een centrale instantie worden afge meld door het bedrijf dat-ie verlaat en daarna door ons worden aangemeld. Bij het bestrijden van een ramp op de veerboot worden verschillende hulp diensten ingeschakeld. Naast brand weer, marine en KNRM bijvoorbeeld ook vissersboten om geëvacueerde passagiers op te nemen uit de reddingvlotten. Volgens Cofino kun nen reddingsteams binnen vijf minu ten operationeel zijn, maar kan de evacuatie direct beginnen. Bij een test van het ontschepen van de Molengat waren 200 passagiers be trokken. uit welke onderdelen een samenge stelde menwedstrijd bestaat. Ook ponyclub De Kleppertjes geeft acte de présence. Daarnaast zijn er de monstraties van hondenvereniging DOS en geeft de Oude Trekker en Motoren Vereniging tweemaal een show. Ook in andere opzichten valt er op de Landbouwdag nogal wat te zien. Or ganisaties en instellingen die actief zijn in de agransche sector en natuur beheer geven uitleg over hun werk, terwijl tientallen kraamhouders hun koopwaar aanpnjzen. Kinderen kun nen zich vermaken met een draaimo len en een over het terrein rijdend treintje. Een hapje en een drankje wordt geserveerd in de grote tent. waar vrijwilligers van muziekvereni ging DEK en sportvereniging ZDH wat extra's hopen te verdienen voor de clubkas. De Landbouwdag wordt net als de afgelopen jaren gehouden op het ter rein van de familie Veeger aan de Kleiweg, even buiten Den Hoorn, en duurt van 10.30 tot 17,00 uur. De entree bedraagt €3,-. Kinderen tot en met 12 jaar hebben gratis toegang. 's Avonds moet dat wéér gebeuren, maar dan andersom. En dan heb ik het nog met over de controle van een veearts, die ook verplicht is. Volko men nutteloos, vind ik. Je denkt toch met dat een boer een koe met schurft naar de keuring stuurt?' Als alterna tief heeft de organisatie Anton Bak ker van boerderij Westerheem bereid gevonden een showstand in te rich ten, met drie volwassen koeien en een kalf, zodat de bezoekers van de Landbouwdag wel een idee kunnen krijgen van de melkveehouderij op het eiland. De keuring van schapen vormt het belangrijkste deel van het ochtend programma. Dat begint even na 10.30 uur. nadat voorzitter Kees Dros van de stichting Duurzaam Texel het evenement heeft geopend. Daar naast worden fjordenpaarden, geiten, konijnen en vogels ter keuring aange boden. Harry Bakker scheert de hele dag schapen, terwijl paardenman Aris van Schagen tussen de bedrijven door shows verzorgt. Vlak voor het middaguur, rond 11.40 uur. begint een groot concours hip- pique, met diverse wedstrijden en demonstraties. De grootste publiek- trekker belooft het Thunderguys Stuntteam uit België te worden. Deze paardenmenners- en temmers heb ben heel wat in hun mars. Bij de eer ste van twee demonstraties wordt een paard in slaap gesust, bij de tweede zijn acrobatische toeren op wild galopperende dieren te zijn. Ook zeer de moeite de waard is een de monstratie van zeven Texelse leden van menvereniging Tussen Wad en Duin, die in kort tijdsbestek laten zien 'Als ik boer op Texel was, maakte ik me zorgen. Het is werkelijk vijf voor twaalf voor het eiland.' Dat zei Piet Blauw, lid van de Tweede Ka mer voor de WD, bij de opening van de eerste Landbouwdag, die op 22 augustus 1985 werd gehou den. Ondanks de pessimistische geluiden van de politicus werd het Hoornder evenement - dat ko mende donderdag de 21ste editie beleeft - een groot succes. De Landbouwdag kwam voort uit de laatste Hoornder Donderdag van 1984, die in het teken van de agrari sche sector stond en waarbij onder meer een concours hippique en een keuring van niet-zwoegervrije scha pen werd gehouden. Gestimuleerd door de enthousiaste reacties van boeren, andere Texelaars en toeristen was besloten de zaken nog wat gro ter aan te pakken. Voor de opening was staatsecretaris Ploeg gevraagd, maar die had laten weten geen tijd te hebben. Na bemiddeling van de Texelse WD-afdeling was Blauw, voorzitter van de vaste kamercom missie voor de landbouw, bereid ge vonden Ploegs plaats in te nemen. Zijn bezoek aan het eiland werd dankbaar aangegrepen door diverse Texelaars die hun problemen bij hem onder de aandacht wilden brengen. Vertegenwoordigers van standsorga nisaties hadden een gesprek met hem in strandpaviljoen Paal 9, dat mede dankzij de actieve rol van Blauw een jaar eerder een vaste plek had gekregen. Ook sprak het Kamer lid met Gelein Jansen, Gerbrand Pos ter en Cor Dros van het comité 'Na tionaal Landschap Nee', die grote zorgen hadden over de toekomst van de landbouw op het eiland. Het drietal vond een gewillig oor bij Blauw, die er geen twijfel over liet bestaan sympathie te voelen voor de op Texel gevoerde oppositie. 'Mijn boodschap was duidelijk. Morgen moeten ze beginnen te praten met de andere partijen die invloed hebben. Als ze nog een paar weken wachten is het te laat. Mijn fractie bepleit een speciale status voor het eiland, om dat hier het gevaar bestaat voor verschraling van het voorzieningen niveau. Bijvoorbeeld de kaasfabriek en de toeleveringsbednjven zouden op de tocht komen te staan. Mensen die hun eigen winkel op orde hebben, moeten met door een regering die deregulering voorstaat nog meer re gels opgelegd krijgen.' Blauw, zelf agrariër, opende de Land bouwdag door een schaap voor te geleiden aan de jury. In zijn toe spraakje noemde hij het evenement een goed initiatief, zowel voor toens- ten als de Texelse bevolking. 'Boven dien is het stimulerend voor de land bouw zelf, als de hoogwaardige produkten van Texel aan het publiek getoond kunnen worden.' De Landbouwdag trok veel bezoe kers, onder wie ook heel wat boeren, die doordat er 's ochtends regen was gevallen toch het land niet op kon den. Ze kregen heel wat keuringen te UIT 118 JAAR TEXELSE COURANT zien. Niet alleen van koeien en scha pen, maar ook van dwerggeiten, ko nijnen en paarden en zelfs van kar kassen van slachtlammeren. Daar naast presenteerden diverse bedrij ven zich. Loonwerkers waren met groot materieel naar Den Hoorn ge komen. De koeien die ter keuring werden aangeboden, werden gestald in boxen van een landbouwmecha- msatiebednjf en ter plaatse gemol ken. Ook de organisatie was tevreden over het evenement, liet ze bij monde van Willem Goënga weten. 'De tijd is rijp vooreen landbouwdag. Ik hoorde laatst iemand zeggen: wie hem pakt. die heeft hem. Wij hebben hem ge pakt en we zijn van plan hem te hou den. We willen hier een traditie van maken, elke laatste donderdag van augustus.' Kamerlid Piet Blauw (rechts) en organisator Willem Goënga bij de opening van oe eers Landbouwdag in 1985.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 3