'Een ecl Openbare basisscholen worden zelfstandiger A 5 TEXELSE COURANT" Management met vijf directeuren Arbeidsinspectie controleert Molenkoog GekniplO KNRM redt historische sloep Kottervissers Polikliniek tegen vallen en de angst daarvoor DINSDAG 26 JULI 2005 M technische dienst Pierre Persoon legt aan May ra Wamert uit wat er in de 'i iwguslus zal de Arbeidsinspectie komen controleren of de benodigde sticker. i Molenkoog gebeurt. Een protocol gericht op het be schermen van werknemers tegen «gressie en geweld en een paar stickers om gevaarlijke stoffen aan geven. Dat waren de feiten die wlgens de Arbeidsinspectie nog iet in orde waren bij zwembad lldenkoog in Den Burg. Het wembad werd donderdag tijdens snaangekondigde controle geïn fecteerd. Het 'anti-agressie- rotocol' ligt wel klaar, maar moet wgworden geïmplementeerd. De conclusie van de Arbeidsinspectie sdat Molenkoog, op het ontbre- ienvan de stickers en bekendheid net het protocol na, zijn zaak je redelijk goed voor elkaar heeft. pmspectie maakte deel uit van een idelijke controleactie van driehon- rtzwembaden. Speerpunten van fccontroles zijn agressie en geweld Is het werk en omgaan met gevaar- lkestoffen. Doel'van de inspectie is f bevorderen van naleving van de eidsomstandighedenwet door het ecteren op beleid gericht tegen ssie en geweld en het treffen van idsvoorzienmg bij het werken I gevaarlijke stoffen. Inspecteur Mayra Warnert interviewde het per soneel en de leidinggevenden om uit te vissen hoe het zwembad zaken geregeld heeft als het gaat om ge weld op de werkvloer. Geweld en agressie komen op zwembaden in Nederland relatief veel voor. Uit de interviews bleek dat agressie in Molenkoog echter nauwelijks voor komt. De grote sociale controle op Texel is volgens het personeel daar de belangrijkste reden voor. 'Je kent je pappenheimers', zegt bedrijfsleider Connie Joling 'Vaak is een waarschu wing genoeg.' Een beetje jennen en treiteren van het personeel is de erg ste vorm-van geweld die voorkomt. 'En dat misschien vier keer per sei zoen,' In Noord-Holland worden ongeveer zestig zwembaden geïnspecteerd. Brancheorganisaties hebben proto collen tegen agressie en geweld op gesteld, waar zwembaden gebruik van kunnen maken. Molenkoog werkt hier niet mee. Arbocoördinator Ron ten Hoven van de gemeente kon ech ter wel een eigen - gemeentebreed - protocol overhandigen. De inspec teur was van mening dat het proto col volstaat voor het zwembad, maar dat het nog moet worden uitgevoerd. Het antwoord van Ten Hoven was dat het zwembadpersoneel in september een cursus krijgt hoe met geweld om te gaan. Hoofd technische dienst Pierre Per soon mocht aan de inspecteur laten zien hoeveel kennis hij in huis heeft over de installaties en stoffen waar hij mee werkt. Tevens moest hij aanto nen wat er is gedaan om het werken zo veilig mogelijk te maken. Het enige dat de inspecteur op te merken had, was het ontbreken van waarschu wingsstickers op leidingen en vaten met chemische stoffen. Tevens wilde zij dat er instructiekaarten bij de in gang van de machinekamers werden geplaatst. Clustercoördinator en leidingge vende Gert Pensier van Molenkoog vindt de inspecties een goede zaak: 'Je mag het publiek nooit in gevaar brengen. Dergelijke inspecties hou den je scherp.' De inspectie komt eind augustus controleren of de eti ketten en instructiekaarten zijn aan gebracht. De te geven anti-agressie- trainingen vinden plaats in september. Daar zal de Arbeidsin spectie 'later* op terug komen. De openbare basisscholen op het eiland worden een stuk zelfstandi ger. Niet langer hoeven ze voor al lerlei kleinigheden contact te zoe ken met hun bestuur, dat wordt gevormd door burgemeester en wethouders. De vijf directeuren worden samen verantwoordelijk en leggen één keer per jaar verant woording af in de begroting. De nieuwe situatie borduurt in feite voort op de oude. die ontstond toen netwerkdirecteur Tme Visser in no vember vorig jaar in verband met haar leeftijd afscheid nam. Visser had in de voorgaande zeven jaar als een soort intermediair tussen de scholen en hun directeuren en het bestuur gefun geerd. Omdat het college van b en w niet aan deze structuur wilde tomen, werd besloten op zoek te gaan naar een opvolger voor de netwerk directeur, voor tussen de drie en vier dagen per week. Het college ba seerde zich bij dat besluit op een onafhankelijk onderzoek naar de be stuursvorm en managements- structuur, dat al twee jaar eerder in gang was gezet. Uitgangspunt was dat zoveel mogelijk taken op Texel moesten blijven, rekening houdend met de schaal, die met slechts 650 leerlingen op zeven scholen voor lan delijke begrippen uitzonderlijk klein is. Er volgden twee sollicitatieronden. In beide gevallen diende zich een geschikte kandidaat aan, maar even zo vaak trok deze zich terug vlak vóór het tot een aanstelling kwam. De honneurs werden in die tijd waar genomen door de vijf directeuren van de zeven basisscholen, Durperhonk (De Cocksdorp), Jan P. Strijbosschool (Midden-Eierland), Jacob Daalder- school (Oosterend), Bruinvisschool (Oudeschild), Jan Drijverschool (Den Hoorn), Kompasschool (Den Burg) en Jac. P. Thijsseschool (Den Burg). Dat gebeurde tot ieders tevredenheid, ook van burgemeester en wethouders. Na een tweede extern onderzoek beslo ten ze deze in de praktijk gegroeide situatie vast te leggen in het managementsstatuut, dat de verhou ding tussen bestuur en directie be paalt. De directeuren werken nauw samen, zodat de zeven scholen in feite wor den bestuurd door een vijfhoofdige directie. Daarin bestaan geen hiërar chische verhoudingen. Wel is er een voorzitter, die - als eerste onder zijn gelijken - coördineert en de vaste gesprekspartner van het bestuur is. De eerste die deze taak op zich neemt is Kor Posthumus. Dat gebeurt in principe voor een periode van twee jaar, waarna hij wordt vervangen door een collega. Omdat Posthumus het door zijn nieuwe functie een stuk drukker krijgt, neemt Henk Dekker, directeur van de Jan Drijverschool, ook de directie van de Jacob Daalderschool op zich. Posthumus blijft wél de dagelijkse leiding voeren over het Durperhonk en de Jan P. Strijbosschool. Albert Hoven (Bruin visschool). Ernst Engbrenghof (Thijsseschool) en Marion Steyger (Kompasschool) blijven op hun post De nieuwe directie knjgt flink wat meer taken. Burgemeester en wet houders nchten zich alleen nog op de hoofdlijnen en 'besturen op afstand'. In de praktijk beoordelen ze nog een maal per jaar een begroting, waarin de directeuren verantwoording afleg gen voor hun beleid. En ook bij het samenstellen van het bestuurs- formatieplan, de schoolgids en an dere belangrijke onderwerpen is er contact tussen bestuur en manage ment. maar bij bijvoorbeeld de aan stelling van personeel spelen b enw geen actieve rol meer (met uitzonde ring van die van een nieuwe direc teur). Dat de directie het druk krijgt, is ook het gevolg van een nieuwe financieringsstructuur, die volgend jaar van kracht wordt. Een belangnjke verandering daarvan is dat de scho len meer vrijheid krijgen in de beste ding, maar ook zelf verantwoordelijk worden voor de salanëring, die nu nog wordt gegarandeerd door het ministerie. 'Zwartwit gezegd betekent dat dat we zelf mogen kiezen of we honderd computers en drie leer krachten willen of toch liever onderwijsassistenten in plaats van computers. Ontschotting heet dat. Vroeger kreeg je voor elke taak een bepaald bedrag', vertelt Posthumus. De veranderingen komen de effectiviteit ten goede, voorspelt hij. 'Er waren altijd standaardbedragen beschikbaar voor onderhoud. Maar sommige scholen zijn net gereno veerd en kunnen met minder geld toe, terwijl anderen méér nodig heb ben. Wij kunnen straks onderling gel den schuiven wanneer dat nodig is.' Soortgelijke voordelen gelden bij het inhuren van deskundigen van de Onderwijs Begeleidmgs Dienst en het computeronderwijs Voordelen ziet Posthumus ook voor het perso neelsbeleid. 'Mede doordat we sa men afspraken maken, hebben de jonge leerkrachten die een paar we ken geleden bij jullie in de krant ston den nu allemaal een baan. Verschil met vroeger is dat een leraar niet per se bij één school werkt, maar bij vijf, die samen één bestuur hebben.' Schoonheden wint Hoornder cross Deeltijd-Texelaar Koen Schoonhe den heeft vrijdag de tweede ZDH- crossloop van dit seizoen gewon nen. Hij finishte na 8 kilometer in 30.04 minuten. De snelste veteraan was Theo Franchimon uit Den Burg, die 32.28 nodig had. Snelste vrouw was Rosalie Renaud (41.47). De crossloop trok zeventig deelne mers. Ondanks een stevige wind lie pen zij redelijk snelle tijden. Zo was de winnaar over 4 kilometer bij de meisjes, Deborah Diawach uit En- gelskirchen, 27 seconden sneller dan vorige week. Ze finishte in 16.27. Haar oudere zus Annabel, die (naar later bleek) vorige week het parcours- record bij de volwassen vrouwen met elf seconden had verbeterd, was iets langzamer dan vonge week: 16.06 tegen 16.23. Winnaar bij de mannen was Stefan Paschek (14.53). Bij de jongste jeugd ging de zege net als vorige week naar Kelly Dulfer uit Schiedam. Zij voltooide de kilometer in 3.19. es duitse immigranten door John Hoogerwaard Duitsers vormen de grootste groep immigranten op Texel. De meesten zien zichzelf als Nederlanders, ondanks de niet uit te roeien grapjes over gestolen fietsen, Bratwurst en kuilen graven op het strand. Kampioenschap foursome golf IpdeTexelse golfbaan werden zon- 3 de clubkampioenschappen usome gespeeld. Hierbij spelen ms van twee spelers samen met "bal. Lot van Schelt en Carla 9er werden met 35 stableford- iten kampioen bij de dames, sede werden Janneke Kampstra 'Joke Geldorp (34 punten), derde SOtt en Petra Keijser (32). Bij de Bi werden Hans de Leeuw en Bart ióema kampioen met 34 j Öefordpunten. Tweede werden 1 Hoogenraad en Jos van der W(33). derde Wil Homan en Pieter eBoer (32). 3 in september regelingen fn opgesteld. De minister stelt Pavoor 38 miljoen euro beschik- Kottervissers kunnen zelf aan- n of zij voor die sanerings- ■ng in aanmerking willen komen. Jiaar ook Texelse kotters bijzitten, Ider met zeggen. 'Dat is iets >k met wil weten.' De vissers chten dat door het stoppen van la's de (huurjprijzen van de Sstquota dalen. Daalder: 'Er ko- contingenten op de markt, waardoor het aanbod groter wordt en de prijs lager. Dat is geen onbelangrijke zaak.' De vissers kijken met een scheef oog de Franse collega's die gemiddeld 10 tot 12 cent per liter minder betalen, doordat de overheid ze is bijgespron gen. Een verzoek van de Federatie aan minister Veerman om hetzelfde in Nederland te doen. had geen resul taat. De minister zag dat als ongeoor loofde staatssteun. De visserij verenigingen deden een beroep op Veerman om dan iets tegen de steun in Frankrijk te ondernemen. Daalder: 'Wij vinden dat iedereen steun moet krijgen of niemand, omdat anders een scheve concurrentieverhouding ontstaat.' Strandvermaak Hoge vloed bezorgde deze twee jonge vakantiegangers uit Apeldoorn donderdag een paar spannende ogenblikken. Op het strand bij paal 15 begaven ze zich op het randje van het hoger gelegen deel van het strand, om meters lager de golven op zich af te zien komen en toch de spetters om hun oren te krijgen. De foto werd genomen twee uur voordat de zee het hoogste niveau zou berei ken. (KMo GeraW Timerman! Diverse reddingboten hebben zater dag een lekgeslagen historische hou ten zeilsloep van de manne van de Razende Bol gehaald. Het schip werd- aanvankelijk te hulp geschoten door de reddingboten uit Den Helder en Callantsoog en de marinebrandweer uit Den Helder. Doordat de pompen van die schepen het niet redden, werden aan het begin van de avond ook de Beursplein 5 uit De Cocksdorp en De Zalm uit De Koog erbij geroepen. De Zalm wordt nog altijd opgeroepen als er aan de Noordzeekant wat loos is. Als de KNRM hulp aan de Waddenzeekant moet bieden, wordt de nieuwe Francine Kroesen gebruikt. Doordat de nieuwe reddingboot nog niet over een strandtrailer beschikt, kan die nog niet in de Noordzee te water worden gelaten. Met behulp van de Texelse reddingboten kon de sloep drijvende worden gehouden en naar Den Helder worden gesleept. Vol gens schipper Charles Douma van de Beursplein lag de sloep tot de rand onder water, maar bleef hij drijven omdat hij van hout was. Het tiental len jaren oude schip, dat ongeveer acht meter lang is, had twee opvaren den aan boord. Waardoor de sloep is lekgeraakt, is met bekend. Volgens Douma was de sloep goed onder houden. De boot werd gebruikt voor de verhuur. Natuurwandeling Staatbosbeheer Staatsbosbeheer heeft door het nationaal park Duinen van Texel een rondwandeling uitgezet met als thema de verschillende beelden die mensen van de natuur hebben. De wandeling kan aan de hand van een folder worden gelopen en sluit aan op de expositie Wereldnatuur kunst van Staatsbosbeheer, die tot 23 oktober in de Nieuwe Kerk in Amsterdam is te zien. Deelnemers aan de wandeling krijgen bij de de folder een schilderijlijstje waarin zij hun eigen natuurbeeld kun nen afbeelden. Wie dit lijstje vervol gens inlevert bij het bezoekers centrum van het nationaal park maakt kans op een prijs. Elke maand wordt een prijs beschikbaar gesteld voor vier volwassenen (het boek Spiegel van de natuur van Matthijs Schouten of drie vrijkaarten voor twee personen voor de expositie in Amsterdam) en een pnjs voor vier kin deren onder de twaalf jaar (een excur sie met de boswachter). Op 25 augustus, 22 september en 20 oktober geeft Staatsbosbeheer ex cursies door het nationaal park, waar bij wordt stilgestaan bij de manier waarop het landschap en de natuur door natuurlijke processen en door menselijk handelen zijn gevormd. Deelname kost €6,-, aanmelden kan bij het bezoekerscentrum of EcoMare. Onderzoek 'Het onderzoek is nog niet afgerond, dus voor harde conclusies is het nog te vroeg', zegt de op Texel wonende Duitse Steffi Grabbe over haar studie over de integratie van Duitsers op de Waddeneilanden. Wel geeft zij onder de kop 'Een echte Texelaar word je toch nooit' in het dagblad Trouw van zaterdag enkele voorlopige bevindin gen. Zo valt het haar op dat de aanpassingsdrang van Duitsers op Texel zó ver gaat, dat zij elkaar zelfs met (her)kennen. 'Deze aanpassings- mentaliteit zal deels te maken hebben met de oorlog, maar ook met de mentaliteit op het eiland, waar niet opvallen sowieso een deugd is.' 'Moeizame integratie zoals in de grote steden speelt hier niet. De Duitste gemeenschap gedraagt zich juist volstrekt tegenovergesteld. Ze wonen niet bij elkaar, spreken onder ling niet hun moedertaal en vormen ook geen clubjes.' Journalist John Hoogerwaard van Trouw bezocht ook enkele Texelaars van Duitse afkomst. Brigitte Bremer en Moni Michna. Bremer merkt op dat Nederlanders vaak zo laat gaan stappen. 'Ik zat eens om acht uur in de kroeg, toen een bekende binnen kwam en vroeg waf doe jij nou hier?' Michna viel vooral op dat in Neder land alles gepland wordt 'Frgens blij ven eten is haast onmogelijk, terwijl Duitsers altijd wel iets in de vriezer hebben liggen.' En ze vindt de Texelaars soms wat wereldvreemd. 'Een Texelaar die drie maanden naar Nieuw-Zeeland gaat, komt uitgebreid in de krant.' De conclusies van het onderzoek van Grabbe worden in januari bekend. TEXEL CREATIEF Team deskundigen in verpleeghuis *o»erv(ssers zijn aan het nadenken geslagen 331 me"'9 visserijbedrijf onder druk. visserij die minder brandstof kosten. Door de hog^ olie- Website voor creatief Texel Hobbyisten op het gebied van teke nen en schilderen die hun werk via het internet willen presenteren, kun nen zich aanmelden bij de website Texel Creatief op www.jantexel.nl. Initiatiefnemer Jan Brouwer toonde al enige tijd eigen foto's en (pen tekeningen op het web, en heeft zijn eigen site nu opengesteld voor geest verwanten. De site beperkt zich niet tot tekenen en schilderen, ook foto's of andere kunstuitingen zijn welkom. Deelname is gratis, voonvaarde is dat deelnemers met professioneel bezig zijn en geen eigen website hebben. Leverstichting De collecte van de MaagLeverDarm .Stichting heeft op Texel €2.259.46 opgebracht. De opbrengst was ver deeld over Den Burg (€1.746,86). Oudeschild (€373,60) en Oosterend (€139.-). Het geld wordt gebruikt voor onderzoek, voorlichting en onder steuning van patiënten. Mensen die de collectanten hebben gemist, kun nen een gift overmaken op giro 2737. Voor alle dorpen op het eiland wor den collectanten gezocht. Geïnteresseerden kunnen zich aan melden via tel. 030-6055881 of www.mlds.nl. Vallen of de angst om te vallen kan een grote invloed hebben op het dagelijks leven. Ouderen durven bijvoorbeeld niet meer naar buiten, waardoor ze hun sociale contacten verliezen. De Valpoli in Verpleeg huis Texel is een nieuw initiatief, met deskundigen die zich hebben gespecialiseerd in de problema tiek, met als doel het risico om te vallen te verminderen. De Valpoli sluit aan op de visie van Zorgcentrum Texel om de bewoners van het verpleeghuis een goede kwa liteit zorg te bieden en de deskundig heid ook in te zetten voor thuis wonende Texelaars. Vallen en de angst om te vallen kan met name voor ouderen tot een achteruitgang van de kwaliteit van leven leiden Wie zich niet zeker voelt, kan gebaat zijn bij een bezoek aan de Valpoli. Een team van deskundigen, bestaande uit een verpleeghuisarts, fysiotherapeu ten. een ergotherapeut en een psy choloog. Een val met een botbreuk tot gevolg, heeft voor het slachtoffer ingrijpende gevolgen. Er moet worden geope reerd, gerevalideerd en het kan tot opname in het verpleeghuis leiden. Iemand die gewend is om een zelf standig leven te leiden is ineens hulp behoevend. Het is dus belangrijk om te voorkomen dat iemand valt. De oorzaken zijn divers, bijvoorbeeld evenwichtsproblemen, botontkalking. slaaptabletten, hart- en vaatproble- men, lage bloeddruk of medicijn gebruik. Ook de angst om te vallen kan mensen dusdanig beperken in het dagelijks leven, dat ze steeds af hankelijker worden. Het team in de Valpoli heeft de tijd om iemand met valproblemen uitgebreid te onder zoeken. Er wordt onder meer een vra genlijst ingevuld, een algemeen licha melijk onderzoek (waaronder een hartfilmpje en bloedonderzoek) en een onderzoek naar de balansfunctie gedaan. Dit duurt ongeveer een och tend. Met de resultaten van dit onder zoek kan aan een oplossing worden gewerkt. De verpleeghuisarts kan bij voorbeeld de medicatie aanpassen en een fysiotherapeut kan iemand met evenwichtsproblemen balans- trainmg geven. De ergotherapeut kijkt of er aanpassingen zijn die de kans op vallen kunnen verminderen en de psychologe van het verpleeghuis richt zich op de angst voor het vallen en de mogelijke gevolgen hiervan. Het is aan de huisarts om mensen met valproblemen door te verwijzen naar de Valpoli. Het onderzoek kost mets, eventuele vervolgbehande- lingen kunnen, afhankelijk van de Zorgverzekeraar, eventueel vergoed worden. De eerste resultaten zijn be moedigend en hebben ertoe geleid dat, met name ouderen, zelfverzeker der over straat durven.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5