Vakantiekrant Horeca-ondernemers willen politieke partij Landbouwdag brengt dieren in beeld BTEÏM 1UDE OP TEXEL Cjrocn 'wartsjexels in het hart Terugkeren per fiets kan ook... Gebrek aan taxi's blijft knelpunt in De Koog Drukte zakt door slecht weer Onvrede over gemeentelijk beleid Gebrek aan taxi's, waardoor het uitgaanspubliek lang moet wach ten, is nog steeds het grootste probleem bij handhaving van de openbare orde in De Koog. De taxi's kunnen de piek die zich na sluitingstijd voordoet lang niet aan en veel wachtenden reageren daarop met balorig gedrag. De situatie is veel ernstiger dan vo rig jaar, wat te maken heeft met de verscherpte eisen waaraan taxichauf feurs sinds kort moeten voldoen. Het zit hem dus niet zozeer in het gebrek aan taxi's las wel in het gebrek aan gekwalificeerde chauffeurs. Het uit gebreide busvervoer voorziet daarom in een behoefte. Afgelopen zaterdag werden doorTexeltours op de lijn De Koog, Den Burg, De Waal. Oosterend en Oudeschild 95 personen vervoerd en ook de bus van Danze en De Toe komst (vooral gencht op De Knm) had over klandizie niet te klagen. Als het nodig is, zal voortaan ook op door deweekse dagen busvervoer worden ingezet. Vaak kan wat eerder op de avond wel direct in een taxi worden gestapt. Het advies van de gemeente is daarom: 'Wil je met een taxi naar huis gebracht worden? Wacht dan niet tot sluitings tijd, maar vertrek een half uur eerder!' Veel stappers hebben inmiddels een voor de hand liggend en goedkoop alternatief ontdekt: gewoon met het eigen of een gehuurd rijwiel komen en gaan. De afgelopen nachten kon men opvallend veel fietsers De Koog zien verlaten. geleverd. De nieuwe openingsrege ling is goed bevallen en de voorschnf- Fin met softdrugs De politie heeft maandagavond in de Dorpsstraat in De Koog een 40-jarige Fin uit Helsinki aangehouden. Getui gen hadden gezien dat hij softdrugs bij zich had. Bij zijn aanhouding bleek hij vijf zakjes op zak te hebben, be duidend meer dan wordt gedoogd voor eigen gebruik. Daarnaast bleek de man in het bezit te zijn van een ten wat betreft het geluidsvolume zijn grote hoeveelheid geld. De verdachte uitstekend nageleefd. Op straat wordt soms nog wel hinder ondervonden van groepen jongeren, vooral op de route tussen Dorps straat en het jongerengedeelte van camping Kogerstrand. Bij het maan dagmiddag gehouden zomeroverleg van gemeente, politie, horeca en an deren die te maken hebben met de ordeproblematiek, werd afgesproken dat politie en dorpswacht de bege leiding van deze groepen zullen ver beteren. De meeste last is er tussen 23.00 en 24.00 uur en tussen 3.00 en 4.00 uur. Intussen blijft het belangrijk dat het publiek eventuele ordeversto ringen en andere problemen direct doorgeeft. De afgelopen week zijn ook de jon- gerenscouts weer op pad geweest. Bij het zomeroverleg kwamen ze met overwegend goede benchten. Wel constateerden ze dat de nieuwe sluitingstijd (tot 2.30 uur) nog niet bij iedereen bekend is. is voor verder onderzoek overge bracht naar het politiebureau. Riooljournalistiek Harry woont in kwetsbaar buitenge bied en is daarom nu al op het ri ool aangesloten. Hij heeft afscheid moeten nemen van zijn stapelput- ten. beerputten, septische tanks en andere weinig geavanceerde, maar kosteloze voorzieningen om van zijn fecaliën af te komen. Tijd voor een terugblik en het uiten van gemengde gevoelens. Pagina 5 Omdat alle voor Texel belangrijke vakanties in volle gang zijn, zou de toeristische drukte nu ongeveer op de top moeten zitten. Toch hebben velen het gevoel dat dit allerminst het geval is, wat ze afleiden uit de betrekkelijke rust op de weg, in de dorpen, in de winkels en op de stranden. Het lijkt 'een stuk' minder dan anders en dat is onheilspellend voor mensen die direct of indirect van de recreatie moeten leven. De meest objectieve graadmeter voor de toenstische drukte zijn de vervoerscijfers van TESO. met name de cijfers die betrekking hebben op het aantal personenauto's van niet- ingezetenen die tegelijkertijd op Texel aanwezig zijn. Dinsdag stond Gr«tb MJtga TEXELSB COURANT het aantal 'vreemde' auto's op 5400. Dat is minder dan de ruim 6000 die er vorig jaar op dezelfde dag waren, maar toch niet zóveel minder dat het gerechtvaardigd is hierop sombere economische conclusies te base ren. Op 23 juli waren er nog bijna 6000 vreemde auto's. Dat het direct daarop inzakte was geen toeval: het weer was omgeslagen, waardoor veel kampeerders niet kwamen of eerder vertrokken. Vorig jaar bleef de drukte groeien tot 6 augustus toen het aantal vreemde auto's tegen de 7000 zat. 1 L X L LS L - COU RANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Paal Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg De bezem moet er door. De hui dige gemeenteraad bakt er weinig vanen over het college, en burge meester Geldorp in het bijzonder, zijn maar weinig Texelaars tevre den. Dus moet het anders en is de lijd op Texel rijp voor een nieuwe politieke partij. Dat is althans de mening van een groepje Texelaars dat, indien daarvoor voldoende draagkracht blijkt, in 2006 met een «uwe partij wil meedoen aan de gemeenteraadsverkiezingen. De partij heet BEZEM, wat staat voor Beter Economisch Zakelijk en Maatschappelijk. Woordvoerder van de nieuw op te nchten partij is Hans de Breij uit De IXoog. Volgens De Breij zijn de plan- ren ontstaan uit onvrede onder met reme horeca-ondernemers over het I huidige gemeentelijke beleid en staan zo'n vijftien Texelaars aan de basis van BEZEM. Een deel van hen wil óch in dit stadium echter nog niet tod maken. 'Diverse betrokkenen zjn bang voor een aanvaring met de peente, omdat ze zakelijke belan- ■jen hebben of nog een vergunning- Bnvraag hebben lopen.' Er zijn al r nkele doelstellingen geformuleerd, seals 'praatplaatje' dienen voor het «andelijke partijprogramma. Tot de Ipnchting van een politieke partij mt het echter slechts als tenminste nderd Texelaars BEZEM steunen bereid zijn €25,- te betalen om aanloop- en oprichtingskosten te «talen. 'Het geld zelf is geen pro- Kem, want we hebben al een aan- xdgehad van ondernemers die dat :o wel willen lappen, maar we ■inden het belangrijk dat het initiatief breed gedragen wordt door de Tex else samenleving', aldus De Breij. Samen met Ries de Winter, eigenaar van pension Erica in De Koog, vormt hij het comité van aanbeveling. Zodra er voldoende sympathisanten zijn, wordt de partij formeel opgericht en worden informatiebijeenkomsten in de dorpen belegd om de plannen en het partijprogramma nader toe te lich ten. De voorlopige doelstellingen zijn vooral gericht op horeca en toerisme. Daarnaast richt BEZEM zijn pijlen op het ambtelijk apparaat. Dat zou fors ingekrompen moeten worden. 'Ten opzichte van een gemiddelde gemeente is het aantal ambtenaren hier zo'n 35 procent te hoog. Dat is te veel.' De gemeentelijke belastingen zouden omlaag moeten en er moet een soepeler horecabeleid komen, vooral ten aanzien van de sluitings tijden. Die zouden verruimd moeten worden naar vier uur of moeten wor den vrijgegeven. Ook wat betreft de gastvriendelijkheid jegens de toerist is er volgens BEZEM nogal wat aan te merken op de huidige handelwijze. 'Al die caravanbezitters worden maar van het eiland weggejaagd. Maar dat zijn wel mensen die hier het hele jaar door hun centen brengen. Die moetje koesteren.' Er moet kritisch gekeken worden naar de bouw van (te) luxe accommodaties, zodat er in ieder ge val voldoende mogelijkheden blijven voor de modale toerist op Texel. Voor jonge toeristen moet er meer vertier komen en een goede jeugdcamping. De Dorpsstraat in De Koog moet aan gewezen worden tot horecaconcen- tratiege-biedwaarin de belangen van horeca prevaleren boven die van bijvoorbeeld bewoners. Daarnaast moet er een horecastop komen voor nieuwe bedrijven, zodat de huidige ondernemers het hoofd boven water kunnen blijven houden. Soepel De gemeente zou zich soepel moe ten opstellen ten aanzien van kleine verbouwingen en aanpassingen, zo wel bij particulieren als bij onderne mers. En als er dan toch een nieuw gemeentehuis moet komen, dan een eenvoudig en simpel gebouw, waar bij de kosten zoveel mogelijk beperkt worden. BEZEM besteedt liever meer geld aan goede peuter- en kleuterop- vang en aan nieuwbouw voor OSG De Hogeberg. De parkeerbelasting moet worden afgeschaft en bij be langrijke besluiten moet een referen dum worden gehouden. Het meest opmerkelijke punt op de 'actielijst' van het nieuwe initiatief is 'het into men van de huidige burgemeester.' De Breij: 'Ze heeft nu veel te veel macht. Die dame uit Den Hoorn be slist veel te veel dingen in haar eentje en daar is Texel niet bij gebaat. Dat moet stoppen.' Hoe de burgemees ter in toom gehouden zou moeten worden, is volgens de woordvoerder eenvoudig. 'Als het aan mij ligt, dan heeft de eerste motie die we indie nen betrekking op het vertrek van de burgemeester.' Op het oog populistische doelstellin gen, die vooral lijken te zijn opgesteld om makkelijk te scoren bij ontevre den burgers en gericht op het binnen halen van eventuele proteststemmen. De Breij ontkent dat niet. 'Natuurlijk! Iedere politicus wil toch scoren. Lees verder op pagina 3 Terwijl de fokkers geanimeerde dis cussies voerden over de ontwikke ling, het type en de bespiering van het Texelse ras, toonden ook kin deren belangstelling voor de scha pen, die ze waarschijnlijk niet vaak van zo dichtbij konden bekijken. Het was een bekend plaatje op de 21ste Landbouwdag Texel, die gisteren bij Den Hoorn werd gehouden. Mede dankzij het opvallend mooie weer werd het evenement een enorm suc ces. Exacte cijfers waren gisteravond nog niet bekend, maar het aantal be zoekers lag nog een stuk hoger dan vorig jaar, toen bijna drieduizend kaartjes werden verkocht en - inclu sief gratis entree hebbende kinderen, deelnemers en medewerkers - zo'n zevenduizend belangstellenden het terrein langs de Kleiweg bezochten. Een uitgebreide reportage staat ver derop in deZe krant. (Foto Joop Rornnets) Mede omdat het wat betreft uitgaan de jongeren nog met erg dnik is, zijn er verder geen grote problemen met betrekking tot de openbare orde. Of het de komende weken drukker wordt, hangt mede van het weer af. De kermis heeft geen problemen op- in de transactie van harddrugs. Ook twee mannen uit De Helder die van betrokkenheid bij de transactie wor den verdacht, zitten nog in hechtenis. Bij een huiszoeking bij één van hen in Den Helder werd 30 gram heroïne aangetroffen, goed voor een straat waarde van €40.000,-. Advertenties voor de Vakantie krant van 12 augustus kunnen worden ingeleverd t/m maandag 1 augustus 17.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111 Natuureiland Texel informatiemagazine i ordeeUand Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. kantoor van havenmeester Ed de Bruijn liepen onder water. 'Het kwam als een waterval door de putjes omhoog', aldus De Bruijn. 'Er stond in korte tijd tien centimeter wa ter in huis.' Met behulp handdoeken lukte het om enkele ruimten droog te houden. De brandweer was volgens De Bruijn razendsnel aanwezig om Truck beschadigd De wippertruck van de KNRM in De Koog is afgelopen vrijdag bescha digd geraakt bij de redding van een lekkend zeiljacht in het Molengat. De wagen kwam op het strand in een kuil terecht, waardoor de radiateur kapot ging. De wippertruck moest daarna van het strand worden gesleept, 's Avonds werd er een nieuwe radiateur in gezet, zodat de truck meteen weer operationeel was. De redders van het KNRM-station in De Koog waren hun collega's uit Den Helder te hulp ge schoten, omdat hun pomp defect bleek te zijn. Met de pomp van De Koog kon de zeilboot worden leegge- pompd, waarna de Johannes Frede- rik uit Den Helder het geredde schip naar de marinestad sleepte. met behulp van een waterstofzui ger de overlast te lijf te gaan. Bij het vliegveldrestaurant waren vannacht eveneens diverse mensen in de weer om de problemen te verhelpen. Er viel in een half uur tijd 48 mm regen. Het vliegveld is vandaag door de overlast gesloten gebleven. De Bruijn schatte vrijdagochtend in dat het mo gelijk zaterdag weer open kan gaan als het vandaag niet meer zou rege nen. 'Dat komt door de nieuwe drai nage. In de oude situatie zouden we zo een week dicht zijn geweest.' De regen is een strop voor Blue Side Up dat vandaag met swoop-wedstnjden zou beginnen, waarvoor diverse pa ra's uit het buitenland aanwezig zijn. De hevige regenbui leidde ook in De Cocksdorp tot overlast. Daar moest de brandweer in actie komen in de Ploosterstraat. Drugsverdachte nog steeds vast De 40-jarige Texelaar die vorige week dinsdag op de boot werd opgepakt na een overdracht van harddrugs in Den Helder, zit nog steeds vast. De recherche onderzoekt zijn aandeel Overlast vliegveld foor hevige stortbui stortbui van afgelopen nacht de nodige overlast op het "-üveld veroorzaakt. Het vlieg- Wrestaurant en het woonhuis en DAT RI5KT naar mm """hoerder Hans de Breij: 'We hebben een gemotiveerde club die bereid is de bezem er door te halen.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1