Fotoarchief Texelse Courant op internet Vijftiger jaren herleven op Beeldbank Texel teso Agenda oPIENie TEXELSE 2 COURANT Regen hindert swoopwedstrijd LANGE TERMIJNAGENDA op WWW.TEXELSECOURANT NL Bestuurder Het kan nog dringen worden aan de top. Wie wil er nu met besturen op ons kleine eiland? De vele be zwaarschriften en protesten overal tegen geven aan dat wij Texelaars graag overal een vinger in de pap willen hebben. Dat we weten wat we willen en vooral wat we van een ander niet willen. Een berg kapi teins op hetzelfde schip en veel verschillende koersen. Dit kan zo met langer. Er moet een duidelijke richting komen en vooral vaart in verschillende zaken worden ge bracht. Ik heb er een paar nachten over geslapen en ben er nu uit. Ook ik stel me kandidaat Niet dat ik om werk verlegen zit, integen deel. Daarom ga ik ook werk be sparen. Allereerst worden alle commissies en subcommissies overal geschrapt Er moeten weer duidelijke lijnen komen, leder is verantwoordelijk voor zijn eigen werk en kan zich met meer ver schuilen achter tien andere scha kels die allemaal op hun beurt weer van niks weten, met vakantie of met ADV zijn, zwangerschaps verlof hebben of in vergadering zijn. Of ergens zoek onder toets vier of zeven van het hoofdmenu dat weer gesplitst wordt in vijf submenus en net vandaag op personeelsreis is. Ik voel me aan gesproken door het punt 'onafhan kelijk denker' en heb zeer zeker 'het gevoel dat het allemaal beter kanHet 'belang van Texel' is mijn hoogste prioriteit" en op de vraag of ik daar 'een rol in kan spelen', zeg ik volmondig 'ja'. De andere punten wil ik als 'initiatiefrijk' aan staand 'bestuurder' schrappen, zodat ook de vraag of er 'vol doende tijd' voor mijn bestuurs- werk is, positief beantwoord kan worden. De ononverzichteli/kheid van de veelheid aan regels en de mogelijkheden om daar weer te genin te gaan, zijn ons boven het hoofd gegroeid. Dit vraagt om een krachtige hand, een superbezem en een grote prullenbak. We begin nen met een schone lei en ik ben de burgemeester. Pien Verberg Voor meer informatie verwijzen wij naar de (gratis) Vakantie krant die overal op het eiland verkrijgbaar is, en naar de agenda van de wensite www.texelsecourant.nl. Dinsdag 2 augustus: In de hervormde kerk van Den Hoorn begint om 20.15 uur een concert van het barokensemble Ferroforte. De toegang is gratis, na afloop wordt een inzameling ge houden ter bestrijding van de kos ten. In Cinema Texel draaien Zoop in Afrika (aanvang 11.45 en 19.15 uur), de tekenfilm Valiant (12.00 uur), Sjakie en de Chocolade fabriek (Nederlands gespro ken^ 4.00 en 16.15 uur), de Ne derlands gesproken versie van Madagascar (14.15 uur). De Ka meleon II (16.30 uur), Mr. Mrs. Smith (19.00 en 21.45 uur) en Sa hara (21.30 uur). Bioscoop De Kiekendief op vakantiecentrum De Krim vertoont de Nederlands gesproken versie van Herbie - Fully Loaded (12.00 uur), De Kameleon li (14.15 uur), Madagascar (Engels gesproken/ Nederlands ondertiteld) (16.45 uur), War of the Worlds (Duits ge sproken/Nederlands ondertiteld) (19.00 uur) en War of the Worlds (Engels gesproken/Nederlands ondertiteld) (21.45 uur). Woensdag 3 augustus: In zwembad Molenkoog aan de Slingerweg in Den Burg begint om 14.00 uur een spelletjesmiddag met behendigsheidswedstrijden. In Cinema Texel draaien Zoop in Afrika (aanvang 11.45 en 19.15 uur), de tekenfilm Valiant (12.00 uur), Sjakie en de Chocolade fabriek (Nederlands gespro ken^ 4.00 en 16.15 uur), de Ne derlands gesproken versie van Madagascar (14.15 uur), De Ka meleon II (16.30 uur), Mr. Mrs. Smith (19.00 en 21.45 uur) en Sa hara (21.30 uur). Bioscoop De Kiekendief op vakantiecentrum De Krim vertoont de Nederlands gesproken versie van Herbie - Fully Loaded (12.00 uur) De Kameleon II (14.15 uur), Madagascar (Duits gesproken/ Nederlands ondertiteld) (16.45 uur), War of the Worlds (Duits ge sproken/Nederlands ondertiteld) (19.00 uur) en War of the Worlds (Engels gesproken/Nederlands ondertiteld) (21.45 uur). Donderdag 4 augustus: Om 17.25 uur begint op Nederland 2 een programma van de AVRO, waarin beelden te zien zijn van het uitzetten van zeehonden. In Den Hoorn begint om 19.00 uur een pyjama- en karaokeshow. Deelname staat open voor ieder een. In strandpaviljoen paal 12 aan het Jan Ayeslag begint om 21.30 uur een optreden van de Texelse band Make me Smile. Hoogwater te Oudeschild Di. Wo. Do. Vr. Za. Zo. Ma. Di. 02 03 04 05 06 07 08 09 07.07 08.20 09.05 09.45 10.14 10.50 11.25 11.44 en en en en en en en en 19.45 u. 20.56 u. 21.34 u. 22.07 u. 22.30 u. 22.50 u. 23.17 u. 23.50 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater. De zon komt zondag 7 au gustus op om 6.07 uur en gaat onder om 21.26 uur, zondag 7 augustus springt!) In Cinema Texel draaien Sjakie en de Chocoladefabriek (Nederlands gesproken, aanvang 11.30,14.00 en 18.45 uur), Zoop in Afrika (11,45 en 16.45 uur), de Nederlands ge sproken versie van Madagasca (14.15 uur), De Kameleon II (16.30 uur), Mr. Mrs. Smith (19.00 en 21.45 uur) en The Fantastic Four (21.30 uur). Vrijdag 5 augustus: In Klif 12 in Den Hoorn beginton 20. 30 uur de voorstelling 'Thea tersport'. Twee teams spelen door het publiek aangegeven scènes. Toegang €11,-. In Question Plaza in Den Burg be- c' gint om 22.30 uur een optreden Ifle van The Inner Roots Disciplines, met gastoptredens van Mike, General van Jamaica en OmarKi uit Senegal. In Cinema Texel draaien Sjakie er de Chocoladefabriek (Nederlands gesproken, aanvang 11.30,14.05 en 18.45 uur), Zoop in Afrika (11.fi en 16.45 uur), de Nederlands ge sproken versie van Madagascar (14.15 uur), De Kameleon II (16.35 r': uur), Mr. Mrs. Smith (19.00 e 21.45 uur) en The Fantastic Fob (21.30 uur). Bioscoop De Kiekendief vakantiepark De Krim vertoont ds Nederlands gesproken versie ve Herbie - Fully Loaded (aanvara 12.00 uur), De Kameleon II (14.15 uur), Madagascar, Nederlands ga- sproken (16.45 uur) en Engels ge sproken/Nederlands ondertitel (19.00 uur) en War of the Worlds Engels gesproken/Nederlands ondertiteld (21.45 uur). In verband met de verwachten drukte zet TESO rond het week end een extra boot in. De tweede boot vaart donderdag en maar dag tussen 9.30 en 16.00 uur, vr- dag van 6.30 tot 20.00 uur, zater dag van 8.30 tot 15.00 uur en zondag van 14.30 tot 20.00 ux Desalniettemin moeten reiziges vrijdag zaterdag en zondag reke ning houden met wachttijden, de kunnen oplopen tot een ux Vrijdagochtend en zondag tussen 12.00 en 14.00 uur op Texè? vrijdagmiddag in Den Helder terdag worden de hele dag war? tijden in Den Helder verwfit Meer informatie over de veerdiet is te verkrijgen via tel. 3696O0if website www.teso.nl. TEXELSE®COURAKI Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vnjdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den Br. Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourantrt Gerard Timmerman (hoofdredacteur Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 T: Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op ome advertefltiecootracten en uwrc loe zi|n van toepassing de Regelen voor wezen van de Stichting ROTA. gevestigd ;r=a zoals godepooeerd bi| de Kamer van KcophznJtf v brieken Ie Amsterdam onder nummer 41196® 00d Abonnementsprijzen 2005: Per half jaar €34,65 €33,05 ia**®» Per jaar 67,50 65,35 Bij verzending naar het buitenland zjf> portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken v«r afloop van de abonnementsperiode DINSDAG 2 AUGUSTUS 2005 Sloopwerkzaamheden ten behoeve van de bouw van het raadhuis. Stranding van de HD79 in 1960 De regen was spelbreker, maar niet temin konden para's uit diverse lan den afgelopen weekend bij Blue Side Up springen voor de zogeheten swoopwedstnjden die op Texel wer den gehouden. Bij het swoopen gaat het erom dat een parachutist op een bepaalde hoogte tussen twee palen doorvliegt en daarna zo lang moge lijk over een baan scheert zonder met de voeten de grond te raken. De deelnemers, onder wie Martin van den Brakel uit Den Burg en para's uit Brazilië, de Verenigde Staten, Vene zuela en Nederland, zouden negen sprongen maken. Dat aantal bleef door de regen beperkt tot drie op vrijdagavond, maar dat was net vol doende om een klassement te ma ken. Van den Brakel, een paar jaar geleden Nederlands eerste kampioen swoopen, eindigde als achtste van de veertien deelnemers. Onder hen waren er vijf die volgens BlueS" tot de tien beste swoopersten^ behoren. Van den Brakel ei" een plaatsje achter Matthijs Hl man. de andere Nederlandse^ mer. De para's werden beoor®* de snelheid waarmee ze ov*j| baan scheerden. Van den haalde een gemiddelde sne iets meer dan zeventig ki'" uur. De winnaar, Shannon n kwam met een gemiddelde srf van bijna honderd kilometer!» voorbij suizen. Het doorgaan* evenement was even onze*» 1 wege de hevige regenval nacht van donderdag op vnpl vliegveld teisterde. 0n(la^J wateroverlast kon het vlieg^J loop van de middag weer. Os*! dagavond was het weerV^jsJ ra's goed genoeg om op W™ bij De Koog te springen. Prins Bernhard die in 1953 in een sneeuwstorm over het vliegveld loopt, strandspelletjes in 1951, het vrouwenvoetbalteam van SV Texel in 1956 en het oude Texels Museum in 1955. Een willekeurige greep uit het omvangrijke foto archief van de Texelse Courant, waarvan een bijzonder gedeelte sinds gisteren is te zien op Beeld bank Texel (www.beeldbanktexel. nl). De beeldbank omvat nu zo'n 5.000 foto's, een bestand dat zal uitgroeien tot 300.000. Actuele en historische foto's kunnen via de website worden besteld. Feest in Bierland, ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de polder Bierland. De foto is gemaakt in 1960. Sloopwerkzaamheden in 1960 ten behoeve van de bouw van de Rabobank aan de Groeneplaats. Texel anno 2005 is bekend, maar hoe zag het eiland er pakweg vijftig jaar geleden uit? Op veel plekken toch wel wat anders, zoals blijkt uit de duizenden foto's die Jan van Wijk (1924-1968) maakte van 1947 tot zijn overlijden. Als uitgever en bij tijd en wijle ook verslaggever van de Texelse Courant en als verwoed en begaafd fotograaf had hij de camera doorgaans binnen handbe reik. Vrijwel overal waar hij kwam, maakte hij foto's. 'Als kinderen wer den we wel eens gek van die man', vertelt zoon en directeur-eigenaar van L&R Henk van Wijk. 'Hij liet ons bijvoorbeeld de hele middag op de keukentafel staan om foto's van ons te nemen.' Zijn vader fotografeerde ook andere kinderen, wat blijkt uit de vele portretten van de jeugd uit die tijd, die nu te zien zijn op inter net. Ook allerlei andere Texelaars lieten zich vereeuwigen en zijn nu te zien. Verder foto's van de Texelse dorpen, de haven, schepen, land schappen en andere Texelse onder werpen, wat de nu gepubliceerde verzameling tot een even uniek als waardevol document maakt over de vijftiger jaren op Texel. Na het overlijden van Van Wijk zijn de foto's wel bewaard gebleven, maar niet gearchiveerd op de wijze zoals dat alweer vele tientallen jaren gebeurt bij de Texelse Courant. De vele duizenden negatieven werden een paar jaar geleden herontdekt door Henk van Wijk, die de afgelo pen jaren veel tijd en energie heeft gestoken in het inscannen van de negatieven. Enthousiast vertelt hij hoe hij daarbij van de ene in de andere verbazing viel, veel zaken en personen herkende, maar dat de afbeeldingen dok vragen opriepen. Hij vertelt hoe hij een foto aantrof van een Texels meisje. 'Ik kende haar met, maar mijn zus Lida widt wel wie ze was. Ik heb toen met haar familie gebeld en dat meisje Beeld van de Groeneplaats in 1955, met onder m Prins Bernhard brengt op 13 februari 1953 een bezoek aan de onder water gelopen polder De Bendracht. Op deze foto is hij zojuist gearriveerd per vliegtuig. bleek al te zijn overleden. Ze wisten niet van het bestaan van deze foto van haar en waren er dolblij mee.' Niet zelden staan er tientallen men sen op de foto's van Van Wijk. 'Mijn vader noteerde wel wanneer hij de foto had gemaakt en bij welke gele genheid, maar met wie er allemaal op die foto staan. Juist dat is zo leuk om te weten. Bijvoorbeeld foto's van het concours hippique of het de foto's kunnen leveren. Bijvoor beeld wie er op de foto staat. We hopen dat er een interactie met de Texelaars ontstaat.' Omdat het ondoenlijk is alle foto's uit het archief van de Texelse Courant in één keer in de beeldbank onder te brengen, is Van Wijk, geholpen door partner Erna Dam, thematisch te werk gegaan. Naast het thema over de vijftiger jaren, zijn bijvoorbeeld op wordt geklikt komen vele tien tallen foto's tevoorschijn, waarvan delen kunnen worden uitvergroot, zodat gezichten kunnen worden herkend. Met behulp van de zoek functie kan ook op trefwoord wor den gezocht. Bij de foto de naam van de fotograaf, de opnamedatum en andere relevante gegevens, die door de bezoekers kunnen worden aangevuld. In principe worden deze feest bij het 125-jarige bestaan van de polder Eierland. 'Eén gezicht op die foto van die man met een flesje bier aan zijn mond komt me wel bekend voor, het zal wel de vader zijn van iemand die ik ken. Maar wie precies, dat weet ik niet. Maar het is wel leuk om dat te weten. Het komt ook wel voor dat we over bepaal de foto's helemaal geen informatie hebben. Het bijzondere van deze beeldbank is dat de bezoekers zelf een toelichting of commentaar bij alle foto's die zijn gemaakt bij de tewaterlating, de doop en de open dag van de Dokter Wagemaker in één rubriek ondergebracht. Ook kan de bezoeker van Beeldbank Texel kiezen uit meerdere categorieën foto's, zoals cultuur, dorpsgezich ten, evenementen, landschappen en maritiem en luchtvaart. Zodra er aanvullingen aan de al bestaande gegevens toegevoegd, maar uit oogpunt van zorgvuldigheid wor den ze voor publicatie eerst door de uitgever gecontroleerd. Onno Zaman, van Pictura Imaginis uit Heiloo, het bedrijf dat verant woordelijk is voor de technische realisatie van de website: 'We heb ben veel beeldbanken gerealiseerd met daarop miljoenen foto's, maar de beeldkwaliteit van Beeldbank Texel springt er echt uit. 'Je kunt zien dat er veel aandacht aan de foto's is besteed. Ze zijn heel netjes afgewerkt. Het geheel straalt per fectie af. Er zit nogal wat historisch materiaal tussen, wat het extra bij zonder maakt. Er is gekozen voor een simpele en doelmatige opzet, wat de gebruiksvriendelijkheid van de website vergroot.' Alle gepubliceerde foto's kun nen worden besteld, waarvoor de website met speciale besteloptie (winkelmandje) is uitgerust en is gekoppeld aan een digitaal beta lingssysteem. Wie een digitaal exemplaar bestelt en betaalt, krijgt de foto vrijwel direct toegestuurd. Wie een totoprint bestelt, krijgt deze binnen twee weken toegestuurd. Deze nieuwe service betekent ook dat men voor een nabestelling uit de Texelse Courant niet meer naar de redactie aan de Warmoesstraat hoeft, maar de bestelling thuis via de pc kan doen. De betreffende foto kan via het zoeksysteem (trefwoord of datum) snel worden gevonden.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 2