y^ANT '"RANT COURANT. Iwara Jubileum voor Texelse Courant «TEXELSE J C0URANT 80-jarige al 60 jaar Texeltoerist F amilieberichten Makelaardij Texel Vastgoed b.v. r~\ RVT r*jm\ .MA: mme* I 1ASGEVIUJJ fj Natuurwijzer Perseus. Een mooie romantische naam voor deze sterrenregen is de Sint Laurentiusstroom. We zien aan de hemel de tranen vallen van de heilige Laurentius, die op 10 augus tus van het jaar 258 de marteldood stierf. Meteoren, ook vallende sterren genoemd, worden veroorzaakt door kleine gruiskorreltjes, kleiner dan een suikerklontje, die met snelheden van ongeveer 100.000 tot 200.000 km per uur door de ruimte vliegen. Als ze de aardatmosfeer binnendringen, wordt door de wrijving met de lucht zoveel hitte veroorzaakt dat de lucht tot lich ten gebracht wordt. Dit houdt op wanneer het steentje verdampt is. Deze meteoorflitsen verschijnen meestal op hoogten van 60 tot 80 km boven het aardoppervlak. Verwacht bij het woord meteoren regen niet te veel. Wie dertig tot veer tig vallende sterren per uur ziet, mag zich gelukkig prijzen. Deze jaarlijkse terugkerende stroom van vallende sterren wordt veroor zaakt door het gestaag uiteenvallen van de komeet Swift-Tuttle, zo ge noemd naar de ontdekkers. Een ko meet is een brok bevroren modder, meestal niet groter dan 10 tot 20 km. Wanneer deze 'vuile ijsklomp' onge veer even dicht bij de zon komt als onze aarde, verdampt een deel van het ijs en de daardoor vrijkomende gruiskorreltjes verspreiden zich over de baan die de komeet door de ruimte volgt. Het toeval wil dat de aarde omstreeks 12 augustus door die baan trekt en dan getroffen wordt door ontelbare gruiskorreltjes: de res ten van een komeet vallen dan op ons neer. Kees de Jager Kees Ribbens GEEN LEVEN. De Texelse Courant viert deze week een klein jubileum. Vandaag sdetwaalfduizendste krant gepu bliceerd sinds de oprichting van het nieuwsblad in 1887. Willem Langeveld en Adriaan de Rooij pu bliceerden op 15 september van bat jaar de eerste Texelse Courant. De krant begon destijds als week- j, maar een maand later stapten Langeveld en De Rooij al over op uitgaven per week. Er zit een vertekening in de nummering van de «anten. Onderzoek naar nummer zesduizend, dat werd gedaan omdat die krant precies tussen de eerste en deze uitgave ligt, leerde dat er in 1947 een sprong in de opeenvolgende nummers werd gemaakt, waardoor nummer 6000 nooit heeft bestaan, lp 10 mei 1947 werd krant nummer 14 gepubliceerd en vier dagen la- ■rzag nummer 6115 het levenslicht. iSardoor die sprong destijds werd emaakt, is niet bekend, la! doorbladeren van de allereerste exetse Courant leert dat sommige Éigen nooit veranderen. Zo wordt Iggj rdermeermelding gedaan van een )0 9ilufenruzie in Oosterend, nadat een boer een kind van de buren hardhan dig uit zijn perenboom heeft verwij derd. Als de man in de dagen daarna buiten probeert te komen, wordt hij door de boze buurvrouw en haar tien kinderen met een 'hagelbui van steenen begroet'. Ook wordt melding gedaan van een gevangen krab waar aan elf oesters zijn gegroeid, het feit dat De Cocksdorp telefoon heeft ge kregen omdat de vuurtoren als sein post wordt ingericht, wie er in Am sterdam examen doen om de 'akte voor lager onderwijs' te behalen en dat het wel meevalt met de droge zomer. Dat laatste wordt geïllustreerd met de mededeling dat tuinman Jb. Rijk 'op een stukje land bij 't lllemert van één struik ruim vijf kilo aardappelen heeft geplukt.' Het wordt omschreven als een 'niet alledaagsch voorval'. De kranten van 10 en 14 mei 1947 leren onder meer dat er op dat moment een tekort is aan kraamhulpkrachten, dat SV Texel zijn 35-jarig bestaan viert en wanneer de lammeren- markten worden gehouden. Ook wordt er bericht over de distributie bonnen die in die tijd in omloop zijn. Sterk staaltje van herhalings- bezoek: Jacoba (Co) Bous-van der Veer uit Amsterdam vierde tegelijk met haar tachtigste verjaardag haar diamanten jubileum als trouwe-toerist op Texel. Al zestig jaar is het eiland dé vakantie bestemming van haar en haar 79- jarige echtgenoot John. Dat de tachtigste verjaardag van Co op Texel werd gevierd, was dan ook vanzelfsprekend. Dat gebeurde met een dineetje met kinderen en kleinkinderen in het Haven restaurant. Het echtpaar Bous zegt Texel te waarderen om de rust, maar vooral om de veelzijdigheid. Alles wat een vakantie leuk maakt, heb je hier bij de hand'. De eerste keer dat ze naar het ei land kwamen, logeerden ze in het pension van Kikkert in De Koog voor zes gulden per dag. Sinds 35 jaar hebben ze een stacaravan op Loodsmansduin. Ook hun zoon en een dochter hebben daar een ca ravan, zodat sprake is van een familieconcentratie op deze cam ping Onlangs zag het er naar uit dat daar een wreed eind aan zou komen, maar de plannen van de RST om de stacaravans te laten verdwijnen zijn van de baan, zodat de familie hoopt nog in lengte van jaren naar Texel te blijven komen. Op de foto Co en John Bous met het bloemetje dat ze ter gelegen heid van het dubbele jubileum van Jan Stolk van het Havenrestaurant kregen. (Foto Hany de Graaf). De sterrenhemel De nachten worden geleidelijk weer wat langer en dat geeft ons de kans wat meer van de hemel te zien dan een maand geleden. Wie omstreeks middernacht naar de hemel kijkt, ziet in de buurt van het zenit prominent het sterrenbeeld Grote Beer. Deze ze ven vrij heldere sterren doen hele maal niet aan een beer denken, eer der aan een steelpannetje of een trekkarretje. De gebruikelijke Texelse naam voor dit sterrenbeeld was dan ook de Wagen. Vier sterren in een scheve vierhoek vormen het karretje en de drie andere zijn de kromme dissel. Wie de scherpte van zijn ogen wil testen, moet eens kijken naar het tweede sterretje van de dissel. Daar staat een zwakker sterretje naast. Wie dat sterretje kan zien. heeft goede ogen. Dit paar, Mizar en Alcor, werd door de Arabieren Het paard en de ruiter ge noemd. Door een goede sterrenkijker blijkt dat er op hun plaats zelfs nog meer sterren staan. U bent welkom om ze te zien in de sterrenwacht bij EcoMare. Deze gaat in september weer open, te beginnen op 1 en 8 september (bel vooraf even naar tel. 314747). Een sterrenbeeld is een toevallige samenstand van sterren. Meestal horen de sterren van een sterren beeld helemaal niet bij elkaar en ook hun helderheid is slechts schijn: een zwak sterretje dat dicht bij ons staat, kan helderder stralen dan een ont zaglijk heldere ster op grote afstand Het toeval wil echter dat van de ze ven sterren van de Grote Beer er vijf wél bij elkaar horen. Zij lopen in de ruimte met dezelfde snelheid in de zelfde richting. De twee andere horen er met bij en staan toevallig in de zelfde richting. Het loont de moeite om op 12 augus tus na middernacht naar de hemel te kijken. Wie geduldig wacht, zal dan een regen van meteoren kunnen zien. Deze bekende regen heet de Perseïden, omdat het uitstralingspunt is te vinden in het sterrenbeeld GEEN LUCHT. STEUN HET ASTMA FONDS. GIRO 55055 JMriHwrd/uj. September. A", 1887. Advertentieblad. liereerste Texelse Courant die op 15 Hfiber 1887 werd gepubliceerd. Driemaster aan de grond in Skilder haven banks recent baggerwerk in de renmond van Oudeschild, liep de «master Atalantus uit Hoorn met ing van vijf meter vrijdag- Mag aan de grond. Voor de inko- W| visservloot en de uitgaande ^atievloot was voorzichtigheid !üüïi ^en bii binnenkomst of vertrek, na enkele uren was het water doende gewassen om los te ko- DINSDAG 2 AUGUSTUS 2005 Zijn handen hebben voor ons gewerkt, zijn hart heeft voor ons geklopt, zijn ogen hebben ons tot het laatst gezocht. Hij heeft zijn taak volbracht, hij ruste in vrede. Na alle fijne jaren hebben wij afscheid genomen van mijn lieve man, onze lieve pa en opa Dirk Johannes Witte Dick 29 augustus 1923 t 31 juli 2005 J.A. Witte-Bakker Dick Carlo en Corina Lilly en Frank, Maudy Liesbeth en Maarten Tessa, Martijn, Niels Angely en Cees Kelly, Lotte, Koen Marco en Hanneke Marenthe, Leneth Rob en Petra Pascal, Sander Bart en Valentine Sille, Jesse Sandra en Jan Robin, Myrthe Molenstraat 71 1791 DK Den Burg Pa is overgebracht naar „de Vlinder", Hollewal 42 te Den Burg. Woensdag 3 augustus vindt om 19.30 uur de avondwake plaats in de R.K. kerk, Molenstraat 36 te Den Burg. Aansluitend is er gelegenheid tot condoleren. Donderdag 4 augustus wordt om 14.00 uur de afscheidsmis opgedragen in bovengenoemde kerk, waarna we pa begeleiden naar zijn laat ste rustplaats op de R.K. begraafplaats aan de Keesomlaan. DOLFIJNEN IN DE NOORDZEE?! Steun het werk van Stichting De Noordzee en help dolfijnen in de Noordzee. Word donateur via www.noordzee.nl of stort een gift op giro 3666563. Met verdriet geven wij kennis, dat na een kort ziekbed, onze zwager Dick Witte zondagavond is overleden. We wensen Janny en de kinderen veel sterkte toe. Gune - Henk t Agnes Corry - Anton t Wil - Dick Jaap - Corry Ans - Gerard Nel - Gerrit Trees - Cor Hans - Tiny Dory - Bert Neven en nichten Blij en gelukkig zijn wij met de geboorte van onze zoon en broertje Tristan Geboren op 31 juli 2005, om 6.31 uur, gewicht 3650 gram. De dolgelukkige ouders en zus zijn: Brendan, Jessica en Ouinty de Graaf Oranjestraat 11 1794 BB Oosterend Wil je komen kijken naar dit nieuwe leven? Kom dan op ons kraam- feest. dat wij geven op zaterdag 10 september 2005 van 14.30 tot 17.30 uur in het dorpshuis De Bijenkorf, Mulderstraat 37 te Oosterend. Heel blij zijn wij met de geboorte van onze zoon Bodhi 27 juli 2005 3500 gram, 53 cm Vader en moeder zijn: Ruud Keijser Martine de Vries Wilhelminalaan 14 1791 AN Den Burg Voor bezoek even bellen, S 06-16654325. Na 9 maanden met ons drieën in bed nam ik een wijs besluit, want mijn papa mama wilden er niet uit. Ik ben toen gegaan, en slaap in mijn eigen bedje voortaan. Zij is geboren op 90 juli 1005 om Z0.9S uur en weegt 9400 gram. Trotse ouders en zus: Panielle Êremer en Pimitri Helleman Sharona Trompstraat 66 1792 91 Oudeschild 0lil - 311500 Bezoek vinden wij fijn, maar mag het in de kraamtijd zijn? Wij rusten van 12.90 tot 15.90 uur en na 22.00 uur. Ons actuele woningaanbod: www.tcxclvastgocd.nl PNKOFRFNTH- l.PI IH-.RI-N TAXATIES - HVPtVI HhKI-N ASSURANTIËN TE KOOP m OUDESCHILD Commandeurssingel 24 Gelegen ep een fraai perceel in de nieuwbouwwijk van Oudeschild een modem vrijstaand woonhuis met garage en mooie tuin met tuinhuis. Perceelsgrootte: 550 m' eigen grond INDEUNG: royale hal/entree met toilet trapopgang (kelderkast), L-vormige zonnige living met een moderne open woonkeuken v.v. inbouwapparatuur. openslaande deuren naar terras/tuin, nette bijkeuken voorzien van lichtkoepel, wasmachine- en droger- aansluiting, doorloop naar ruime garage. Op de verdieping: ruime overloop, 4 slaapkamers, moderne badkamer met douche, toilet, ligbad, wastafelmeubel en vloerverwarming, vlizotrap naar beloopbare zolder. Deze zeer solide woning is duurzaam gebouwd en van alle luxe gemakken voorzien. o.a. hydrovoor- systeem, vloerverwarming en goed geïsoleerd, uitge breide documentatie op ons kantoor verkrijgbaar. De tuin is rondom de woning, m de beschutte en gezellig aangelegde achtertuin bevindt och een tuin huis. bestrating en een terras TE HUUR in DEN BURG Weverstraat 3 Aangesloten bij: In hartje centrum op Al locatie gelegen winkelruimte ter grootte van ca. 85 mJ (evt bij te huren tot ca. 130 m1). Frontbreedte: 5 meter vol glas met loopdeur. Voorzien van heteluchtgordijn en systeemplafond. Een keung nette winkel, te aanvaarden per I december 2005. Inlichtingen en verkoop bij: Makelaardij TEXEL VASTGOED B.V. Kogerstraat 57 Postbus 87 1790 AB Den Burg Tel: 0222 31 30 25 Fax: 0222 31 39 00 info@texelvastgoed.nl www.texelvastgoed.nl Privé: dhr. P. Kuip Czn. Tel, 31 20 31 dhr. JP. Coutinho Tel. 31 46 6S dhr. MA Trap Tel. 31 92 42

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 3