Hoe denken Texelaars over BEZEM? Pierenvissers in verweer tegen plan Waddenzee TEXELSE Nieuwe juridische strijd pierenvisserij COURANT (j eslangd Circusdirecteur kookt voor serie Teleac Eierland nog steeds in trek bij meeuwen Qq Van alle kanten 00 Welke overheid bepaalt wie er op hetTexels deel van de Waddenzee mechanisch op pieren mag vis sen? Dat is de inzet van een juridi sche strijd die gaande is tussen de gemeente en drie pierenvis- bedrijven van Wieringen. De ge meente heeft de bedrijven recent dwangsommen opgelegd en de Wieringers zijn daartegen in het verweer gekomen. De commissie Sezwaarschriften mag het ant woord geven. [te Wieringer pierenvissers meldden sch woensdag gezamenlijk op het Kdhuis voor de behandeling van ton bezwaren. De gemeente dreigt met boetes als ze nog langer >f blijven op het Texels deel van Waddenzee. Volgens het bestem- jsplan Waddenzee is mechani- ie pierenvisserij daar niet toege- Alleen voor het bedrijf micola van Flip Duinker en Cynthia /inkelman uit Nieuweschild heeft de jmeente een uitzondering gemaakt, omdat zij onder het overgangsrecht rallen. Volgens advocaat P. van Schooten handelt de gemeente 'incorrect' door ik Wieringers op basis van het be- Kmmingsplan de wacht aan te zeg- si 'Natuurbescherming wordt in "•pr plan als belangrijkste reden vóór Sverbod opgevoerd, terwijl een be- ingsplan er is om de ruimtelijke rlenmg te regelen.' De natuurbe- trerming is, zo betoogde Van c-ooten, al geregeld in de landelijke uurbeschermingswet en dat hoeft ?l niet nog eens extra in het be- Hnmingsplan te doen. 'In de prak- kzien we dat andere gemeenten in Waddengebied hun vergunnin- 3i ondergeschikt maken aan de ituurbeschermingswet en hier is sandersom.' Zijn pleidooi kwam er tn gezegd op neer dat Texel zich >.t de mechanische pierenvisserij Eireft moet schikken naar de fcuurbeschermingswet en dan heb- p de Wieringers in ieder geval tot ziuari 2007 de gelegenheid om top Texels grondgebied te vissen. (is conform een vergunning die ninisterie van Landbouw, Natuur ;elkwaliteit heeft afgegeven. Cees Witte, woordvoerder van het college, liet weten dat Van Schooten er onterecht van uit gaat dat het ver bod op mechanische pierenvisserij alleen op natuurbescherming zou zijn gebaseerd. 'Er spelen meer belangen een rol in het bestemmingsplan De veiligheid is daar eén van en de me chanische pierenvisserij gaat ook niet samen met rust en recreatie, enkele andere doeleinden die in het bestem mingsplan zijn opgenomen.' Volgens Witte komt met drie extra pierenvis- boten de veiligheid niet meteen in het geding, maar hij waarschuwde voor ongebreidelde toename. Procedures De strijd tussen de gemeente en de Wieringer pierenvissers is een van de diverse jundische en vooral com plexe procedures waarin de mecha nische pierenvisserij op de Wadden zee verzeild is geraakt. De Raad van State stelde de gemeente begin dit jaar formeel in het gelijk dat LNV door te bepalen dat LNV de Wieringers in 2003 ten onrechte toestemming heeft gegeven op Texels grondgebied te vissen. Naar aanleiding van die uit spraak heeft de gemeente de dwang sommen opgelegd. De aangevoch ten vergunning werd echter op andere gronden vernietigd. Over de door de gemeente aangevochten 'overruling' van het bestemmings plan deed de Raad van State verder geen uitspraken. Daarnaast had de vernietigde ver gunning formeel geen waarde meer, omdat hij inmiddels door een ander was opgevolgd waartegen de ge meente geen bezwaar had gemaakt. Dat gebeurde niet, omdat het aan vankelijk niet duidelijk was dat LNV een verlenging had verstrekt. Toen dat wel duidelijk werd, was de termijn waarbinnen bezwaren konden wor den ingediend verstreken. Kort ge zegd betekent het dat de Wieringers over een geldige en met meer aan vechtbare vergunning beschikken, maar dat die is gebaseerd op een vernietigde vergunning. Tijdens de zitting bij de Bezwaren- commissie haalde de advocaat na mens de Wieringers ook uit naar Duinker en Winkelman. Hij noemde het 'zeer eigenaardig' dat de ge meente in de Algemene Plaatselijke Verordening (APV) een uitzondering voor Duinker heeft gemaakt. Volgens hem is dat 'in strijd met de fundamen tele rechtsbeginselen' en zou die uit zondering ook voor zijn cliënten moe ten gelden. Hij voegde er aan toe dat Duinker zich niet aan de voor hem in de APV gestelde maxima voor de capaciteit van zijn motoren en werk- breedte zou houden. 'Kennelijk wordt jegens Duinker niet handhavend op getreden en is het toezicht terzake onvoldoende. Dit maakt de handha ving willekeung.' Witte wilde aanvan kelijk niet op de beschuldiging reage ren. Op vragen van de commis sieleden liet hij weten dat zal worden bekeken of Duinker zich aan de voor schriften houdt. Verbaasd Volgens Winkelman weet de advo caat kennelijk meer dan zij en voldoet Arenicola aan de verordeningen. Vol gens de APV mag de spoelmotor een maximaal vermogen van 35 PK heb ben, de zogeheten winchmotor 20 PK en de spoelmond waarmee de pieren worden gevist met breder zijn dan 75 centimeter. Winkelman bena drukt dat de huidige juridische strijd een zaak tussen de gemeente en de Wieringers is, waar Arenicola buiten staat. Die mening heerst ook bij de gemeente. Winkelman verbaast zich over de Wieringers. 'Het gaat om 250 hectare op Texels grondgebied. Dat is ongeveer tien procent van hun to tale wingebied. Ze hebben nota bene een paar jaar geleden een keer 300 hectare laten liggen toen het minis terie nieuwe gebieden vaststelde en toen hebben ze niet geprotesteerd.' Ze is zeer verbaasd over de mate van deskundigheid bij LNV. 'Volgens de toestemming die wij nu hebben, zou den we ook een stuk óp de dijk bij de molen (van het Noorden, red.) mogen vissen...' De drie Wieringer bedrijven en Duinker zijn de enige in het Waddengebied die nog mechanisch op pieren mogen vissen. Zij beschik ken over persoonsgebonden vergun ningen. DINSDAG 2 AUGUSTUS 2005 Silvia van Beek (25) heeft aan de kunstacademie Sint Joost in Breda de opleiding tot grafisch vormgever afgerond. De familie De Rijk laat zich de door circusdirecteur Alberto Althoff bereide maaltijd goed smaken, terwijl ei De oud-Texelse Anne de Winter uit Alkmaar slaagde aan de Universiteit van Amsterdam voor het doctoraal Teieac wordt gefilmd, tandheelkunde. Vorig jaar liep zij drie maanden stage in Kenia, waar zij een begin maakte met schooltandverzor- ging in afgelegen dorpen. De familie De Rijk uit Nieuwkoop beleefde vrijdag een bijzondere maaltijd tijdens haar verblijf op het kampeerterrein van De Krim. Di recteur Alberto Althoff van het ge lijknamige circus bereidde onder het toeziend oog van de camera in hun de tent het Poolse gerecht bigos. Productiemaatschappij Interakt uit Amsterdam had de circusdirecteuren het vakantievierende gezin bij elkaar gebracht voor een nieuw TV-pro- gramma voor de educatieve omroep Teleac. In dat programma, Patat pom of paste koken telkens twee mensen uit verschillende culturen gerechten voor elkaar. 'Eten is een vorm van cultuur en op deze manier kunnen we die met elkaar in contact brengen en laten zien hoe die mensen leven', al dus medewerkster Desiré van Laar van de productiemaatschappij. Voor de serie worden door het hele land opnamen gemaakt. Op Texel werd twee dagen gefilmd. Althoff maakte vrijdag eerst het Poolse zuurkoolgerecht en een dag later toog moeder Wilma de Rijk naar de eveneens op De Krim staande circustent om voor een internationaal gezelschap van vijftien man mosse len klaar te maken. Beide koks wer den tijdens het koken door TV-pre- sentator en musicalster Oren Schrijver begeleid en geinterviewd. De familie De Rijk liet zich de Poolse maaltijd goed smaken. 'Heerlijk', luidde het oordeel van vader Henk de Rijk. Een van de zonen liet Althoff een tweede keer opscheppen. De familie werd via via met Teleac en het circus in contact gebracht. 'Toen we net op de camping waren aangekomen, werd ons door een van de medewer kers gevraagd of we aan het pro gramma wilden meedoen. Dat leek ons wel wat', aldus De Rijk. De nieuwe serie wordt vanaf november op televisie uitgezonden. De Krim werd vrijdag ook bezocht door een cameraploeg van Talpa, de nieuwe zender van John de Mol. Waarvoor die opnamen maakten, is niet be kend. leel deelnemers crossloop ZDH fear liefst honderd deelnemers toden vrijdag op het voetbalveld s j ®iZDH aan de start van de derde oornder crossloop van deze zo ne Onder hen vijfentwintig jonge bderen, die zich aan de mini-loop M' 1 kilometer waagden. Deze «Istrijd werd voor de derde ditereenvolgende keer gewon- mdoor Kelly Dulfer uit Schiedam. Bfinishte in 3.07 minuten. ;;i Loop over 8 kilometer werd ge- ■3 men door Kees Huizenga uit W ftjezand. Ondanks het vrij warme ter en een hoge luchtvochtigheid Sseerde hij met 27.24 minuten een snelle tijd. Net als een week eerder was Theo Franchimon uit Den Burg de snelste veteraan. Hij kwam over de streep in 32.02 en was daarmee twintig seconden sneller dan bij de tweede loop. Annie Hin uit Den Burg was in 45.21 de snelste vrouw. De loop over 4 kilometer werd bij de jeugd een prooi voor Kevin den Hartigh uit Puttershoek. Hij finishte in 18.59. Christa Lap uit Den Hoorn was in 18.21 de snelste vrouw. Jouri Mes man uit Almere won in 16.03 zeer overtuigend bij de mannen. Big Band Texel Big Band Texel geeft zaterdag van 14.00 tot 16.30 uur een concert op het terras van Cinema Texel. Cocktailbar In het artikel in de krant van vrijdag over cocktailbar Zanzibar is per ver gissing gemeld dat Arnold 'Kets' Kaercher één van de eigenaren is. Hij zat bij de opening weliswaar aan de bar, maar heeft geen zakelijke ban den met het nieuwe bedrijfje bij paal 19, dat eigendom is van Herbert de Gier en Monique Rijk. Make me Smile In strandpaviljoen paal 12 aan het Jan Ayeslag treedt donderdag vanaf 21.30 uur de Texelse band Make me Smile op. Een paar eeuwen geleden streken ze al in grote groepen op het toenmalige eiland Eierland neer en eigenlijk is daar nog maar weinig aan veranderd. Een vlucht van honderden meeuwen streek vrijdagmiddag neer in een weiland naast de Langeveldstraat in De Cocksdorp aan. De dieren land den diverse malen op het land om telkens na een paar minuten en masse weer op te stijgen. De verre voorvaderen van de meeuwen waren een paar eeuwen geleden verant woordelijk voor de naam Eierland om de eieren die zij in de duinen legden. Veel van die eier-en werden in de ze- l Afgelopen vrijdag berichtte deze krant over de plannen tot oprichting van de nieuwe lokale partij BEZEM, Beter Eco nomisch Zakelijk En Maatschappelijk. Het nieuwe initiatief wil, als daarvoor voldoende draagvlak blijkt te zijn onder de bevolking, in 2006 meedoen aan de gemeenteraads verkiezingen. Hoewel de initiatiefnemers niet alleen uit norecakringen afkomstig zijn, lijken horeca en toerisme we! de boventoon te voeren in de doelstellingen van BEZEM, waarvan Hans de Breij uit De Koog optreedt als woordvoer der. Onze verslaggever ging de straat op en vroeg Texelaars hun mening over de nieuw op te richten partij. noeg voor een zetel. Veel hangt af van de kandidatenlijst. Daar staat of valt het mee op Texel. Als ze iemand kunnen strikken die vertrouwen uitstraalt, dan kunnen ze ver komen.' Jaap van Lenten: 'Ik geloof wel dat er mogelijkheden zijn voor BEZEM. De huidige politiek praat wel, maar er komt niks uit die la vandaan. De helft toegankelijk. Als je hier het gemeentehuis instapt, stuit je op een muur van weerstand. De ambtenaren zijn er eigenlijk voor ons, maar er is weinig toeschietelijkheid en weinig bereidheid. Ik' weet niet of dit wat wordt. Ze kunnen het proberen, maar ik denk dat het weinig uithaalt. Ik geloof niet dat een nieuwe partij veel kan veranderen. Het valt en staat met de keuze van de lijsttrekker. En humor. Dat is een belangrijke factor. Dat zag je ook van de ambtenaren kan eruit en er moet minder vnendjespolitiek komen, ik bij Fortuyn. Ik denk dat burgemeester en wethouders er niet blij mee zullen ben zeker niet tevreden over de partijen die er nu zitten. Wat er anders moet? zijn. Toen wij in 1996 een proefballonnetje oplieten, waren de reacties pa- Daar ga ik nu maar niet op in, want anders staan we hier morgen nog. Ik nisch. We hebben het uiteindelijk met doorgezet, omdat niemand van ons heb Texel in de afgelopen 69 jaar erg zien veranderen en zeker niet ten wilde meedoen aan het politieke spel.' goede. Een beetje nieuw bloed in de politiek is niet verkeerd. Maar dan moeten ze het wel goed overbrengen en niet zomaar wat lullen. Alfred Schaatsenberg, fractievoorzitter PvdA Texel: 'ledereen is vrij om een partij op te richten, maar we hebben landelijk gezien dat het toch vaak op een teleurstelling uitdraait. Wij zien sommige dingen ook graag anders, maar de mogelijkheden zijn er met voor. Financieel gezien ook niet. Daar wordt vaak te licht over gedacht. We moeten BEZEM wel serieus nemen. Het is misschien te idealistisch, maar het kan aanspreken bij de mensen. Wel denk ik dat er teveel eigen belang bijzit. Je moet je niet alleen willen richten op middenstand en horeca, maar op alle Texelaars. Persoonlijk denk ik niet dat er ruimte is voor een nieuwe partij. Dat gaat ten koste van de andere par tijen.' Piet Standaart, fractievoorzitter Texels Belang' 'De naam is grappig. Zo iets ontstaat uit onvrede. Dat vormt een voedingsbodem voor nieuwe lo kale partijen. Wellicht is Texels Belang ook ooit zo ontstaan. Door het dua lisme is er meer afstand gekomen tussen burger en politiek. We zijn daarin te kort geschoten. BEZEM heeft een aantal doelstellingen die Texels Be lang ook heeft. Wij brengen het alieen genuanceerder. Bovendien kunnen we ons niet volledig vinden in hetgeen zij brengen. De sluitingstijden bij voorbeeld. daar zij wij nog niet uit De discussie over de beste oplossing loopt nog. Ook om de jeugd kun je niet heen. Misschien moeten we maar ;ne ls aan een nieuwe lokale partij. Er kan best meer gedaan Theun de Winter, voorzitter van de Ezelvereniging en in 1996/1997 zelf eens een brede discussie opzetten over het jeugdbeleid. Landelijk zijn er w voortoeristen, a's het maar 'eetbaar voor de Texe'aars b'ijft. Ruimte beziggeweest met de oprichting van een nieuwe lokale partij: 'Het klinkt ook ontwikkelingen gaande en daar moet je op inspelen. Wat wij vinden van een nieuwe partij is er wel, want in de partijen die er nu zijn. kan ik me erg naar de leefbaarheidspartijen die je overal hebt. Met een aantal punten de doelstelling om de burgemeester in te tomen? Tja, dat is een lastige, eer zo vinden. Texels Belang is tegenwoordig meer gericht op het ben ik het wel eens. De politici staan veel te ver van de kiezers af. Wij zijn Persoonlijk ben ik het niet altijd eens met haar beleid. Het is een slimme en 06 ann dan op het Texels belang en ook over de WD, meestal mijn een beetje losgeschud door Pim Fortuyn, maar nu weer terug bij af. Wat je ambitieuze vrouw, maar ze wordt binnen het college te weinig van repliek Ik anrlprc naan Hankan ik v/ooi niat ma ar naart „artaaan. in nan u„n jjgj ,ia ia M», in Kn* uinin u1 1| bediend, waardoor het soms lijkt op een one-woman-show. Dat is geen goede zaak voor de democratie. In het geval van Hans de Breij denk ik dat er persoonlijke rancune aan ten grondslag ligt. Dat moet je er buiten laten. Dan denk ik dat zo'n partij wel degelijk bestaansrecht heeft, gezien de heer sende onvrede. Of het een serieuze concurrent wordt voor Texels Belang? Zo zie ik dat niet. Ik denk dat wij er geen last van zullen hebben, maar ze zullen zeker in staat zijn proteststemmen binnen te halen Marieke de Vries: 'Wat ik ervan vind? Ik weet het niet. De beste stuurlui "laan wal. Het is moeilijk goed politiek te bedrijven en ik denk ook wel 'sdat het beter kan. Ik geloof dat deze mensen serieus bezig zijn, maar ik niet dat er voldoende draagvlak is. Mensen kiezen toch voor veilig, zag je ook bij de landelijke verkiezingen. De enige kans die ze hebben ®rt1met een heel goed programma te komen en met een lijsttrekker van Iemand die zijn sporen heeft verdiend op Texel en bekwaam is.' (^Koopman: 'Ik vind het niks. Die Hans de Breij ken ik al langer dan van- en ik vind het een beetje een zwetser. Ik geloof niet dat die plannen ^serieus zijn.' l^iaTelman: 'Het vrijgeven van de sluitingstijden vind ik een goed idee. *)eziet wat er 's nachts in De Koog de straat op gaat en dat je anderhalf °P een taxi moet wachten, dan moet er wat veranderen. Ik denk dat er behoefte ben ik anders gaan denken. Ik voel me niet meer goed vertegen- in Den Haag ziet, zie je hier in het klein. Vooral de ambtenaren zijn moeilijk '9d door die partij. Vier jaar geleden heb ik nog WD gestemd, maar I *®et niet of ik dat volgend jaar weer zal doen. tisf Pran9er: 'Een aparte partij voor ondernemers is met verkeerd. Er is "Gel aan de hand en ik denk dat er wel ruimte is voor een nieuw initia- weet niet of ze veel stemmen zullen trekken, maar ik denk wel ge- ventiende eeuw aan bakkerijen in Amsterdam verkocht. De 'kastelein van het Eieriandsche Huis', destijds het enige huis op het in 1630 aan Texel verbonden eiland, had het recht die eieren te rapen en te verkopen. Henny Dekker uit Den Burg heeft na een avondcursus bij het ROC in Den Helder het praktijkdiploma boekhou den behaald. Karaoke en pyjamashow Lichtvoetig vermaak op de Hoornder Donderdag van deze week, waar een 'wervelende pyjama- en karaoke- show' wordt gehouden, ledereen wordt uitgenodigd zijn of haar mooi ste of gekste pyjama te showen. Bij de karaoke gaat het erom wie het mooist zingt. Voor beide wedstrijden worden pnjsjes beschikbaar gesteld. Het evenement wordt gehouden op het pleintje bij de supermarkt van Goënga en begint om 19.00 uur. Flatbroke in Time Out De Texelse coverband Flatbroke geeft vrijdag 5 augustus een optre den in jongerencentrum Time Out in Den Burg. De muzikanten betreden om 21.30 uur het podium. De zaal is open vanaf 20.30 uur. De entree is gratis. Wellicht ten overvloede wijst de organisatie erop dat alcohol alleen wordt geschonken voor bezoekers van zestien jaar en ouder, op vertoon van hun ID. Insectenexcursie en solitaire bijen Speciaal voor kinderen die insecten maar enge en gnezelige beestjes vin den. verzorgt EcoMare in augustus twee keer een speciale excursie. Aan de orde komen vragen als 'wat doen die beestjes', 'wat eten ze' en 'zijn ze nou echt zo eng'. De conclusie moet zijn dat insecten misschien wel klein en kriebelig zijn, maar ook grappig en nuttig. De excursie wordt gehouden op zaterdag 6 en 13 augustus in het bos bij het Alloo. Bij EcoMare is ook een folder ver schenen over bijen en wespen die solitair leven, dus niet in een zwerm. Voorbeelden zijn de zand-, metsel en klokjesbij, die luizen, vliegen of zelfs kevers vangen. Het zijn 'vrien delijke' diertjes, die niet steken, maar die het in de moderne netjes aan geharkte tuinen steeds moeilijker hebben een 'rommelhoekje' of ver molmd hout te vinden om een holle tje in te maken. Ze kunnen worden geholpen door een speciaal nest kastje neer te zetten. Informatie over excursie en folder zijn verkrijgbaar bij EcoMare, tel. 317741 GEEN LUCHT. GEEN LEVEN. y STTUN HET ASTMA FONOS. GIRO 55055 V

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5