Oosterender blijde schiet 395 meter 'Crossen is even kijken hoe je ervoor staat' Cees Timmer: atleet en organisator Rappers zomerhit in Question PI lbXbL^h O COURANT' Bouwploeg bezeten van antiek strijdmiddel DINSDAG 2 AUGUSTUS 2005 l-- Aan elke lancering gaat veel menselijke inspanning vooraf, zodat de conditie 1 liep Timmer zijn eerste crossloop op het parcours rond het terrein van ZDH in Den Hoorn. 'Ik eindigde meteen op" een tweede plaats, natuurlijk achter Joost Brouwer. Het bekertje heb ik nog ergens thuis staan.' Als bestuurslid en looptrainer van atletiekvereniging Texel is Timmer lange tijd betrokken geweest bij de organisatie van crosslopen. 'Twee jaar geleden namen we het over van sportvereniging De Koog. Zij slaag den er niet echt in voldoende lopers te trekken. Omdat wij geld nodig had den voor de nieuwe atletiekbaan, wilden wij het wel proberen. Inmid dels komen er meer lopers. De cross loop staat in het boekje van de atletiekunie, we staan op internet en we krijgen veel mond-tot-mond- reclame.' Volgens Timmer bestaat er duidelijk verschil tussen de crosslopen. 'De strand- en duinloop van De Koog is puur zwaarder dan die in Den Hoorn. Er zit meer hoogteverschil in en meer stukken met echt los zand. Iedere crossloop is een afvalrace, waarbij het belangrijk is niet te snel van start te gaan. Je moet veel meer opletten dan bij een wegwedstrijd, ook al heb je wat minder snelheid. De omstan digheden zijn wat ruwer en iedere meter is anders. Je hebt heuvels waarbij je goed moet weten hoe te klimmen en te dalen. Ook moet je goed weten hoe je bochten neemt.' De strandloop bij paal 28 is opgezet door Timmer en andere leden van de atletiekvereniging, inclusief de werving van sponsoren. Het parcours is recht: dnestrandpalen heen en drie terug. Dat lijkt simpeler dan het is, stelt de Oosterender. 'De strandloop bij De Cocksdorp vind ik zelf de leuk ste, omdat je voor en tijdens de wed strijd tactische keuzes moet maken. Is het hoog of laag water? Ga je op schoenen of op blote voeten? Pak je de zandbak wel of niet mee?' In de periode dat Timmer competitief hardliep, bleken de crosslopen bij uit stek geschikt om tegen nieuw atleten te strijden. 'De charme van de cross loop is natuurlijk ook de mooie om geving waarin je loopt, maar wat mij vooral aansprak was dat je een com petitie had van een aantal cross lopen. Normaal liep je dan alleen te gen mensen van het eiland, die je toch wel kende. Maar 's zomers de- wers zienderogen vooruit gaat. Met twee wielen wordt de werparm omlaag gedraaid, waar bij het tonnen zware gewicht in de bak aan het andere eind van de arm moet worden over wonnen. schuur van De Propagatie. Dank zij een tip van Jan Vonk wisten ze van Rijkswaterstaat ook palen van kei hard azobéhout te bemachtigen, af komstig van defect remmingwerk uit de veerhaven. De timmerlieden bin nen de groep maakten daarvan met prachtige pengatverbindingen twee zogeheten A-frames, elk met een gewicht van twee ton. De telekraan van René Boon was nodig om deze constructie op de fundering te zetten en daarmee werd de belangrijke eer ste fase van de bouw in de zomer van vorig jaar afgesloten. De winter werd gebruikt voor het maken van andere onderdelen, waaronder het metaal werk en het assembleren ervan. De brachten. Deze meer dan tien meter lange arm bestaat uit twee tegen el kaar aangesnoerde taaie dennen stammen, die dankzij bemiddeling van boswachter en dorpsgenoot Erik van der Spek konden worden be machtigd. Met de werparm in de hoogste stand heeft de blijde een totale hoogte van 13,65 meter. Be langrijke onderdelen van de con structie zijn de grote handbediende wielen waarmee de werparm naar beneden en de bak met gewicht omhoog wordt getrokken, zodat de blijde lanceringgereed wordt. De daarmee verbonden tandraderen zijn van twee centimeter dik staal, die hun vorm kregen op de snijtafel van Chris Sporters die niet kunnen wachten tot de voorbereiding op het nieuwe seizoen begint, kunnen in de zomerstop in een karakteristieke Texelse omgeving kijken hoe het met de conditie is gesteld. De crosslopen op het eiland genieten al jaren bekendheid onder een vaste schare duurlopers, voetbal lers en triatleten. In het midden van de zomerstop ploeteren Texelaars en vakantiegangers wekelijks door duinen en over strand. Cees Tim mer (49) uit Oosterend kent de crosslopen als geen ander, door zijn ervaring als atleet en organisa tor. Timmer, in het dagelijks leven werk zaam bij supermarkt Plus in De Cocksdorp, begon als twintiger met hardlopen. 'Ik voetbalde en had een goede conditie, tot ik het uitgaan en het roken ontdekte. Op mijn drieën twintigste kon ik nog geen honderd meter hardlopen. Ik dacht: dat gaat toch niet zoals het hoort. Mijn broer liep in Oosterend altijd een rondje van tweeëneenhalve kilometer. Zijn re cord wilde ik verbeteren, met in het achterhoofd het idee dat ik ooit een marathon wiide lopen. Ik verbeterde de beste tijd uiteindelijk met een dikke minuut.' Vijf jaar later volgde Timmers eerste marathon. 'De training bouw je in een paar jaar op, dus het was een bijzon dere ervaring om de marathon van Schoorl te lopen. Vlak na de start hoorde ik een hardloper naast me aan zijn coach vragen of hij niet te hard ging. Ik vond het maar vreemd en ging voortvarend van start. Tot ik de man met de hamer tegenkwam. Uit eindelijk kwam ik helemaal kapot over de finish. Ik heb niet gewandeld, maar volgens mij verloor ik op een gegeven moment een minuut per ki lometer. Vlak na binnenkomst wilde ik nooit meer een marathon lopen, maar de volgende dag was ik al van gedachte veranderd.' Een blessure aan de enkelbanden zorgde ervoor dat Timmer uiteinde lijk slechts vier marathons liep. Cros sen deed en doet de Oosterender nog wel. Vijfentwintig jaar geleden Timmer in actie op de acht kilometer tijdens de crossloop van ZDH in Den Hoorn. ifoio wavti o**«> Dinsdag beleefden tien Oosterenders een avond van grote vic torie. Met de door hen gemaakte blijde losten zij het eerste schot. Het was meteen 'raak'. Een betonnen kogel van tien kilo werd over een afstand van 275 meter weggeslingerd. Dat viel niet tegen, maar het kon nog beter. In de dagen erna werd het nodige sleutelwerk verricht, met als resultaat dat de blijde zaterdagmiddag bij de officiële presentatie voor de pers pro jectielen lanceerde die insloegen op afstanden tot 395 meter. De euforie onder de constructeurs was groot, maar ze experi menteerden gedreven verder in de overtuiging dat hun schep ping tot nog meer in staat is. een student een kleine blijde had gemaakt als afstudeerproject. Omdat dit instrument op techmsch-weten- schappelijke basis was ontwikkeld, werd besloten dit type na te bouwen. Eerst werd een model van nauwelijks een meter hoog in elkaar gezet en toen dit prima werkte, werd overge gaan op het grote werk, een blijde die de grootste in Nederland zou moeten worden. Terwijl de bouw op een boerenerf bij Oosterend feitelijk al gaande was, vang en gewicht van het projectiel zelf, en de lengte touw dat eraan zit. Zaterdag werden bowlingballen van acht kilo gelanceerd. De Blijde Vrien den zijn nog op zoek naar lichtere bowlingballen om in de komende weken mee te experimenteren De bouwers denken ook aan projectie len die speciale effecten veroorzaken, zoals een rookspoor. Intussen wordt scherp gelet op de veiligheid. 'Als er ook maar één on geluk zou gebeuren, is alle aardigheid er voor iedereen af', zegt Brendan de Graaf die optreedt als voorzitter en woordvoerder van de Blijde Vrienden. Bij het lanceren en de daaraan voor afgaande handelingen moeten om standers achter rood-witte linten blij ven en zich in elk geval niet recht voor nend vinden en veel interesse ton» voor de techniek. In Denemarkenj een blijde middelpunt van een mid deleeuws themapark waar veel toe schouwers op afkomen. Misschien zullen ook de Oosterender blijde bouwers incidenteel of op vaste tj- den openbare demonstraties ga? geven, maar zo ver is het nog lang niet. Eerst moet maximale perfectie worden bereikt, hebben ze zich voor genomen. Er is veel sympathie voor het project! zodat het niet moeilijk was sponsors te vinden die diensten of material» beschikbaar stelden. Geen van denl I dit artikel genoemde mensen wild»| geld hebben en deden vaak mes! dan was gevraagd. Dat geldt ook Een blijde, ook wel trebouchet ge noemd, is een strijdmiddel waarmee al in de Romeinse tijd vestingen wer den belaagd. Het wapen werd ech ter vooral in de Middeleeuwen inge zet bij het uitvechten van oorlogen. Lang voordat buskruit en kanonnen werden uitgevonden, werden met blijdes projectielen over honderden meters tegen en over stadswallen en vestingmuren geschoten om dood en verderf te zaaien. De daarvoor beno digde energie werd ontleend aan achtereenvolgens menskracht en zwaartekracht. Door een groot ge wicht te laten neerstorten, werd een werparm in een geweldige versnelling opgezwiept, waarbij het aan het uit einde van de arm bevestigde projec tiel werd weggeslingerd, niet alleen met kracht maar ook met precisie. De negen mannen en één vrouw die zich De Blijde Vrienden noemen, ken nen elkaar van Oosterend Present. Ze vormden toen de bouwploeg, die de decors voor het historische spel in elkaar zetten. Ondanks de gemeleerdheid van dit gezelschap, of misschien wel juist daardoor, ont stond een hechte band. Samen iets maken waarbij ieder zijn eigen spe cifieke kennis en kwaliteiten inzet om er tenslotte gezamenlijk eer mee in te leggen, bleek verbroederend en ge zellig te zijn. Na afloop van het feest ontstond daardoor al gauw het voor nemen samen opnieuw 'iets' te gaan bouwen. Besloten werd een blijde te maken, in navolging van liefhebbers in het buitenland die ook met zoiets bezig waren. Speurend op het inter net ontdekten de Oosterenders dat stelden de vrienden zich op de hoogte van ervaringen van mensen in binnen- en buitenland die met het zelfde bijltje hadden gehakt. Ze gin gen op bezoek bij blijdenbouwers in Een zware bowlingbal, klaar om te worden afgevuurd. Het touw komt aan de haak aa Dronten en in Duitsland en Denemar- eind van de werparm. Als de arm omhoog zwiept en over het hoogste punt draait, schiet ken die ze via internet hadden ont- het touw los en be9'nt het projectiel een ballistische vlucht. dekt. Veel aanvullende informatie twaalf centimeter dikke hoofdas in de Otten in Oudeschild. De gewichtbak werd ook ontleend aan een speciale nok, die het draaipunt van de werp- is verzwaard met een partij door Nico verzamelsite. Dat was maar goed arm vermt, is een stuk van de as van Roeper aangevoerde betontegels en ook, want de Oosterenders zagen dat *een gemaal, afkomstig van de col- weegt thans 2500 kilo. Door er nog ze toch niet helemaal goed bezig lega-blijdenbouwers in Dronten. De meer tegels bij te doen, kan het ge- waren en pasten hun ontwerp alsnog jets dunnere as waaraan de bak met wicht maximaal worden verdubbeld, aan. het gewicht hangt, komt van wat bij het afvuren extra energie geeft Bij het afvuren van een blijde komen Tatenhove. en daardoor mogelijk een nog grotere grote krachten vrij. Het onderstel dat werpafstand. Het betekent echter de werparm draagt, moet daarom Hoogste punt 0ok een veel zwaardere belasting zwaar en stabiel zijn. De bouwers Drie weken geleden kreeg de blijde voor de werparm, dus het is uitkijken hadden het geluk dat zij zwaar balk- zijn definitieve gedaante, toen de geblazen. Er zijn tal van andere fac- hout konden krijgen van Dirk Leeg- loonwerkers Smit van Zevenhuizen toren die effect hebben op de actie- water. afkomstig van de gesloopte met hun verreiker de werparm aan- radius van het projectiel, zoals om- den ook goede atleten mee van de overkant, die op Texel op vakantie waren.' De laatste jaren organiseerde Timmer meer crosslopen dan hij er liep. 'Ik ben officieel nog lid van het bestuur van AV Texel, maar ik heb meer een adviserende rol omdat ik veel dingen weet. Die bestuursfunctie heb ik al sinds 1988 en dat is eigenlijk te lang. Op een gegeven moment is het tijd voor andere mensen met andere ideeën. Helaas is de animo niet groot en blijft een frisse wind uit. Met de organisatie van de crosslopen is het eigenlijk hetzelfde verhaal. In negen jaar in De Cocksdorp heb ik geen nieuw bloed gezien.' Vanuit de organisatie van crosslopen zag Timmer ook lange tijd een terug loop in het aantal atleten. 'In de tach tiger jaren liepen we met een heel duppie. Hardlopen was toen ook een beetje in de mode. Je ziet nu minder jeugd, mét name de leeftijdsgroep tussen twintig en dertig jaar. De laat ste tijd trekt het trouwens wel wat aan.' Zelf crossen doet Timmer volgens eigen zeggen tot hij lichamelijk niet meer kan. 'Natuurlijk merk ik dat mijn snelheid langzaam achteruit gaat. Voor mij is dat niet zo frustreren! tc; omdat ik door de operatie aan mj ji; enkelbanden toch al veel heb ingeï verd. Ik zou eigenlijk moeten train? voor crosslopen, zeker als atlete trainer. Het zit er momenteel even 3 j...s in. Ik doe net als de meeste atleS tó; mee voor gezondheid en bewegi"! Crossen is even kijken hoejeervtf i;* staat.' Belangrijk moment in de bouw. De gebroeders Smit pi irparm in het scharnierpunt in de nok van de blijde. Met het aanbrengen van de werparm werd drie weken geleden het hoogste puntvxi blijde bereikt. Voor de bouwploeg een goede reden om het glas te heffen. Van link rechts Richard Kortekaas met kind, Jaap Kees Drijver, Biem Vlaming, Richard Di Ewald Witte, Bart Bakker, Brendan de Graaf, Rob Bakkeren CeesAris Trap. Jarkaiqfi staat niet op de foto. of achter de blijde bevinden. Ook het vee in de buurt mag geen gevaar lo pen. Bij elke proef haalt Ewald Witte, zelf één van de bouwers, zijn koeien uit het schootsveld. Attractie? Een demonstratie met het middel eeuwse wapen is een publiekstrekker van de eerste orde. Dat blijkt uit de toestroom van toevallige voorbij- bijgangers die het allemaal erg span- voor Dries Veltkamp, die een moüee werkkeet beschikbaar stelde. :"-"s van Schoonhoven van Texdok,cede 3 grote asgaten boorde in het liarö L"' hout, en Westerlaken en WernerDros, Iki die het transport van de zware onó? »rg delen verzorgden. De Graaf: "Hart\9 warmend. Zo zijn we erg leuk bes ts met elkaar'. Ze hebben namen als Vieze Freddy, Watskeburt?!. Dat nummer heeft Question Plaza in Den Burg. Willie Wartaal en P. Drong, hun tek- wekenlang op één gestaan in de hit- gonnen laat (half één in sten zijn simpelweg vunzig, maar ze lijsten. Vrijdagavond gaven de rap- aangekondigde half elf), rna® zijn zeer populair bij de jeugd en ver- pers van de Jeugd van Tegenwoor- den daarna vol dynamiek antwoordelijk voor de zomerhit dig een optreden in een goed gevulde podium.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 6