Schietpartij lijkt 'familiekwestie' Uiterlijk nieuw raadhuis krijgt vorm Cjroen ^warLr Jexeh in het hart Conflict Paracentrum en vliegveld leidt tot afblazen NK springen Kooplui spinnen garen bij wisselvallige weer 0® "«safe* texelseHcourant XT' 1 Vakantiekrant Verschijnt wekelijks t/m 26 augustus OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12001 VRIJDAG 5 AUGUSTUS 2005 TEXELSE^COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Jet Nederlands Kampioenschap :hutespringen (NKP), dat van |fl tot en met 27 augustus door intrum Texel zou worden ge- janiseerd, gaat niet door. De irkoepelende instantie, KNVvL jninklijke Nederlandse Vereni- ïgvoor Luchtvaart), heeft beslo- kampioenschap elders te len. Aanleiding voor deze ver- iing zijn de problemen tussen :entrum Texel (PCT) en de NV 'aartterrein Texel (LVT) sinds 'vestiging van het tweede para- im Blue Side Up (BSU) op NKP beloofde een spektakel te 'Een springweek waar de <en vanaf zullen spatten, met de de la crème, topcoaches, een screen display en een daverend feest', aldus de aankondiging op website van het paracentrum, iter de schermen was er veel over tevenement te doen. LVT heeft de tste maanden intensief overleg loerd met KNVvL en de directie Paracentrum Texel over de om- igheden waaronder de NKP irongen zou moeten worden. De tingen van de directie van het intrum Texel in de commissie jebied van de gemeente Texel, inde veiligheid op het vliegveld piet functioneren van de directeur de NV Luchtvaartterrein Texel in werd getrokken, mondde uit in jadering op 20 juni. Aanwe- irbij waren de directie van het mtrum Texel, de advocaat van 'aracentrum Texel, de directie Side Up en een delegatie ide Raad van Bestuur van de NV /aartterrein Texel. LVT: 'De uit- van dit constructieve overleg dat de directie van het Para- torn Texel haar vertrouwen in de Igheid en het functioneren van de ecteur van het vliegveld uitsprak', NU LVT. 'Daarnaast meldde de Ktie van Blue Side Up dat men steun aan het Paracentrum Texel verlenen om het NKP succesvol iten verlopen.' ;le dagen na deze vergadering ïg LVT van het Korps Landelijke tie Diensten en de Inspectie Ver eren Waterstaat te horen dat PCT 19 mei een aangifte had ingediend ileOfficier van Justitie te Alkmaar, deze 43 bladzijden tellende aan- e staat onder meer dat PCT ern- etwijfels heeft over de veiligheid tet vliegveld Texel, fieeft PCT daarop op 26 juli mee bid dat, hangende het onder- van de KLPD en de Inspectie rkeer en Waterstaat, het niet mo gelijk is medewerking aan het kam pioenschap te verlenen. LVT: 'De NV Luchtvaartterrein Texel was ondanks al deze - voor haar onaangename - verwikkelingen bereid de organisatie van het NKP toe te staan onder voor waarde dat bovengenoemde aangifte zou worden ingetrokken.' Volgens Rutger Platenburg van Paracentrum Texel was inmiddels het meest om streden en inmiddels achterhaalde veiligheidsaspect uit de aangifte ge schrapt, maar is de aangifte als zo danig met is ingetrokken, met als gevolg dat de medewerking van LVT uit blijft. Stemmingmakerij LVT: 'De KNVvL heeft op grond van al deze gebeurtenissen de NKP 2005 op Texel geannuleerd en zal deze wedstrijden op een andere locatie or ganiseren. De LVT is ernstig teleurge steld in de werkwijze van het Para centrum Texel en betreurt in hoge mate het verlies van aanzien en ge loofwaardigheid van Texel in het al gemeen. Dit heeft tevens een grote schadepost'in inkomsten voorde LVT tot gevolg.' Dirk Leegwater van ho tel De Kieviet meldt dat de annulering hem 400 overnachtingen scheelt. Lees verder pagina 3 Komst Wagemaker verder vertraagd Inspectie van de beschadigde motor van TESO's Dokter Wagemager heeft uitgewezen dat de door metaal deeltjes beschadigd geraakte krukas is afgekeurd. De metaaldeeltjes wa ren afkomstig van een lager van de drijfstang. De verwachting is dat het repareren van de motor tot begin september zal duren. Tot die tijd zal het schip in Vlissingen blijven. Overi gens hecht de bootdienst er waarde aan te vermelden dat het euvel niet is te wijten aan de bouwers in Roe menië en dat de 3000 kW Cater- pillarmotor in Amerika is gebouwd. Weliswaar beschikt het schip over drie soortgelijke motoren die wél goed zijn en waarmee het schip vol doende snel kan varen, de Wage maker wordt pas overgedragen als het 'honderd procent operationeel en inzetbaar is, op een veilige manier waarbij de continuïteit is gewaar borgd'. Ander euvel, van minder ingrijpende aard, is de rookgasontwikkeling, die volgens TESO hoger is dan afgespro ken. Roetfilters kunnen het probleem wellicht oplossen, waarnaar momen teel onderzoek wordt gedaan. Met uitzondering van een flinke hoos- langstelling niet te klagen. Jong en zoals op markten en braderieen in algemeen niet over. Maar mede bui woensdag kort na de middag, oud vermaakten zich op de Groene- andere dorpen. Met uitzondenng van dankzij de koopzondag en het wat waarbij menigeen een goed heenko- plaats, waar na enkele sobere voor- een aantal winkeliers, en restaurants wisselvallige weer weten veel onder men zocht, hadden de standhouders gaande edities de laatste weken weer die meer omzet boeken, houdt het in nemers het omzetverlies beperkt te op de folklore in Den Burg over be- redelijke zaken worden gedaan, net de detailhandel en horeca over het houden. De schietpartij in Den Burg, waar bij op 29 maart een Armeense man ernstig gewond raakte, heeft een 'familiekwestie' als achtergrond. Zoveel viel op te maken uit de korte behandeling van de rechtszaak, dinsdag voor de rechtbank in Alkmaar. De volledige inhoudelijke behandeling van de zaak vindt plaats op 25 oktober. Tot die tijd dienen in ieder geval nog enkele getuigen te worden gehoord. Veel werd er niet gemeld tijdens de korte rechtszaak. Zowel het Open baar Ministerie (OM) als de advoca ten lieten weinig los over de achter grond van de schietpartij. Wel is duidelijk dat de jongste verdachte, een 24-jarige man van Armeense af komst, een relatie heeft gehad met de dochter van het slachtoffer. Tussen zijn vader en het slachtoffer was mogelijk een machtsstrijd losgebar sten. Er zouden al eerder vechtpar tijen en vernederingen aan de orde zijn geweest. De beide verdachten, vader en zoon, waren tijdens de schietpartij ter plaatse. De schoten zijn gelost door de 49-jarige vader, de zoon keek toe. Advocaat G. Lieffijn verzocht de rechtbank toe te staan dat een des kundige wordt opgeroepen om uitleg te geven over de Armeense cultuur. De raadsman zou graag onderzoek zien naar de rol van de zoon. De vraag is volgens de advocaat of de jongeman, gezien in het kader van de Armeense cultuur, wel de mogelijk heid had zich aan de wil van zijn va der te onttrekken. De officier van justitie had grote moeite met dit verzoek. 'Voor de strafbaarheid maakt dit geen enkel verschil. Ik kan me niet voorstellen dat het in de Armeense cultuur, on der welke omstandigheden ook, toe gestaan is iemand van het leven te beroven. Ik zie dan ook geen meer waarde in dergelijk onderzoek', aldus de officier. Ook de rechtbank zag de noodzaak niet. 'Dergelijk onderzoek lijkt ons niet van belang', maakte de rechtbank duidelijk. De officier bena drukte bovendien dat uit het per soonlijkheidsonderzoek van de yader duidelijk is gebleken dat de man 'in ieder geval in staat is geweest de Gaatjes oorzaak 'zingende' mast Een medewerker van KPN Masten- beheer heeft maandagavond maatre gelen getroffen in de mast aan de Waalderstraat, die een einde moeten maken aan de fluittoon die ontstaat bij een bepaalde windkracht en -rich ting. Bij de gemeente waren de afge lopen twee maanden 81 klachten bin nen gekomen naar aanleiding van de afweging te maken tussen de Neder landse en Armeense normen'. Het persoonlijkheidsonderzoek van de zoon is nog met afgerond. Ook wil de verdediging nog enkele getuigen horen, alvorens de inhoudelijke be handeling van de zaak plaatsvindt. Omdat het OM en de rechtbank beide strafzaken, tegen vader en zoon, gelijktijdig willen behandelen, is de zaak uitgesteld tot eind oktober. Claim Oieter Stoll Dieter Stoll heeft de gemeente en de VW aansprakelijk gesteld voor onno dige schade die hij zou hebben ge leden na het instorten van een schuur met asbest op zijn erf in Midden- Eierland. Stoll claimt dat hij door het optreden van de gemeente onnodig veel kosten heeft moeten maken en eist geld van de VW omdat de reserveringsafdeling zonder rugge spraak met hem boekingen zou heb ben geschrapt. Pagina 3 m Grauwe gans Koppels van 600 tot 1000 grauwe ganzen die neerstrijken in een perceel graszaad zijn deze zomer geen uit zondering. Ook het provinciebestuur is zich bewust van de schade die deze ongewenste grazers veroorza ken en heeft vergunningen afgegeven om de ganzen in geval van schade te bejagen. Pagina 5 'BEZEM geen specifieke horecapartij' 'We zijn geen specifieke horecapartij en richten ons niet op een bepaalde doelgroep, niet links, niet rechts, niet door het midden, maar we zijn wel kritisch over een aantal situaties op Texel.' Aldus reageert Hans de Breij van de partij BEZEM (Beter Econo misch Zakelijk en Maatschappelijk) op de reactie van Horeca Texel, waarin voorzitter Rein Stam zich van de partij distantieerde. De Breij laat er geen twijfel over bestaan dat Stams reactie wat hem betreft voortkomt uit persoonlijke rancune, maar weigert zoals hij dat zelf zegt 'met modder te gooien'. Volgens De Breij zitten er in zijn achterban ook veel ondernemers die met uit de horeca afkomstig zijn. 'De partij is heel breed georiënteerd Om dat te benadrukken stuurde hij een lijst met 19 doelstellingen, waarvan er drie een directe binding hebben met de horeca. 'zingende zendmast'. Reden voor het college om druk uit te oefenen op KPN om een eind aan de overlast te maken. Alle uren opgeteld is een ambtenaar daar ongeveer een week mee bezig geweest. De onderhouds- man trof in het buizenstelsel 160 gaatjes aan, die bij werkzaamheden zijn ontstaan en zijn verzuimd om weg te werken. Maandagavond zijn de gaten alsnoq afgeplakt. Volgens de gemeente moet het geluid 'in theorie' zijn verholpen. eerste schetsen van het uiterlijk lhet nieuwe raadhuis beginnen het Wicht te zien. Bij de informatie- Mop het raadhuis is momenteel te toe het nieuwe raadhuis er aan TOorzijde uit moet komen te zien. stoeis is gemaakt door architect fsBalheux van architectenbureau Ws Van Huut. ^eileider Henk Pennings van de meente wijst erop dat de tekening 'eerste schets is en dat er nog di versen volgen. Ballieux werkt mo menteel het voorlopig ontwerp uit. Op de schets is te zien hoe het nieuwe gebouw uit twee rondlopende vleugels bestaat met in het midden op de begane grond de centrale hal en bovenop het gebouw een toren tje. Te zien is ook dat er bovenop de drie bouwlagen links en rechts van het torentje nog een vierde laag bij is gekomen. Volgens Pennings worden dat geen werkruimtes, maar ruimtes waar de installaties voor onder meer de klimaatbeheersing worden aange bracht. Onder het gebouw wordt ook een kelder gerealiseerd. Het nieuwe raadhuis steekt straks zestien meter boven het maaiveld uit. 'Dat is gere kend tot en met de vierde bouwlaag. Bedoeling is dat het gebouw uit rode baksteen wordt opgetrokken. De daken van beide vleugels worden bedekt met dakpannen en stroken riet en worden licht schuin aflopend. Aan de zijkanten van het dak komen koperen uiteinden die weer iets op lopen. Op de schets is ook te zien dat in de centrale hal veel glas wordt ver werkt, zodat het nieuwe raadhuis een open karakter krijgt. Bedoeling is dat bezoekers van de hal kunnen door kijken naar de verschillende verdie pingen. Het voorlopig ontwerp wordt op donderdag 15 september in de Burgemeester De Koninghal gepre senteerd. de hoek van de Slingerweg en de Reijer Keijserstraat op het voormalige Texelvèld komt Schouderblad walvis weg Een van de schouderbladen van de walvis die maandag bij paal 24 aanspoelde, is verdwenen. Mede werkers van EcoMare ontdekten dat gistermiddag toen ze enkele botten voor nader onderzoek uit een weiland wilden halen. De nog met schoongemaakte over blijfselen waren daar neergelegd van wege de stank. Bioloog Arthur Oos- terbaan reageerde verbolgen op de vermissing. 'Dat schouderblad moest nog worden onderzocht en heeft voor ons een belangrijke wetenschappe lijke waarde. Iemand die het zomaar heeft meegenomen, kan er verder niets mee.' Het centrum heeft voorde zekerheid de politie op de hoogte gesteld van de vermissing. De spullen lagen in het weiland uit het zicht. Oosterbaan hoopt dat het schouderblad alsnog wordt terugbezorgd. 'Van mijn part leggen ze het in donker bij de voor deur neer, maar voor ons is het be langrijk dat het terugkomt.' Het schouderblad is ongeveer ander halve meter groot. De aangespoelde walvis was waarschijnlijk een noordse vinvis en die dieren spoelen zelden aan langs de Nederlandse kust. De noordse vinvis is sinds 1979 een beschermde diersoort, omdat hij zwaar te lijden had onder de walvis vaart. Doordat het dier zich zelden langs de kust laat zien, is het volgens EcoMare onduidelijk in hoeverre de populatie zich sinds '79 heeft hersteld. Naar schatting zijn er 57.000 tot 65.000 noordse vinvissen. Bedoeling is dat de skeletdelen die dinsdagochtend uit de walvis zijn verwijderd bij natuur historisch museum Naturalis in Lei den verder worden onderzocht en schoongemaakt. Daarna komt een deel ervan terug naar het eiland om in de collectie van EcoMare opgeno men te worden. Dronken toerist Een 24-jange Duitse toerist werd in de nacht van maandag op dinsdag op de Pontweg nabij 't Horntje be trapt op rijden onder invloed. Hij blies 425 ug/l, bijna het dubbele van wat is toegestaan. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spin baan 6, Gratis bijlage I KXELSI - OURAN Advertenties voor de Vakantiekrant van 19 augustus kunnen worden ingeleverd t/m maandag 8 augustus 17.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1