'Oog is spiegel van lichaam en geest' Marijke Slik werkt als iriscopist TX51 terug in oude thuishaven ■3SB323H .TEXELSE J COURANT- Toerist gewond van Strand gehaald 'Uitzondering bevestigt de regel' Gasten kieskeuriger en niet zo vrijgevig meer Familieberichten Texeiaartjes Texelaar mee met Race2Sail ten een Texelse zeebonk die 2" tear in een coupe du vent tecoupe, red.) stopt.' Met deze 39*in won de 15-jarige Thomas n der Sluis uit Den Burg deel- JjJe aa" de Race2Sail, een zeil- Wstrijd van Noorwegen naar etend. De wedstrijd begint augustus in het Noorse Fre- Ksstad. Als alles goed gaat, men de zeilboten op 12 augus- aan in Den Helder. Aansluitend zal Van der Sluis mee varen tijdens SAIL 2005 in Amster dam, waar hij als VIP-gast meevaart op de Prins Willem. De replica van het grootste 17de-eeuwse VOC- schip is dit jaar omgedoopt tot het Nederlandse vlaggenschip tijdens SAIL 2005. De wedstrijd werd georganiseerd door de provincie Noord-Holland. De provincie sponsort het zeileve- nement, omdat ze Noord-Holland als waterprovincie onder de aan dacht wil brengen. Aan het zeileve- nement, dat in totaal twee weken Raffish promoot single op Texel Raffish, de meidengroep die is ont staan uit de talentenjacht van het te levisieprogramma Pop-ldol, komt maandag naar Den Burg om bij Music Store Texel de nieuwe single Let go te promoten. Het plaatje is opgeno men samen met de populaire Gio en belooft een grote hit te worden. Woensdag trad de groep nog op voor de 30.000 bezoekers van de open dag van Ajax. De meidengroep zingt rond 14.00 uur enkele liedjes. Ook is er een signeersessie, waarbij de be zoekers hun CD's of singles door de zangeressen van een handtekening kunnen laten voorzien. duurt, nemen in totaal 65 jongeren tussen de 15 en 25 jaar deel. Uit iedere Noord-Hollandse gemeente werd één winnaar gekozeh. NK springen h een reactie laat de KNVvL weten cat de weigering van de NV Lucht vaartterrein om mee te werken het iet mogelijk maakt om de minimale etsen voor het kampioenschap te kunnen waarborgen. 'Het niet mede werken van LVT aan het para- 'crrllompioenschap houdt onder meer in dat tijdens het kampioenschap geen medewerking wordt verleend aan een extra (langere) openstelling van het vliegveld en het gelijktijdig in de lucht hebben van meerdere paravliegtui- andf gen.' Platenburg van het Paracen- "'"ntrum reageert verbaasd: 'Ik consta teer dat er een verschil is tussen de «jen voor de afgelasting die de KNVvL aan mij heeft laten weten en de reden die LVT naar buiten heeft gebracht. Tegen mij zei de KNVvL dat iet Paracentrum te weinig vlieg- capaciteit heeft, wat niet het geval is. Wat betreft de veiligheid: op 9 en 10 ti bebben we ook nog een wedstrijd met meerdere vliegtuigen gehouden. Then heb ik niemand gehoord dat het net veilig zou zijn.' Het paracentrum reageert op de ei gen website als volgt: 'We kunnen eet anders concluderen dan dat de KNVvL zich heeft laten beïnvloeden door stemmingmakerij en dat de NKP, springend Nederland en ook de KNVvL zelf, daar slachtoffer van zijn geworden.' VRIJDAG 5 AUGUSTUS 2005 Een Duitse jongen is dinsdagavond bij een potje volleybal op het strand in de buurt van paal 29 aan zijn been gewond geraakt. De jongen werd ge holpen door ambulancepersoneel dat met de wippertruck van de KNRM uit De Koog vanaf de strandopgang bij paal 28 naar de plaats van het on geval werd gebracht. Voorzien van een spalk om zijn been werd de jon gen daarna bij de strandopgang in de ambulance overgeladen. It lie, ik zie wat jij niet ziet en het L De beginzin van een bekend Merspelletje waarbij een be- voorwerp geraden moet •orden. Toegepast op Marijke Slik S3) krijgt deze tekst een heel an- sere betekenis. Dagelijks kijkt zij ïar patiënten diep in de ogen om '«kunnen vaststellen wat zij man- I eren en waar hun klachten van een komen. Slik werkt op Texel en r de overkant als iriscopist. Zij est' ogen. od' ;.:ik iemand aankijk, dan heb ik al aindruk. Een nauwkeurige inspec- tevan de iris leert mij welke consti- lïe iemand heeft, hoe de genetische eileg is ontwikkeld en hoe het is jsteld met persoonlijke aanleg. Je vïet dat wat je ziet uniek is. Er be- tweede patroon dat het- Slde is. Ogen zijn de spiegels van O.30 W te lichaam en de geest, een vinger druk die alles over een persoon 80' Slik, erkend natuur kundige (fyto-therapeut), tfttoloog en acupuncturist, ge- "r.ktinscopie om diagnoses te stel- —j t' 'Met de patiënten die bij mij ko- Illn v neem ik eerst een vra9en|iJst IV/uJ tor om de klachten helder te krijgen, toneer zijn de klachten begonnen, •2" is er gebeurd, welke medicijnen s*t u, enzovoort. Dat gesprek is heel tengrijk. Ook als mensen zelf niet :'en waar de klachten vandaan tomen of waar ze precies last van Idben, krijg ik veel informatie uit anamnese.' Verder voert Slik 'ijls nog een controle van de re- ^-enalarmpunten uit, dat zijn be- plekken op het lichaam die door acupuncturisten worden jtouikt. Dan richt zij zich op de toT 'In mijn praktijk aan de over- ""gebruik ik daarvoor een speciaal maar op Texel kijk ik «estal met een vergrootglas met klampje.' Het 'lezen van de ogen' letterlijk worden opgevat, scopisten moeten tijdens hun op ting een topografische kaart van 3o9en uit het hoofd leren. Daarop 2t exact aangegeven waar ieder |"toan in het oog is terug te vinden, "teer leren zij welke tekens en kleu- f in het oog worden gevormd, darmee ben je er nog niet. Je kunt kaart wel uit je hoofd leren, maar «vak zelf kun je niet uit een boekje ten. Dat gebeurt in de praktijk. Om s We verbanden te kunnen leggen -to je een gedegen therapeutische medische kennis nodig. Daarom 5de opleiding ook zo lang. Die ken 's «i combinatie met de topografi- toe kenmerken in het oog maken f ie een diagnose kunt stellen. ■®voor moet je heel veel ogen heb ben. Het is puur kijken, kijken en nog eens kijken. Je bent nooit uit geleerd.' Diagnose Terwijl de meesten van ons slechts kunnen vaststellen of iemand blauwe of bruine ogen heeft, ziet Slik onmid dellijk waar het oog afwijkt van het normale beeld en waar die afwijking vandaan zou kunnen komen. 'Je ziet bijvoorbeeld dat er tekens in de maagstreek staan die de eigenlijke oorzaak zijn van darmklachten. Dan bekijk je dat ook en zo kun je uitein delijk een diagnose stellen. Vaak be vestigt het oog wat tijdens het ge sprek al naar voren komt.' De vraag of met iriscopie alleen lichamelijke mankementen zijn op te sporen, vindt zij lastig te beantwoorden. 'Veel psy chische klachten zijn uiteindelijk wel vast te stellen, omdat ze zich vaak uiten in lichamelijke klachten. Aan be paalde organen kun je geestelijke aandoeningen dus wel aflezen.' Ook gaan volgens de therapeut psychi sche en lichamelijke klachten vaak hand in hand. Als zij haar diagnose heeft gesteld, schrijft Slik medicijnen voor. Dat zijn middelen die door fytotherapeuten worden gebruikt: kruiden of extracten van puur plant aardig materiaal. De middelen die zij voorschrijft zijn ook vrij te koop. Slik betreurt dat. 'Ik ben daar zeker niet gelukkig mee, want de meeste men sen gebruiken deze middelen ver keerd. Het mag dan wel plantaardig zijn, maar als je teveel van iets neemt, kan het juist averechts werken. Je moet met zomaar wat nemen.' Hoe vaak een patient moet terugkomen en hoe lang een behandeling duurt, varieert. 'Dat hangt helemaal af van de klachten. Sommige mensen zijn na een paar behandelingen van hun klachten af en anderen lopen een jaar bij me.' Als zij vermoedt dat een patiënt er ernstig aan toe is. stuurt de iriscopist deze direct door naar de huisarts. 'Ik ben daar helder in. Als ik iets ergs vermoed, dan moeten die mensen via de huisarts naar een specialist. Ik zal nooit zeggen dat ik de reguliere ge zondheidszorg niet zie zitten. Overal worden fouten gemaakt, maar ik wijs het beslist niet af.' Patiënten die on geneeslijk ziek zijn, behandelt zij wel, mits zé ook bij een specialist onder behandeling staan. 'Dat stel ik als voorwaarde. Ik kan ze niet genezen, maar in sommige gevallen wel voor verlichting van de pijn zorgen of voor verbetering, afhankelijk van het sta dium waarin de ziekte zich bevindt. Maar ik wil per se dat ze onder con trole bij een arts blijven.' Inmiddels heeft Slik, die ai jaren in De Koog woont, duizenden mensen diep in de ogen gekeken, maar tot beroepsdeformatie heeft dat niet ge leid. 'Na een dag werken ben ik be hoorlijk moe, want het is erg intensief. Dan zet ik ter ontspanning de televi sie aan en zie ik bijvoorbeeld mensen praten. Dan zie ik meteen, die heeft hier last van en die daar van. Dan zet ik de tv maar weer uit. Maar, ach. je leert het wel. Je moet je kunnen ont spannen en je afsluiten.' Benut zij haar kennis wel eens voor pnvé-ge- bruik, bijvoorbeeld om te toetsen of iemand betrouwbaar is? 'Daar laat ik me niet over uit. Maar ik kan je we' zeggen dat gelaatsuitdrukking ook belangrijk is. Bepaalde volkswijshe den zeggen veel. En daarnaast heb je nog je eigen intuïtie. Die is voor ie dereen belanqri|k.' Marijke Slik is één dag per maand aanwezig in drogisterij Etos, waar ze in een aparte ruimte patiënten ont vangt. De overige dagen is ze in haar overkantse praktijken aanwezig. Tekst en foto Louise van der Sluis Minder vakantiegangers, die gemid deld genomen ook minder vlot geld uitgeven. Dat kan hard aankomen voor ondernemers die het op Texel van de toeristen moeten hebben. En wie op Texel is daar tegenwoordig niet van afhankelijk? 'Ik ken helaas teveel ondernemers die op bijstandsniveau leven', vertelt Kees-Jaap van der Kooi. Maar er zijn ook bedrijven die hun omzet juist zien toenemen. Een rondje over de folkloremarkt in Den Burg levert een wisselend beeld op. 'Ik kan het goed merken. Dit jaar is het een stuk minder', vertelt Leon Boij, exploitant van de draaimolen, waarin een rondje één euro kost 'An dere jaren viel het wel mee, maar ik heb het idee dat de mensen nu pas beginnen terug te rekenen naar de gulden. Velen houden de hand op de knip. Mij handel is ook weersgevoe- lig. Zo'n bui aan het begin van de middag is funest voor mijn klandizie. Van mij zou deze markt wel wat lan ger mogen doorgaan dan 16.00 uur. Later op de dag loopt het lekker door.' In de damesmodekraam in de Binnenburg een iets positiever geluid. 'Vorig jaar, met die slechte zomer, was echt een soepjaar. Het geld zit vast, maar ik heb wel het gevoel dat we de stijgende lijn weer te pakken hebben. Ik ben helemaal niet nega tief en laat klagen graag aan anderen over', vertelt de koopman uit Haar lem. IJsverkoper Piet Rodenburg schept met een vrolijk gezicht de ene na het andere hoorn vol met ijs van de boerderij. 'Ik ben vandaag hele maal niet ontevreden, maar het gaat met het weer op en neer. Op een mooie dag hebben we op de boerde rij aan de Hollandseweg wel 400 klan ten aan de deur.' Het terras voor het Schoutenhuys zit aardig vol. 'We zit ten te genieten', zegt een gezelschap uit Vleuten en Nieuwegein. 'Zelf ver keren we in de gelukkige omstandig heid dat we niet op de kleintjes hoe ven te letten, maar ik kan goed begrijpen dat er mensen zijn die be hoorlijk op hun uitgaven moeten be knibbelen.' Heino Huizing van de Lindeboom: 'Ik ben niet ontevreden, maar mensen worden wel kieskeuri ger en zijn met meer zo vrijgevig als een paar jaar geleden. Het kopje kof fie nemen ze nog wel, maar het appelgebakje laten ze vaker achter wege. En onze gasten letten meer op de prijs-kwaliteitverhouding. Het mag best eens een keer wat kosten, maar dan moet het ook wel wat bijzonders zijn.' Tony Waterman, die als sinds jaar en dag gebrandschilderd houtwerk aan de man brengt, heeft over belangstel ling niet te klagen. 'Maar het is pas sinds vorige week dat het een beetje druk is. Daarvoor liep het helemaal niet. Zo'n bui van net na de middag, dat scheelt me een uur omzet. We zijn dit marktseizoen inmiddels wel aan de vijfde week bezig. Voor je het weet is de zomer weer voorbij.' Van der Kooi: 'Minder vakantiegan gers, die minder uitgeven, de super marktoorlog die alle branches raakt en Texelaars die op de kotter, in de landbouw maar ook in de toeristen branche minder verdienen, dan kan het toch niet anders dan er bij de win keliers minder geld binnenkomt. Na tuurlijk zijn er ondernemers die het beter doen dan vong jaar. Zoals de supermarkt die meer verkoopt omdat mensen om geld te besparen niet uit eten gaan, maar zelf gaan kokkerellen of de drankenhandel die meer wijn verkoopt doordat mensen in plaats van uit te gaan liever thuis een glaasje drinken. Maar het zijn de uitzonderin gen die de regel bevestigen. Ik denk dat we, net als vorig jaar, de broek met heel houden. Ondernemers knokken om de klant binnen te krij gen. Steeds meer grootwinkelbedrij ven verkopen branchevreemde arti kelen, zoals CD's en kleding. Daar door worden de marges krapper.' Positief is Van der Kooi over de koop zondag. 'De extra omzet die we op die dag boeken gaat niet ten koste van doordeweekse verkopen. Het beperkt het verlies. Wat ook belang rijk is dat we er als Texelaars voor zorgen dat het geld op het eiland blijft en met naar de overkant verdwijnt. Denk goed na waar je de euro's uit geeft. En bovenal moeten we er met z'n allen voor zorgen dat de vakan tiegangers naar Texel blijven komen.' Henk Slikker van Music Store in de Weverstraat is niet ontevreden. 'In het voorseizoen zag ik het even somber in. Het was mooi weer en dan zitten de mensen vaker op het strand. Maar de laatste weken is het echt winkel- weer en nemen de bestedingen weer toe. Vorig jaar hebben we wat minder gedraaid, maar dit jaar herstelt het zich weer wat. Maar je moet wel har der werken om hetzelfde resultaat te halen. Op zondag open bijvoorbeeld, dat werpt z'n vruchten af. Met name afgelopen zondag liep het erg goed. Het helpt ook als je wat bijzonders doet. Maandag hebben we bijvoor beeld de band Raffish in de zaak. die ook een signeersessie houdt. Dat is ook goed voor Den Burg.' unnrmalino TYR1 inmtHHölc wor- Kruiden Fytotherapie wordt nog al eens verward met homeopathie. Veel mensen kennen de verschillen met. Dat is met zo verwonderlijk, want in beide therapieën wordt uitgegaan van dezelfde grond stoffen. In de homeopathie wor den de grondstoffen verdund met water of alcohol en tussen door gepotentieerd. In dit proces wordt de 'geestesenergie' van de werkzame stof overgebracht op het oplosmiddel, waardoor de betreffende, grondstof zelf nie» aanwezig hoeft te zijn. Hoe ver der een middel is gepotentieerd, hoe sterker het volgens de ho meopathische leer werkt. Binnen de fytotherapie wordt gebruik gemaakt van de directe werking van de grondstof en de ervaring dat het middel sterker werkt naarmate de dosis hoger is. De voormalige TX51inmiddels ver bouwd tot het plezierjacht Eelke Stienstra, bezocht deze week voor het eerst sinds lange tijd de oude thuishaven. De 51 werd in 1939 in opdracht van Piet en Wim Ellen uit Oosterend gebouwd bij Boot in Wouwbrugge, waar in die tijd een groot deel van de Texelse vloot van de helling gleed. De ruim 21 meter lange kotter, genaamd Ane Geertje was tot 1964 het trotse bezit van de familie Ellen. Daarna voer het schip verder als Helder 51. waarna het een periode in de offshore werd gebruikt. In 1939 werd de kotter uit gerust met een 150 pk Deutzmotor. Net als veel andere Texelse schepen werd die van Ellen in de oorlog door De voormalige Texelse kotter, de bezetters gevorderd. Veel kotters (Foto Bert Koning) keerden niet terug, maar de TX51 werd met de TX4 en de TX37 in 'oorlogskleuren en gehavend' door de Ellens tijdens een zoekactie in 1945 aangetroffen in de haven van n pleziervaartuig, in de zuiderhaven. Delfzijl. In sleep keerde het drietal kotters terug naar de thuishaven op Texel. Voor veel oud-vissers was er door het nummer op de boeg enige herkenning, maar voor oud-opva- rende Arie Ellen uit de Kotterstraat vormde het eerste weerzien als ple ziervaartuig een grote teleurstelling. 'Hij is hillegaar verpest...' Dieter Stoll stelt gemeente en VW aansprakelijk Dieter Stoll heeft de gemeente en de WV aansprakelijk gesteld voor onnodige schade die hij zou heb ben geleden na het instorten van een schuur met asbest op zijn erf in Midden-Eierlarid. Stoll claimt dat hij door het optreden van de ge meente onnodig veel kosten heeft moeten maken en eist geld van de VW omdat de reserveringsafde ling zonder ruggespraak met hem boekingen zou hebben geschrapt. Vermoedelijk al in april kwam het as best dak van de schuur naar bene den, maar toen de gemeente er be gin juli lucht van kreeg, moest Stoll zorgen dat het puin moest worden besproeid en dat het asbest binnen Marijke Slik'Je weet dat wat je ziet enkele dagen door een gekwalifi ceerd bedrijf zou zijn opgeruimd. Hem werd een dwangsom in het vooruitzicht gesteld. In een verklaring liet de gemeente weten dat uit een extern advies was gebleken dat ge vaar voor de volksgezondheid de genomen maatregelen rechtvaar digde. Maar Stoll zegt zwart op wit te hebben dat er helemaal geen gevaar voor de volksgezondheid bestond. Doordat ik zo snel een gecertificeerd bedrijf moest inschakelen, werd mij niet de tijd gegund om te kijken welk bedrijf dat tegen de laagste kosten kon doen. Daardoor was ik duurder uit. Dat was niet de enige schade post. 'De de boekingscentrale van de VW heeft meteen onze reserveringen omgeboekt naar andere bedrijven. Zelfs tot in september. Terwijl het as best vrijwel direct is opgeruimd. De VW heeft die beslissing achter mijn rug om genomen, maar wij hadden de strop. Met als extra kostenpost dat die vervangende accommodatie duurder was dan de onze, en wij de meerkosterj moeten betalen. Al met al denk ik dat we toch wel op een strop van €20.000.- uitkomen. Ik wil dat deze schade wordt vergoed.' In een reactie laat VW-directeur Veronica Bos weten dat meerdere 'seneuze klachten' over het vakantie huis van Stoll, onder meer over het asbest, maar ook over andere zaken, de reden zijn geweest van het omboeken. 'We hebben met de Tex else Vereniging van Logiesverstrek- kers de afspraak gemaakt dat als over een vakantiehuis twee keer een gegronde klacht is geweest, wij als VW kijken of de dat nog wel willen verhuren. Met zoveel klachten willen wij niet het risico lopen dat als de gasten er eenmaal zijn, ze er niet in willen. Want dat is een drama. In het contract met de logiesverstrekkers staan over dit soort dingen allerlei clausules.' Ons bereikte het bericht van het overlijden van Dirk Witte Erelid van de W Texelse Boys. Wij wensen de familie sterkte toe. Bestuur en leden W Texel'94 Voor uw belangstelling en medeleven betoond na het overlijden van onze moeder, schoonmoeder en oma AALTJE SIERSMA-OTTEN zeggen wij u hartelijk dank. Bert en Tineke Gretha en Jan Klem- en achterkleinkinderen Texel, augustus 2005 Dit kleine skoorstienvegertje wordt vandaag 40! „Ouwe bikkel" Hiep hiep hoera! Deze moeder (bijna) oma Janny 60 jaar De koffie staat al klaar!!! Meinte Yann Geboren op 4 augustus 2005. Zoon van Sandra Meerlo en Romke Kats Broertje van Sverre Molenstraat 68 1791 DM Den Burg Wil je langskomen, eerst even bellen, 319771 INLEVEREN: maartdag vóór 10.00 uur en woensdag vóór 17 00 uur. KOSTEN: €4.95 tot en met 3 regels Per regel meer €1.65 (incl, btw) FOTO-TEXELAARTJE: plaatsing foto €12,50,- excl. tekst, alleen voor particulieren die iets te koop aanbieden. AnjaZijmHaircareCalifor- nië Tel. 06.22.91 76.03 Voor onderhoud van alle merken auto's Garage Dros. tel. 311 611 Voor een betaalbare rij opleiding. Rijschool Lan- gereis. Tel. 06-53690708 Nieuw tel. nr. Pieter de Vries, Dé Fotograaf Tel 322887 Bospaviljoen 't Turfveld is dinsdag t/m zondag geopend. Aanbieding: zomerheide vanaf €1,45. Tuincentrum v/d Werve.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 3