|Nog geen witte rook in gesprekken vuurtoren -■ 'Met vier zussen weekend fietsen .TEXELSE J COURANT" Torens eerder tegen marktprijzen verkocht Af ftpff5 Het ultieme eilandgevoel: ZEG> ALS 38 kLQRR bmn F) RN DEN WOüRN v KUN DRN&UENMÜN CREê DoEnL Grauwe gans vogelvrij verklaard Faunabeheersplan: maximaal 1000 stuks Beatrix bijgepraat over Waddenproblematiek VRIJDAG 5 AUGUSTUS 2005 Toeristen die de Eierlandsche vuur toren bezoeken, beklimmen en in het gebouw exposities bekijken. Als het aan de gemeente ligt, wordt het op een dag werkelijkheid. Maar eerst moet met de dienst Domei nen overeenstemming over de overdracht worden bereikt en zo ver is het nog niet. De partijen zijn al geruime tijd met elkaar in onderhandeling, maar er is tot nu toe geen witte rook gesigna- eerd. Burgemeester Joke Geldorp ride deze week desgevraagd nog seen mededelingen doen en Domei- ren hield zich over de onderhande len op de vlakte. 'Er is geen dead line gesteld, maar we streven wel -aar duidelijkheid op korte termijn', aldus een woordvoerster. Concrete data werden niet gegeven. Feitis dat de gemeente en Domeinen met uiteenlopende intenties de on derhandelingen zijn ingegaan. Do meinen wil de niet meer bemande vuurtoren voor een 'marktconforme prijs' aan de gemeente verkopen. De cienst heeft de verkoopwaarde vol gens de woordvoerster op 'circa zes ton'getaxeerd. De gemeente stelde ach op het standpunt niet meer dan het symbolische bedrag van één euro voor het overtollig geworden rijks eigendom te willen betalen. In hoe verre de partijen elkaar inmiddels zijn genaderd, is niet bekend. Streven van Domeinen en eigenaar Rijkswater staat is dat het gebouw in handen van de overheid blijft. Daarbij speelt mee dat Rijkswaterstaat de baken functie (licht, radar en infrarood-ca- mera) wil behouden en dus na de overdracht een rol in de toren moet kunnen blijven spelen. Eerder De dienst Domeinen is eerder betrok ken geweest bij de verkoop van de vuurtorens van Ameland en Harlin- gen. In beide gevallen betaalden de nieuwe eigenaren uiteindelijk een marktconforme prijs. In Harlingen kwam de vuurtoren in 1998 voor 230.000 gulden (€104.000,-) in han den van een particulier die er een lo gies met ontbijt in vestigde. Per et maal kunnen bovenin de vuurtoren twee mensen slapen. Op Ameland werd de gemeente vorig jaar voor €500.000,- eigenaar van de vuurto ren. Volgens wethouder Piet IJnsen van het Friese eiland ging daar een lange tijd van onderhandelen aan x, - 1 .- -.v - - ...V- A* kOe gesprekken tussen de gemeente en Domeinen goed verlopen, wordt de vuurtoren 'X toekomst mogelijk voor publiek geopend. kschrijf in het kort wat voor u het söandgevoel' is. Dat was de op- ftcht waarmee bezoekers van de "V-website een horloge konden «wen. Het leverde 212 inzendin- S^op, waaronder negentien Duit se en één Engelse. Wind, rust en **9 van de beslommeringen zijn «thema's die vaak terugkomen in k reacties. 'Texel: Het stressloze «land.' ^ven veilig weg van de stress', 'uit- •aaien, uitwaaien en nog eens uit laaien' en 'twintig minuten varen rende dagelijkse beslommeringen', jwneer |e de inzendingen leest, lijkt wel voor veel mensen één groot wword waar ze de ultieme rust vin- 'Eén dag Texel voelt als een vakantie', schrijft iemand. 'Wil '5|e ellende en stress even verge- dan ga ik in het na- of voorjaar Texel. Daar vind ik alle rust die ''odig heb.' -'•gefietst op Texel? Een vrouw 'Mijn ultieme eilandgevoel is gedachte dat we voor de 22ste J* tiet vier zussen een weekend «"fietsen. Maandagavond de laat- 5,5 boot, tranen in de ogen, maar dat een jaar zo voorbij is.Dat IpSO niet alleen deel uitmaakt Texelaars, maar ook voor toeris- «n niet weg te denken onderdeel >vanhet eiland, blijkt uit de inzen den 'Het eilandgevoel is aanwe- Wk van de boot stap en de zui- J®lucht ruik van het eiland en dan -.m de vakantie echt.' Een ander W het iets nuchterder: 'De boot van of naar Texel missen, dan knjg ik een enorm eilandgevoel!' Niet ieder een vindt dat je op het eiland moet zijn, om het ultieme eilandgevoel te ervaren. 'Onder een parachute han gend genieten van Texel op z'n best' is ook een manier om het eiland te beleven. Waar de één liever luiert en ontspant, gaat de ander actief aan de slag. 'Texel is voor mij al twintig jaar komen vissen, weinig vangen en toch steeds terugkeren.' Andere pogingen blijken vruchtbaarder: 'Waar het eilandge voel toe kan leiden? Een somber echtpaar uit Drachten zat jaren op een baby te wachten. Texel was per fect, een zesling werd verwekt. Nu gaan ze voortaan met zijn achten.' VW-Texel komt eens in de drie maanden met een prijsvraag, waar mee onder meer een Texel-horloge kan worden gewonnen. 'Wij hebben deze prijsvraag uitgeschreven om te kijken of onze promotie van Texel overeenkomt met het beeld dat toe risten van het eiland hebben', zegt marketingmedewerker van de WV Radna Trap. 'Uit de inzendingen blijkt dat de thema's rust, ruimte en eiland gevoel waarmee wij promoten, over eenkomen met wat mensen van Texel verwachten.' De prijsvragen zijn te vens een vorm van klantenbinding. Deze maand is een prijsvraag uitge schreven waarbij mensen gevraagd wordt hun mooiste vakantiekiekjes op te sturen. vooraf. De gemeente betaalde er uit eindelijk minder dan de prijs die Do meinen in eerste instantie vroeg. Daarnaast waren op Ameland ook een veerdam en een fietspad van Rijkswaterstaat bij de onderhandelin gen betrokken. Beide eigendommen kwamen eveneens in handen van de gemeente die van Rijkswaterstaat een bruidschat van 1,8 miljoen euro kreeg voor het onderhoud ervan. De Amelander vuurtoren wordt geëx ploiteerd door de Stichting Amelan der Musea en een dergelijke werk wijze staat de gemeente Texel even eens voor ogen. Oud-directeur Jan Kuiper van de Stichting Texels Mu seum maakte begin dit jaar op ver zoek van de burgemeester een ex ploitatie-opzet, waaruit naar voren kwam dat de'vuurtoren een belang rijke publiekstrekker kan worden. Er werd daarbij uitgegaan van vijftig duizend bezoekers per jaar. Volgens IJnsen loopt de huidige wijze van exploitatie op Ameland voortreffelijk. 'De toren is zes dagen per week ge opend en er zijn veel bezoekers die naar boven klimmen om van het uit zicht te genieten en binnen zijn er exposities.' Hoeveel mensen de to ren al hebben beklommen, was gis teren niet te achterhalen. Volgens de wethouder heeft de exploitatie twee ënhalve nieuwe arbeidsplaatsen op geleverd. Voordat de toren werd opgesteld, werden er brandpreven- tieve maatregelen genomen. IJnsen benadrukt dat de vuurtoren voor het algemeen belang behouden is geble ven en niet door iemand expliciet wordt benut. Museum Wat de toekomst van de Eier landsche vuurtoren wordt, is voorals nog afhankelijk van de onderhande lingen tussen gemeente en Domei nen. Ook de Stichting Texels Mu seum wacht op de resultaten. Tijdens een kennismakingsbezoek dat de nieuwe directeur Just van den Broek deze week met Geldorp had, kwam het onderwerp ter sprake, maar de burgemeester ging er ook toen nog niet verder op in. Van den Broek liet weten dat de stichting nog steeds in de exploitatie geïnteresseerd is. De aanwezigheid van Rijkswaterstaat in de vuurtoren van Ameland is via een recht van opstal geregeld. Vol gens een woordvoerster van Rijkswa terstaat is het de bedoeling dat er voor de Eierlandsche vuurtoren.een soortgelijke constructie komt. 'Het gebouw wordt in zijn geheel ver kocht, maar wij blijven het optiek (het licht) beheren. Rijkswaterstaat blijft daar verantwoordelijk voor en we moeten ook te allen tijde bij het licht kunnen komen. Het wordt een soort recht van overpad dus, maar dan in een gebouw.' De gemeente liet eer der weten te denken aan de aanleg van een nieuwe weg naar de vuurto ren, zodat bewoners van het buurtje geen last hoeven te hebben van be zoekers van de vuurtoren. Draadloos internet haven Oudeschild Gasten in de haven van Oudeschild kunnen voortaan draadloos op hun schepen internetten. HotSpot Texel van Joseph Mandaat heeft een draadloze verbinding in de haven geïnstalleerd. De verbinding in Oudeschild is een vervolg op de draadloze internet verbinding die HotSpot Texel begin dit jaar in De Koog aanlegde. Man daat werkt samen met Ingrid Hennink van café de Kombuis, dat vorig jaar al in een internetcafé werd veranderd. Kern van het draadloze netwerk is een zogeheten B-station dat op het dak van de Kombuis is geplaatst. ■Laptops en notebooks die zich bin nen het bereik van die antenne bevin den en van een draadloosnetwerk kaart zijn voorzien, kunnen via wachtwoorden en gebruikersnamen van HotSpot Texel het netwerk op. Het Kombuis verkoopt die kaarten met wachtwoorden en gebruikers namen (geldig voor een dag, drie dagen of een week) aan passanten in de haven. Het B-station heeft een bereik van 200 meter. Mandaat: 'Als iemand met zijn computer het inter net op wil gaan, zoekt het B-station automatisch contact met de server die in De Koog staat.' In De Koog wordt volgens Mandaat inmiddels goed gebruik gemaakt van het draadloze netwerk. 'Het loopt lek ker. Per dag hebben we gemiddeld twintig mensen die een dagkaart ko pen en daarnaast zijn er ook mensen die voor meerdere dagen kopen. Ik ben in ieder geval regelmatig op pad om bij de hotels nieuwe kaartjes te brengen.' In De Koog is zowel het dorp, camping Kogerstrand als het strand gedekt. HotSpot Texel streeft ernaar op het eiland een draadloos netwerk te realiseren. Fwrocitt 6Q6* Q -2005- Vegen alle nieuwe bezems schoon? Koppels van 600 tot 1000 grauwe ganzen die neerstrijken in een per ceel graszaad zijn deze zomer geen uitzondering. Ook het pro vinciebestuur is zich bewust van de schade die deze ongewenste grazers veroorzaken en heeft ver gunningen afgegeven om de gan zen in geval van schade te bejagen. Duizend mogen er deze zomer maximaal worden afgeschoten en in het Faunabeheersplan dat dit voorjaar is vastgesteld staat als doelstelling een populatie van maximaal 1000 ganzen en wordt zelfs een streefgetal van 200 broedparen genoemd. Hoeveel ganzen er nu op Texel zijn, is niet precies bekend, maar het kun nen er volgens Cees Dijker van de Wildbeheereenheid Texel wel eens 5000 zijn. Om de uitdijende popula tie in te dammen, zijn op natuur terreinen dit voorjaar eieren geprikt of weggehaald. Bij Natuurmonumenten zijn ongeveer zeshonderd nesten aangetroffen, waarbij 5250 eieren zijn weggehaald. In gebieden van Staats bosbeheer kwamen de zoekers zelfs 836 nesten tegen en zijn een kleine 5.000 eieren geprikt. Dit nadat een jaar eerder voor het eerst een mas sale zoek- en prikactie in de natuur werd gehouden. Toen werden bij SBB nog 483 nesten aangetroffen, wat betekent dat de broedpopulatie dit seizoen flink is gestegen. De Vogel werkgroep telde in 2004 1103 broed paren en kwam in augustus uit op een totale populatie van 2800. Dat er al leen al bij SBB dit jaar zo'n 350 pa ren méér broedden, kan komen door dat vorig jaar 400 dieren met hebben gebroed en dit jaar wel. Daarnaast is het denkbaar dat ganzen van elders op het eiland zijn neergestreken. Dijker houdt het erop dat er dit jaar 1500 broedparen waren. 'Dat zijn 3000 ganzen. Zo'n 1000 ganzen heb ben niet gebroed en ik schat dat toch nog wel zo'n 1000 eieren zijn uitge broed van nesten die niet zijn gevon den. Bij elkaar kom je dan op zo'n 5000 ganzen. Als ze de populatie naar 200 broedparen willen terug brengen, dan moeten er dus 4.500 dieren worden geschoten. Als je be denkt dat het de jagers met lukt om alleen de aanwas terug te dringen, dan lijkt met dat een onmogelijke opgave.' De komst van het nieuwe Fauna- beheerplan, waaraan de landbouw organisatie NLTO, natuurbeheer ders, Noord-Hollands Landschap, de provincie en Faunabeheereenheid Noord-Holland hebben meegewerkt, heeft er wel toe geleid dat afschot vergunningen soepel worden afgege ven. Gedeputeerde Staten hebben dit gedelegeerd aan de Faunabeheer eenheid NH, die het verstrekken van ontheffingen aan jagers heeft overge dragen aan de Wildbeheereenheid Texel. De lijnen zijn dus kort. Op' grond van deze ontheffingen mogen de jagers daar waar ganzen in land- bouwpercelen zitten en schade ver oorzaken verjagen en afschieten. Probleem is volgens Dijker dat de ganzen verspreid zitten over een groot gebied. 'Je kunt niet overal te- Salwegter wint strandloop Krim Dean Salwegter uit Dordrecht grossiert in eerste prijzen bij de strandlopen die door Atletiek vereniging Texel worden georgani seerd. Ook in de woensdag gehou den strandloop bij De Krim was hij oppermachtig. Hij raffelde de 1200 meter af in 4.35 minuten. Twintig seconden later finishte Kelly Dulfer uit Schiedam. Ook zij is een be kend gezicht tussen de prijs winnaars. Hoewel de omstandigheden verder goed waren, werden er door het hoge water deze week geen toptijden ge lopen. Menig hardloper verkoos bar revoets te gaan, een ander deed hal verwege de schoenen uit. De 14- jarige Leroy Visser uit Wijhe legde beslag op de eerste plaats in de loop over 4 kilometer. Hij finishte in 16.41 De snelste vrouw. Maxi von Stüm- berg uit het Duitse Sögel, volgde hem op drie seconden. De wedstrijd over 8 kilometer werd een makkelijke prooi voor Ad Peeters uit Waalre. Hij kwam na 31.45 over de eindstreep. De nummer twee, Texe laar Remko Nagtegaal, was in 32:41 bijna een minuut langzamer. In totaal kwamen 75 deelnemers aan de start. Zondag staat bij paal 21 bij De Koog wederom een strandduincross op het programma. Inschrijven kan vanaf 10.00 uur. De start is 10.30 uur. Op het voetbalveld van ZDH in Den Hoorn gaat vanavond om 19.30 uur een crossloop van start. Uitslagen: 1200 meter - Jongens 1 Dean Salwegter (Dordrecht). 4 35 2. Bas van Dongen (Slledrecht). 5.08.3.Tom van Vliet (Nieuwveen). 511.11.Cor Bijpost (Den Burg). 5 52. Meisjes 1.Kelly Dulfer (Schiedam). 4.55; 2.Amy Dulfer (Schiedam), 5.48; 3 Dons van der Steeg (De Cocksdorp). 5 50; 4 Selma Kuip (De Cocks- dorp). 5.54. 7. Noor van der Steeg (De Cocks dorp). 7 26; 8.Melame Kuip (De Cocksdorp), 7 30; 9 Rosalynn Nagtegaal (De Cocksdorp), 957; lO.Unsey Nagtegaal (De Cocksdorp), 11.52. 4 kilometer 1 Leroy Visser (Wijhe). 16 41; 2 Maxi von Stümberg (Sögel. Duitsland). 16.44; 3 Cas Willems (Beek), 16 47, 4.Pieter Dogger (Den Burg), 17.22; 6.Thomas Richter (Den Burg), 17,34, 15.Laurien Bakker (Den Burg), 21.20. 8 kilometer: 1.Ad Peeters (Waalre), 31.45: 2.Remko Nagtegaal (De Cocksdorp), 32 41 3 Jan Zijm (Den Burg). 32 52; 4 Richard Bijpost (Den Burg). 33.54; 5 Pierre Be met (Den Burg), 33.56; 10 Piet Bakelaar (Den Burg). 37 27 16-Cees Timmer (Oosterend). 41.22 Tijdens haar bezoek aan Terschelling heeft koningin Beatrix gistermiddag van gedachten gewisseld met de burgemeesters van de vijf Wadden eilanden. Ze liet"zich het nodige ver tellen over de onlangs in het leven geroepen Eilander Raad, het bestuur lijke samenwerkingsverband van de eilanden en over de specifieke pro blemen waarmee de Wadden eilanden te maken hebben. De vor stin bleek bijzondere interesse te hebben voor de landbouw op de ei landen en liet zich informeren over de mogelijkheden om de landbouw productie te verbreden en over de rol die streekeigen producten kunnen spelen in de lokale economie. Amelands burgemeester Paul Ver hoeven legde uit hoe de eilanden bestuurlijk samenwerken waarbij hij de wens benadrukte dat de wadden regio zoveel mogelijk bevoegdheden in eigen hand houdt. Andere ge sprekspunten waren de openoare orde en de noodzaak dat de eilanden voldoende zelfredzaam zijn in geval van calamiteiten. In afwachting van hulp van de wal moeten voldoende mensen en middelen direct bij de hand zijn. Ook de verbinding van de eilanden met de vaste wal kwam ter sprake. Beatrix keek ervan op dat de meeste burgemeesters 's morgens al vóór zes uur hun eiland hadden ver laten om tijdig op Terschelling te zijn. Ze stelde glimlachend vast dat dit vóórhaar niet gold omdat ze met een snelle helikopter was gekomen... Het gesprek met de burgemeesters duurde ongeveer 20 minuten en had plaats aan boord van de Holland, de antieke sleepboot die onlangs nog in Oudeschild lag ter gelegenheid van het havenfeest. gelijk zijn. En bovendien: als we ze van het ene perceel verjagen, stnjken ze een stukje verder weer neer.' De schade die ze veroorzaken, liegt er met om. Momenteel moet vooral graszaad het ontgelden. Plannen om te komen tot een groot ganzengedooggebied op Texel voor overwinterende grauwe ganzen zijn vooralsnog van de baan. Bedoeling is dat de 5500 hectare die minister Veerman van LNV voor Noord-Hol land heeft aangewezen, over drie overkantse gebieden wordt verdeeld, waarvoor naar verwachting vol doende draagvlak bestaat onder de landbouwers. Op dit moment is vol gens Jaap Hin van de NLTO geen discussie gaande over een ander soort opvanggebied op Texel. Bloem en Bos veertig jaar Bloem en Bos aan het Gerrits- landerdijkje viert zondag 4 sep tember dat veertig jaar geleden voor het eerst Texelkampen van de Doopsgezinde Vredesgroep in de groepsaccommodatie werden ge houden. Oud-deelnemersy oud-bestuursleden en belangstellenden kunnen zich tot 15 augustus opgeven bij Lieke Bak ker, tel. 321173. De vienng van het veertigjarig jubileum begint om 10.00 uur met een samenzijn. Om 11.30 uur start Broederschapshuizen-predikant Marion Bruggen met een hagepreek en 's middags kunnen de aanwezigen op Bloem en Bos blijven of het eiland verkennen. Bloem en Bos werd veer tig jaar geleden de nieuwe locatie voor de Texelkampen, nadat de Doopsgezinden Vredesgroep eerst in de zeer primitieve schuur 'Het Be loofde Land' in de duinen bij Den Hoorn had gebivakkeerd. De kampen van de vredesgroep bestaan inmid dels met meer, maar er maken vol gens Bloem en Bos naar verhouding nog steeds veel doopsgezinde groe pen gebruik van de accommodatie. De gebruikers bestaan uit onder meer studiegroepen, families, sportvereni gingen en scholen. De Waddenburgemeesters gistermiddag in gesprek met koningin Beatrix aan boord van de sleepboot Holland. Geheel links Joke Gel dorp van Texel. Aanvankelijk zou de ontmoeting in de open lucht op het bovendek plaatsvinden, maar wegens het winderige weer ging het gezelschap onderdeks. r.-,io un».

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5