Toeristen niet weg ondanks regenval 'We blijven hier komen tot we erbij neervallen' Zomers Texel in 1987 in greep van de regen TEXELSE COURANJT P±YCh\QÏstuk M Perron Ruyslaan voor veiligheid fietsers Taart 35.000ste Molenkoog Feköönsie op Tessel VRIJDAG 5 AUGUSTUS 2005 'Natste juli van laatste 20 jaar', 'Zomers Texel in greep van de regen' en 'Pellers even werk loos door tulpen in de modder'. Het waren geen vrolijke koppen in de Texelse Courant van vrij dag 31 juli 1987, die in het teken van de natte zomer stond. De toeristen lieten zich echter niet zomaar verjagen. 'We hebben wel de balen van het weer, maar we houden toch de moed erin. Naar huis gaan we zeker niet', vertelde de familie Terlingen uit Breda, die in een caravan in de Dennen kampeerde. Juli 1987 was 'verreweg de natste julimaand' in twee decennia, con stateerde de Texelse Courant in het openingsartikel op de voorpagina. 'Óp Texel noteerden de regenme ters een totaal van circa 155 mil limeter. De regenval mag extreem worden genoemd, omdat de meeste regen binnen slechts vijf dagen viel. De grond raakte verzadigd en toen nieuwe zware buien zich aandien den, kon het water geen kant meer op, wat met name de landbouwsec tor en enkele kampeerterreinen in moeilijkheden bracht.' In enkele lijvige reportages op de binnenpagina's ging de krant in op de gevolgen. Die waren sterk afhankelijk van de aard van het toe ristische bedrijf. De meeste toens- ten bleven optimistisch of beseften eenvoudig dat het thuis niet beter was. Maar de strandpaviljoens had den het in alle gevallen rustig. 'Als het 's morgens regent, komt de hele dag zowat geen mens. Alleen als ze tijdens een wandeling worden overvallen door een bui, dan willen ze nog wel eens komen schuilen', tekende de verslaggever op uit de mond van Henk Griffioen van Paal 12. Veel andere horecagelegenhe den beleefden echter 'gouden tij den'. 'De discotheken zijn avond aan avond goed gevuld en in de cafés wordt heel wat anders dan hemelwater genuttigd om de nattig heid te doen vergeten.' Het Recreatieteam van de Sport raad. dat uiteenlopende activiteiten organiseerde om de toeristen te vermaken, voorzag in een behoef te. Een fietspuzzeltocht lokte meer dan honderd deelnemers en ook de 'nachthike' liep als een trein. 'Jongeren in de leeftijd van 16 tot 20 jaar bereiken we anders meestal niet. De meesten komen met naar Texel voor activiteiten van het Recreatieteam, maar voor het ver maak op strand en in de kroeg. UIT 118 JAAR TEXELSE COURANT Maar hele dagen in de kroeg is ook niet alles en omdat het geen echt strandweer is, komen ze naar ons. Leuk toch?', verklaarde woordvoer der Jitze Beintema. De rijwielverhuurders en de garna- lenkotters hoopten op betere tijden, maar kinderboerderij De Mient had steeds 'veel volk', mede dankzij de kindertheatergroep Pandemonia uit Amsterdam, die binnen en buiten voorstellingen gaf, al naar gelang het weer. De leiding van Paracen trum Texel schotelde de cursisten een alternatief programma voor, bestaand uit bowling, karting en andere binnenactiviteiten. Bij De Krim hadden de drie recreatieleid sters er een 'fulltime job' aan om iedereen te vermaken met onder meer sporttoernooien, vliegerwed strijden, tekenen, volksdansen en disco. 'Natuurlijk bereiken we daar mee lang niet alle gasten, maar er vetrekken toch geen mensen om het weer. We zitten nog steeds zo goed als vol', aldus directeur Mar tin Warnaar. Collega Ger de Graaf Vèrlatan' strandstoelen en enkele toeristen die de koude wind trotseren 'Verlaten strandstoelen en enkele die de koude wind trotseerden', noteerde de Texelse Courant bij bijgaande foto. van kampeerterrein 't Woutershok had meer reden om te klagen. Na hevige regenval moest de brand weer eraan te pas komen om het vele water weg te pompen. Dat ging niet direct goed. 'Eerst verstopte de pomp steeds door alle meegezogen gras en troep, maar toen hebben we bij De Bolder een oude bollen- mand gehaald en die als een soort filter gebruikt, dat ging prima. Ik heb wel 16 a 17 uur op m'n benen gestaan toen, wat een gedoe. Het is evengoed nog wel een flinke ver liespost. Ik denk dat het toch zo'n 500 tot 700 overnachtingen heeft gekost. Het slechte weer zal in som mige sectoren op Texel wel worden gevoeld.' Ook in de agrarische sector klonken zorgelijke geluiden. Bij fruitkweker Leen Huisman was een deel van de rode bessen verrot en hadden ook de aardbeien te lijden van het natte weer. Wat hem betrof, hoefde het vóór nieuwjaar niet meer te regenen. 'Er zit nu een fikse voor raad water in de grond. De lucht wordt weer vochtiger en de nachten kouder, meer regen hebben we echt niet nodig.' De gebroeders Van Heerwaarden uit De Waal waren druk bezig geweest met het graven van voren om het water van hun aardappelvelden te laten vloeien. Verkleuring in het loof duidde op rot. Dick van Heerwaar den: 'De pootaardappelen moeten nu eigenlijk dood zijn, maar alles moet nog afsterven. En daarna moet je ze nog een maand laten zitten, dus het wordt erg laat dit jaar voor dat ze uit de grond kunnen.' Bij bollenteler Piet van Groningen in de Prins Hendrik Polder zaten de tulpenpellers vijf dagen thuis omdat het land was veranderd in een mod derpoel. waardoor geen kist kon worden volgerooid. Collega Willem Veeger had soortgelijke ervaringen in de Prins Hendrik Polder. 'De wie len zakten zo diep als het land in de herfst was geploegd.' Aan de Grensweg stond twee bunder van zijn land zelfs helemaal blank. 'Alle sloten liepen over. Het Waterschap heeft toen gemaald en de stuwen verlaagd, waardoor het water kon wegstromen. Het land daar is nog steeds drassig, maar toch zal gepro- De meisjes van Tevoko poseren op de boot met de door hen gewonnen prijzen. Meisjes Tevoko internationaal Het meisjesteam van Tevoko, bestaand uit volleybalsters in de leeftijd van 11 tot en met 14 jaar, heeft afgelopen weekend in Haar lem meegedaan aan een inter nationaal volleybaltoernooi. Het toernooi maakte deel uit van de Youth Friendship Games Holland, waarbij in de regio Haarlem diver se sporten werden beoefend. De Texelaars kwamen uit in een poule met twee teams uit Oos tenrijk, drie uit Nederland, één uit Italië, twee uit de Verenigde Staten Wat ik zeggen wou... De gemeente zal langs de Ruys laan in De Koog een 'perron' aan brengen om fietsers te scheiden van het overige verkeer. De kos ten worden geraamd op €75.000,-. Het college doet dit op advies van de Overleggroep Verkeerszaken Texel (OVT) die van de dorpscom missie van De Koog klachten had ontvangen over de gele beton nen scheidingsrand die nu tussen weg en fietspad ligt. Deze richel wordt gevaarlijk gevonden. Gevraagd werd de rand te verwijde ren en ter weerszijden van de Ruys laan fietsstroken aan te geven, zoals in de Dorpsstraat. De OVT vindt deze stroken binnen de bebouwde kom echter ongewenst omdat dit tot het oversteken van veel fietsers zal leiden, wat een onoverzichte lijk en minder veilig verkeersbeeld oplevert. Het perron krijgt onge veer dezelfde hoogte als de huidige scheidingsrand maar wordt aan beide zijden voorzien van een talud. Fietsers die ermee in aanraking komen, kunnen er niet met de trap per tegen botsen maar er desnoods overheen rijden. Het perron wordt wat breder dan de scheidingswand: 35 tot 50 centimeter. Ook het voorstel van de dorpscom missie om het pad tussen de Nika- del en het Beachpark tot voetpad te maken, is afgewezen. Volgens de dorpscommissie levert het pad gevaar op omdat het vooral door fietsers wordt gebruikt die bij de Nikadel plotseling de weg overste ken. De voetgangers komen daar bij in het gedrang. De OVT wil de fietsers niet van het pad weren omdat fietsers overal in voetgan gerszones worden toegelaten. Niet ontkend wordt dat de stromen fiet sers en voetgangers gevaar voor elkaar kunnen opleveren, maar als ze elkaar tijdig en goed kunnen zien, valt dit wel mee. Daarom wordt voorgesteld het zicht te verbeteren door nabij de zebra de beplanting een stuk in te korten en dat regel matig bij te houden. De Waal Het voorstel van de dorpscommis sie van De Waal om op de Nieuw- landerweg tussen de rotonde en het huisnummer 41 een inhaalverbod in te stellen wordt ingewilligd. Dat zal gebeuren door het aanbrengen van een niet onderbroken streep op de as van de weg. Argument was dat dit weggedeelte minder overzichtelijk is omdat het bochtig is en omdat er vrij veel gebouwen staan. Een ander probleem op de Nieuwlanderweg is het parkeren bij De Noordkroon, wat gebeurt als het eigen parkeerterrein van deze drukbezochte schapenboerderij I is. Omdat parkeren in de berm ver boden is. heeft de politie hier al diverse bonnen uitgedeeld. Overleg met De Noordkroon met het doel tot vergroting van de eigen parkeerge legenheid te komen, wordt gewenst geacht. De Waalder dorpscommissie had ook gevraagd echte parkeerplaat sen langs de Sommeltjesweg aan te leggen. Als er een evenement in het dorpshuis wordt gehouden, staan hier veel auto's vaak half op de weg. De OVT vindt parkeervakken op deze plek echter geen goede oplos sing. De Sommeltjesweg is een gebiedsontsluitingsweg buiten de bebouwde kom waar 60 km per uur mag worden gereden. De voorge stelde parkeervakken komen vanuit het dorp gezien aan de andere kant van de weg waardoor de parkeer ders twee keer de weg moeten Dagtoerisme Niets veranderlijker dan een mens. Het is nog niet lang geleden dat de voorzitter van de VW Texel tegen aanmoediging van het dagtoerisme, ja zelfs tegen dagtoerisme zelf was. Nu gaat de VW reclame maken om het dagtoerisme te bevorderen. Ik weet met of we hier zo biij mee moeten zijn voor. Alleen de honge rige middenstander heeft er baat bij. Bovendien is het doordeweeks veel goedkoper om je auto mee te nemen. Reken maar eens na wat je kwijt bent als je bijvoorbeeld met z'n vieren te voet naar Texel gaat en een buskaart moet kopen of een fiets gaat huren. En als je terugkomt in Den Helder is de kans heel groot dat je een prent van 45 euro onder beerd worden om te gaan rooien.' je ruitenwisser vindt. Parkeerruimte <s namelijk zeer schaars in Den Helder en er komt steeds minder. Al jaren wordt er door allerlei instanties over dit probleem gesproken en daar blijft het bij. Extra autovervoer is leuk voor TESO, maar niet voor ons wegennet. en twee uit België. Elke wedstrijd duurde 30 minuten. De eerste set eindigde wanneer één van de teams 25 punten had vergaard, op voor waarde dat er een verschil was van 2 punten. De tweede set was ten einde wanneer het half uur was verstreken óf 25 punten bij elkaar waren geslagen. De meisjes van Tevoko ontdekten al snel dat de andere teams op een hoger niveau speelden. Maar hoe wel ze wisten dat ze bijna alle wed strijden zouden verliezen, deden ze hun uiterste best en trokken ze zich op aan de tegenstanders. Op de tweede dag oogstten ze dankzij hun voorbeeldige inzet zowaar succes. Ze wonnen eerst één set en daarna zelfs twee volledige wedstrijden. Terwijl ze op de eerste dag nog waren zoekgespeeld door een Ame rikaans team, scoorden ze er tegen het andere Amerikaanse team op los. Uiteindelijk wonnen ze de derde prijs in hun poule en de achtste van het toernooi. Ze konden terugkijken op een zeer geslaagd evenement, dat alleen al door de combinatie van kamperen, sporten en feesten een belevenis was. Een uitgebreid verslag met foto's staat op de website van de vereni ging: www.tevoko.nl. Rachel Barnard geeft concert Pianiste Rachel Barnard vertos dinsdag 9 augustus het negeró zomeravondconcert in de s& die wordt georganiseerd doorj Raad voor het Zomerwerk y? de Texelse kerken. Locatie Maartenskerk in Oosterend. Rachel Barnard is geboren en os j gen in Oosterend. Op vijfjangele i tijd volgde zij haar eerste pianos f sen. Docente was Joke Klipfo Later ging ze ook in de leer; Sander Buijs. Aan het Swee/Jó Conservatorium in Amsterdams deerde ze bij Hans Dercksen daarna aan de CHK Constat c Huygens in Zwolle bij Nelleke a tels. In Zwolle studeerde ze afi richting klassieke muziek en ka-? g muziek. Daarna specialiseerde zich bij Tonie Ehlen in Maastridl eigentijdse muziek. Het concert in Oosterend om 20.15 uur. Op het prograrr staan werken van Schubert, Mos en Chopin. De toegang is gratis, afloop wordt gecollecteerd voor- bijdrage in de kosten. Auto's stranden door tankfout Enkele automobilisten dat maaixajals getankt had aan het pompstation le Eierland kwam kort na vertrek r, staan doordat bij het vullen var ondergrondse tank een kleine f< veelheid diesel met de bezinett en mengd was geraakt. Volgens Pj i' Krugers van leverancier RAB# w de oorzaak snel gelokaliseerd,» v de pomp tijdelijk buiten getr gesteld en bleef verdere sctel» beperkt. Na het leegpompen van tank en reparatie en reiniging van: vervoermiddelen kregen de gea - peerde automobilisten als schaa loosstelling een volle tank benam Co oversteken, wat gezien het langsko mende snelle verkeer gevaarlijk is. Dat het dorpshuis een parkeerpro bleem oproept, wordt niet ontkend. De oplossing moet worden geboden door het parkeerplan voor De Waal waarover gemeente en dorpscom missie in overleg zijn. Menno Stam, Den Burg. Omdat zwembad Molenkoog dit jaar 35 jaar bestaat, mocht de 8- jarige Esmay Hin uit Den Burg als 35.000set bezoeker een taart in ontvangst nemen. De ontvangst van de jubileumbezoeker viel samen een spelletjesmiddag die het zwembad woensdag hield. De spelletjesmiddag begon regen achtig, maar kon met overwegend mooi weer verder worden gespeeld. Met de spelletjes konden door de kinderen verschillende prijzen worden gewonnen, die door mid denstanders beschikbaar waren gesteld. Het aantal bezoekers is ongeveer net zo hoog als vorig jaar. D worden ook de leerlingen vsid zwemlessen en het schoolaa men en de bezoekers met ee'ar- nement meegeteld. 'Vaste ^9 maken het grootste deel uit ffifl aantal bezoekers', zegt coörórêt e' Ger Pansier. Het zwembad fa afgelopen jaar ongeveer elfticrö abonnementen verkocht. 'Daiis; meer dan vorig jaar. Toen hebben' ongeveer duizend abonnemenl verkocht.' Volgens Pansier trekt! zwembad jaarlijks ongeveer zes duizend bezoekers. De verwacft is dat dit jaar hetzelfde aantai worden gehaald. 'Het hangt erg' het weer af.' Hoge opbrengst afval Ecokar Achthonderd kilo klein chemisch afval heeft de Ecokar maandag opgehaald. 'Opvallend hoog', zegt Hans Witte van de Gemeente werken. Ongeveer negentig par ticulieren boden klein chemisch afval (KCA) zoals verfresten, oude medicijnen en batterijen aan. 'Waarschijnlijk zijn de Texelaars wat opruimerig geworden aan het begin van de vakantie.' Volgens Witte haalt de ecokar, die eens in de twee maanden over Texel rijdt, doorgaans zo'n vier- tot vijfhonderd kilo op. 'Vier of vijf jaar geleden hebben we eens negen honderd kilo opgehaald.' Witte heeft geprobeerd een verklaring voor de hoge score te vinden. 'Misschien omdat de bouwvak dit jaar wat later is dan andere jaren. Dan komt de Ecokar meestal als de bouwvak al ruimschoots aan de gang is.' Het opgehaalde afval wordt zoveel mogelijk hergebruikt. 'Van een TL- buis wordt bijvoorbeeld het poe der. het glas en het koper opnieuw gebruikt.' Een ander deel wordt gecontroleerd verbrand in speciale ovens. De ecokar is er alleen voor particulieren. Bedrijven kunnen hun afval inleveren op het gemeentelijk KCA-depot aan de Reijer Keijser- straat in Den Burg. Het bordje De Zoete Inval hangt er nog net niet, maar in de voor tent van de familie Wansink uit Aalsmeer is het een komen en gaan van mensen. Hun caravan staat op De Krim, waar de gebo ren Amsterdammers zich het liefst omringen met vrienden en bekenden. Ze zijn helemaal gek van Texel, het eiland waar ze 42 jaar geleden hun eerste vakantie hielden. Vijf weken staan Henk en May Wansink op de camping bij De Cocksdorp, waar gekleurde licht jes en andere versieringen de hui selijke sfeer versterken en waar (schoon)vader Cas Molenaar, die in een pension elders op het eiland verblijft, ook de dag doorbrengt. In hun kielzog kwamen ook familie, vrienden en kennissen naar Texel. 'Want we moeten er niet aan den ken tussen alleen maar wildvreemde mensen te kamperen. Doordat we hier al zolang komen en de kinde ren altijd meegaan, hebben we veel vrienden en bekenden opgedaan. Henk en Gea bijvoorbeeld', wijst ze op de plek aan de overzijde van het veld waarin de Texelse familie Beijert kampeert. 'Altijd goeiemorgen buur vrouw en dat soort dingen. Met elkaar is het veel leuker. Vertrekken is altijd een moeilijk moment, ook voor de kinderen. Maar we houden contact, via internet is dat makkelijk tegenwoordig.' In 1963 kampeerde mevrouw Wan sink voor het eerst op Texel. 'Met mijn ouders op Loodsmansduin, mijn man ging een jaar later ook mee Echt kamperen dan, primitief in een tent, met zo'n primus waar je met je fikken van af moest blijven. Jongens en meiden moesten apart, waar dus niets van terecht kwam. Lopend naar Den Hoorn om brood te halen bij bakker Duinker. We kwa men toen nog met de Wilhelmina, een zijlader. Wachten voor de boot was toen de gewoonste zaak van de wereld. Hele zaterdagen stonden we in de rij. Op de camping spaarden we lege flessen. Van het statiegeld konden we de terugreis betalen. Want dat was toen nog niet gratis.' De primitieve tent groeide uit tot een bungalowtent, weer later verbleven ze in een appartement op hoeve Heidehof, ze hebben bij de vuurto ren gezeten en op andere plekken. 'En vanaf 1994 staan we hier op De Krim.' Naar buiten kijkend. 'Van daag regent het, maar vroeger was het ook niet altijd droog. Ook toen kon het de hele zomer regenen. Op Loodsmansduin was het eens zó erg, dat de hele camping een nacht in de kantine heeft doorgebracht.' Bijna beschaamd vertellen ze in die 42 jaar een paar keer vreemd te zijn gegaan. 'Naar Spanje en naar Zweden. Maar het was niet te ver gelijken met Texel. Het eiland heeft alles. Strand, zee, bos, natuur en zon. Texel heeft het mooiste weer van de wereld. We reden in Den Helder eens de boot op toen het weer echt waardeloos was. Bij het afrijden op Texel brak de zon door. Dat bedoel ik nou. Na een paar vakanties elders zijn we op Texel blijven komen, nu al 23 jaar achter elkaar. De kinderen en kleinkinderen beginnen in januari al te zeuren. Wanneer gaan we nou naar Texel? Dit jaar slaan we maar eens over, zeggen we dan voor de grap. Nou, dan moet je ze eens horen.' 'In die 42 jaar is het eiland wel veranderd, maar als je van de boot naar De Cocksdorp rijdt, dan vind ik het wel meevallen. Ik kom onder weg geen uitgesproken lelijkheid tegen. Wat wel jammer is, is dat ze hier in het vakantiepark geen mark ten meer houden. Ik begrijp best dat het voor die kooplui van de over kant niet uit kan, maar het was altijd gezellig. Er is wel wat voor in de plaats gekomen. Nu gaan we don derdag naar de markt in De Cock sdorp, wat écht een vermaak is. En we hebben hier nu een bioscoop. Ook zijn er veel activiteiten voor kleintjes en ouderen en er wordt aan tennis en volleybal gedaan. Maar daar hebben wij met zoveel aan. Het is allemaal commerciëler geworden. De prijs is aardig opgeschroefd', toont hij een rekening van €1316,45 voor vijf weken (vier personen, inclusief annuleringsverzekering en toeristenbelasting), wat neerkomt op circa €37,50 per nacht. 'Het park is wel klantvriendelijker gewor den, ziet er leuker uit, de sanitaire voorzieningen zijn schoner en op het gebied van milieu doen ze hun best. Dat zie je bijvoorbeeld aan de afvalscheiding. Voorheen ging alles in één open container en als je dan de volgende morgen terugkwam, hadden de meeuwen er een bende van gemaakt. Wat de stroomvoor ziening betreft, is het aan de krappe kant. Als we 's morgens een brood je willen roosteren, moeten we de koelkast en de radio uitzetten. En de parkeerruimte houdt niet over. Dat klinkt allemaal negatief, maar eigenlijk stelt het niets voor. Moet je maar eens op een willekeurig cam ping elders aan de kust in Neder land komen. Dan kom je echt in een kermis terecht. Nee, we zitten hier prima, hebben we het uitstekend naar onze zin en kamperen hier elk jaar tot grote tevredenheid. Dit veldje heeft een prachtige ligging, is vlak, het is er gezellig en er heerst rust, al wordt er in de sanitaire ruimtes wel eens wat vernield. Maar als je er frisdrankautomaten iï zet, dan is dat natuurlijk vragen problemen.' Over de voorzieningen op de van Texel zijn ze niet ontevrsa 'We zijn blij met de Lidl-supems De meeste boodschappen doer daar, maar ook bij Plus in De Cs sdorp. Net zo goedkoop - of net wat je wilt - als bij ons Aï verse broodjes en dat soort dn, halen we in de kampwinkel, het wat prijziger is. Soms uit eten, meestal in het n bij de vuurtoren. Niet net als Catharinahoeve en Met het sluiten van de Mi Post hielden we even ons Maar toen één van die dag bij het spelen een hoofd opliep, konden we bij een dokter terecht, goed geregeld. In al die Texel er niet slechter op gei We blijven hier komen tot neervallen.' Geen opschep hebben hun campingplaats-^ 2010 vooruit geboekt Gerard Tim op De Knm De familie Wansink uit Aalsmeer aan tafel

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 6