Nico de Graaf verhuurt al 30 jaar strandhuisjes Halve eeuw gast op camping De Bontekoe [exelaars Best leuk, als ik er maar niet de hele dag hoef te zijn' 7 >og .TEXELSE COURANT' - HUN 'Op het strand lag je tussen de bunkers' 'Griekse kledij naar bruid In 1976, hij was toen 21nam hij het bedrijf van zijn vader over. Maar «et omdat hij het zo leuk vond. Dat helestrandgebeuren vond Nico de Graaf (50) eigenlijk maar niks. Maar lijvond het zonde als het bedrijf uit de familie zou raken en dus kocht hij de strandhuisjes bij paal 28 die VRIJDAG 5 AUGUSTUS 2005 ge is zijn vader al vanaf 1956 verhuurde werd hij zelfstandig onderne- r, Alleen in de zomer, want 's winters bleef hij werken als tim merman bij Meyert Boon. cseninmiddels is het imperium van Nico ïstari de Graaf en partner Annemiek Boon ike s |nk uitgebreid. Hun woning aan de af r; fcnmweg staat op een riant stuk amnd, waar tevens het bouwbedrijf er«! én De Graaf is gevestigd en waar rnee bungalows voor de verhuur staan. Het aantal strandhuisjes is I bsglooor de jaren heen uitgebreid tot 95 jks en de kiosk is van een klein MoÉiolqé uitgegroeid tot een heuse ratel srandwinkel, waar meer wordt ver- voor» kxht dan emmertjes en schepjes. Op het strand, van paal 28 kan de oerist terecht voor souvenirs, haar- ipeldjes en kettinkjes. Hoewel De raaf ooit als broekie van 21 met het ürandbedrijf begon, is partner Boon, met wie hij sinds 1991 de VOF GraBo de drijvende kracht achter de huisjesverhuur. 'Ik vind het best leuk, naara ais ik er maar met de hele dag hoef izijn. Als het druk is, gaat het wel, station ie; rekst' 'iarop die druilerige dagen vind ik vreselijk. Als Annemiek het niet zo line rAjkzou vinden, zou ik de handel al- zinev ng hebben verkocht', vertelt De ens raaf. Hij houdt zich de laatste jaren IAB i coral met het bouwbedrijf bezig. Ja- ard.w f'iang was dat echter anders, gèbr sera 'w^k in 1976 het bedrijf overnam, .n vai iashet hoogseizoen niet te vergelij- ïgvait fmet nu. Toen was het echt met je g=a weken af en had je hier in de schad rotkop maar heel weinig toerisme, benzmi de Sluftervallei stonden zestig uisjes en wat tenten, maar daar hield tl wel mee op. De eerste strand- sjes hadden we in die tijd pas half jnistaan.' Tegenwoordig begint de jaoren Cocksdorper al eind april de opbouw en blijven de huisjes ir. teat september staan. Van de 95 es die er nu staan, zijn er onge- 40 voor het hele seizoen ver- zijn de ovenge nagenoeg de ïe zs periode bezet door gasten die ]|t i een of meer weken een huisje Dorcra *en- de moet ze scherp houden. yf. ret altijd mogelijk is om een huisje ifede i'treni reserveren de mensen niet Dat ss ^an hiuren ze af en toe eens lebbent ï'1uis]e voor een dag. Dat schiet natuurlijk met op. Ze moeten een keer misgnjpen. Dan nemen ze het vol gende jaar geen risico meer en reser veren weer gewoon van tevoren voor hun vakantieperiode', licht hij de tac tiek toe. In tegenstelling tot de pro blemen met vandalisme op de stran den bij De Koog, is het in De Cocksdorp de afgelopen jaren aan zienlijk rustiger geworden en is het aantal vernielingen drastisch ge daald. Volgens De Graaf liggen daar aan twee redenen ten grondslag. 'De Sluftervallei heeft geen camping meer en De Krim laat nauwelijks groepen jongeren toe, dus het aan tal dat hier verblijft, is fors teruggelo pen. En wat er zit, gaat naar De Koog met de Borrelbus. Die brengt ze ook weer netjes terug naar de vakantie parken. Vroeger namen ze een taxi en lieten ze zich bij het strand afzetten om rotzooi te trappen Dat gebeurt nauwelijks meer.' Jaren tachtig Vooral aan de jaren tachtig beleeft De Graaf veel strandhennneringen. 'Toen waren er een aantal klotenzomers achter elkaar. En werd er hier flink rotzooi getrapt. Ik sliep toen alle da gen in de kiosk, waar ik een matras had neergegooid. Als er dan groepen op het strand kwamen, ging ik er ge woon bij zitten. Ik stelde me met voor, maar dronk gewoon een biertje mee, want dat deed ik graag in die tijd', grinnikt de Cocksdorper. 'Als ze dan een vuilnisbak in de fik wilden steken, dan zei ik: Dat moet je niet doen. Die ze binnen zitten. Ik heb een jaar ge had dat er iedere dag ruiten stuk waren. Daar werd ik helemaal dood ziek van. Dan ging ik om half elf 's avonds kijken en was er niks aan de hand. Als ik dan om twaalf uur terug kwam, waren er verschillende ruiten ingegooid. Ik heb me vaak afge vraagd, hoe ze dat toch iedere keer flikten.' Het meest verbaast hij zich erover nog nooit een vandaal op he terdaad te hebben betrapt. 'Nu loop ik hier al dertig jaar rond en dat is me nog nooit gelukt.' Later besloot hij zijn nachtrust niet langer op te offeren aan nachtelijke controles en maar af te wachten hoe de nacht zou verlopen. 'Je wordt er doodmoe van als je twee tot dne keer per nacht je bed uit moet en uitein delijk de boel toch stuk is. Dat doe ik dus met meer.' Tegenwoordig gaat het goed en is er nauwelijks schade. 'Dat komt ook door de buren. Ivonne (Boom, red.) van strandpaviljoen paal 28 heeft een Griekse vriend en dat is een boom van een vent. Die gaat 's avonds laat nog een rondje over het strand en stuurt ze gewoon weg. Met zijn postuur boezemt ie behoorlijk wat ontzag in. Prachtig!' Trespa Sinds zijn vader in 1956 met de ver huur van strandhuisjes begon, is er veel veranderd. 'De eerste vijf huis jes had mijn opa toen nog van strand- hout gemaakt. Tegenwoordig maak ik ze zoveel mogelijk van trespa, dat is onderhoudsarm. Ik heb er een vrese- Ondanks hun beroep maken Nico de Graaf en Annemiek Boon zelf zelden gebruik van de strandhuisjes die zij bij paal 28 verhuren. houdt De Graaf daar wel aan vast. 'Ik vind het gewoon niet mooi, die dichte deuren. Geen gezicht. Dan maar wat meer risico.' Het aantal huisjes dat hij op het strand mag plaatsen, is in prin cipe vrij, als de bebouwing maar bin nen de toegestane afmetingen blijft. 'Ik geef van te voren op hoeveel huis- is van mij. Dat werkte goed. Vooral tegen het eind van de vakantie als het geld opraakte, kwamen er groepen naar het strand. Kochten ze drie krat ten bier en bouwden ze hun eigen feestje.' Ook verhuurde De Graaf nog wel eens huisjes aan jongeren die van de camping waren gezet en de res terende tijd op het strand sliepen. Na die eerste jaren sliep de Texelaar niet meer op het strand en kon hij on danks regelmatige controles niet voorkomen dat veelvuldig vernielin gen werden gepleegd. "Er werden deuren opengetrokken, ruiten tebarst geslagen. Meestal uit baldadigheid. Als er werd ingebroken, was dat meestal als het regende. Dan konden lijke hekel aan om iedere keer weer al die huisjes te schilderen. Dat heb ik lang genoeg gedaan.' Gemiddeld gaan zijn huisjes zo'n veertig jaar mee. De oudste huisjes, zo'n 50 jaar terug gemaakt, verkocht De Graaf vorig jaar. 'Die staan her en der nog wel in tuintjes hier in de buurt.' Na afloop van het seizoen worden alle huisjes gedemonteerd en als bouw pakket opgeslagen in de loods bij het timmerbedrijf aan de Krimweg. 'An ders heb je er veel te veel onderhoud aan. Daar liggen ze mooi droog en is de levensduur veel langer.' Hoewel het glas in de deurtjes een verhoogd risico geeft op vandalisme en dus meer kosten met zich meebrengt, jes ik wil plaatsen. Daar betaal ik voor. Als ik er toch meer bijzet, betaal ik daarvoor achteraf extra, maar als ik er meer opgeef dan ik zou plaatsen, krijg ik geen cent terug. Dat hebben ze goed bekeken bij de gemeente.' Saai Ondanks het feit dat het niet alle da gen mooi weer is, is het strand- bestaan allesbehalve saai. In de der tig jaar dat De Graaf huisjes verhuurt, maakte hij veel mee. In de jaren tach tig dreven er huisjes weg tijdens een zware storm en in 1992 gingen drie huisjes in vlammen op. 'Alleen het glas en de spijkers en scharnieren bleven over. Ik heb met de shovel één huisje kunnen redden door het in zee te zetten, maar verder was er geen blussen aan.' Halverwege de jaren tachtig zag het strand zwart. Niet van de mensen, maar door zwart slib dat tijdens slecht geplande zandsup- pleties pal voor het slag van paal 28 werd opgespoten. 'Op de dag dat de Duitse vakanties startten, waren ze voor het slag bezig. Bulldozers, trek kers, alles reed over het strand en door dat zwarte slib, het zag er niet uit. We hebben verschillende huurders hun geld teruggegeven, want de men sen wilden gewoon niet op het strand zijn. Dat jaar was onze omzet nog geen 40 procent van wat het normaal was. Klaas Barendregt was toen nog wethouder en die beloofde ons dat hij er werk van zou maken. We hebben nooit meer wat gehoord.' Gevonden voorwerpen zorgden door de jaren heen voor de nodige hilanteit. 'Er was eens een vrouw haar kunst gebit kwijt. Ik had haar gezegd om iedere dag maar even te komen vra gen. Toen we het gevonden hadden, dacbt ik haar net aan de kassa te zien staan. We hebben uw gebit hoor, nep ik van achter. Toen lachte ze haar tan den bloot en had ik wel door dat het met die bewuste mevrouw was Hoogseizoen Afgelopen week was de drukte nog met zo groot op het strand van paal 28. maar dat de VOF GraBo rekent op een druk seizoen, blijkt tijdens een rondgang in de opslag. Keurig in vak ken verdeeld wacht een gigantisch berg strandspeelgoed op transport naar het strand. Een niet te overziene berg bodyboards, de zomerrage van dit jaar, ligt gereed. 'Voor hoeveel jaar dit is? Nou, als het goed is, dan gaat dit er de komende weken doorheen.' Hoewel zij dit seizoen nog door moe ten, zijn Nico de Graaf en Annemiek Boon al bezig met volgend jaar. Boon: 'Ik vind het echt nog wel leuk, maar niet meer voor zeven dagen. Volgend jaar wil ik er iemand bij voor drie da gen. Dan maar wat minder verdienen, maar ik loop nu van 's morgens vroeg tot 's avonds laat te rennen. Je bent nooit klaar. We hebben twee op groeiende kinderen en dat is soms lastig te combineren. Een beetje meer vrijheid zou wel lekker zijn.' Tekst en foto Louise van der Sluis Bijstand voor zelfstandigen niet meer via gemeente Zelfstandigen die bijstand nodig hebben, moeten zich niet meer tot de gemeente wenden, maar tot het Zelfstandigenloket Noord-Holland. Dat is gevestigd in Zaanstad en heeft dépendances in Alkmaar, Hoorn en Den Helder. Per 1 juli is de uitvoering van het Besluit bijstandsverlening zelfstandigen (BBZ) en de Wet inkomensvoor ziening oudere en gedeeltelijk ar beidsongeschikte gewezen zelf standigen (IOAZ) in handen ge geven van dit loket waarin 28 gemeenten in Noord-Holland bo ven het Noordzeekanaal samen werken. Genoemde regeling moet de hel pende hand bieden aan mensen die om financiële redenen problemen hebben met het starten van een ei gen bedrijf, vooral in die gevallen dat de betrokkene een uitkering heeft en de gewone banken het risico te groot vinden. Ook ondernemers die al ge vestigd zijn maar tijdelijk in financiële problemen zitten, kunnen een beroep doen op de BBZ. En als een oudere ondernemer zijn bedrijf wil beëindi gen omdat het onvoldoende inkom sten oplevert, kan hij een beroep doen op de IOAZ. Uitvoering door de gemeenten bleek in de praktijk problemen op te leve ren. Voor het beoordelen van een aanvraag is specifieke kennis en ex pertise nodig. Voor kleine en middel grote gemeenten is het moeilijk daarin te voorzien, vooral omdat de doelgroep betrekkelijk klein is. Een regionaal samenwerkingsverband in de vorm van het Zelfstandigenloket, lag daarom voor de hand. De hoofd vestiging van het Loket bevindt zich in het nieuwe IKTC-gebouw bij het NS-station in Zaandam (Postbus 279, 1500 EG). De dépendance in Den Helder zit in het stadhuis. Wie een aanvraag bij het Zelfstandigenloket wil indienen, kan een afspraak maken via tel. 075-6504200. Bezoek senioren Het bezoek dat Texelse senioren op vrijdag 12 augustus aan de nieuwe Dokter Wagemaker zouden brengen, gaat met door. De boot is er nog niet. Door een stonng in de motor arriveert de nieuwe veerboot pas na 12 augus tus weer op het eiland. De Stichting Welzijn Ouderen maakt te zijner tijd bekend wanneer er een nieuw be zoek wordt gepland. w:-f ip Cê ntevrH ,:r- ndoe- De Co of a ins. Ai ortdin nkel, Jj^yoortiiiganger op de Pontweg *9>sterochtend verrast op. Zagen !«ar nou werkelijk een oude Griek een bruidsboeket voorbij ren- l7Het antwoord was ja. Verkleed ^Philippides, de soldaat die in 490 Christus van Marathon naar te rende, snelde Tom Hoekstra .teek van de veerhaven naar De jnDen Burg om zijn toekomstige ■7 Kann Bakker op te halen bij Tfmoeder Bep Bakker-Kroon. De Pexelse reageerde zeer verrast Pze haar aanstaande bezweet en Ë®Pde stoep zag staan. 'Ik was Hoekstra had een goede reden om zich als oud-Griekse loper uit te dossen. Hij loopt marathons en deed ook twee keer mee aan de halve marathon van De Waal. Vorig jaar vroeg hij Bakker ten huwelijk na af loop van de marathon van Rotter dam. De twee, die in Amsterdam wo nen, trouwden gistermiddag in de boet van Hopman. Hoekstra kleedde zich voor die tijd nog wel even om. De echte Philippides rende in de oudheid overigens van Marathon naar Athene om te melden dat de Atheners hun strijd met de Perzen hadden gewon nen. Maarten Bosselaar kwam al op De Bontekoe toen de camping nog niet eens bestond. Vijftig jaar ge leden kregen hij en zijn vrouw één van de slaapkamers in de boerde rij aan het Gerritslanderdijkje toe gewezen, een deel van de koeien stal was van een paar meubeltjes voorzien en met de bewoners, de familie Witte, werd het petroleum stel in de bijkeuken gedeeld. 'Dat ging soepel. Zij kookten onder de middag, 's avonds gebruikten wij dezelfde pannen.' Het is een huiselijk tafereel waarop de verslaggever stuit, wanneer hij samen met campingeigenaar Jos Witte naar de caravan van Maarten Bosselaar loopt. Temidden van kinderen en kleinkinderen zit de 79-jarige jubilaris voor de voortent, waar al het beschik bare tuinmeubilair bij elkaar is gezet om dc omvangrijke groep een zit plaats te bieden. Koffiekannen en een schaal cake gaan rond. En ook de gastheren van toen, de 83-jarige Kees (de vader van Jos) en diens 81 - jarige broer Gerard, zijn aangescho ven om te vieren dat het een halve eeuw geleden is dat de gewezen buschauffeur uit Rotterdam voor het eerst op De Bontekoe neerstreek. 'De precieze dag weet ik niet meer. Maar het was in de eerste week van augus tus. Daarom hebben we vandaag, woensdag, gepnkt om een feestje te vieren', vertelt Bosselaar. Dat hij een bekende en geziene gast is op de camping, blijkt direct, want herhaal delijk wordt het gesprek onderbroken door medekampeerders. 'Van harte ome Maarten! En dat je nog maar lang mag komen', feliciteert éen van hen, terwijl hij hem een fles kruiden bitter toestopt. De jubilans lacht: 'Ik ben van plan de 75 jaar vol te maken, dus ik heb nog even te gaan.' Hoewel hij de datum niet meer weet, staat het eerste bezoek hem nog in het geheugen gegrift. 'Het was op een zaterdag. Natuurlijk op een zater dag, want ik moest eerst nog werken. Dat was toen zo, je werkte 45 uur per week. Ik had precies één wfeek per Jaar vakantie. We vertrokken met de trein van kwart over één uit Rotter dam. Die had een kwartier vertraging en daardoor misten we de aansluiting in Haarlem en Alkmaar. In Alkmaar troffen we een behulpzame stations chef, die wel even naar Den Helder wilde bellen. Even later kwam hij met de mededeling dat we ons niet hoef den te haasten, omdat het fietsen- bootje van TESO vertraging had op gelopen.' Tot in detail weet hij de reis na te ver tellen, die werd gemaakt in gezel schap van een vriendin van zijn vrouw en haar vriend. Nadat de vier in Den Helder waren aangekomen, moesten ze eerst nog de fietsen, die ze had den opgestuurd, ophalen. Toen ze na wat zoeken en vragen bij de haven arriveerden, bleek de boot er nog niet te liggen. Even later verscheen de Dokter Wagemaker in zicht, maar bleek dat het fietsenbootje nog er gens halverwege dobberde met nieuwe pech. Pas nadat het door TESO's vlaggenschip naar de haven was gesleept, konden de passagiers aanboord. 'Toen we uiteindelijk in Oudeschild aankwamen, ontdekten ze dat het fietsenbootje opnieuw er gens dobberde. Dat was al de derde keer die dag.' Op Texel kende het gezelschap 'heg noch steg', zodat het pas na tien uur 's avonds was voordat De Bontekoe werd bereikt. 'We liepen twee keer om de boerderij heen, totdat ergens een deur openging. Het was Gerard, die vroeg: Is daar iemand? En wij een beetje lullig: Ja, wij. We werden har telijk ontvangen. In onze slaapkamer konden we ons even opknappen met een kom water en een handdoek. En toen we weer beneden kwamen, stond er een stapel boterhammen en een kan koffie klaar Ze veelden zich direct thuis op De Bontekoe. En dat terwijl ze eigenlijk een ander adres op het oog hadden gehad. 'Die vriendin van mijn vrouw was al eens op Texel geweest. Waar, dat wist ze niet meer precies, maar wel dat het bij een Wute was ge weest. in de buurt van het bos. Van de VW kregen we twee velletjes met overnachtingsadressen. Daar ston den ook twee Wittes op het Gemtsland bij. We hebben er éen geprikt en geschréven, waarna we al snel antwoord kregen dat ze nog plaats hadden. Toen we de dag na aankomst de buurt gingen verken nen, riep die vriendin bij Bloemwijk: hier ben ik geweest!' Van de eerste vakantie op Texel her innert Bosselaar zich vooral dat ze veel hebben gefietst. 'Er was nog maar weinig asfalt. Je fietste op zand paden met karrensporen. Daarop moest je goed je best doen om over eind te blijven, dat was wel een sport. Door het bos we gingen naar Den Hoorn en vandaar door naar het strand. Daar lag je tussen de bunkers, die nu allemaal in zee liggen. Later gingen we ook naar De Cocksdorp. Héén over de weg en terug door de duinen. Daar lag een pad dat twee tegels breed was. En overal stonden klaphekken, om de schapen tegen te houden. Het was een sport om die open te maken zonder van je fiets te hoeven.' Hun vrienden haakten al snel af, maar de Bosselaars bleven naar Texel ko men. Al snel deden ze dat meerdere keren per jaar. Met Pasen en Pinkste ren sliepen ze op zolder van de boer derij, 's zomers zochten ze een plaatsje op de in 1957 geopende camping. 'Mijn vrouw en kinderen kampeerden daar dan wel zes weken achter elkaar. Als ik twee dagen vrij had, ging ik ook naar Texel. Mijn zoon hielp Gerard altijd met bollenpellen, toiletten schoonmaken en de scha pen voeren. En mijn dochter, Astrid, speelde met de meiden van Kees en Corrie. Jos is een paar maanden ouder dan zij. Ze zijn eigenlijk samen opgegroeid, zou je kunnen zeggen. In de herfst kwamen de Wittes geregeld bij ons in Rotterdam. Ik haalde ze dan op met de auto. Kees wilde nooit zo erg, maar Corne en de kinderen von den het wel leuk om eens in de stad rond te kijken.' Eén keer opperde Bosselaar eens eén andere vakantiebestemming te kiezen. Het idee werd met weinig enthousiasme onthaald. 'Ik stelde voor dat we bijvoorbeeld tien of veer tien dagen naar Oostennjk konden gaan. Maar de kinderen vroegen: en wat doen we die andere vier weken dan? Toen ik uitlegde dat het geld dan wel op was en dat we dus de rest van de vakantie thuis zouden moeten blijven, zeiden ze dat ze dan maar lie ver gewoon naar Texel gingen.' Ook na vijftig jaar komt Bosselaar nog steeds met plezier naar De Bontekoe. Zijn vrouw is al een tijd geleden overleden, maar zijn kinde ren en kleinkinderen vergezellen hem graag. Een genoegen is het ook om herinneringen op te halen met de broers Witte, zo blijkt wanneer de meeste visite verdwenen is en de verhalen over vroeger over tafel vlie gen. Gerard vertelt dat de jubilaris met eens de oudste gast van allemaal is. 'Dat is een man die al in 1933 met zijn ouders kwam en hier nog steeds regelmatig kampeert. Mijn vader en moeder ontvingen hun eerste gasten in 1930. Uit armoe. Je kreeg in die tijd drie cent voor een liter melk en een knaak vooreen lammetje.' Bosselaar voegt daaraan toe: 'Mijn vader was schilder, maar ik heb hem eigenlijk nooit anders gekend dan werkeloos.' Bosselaar heeft Texel in de loop der jaren behoorlijk zien veranderen. Over niet alle ontwikkelingen is hij even enthousiast. 'Die 47.000 slaap plaatsen zijn koste gegaan van het eiland. Net als dat nu overal asfalt ligt. Het asfalt zelf is niet eens zo erg, maar gevolg is wel dat automobilis ten denken hé, dat is een lekkere baan en vervolgens 80 of 100 in plaats van 50 kilometer per uur njden. Dat is jammer. Aan de andere kant begrijp ik de gemeente ook wel. Die wil Texel natuurlijk een graantje laten meepikken van het toerisme.' n de voormalige gastheren, Gerard en Kees Witte. Rechts de huidige camping-

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 7