Sjvh ft w Nog dit jaar zekerheid over overname haven E 5 .TEXELSE COURANT" JNOU èCHR'JF OP. m Zeggem telhngi Een mooi eeoRRG riHToon 6<xaQ a-o8-2i»s" Texelaars filmen voor Villa Achterwerk Oude herinneringsmedailles in spouw VRIJDAG 12 AUGUSTUS 2005 over alles wat voor het toekomstige beheer van de haven van belang is. waaronder de te hanteren kwaliteits eisen bij de aanbesteding van de damwanden. Het businessplan moet uiterlijk 18 oktober op hoofdlijnen klaar zijn, zo dat b en w dan kunnen laten weten of zij de raad zullen voorstellen de haven over te nemen. Als dat nega tief uitvalt, zullen de onderhandelin gen met Rijkswaterstaat worden voortgezet. De vervanging van de damwanden is door RWS inmiddels in de aanbestedingsfase gebracht. De bedoeling is dat de aannemer zowel het ontwerp als de engineering en de uitvoering verzorgt, waarbij is bepaald dat de damwanden een le vensduur van meer dan 35 jaar moe ten hebben. Wrevel Raadsleden reageerden gisteren boos toen het b en w-besluit over de intentieverklaring naar buiten werd gebracht, omdat zij er niet in waren gekend. De fractie van Texels Belang vindt overname van de haven een levensgevaarlijk avontuur en wil dat de boot wordt afgehouden. Men wil dat het voorstel niet in de eerstvol gende raadsvergadering wordt ge bracht, maar eerst in commissie verband wordt behandeld. De WD- fractie heeft zich daar inmiddels bij aangesloten. Volgens Maria van der Spek haalt de gemeente zich met het exploiteren van de haven veel narig heid op de hals, waarbij ze als voor beeld wijst op de noodzaak van kost baar baggerwerk om de haven toegankelijk te houden. Onlangs lie pen nog kotters vast bij het binnen lopen van de haven. Van der Spek vreest ook dat de gemeente straks uit financiële noodzaak gedwongen zal zijn hoge liggelden te vragen van de gebruikers van de haven. Ze vindt dat dit vooral de vissers met kan worden aangedaan, omdat die nu al door de ziet ernaar uit dat de gemeenteraad nog dit jaar een [besluit zal nemen over de overname van de haven van [Oudeschild. In een intentieverklaring die college en Rijks waterstaat hebben ondertekend, staat dat beide partijen alles in het werk zullen stellen om uiterlijk 31 december tot [een overdrachtsdocument te komen. Dat zal echter alleen zijn als vast staat dat het bedrag dat Rijkswater staat tegelijk met de haven overdraagt, toereikend is voor een sluitende exploitatie van de haven tot in lengte van ja- todeschild is een van de Neder- [ridse havens die niet van belang zijn de nationale infrastructuur. ^kswaterstaat wil er daarom vanaf ■dehaven bij voorkeur overdragen in de lokale overheid (gemeente), et daarbij een bedrag om de exploi- jïskosten te dekken, fc! dusver is de hoogte van dit be- tag voor de gemeente reden ge- best om van de overname af te zien. pet is een slepende zaak. Al sinds snd jaren tachtig praten gemeente bRijkswaterstaat van tijd tot tijd met ikaar over overname. Destijds bood Rijkswaterstaat een 'bruidschat' van tëmiljoen gulden. Drie jaar geleden terd de uit te keren som aan de hand nader onderzoek gesteld op 13 in euro. Maar ook het laatstge- ie bedrag wordt door de ge- ite lang niet toereikend gevon- om tot sluitende exploitatie te Waterbouwkundige werken nodig zijn bij onderhoud en ver- swing van de haven zijn buitenge- kostbaar en dreigen vooral op jn een molensteen om de ge meentelijke nek te worden, zodat de urgenj met belastingverhogingen net worden opgezadeld. Het rijk ioetdus met meer geld over de brug Mien of er moet worden aange rend dat het nu geboden bedrag wél neikend is. Damwand leest heikele punt in de discussie betreft de stalen damwanden. Die zijn otendeels aan vervanging toe. Dat likt niet alleen uit het verstrijken van afschrijvingstermijn, maar nog Btuigender uit het feit dat er de fcte jaren letterlijk gaten in vallen provisorisch moeten worden ge- ireerd. Het vervangen en na tien- n jaren opnieuw vervangen van mwanden vergt zodanig hoge gen dat de bijdrage van Rijks- ferstaat ontoereikend is. Volgens college ontstaat daardoor een fcljks tekort van €250.000,- waar- pwordt uitgegaan van de tot dus- jt gehanteerde afschrijvingster- jnen. Dat laatste zal bij de ko- mde onderhandelingen discussie lijn. Het is namelijk mogelijk de «ïsduur van de wanden aanzien- iteverlengen door het aanbrengen nankanodes, zoals ook gebeurt bij tepen. Metaal wordt als gevolg l elektragalvanische werking in «water 'opgevreten', een verschijn- 'it door anodes (of meer mo- neandere elektrische voorzienin- ■jwordt tegengegaan. Niet langer utit dan het staal van de wanden fgetast, maar de zinken anodes idanook regelmatig moeten wor- vervangen. In de intentiever- ^9 met Rijkswaterstaat geven b 'waan dat zij een businessplan fenopstellen waarin onder andere 'aspect aandacht zal krijgen. Ver- ïld dat Rijkswaterstaat de ■meente voldoende zal informeren Bezuinigen 'OSG buiten schot laten, omdat 'oerwijs zeer belangrijk is. De frac- :"erhaalt zijn bezwaren tegen het Jpverleningsgebouw aan de Pont- en wil dat een voorziening op alternatieve plek alsnog wordt '^rcocht. Dat de voorbereidings- Kten voor het hulpverlenings- kfluw een half miljoen euro bedra- terwijl de raad hiervoor maar 1 vO.OOO, - beschikbaar had gesteld, Ft 'schandalig' genoemd. laat de fractie weten dat het fSHSme als belangrijke bestaans- m°et worden gekoesterd en worden ingezet op de bestaan- gelijkheden in landbouw en vis- L Ook moet een eind komen aan 'situatie dat steeds meer burgers ?"ficten met de gemeente hun by de rechter moeten halen, imtatie en kosten van dien. voorgenomen duidelijkheid en •garantie om burger en politiek bij elkaar te brengen, is na 3.5 weinig terecht gekomen, zo ^ff^aieert de fractie, die daarbij de ■"bi bi tor hoge gasolieprijzen in de problemen zitten. 'Dan help je de boel econo misch echt om zeep'. Krediet Juist om te voorkomen dat men later met onverwachte gebreken van de haven wordt geconfronteerd, wil de gemeente onafhankelijke deskundi gen inschakelen. De raad heeft pere- mail het verzoek gehad daarvoor een krediet van €15.000, - beschikbaar te stellen. Gezien het stadium van voor bereiding van de aanbesteding van het damwandwerk is dat spoed eisend. Er is zelfs geen tijd om aan te geven waaraan dat geld precies wordt besteed, omdat men nog be zig is met het benaderen van deskun dige bedrijven. Het college wil daar om achteraf verantwoording afleggen en heeft verder voorgesteld de over name van de haven als nieuw kanjer project aan te merken en de kosten van het onderzoek te dekken uit het voor de kanjerprojecten beschikbare budget. Als het werkelijk tot over name komt, zal dit bedrag ten laste van de exploitatie van de haven wor den gebracht. Vragen Texels Belang heeft grote moeite met dit voorbereidingskrediet en heeft het college vijftien kritische vragen en opmerkingen voorgelegd. Uit het ant woord daarop komt onder meer naar voren dat de gemeente inmiddels als deskundig bednjf Royal Haskonmg heeft benaderd, dat binnenkort of ferte zal uitbrengen, gericht op het controleren van de aanbestedingsin formatie en het ontwerp van de dam wanden. Weliswaar is dat laatste een aangelegenheid van Rijkswaterstaat overheid bereid om nieuwe projecten en is het werk al gegund, maar vast te realiseren. Zo zorgt de overheid moet staan dat zich op termijn geen voor een overbrugging van de min- problemen voordoen. Later is nog dere economische periode en voor meer onderzoek nodig om te waar- instandhouding van de werkge- borgen dat de haven zonder gebre- legenheid.'Volgens de burgemeester ken wordt overgenomen. heeft de gemeenteraad enkele jaren Verder laat de gemeente weten dat geleden door middel van een be- het op diepte houden van de haven- zuinigingsoperatie geld vrijgemaakt toegang voor rekening blijft van Rijks- voor de kanjerprojecten en zijn de waterstaat; alleen het uitbaggeren investeringskosten allemaal keurig van de haven zelf moet de gemeente afgedekt. Ze wijst erop dat de ge betalen. Uit de antwoorden blijkt ook meente altijd een sluitende begroting dat bij het bepalen of de haven slui- heeft gepresenteerd. 'De provincie, tend kan worden geëxploiteerd niet die toezicht houdt op de financiële alleen naar de uitgaven maar ook huishouding van de gemeente, heeft naar inkomsten, zoals liggelden, onze jaarlijkse begroting steeds po- TE KORTj Ho ZE D6.VJ IhiT EN HET VERLIG ELKfiftR "D0EH Vele handen maken licht werk? VERVOLG VAN PAGINA 1 Kanjerprojecten moet worden gekeken. sitief beoordeeld.'De prioriteit en de volgorde waarin de projecten moeten worden uitgevoerd, zijn door de ge meenteraad uitgebreid besproken, schrijft Geldorp. 'Aangezien inmid dels alle drie projecten op gang zijn gekomen heeft de raad geaccep teerd dat er hierdoor overlappingen in de planning kunnen plaatsvinden.' Als aanvullende maatregel is beslo ten de Texelse aannemers tijdig te informeren onder welke voorwaarden kan worden deelgenomen aan de drie kanjerprojecten. Volgens Gel dorp krijgt het bedrijfsleven 'volop kansen' om van de nieuwe projecten te profiteren en is de sector Bouw van het TVO daarover geïnformeerd in twee avonden die afgelopen voorjaar zijn belegd. Dat er op één en het zelfde moment een grote bouwput ontstaat, wordt door Geldorp bestre den en dat geldt eveneens voor de bewering dat er een overschrijding van het budget dreigt, aangezien de raad inmiddels akkoord is gegaan met een uitbreidingsplan voor de OSG op twee locaties.De volledige brieven van de ondernemers en de gemeente staan elders in deze krant afgedrukt. Rapduo wint prijs Robin Rump en Bart Riegman van de Texelse rapgroep Eigen Teelt hebben gisteravond op Ameland de eilanden wedstrijd voor aanstormend talent van de Horizontoer gewonnen. De twee Texelse rappers namen het in de finale van de Actival-wedstrijd op te gen talenten van Vlieland, Ter schelling en Ameland. Riegman en Rump traden op voor een publiek van ongeveer tweehonderd mensen met nummers uit hun eigen repertoire. Ze wonnen de Actival Trofee 2005 en mogen volgend jaar mee op toernee als de Horizontoer voor de achttiende keer langs de eilanden vaart. Het va rende theatergezelschap was afgelo pen maandag op Texel en toen won nen Rump en Riegman de voor rondes van Actival. ABC mag karwei afmaken Het bouwmanagementsbureau ABC mag doorgaan met de bege leiding van de bouw van het nieuwe raadhuis. Het bureau is tot dusver bezig geweest tot en met het voorlopige ontwerp van het gebouw. Thans zijn het definitieve ontwerp, de eigenlijke bouw en twee maanden nazorg aan de orde, waarmee €302.700, - is gemoeid (inclusief BTW). De gemeente had nog twee andere begeleidingsbureaus.om offerte ge vraagd. ABC is gekozen, niet alleen wegens de laagst geoffreerde prijs, maar ook omdat de ervanngen met dit bureau tot dusver gunstig zijn, al is ingewerkt in dit project, omdat ABC ervaren is op het gebied van gemeen tehuizen en ook al vaker heeft sa mengewerkt met architectenbureau Alberts Van Huut. Vliegshow jaar uitgesteld De nieuwe internationale vlieg show die aanvankelijk voor deze vliegshow komt er volgend jaar mo- zomer op het vliegveld was ge pland, is uitgesteld tot 2007. De show was al verplaatst naar de zomer van 2006, maar is vanwege de renovatie van de banen nog een jaar doorgeschoven. Naar verwachting is het laatste deel van de renovatie van de grasbanen in 2006 nog niet volledig afgerond. 'Het gaat om het laatste stukje gras pal voor de deur dat als taxibaan wordt gebruikt en waarop soms ook wordt gevlogen. Het is een maand werk, maar we moeten daarna een jaar wachten tot het gras weer in orde is', aldus havenmeester Ed de Bruijn. De renovatie van de tweede baan is na genoeg afgerond. In plaats van de gelijk opnieuw een fly-m, maar daar over valt volgens De Bruijn nog niets te zeggen. Afgelopen mei werd van wege het verval van de airshow al een Taildragger Fly-ln gehouden. In 2001 had voor het laatst een Inprojekt Texel Airshow plaats, die toen 20.000 be zoekers trok en waaraan 300 vliegtui gen meededen. Als de nieuwe show in 2007 wordt gehouden, valt dat samen met het 70-jarig bestaan van het vliegveld. Bijstand In het verhaal over de bijstand dat dinsdag in deze krant stond, is een cijfer teveel in het chapeau geslopen. Er wordt gerept over een tekort van €1.222.000.-. maar dat moet zijn VERVOLG VAN PAGINA 1 Geldautomaten discotheken hebben het daarom niet best. De meeste restaurants doen wel goede zaken. De politie spreekt van een goede sfeer op straat. Mel dingen van overlast en vernieling zijn er minder dan vorig jaar. Dat geldt ook voor de incidenten met geweld, zoals mishandelingen. Dorpswacht €122.774.- zoals verderop in de tekst en politie doen meer aan begeleiding stond. van groepen stappers die naar 'huis' terugkeren. De problemen met het taxivervoer zijn niet verergerd. Vooral Texelaars weten de nachtbus te vinden als mid del om thuis te komen. Afgelopen weekend werden in twee ritten onge veer honderd personen vervoerd. Overigens moet ook op de bus enige tijd worden gewacht, vooral door degenen die met de tweede rit naar Oudeschild of Oosterend willen. Maar dat is altijd beter dan wachten op een taxi die 'nooit' komt. Tijdens het overlegtwerd onder ogen gezien dat de taxistandplaats met goed functioneert. Er komen te weinig taxi's en vooral Texelaars gaan daar niet wachten. Intussen is het eind van het seizoen in zicht. Maandag komt de overleg groep voor de laatste keer bijeen. 'Gezocht, zomerpresentatoren voor Villa Achterwerk' luidde de boodschap die de VPRO een tijdje geleden de wereld in stuurde. De invallers zouden het TV-program- ma voor de jeugd een tijdje van de vaste presentatoren mogen over nemen. Marissa Zegel (14) en Anna Trap (15) uit Oosterend sprak het idee wel aan en ze stuurden een zelfgemaakt film pje naar de omroep. Het viel op en de dames werden als één van de tien cameraploeg van de VPRO om de opnames voor Villa Achterwerk te maken. Woensdagmiddag stonden de twee met de bekende kast van het pro gramma op de Stenenplaats in Den Burg. Er werden ook opnames op diverse andere plekken op het eiland gemaakt en de dames gingen een dag naar een circus in Alkmaar. 'Het is spannend om te doen, maar het is nog spannender om onszelf straks zelf met een kleine camera en werden gefilmd door de cameraploeg die de VPRO heeft meegestuurd. Van komende maandag- tot en met zaterdagavond 20 augustus zijn Marissa en Anna vanaf 18.10 uur te zien op Nederland 3. Op zondag ochtend 21 augustus, doen ze de ochtenduitzending van Villa Achter werk en van 18 tot en met 25 septem ber zijn ze nog een keer op Nederland 3 te zien. Op de website www.villa-: kregen ook heel veel opmerkingen gastduo's uitgekozen. Deze dagen van mensen die ons zagen filmen', zijn Anna en Marissa op stap met een vertelt Marissa. De dames filmden terug te zien op TV', zegt Anna. 'We achterwerk vpro.nl is meer te lezen over de gastduo's en kunnen bezoe kers laten weten hoe zij de gast- presentatoren vonden. John Koenen met zijn opmerkelijke vondi er co* Medailles van de avondvierdaagse, van tochten van wandelsportver- ™-ln eigen boezem steekt. 'Ook enigingen De Duinkanters en het Gouden Boltje en van een sport- uitwisseling tussen Heemskerk en Texel, zes in totaal, naast een her denkingspenning van de maan landing van de Apollo 12. Het is een opmerkelijke vondst die John Koenen en John Schlepers woens dag deden bij werkzaamheden in de spouw van Koenens huis. 'Ze zaten in een poederdoosje. Ik dacht eerst dat het een mierenlokdoosje was en Belang heeft daar schuld aan «vinden we erg. We willen ons it5^Pannen om daar verandering het bedrijfsleven van Texel heeft ®r9en over de financiële ontwik- 9®n bij de gemeente kenbaar Zie daarvoor een artikel en ,,f"brief van TVO, TVL, Horeca, Jf Ondernemers, LTO en DETV m deze krant. heb het zo aan de kant gelegd. Maar later vond ik het wel vreemd dat zo iets achter de spouwmuur lag. Ik rammelde ermee en dacht: dat moet een schat met gouden munten zijn. Maar het waren deze medailles. De oudste is van 1967, de nieuwste van de maanlanding in 1969.'Hoe het doosje in de spouw terecht is geko men. is de vraag. 'Ik heb gezocht, maar nergens een opening kunnen ontdekken die zo groot is dat het doosje er door zou kunnerj. Dat moet betekenen dat het erin is gestopt bij het aanbrengen van de spouw.' Koenen werd in 1985 eigenaar van het huis aan de Boogerd in Den Burg, dat in 1959 is gebouwd. In de tussen tijd werd het bewoond door AOT-di- recteur Jan Hooijberg en zijn gezin. Voor zover bekend zijn er geen leden van dat gezin meer op Texel. Toch hoopt Koenen dat iemand uitkomst kan brengen. 'Van wie zijn die medail les? Hoe zijn ze erin gekomen? Waarom zitten ze er? Dat zijn vragen waar ik graag antwoord op krijg.' Villa Achterwerk Den Burg opnames Anna Trap en Marissa Zegel uit Oosterend maken op de Stenenplaats

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5