'Fantastische geruchten over sexuele losbandigheid' Langharigen bedreigden Texels reputatie in 1966 Archief stuk Reputatie van Texel bedreigd door vrij gevochten jongeren TEXELSE coURANT Tal van verontrustende verschijnselen DOOR SARASANI VOLGEND JAAR ^SSSsSSÜ ERNSTIG JEUGDPROBLEEM £3? Wat ik :.eggen VRIJDAG 12 AUGUSTUS 2005 UIT 118 JAAR TEXELSE COURANT 'Langharigen hoeven niet per se baldadige ordeverstoorders te zijn, maar de afgelopen weken is duidelijk geworden dat in hun gelederen elementen schuilen die een ernstig gevaar betekenen voor de goede naam van ons eiland', constateerde de Texelse Courant van dinsdag 2 augustus 1966 in een artikel dat vrijwel de hele voorpagina vulde. Handhaving van de openbare orde staat anno 2005 hoog op de agenda in het zogenoemde zomeroverleg dat gemeente, politie, horecaon dernemers, bewoners en andere belanghebbenden regelmatig met elkaar hebben. Dat er echter maar weinig nieuws onder de zon is, wordt duidelijk bij het doorblade ren van de ingebonden jaargangen van de Texelse Courant van de afgelopen decennia. In de zomer van 1966 werd veelvuldig en zor gelijk gesproken over de proble men die 'langharigen' veroorzaak ten. Een lijvig artikel in de krant van 2 augustus van dat jaar begon met een mooie sfeerbeschrijving van een bijzonder voorbeeld van verstoring van de openbare orde. 'Donderdagavond gooide de chauf feur van de TESO-bus een pak met 160 Texelse Couranten neer bij het haltebordje in de Dorpsstraat van De Koog. Een ogenblik later zou de bezorger komen om het mee te nemen. Hij kwam echter te laat, want onmiddellijk maakte een grote groep jongeren zich van het pak ket meester, scheurde het open en gooide de kranten alle kanten op. Dat de langharigen zo'n bijzondere interesse hadden voor de krant, was het gevolg van een bericht op de binnenpagina, waarin melding werd gemaakt van vechtpartijen waar bij zij de avond tevoren betrokken waren geweest. Bij het merendeel der kranten werd dit bericht eruit gescheurd, waarna de flarden aan de wind werden prijsgegeven.' Net als nu had de politie het moei lijk. 'Het gebeurde op nog geen twintig meter afstand van de poli tiepost. Een wachtmeester greep enkele knapen die hij met kranten had zien smijten in de kraag, maar het was onmogelijk te weten te komen wie het initiatief tot dit staal tje baldadigheid had genomen. Dat onze abonnees in De Koog toch hun krant kregen, was te danken aan het gelukkige toeval dat er die middag een groot aantal extra was gedrukt.' Geruststellend meldde de verslaggever: 'Inmiddels heb ben wij maatregelen genomen dat de kranten bij de verzending naar de bezorgers geen ogenblik meer onbewaakt blijven.' Geen incident Het voorval was geen incident en paste volgens de verslaggever in 'een lange reeks van kleine en grote baldadigheden, waarmee een bepaalde categorie vakantie gangers zich dagelijks bezighoudt, leder seizoen beleven we bij het ten einde lopen van de bouwvakvakan ties enkele dagen die de politie met zorg tegemoet ziet. Veel jongelui beginnen zich danig te vervelen, zoeken elkaar op en klitten aaneen tot verontrustende groepjes, die op bepaalde plaatsen hun balorigheid gezamenlijk afreageren.' Omdat 'de knapen' gemakkelijk konden onderduiken in de anonimiteit van de groepen, durfden ze meer dan anders. 'Ze weten maar al te goed dat de politie moeilijk twintig man kan arresteren wanneer er iets gebeurt. De voorvalletjes zijn daar op zichzelf ook te onschuldig voor.' Een enkele maal lukte het de politie wél in te grijpen. Als voorbeeld dien de 'een langharige kampeerder' die 'lichtelijk onder invloed' vlak achter een surveillerende wachtmeester een bierglas op straat kapot smeet. 'Toen de politieman omkeek, zag hij een heleboel onschuldig kijkende gezichten, maar een collega in bur ger had de jongeman toevallig zien gooien en even later werd hij gegre pen en naar het houten politie bureautje gebracht.' Dat gebeurde weinig zachtzinnig. 'De wachtmees ter had de knaap stevig vast bij de zeer lange haren en dat was pijn lijk. Schreeuwend als een varken onderging de jonge Hilversummer de smadelijke behandeling en later, toen hij weer op vrije voeten was, vertelde hij zijn kameraden trots dat hij op beestachtige wijze was geslagen...' Verontwaardigd beklaagden de jon gens zich bij de verslaggever over het gedrag van de politie, die het alleen maar voorzien zou hebben op langharigen en 'de vetkuiven' in bescherming zou nemen. Met de vetkuiven werd een groep uit Utrecht bedoeld, die betrokken was geweest bij een vechtpartij. De Hilversum mers hadden wraak genomen door hun auto op zijn kant te zetten, waarop de woedende Utrechters hadden aangekondigd de volgende nacht terug te zullen komen met 'een grote macht beroepsvechters' om de langharigen 'aan het mes te rijgen'. Omdat de Utrechters kennelijk inderdaad enkele malen betrokken waren geweest bij 'bloe dige vechtpartijen' was de politie volgens de verslaggever alert. 'Er kwam extra personeel, een der beredenen werd gereed gehouden, maar... er gebeurde niets. Het was donderdagavond opvallend rustig.' Spanningen Tot ergernis van 'vele Kogers', die vonden dat hun dorp 'geducht aan het degraderen' was, beheersten dergelijke voorvalletjes en spannin gen de sfeer in de badplaats. Een rondje langs enkele horecaonder- Alarmerende koppen in de Texelse Courant van dinsdag 2 augustus 1966. Open brief Geacht college van burgemeester en wethouders, geachte raadsle den, Als belangenorganisaties van het Texelse bedrijfsleven wenden wij ons gezamenlijk tot u omtrent een aantal financiële ontwikkelingen op het eiland die onze zorg hebben. Destijds is besloten om een drietal grote bouwprojecten op ons eiland uit te voeren. Deze zogenaamde kanjerprojecten zijn (op volgorde van prioriteit): 1.Een nieuw OSG-gebouw; 2.Een nieuw gemeentehuis; 3.Een hulpverleningsgebouw. Om de financiering betaalbaar te houden voor de Texelse samen leving, zijn bij het nemen van dit oesluit een aantal randvoorwaarden Nu, enkele jaren verder en nog vóór aanvang van uitvoering van het eer ste bouwproject, lijkt het erop alsof de randvoorwaarden volledig wor den losgelaten. Als ondernemersor ganisaties hebben wij zorg over het niet aanhouden van twee specifieke randvoorwaarden, te weten de prio riteit en de volgtijdelijkheid. Met betrekking tot de prioriteit is bepaald dat de OSG de hoogste prioriteit heeft. Het bevreemdt ons dat inmiddels de budgetten voor het raadhuis en het hulpverleningsge bouw zijn vastgesteld, terwijl daar over voor de OSG nog een besluit moet worden genomen. Voor zover wij begrijpen uit raadsvergaderingen en de media dreigt met de voorkeur om de OSG in één gebouw onder te brengen een overschrijding van €2.000.000,- op het totaal budget te ontstaan. Inzake de volgtijdelijkheid is afgesproken het bouwen van de genoemde projecten niet gelijktijdig te laten plaatsvinden. Dit gaf de mogelijkheid om bij het ontstaan van kostenoverschrijdingen nog een stap terug te kunnen doen bij de andere projecten. Ook zal de over last voor de Texelse samenleving op deze wijze beperkt kunnen worden. Daarnaast is ons eiland als grote bouwput geen fraaie beleving voor de toerist die op zoek is naar rust en ruimte. Bijkomend zorgt de gelijktij dige aanpak ervoor dat het voor het Texelse bedrijfsleven onmogelijk is om bij alle zaken betrokken te zijn. Het gevolg zal daarom zijn, dat een groot deel van de werkzaamhe den naar ondernemingen van elders gaat. Er gaan daardoor kansen ver loren voor de werkgelegenheid op de langere termijn. Als gezamenlijk Texels bedrijfsleven vragen wij u om met name de bud gettaire risico's die ontstaan vanuit deze grote projecten te beperken en vragen u daarom bij de afwegingen in uw besluitvorming de door u zelf gestelde randvoorwaarden in acht nemen. De Texelse economie is gebaat bij een gemeente die haar begroting op orde heeft en indien nodig daar nog zaken aan kan aanpassen. Met de projecten die nu op stapel staan, dreigen er langlopende ver plichtingen te ontstaan die door uw opvolgers uitgelegd zullen moeten worden aan de burgers, de onder nemers en de toeristen. Het verdient aanbeveling om de Rekenkamer opdracht te geven om de gevolgen voor de gemeentelijke financiële huishouding door te laten rekenen, zeker in het licht van de begrotingsperikelen en de econo mische ontwikkelingen, zoals die momenteel spelen. Hoogachtend, Namens de ondernemersorganisaties DETV - B. Daalder LTO, afd. Texel - J. Hin JO Texel - P. Bongaards KHN, afd. Texel - R. Stam TVL - I. Groothuis TVO - M.E. Swanink Reactie Via deze open brief reageert het gemeentebestuur op de vandaag (donderdag, red.) ontvangen open brief van zes Texelse ondernemers organisaties, gericht aan college en gemeenteraad. De strekking van de brief verbaast ons. Juist deze ondernemers en hun respectievelijke achterban zou den moeten weten hoe belangrijk het is dat de overheid 'in mindere economische tijden - zoals nu - blijft investeren. Terwijl de markt momen teel terughoudend is, blijft de over heid bereid om nieuwe projecten te realiseren. Zo zorgt de overheid voor een overbrugging van de min dere economische periode en voor instandhouding van de werkgele genheid. Op de schaal van Texel gebeurt dit via de realisatie van enkele grote bouwprojecten, waarmee miljoe nen euro's zijn gemoeid. De inves teringskosten zijn allemaal keurig afgedekt. Enkele jaren geleden heeft de gemeenteraad een bezui nigingsoperatie doorgevoerd en op deze wijze geld vrijgemaakt voor de uitvoering van de zogeheten 'kanjerprojecten'. De raad heeft de financiële kaders bepaald en het college zorgt binnen deze kaders voor de nadere uitwerking. De vrees voor een gehavende begroting als gevolg van deze grote projecten is ongegrond. Weliswaar vertoont de komende begroting (jaar 2006) nog een tekort, maar zoals gezegd zijn de kosten voor de grote projecten keurig afge dekt. De Texelse bevolking heeft er baat bij dat het huishoudboekje van de gemeente klopt. Het meerjaren perspectief geeft aan dat er moet worden bezuinigd. De raad heeft de plicht om de begroting sluitend te maken en zal hierover in de komen de begrotingsvergadering van 18 oktober 2005 besluiten nemen. Overigens heeft de gemeente Texel altijd een sluitende begroting gepre senteerd. De provincie, die toezicht houdt op de financiële huishou- nemers leerden dat er veel klachten waren. 'Buitengewoon ernstig' vond W.A. Visser van hotel Het Witte Huis - en voorzitter van de VW - de situatie. Veel kamers zagen uit op de Dorpsstraat, waar het in de laatste helft van juli 'ieder jaar' roeriger werd. Steeds meer vaste bezoekers bleven weg. 'Het is nog nooit eerder gebeurd dat ik in het hoogseizoen met lege kamers zat. die ik nu per nacht moet zien te ver huren.' Hoewel hij ook andere facto ren noemde - zoals het slechte weer en de hogere prijzen ten opzichte van vakantieland Joegoslavië - was de terugloop volgens hem vooral te wijten aan het beleid van een groep middenstanders, gesteund door de gemeentelijke overheid, die vond dat er meer moest worden gedaan voor 'de jeugd' en 'dansgelegen heden' opende. Een goede oplos sing voor het probleem was volgens hem 'helemaal niets' te doen om te jeugd te vermaken. 'Misschien zou het dit seizoen dan even spannend zijn geworden, maar het volgend jaar was het probleem voorgoed uit de wereld, want ze zouden niet meer terugkomen. Dan zou er weer plaats zijn voor een rustverstrek- kend bedrijf en zou er weer ander publiek naar Texel komen.' Door de opening van 'beatcentrum' Sarasani dreigde 'precies het omgekeerde' te worden bereikt. 'Dan zal er rotzooi zijn, zoals Texel nooit heeft beleefd. Dan is Texel er uitsluitend voor de jeugd, waarvan een percentage bewust op herrieschoppen uit is. Ik ben bang dat die ontwikkeling niet meer is te keren. Het is nu te laat om maatregelen te nemen.' IJsbeertje Overigens werd door niet alle onder nemers geklaagd. 'De exploitanten die een belangrijk deel van hun inkomsten aan de kampeerders te danken hebben, zijn best tevreden. Eén hunner, de heer S. Langeveld, exploitant van een der grootste eet- gelegenheden in De Koog, vertelde ons helemaal niet bezorgd te zijn De Koog een derderangs bad plaats? Welnee, het gaat toch leuk zo? En hij wijst op zijn stampvolle IJsbeertje, waar 180 kampeerders gelijk kunnen eten. De inkomsten van 1966 zullen die van 1965 met stukken slaan, dat is nu reeds dui delijk.' Langevelds zoon en mede exploitant Frits was minder positief. 'In zijn zaa"k ziet hij het liefst de kamperende gezinnen en de nette jongelui, want van de haveloze, in vieze kleren gestoken jongens, die vrijwel zonder centen naar Texel zijn gekomen, kan hij niet rijk wor den. De paar kwartjes die ze wel licht toch bij hem besteden, wil hij graag missen, want het is duidelijk dat de jongens door hun verschij ning, geschreeuw en onbeschoft gedrag anderen ervan weerhouden zijn "tent" binnen te komen.' Er klonken ook relativerende gelui den. Zo was Frits Langeveld er - 'met vele anderen' - van overtuigd dat lange haren en een versleten spijkerbroek 'op zichzelf' geen rede nen waren om iemand de toegang te weigeren of om hem bij voorbaat tot 'de gevreesde categorie' te reke nen. 'Sterker: het merendeel der langharigen gedraagt zich keurig. Ze hebben niets anders gedaan dan zich aan de mode onderworpen, die bepaald heeft dat lang haar "in" is.' De verslaggever voerde een Texelaar op die bij de ingang van Sarasani 'de komende en gaande jongelui' gadesloeg en opmerkte: 'Ik ben benieuwd hoe lang het duurt. Straks wordt een stelletje beat-muzikanten dat zich heeft laten kaalknippen populair. Dan lopen ze allemaal met kale koppen!' Nozem-terreur In het tweede deel van zijn arti kel waagde de verslaggever zich aan een analyse. Hij waarschuwde voorzichtig te zijn en de zaken niet te overdrijven. Van 'nozem-terreur' was bepaald geen sprake, boven dien moesten de Texelaars besef fen dat het toerisme 'niet alleen de lusten, maar ook de lasten' met zich meebracht. Wél riep hij op de toestand 'terdege' te bestude ren, om te voorkomen dat het met Texel dezelfde kant zou opgaan als met Zandvoort, dat werd 'geter roriseerd door nozems'. 'Ze halen de meest ongure dingen uit, vallen de bevolking lastig, bedrijven op straat ontucht en chanteren auto mobilisten. Zolang de beatdancings draaien is het betrekkelijk rustig, maar daarvoor en daarna vooral barst de hel los.' Een ander gevaar vormden volgens de verslaggever de clandestiene kampeerders. 'Haveloos geklede jongens zonder kampkaart en vrij wel zonder geld lopen op het ogen blik bij tientallen rond. Hun tent staat op een plekje ergens langs de bosrand in de buurt van De Koog, verscholen in het groen, door niemand opgemerkt. Merkwaardig snel ontmoeten dergelijke jongens elkaar. In hun solidariteit helpen zij elkaar aan onderdak. Er zijn veel jongens, die zelfs zonder tent naar ons eiland komen en op zoek gaan naar clandestiene kampeerders, die er wél een hebben. Ze kruipen dan bij elkaar en als dat niet kan, gaan ze op zoek naar een eenzame bollen schuur, schapenboet, varkensstal of boerenschuur.' De verslaggever had een jongen gesproken die vertelde dat 'al zijn opgedane kennissen, tientallen' op een dergelijke manier de vakantie doorbrachten. 'De hon ger wordt voornamelijk gestild met patates-frites, want dat is het goed koopst. Maar de paar guldens die ze hebben meegenomen zijn toch vaak voortijdig opgebruikt en omdat de meesten niet bereid zijn te gaan werken, is diefstal de enige uitweg. In De Koog en omgeving hebben zich diverse gevallen van diefstal voorgedaan, uit tenten en win- ln juli 1969 plaatste de Texelse Courant deze 'illegale kampeerders'. kels. Een der wachtmeesters van de politiepost aan de Dorpsstraat vertelde ons dat het een regelma tig verschijnsel is dat een winkelier een jongen komt brengen die hij heeft betrapt bij het wegnemen van etenswaren.' Sexuele losbandigheid De 'fantastische geruchten' over 'sexuele losbandigheid' waren 'zon der twijfel zeer sterk overdreven'. 'Maar de mogelijkheden om op zeer grote schaal ontucht te plegen zijn voor de ongecontroleerde kam peerders op Texel buitengewoon groot, vooral omdat er ook meisjes zijn die geen onderdak hebben en graag ingaan op het aanbod van hun vakantievriend om de nacht bij hem in tent of schuur door te bren gen. Bedenkelijk is het dat Texelaars bepaalde toestanden in de hand werken. Er zijn gevallen bekend van jongelui die gedwongen werden hun kampeerterrein te verlaten of daar werden geweigerd, maar liefderijk door een boer werden opgenomen die hen een slaapplaats in het hooi van boet of schuur aanbood.' Een nieuw verschijnsel was het 'snuiven', dat 'in verschillende gele genheden' door jeugdige vakan tiegangers werd beoefend. 'Het is waarschijnlijk niet verboden, omdat het niet als gebruik van verdovende middeien is aan te merken. Wij zagen het gebeuren op het strand van De Koog, waar een groepje jongens een fles ether doorgaf. Het snuiven is niets anders dan het inhaleren van etherdamp. De snui ver giet iets van de vloeistof op de mouw van zijn jas of een zakdoek en snuift dan enkele malen zo diep mogelijk. Het gevolg is een soort bewustzijnsverlaging. Getuige de gelukzalig-weke uitdrukking van het gezicht moet het een korte luster varing zijn.' Avondklok VW-directeur J.W. Dekker verklaar de zich ernstig zorgen te msqn Ook hij was niet gelukkig met opening van Sarasani, dat 'mas jongeren' naar Texel lokte. Dek werkte aan een rapport waarin ervaringen van het seizoen v= den opgenomen. 'Er zullen buig gewoon drastische maatregé getroffen moeten worden, die n sommige kanten veel protest a len uitlokken. Maar daar mogeni niet voor wijken. De ervaringenn de avondklok op het kampeera rein Kogerstrand steunen mij daan Dat is een zege geweest. Er mensen geweest die vinden dat de vrijheid van de jeugd met mo aantasten. Ze zeggen: je bent: toch ook jong geweest? Maars raakt kant noch wal.' Dekker zei te hopen dat Texel rij W op dezelfde manier in de citeit zou komen als Terscheird waar kennelijk ook nogal wat os M last werd ondervonden en waarde gemeenteraad tot maatregelen la besloten om herhalingen te komen. Naast intensievere ptt controle en verplicht ingrijp»ai exploitanten van kampeerteaffl bij wanordelijkheden werden tingstijden ingesteld. 'Alle paö» friteskramen moeten om halfwas 's avonds gesloten zijn en alle hen cabedrijven om 12 uur.' In de slotalinea constateerde! verslaggever dat alles in het K moest worden gesteld om de sa atie het jaar erop te verbetert 'Texel steekt op dit ogenblik nog 1 vele opzichten met kop en scho n ders boven andere toenstengeb LC den uit. Het moet voor degen die het toerisme op ons e goed hart toedragen een ondrags ke gedachte zijn dat deze repu- ernstig wordt bedreigd door sier enkele honderden lieden, die gend jaar wellicht in veel grote getale terug zullen komen.' Joop Ron ding van de gemeente, heeft onze jaarlijkse begroting steeds positief beoordeeld. Texel staat niet onder preventief toezicht, zoals dat bij negen andere Noord-Hollandse gemeenten het geval is. In hun open brief stellen de onder nemers dat zij zich vooral zorgen maken over prioriteit en volgorde- lijkheid van de projecten. Beide punten zijn afgelopen voorjaar uit gebreid besproken door de Texelse gemeenteraad. Aangezien inmid dels alle drie projecten op gang zijn gekomen, en door ontwikkelingen in tijd planningen aangepast moeten worden, heeft de raad geaccep teerd dat er hierdoor overlappingen in de planning kunnen plaatsvinden. Als aanvullende maatregel is beslo ten de Texelse aannemers tijdig te informeren onder welke voorwaar den kan worden deelgenomen aan de drie kanjerprojecten. Gezien de planning is het niet zo dat er op één en hetzelfde moment een grote bouwput ontstaat. Overigens vindt de nieuwbouw plaats aan de randen van het dorp Den Burg, zodat toeristen en Texelaars er geen overdreven hinder van hoeven te ondervinden. De huidige staat van de oude herberg Eijercoogh kun je trouwens nu niet bepaald een visi tekaartje noemen. Voor het nieuwe gemeentehuis is bovendien afge sproken dat het aantal openbare parkeerplaatsen aan de Emmalaan in tact blijft. Voor de duidelijkheid volgt hier de planning: 1. hulpverleningsgebouw: start bouw februari 2006 gereed april 2007; 2. nieuw gemeentehuis: start september 2006 gereed janu ari 2008 3. uitbreiding OSG De Hogeberg: gereed augustus/september 2007 (vóór de aanvang van het school- jaar) De briefschrijvers maken zich voorts zorgen over het mogelijk hoger uit vallende krediet voor de OSG, als de raad zou kiezen voor een school gebouw op één locatie. Eerder (op 15 juni 2004) heeft de raad uitge sproken dat uitbreiding maximaal 7,2 miljoen euro mag kosten. De raad is inmiddels akkoord met een uitbreidingsplan op twee locaties, kosten 5,9 miljoen euro. Het Texelse bedrijfsleven krijgt volop kansen om van de nieuwe projecten te profiteren. De sector Bouw van het Texels Verbond van Ondernemers is door de gemeente geïnformeerd over de mogelijkheden om bij de projecten te worden betrokken. Hierover zijn afgelopen voorjaar twee avonden belegd waarvoor Texelse bouwon dernemers waren uitgenodigd. Daarbij hebben wij aangegeven dat de gemeente in het geval van grote projecten moet voldoen aan Euro pese regels van aanbesteding. Het Texelse bedrijfsleven heeft daar naast de kans om een flink graantje mee te pikken. Men heeft hierin ook een eigen verantwoordelijkheid. De kansen zijn er, het is aan de onder nemers om ze zelf te pakken. Bij alle drie grote projecten zijn er op onderdelen, bijvoorbeeld als leve rancier of als onderaannemer, voor Texelse bedrijven mogelijkheden om zaken te doen. Het college van B en W erkent dat de gemeente een verantwoordelijkheid heeft voor de werkgelegenheid op Texel. Mede hierdoor kunnen de gezamenlijke Texelse bouwbedrijven, die zich hebben verenigd in BUPS, binnen kort aan de slag met de nieuwe woningen in Den Burg-West en in de Volmolen. Tenslotte willen wij opmerken dat wij ons met kracht blijven inzetten voor een sluitende begroting en voor de realisatie van de genoemde grote projecten op Texel. Toevoeging: hedenmiddag (donder dag 11 augustus 2005) heeft een onderhoud plaatsgevonden tussen de heer Swanink (voorzitter TVO) en burgemeester mr. C.J. Gektö Pantekoek. Na afloop van het» helderende gesprek is afgesp ken dat alle ondertekenaars var open brief zullen worden uitof digd voor een gesprek. Zo eemo dig kan het dus ook... Gemeentebestuur van 13 p, namens të Burgemeester C.J. Gett Financiële informatie Hierbij de financiële informatie behorend bij de reactie op de brief van de ondernemersorganisaties DETV, LTO, JO Texel, KHN Texel, TVL en TVO. Onderstaande infor matie is besproken in de Texelse gemeenteraad. 1. Onjuistheden in de brief. a) Krediet OSG. Het krediet voor de bouw van de OSG is vastgesteld door de raad op 16 juni 2004. Het is dus niet correct dat het krediet voor de OSG nog niet is vastgesteld. Het op 16 juni 2004 vastgestelde krediet was als volgt opgebouwd: Algehele aanpassing en uitbreiding: €4.634.892 Aanvullend krediet uitdagende leer omgeving: €900.000 Vervangende huisvesting tijdens verbouw €415.000 Totaal beschikbaar gesteld: €5.949.892 Bij de kanjerprojecten was reke ning gehouden met een krediet van maximaal €7,2 miljoen, waarbij €0,5 miljoen vanuit de reserves van de OSG zou worden gefinancierd. Ten laste van de kanjerprojecten kon maximaal €6.700.000 gefinancierd worden. b) Meerkosten door nieuwbouw op één locatie. In onderzoek is de variant OSG- één locatie. Dit komt in se? ber in de commissie aan de c< SJ besluitvorming kan vervolgens oktober plaatsvinden. OSG op één locatie 1 investering van: €10.335.000 meerkosten ten opzichte var oorspronkelijke variant b*3 gen €4.385.108. Deze mee« ten worden opgevangen doof rente van de aan te trekken Ie" (thans ongeveer 3,75%) doff berekenen. In de kanjerproje- was gerekend met de gebruik» rekenrente (6%) welke de gem# aan zijn investeringen toerekent II 2. Financieel deel antwr en bijbehorende informatie. a) Planning nieuwbouw PHH trale hulpverleningspost, red) De voorgenomen start van de J van het PHH is 1 februan De datum van in gebruiknan* het gebouw is gepland op 2007. Dit uitgaande van n Eijercoogh. b) Financiële ruimte kanj De lasten van de kanjei ten zijn al financieel afged< begrotingsjaar 2003 was er de kanjerprojecten een stn. bedrag beschikbaar van €1.® Dit bedrag is voor circa t1 gefinancierd uit een begroting. Lees verder op P3-

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 6