I 1 - Waterstofproject op laag pitje gezet Texels Ce TEXELSE^COURANT TCA geregeld onder water door krap riool Herstel Wagemaker verloopt voorspoedig AMNESTY TEXELSE J couRANT Shell doet niet langer mee BEZORGERS ü-|nbaan' Drie keer overlast in zes weken links naar rechts: i/van SIGT vorme VERVOLG VAN PAGINA 1 Gehandicapten in het leven roepen om de egankelijkheid in winkels te bevor- len. Bedoeling is dat de prijs om de re aar wordt uitgereikt aan de win- i de het best toegankelijk is. ^ontwikkelingen op het gebied van rsoonsgebonden budgetten en de «szorg staan eveneens in de be- rgstelling van SIGT. Ook op die beden doen zich veranderingen erdoor de komst van de Wet Maat- jpelijke Ondersteuning. Verder sft de stichting ernaar om binnen bijzondere bijstand kosten ver- sd te krijgen die voortkomen uit n handicap en ze wil initiatieven (plooien om sport en spel voor rdicapten in de gemeente te iden en uit te breiden.' Jgend jaar gaat de stichting onder else WvG-gerechtigden een en- ;;e houden om van hen te horen zij vinden dat de WvG op Texel t. In aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen van dinsdag 7 maart volgend jaar wil SIGT het gehandicaptenbeleid ook onder de aandacht van de politieke partijen brengen. De groep bekijkt wat de partijen in hun verkiezings programma's hebben staan en ze la ter aanspreken op hun beloften. Platform SIGT heeft zich bij de gemeente aan gemeld als platform, zodat zij de ge meente als officieel overlegorgaan advies over het WvG-beleid kan ge ven. Op dit moment kent de ge meente een dergelijke lokaal platform niet, terwijl dat er volgens de WvG wel zou moeten zijn. Wethouder Annie Hin (Welzijn) heeft de bestuurs leden van de stichting uitgenodigd naar de volgende bijeenkomst van Texel Vitaal te komen, omdat de gemeenschapsraad van die organi satie bij de gemeente in beeld is als toekomstige cliëntenraad voor over leg over de WMO (en dus ook de WvG). Dat zou kunnen betekenen dat de SIGT zich aansluit bij de gemeenschapsraad om vervolgens gezamenlijk op te trekken. Volgens Van Barneveld hoeft dat echter niet zo te zijn. 'Als stichting hebben we een eigen verantwoordelijkheid en het gaat ons onder meer om de uit voering van het WvG-gedeelte. Wij hebben een breder belang'. Volgens Van Barneveld kan de ge meente onder meer op het gebied van efficiency winst boeken in het WvG-beleid. 'Als je nu bij de ge meente een aanvraag voor een voor ziening doet, laat die een adviseur van het Centrum Indicatiestelling Zorg komen die vervolgens advies aan de gemeente geeft. Als je een voorziening van 300 tot 400 euro aan vraagt. ben je meer geld kwijt voor dat advies dan dat de hele voorzie ning kost. En ook als je een eenvou dige herhalingsaanvraag hebt, bij voorbeeld voor een nieuwe rolstoel, moet zo'n adviseur komen, terwijl je in veel gevallen goed een herhalings recept kunt uitschrijven. Door op die overheadkosten te besparen, kun je meer geld overhouden voor daad werkelijke zorg. En dat is iets waar de gemeenteraad wat aan kan doen.' Speciaal voor het 25-jarig regerings jubileum van Koningin Beatrix heeft het Watersnoodmuseum in Ouwer- kerk een tentoonstelling ingericht met als thema Het Koninklijk Huis en de Watersnoodramp. De eigen collectie van het museum is daan/oor aange vuld met foto's uit het bezit van heemkundige kringen, archieven en particulieren zijn er foto's uit het ge hele rampgebied. Veel materiaal is voor het eerst te zien. Dankzij de medewerking van deze krant zijn ook Texelse beelden in de expositie op genomen. De tentoonstelling is de hele Zeeiandmaand september te zien. International De bouw van een waterstof installatie bij EcoMare en de reali satie van een kleine waterstof economie op Texel is op een laag pitje komen te staan. Energie onderzoek Centrum Nederland (ECN) in Petten moet eerst op zoek naar een nieuwe financier, omdat Shell niet meer meedoet. De kans dat het project in 2006 wordt uitge voerd, is klein geworden. De oliemaatschappij was betrokken bij een haalbaarheidsonderzoek dat in mei werd gepresenteerd en de basis vormt voor een daadwerkelijke uitvoering van de plannen. Volgens Shell-woordvoerder Henk Bonder zou het meebetalen aan de haalbaarheidsstudie de enige bij drage van Shell aan het experiment zijn en het is nooit de bedoeling ge weest verder mee te gaan.'En dat hebben we van begin af aan duide lijk gemaakt. Shell Hydrogen, een organisatie binnen Shell die zich met de ontwikkeling van waterstofenergie bezighoudt, heeft al een paar eigen demonstratieprojecten lopen en daar houden we het bij.' Tot die projecten behoren onder meer stadsbussen in Amsterdam en Luxemburg die op waterstof rijden. Volgens Bonder betaalde Shell mee aan de haalbaarheidsstudie, omdat het mogelijk was via de zogeheten Stichting Shell Research een finan ciële bijdrage te leveren. 'Maar dat was geld uit een ander potje. Daarna hield het voor ons gewoon op.' Uit de haalbaarheidsstudie kwam naar vo ren dat de bouw van een installatie voor opwekking van energie uit wa terstof €1,3 miljoen zou kosten. Uit breiding van de installatie met een waterstoftankstation voor voertuigen en een afvangstinstallatie voor her gebruik van koolstofdioxide zou in totaal €5 miljoen gaan kosten. Een woordvoerder van ECN wil met ingaan op het gegeven dat Shell al van tevoren had aangegeven zich na de haalbaarheidsstudie terug te trek ken. 'Dat is niet relevant. Relevanter is de vraag hoe we aan nieuwe finan ciers komen.' Volgens hem is ECN er niet blij mee dat Shell niet meer mee doet. De oliemaatschappij was een belangrijke beoogde partner. De ge meente, de Stichting Duurzaam Texel, overheidsinstelling Senter- Novem, Air Products (wereldleider op het gebied van waterstof voor de in dustrie) en ingenieursbureau Tebodm zijn de andere betrokken partijen in het project. Volgens de ECN-woord- voerder worden met hen nog ge sprekken gevoerd en is het te vroeg om daarover uitspraken te doen. Wanneer het project alsnog van start zou kunnen gaan, is niet te zeggen. Het ECN liet eerder weten dat vóór de start van het project op het eiland eerst informatieavonden over water stof worden belegd. Volgens adjunct-directeur Anton Hurkens van EcoMare blijft het cen trum voor wadden en Noordzee be schikbaar als locatie voor een waterstofinstallatie. 'Maar we moeten er niet financieel zwaar door worden belast.' Volgens Hurkens zou de bouw van de installatie gecombi neerd kunnen worden met de aan staande verbouwing van de buiten bassins voor de zeehonden. Texel kwam in 2003 bij ECN in beeld voor de realisatie van een kleine waterstof economie, nadat vertegenwoordigers van ECN en de gemeente elkaar op een symposium van Duurzaam Texel hadden ontmoet. De ingebruikname van de werelds eerste waterstof- pomp in de IJslandse hoofdstad Reykjavik was toen een gespreks onderwerp. 'aam Heerwaarden 4n van Heerwaarden Heerwaarden Wtlon Hin toon Kramer •"ine Standaart to Huisman Inn Tongele tUrhorst Betsema ««Bakker Siersma der Velden toiin Krotje tony Plaatsman Mn lap tonrt-Jan Hin tónny Hin Broekman totke Meijer (jrocn 'ZwarLsJexels in het harL, Route Den Burg A. Den Burg Al. Den Burg B. Den Burg C. Den Burg D. Den Burg E. 'to van Es Den Burg F. Mn van Heerwaarden De Zes, Bg. Houtstraat, Houtweg, Witte Kruislaan, Kogerweg/Kogerstraat 1-57/2-74 Jan Reystraat De Mars (oudste deel en fase 3), Spinbaan De Mars v.a. Buytengors, Sluyscoog, Verlaet, Korfbaeck, Duykerdam, Middelton Oudeschild - dorp Oudeschild - Noord Den Hoorn De Koog, Bosrandweg t/m 227, Pijpersdijk, Pontweg ?34 en 236, Ruigendijk, Mienterglop vanaf 41 De Cocksdorp Oosterend De Waal Westerweg, Akenbuurt, J. Ayeweg, Hemmerkooi Keesomlaan vanaf 45, Pontweg 72 - 95, Leemkuil, Zuid-Haffel, Waterweg, Driehuizen Nieuwlanderweg Midden-Eierland, Hoofdweg, Slufterweg, Oorsprongweg, Stengweg, Limietweg Eierland, Postweg, Oorsprongweg, Hollandseweg, Muyweg to*t0 Boon Vuurtorenweg/Krimweg/Roggeslootweg Boon-Dijker Het Noorden ton Bremer Oost toopman-Grit Spangerweg, Marsweg, Kadijksweg, Hallerweg. Ongeren. Meiertebos, (Waalen)burgerdijk, Veenselangweg. Oostkaap, Zevenhuizen •Hessel Stapersma Hogeberg, Reijer Keijserstraat, Hallerweg 51/55, Schilderw. 160-222, Wezenland, Zuidhaffel 49 't Horntje, Pontweg 1-68 Rozendijk, Smitsweg Gasthuisstraat vanaf 82, Gerritslanderdijkje, Grensweg, Pontweg 98-110 Californiëweg, Pontweg 123-224, Bosrandweg v.a. 516, Pelikaanweg Kogerweg De Kaai, Genteweg 1-6 even Hoornderweg, Hemmerweg, Emmalaan v.a. 66, De Grie Slufterweg/Zanddijk J '■wpi m «Ltyen Winter W 'toine Veeger «lieK M «sb, V toinal kl ilin 31 25 73 31 55 79 31 20 38 31 51 66 31 53 54 31 47 61 31 40 30 31 73 44 31 53 65 31 89 60 31 93 66 31 16 53 «Hit Krab tony Goënga tot Witte tos Bakker ,!nna Hooyschui to Burg A: Stichting Zorgcentrum Texel, Beatrixlaan 1-39 oneven/2-58 even. Binnenburg, W.P.V. Cuyckstraat, Elemert, Gasthuisstraat 1-38, Gravenstraat, Groeneplaats, Hogerstraat, "THollandstraat. Hotlewal. Kantoorstraat. Keesomlaan 9-39; Molenstraat Molendwarsstraat. Schilderend 6 en 10, Stenenplaats, Vismarkt, Vogelenzang, Warmoesstraat, Weststraat. Pater Witteplein, Zwaanstraat. "9*1: Beatnxlaan 41 t/m 143 oneven, Noordwester, Schoorwal. Vaargeul. Golfslag. B. Zeebnes. Duinreep. "IB- Achterom Bernhardlaan 50-...even en 63-121 oneven Binsbergenstraat. Brouwer Awiftstraat. Marelstraat. Starkenburgh, Thijsselaan, Waalderstraat 45-86, Wilhelminalaan 50-120 even, Witsterstraai. C; Beatrixlaan K5-...oneven en 60- ..even. w. van Beierenstraat. Boogerd. Jan Gasthuisstraat 33-43 oneven en 44-76 even, Jonkerstraat. Kogerstraat 59- oneven ""3D: Wilhelminalaan 1-35 oneven 2-48 even, Julianastraat. Burdetstraat. Mr. Kraaistr., J~"®aan 1-61 oneven en 2-48 even, Tjakkerstr., Lieuwstr.. Hof van Geus "*9G Bernhardlaan 123-... oneven. Maricoweg, Schoonoordsingel. Waalderstraat 2-48 even «leven, Wagenmakerstraat. 1-44. Haffelderweg, Keesomlaan 1-7; Schilderend 1-143 oneven en 20-146 21-27. Commandeurssingel, De Wittstraat, Heemskerckstraat, Schilderweg 249-296, Haven, Barendszstraat, Laagwaalderweg en Mieland. Geen krant gekregen? Bel uw bezorger Tentoonstelling watersnoodramp vlak aan de Mancoweg en de Spin baan is één van de oorzaken van de problemen. Doordat er de laatste tijd is bijgebouwd, moet er meer regen water tegelijkertijd worden afgevoerd. Een overstort die in het verleden al eens aan de Spinbaan (in de buurt van Maarco Bouw) werd aangelegd om wateroverlast aan de Maricoweg te verhelpen, is volgens de gemeente niet meer afdoende. Volgens een woordvoerder ligt het riool aan de Maricoweg 'te vlak' waardoor er in het verleden ook al problemen waren. De rioolbuis aan de Maricoweg heeft een diameter van 3 centimeter, die richting de Waalderstraat overgaat in een buis met een diameter van 4 cen timeter. 'Wij zitten hier aan het einde van de buis en daar loopt het met meer weg', aldus De Kruif. De ge meente beaamt dat de doorsnede onvoldoende is. De aanleg van een nieuw gescheiden rioolstelsel aan de Maricoweg moet een einde maken aan de overlast. De gemeente wil dit najaar met de werk zaamheden beginnen. In de plaats van het veertig jaar oude riool komen een nieuw stelsel voor de afvoer van vuilwater (met een doorsnede van 3 centimeter) en een apart stelsel waar mee regenwater rechtstreeks naar de sloot bij Maarco Bouw wordt afge voerd. De buizen in dat stelsel krijgen een doorsnede van 5 tot 7 centime ter. De Kruif en Poedezijn benieuwd 'We hopen dat iedereen bereid is zijn pand aan dat nieuwe stelsel te kop pelen, want dan kan het werken.' De gemeente probeert volgens de woordvoerder nog deze week met de ondernemers van de Maricoweg om tafel te gaan om over de riolering te praten 'Dan willen we het ook met een over de groenvoorzieningen heb ben. Dan slaan we twee vliegen in een klap.' Gewond bij fietsongeluk Een 57-jarige vrouw uit Oudeschild is vnjdagochtend op de kruising van het Skillepaadje met het Doolhof in het Hogeberggebied gewond geraakt. De vrouw, die op het Skillepaadje richting het Doolhof reed, viel nadat ze door een 48-jarige fietster uit Den Burg werd geraakt. Zij draaide in te gengestelde richting vanaf het Dool hof het Skillepaadje op en nam daar bij de bocht iets te ruim. De 57-jarige vrouw liep vermoedelijk een arm breuk op. Ze werd door de ambu lance naar het ziekenhuis gebracht. Computerapparatuur staat er uit voorzorg op pallets en de hand doeken liggen voor het grijpen. Bij het Texelse Centrum voor Automa tisering in Den Burg staan ze de laatste tijd meteen op scherp als het begint te regenen. Vrijdag middag liep het bedrijf aan de Maricoweg voor de derde keer in zes weken onder water. De riolering aan de Maricoweg heeft moeite het regenwater op tijd weg te werken en dat merken ze bij TCA. 'Op 4 juli hebben we wateroverlast ge had, op 27 juli was het raak en nu weer', vertelt Fred Poede als de grootste hoeveelheid water is afge voerd. Tot ongeveer vier centimeter hoog stond het water in het bedrijf. Een gevolg van de heftige regenbui die aan het begin van de middag viel. 'En dan hebben we het ook nog vijf tien keer gehad dat het maar net goed ging.' Volgens Rime de Kruif gaan ze soms zelfs 's nachts als het regent voor de zekerheid al naar het pand om nieuwe overlast voor te zijn. 'Dat zijn die keren geweest dat het net goed ging.' De schade loopt in middels in de duizenden euro's. De gemeente (verantwoordelijk voor de riolering) heeft de schade bij haar verzekering geclaimd, maar TCA heeft tot nu toe geen schadeloosstel ling ontvangen. Volgens een woord voerder van de gemeente heeft de verzekering de zaak nog in onder zoek. De toename van het bedrijfsopper- ?f afdoende meer worden afgevoerd. TCA kampt met (Foto TCA1 rco ae Graat, Fred Wassenborg, Gelem Jansen, Dick van Barneveld en Gerard Kruithof die gezamenlijk het be- DINSDAG 23 AUGUSTUS 2005 De werkzaamheden aan het herstel van één van de motoren van de Dok ter Wagemaker verlopen naar tevre denheid. Nadat de krukas van de Caterpillar enige weken geleden schade opliep als gevolg van een defect lager, is de motor uit het schip getakeld. Vorige week dinsdag is de nieuwe krukas op de werf geariveerd en dezelfde dag nog in de motor ge monteerd. Donderdag is de motor weer op zijn fundatie geplaats waarna begonnen werd met het monteren van de zuigers en dnjfstang lagers. Vrijdag zijn de cilinderdeksels geplaatst. In het weekend is doorge werkt zodat het nu weer een com plete motor lijkt. De overige werk zaamheden vergen nog een groot deel van deze week. Er wordt door de monteurs in twee ploegen gewerkt. De verwachting is dat de herstel werkzaamheden deze week worden voltooid en dat ook andere afwijkin gen en tekortkomingen die aan het schip waren geconstateerd dan zijn verholpen TESO-directeur Rob Wor tel gaat ervan uit dat er eind deze week of begin volgende week een proefvaart kan worden gehouden, waarna het schip officieel aan de bootdienst kan worden overgedra gen. Aanluitend zal de Dokter Wagemaker definitief koers zetten naar Texel. Het is niet de bedoeling om er meteen al volgens dienst rooster mee te varen, medewerkers worden eerst getraind in de omgang met het schip. Plan is om hiermee op dinsdag 13 september van start te gaan. Zaalvoetbal programma Woensdag 24 augustus Zaaldienst Jelleboog 17.00 RAB d1 -Klif d1 RAB 17,45 De Knm d1-ZDH d1 De Knm 18.30 De Knm c2-Klif c1 PHoogendijk 19.20 Jelleboog 4-De Koog 2 Hoogendijk 20 10 Texel 8-De Koog 3 P. v. Putten 21.00 Klif 3-De Knm 6 P. Douma 21.50 Mantje 3-RAB 1 P. Douma Donderdag 25 augustus Zaaldienst Klif 18.00 Klif c2-De Koog mc2 Franchimon 18,45 Klif4-Texel7 T Franchimon 19.35 Sportshop 2-De Krim 3 P. v Putten 20.25 Texel 9-Klif 5 P. v Putten 21.15 De Koog 1-De Krim 4 J. v. Beek 22.05 Klif 2-Jelleboog 3 J. v. Beek Vrijdag 26 augustus Zaaldienst Oosterend 17.15 De Koog c1-De Krim c3 T Bakker 18.05 Oosterend 3-Texel 5 B T Bakker 19.00 Jelleboog 1-Mantje 1 P. Hoogendijk 19.55 Oosterend 1 - Jelleboog 2P. v. Putten 20.45 Sportshop 1-De Krim 2 T Arnout 2135 Klif 1-Texel 3 W. Sangers 22.25 De Knm 1-Oosterend 2 J. v. Beek Bekerwedstrijden Vrijdag 9 september 17 15 Klif c2-Klif cl P v. Putten 18.05 Oosterend 3-Jelleboog 5 T Bakker 19.00 Klif 1-Pellor/OP1 Beker 19.30 Texel'94 1-Pellor/OP 1 Beker 20.00 Klif 1-Texel'94 1 Beker 20.45 Oosterend 1 -De Krim 1 W. Sangers 21.35 Jelleboog 2-Oosterend 2 P. Hoogendijk 22.25 Sportshop 1-De Krim 2 T, Arnout Jelleboog 1 en Mantje 1 spelen in Quelderduyn (A) Den Helder 19.10 Mantje 1-Old Stars 1 Beker 19.40 Jelleboog 1-Mantje 1 Beker 20.10 Jelleboog 1-Old Stars 1 Beker Zaalvoetballers trappen weer af Woensdag gaat de zaalvoetbal competitie weer van start. Traditio neel gebeurt dit met beker wedstrijden en de supercup. Het is het begin van een lang seizoen waarin door meer dan 600 zaal voetballers bijna 800 wedstrijden zullen worden gespeeld. Nieuw dit seizoen is de deelname van een Texels team (Texel '94 1aan een competitie met teams van de overkant. De thuiswedstrijden worden op vrijdagavond gespeeld en begin nen om 19.00 uur. Woensdag is de vaste (thuis)speeldag voor de dames van Klif, die met twee teams aan de competitie van de HZVO (Den Helder) deelnemen. In de Texelse competitie kan het er. zeker in de hoofdklasse, wel eens spannend aan toe gaan. Door de vele overschrijvingen (meer dan 50) is de kracht van sommige teams niet goed in te schatten. Er zijn clubs die spelers hebben verloren aan een team dat aan de overkant gaat spelen. Toch lijkt de kampioen van vorig seizoen. Mantje 1 (vorig seizoen Mantje 2), de grootste favo riet. Andere kanshebbers voor de ti tel zijn outsider Jelleboog 1 en Oosterend 1. dat in de afgelopen jaren goed meedeed om de titel, maar elk seizoen wel een mindere periode doormaakte. Verder De Krim 1dat geheel bestaat uit spelers die vong seizoen in ZDH 1 speelden, Texel 3. dat zich heeft versterkt met diverse spelers van Mantje 1 van vo rig seizoen en Klif, dat ondanks het vertrek van bepalende spelers moge lijk weer een rol van betekenis kan spelen. De eerste krachtmeting is komende vrijdag als Jelleboog 1 en Mantje 1 het tegen elkaar opnemen in de strijd om de supercup. Deze wedstrijd begint om 19.00 uur. De beschadigde krukas wordt via een speciaal luik voor transport delen uit de machinekamer verwijderd. grote onder- Na demontage wordt de gerepareerde motor weer op de fundatie neergezet. Technici bezig met het vastpompen van de lagers van de hoofdas.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5