SVO, De Koog en ZDH nieuw in zesde klasse Veteraan Koning jaagt op vierde titel met Texel'94 TEXELSE CouraNT 'Zolang mijn lichaam het toestaat, ga ik door' Texelse voetbalclubs kennen alleen elkaar Texel'94 te sterk voor SV De Koog Een beeld uit één van de derby'-; van vorig jaar. ZDH-speler Ivar van Elk probeert routinier Hans Witte van Sf Oosterend af te troeven. DINSDAG 23 AUGUSTUS 2005 Enthousiast en met frisse moed, maar ook onzeker over hun kansen in de zesde klasse, hebben de voetballers van de eerste teams van SV Oosterend, SV De Koog en ZDH zich de afgelopen weken aan de eerste trainingen voor een nieuw seizoen onderworpen. Op Kaagvogels na, die ook in de in middels opgeheven zevende klasse uitkwam, troffen de Texelse teams vorig seizoen alleen elkaar. 'Het is koffiedik kijken. Alles is open, maar dat maakt het alleen maar leuk', vindt Hans van der Park, trainer van De Koog. De selectie van De Koog is het minst veranderd van de drie Texelse zesdeklassers, die overigens geen van alle spelers naar Texel'94 zagen vertrekken. Afvallers waren er niet, terwijl Tristan Ellen (uit het tweede elf tal van Texel'94) en Bart-Jan Grisnigt (A-junioren Texel'94) zijn toegevoegd aan de spelersgroep. 'Zij kunnen zich meten met de anderen en zorgen daardoor voor verbreding van de se lectie, die toch al niet krap was. Dat is belangrijk, omdat we ook weer met een tweede elftal spelen', vertelt Van der Park. De Koger trainer kijkt tevreden terug op het afgelopen seizoen. 'Ik ben niet heel kritisch geweest. Het was een leerjaar. Belangrijk was vooral dat we het leuk hadden met elkaar. Daar zijn we in geslaagd.' Ook in sportief op zicht deden zijn spelers het niet slecht. 'Het was leuk geweest als we een periodetitel hadden gepakt. Maar een must was het niet. We zijn er dichtbij in de buurt geweest en heb ben tot het laatst bovenin de ranglijst meegestreden. Met de vijfde plaats hebben we het uiteindelijk prima ge daan.' Wat hij moet denken van het komend seizoen, weet Van der Park niet. 'Het zijn bijna allemaal nieuwe tegenstan ders. Watervogels ken ik een beetje. Ik weet dat er een paar spelers zijn weggegaan, maar voor hetzelfde geld hebben ze er een paar goede voor in de plaats gekregen. Ik denk dat het een leuke competitie kan wor den. En dat de derby's nóg interes santer worden, omdat de krachts verschillen kleiner zijn geworden.' Wat de doelstellingen betreft, is Van der Park voorzichtig. 'Als we het linkerrijtje (de bovenste helft van de ranglijst, red.) halen, mogen we heel tevreden zijn. En we willen araaa de beste van de Texelse clubs worden. Want die strijd is en blijft toch een competitie in een competitie.' De selectie van De Koog telt 29 spe lers voor twee teams: Steven van Beek, Arjan van Benthum, Marcel Boone, Pieter List, Roelf Siebinga, Pim Siebinga. Ben Siebinga. Jord Hilstra, Eddy Witte, Danny van der Park, Maurice de Groot, Arnold Kaercher, Andries Kuip. Wouter Kuip, Tristan Ellen, Joris Ellen, Bart-Jan Grisnigt, Yoni Houwing, Peter Koorn, Marcel Gieles, Dave Dijkstra, Ene Bakker, Stefan van 't Noordende, Wim Ridderinkhof, Kevin de Waard, Willem Rinsma, Andreas Schraag, Ab Middelkoop en Bart Riegman. Afscheid Oosterend eindigde vorig seizoen op de vierde plaats en was daarmee de sterkste van de Texelse clubs in de zevende klasse. Dat resultaat herha len, zal niet meevallen, want trainer Jitze Beintema heeft van verschei dene ervaren spelers afscheid moe ten nemen. Spits en goaltjesdief Ad Guldemond en keeper Marco Daal der zijn gestopt, Bob Witte is naar Nieuw-Zeeland vertrokken om er een jaar rond te trekken en zijn jongere broer Pim volgt hem binnenkort. Daar tegenover staat de terugkeer van Alexander Witte, die langdurig geblesseerd was. Barry Koning maakte de overstap van de A-junio ren van Texel'94. Bovendien ver wacht Beintema vaker dan afgelopen seizoen een beroep te kunnen doen op routinier Hans Witte. Toegevoegd uit het tweede elftal is spits Arjan Kiewiet. 'Als hij nog wat fitter wordt, is hij nóg gevaarlijker dan hij al is.' Vaste reserves zijn junioren Marcel Zegers en Steef Witte, die vorig sei zoen al hebben kunnen wennen aan het niveau van het eerste elftal. Beintema verwacht een zwaar sei zoen voor SVO. 'We zijn in een moei lijke klasse terecht gekomen, met al lemaal oud-kampioenen. Leuk om eens nieuwe tegenstanders tegen te komen, maar we zullen minder mak kelijk winnen dan vorig jaar, verwacht ik. Maar goed, mijn spelers zijn alle maal een jaartje ouder en hopelijk ook wat slimmer.' Dat de Texelse clubs opnieuw in de zelfde poule zijn ingedeeld, wordt ook door Beintema toegejuicht. 'Het zijn nooit de makkelijkste wedstrijden. Trainer Texel'94: nog geen oordeel Fred Dekker, opvolger van John Rep bij Texel'94, wil in tegenstelling tot zijn collega's van de andere clubs nog niets zeggen over het komend sei zoen. 'We hebben pas een paar keer getraind. Ik begin net een beetje te ontdekken hoe iedereen voetbalt, maar het is te vroeg al een mening te vormen. Sommige jongens zijn op vakantie. Die heb ik zelfs nog nooit gezien.' Om dezelfde reden wil Dek ker, die de afgelopen seizoenen HCSC uit Den Helder trainde, nog geen lijstje met selectiespelers ge ven. 'We hebben nu één grote groep voor drie teams. Daarvan komen er tussen de zestien en twintig in aan merking voor het eerste elftal. Wie dat zijn, vertel ik pas in de week voor de competitie begint.' Het bekerduel tussen De Koog en Texel eindigde zondag in een over winning van 1-4 voor de bezoe kers. Beide teams waren vanaf het begin aan elkaar gewaagd en ga ven de keepers nauwelijks iets te doen. Texel behaalde een ver diende overwinning, maar mocht zich hierin geholpen voelen door De Koog, dat de eerste twee treffers cadeau gaf. Al aan het begin van de wedstrijd kreeg Ben Siebinga van De Koog een kans, maar hij kopte over. Het eerste doelpunt viel na twaalf minuten toen De Koog de eerste tegentreffer te in casseren kreeg. Eddy Witte speelde een hoge terugspeelbal op keeper Steven van Beek, die de bal op de borst nam, maar te ver van zich liet afspringen. De gretige Stefan Vla ming was er eerder bij en schoot in de draai direct op het verlaten doel. De bal leek voorlangs te gaan. maar de alerte Joey van der Vis tikte hem er alsnog in. Vijf minuten later kreeg De Koog aan de andere kant van het veld een riante kans op de gelijk maker. Na een overtreding op Arnold (Kets) Kaercher plaatste Eddy Witte de bal hoog in het strafschopgebied. Deze werd vervolgens door Maurice de Groot doorgekopt en belandde bij de vrijstaande Marcel Boone, die van schrik over schoot. In deze fase speelde het spel zich vooral op het middenveld af, maar door het stuwende werk van Marcel Ris en Marco Koorn speelde Texel iets verder naar voren. Dit mede om dat De Koog steeds vanuit de verde diging probeerde op te bouwen, waardoor er weinig ballen bij de voor hoede aankwamen. Toen Texel'94 in de persoon van Stefan Vlaming dreigde door te breken, wist Pieter List met een omhaal redding te bren gen. Hierbij raakte hij het hoofd van Vlaming, die na een korte blessure behandeling weer verder kon. Na 25 minuten kwam Texel via een penalty van Marcel Ris op 0-2. Keeper Van Beek kwam onnodig ver uit zijn doel en liep deTexel-speler net binnen de rand van het strafschopgebied on deruit. Enkele minuten later kreeg Arnold (Kets) Kaercher een uitste kende kans. Op aangeven van Maurice de Groot kon hij alleen door gaan en uit een moeilijke positie hard inschieten. Keeper Dennis Schouws- tra wist de inzet echter eenvoudig te stoppen. Na een half uur werd het 0- 3 toen de Koger verdediging niet alert reageerde op een snelle uitval van Texel. Marcel Ris kon alleen op keeper Van Beek afgaan en wist deze met een schuiver te passeren. Pas tien minuten voor de rust kreeg Van Beek het eerste echte schot van Texel te verwerken. Een inzet van de sterk spelende Ris was echter geen pro bleem. De laatste actie voor de rust was een doelpoging van Texel. Joey van der Vis zag zijn inzet net langs de verkeerde kant van de paal gaan. In de tweede helft hadden beide de fensies de zaak goed onder controle en gebeurde er aanvankelijk niet veel. Na een klein kwartiertje dreigde Kaercher namens De Koog door te breken, maar Ralf Koning trok hem aan zijn shirtje, waardoor Kaercher tegen de grond ging. Dit leidde tot een vrije trap, door Eddy Witte hoog voor de doelmond geplaatst. De bal werd door een verdediger half ge raakt en belandde bij 'Kets', die te gen keeper Schouwstra opkopte. In de rebound wilde hij alsnog intikken, maar hij werd door de keeper vast gehouden. De toegekende penalty weid door Marcel Boone onhoudbaar ingeschoten (1 -3). Tien minuten later besliste Marcel Ris het duel met een harde vrije trap. Kort hierna bereikte keeper Van Beek met een zeer verre uittrap de snelle Maurice de Groot, die de verdediging te snel af was en alleen op keeper Schouwstra af kon gaan. Vanaf de rand van het straf schopgebied haalde hij uit, maar Schouwstra pareerde de harde inzet. De bal kwam bij de meegekomen 'Kets', die van dichtbij over knalde. In de slotfase kreeg Texel'94 nog enkele kansen, maar Leon Zijm trof de lat en Marcel Ris schoot naast. Woensdag speelt De Koog uit tegen Flevo (18.45 uur). ledereen mag altijd wel heel cool en zelfverzekerd doen, de spanning speelt zeker mee. Maar voor het pu bliek is het altijd wel erg leuk. Wij zouden graag weer eens winnen van ZDH, want dat is alweer een tijdje Ralph Koning stopte met voetbal len toen hij drie kampioenschap pen op zak had. Het moest afgelo pen zijn met de dagelijkse naweeën die hij ondervond van een zware beenbreuk. Door omstan digheden staat de 35-jarige jeugd trainer van Texel'94 toch weer 'in de wei', op jacht naar zijn vierde kampioenschap met de club uit Den Burg. Gedrevenheid kenmerkt de routinier Koning. 'Ik erger me als het niet fanatiek genoeg gaat, daarom kan ik niet bij de veteranen spelen. Ik wil alleen in het hoogste team. Bijna met zekerheid durf ik wel te zeggen dat het volgende afscheid definitief is.' Het eerste kampioenschap dat Ko ning meemaakte, was onder trainer Gerrit Asselman. Door deze presta tie wist SV Texel in het seizoen 1988/ i te promoveren naar de derde Omdat veel spelers door hun (seizoens)werk weinig tijd hebben, is de opkomst bij de trainingen nog niet al te groot geweest. Om dezelfde re den heeft SVO zich met aangemeld voor de bekercompetitie. Waarschijn lijk wordt wél een oefenwedstrijd te gen Texel'94 gespeeld. De selectie van Oosterend telt (inclu sief Pim Witte) 18 spelers: Wouter van Strien, Jan Bloem, Michel Heibuurt, Bart Tuitman, Ed de Vries, Rinse Douma, Rutger Zoetelief, Alexander Witte, Arjan Kiewiet, Ger Vlaming, Sil van Dijk, Chris de Vries, Hans Witte, Pim Witte, Barry Koning, Niek Kooger en A-junioren Marcel Zegers en Steef Witte. Oude nest De selectie van ZDH, dat in 2006 het 75-jarig bestaan viert, is groter dan vorig jaar. Verdedigers Erwin Klein- veld'en Mark Keijzer zijn wegens hun werkzaamheden bij TESO gestopt, maar speelden afgelopen seizoen toch al weinig. Michiel Dekker keerde na een jaar in het eerste elftal van Texel'94 te hebben gespeeld terug op het oude nest. Ook Arjen en Maurits Lap, zoons van voorzitter Jaap Lap, voetballen komend seizoen weer in Den Hoorn, waar ze beiden als jeugd speler actief waren. Bij Texel'94 speelden ze in het tweede elftal res pectievelijk bij de A-junioren. In hun kielzog kwam junior Jeroen Backer mee. Trainer Leen van Elk is blij met hun komst. 'Ik vind het opvallend dat niet meer jonge jongens van Texel'94 de overstap naar één van de kleinere clubs maken. Ze vinden hei een stap achteruit, terwijl het er juist één voor uit is. Van het spelen in een eerste elf tal word je alleen maar sterker. Daar door is de weg van de kleinere clubs naar het eerste elftal van Texel'94 vaak korter dan vanuit de jeugd van Texel'94 zelf. Dat is in het verleden vaak genoeg gebleken.' Een forse tegenvaller voor Van Elk is dat hij voorlopig geen beroep kan doen op de zieke aanvoerder Bernard Ipenburg en op Daan van der Slikke, die op een knieoperatie wacht. 'Toch zijn we in de breedte sterker gewor den. Alleen hebben we meer aanval lers dan verdedigers. Dat betekent dat sommige jongens genoegen zul len moeten nemen met een andere positie. Het is niet anders.' Opvallend was dat Michiel Dekker, twee seizoe nen geleden nog topscorer voor de Hoornders, in de oefenwedstrijd te gen Texel'94 2 vrije verdediger speelde. 'Als Bernard Ipenburg weer beter is. speelt hij daar gewoon. Maar zolang dat met het geval is, zullen we moeten improviseren. Ik ben er nog niet helemaal uit wat de beste oplos sing is', vertelt Van Elk, die de laat ste weken als bouwvakker ook veel tijd en energie heeft gestoken in de bouw van de nieuwe kleedkamers. 'Die kleedkamers zijn belangrijk voor de club. Ik ben ook blij dat het met de jeugdafdeling veel beter gaat dan een paar jaar geleden. Daar houd je het eerste elftal voor draaiend. Ik hoop dat het daardoor weer een beetje gaat leven.' Een voordeel vindt Van Elk dat ZDH niet meer zover hoeft te reizen voor de uitwedstrijden. Clubs als Knollen dam en GSV uit Grootschermer zijn in een andere poule ingedeeld. 'Dat levert je meer voorbereidingstijd op. Tegen Knollendam was het omkleden en bijna meteen beginnen, zonder knappe warmmg-up. Dat heeft ons punten gekost.' Veel waarde hecht de Hoornder trainer aan een goede sfeer. 'We willen allemaal dat we over een paar jaar nog steeds bestaan. Als de neuzen allemaal dezelfde kant op wijzen, kunnen we het ook de betere van de fysieke problemen was een eerder op het voetbalveld opgelopen beenbreuk. Kuit- en scheenbeen bra ken in een duel en inwendige bloedin gen zorgden voor een traag herstel. Omdat de pijntjes bleven, besloot de voetbalveteraan te stoppen. Koning: 'Ik werd coach van het tweede elftal, maar ik deed met die jongens het zelfde als wat ik als jeugdtrainer doe: meetrainen. Daardoor werd ik steeds fitter en begon het op een gegeven moment toch weer te kriebelen. De komst van trainer John Rep was voor mij een mooie uitdaging om te kijken hoe ver ik kon gaan. Zoals altijd zocht ik mijn grenzen op en deze keer wilde ik kijken waar het schip zou stran- klasse. 'Dat was mijn eerste jaar bij den.' Texel. Met mijn broer Erwin kwam ik Onder Rep was Koning al snel weer als achttienjarige over van Ooster- een vaste kracht, al liet hij zich ook end, nadat we waren gevraagd door wel eens voor het einde van een wed- Simon Brand. Erwin kwam gelijk bij strijd wisselen. 'Het heeft weinig zin het eerste team in de spits te spelen door te lopen, als je er helemaal door- en ik mocht in mijn eerste jaar vooral heen zit. Nu nog moet ik iedere och- in het tweede. Na mijn eigen wed- tend rekken en strekken voordat ik de strijd kon ik dan op de bank bij het trap afloop. Je herstelt gewoon min- eerste elftal en vaak mocht ik wel een der snel na trainingen en wedstrij- kwartiertje meedoen. Mijn aandeel in den.' dat kampioenschap was niet zo Koning denkt er echter niet aan zich groot, maar ik had dan ook te maken definitief te laten vervangen door een met goede oudere spelers als Rob jongere voetballer. 'Zolang mijn van der Stap, Simon Brand, Koos lichaam het toestaat, ga ik door. Maar Tjepkema en Paul van Exel. Op mijn eigenlijk zou dit mijn laatste jaar moe positie, rechtsbuiten, stond Rien ten zijn. Ik wil niet arrogant overko- Brouwer. Overigens is van dat team men, maar er moeten jongens door alleen reservedoelman Ronald Bies- stromen die beter zijn dan ik. Dan boer nog actief, als veldspeler bij stap ik wel aan de kant. Ook dit jaar denk ik dat ik een vaste plaats haal. kon je in de eerste oefenwedsti terugzien.' Met ingang van dit seizoen besd Texel'94 ook over een derde selecl elftal, dat bestaat uit doorgestrooir A-junioren. 'De overgang jeugdteams liet nog wel eens te we sen over. Voor het eerste team ziefl alleen Tim Kedde en Pim de Lugtji aanmerking komen. En ik verwa wel wat van Jeneesh Ponniah, heeft de goede instelling.' Koning is teleurgesteld dat aanwJ. vanuit de buitendorpen te v overlaat. 'Het irriteert me wel eensd^ jonge jongens van de andere cl niet bij Texel komen voetballen. l| snap heus wel dat de verbondenhei, met het dorp groot kan zijn. Erwiner ik zijn er ook aardig door achtervolg: Maar er is een moment dat je voj jezelf moet kiezen, ook al gun ik te elke club dat ze bestaan. Als je ce)n beste bent, moet je het hoogste pro- beren te bereiken in je sport. Ik der< -feu dat spelers het lef niet hebben m naar Texel te gaan. Het is te falen. Zelf heb ik destijds stap gemaakt en ik had achteraf spil 11661 dat ik niet eerder naar Den Burgb* ÜS gegaan.' Om promotie af te dwingen vierde klasse, zal trainer vooral een mentaliteitsprobleem moeten overwinnen, denkt 'Texel heeft discipline nodig presteren. Een strakke hand, "fecer Na eerst een degradatie te hebben meegemaakt, eindigde Koning met SV Texel in het seizoen 1991/92 op nieuw op de eerste plaats. Onder Willem Roomeijer keerde het team terug naar de derde klasse. 'Die trai ner zorgde voor veel sfeer en stond op de juiste momenten boven of tus sen de spelers. Hij kon alleen minder goed overweg met mijn broer Erwin, dat was wel jammer. Persoonlijk vind ik dat tweede kampioenschap het meest speciaal. Ik speelde een goed jaar en maakte het beslissende doel punt in de kampioenswedstrijd.' Luc Post was in het seizoen 1999/00 de laatste oefenmeester die het eer ste team van de club uit Den Burg kampioen wist te maken, ditmaal onder de huidige naam Texel'94. Opnieuw was de ploeg eerst gede gradeerd. 'Die titel ligt best vers in het geheugen. Bij Post heb ik op veel posities mogen spelen. Op een gege ven moment zat ik zelfs wissel, om dat ik overal inzetbaar was. Toch speelde ik in het kampioensjaar bijna alles. Drie keer kampioen, daar ben ik heel trots op.' Blessureleed Aanhoudend blessureleed zorgde ervoor dat Koning enkele jaren gele den stopte met voetballen. Oorzaak tegenstanders heel moeilijk maken. Dat hebben we al eerder laten zien.' De selectie van ZDH telt 17 spelers: Christiaan Stolk. Jan-Willem Bakker, Peter Eelman, Bernard Ipenburg, Arjen Lap. Daan van der Slikke, Jeroen Backer. Ronald Biesboer, Mike de Bruijn, Ivar van Elk, Maurits Lap, Joop Rommets, Sjoerd Ooster hof. Jelmer Bomas, Michiel Dekker. Niels Dekker en Jacco Kager. Degene die op mijn plekje zou staan, die mij zou piepelen, krijgt het zwaar op de trainingen. Dat is gezonde competitie, waarmee je elkaar scherp houdt.' Door de degradatie van Texel'94 en de door een herindeling tot stand gekomen promotie van de drie an dere Texelse standaardelftallen, is het verschil tussen de club uit Den Burg en die uit de buitendorpen verkleind tot één klasse. Koning denkt dat de ware krachtsverhoudingen met De Koog, Oosterend en ZDH groter zijn. 'We hikten er al een paar jaar tegen aan. De buitendorpen hebben nu het idee dat ze er dicht op zitten, maar wij kunnen nu gaan bouwen en weer sterker worden.' Vierdeklasser Koning beleefde drie kampioen schappen die evenzoveel keren leid den tot een overgang naar de derde klasse. Het verblijf duurde echter nooit langer dan enkele jaren. Koning: 'Texel is een échte vierdeklasser. Eén keer promoveerden we bijna naar de tweede klasse, maar toen werd de beslissende penalty gemist. Komend seizoen speelt Texel dan wel in de vijfde klasse, maar reken erop dat we vanzelf weer terugkeren in de vierde klasse.' Dat vierde kampioenschap moet worden binnengehaald met de nieuwe trainer Fred Dekker. De eer ste indrukken van Koning zijn positief. 'Mijn streven is meteen terug te pro moveren. Ik schat dat de trainer dat ook wil. Het lijkt mij een mooie uitda ging. Op de trainingen doet iedereen honderdvijftig procent zijn best. Het is zwaar, maar het staat me wel aan dat hij een aanvallende kijk op het spelletje heeft. De trainingsvormen altijd al zo geweest. Onder de trainer is dat toch verslapt. Op komen, doen wat er gezegd woidtj respect voor elkaar, dat is binnen een voetbalteam.' Op het gevaar af een belerende: te worden verweten, vindt Koning- mentaliteit bij de jeugdige gei sterk afgenomen. 'Je hoeft niel< beste vrienden te zijn, als je indev maar alles voor elkaar overhebt.' vechten voor elkaar, dat mis ik eens. Daarnaast heb ik me in m|jj bij Texel altijd kunnen inhouden1 stappen. Ik ben de eerste diezegti mensen om je heen, sfeer, vrif en gezelligheid belangrijk zijn. kan dat niet met één biertje vc je moet voetballen met tien ai jongens? Tegenwoordig moetjel thuiskomen om half vijf 's ochte" geloof ik.' Na zo ongeveer alle posities te te- ben bezet in het veld, staat Kpn^ in de laatste linie bij Texel'94. verdediger zie je het spel °P ^e3|l;£ men, waardoor je wat meer tijd I* om te reageren als oudere spe- ^tst Daarbij ben ik een coachende' baller en dat kan makkelijker van< teruit. Soms gaat dat wel ,snltf,A van mijn eigen spel. Ik sta nu eenira mini dicht bij de ouderen, maar ik ken» min alle jonge spelers omdat ik hun rrei ner ben geweest Tegen Joos Heerwaarden schijn ik ooit te he gezegd: ga jij maar met je brom -san tje spelen, jij haalt het toch niet erzi staat hii naast me in de verdedig p gew. tenur 3? UitzL staat hij naast me in de verdedi Prachtig, toch.' Tekst en foto Michiel De»

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 6