Positief gevoel over Koger openbare orde Cjrocn ZwartsJ~exeh in het hart )nderzoek overname haven kan van start Russenoorlog dreunt na op Eierlandse akker Bezwaarschriften dure hobby voor gemeente TVopfeaf tea us Behandeling kost zo'n 1300 euro Vakantiekrant IPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12007 VRIJDAG 26 AUGUSTUS 2005 Verschijnt dinsdag en vrijdag |»iesbureau Royal Haskoning aan de slag met onderzoek er de wijze waarop Rijkswater- aateen deel van de damwanden de haven van Oudeschild laat rvangen. De gemeenteraad •ft daar €15.000,- voor uitge- kken. Een werkgroep met verte- iwoordigers van het Texelse be- jfsleven buigt zich de komende •ken eveneens over de haven om bekijken in hoeverre de ge- tente die na overname van het kan exploiteren zonder dat het gemeenschap extra geld kost. tieke partijen hadden in eerste moeite met een verzoek van om €15.000,- voor het roek van Haskoning uit te trek- Na interventie van Arthur Ooster- n (GroenLinks) besloten ze sdagavond tijdens de raads- gadenng een discussie over de Eg of de haven wel of geen kanjer- jectmoet worden uit te stellen en stalleen het geld voor Haskoning schikbaar te stellen. Dat gebeurt «et uit het fonds voor de kanjer- jecten, maar uit de pot voor on- ciene zaken. ikomng onderzoekt voor het geld leuneer het programma van eisen "ijkswaterstaat voor de vervan- jvan de damwanden heeft opge- i Als mogelijk toekomstig eige- rwil de gemeente graag van een fankelijk bureau horen of Rijks- ïstaat in de aanbesteding geen r heeft vergeten, waardoor de ite in de toekomst voor ver kan worden gesteld, xiing doet ook onderzoek naar ontwerp dat de aannemers- cmatie De Klerk/Ooms momen- naakt op basis van het pro- nma van eisen. Als het ontwerp is, laat Haskoning het toetsen ïeen projectleider die ruime er- ng op het gebied van havens ft. Rijkswaterstaat heeft de nemerscombinatie De Klerk/ is recent het vervangen van de wanden gegund voor een be- jvan €2.780.000,-. Dat gebeurde movatieve wijze. Dat betekent De Klerk/Ooms n grote mate aitwerpvrijheid heeft, zolang ze 'bmnen het programma van ei- het Tropical Sea Festival dat in De Koog losbarst wordt punt gezet achter het hoogsei- n2005. Maandag kwamen ver- snwoordigers van politie, ge- Ute, horeca, RST en anderen de openbare orde in De gte maken hebben, voor de tekeer bijeen. Ze waren het er eens dat het deze zomer in de Waats rustiger was dan voor- Aal blijven er nog tal van za- dïe voor verbetering vatbaar «velingen daarvoor zullen dit worden gedaan aan de hand =enuitgebreide evaluatie die aan college en de raadscommissie kn voorgelegd. tódenten bleven beperkt tot en- i vechtpartijen, vernielingen en ^overlast. Gunstig is dat bij de y «Idsmisdrijven in de meeste ge- 5,1 verdachten konden worden «houden, wat volgens de ge- mede te danken is aan de te samenwerking tussen politie, J ^acht en portiers. De aandacht tefttie en dorpswacht was meer ^ders gericht op het in de ga- Meepraten over minder regels ^9roep de-regulering, die on- tekt of het mogelijk is het aantal van de gemeente Texel te ver- T«n, houdt dinsdag 30 augus- 1 openbare vergadering in het '"tehuis, ledereen die wil mee- over de mogelijkheid het aan reis te verminderen, is welkom. '®ook mogelijk suggesties - of T^en met bepaalde regels - te via het speciale e-mailadres teHegelsötexel.nl. Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Ge/cf voor Haskoning beschikbaar sen blijft. Volgens het programma wordt in totaal in totaal 820 meter damwand vervangen. De nieuwe wanden moeten een levensduur van veertig jaar hebben. Volgens een woordvoerster van Rijkswaterstaat is het de bedoeling dat in oktober de eerste werkzaamheden bij de werk- haven voor de CIV-loods van start gaan. Het werk moet een jaar later worden afgerond. Haskoning onderzoekt eveneens wat het aanbrengen van de zogeheten zinkanodes op bestaande dam wanden in de haven in de toekomst voor financiële consequenties voor de gemeente heeft. Rijkswaterstaat wil de anodes over een lengte van 270 meter langs de kade aanbren gen. Volgens een woordvoerder van de gemeente is het de bedoeling dat die wanden daardoor eveneens nog een levensduur van veertig jaar heb ben. De anodes, een soort aluminium blokken, moeten de aantasting van de damwanden vertragen. In de ha ven zijn nog niet eerder anodes aan gebracht, waardoor het voor de ge meente vooralsnog een raadsel is wat de mogelijke gevolgen daarvan zijn. Het adviesbureau moet onder meer antwoord geven op de vraag hoe vaak de anodes moeten worden vervangen en welke tussentijdse onderhoudshandelingen er nodig zijn. In havens elders is daar al wel ervaring mee opgedaan. De woord voerster van Rijkswaterstaat laat weten dat het aanbrengen van de anodes geen onderdeel is van het werk dat De Klerk/Ooms wordt uitge voerd. 'De anodes moeten nog wor den aanbesteed.' Haskoning zet ook op een rij met welke regelgeving de gemeente in de toekomst bij een overname te maken krijgt. Bussinessplan Andere informatie die moet leiden tot de vraag 'wel of niet overnemen' moet voortkomen uit een bussiness plan dat door TESO-directeur Rob Wortel, visserijvoorman Ben Daalder, voorzitter Jook Nauta van de Stich ting Waddenhaven, accountant Marius Kikkert en Henk Pennings van de gemeente wordt opgesteld. Zij Lees verder pagina 5 Hfl mr&m W, Met een druk op de knop bracht Vin- van de familie De Wit van hoeve selen uit de Russenoorlog. Verdwaald ontploffing. Op dat moment was er- cent Verdwaald van de Duik- en Breda aan de Postweg. Het betrof en collega's Piet Visser, Jeroen van voor gezorgd dat zich in de wijde Demonteergroep van de Koninklijke een nog redelijk intacte mortier- der Berg en Herman Kols verzamel- omtrek geen vee of andere levende Marine donderdag een hoeveelheid granaat, twee ontstekers, vier patro- den de munitie in een sloot en brach- have bevond en was het vliegverkeer explosieven tot ontploffing. Demuni- nen en de koppen van tien 40 milli- ten deze met 500 gram geconcen- van het nabijgelegen vliegveld iijde- tie was bovengeploegd op het land meter granaten, allemaal overblijf- treerd explosief materiaal tot lijk stilgelegd - ten houden van jongeren gaande van en naar het jeugdgedeelte van cam ping Kogerstrand. Het effect daarvan was gunstig, maar niet alle overlast kon worden uitgebannen. Ook de Boodtlaan kreeg aandacht naar aan leiding van klachten uit die omgeving. Jongerenscouts die dit weekend op pad zijn geweest, hebben het uitgaan als prettig ervaren. De sfeer in en buiten de horecabedrijven beoor deelden ze als 'erg goed'. Eén scout, nét 16 en een bekende van een por tier, slaagde er in zonder ID-kaart bin nen te komen. Hoewel hij geen pols bandje had, werden voor hem toch zwak- en sterk alcoholische drankjes ingeschonken. Mede naar aanleiding van deze melding concludeerde het zomeroverleg dat alcoholverstrek king aan minderjarigen een punt van aandacht blijft. De sluitingstijden worden volgens de scouts goed nageleefd, maar niet in alle bedrijven werden posters en stickers gezien. Op straat bleef het na sluitingstijd lang druk. Dorpswachten en politie waren volgens de scouts in ruime mate zichtbaar. Er werd dit weekend weinig glas op straat gezien of mensen die alcohol op straat dron ken, maar volgens de scouts komt dit wel voor. Dorpswachten en politie treden ertegen op. Wildplassen komt veel voor. Een probleem is nog steeds dat vuil nisbakken 's avonds vóór de ophaal dag aan de straat worden gezet zo dat ze 's nacht door voorbijgangers worden omgetrapt. Het college dringt er bij de Kogers op aan de bakken in elk geval gedurende de zomermaan den pas 's morgens buiten te zetten. De klandizie voor de nachtbus is de afgelopen twee weken afgenomen omdat er minder uitgaanspubliek was, onder andere door slecht weer. Lees verder pagina 5 De gemeente is gemiddeld €1311 ,- kwijt aan de behandeling van een bezwaarschrift. Dat blijkt uit een berekening in het nieuwe burger jaarverslag dat de gemeente deze week heeft gepresenteerd. 'Een dure hobby', aldus burgemeester Joke Geldorp. Het is voor het eerst dat de gemeente in het burgerjaarverslag de kosten van de bezwaarschriften heeft bere kend. Er werden vorig jaar 94 be zwaarschriften tegen besluiten van de gemeente ingediend en de afhandeling daarvan kostte €123.243,-. Van dat bedrag werd €110.906,- besteed aan het gemeen telijke secretariaat dat verantwoorde lijk is voor de afhandeling van be zwaarschriften. De overige €12.337,- ging op aan de commissie Bezwaar schriften die maandelijks op het raad huis bijeenkomt om bezwaarmakers en vertegenwoordigers van de ge meente te horen en een advies aan burgemeester en wethouders uit te brengen. De commissie bestaat uit onder andere een onafhankelijk voor zitter en vier raadsleden van wie er telkens twee bij toerbeurt aanwezig zijn. De medewerkers van het secre tariaat besteden gemiddeld twintig uur aan één bezwaarschrift. Burgemeester Geldorp laat in het burgerjaarverslag weten dat be- zwaarschnften het ambtelijk apparaat veel tijd, geld en energie kosten en dat die ook anders zou kunnen wor den ingezet. 'Ik wil niemand het recht ontnemen een bezwaarschrift in te dienen, als men zijn of haar gelijk meent te moeten halen, is dat ieders goed recht, maar men moet geen misbruik maken van de mogelijkheid om bezwaar te maken.' Volgens haar zouden mensen die een bezwaar schrift willen indienen hun overwegin gen eerst eens moeten afzetten te gen de vraag of zij daarmee op juiste wijze van gemeenschapsgeld ge bruik maken. De burgemeester wijst erop dat het gemiddelde bedrag van €1311,- niet de complete lading dekt. 'De kosten die (in)direct door ande ren binnen de organisatie worden gemaakt, zijn niet meeberekend, evenals de kosten voor het behande- Kat duikt op uit regenwaterstelsel Werknemers van Tatenhove keken gisteren raar op bij het doorspoe len van het net aangelegde hemelwaterstelsel in de De Hout manstraat in Oudeschild. Tot hun verbazing spoelde er met het wa ter opeens een levende kat uit de buizen omhoog. Het was het dier van Diana Kers uit de De Houtman straat die haar kat al twee weken kwijt was. 'Ik was al bang dat hij door toeristen was meegenomen', aldus een ver heugde Kers. De kat is hoogstwaar schijnlijk tijdens de werkzaamheden ongemerkt via een openliggende put in het hemelwaterstelsel gekropen en kon daarna niet meer terug. Volgens opzichter Dirk van Tatenhove had een voorbijganger hem al eens gemeld dat er waarschijnlijk een kat in de buizen zat, maar inspecties leverde niets op. 'Ik heb het een paar keer gecontroleerd, maar niets van dat alles.' Toen gisterochtend de hogedrukspuit op het hemelwaterstelsel werd aan gesloten om de boel grondig door te spoelen, bleek dat er zich wel dege lijk een kat in de leidingen had ver schanst. Het beestje liet zich niet meteen vangen toen hij voor de eer ste keer boven de grond kwam. 'Hij kroop meteen weer terug', aldus Kers. 'Toen hij voor de tweede keer voorbij kwam met het spoelen, had den ze hem wel te pakken.' Kers nam het vermagerde dier daarna mee naar huis om het te eten te geven en tot rust te laten komen. Op het eerste gezicht had de kat geen schade aan het avontuur overgehouden. De Oudeschildse is blij dat Tatenhove hem terugvond. 'Dit toont aan hoe belangrijk het is dat zo'n nieuw nool snel wordt gecontroleerd.' Volgens Tatenhove zijn de uitgangen van het nieuwe stelsel inmiddels aan alle kan ten afgedekt, zodat er met opnieuw katten in kunnen kruipen. De leidin gen waar de kat van Kers in vastzat, hadden een diameter van dertig cen timeter. Het dier had geluk dat hij te recht was gekomen in het gedeelte waarin alleen regenwater wordt afge voerd. 'Hij heeft dus geen vervuild rioolwater hoeven te drinken en, ge lukkig voor het dier, heeft het een paar keer geregend waardoor hij kon drinken.' len van voorlopige voorzieningen en beroepsschriften. Eigenlijk valt het dus nog een stukje duurder uit.' De berekening leert de gemeente sinds 2000 voor ongeveer een half miljoen euro aan het afhandelen van bezwaarschriften moet hebben uitge geven. Vorig jaar werden voor het eerst sinds 2000 minder dan honderd bezwaarschriften ingediend Het overgrote deel van de bezwaarschnf- ten werd uiteindelijk door het college ongegrond verklaard. Volgens het jaarverslag werd in ongeveer zes pro cent van de gevallen een protest ge grond verklaard en een bestreden besluit ingetrokken. 'Dat is in verge lijking met voorgaande jaren erg laag.' Veertien keer zochten mensen het hogerop bij een bestuursrechter na een ongegrondverklaring van hun bezwaar. Ook werd vijf keer een voor lopige voorziening aangevraagd om het bestreden besluit hangende een rechtelijke uitspraak tijdelijk buiten werking te stellen. De voorlopige, voorzieningen werden allemaal afge wezen, drie beroepen werden onge grond verklaard, één gegrond en één werd ingetrokken. In de rest van de gevallen werd in 2004 nog geen uit spraak gedaan. Tien bezwaren kwamen in 2004 in aanmerking voor mediation, waarbij gemeentelijke mediator Rom van Schaijk met behulp van bemidde lingen tot een oplossing probeerde te komen. In totaal kwam het zeven keer tot bemiddeling en in alle gevallen kwam er volgens het jaarverslag een positief resultaat uitrollen. Drie keer werd een bezwaarschrift ingetrokken en vier keer werd er een overeen komst opgesteld. Geen geld meer voor stimulering Texels produkt 'Onze stichting moet nu sluime rend verder. Het is jammer dat de gemeente er geen geld meer wil in steken, maar we leggen ons erbij neer.' Aldus reageert Marc van Rijsselberghe op het besluit van b en w om geen financiële bijdragen meer te geven aan de Stichting Sti mulering Texels Produkt (SSTP) en zich terug te trekken uit het be stuur van deze organisatie. De SSTP had gevraagd om een een malige bijdrage in het werkkapitaal van €20.000,- plus een jaarlijkse bij drage van €5.000,-. Nu dat is afge wezen, kan de stichting weinig meer uitrichten. De kas is praktisch leeg. Het college meent dat de doelstelling ook kan worden behartigd door orga nen zoals Waddengoud, de Gebieds- commissie Cultuurland van Texel en de Vereniging voor Texelse Produk- ten Promotie zodat de SSTP niet in Ringsteken uitgesteld De finale van het Texels kampioen schap ringsteken, die woensdag in Den Burg zou worden gehouden, is in verband met de weersomstandig heden uitgesteld naar woensdag 31 augustus. Ook dan wordt om 18.30 uur begonnen. Jonge boompjes Texelaars die zieke iepen op hun erf ruimen, zouden tegen een laag be drag bij de gemeente jonge boom pjes voor de herplant moeten kunnen kopen. Dat zou Texelaars moeten sti muleren dode iepen van hun erf te laten verwijderen. Pagina 5 m Vrij en Blij Een opmerkelijke recreatieve ontwik keling langs de Westerweg, waar de maatschap Blom-de Graaf op hoeve Vrij en Blij een paardenpension is gestart. Een geheel nieuwe stal met zestien ruime paardenboxen, voor zien van alle denkbare extra's die paard en ruiter zich kunnen wensen. Degelijk, van hoge kwaliteit, sfeervol met een echte boerenuitstraling. Zaterdag en zondag van 10.00 tot 17.00 uur houdt het bedrijf open huis. Pagina 7 Beursplein helpt stuurloze TX41 De Beursplein 5 is maandagavond laat de TX41 van de gebroeders De Vries te hulp geschoten, nadat die een touw tussen de schroef en de tunnelbuis had gekregen. De kotter was daardoor stuurloos geraakt. De reddingboot uit De Cocksdorp voer rond half twaalf uit om medewerkers van duikbedrijf Neptunus uit Oude schild naar de kotter te brengen. Na ongeveer een kwartier had duiker Gerrit-Jan Betsema het touwwerk onder water verwijderd. DeTX41 lag op ongeveer 18 mijl ten noordwesten van het Eierlandsche Gat in de middenberm van het verkeers- geleidingsstelsel. Na het ingrijpen van de KNRM en Neptunus kon de kot ter weer verder aan het werk. stand hoeft te blijven. Er hoeft daarom ook geen wethouder meer in het bestuur te zitten. De stichting werd in november 1992 opgericht door bankdirecteur Hans de Leeuw en agrariër Marc van Rijsselberghe De gemeente gaf bij de start een eenmalige bijdrage van ƒ60.000,- voor het stimuleren van vernieuwende ontwikkelingen in de productieve sector van specifiek Texelse producten. Ook de provincie gaf steun. Reden om de wethouder van economische zaken in het be stuur te benoemen was dat het col lege dan een bemiddelende rol zou kunnen spelen. Maar al direct stond vast dat de gemeente zich allengs zou terugtrekken. De stichting is vooral actief geweest bij het opstarten van het lamsvlees- project in de vorm van onderzoek en rapportage betreffende de mogelijk heden Medeoprichter Van Rijsselberghe zet vraagtekens bij de gemeentelijke opvatting dat andere organisaties dezelfde rol kunnen ver vullen. 'De stichting is een onafhan kelijke organisatie die boven de be langhebbende partijen staat en daaraan een zeker gezag ontleent. Bij de Vereniging voor Texelse Produk- ten Promotie ligt dat anders, omdat deze bestaat uit leden met commer cieel belang. Maar ik vind het geen drama. We willen graag klankbord blijven voor ieder die zich op een of andere manier met lokale producten bezig houdt.' Van Heerwaarden voorzitter VW Hans van Heerwaarden uit Den Burg wordt de nieuwe voorzitter van de stichting WV Texel Promo tie. Hij volgt Leo Timmers op, die deze functie vanaf 1996 heeft be kleed. Van Heerwaarden wordt benoemd tijdens de vergadering van dinsdag 13 september. Voor de opvolging van Timmers. die al enige tijd bij een bank in Santpoort werkt, was het bestuur van de WV op zoek naar een kandidaat met de ver eiste kwaliteiten, die een onafhanke lijke positie inneemt tegenover de vier participanten van de VW en tegelij kertijd midden in de Texelse samen leving staat. Van Heerwaarden is vestigingsmanager van kantoor Texel van Rabobank Noord-Holland Noord en was tot voor kort manager Bedrij ven. Als zodanig beschikt over veel kennis van het plaatselijke bedrijfsle ven. Het bestuur van de VW laat in een persbericht weten blij te zijn in Van Heerwaarden een geschikte voorzitter te hebben gevonden. TEXELSE --'COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 5.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1