Cjroen ^warL-Jexels 'in het hartL SWOT waarschuwt Ivoor bureaucratie TX1 vist vliegtuigmotor op Eind 2005 start bouw huizen Peperstraat Onderzoek vijf plekken voor kazerne Cocksdorp \ftichting wil goedlopend blijven vooe ÉEriE&re OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12008 DINSDAG 30 AUGUSTUS 2005 haakte Snijde Moordkuil. Hij ■Ideeën brandweerpost in Oosterend De brandweer wil ingenieurs/ad- rtsbureau Save vijf mogelijke locaties voor een nieuwe trandweerkazerne in De Cocks- Èorp laten onderzoeken. De nieuwe kazerne moet in de plaats len van de huidige post aan de Kikkertstraat. Die is te klein, verou- ierd en kampt soms ook met het probleem dat toeristen hun auto's ingang plaatsen. lerst de spiegels inklappen en dan as naar binnen of naar buiten rijden, vrijwilligers van de brandweer- ouderde post wordt als minder ge slaagd gezien, omdat er geen uitbreidingsmogelijkheden zijn en de brandweer dan met infrastructurele problemen blijft kampen. Behalve dat er soms auto's van toeristen op de inrit staan, zijn volgens het college ook de in- en uitrijmogelijkheden van de huidige plek niet in orde. Bij nieuw bouw kan volgens het college ook meteen aan de geldende eisen van het Bouwbesluit en de Arbo-wetge- ving worden voldaan. De post ophef fen en alleen brandweerwagens van uit Den Burg laten rijden, wijst het ien in De Cocksdorp moeten er college op voorhand van de hand, continu aan denken als ze op pad jan of terugkeren met de brand- eerwagen. Doen ze het niet, zoals gelopen jaar al een keer gebeurde, is er meteen schade aan zowel ewagen als het gebouw. Wat voor- igen betreft, komt de Durper est er ook niet best vanaf. Er is geen itair waar de ploeg zich na terug- lerkan opfrissen of naar het toilet 3igaan, rookafzuiging ontbreekt en klimaatbeheersingssysteem is ^eneens afwezig. Het gebouw da- et uit de jaren vijftig. Het is te klein 2001 een nieuwe •endweerwagen (de 628) werd ge- eau Save moet uitkomst bieden I6 333! «een nieuwe locatie. De brand eer wil het bureau, dat eerder al een rcept-dekkingsplan voor de regio- te brandweer in de gehele Kop van I-Holland opstelde, laten analy- welke van de vijf mogelijke atiesde beste zou kunnen zijn. De partijen is gevraagd tijdens raadscommissie Middelen van lerdag 8 september een krediet £12.500,- voor dat onderzoek likbaar te stellen. De vijf locaties onder meer afgezet tegen- het verzorgingsgebied van de brandweer (grofweg alles bo- Ruigendijk) en de woon- en situaties van de vrijwilligers, locaties in beeld zijn, wordt t bekendgemaakt. ieester en wethouders geven >rkeur aan nieuwbouw op een locatie. Renoveren van de ver- omdat het dan te lang zou duren voordat er brandweerwagens in De Cocksdorp en omgeving arriveren. Hoe een nieuwe brandweerkazerne eruit moet komen te zien, is volgens brandweercommandant Dick Jongeneel nog niet te zeggen. 'We zijn nog niet echt met een programma van eisen bezig geweest. We willen eerst van Save horen wat de beste locatie is.' Er wordt al wel rekening gehouden met de mogelijkheid om stallingsruimte voor twee wagens in te richten. Jongeneel verwacht dat het advies eind dit jaar klaar kan zijn. Daarna is het aan burgemeester en wethouders om een voorste! aan de gemeenteraad voor te leggen. Het college wil bureau Save ook vra gen onderzoek te doen naar de mo gelijkheden om in Oosterend een brandweerkazerne in te richten. Het adviesbureau heeft in haar concept- dekkingsplan voor de Kop van Noord-Holland geopperd dat in Oosterend een derde kazerne voor het eiland zou moeten komen. 'We Gedeputeerde Kruisinga, burgemeester en wethouders en hun gevolg worden rondgeleid in het kerkgebouw. Dat wordt het komend jaar in drie bouwlagen gesplitst voor het ni dorpssteunpunt en vier nieuwe appartementen. >c[0 van de winst van een post in Oosterend is', aldus Jongeneel. Of dat daadwer kelijk tot realisatie van een nieuwe post in Texels eennagrootste dorp leidt, is nog niet te zeggen. Ooster end had tientallen jaren geleden nog een eigen brandweer, voordat in de jaren zestig alle dorpsbrandweer korpsen in één gemeentelijk korps werden ondergebracht. Het brandweerhuisje aan de Achtertune herinnert daar nog aan. aan de Peperstraat in Oosterend. Het voormalig centrum wordt ge sloopt. De verbouw van de achter gelegen voormalige gerefor meerde kerk tot dorpssteunpunt en de realisatie van nieuwe vier appartementen in het kerkgebouw moeten in de zomer van 2006 kun nen worden voltooid. Dat liet de Stichting Wonen Texel (SWT) weten tijdens een bezoek dat gedeputeerde Rinske Kruisinga van de provincie Noord-Holland en het college van burgemeester en wet houders vrijdag aan het toekomstige dorpssteunpunt brachten. Ze werden bouw en centrum, wil het dorps steunpunt op die manier goed bereikbaar maken. De voordeuren van de drie nieuwe huizen komen uit op de verbrede doorgang. Volgens woordvoerder Menno Franken van de SWT worden de nieuwe huizen ge bouwd in de stijl van omliggende woningen aan de Peperstraat. Ze worden opgetrokken uit onder meer roodbruine bakstenen, rode dakpan nen, een groen kopschot en groene houten raamkozijnen. De éénsgezinswoningen krijgen elk twee er door diverse betrokken partijen verdiepingen en een zolder. De op- bijgepraat over de plannen voor de pervlakte van de nieuwe huur- meter breed. De SWT, sinds 2003 ei- Oesterstraat werd geopend, genaar van het voormalige kerkge- Voor de vier nieuwe appartementen in de kerk wordt het kerkgebouw in drie bouwlagen gesplitst. Het dorps steunpunt komt op de begane grond, de eerste etage wordt een galerij waaraan de voordeuren en een deel van de appartementen komen en de tweede etage is volledig voor de ap partementen bestemd. Bezoekers van het dorpssteunpunt kijken straks deels tegen de onderkant van de tweede etage aan en ze zien de ga lerij met voordeuren. Woningen en steunpunt moeten daardoor één ge- naar het nieuwe dorpssteunpunt aan heel binnen het gebouw vormen. De de Peperstraat. Tot die tijd blijven zij SWT wil de nieuwe appartementen in het Jeugdgebouw. Pharos gaat per verhuren aan starters. Volgens Fran-Lees verder pagina 7 hebben een goed lopende ■organisatie voor ouderen -ten goed bezocht zorgloket in wijksteunpunt aan de Blrixlaan in Den Burg. De Stich- 'HWelzijn Ouderen ziet daarom weinig redenen om mee te en in de 'centralisatiestroming' de komst van de nieuwe ^Maatschappelijke Ondersteu- '■9 (WMO) op gang is gebracht. Henk Snijders van de OTIs duidelijk in zijn mening. Ook "nseen bezoek dat gedeputeerde Kruisinga van de provincie en burgemeester en vrijdagmiddag aan de het eind 2002 ge- wijksteunpunt tussen de van St. Jan, brach- van zijn hart voelt er helemaal voor zich aan te sluiten bij de nieuwe brede welzijns- en kijkt met argusogen naar de gemeente om vanaf kout zomt 6jj B|)V*e/5tsa> Ik/ Uft ABOiitF volgend jaar één loket voor zorg, wonen en welzijn op te zetten. Doe goedlopende organisaties niet weg, maar laat ze gewoon hun werk doen, luidde kortgezegd zijn bood schap aan de bestuurders. Volgens Snijders werkt het onderbrengen van kleinere organisaties in één grote al leen maar bureaucratie in de hand. 'Want dan komt er een directeur die vooral formulieren gaat invullen en dingen op papier zetten. Zo'n man komt op een gegeven moment om in de formulieren en dan is er weer een assistente nodig die ook formulieren gaat invullen. Zo gaat het geld naar de top toe en als er dan een tekort ontstaat, bezuinigt de top nooit op zichzelf.' Het werken in een kleinere organisatie maakt het volgens Snijders ook mogelijk om extra's bui ten het gangbare werk om te blijven doen. Als voorbeeld noemde hij het boek 'De droomreis van Bas' dat de Lees verder pagina 7 Bemanningsleden van de TX1 'Cor nelia' van Adri Vonk brachten vrijdag middag een complete vliegtuigmotor aan land. Zij hadden het gevaarte opgevist bij de Bruine Bank, wat hen nog wel wat schade aan de netten opleverde. Het geheel werd door vliegtuigkenner Jan Tinus Vlaming van de CIV herkend als een Bristol Hercules. Er worden vaker vliegtuig onderdelen opgevist, maar met vaak een motor compleet met propellor. Het gevaarte werd door de beman ning van de TX1 overgedragen aan het Luchtvaartmuseum, troio ev. ko™® Vermiste schildpad houdt familie bezig Ontsteltenis afgelopen week bij een Duitse familie die aan de Ruijslaan verblijft. De schildpad die de familie al 36 jaar in haar bezit heeft, was weggelopen. Een toe vallige ontmoeting bracht de fami lie en de schildpad gisterochtend weer bij elkaar. Het diertje was vonge week zondag op het terras van het huisje van de familie plotseling erg actief gewor den. Voordat zijn baasjes, de familie Fogt uit het Duitse Wesel, het goed en wel in de gaten hadden, bevond de schilpad zich al ergens in de dui nen en was hij niet meer terug te vinden.De familie ondernam meteen besloot het te bewaren. Het was een opvallend briefje, want EcoMare wordt niet bepaald vaak voor ver miste schildpadden te hulp geroe pen. Gisterochtend kreeg het verhaal een verrassende wending. Medewerkers van camping Kogerstrand stonden opeens bij het centrum voor wadden en Noordzee op de stoep met een schildpad die zij op de camping had den aangetroffen. De Wolf hennnerde zich het briefje en besloot voor de zekerheid het telefoonnummer dat daarop stond te bellen. Korte tijd la ter arriveerde de familie die dolgeluk kig reageerde. De gevonden schild pad was hun verloren gewaande huisdier. De Wolf reageerde in eerste instantie wat verrast toen hij de man des huizes ontroerd zijn schilpad zag knuffelen. Totdat ik hoorde dat ze actie en meldde zich onder meer bij hem al 36 jaar hebben. Hij was al bij vakantiebureau Kobeko, de politie en ze gekomen toen het nog een jong het dierenpension in Eierland. Ook beestje was.'De Duitse familie komt werd een grote poster op het raam al zo'n veertig jaar trouw naar Texel, van het huisje gehangen. Bij EcoMare Ook de schildpad gaat elk jaar mee. werd een briefje in de vogelkist bij de Hij is hoogstwaarschijnlijk via het ingang neergelegd. Dierverzorger duingebied richting Kogerstrand ge- Salko de Wolf kwam het tegen en kuierd. Man dreigt met mes in horeca De politie heeft in de Dorpsstraat in De Koog in de nacht van vrijdag op zaterdag twee mannen van 18 en 25 jaar uit Schagen en Den Helder aan gehouden. De oudste van de twee had kort daarvoor een medewerker van een horecabednjf aan de Dorps straat met een mes bedreigd. Dit werd door een aantal getuigen ge zien. Deze wisten de verdachte vast te pakken en in bedwang te houden. Zij zagen dat de 18-jarige vervolgens het mes van de verdachte overnam en deze in een vuilnisbak gooide. Het mes werd later terug gevonden. Beide mannen zijn voor verder onder zoek ingesloten. Fietser gewond na aanrijding Een 64-jarige fietser uit De Waal is donderdagavond gewond geraakt bij een aanrijding op de Waalderweg. De man slingerende nogal. Een brom fietser die hem uit tegenovergestelde richting naderende kon hem niet ont wijken. waardoor een aanrijding ont stond. Hierbij raakte de fietser ge wond aan zijn hoofd. De agenten roken dat de man alcohol had ge dronken, maar door omstandigheden kon hem geen bloedproef worden afgenomen. De man is overgebracht naar een huisartsenpraktijk in Den Burg. SVO in het nieuw Op het Sportpark Sieme Keijzer in Oosterend leggen leden en sympa thisanten van SVO de laatste hand aan de nieuwe accommodatie. De nieuwe kantine, kleedkamers en an dere voorzieningen zijn het resultaat van jarenlange inspanningen, waar mee vrijwilligers naar schatting 5000 uur in touw zijn geweest. Vrijdag wordt het complex officieel geopend. 7 De Stichting Wonen Texel ver- Vitale Kerk. De SWT liet voor het eerst woningen is 4,80 bij 7,50 meter. De ken is het de bedoeling dat eerst de wacht eind dit jaar te kunnen be- bouwtekeningen van het project zien. SWT heeft inmiddels een bouw- bouw van de woningen op de plek ginnen met de bouw van drie Daaruit bleek dat de huidige smalle aanvraag bij de gemeente ingediend, van het kerkelijk centrum begint en wfllpn'yp."vranpnKP mïsrlnTn «mt "ieuwe woningen op de plek van steeg die vanaf de Peperstraat naar Het centrum aan de Peperstraat is daarna de hennnchting van de kerk. het voormalig ^kerkelijk centrum het kerkgebouw leidt, wordt verruimd niet meer in gebruik sinds in mei het 'En daarna beginnen met de bouw n tQt een doorgang van vier tot vijf nieuwekerkelijk centrum aan de van de drie nieuwe huizen op de plaats van het Jeugdgebouw aan de Oranjestraat. Als we het allemaal achter elkaar doen, hebben we straks maar één bouwopslag nodig. Dat is ook prettiger voor Oosterend.' Op de plek van het Jeugdgebouw komen drie nieuwe woningen, die volgens de tekeningen uit onder meer rood bruine bakstenen en grijze dakpan nen worden opgetrokken. Het Jeugd gebouw is nu nog de plaats waar de huisartsen en de fysiotherapeut we kelijks hun spreekuren houden. Als de Vitale Kerk klaar is, gaan zij over 32 km zwemmen Op. papier is het onmogelijk, maar Peter Haker uit Den Burg heeft er toch zijn zinnen op gezet. Een zwem tocht van 32 kilometer die zaterdag morgen om 10.00 uur begint bij Kornwerderzand en moet eindigen op het surfstrandje bij Dijkmans huizen. Pagina 8 m Verbeterde Texelaar Adel verplicht. Op een eiland dat be kend staat als de bakermat van het Texelse schapenras zetten de fokkers op de schapenfokdag maandag hun beste beentje voor. Maar ook in de voorgaande eeuwen hield men zich bezig met het verbeteren van het ras. Reijer Comelisz Dijt (1732-1812) zat al in een commissie ter verbetering van de schapen-fokkerij. Pagina 9 Beursplein op pad na zinken coaster De Beursplein is vrijdagochtend uitgevaren, nadat 53 mijl ten noordwesten van de Eierlandsche vuurtoren op de diepwateroute op de Noordzee twee schepen met elkaar in aanvaring waren geko men. De 90 meter kustvaarder ms Michelle, die zeven opvarenden aan boord had, zonk. De reddingboot uit De Cocksdorp kon snel huiswaarts keren. De bemanningsleden wisten zichzelf met reddingsvlotten in veiligheid te bren gen en werden opvangen aan boord van de ms Kiefernwald waarmee de Michelle in aanvaring was gekomen. Het schip, eigendom van een Duitse rederij en pas een paar jaar oud, werd in de flank geraakt en zonk in tien minuten. Het was geladen met kolen. De oorzaak is vooralsnog onbekend. De Terschellinger reddingboot Ane Visser nam de opvarenden over van de Kiefernwald en bracht ze naar het reddingboothuis van de KNRM in Den Helder. De Kustwacht had meer dere schepen van de KNRM opge roepen, omdat kort na de aanvaring de situatie van de opvarenden nog niet duidelijk was. Er vertrokken ook diverse schepen van de Kustwacht en Rijkswaterstaat en een helikopter van de Koninklijke Marine naar de ongevalsplek. Het is de bedoeling dat de coaster, die na het zinken nog deels boven water uitstak, wordt ge borgen omdat hij een gevaar vormt voor ander scheepvaartverkeer. Bergingsbedrijven zijn bezig met voorbereidingen. (Advertentie) TEXELS E^COU RANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer 'Jé Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. gr 1 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1