MÈRk 30 d'r Hou leré vrnL- NL COURANT Voorbereidingen suppletie paal 9 .TEXELSE N In het licht van de bezuinigingen Hielke 'onthult' plan GS voor verleggen Pontweg Nazomertje speelt landbouw in de kaart 19 is een zinkerleiding aangelegd, waardoor i DF>T WSGÈN KORTER WaRDCnl I/O i J 'f"A\ QHroON GOES lOOf VERVOLG VAN PAGINA 1 adsplattegrond |f stadsplattegronden in Den >gen staan en dat het er in- tes veertien zijn geworden. Hij jokeen ontheffing die het col- Szou hebben moeten afgeven (het bouwwerk als lichtreclame- it. 'Volgens de APV mag er zon- jbntheffing van het college geen leclame worden aangebracht, P ik heb die ontheffing nergens fn vinden.' Goed irdvoerder van het college dat alles een goede manier ireriopen. Hij wees erop dat de ite uit eigen beweging de ittegronden zou hebben tet als de Texelse Media het [fc commerciële exploitant had S). 'Nu betaalt de gemeente al- 'de verlichting.' De Texelse Me- pftvan het coilege de toestem totaal 29 informatie- op het eiland te exploiteren, de gemeente hebben met 'Wandelende en fietsende toe- ibehoefte aan de plattegronden Bplaatst. De collegewoordvoer- fbetoogde dat de objecten vol daan de eisen van het bestem- ?Plan Den Burg centrum. 'Dat tchtmasten en verkeersgelei der en het college heeft geoor- ^dat de stadsplattegronden bin- -e omschrijving passen. De öndscommissie heeft er ook Soedkeuring aan verleend.' Op ^van Stam liet hij weten dat de ^gronden niet zijn getoetst aan ^ceptnota voor lichtreclame dat sen onderdeel van de vorig jaar gestelde Welstandsnota moet ten 'Het is getoetst aan de nor- «isen van de Welstand.' Hij ging niet in op de bezwaren van ,:°or Texel. De woordvoerder 2asde zich er wel over dat bewo- 35 term verloedering in de mond 031 genomen voor de Pstraat. 'Bij verloedenng stel ik ecnmeer dichtgetimmerde pan- 91 prostitutie voor.' Maarten '"van de Texelse Media merkte de omstreden plattegrond rPareen paar meter naar ach- wordt verplaatst. Ook is er zes "i geleden een dimmer op de ,lln9 gezet. Een van de toe- aan de zijkant merkte meer- °P dat er beter een aan- en de plattegrond zou kun- lattegronden waren al eens ccfj "verp van gesprek op een bij- fst die omwonenden van De °°rn en drie vertegenwoordi gde gemeente op 22 februari De afwezigheid van een ver die bijeenkomst was woens- _,otdoende om de bezwaar- fsopnieuw in vuur en vlam te Omwonende Theun de Win- al voor het ontbreken te heb- j^reesd. 'Het voelt alsof de ^nle een tegenstander van zijn burgers is', beet hij de Bezwarencommissie en gemeente lijke vertegenwoordigers bij de zitting toe. 'Die borden zijn daar gewoon zonder vergunning neergezet.' De bewoners verbaasden zich erover dat de bijeenkomst later in gemeen telijke brieven als hoorzitting werd omschreven. Zij waren in de veron derstelling dat het een informele bij eenkomst was geweest. De ge meente stuurde omwonenden naar aanleiding van die bijeenkomst in mei wel een brief. Daarin staat dat na de hoorzitting met bewoners de omstre den stadsplattegronden nog eens zijn bekeken en dat er een paar wijzigin gen worden doorgevoerd. Aangekon digd wordt dat de plattegrond aan De Zes een paar meter naar achteren de Kogerstraat in gaat en dat de platte grond aan de Parkstraat wordt ver- VERVOLG VAN PAGINA 1 Bedrijvenkaart de gemeente hadden ontvangen, konden we de conclusie trekken dat het overal onbeperkt was, behalve in de binnenring.' Een woordvoerder van het college betoogde dat de tijdsbeperking voor de kleine parkeerplaats aan de Nikadel in de parkeerverordening staat. Volgens hem wil het echtpaar De Boer daarom iets dat volgens de parkeerverordening onmogelijk is. 'Tenzij de gemeenteraad de verorde ning wijzigt.' Joke de Boer merkte op navraag te hebben gedaan bij andere eigenaren van een bedrijvenparkeer- kaart, maar ook bij hen was de tijds limiet voor de Nikadel niet bekend. Overigens gold eerst een maximale parkeertijd van een half uur op het parkeerterrein voor de Lidl, maar dat is tijdens een raadsvergadering in juni opgerekt naar een uur. Het half uur bleek in de praktijk te kort te zijn. Na de opening van de Lidl werden in korte tijd relatief veel parkeerboetes uitgeschreven. De zitting van de Bezwaren commissie bleef een beetje hangen op de ontvangstbrief waarin stond dat alleen voor de binnenring een beperking geldt. Hij zat niet bij de stukken van de leden van de Bezwarencommissie, De Boer had hem niet bij zich en een vertegenwoordiger van de gemeente wist te melden dat hij geen kopie had omdat het om een type brief ging die niet wordt gearchiveerd. Voorzitter Hans Roeper van de Bezwaren commissie zegde toe de bewuste brief later alsnog te bekijken. De Boer merkte op dat de bedrijven- parkeerkaart alleen in huis te hebben gehaald voor de mogeli]kheid de auto langer dan een uurtje te kunnen laten staan. 'We zijn niet van plan de hele dag een parkeerplaats bezet te hou den. Dat kunnen we met maken ten opzichte van andere ondernemers. We gaan normaal op de fiets naar het werk.' De bedrijvenparkeerkaart kost ongeveer honderd euro meer dan de particuliere parkeerkaart die sinds 2003 van kracht is. De kaart, die dit Natuurwijzer VRIJDAG 2 SEPTEMBER 2005 i a: lannemingsbedrijf Van Oord Ne- jerland BV uit Gorcum begint over igeveer twee weken met de extra i,25] mdsuppletie op het strand bij aal 9. De aannemer is recent be- jnnen met het aanbrengen van eerste attributen. Zo is onder ier de zinkeraanleiding gelegd TTfearmee het zand aan land wordt - sbracht. zand wordt aangevoerd door ee sleephopperzuigers, de 95 me- ange Ostsee en de 86 meter roe Volvox Scaldia. Zij spuiten in ?aa! 300.000 kubieke meter zand pet strand tussen paal 8,8 en paal ,6 bij het Hoornderslag. Volgens woordvoerster van Rijkswater- iat, opdrachtgever van de jletie, duren de werkzaamheden verwachting twee weken. 'Eind ptember, begin oktober kan het Érkklaar zijn.' Rijkswaterstaat heeft het werk voor €948.000,- aan het aannemingsbedrijf gegund. De extra suppletie moet ervoor zor gen dat het strand bij paal 9 weer breder wordt, zodat hulpverlenings voertuigen er ook bij hoog water kun nen njden. Het strand begon smaller en lager te worden, nadat de in 2003 uitgevoerde geulwandsuppletie in het Molengat anders was uitpakt dan verwacht. Het college drong er daarna meermalen bij Rijkswater staat op aan alsnog een extra suppletie bij paal 9 uit te voeren. Bur gemeester Joke Geldorp kaartte het onderwerp aan binnen het Provin ciaal Overlegorgaan voor de Kust en ze toog er ook voor naar het kantoor van Rijkswaterstaat in Haarlem. Uit onderzoek dat RWS daarna hield, bleek dat er voor de extra suppletie nog financiële ruimte was in het bud get voor de al vastgestelde sup pleties van 2005. 'We zijn ontzettend verheugd dat het nu gaat gebeuren, want het is desas treus om te zien hoe het strand bij paal 9 er nu bij ligt', aldus loco-bur gemeester Nel Eelman. 'Er is amper ruimte voor bezoekers en dan is er ook nog een geul op het strand ont staan, waardoor het in tweeën is ge deeld.' Het college hoopt volgens haar ook met Rijkswaterstaat een oplossing te bereiken voor het strand bij paal 15. 'Daar is de situatie net zo schrijnend, maar we zijn er hard mee bezig. We gebruiken elke gelegen heid die we hebben om het aan te kaarten.' Het strand bij paal 15 is eveneens zo smal geworden dat hulpverleningsvoertuigen ook daar bij hoog water niet altijd meer over het strand kunnen rijden. De brandweer liet recent een tijdelijke route door het duingebied aanleggen, zodat brandweerwagens in noodgevallen toch nabij de strandhuisjes kunnen komen. jaar €158.94 kostte (sinds juli is de prijs gehalveerd omdat het jaar half voorbij is) biedt ondernemers de mogelijkheid om op een betaald par keerterrein de hele dag de auto te laten staan. 'Dan hoeven ze niet tel kens heen en weer te lopen om te betalen. Maar er geldt dus een uit zondering van de binnenring en de kleine parkeerplaats aan de Nikadel.' De Bezwarencommissie doet over een paar weken uitspraak. Badminton De badmintonclub hervat maandag de trainingsavonden in sporthal Ons Genoegen in Den Burg. De trainingen beginnen om 19.00 uur. Geïnteres seerden vanaf 13 jaar kunnen zich bij de club aanmelden als nieuw lid. de saneerder uit Den Helder mocht het bedrijf van zijn dochter niet aan de slag zonder sloopvergunning, die ontbrak, maar volgens Witte volstond de aanschnjving die de gemeente aan Stoll had verstuurd op de rommel op te ruimen. Commissieleden Arthur Oosterbaan en Gerard Weijers ver baasden zich erover dat toen een ambtenaar op 18 mei de ingestorte schuur had geïnspecteerd, de ge meente niet had ingegrepen en dat de gemeente Stoll eind mei maar vier dagen de tijd gaf om de asbest op te ruimen. De verklaring was dat de betreffende ambtenaar bij het eerste bezoek de ernst van de situatie niet had ingezien en dat de komst van de milieupolitie en extern advies tot de ingreep hadden geleid. Volgens Stoll had dit ertoe geleid dat hij extra kos ten had moeten maken en dat de VW zijn vakantiehuis uit de verhuur had gehaald, waardoor de schade was opgelopen tot bijna €20.000,-. Samenstand aan de sterrenhemel Wie in deze dagen enige tijd na zons ondergang naar het westen kijkt zal daar in het schemeringslicht twee heldere 'sterren' zien staan. Het zijn geen sterren, maar het zijn planeten, Venus en Jupiter - werelden zoals onze aarde. We zien ze omdat ze door de zon verlicht worden. Venus is ongeveer even groot als de aarde en Jupiter is tienmaal groter. Toch schijnt Venus de helderste van de twee. ze staat namelijk ongeveer tien maal dichterbij dan Jupiter en daar door lijkt ze helderder. Let vooral op het tweetal in de avond van 6 september. Op die avond staat het smalle maansikkeltje rechts on der Jupiter. Handig om Jupiter op te sporen! Links daarvan staat Venus en vlak onder Venus zien we de ster Spica, uit het sterrenbeeld Maagd. Spica is overigens met zo helder als Venus en Jupiter en zal daarom moei lijker te zien zijn. Deze planeten zijn prachtig te zien in een sterrenkijker. Op het oppervlak van Jupiter zien we dan brede wolkenbanden en naast deze planeet de vier helderste manen, in steeds wisselende configuratie. Venus is door de kijker gezien een blinkend wit schijfje dat aan de maan doet den ken. De sterrenwacht bij Ecomare is op donderdagavonden open. De eerstvolgende goede dag om Jupiter en Venus door een grote kijker te zien is dus 8 september, afhankelijk van de weerstoestand. Vooraf bellen naar tel. 314747. Kees de Jager en Kees Ribbens Bedrijf krijgt derde kampeervergunning Na vier jaar op de wachtlijst te heb ben gestaan krijgt het agrarische bedrijf N.A. Zegers in Eierland vrij stelling om kampeerders toe te la ten op het perceel Postweg 87. Krachtens het bestemmingsplan heeft Zegers recht op acht kampeerplaatsen. Met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening komen er nog twee bij. Hoewel op perceel 87 geen agrari sche activiteit valt te bespeuren vol doet Zegers aan de voorwaarden om voor kamperen bij de boer in aanmer king te komen. Het bedrijf van totaal 62 hectare (waarvan 37 ha in eigen dom) omvat nog twee agrarische blokken: Postweg 149 en Slufterweg 211 die elk al over een minicamping voor tien kampeermiddelen beschik ken. Dat nu ook kampeerders op perceel 87 worden toegelaten is in overeenstemming met de regels en voorwaarden voor kamperen bij de boer. De andere gegadigden die nog op de lijst staan voor kamperen bij de boer zullen niet lang meer hoeven wach ten. Zoals bekend willen b en w door een tijdelijke verruiming van het totale aantal toenstische bedden dat voor erfkamperen beschikbaar is, alle wachtenden vnjstelling geven Wilhelminafonds Ook oude guldens en buitenlands geld zijn welkom bij de jaarlijkse col lecte van het Koningin Wilhelmina fonds Kankerbestrijding die zoals ieder jaar in de eerste volle week van september wordt gehouden. Dit geld wordt landelijk verzameld en omgewisseld, zodat het fonds er de hoogste opbrengst van heeft. Met als thema Je kunt iets doen tegen kanker gaan op het eiland bijna hon derd vrijwilligers op pad om geld in te zamelen voor onderzoek en voorlichting. Yogalessen In yogacentrum De Hoge Berg kun nen niet alleen op dinsdag- en vrij dagochtend yogalessen van Manel- le Glorie worden gevolgd, maar ook op donderdagavond. Voor aanmel den en inlichtingen: tel. 315782 of www.yogacentrumdehogeberg.nl. Soli Deo Gloria Onder leiding van dirigent Dyo Was- sink hervat christelijk gemengd koor Soli Deo Gloria dinsdag de repe tities. Elke week wordt van 20.00 uur tot 21.30 uur gezongen in het muziekcentrum in Oosterend. Nieu we leden zijn welkom en geïnteres seerden worden uitgenodigd een avond vrijblijvend mee te zingen Meer inlichtingen zijn te verkrijgen bij de dirigent (tel. 314109) en bij voorzitter Elly Bas (tel. 318871). Tai chi in Aleph Carry Severing begint maandag in De Aleph in de Weverstraat in Den Burg met een nieuwe cursus tai chi. De lessen worden gegeven van 19.00 tot 20.00 en van 20.00 tot 21.00 uur. Voor inlichtingen en aan melden: tel. 320811 voor de extra zandsuppletie wordt aangevoerd. Met verbazing reageert de ge meente op de 'onthulling' van Hielke Bruining dat de provincie de Pontweg (N501) ter hoogte van Den Burg in westelijke richting wil verleggen. Reden is volgens Bruining dat er zo aan de westkant van het dorp meer ruimte ontstaat voor woningbouw. 'Daardoor komt het nieuwe hulpverleningsgebouw op termijn midden in een woonwijk te liggen en dat kan natuurlijk niet.' Maar volgens een woordvoerster van de provincie is daar niets be kend over zo'n voorgenomen tracéwijziging. Broodje aapverhaal of niet? Over die vraag pijnigde de redactie zich, na dat Bruining met de tip kwam. 'Ik heb het van iemand bij de provincie die heel dicht bij het vuur zit, maar die zich absoluut niet wil bekendmaken en mij heeft gebeld naar aanleiding van mijn ingezonden stuk in de Texelse Courant.' Daarin wond Bruming er geen doekjes om tegen stander te zijn van onder meer het hulpverleningsgebouw. Volgens zijn informant zou de Pontweg vanaf de rotonde Hoomderweg in westelijke richting worden verlegd, om bij de Rozendijk weer aan te sluiten. Reden van deze omlegging is volgens Bruining dat de provincie een geluidssanering wil toepassen, in verband met de aanleg van de nieuwe woonwijk Den Burg west. 'Want die voldoet door de nabijheid van de Pontweg niet aan de geluids contour. Het plan is alleen goedge keurd omdat de provincie het ge doogt.' Maar volgens een mede werker van de gemeente kan de geluidscontour met de reden zijn van de verplaatsing. 'De verkeers- contour is op 31 meter afstand en de stedenbouwkundige contour op 56,5 meter afstand van de Pontweg ge legd. Er wordt al op grotere afstand gebouwd dan wettelijk vereist is. Die grens is getrokken op basis van on derzoek van de wet en goedgekeurd door Gedeputeerde Staten. Dit plan kan geen relatie hebben met de 55 dBA lijn, omdat het plan daar aan voldoet.' Bruining schroomde niet om burge meester Geldorp en brandweer commandant Dick Jongeneel woensdagmorgen persoonlijk met het 'nieuws' te confronteren. 'De pro vincie wil een geluidssanering toe passen. waardoor er tot de Pontweg kan worden gebouwd. Over een jaar of vijftien ligt het hulpverlenings gebouw midden in een woonwijk. Dat geeft problemen met de uitvals wegen.' Volgens gemeentevoor- Gemeente verwijt Stoll nalatigheid 'Ik heb alles gedaan om de schade te beperken', zei Dieter Stoll woensdagmiddag ten overstaan van de commissie Bezwaarschrif ten. Hij had bezwaar aangetekend tegen de manier waarop de ge meente was opgetreden nadat zijn schuur was ingestort en hem som meerde asbest en ander puin bin nen vier dagen op te ruimen. Volgens C.H. van der Leede van het door Stoll ingeschakelde bedrijf Asbestsanering Den Helder, was niet vast komen te staan dat het daadwer kelijk om asbest ging. 'De gemeente heeft ons niet de kans gegeven om dit te laten onderzoeken.' Maar vol gens Cees Witte, die sprak namens het college van b en w, was er wel degelijk een monster genomen, waaruit was gebleken dat het asbest betrof. Waar Van der Leede zei dat de gemeente z'n huiswerk niet goed had gedaan, zei Witte dat Van der Leede ondeskundig jundisch advies aan Stoll had verleend en dat Stoll nala tigheid viel te verwijten. 'Als hij eer der actie had ondernomen, was dit allemaal niet nodig geweest.' Volgens lichter Frans Hopman reageerde de burgemeester verbaasd op het be richt, maar wordt er geen hoog waar heidsgehalte aan toegedicht. 'Deze week is er nog ambtelijk overleg ge weest met de provincie over het hulpverleningsgebouw en de ontslui ting op de Pontweg. Je zou verwach ten dat ze zo'n plan dan wel ter sprake zouden brengen.' Volgens Hopman neemt het college het ver haal daarom ter kennisgeving aan. 'Bij ons is geen tracéwijziging be kend', aldus een woordvoerster, die naar eigen zeggen alle meerjaren plannen, structuurprogramma's en andere plannen die nog in studie zijn er op heeft nageslagen. Al eerder voorspelde Bruinmg deze reactie. 'Neem maar van mij aan dat er zo'n plan bestaat. De potloodlijnen staan op papier.' plaatst naar de hoek Wilhelminalaan/ Achterom. Een woordvoerder van de gemeente liet gisteren weten dat dat op verzoek van meerdere onderne mers in de Parkstraat gebeurt. 'Daar is een gesprek mee geweest en die plattegrond komt bij de fietsenstalling bij het Achterom te staan.' Dat ge beurt waarschijnlijk eind dit jaar. De stadsplattegrond op de hoek Emmalaan/Slingerweg is, als de brief op 12 mei wordt verzonden, al een paar meter naar achteren verplaatst en volgens de gemeentelijke brief zijn de omwonenden van dat bord daar tevreden over. De plattegronden aan de Elemert en de Groeneplaats blij ven ongewijzigd. De Bezwaren commissie doet over een paar weken uitspraak. Het fraaie zomerweer deze week pakte goed uit voor gasten die nog vakantie op het eiland vierden, maar was ook een opsteker voor de land bouw, voor wie de oogst deze zomer niet altijd vlekkeloos verliep. Met name het droog binnen halen van het graan leverde meer dan eens proble men op. Deze week draaiden de combines volop, maar werd er ook gehooid, aardappels gerooid en an dere werkzaamheden verricht, zoals blijkt uit deze foto die aan de Wester- weg is genomen. tFoto Gerant Trmmermanj

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5