Het voelt of ze een W WÊM iüfi beetje is opgestaan Reddingboot Francine Kroesen officieel gedoopt voorstel voor herziening Pian r ju, A 'Haal vakantieparken Speld van verdienste supervrijwilligers SVO ^'nekr0E5en .TEXELSE J COURANT Belangstelling voor Rode Kruis VERVOLG VAN PAGINA 1 i Krüesen, met naast hem lulpverleningspost zijn overleden dochter I Sarrig blijven vasthouden aan fee besluitvorming als er voorde- '5halen zijn.' Afhaken er vrede mee te hebben als itfezou afhaken. Volgens TB is >ting van de politie geen kern- de gemeente en is de poli- w 'een zwakke partner' in het omdat zij met behulp van r- financiers over de streep 'st worden getrokken. De bouw tet politiegedeelte van de hulp- 'S beraamd op €2.215.643,-, 'I het budget van de politie niet reikt dan €2.000.000,- (was tijd €1.750.000,-). De reste- te£215.643,- moet komen uit het «nciaal Investeringsfonds voor 'e|i|ke Vernieuwing. Anders is J°s het college een particuliere fes instelling bereid het ontbre- fe bedrag te doneren. Het col- !houdt de naam van de instelling &11 TB vraagt zich af wat de doet als zich tijdens de bouw tëte tegenslagen zouden voor- 'Komt dat in zo'n situatie ten 'van de gemeente? Het project immers doorgaan.' 'ij hoopt dat de Stichting Wo- de derde partner, niet af- Het college schrijft in haar 5"oek dat de SWT het bijltje er- ^gooit als het de Emmalaan De SWT wil het huisartsen- te in het PHH-gebouw (be- 'd op €1.288.003,-) voor haar nemen, omdat dat past bin- jdar visie om Den Burg-west tot 'rj'9gebied voor ouderen te laten Jen. De SWT heeft het geld flikbaar. Volgens TB moeten de J teen de SWT zich beiden echter |ten dat bouw van de post aan ""nalaan 'dusdanige voordelen öe Texelse gemeenschap kan "eten dat een herziening van de ^"bespreekbaar moet zijn.' De ^benadrukt dat dat nu nog mo- 5- Het project is nog niet aan- We hopen dat de SWT de op slot gooit en blijft mee- lifiwn 1 met het project aan de F^aanjg W(jst de erop dat de gemeente feitelijk alleen de plicht heeft om de brandweer te huis vesten. Van de gemeentelijke huis vesting van de ambulancedienst wordt geen punt gemaakt. Het ambulancegedeelte wordt eigendom van de gemeente, vanwege allerlei toekomstige ontwikkelingen binnen de ambulancewereld. Bedoeling is dat de organisatie die verantwoorde lijk is voor het ambulancevervoer op Texel de ruimte tegen een kosten dekkende prijs huurt. TB gaat in haar plan een opmerkelijk dispuut aan met het college over het geld dat het terrein van de Eijercoogh zou moeten opleveren als er alleen huizen worden gebouwd. Het college stelt in haar onderzoek dat dat naar schatting €1.400.000,- is, twee ton meer dan wanneer de grond wordt geëxploiteerd voor het PHH-gebouw en de bouw van woningen op het gedeelte dat tussen het nieuwe ge bouw en de achterzijde van de Vaar geul zou overblijven. TB vat dat op als zou er 'van de 1,4 miljoen euro aan opbrengsten bij woningbouw maar tweehonderduizend euro overblij ven', waarna er in het plan diverse argumenten worden aangevoerd dat er wel degelijk een opbrengst van €1,4 miljoen is. Precies zoals burge meester en wethouders ook al stel den. De realisatie van de hulppost wordt een kleine twee jaar vertraagd als het volgens het plan van TB zou worden uitgevoerd. Volgens het college zou pas op zijn vroegst in het najaar van 2007 kunnen worden begonnen als de bouw aan de Haffelderweg is vol tooid en de oude LTS is gesloopt. De post zou dan pas in voorjaar van 2009 gereed kunnen zijn. Volgens de planning van de gemeente moet het gebouw in april 2007 gebruiksklaar zijn. Eind december moet het project worden aanbesteed. Volgens TB kan een vertraging van twintig maanden geen kwaad. 'Die kan zelfs deels en wellicht geheel worden ingelopen als er minder tijd verlies ontstaat door bezwaarschrif ten en andere vertragende procedu res.' De partij wijst erop dat omwonenden de raad inmiddels per brief hebben aangeven bezwaren te gen de komst van de post aan de Pontweg in te dienen. Volgens de partij levert de vertraging ook finan cieel voordeel op van €225.000,- omdat de gemeente dan twee jaar langer de huur van garage Reij (€56.220,- per jaar) aan de Bernhard- laan betaalt in plaats van een kapitaalslast van €169.000,-. Volgens het college is vertraging on aanvaardbaar, omdat brandweer, politie en ambulancedienst momen teel in verouderde gebouwen zitten, waarvoor ze dispensatie op de ARBO-normen hebben gekregen. Het wegvallen van die dispensatie zou tot nieuwe investeringskosten in de verouderde gebouwen kunnen leiden. Het college benadrukt dat de gemeente als 'onbetrouwbare part ner' te boek komt te staan als de politieke partijen zouden besluiten af te stappen van de Pontweg 'Die schade valt niet in geld uit te druk ken.' De gemeente zou naar ver wachting ook voor bijna drie ton het schip ingaan op de voorbereidings- kosten die al zijn gemaakt. VERVOLG VAN PAGINA 1 Subsidieverzoek gehandeld was dermate groot, dat hij de tegen stemde. De Texelse Vereniging van Logies- verstrekkers heeft langs het fietspad aan de oostkant van Texel twaalf zit jes laten plaatsen, waarvoor een bij drage van €5.900,- van de gemeente was gevraagd. Het verzoek was inge diend op 5 augustus 2004, maar be reikte gisteravond pas de raad Wet houder Nel Eelman trok meteen het boetekleed aan 'We zijn bezig om de brievenachterstand op te schonen, in de toekomst zal het beter gaan.' In middels waren de bankjes al ge plaatst en irriteerde raadsleden zich erover dat ze er geen invloed op had den kunnen uitoefenen. 'Ter hoogte van Oosterend staan er wel erg veel, terwijl er op de haven van Oudeschild best eentje bij had gemogen', klaagde Alfred Schaatsenberg (PvdA). 'Als ik geld uitgeef wil ik er over meepraten', weigerde hij net als Oosterbaan met de subsidie in te stemmen. Doordat de overige frac ties positief adviseerde, incasseert TVL toch de bijdragen DINSDAG 6 SEPTEMBER 2005 n KNRM-directeur Sip Wiebenga de Francine gebruik genomen.' De Francine Kroesen werd gebouwd bij de Royal National Lifeboat Institution (de En gelse zusterorganisatie van de KNRM) op het eiland Wight. Het schip beschikt onder meer over twee motoren van elk 75 PK. Het schip biedt plaats van twaalf geredden. De Zalm kan maximaal vijf mensen tege lijk redden. De Francine Kroesen be schikt ook over verbeterde commu nicatieapparatuur. De bemannings leden kunnen tijdens een actie via headsets in de helmen met elkaar praten. Burgemeester Joke Geldorp, voorzit ter van de plaatselijke commissie van de KNRM, liet weten dat 180 Texelaars een financiële bijdrage voor de boot hebben geschonken. 'Dat geeft aan dat er op het eiland een breed draagvlak voor de KNRM is.' De aanschaf van boot, die €180.000,- kostte, was het centrale thema van het 180-jarig bestaan van de KNRM. Kroesen was de grootste donateur, waardoor hij de naam mocht bepa len. Geldorp loofde ook de actie van bloembollenkweker Albert Komen uit Julianadorp die 175.000 bloembollen voor de nieuwe boot schonk. Van Till maakte bekend dat de redders van Vlieland ook hadden meebetaald. 'Zij hebben het bemanningspotje, waar het geld ingaat dat zij symbolisch voor een operatie krijgen, er voor overgemaakt.' Zowel Kroesen als Van Till vroeg de bemanning zorgvuldig met de nieuwe boot om te gaan. Van Till uit financieel oogpunt ('het zijn racepaardjes en we hebben de afgelopen tijd al wat man kementjes gehad') en Kroesen uit vaderlijk oogpunt. Hfj zei een stukje 'vaderlijke zorg' aan de bemanning over te dragen. Kroesen liet later weten dat voor zijn gevoel zijn doch ter 'een heel klein beetje weer is op gestaan.' Hij mocht een naam voor het schip bedenken omdat hij de grootste donateur was geweest. Kroesen zei bewust de KNRM te heb ben gekozen om zijn dochter te her denken. 'Dat was vooral vanwege hun enthousiasme en hun deskun digheid.' Hij is al meer dan dertig jaar donateur van de redding maatschappij. Via de website van de KNRM houdt Kroesen de verrichtin gen van de reddingboot nauwlettend in de gaten. 'En als ik op Texel ben, zal ik zeker langsgaan.' De familie maakte 's middags een proefvaart in de boot. Zondag werd er nog een open dag gehouden voor de Texelse schenkers. Die dag trok ongeveer vijftig bezoekers. Boothuis De KNRM-voorzitter had voor de Koger redders nog geen goed nieuws over een groter boothuis voor De Koog. Hij liet weten dat dat nog blijft hangen op de financiën. 'In 1991 is dit boothuis verbouwd en in 1992 kwam de Zalm. Nu doen we het pre cies andersom en komt er eerst een nieuwe reddingboot en pas daarna een nieuw boothuis. Maar, heren, het komt eraan.' Een goed onderhouden vloot heeft bij de KNRM een hogere financiële prioriteit dan de boot huizen. Volgens secreteraris Willem Grisnigt van de plaatselijke afdeling van de KNRM zou de uitbreiding van het boothuis kunnen worden bespoe digd als zich een donateur meldt. De Francine Kroesen en de Zalm passen tegelijkertijd in het boothuis, maar veel ruimte blijft er dan niet over. Er is daardoor geen plek om de Francine Kroesen al van een strandtrailer te voorzien. In de prak tijk betekent dat dat de vrijwilligers voor reddingsacties op de Noordzee voorlopig met de Zalm op pad blijven gaan en dat de Francine Kroesen voor acties op de Waddenzee wordt ingezet. De nieuwe boot wordt op een wegtrailer naar Oudeschild gere den en in de haven te water gelaten. Bedoeling is dat de Francine Kroesen op termijn de enige reddingboot in De Koog wordt. Haal recreatieparken uit het be stemmingsplan Buitengebied en breng ze onder in een eigen be stemmingsplan. Op die manier zouden problemen over erf- scheidingen en afstanden tussen de huisjes beter kunnen worden opgelost. Dat advies gaf raadslid Gerard Weijers (CDA) dinsdagavond tijdens een bijeenkomst van de werkgroep Deregelgeving. Dat is de werkgroep van enkele raadsleden. Harry de Graaf, burgemeester Joke Geidorp en raadsgriffier Marit de Porto, die zich buigt over de vraag welke over bodige regels de gemeente kan schrappen. Door recreatieparken een eigen be stemmingsplan te geven, zou vol gens Weijers beter aan de ruimte voering op de parken tegemoet kunnen worden. Op die manier zou een eind moeten kunnen komen aan handhavingsacties zoals op vakantiepark De Krim. De raad gaf daar begin dit jaar de hoogste priori teit aan op handhavingsgebied. De Knm stond hoog op de lijst, omdat daar eerder bij een inventarisatie ronde tientallen situaties waren waar genomen die niet aan de bestem ming voldeden. Weijers vroeg zich af of het 'werkelijk zo belangnjk is' te handhaven op erfscheidmgen en af standen tussen de huisjes. 'Op De Krim hebben buren elkaar benaderd over eikaars erfscheidmgen en zij hadden er onderling geen moeite mee.' Hij wees erop dat bij andere parken het huidige bestemmingsplan eveneens problemen oplevert. De naderende herziening in 2006 zou volgens Weijers een geschikt mo ment zijn om de vakantieparken uit het bestemmingsplan Buitengebied te lichten. Het zou een ommekeer van tien jaar geleden zijn. Toen werden de meeste vakantieparken onderge bracht in het plan Buitengebied. De Krim had voorheen een eigen be stemmingsplan. De CDA'er kreeg bijval van raadslid Alfred Schaatsenberg (PvdA). Ook hem leek het een goed idee recreatie parken bij de naderende herziening loste koppelen. 'Het is misschien ook een goede zaak om eerst eens te bekijken wat mensen op de parken zelf willen.' Een vertegenwoordigster van de afdeling Ruimte van de ge meente zei dat laatste idee aan de orde te brengen in overleg over de aanstaande herziening. De gemeente is daarvoor op ambtelijk niveau een begin aan het maken. Voorzitter Marian Merkelbach van de werk groep reageerde minder enthousiast op het voorstel van Weijers. Volgens haar levert een apart bestemmings plan voor de recreatieparken alleen maar nieuwe regels op. Burgemees ter Joke Geldorp deed in mei nog een oproep aan recreatieondernemers en logiesverstrekkers om alvast na te denken over de wijze waarop recrea tieve voorzieningen op de vakantie parken in het nieuwe bestemmings plan Buitengebied verbeterd zouden kunnen worden. Volgens haar kunnen gewenste aanpassingen op die ma nier alsnog worden doorgevoerd of gelegaliseerd. Een werkgroep onder leiding van wethouder Nel Eelman is een nieuwe ruimtelijke visie voor De Krim aan het opstellen. US 1-1-2 DAAR RED JE LEVENS MEE Sommige mensen vroegen zich al bezorgd af 'of er wat aan de hand was'. Op de Groeneplaats in Den Burg stonden zaterdagmiddag twee ambulances, een grote tent met de zelfde kleur als de ambulances en lie pen diverse mensen in Rode Kruis- kleding of fluorescerende hesjes rond. Van calamiteiten was echter geen sprake. De groep Opvang en Verzorging van het Rode Kruis en het SIGMA (de Snel Inzetbare Groep ter Medische Assistentie) hielden een presentatiemiddag om nieuwe vrijwil ligers te werven. De middag leverde de hulpverleningsorganisaties enkele serieus geïnteresseerden op. De be langstelling was verspreid over de middag redelijk. Echt druk was het et genoegen had Frans Kroesen Hezen dat de Francine Kroesen Ki paar uur na haar officiële iienststelling als reddingboot m De Koog op zondag 22 mei al :e reddingsoperatie had rncht. Ze was meteen in actie komen. Precies zoals zijn over- jen dochter, naar wie de nieuwe ddingboot is vernoemd, zou heb- lan. 'Zij zou ook zo aan de ig hebben gewild.' reidheid om actie te ondernemen, thousiasme, doorzettingsvermo- 0, sportiviteit en sociaal gevoel, itwaren enkele eigenschappen die is Kroesen zaterdagochtend toe- ihtte aan de nieuwe reddingboot, mschappen die zijn dochter ook at en die hij terug zag in haar amdraagster. Koesterend en met rmte sprak Kroesen de vergelijkin- uit, nadat zijn nicht Nicolien Caljé boot met een fles champagne had Caljé, die een nicht en tsvnendin van Francine Kroesen li 5, goot de champagne over de van de reddingboot, terwijl ze schip een behouden vaart ;te. Eerder had ze de naam ont ij door met een bijltje een touw traditie na de doop een setje theele pels van de KNRM en het bijltje waar mee ze de naam had onthuld. Voor Frans Kroesen had hij een das van de reddingmaatschappij De bemanning gaf hem foto's van de boot in actie en alle redders van het station. Verte genwoordigers van de KNRM-sta- tions in Den Oever en op Vlieland hadden elk geschenken voor de Koger bemanning. De man van Vlieland deed meteen een beroep op Wiebenga om in de toekomst meer geld aan Texel en Vlieland te beste den. Atlantic 75 Texel is de laatste van de Wadden eilanden waarde KNRM een redding boot van het type Atlantic 75 heeft gestationeerd. De zusterschepen op de eilanden zijn de Huibert Dijkstra (Vlieland), de Maria Hofker (Ameland) en de Edzard Jacob (Schiermonnik oog) die allemaal recent in gebruik zijn genomen. Terschelling heeft al leen grotere typen reddingboten. Van Till: 'De Francine Kroesen is de twaalfde Atlantic 75 die we hebben. Het is een uitgekiend ontwerp dat 35 jaar geleden op de Atlantic College in Wales is ontwikkeld. De KNRM heeft 31 jaar geleden de eerste Atlantic in 'Wat zou ome Sieme trots zijn ge weest.' Lovende woorden van wet houder Annie Hin van Sportzaken bij de opening van De Gortbuuker, de nieuwe accommodatie van voetbalvereniging SV Oosterend afgelopen vrijdag. Ewald Witte en Richard Daalder kregen de Zilve ren Speld van Verdienste van de KNVB opgespeld, uit waardering voor het vele werk dat ze in de voorbereiding en bouw hadden gestoken. Voor Witte het naambord kon onthul len en Daalder de sleutel omdraaien, moesten er héél wat hobbels worden genomen. Als ludiek onderdeel van de opening, passeerden ze in vogel vlucht nog eens de revue. Daalder en Witte werden met een dienblad op pad gestuurd, voor al de koffie die was geschonken. De bomen die voor het gebouw waren gekapt, werden nog eens gerooid, en weer geplant door Piet Bolier omdat de gemeente geen vergunning had verleend, en vervolgens weer gerooid door de Strenders, omdat de accommodatie er toch moest komen. Ze stonden stil bij de handschoenen in het vangnet, symboliserend de vele handen die licht werk maken, ze moesten water wegvegen, omdat het niet kon afstromen in een putje dat te hoog was gemonteerd en vervolgens moesten ze spijkers in een balk slaan die al achter het plafond zat. Nadat de hobbels waren genomen en de plechtigheden zich hadden voltrok ken, konden de genodigden kennis nemen van de Strender nieuwbouw. Annie Hin: 'Deze accommodatie zal heel Oosterend vervullen met trots.' In haar toespraak onderstreepte ze het sociale belang van de sport vereniging voor het dorp. 'Met name voor de jeugd is het belangrijk dat er in het dorp kan worden gevoetbald.' Het enthousiasme van het bestuur van SVO vond ze getuigen van een goede voorbeeldfunctie. De saamho righeid in het dorp, die zich al eerder in de vorm van het dorpshuis en de ijsbaan had gemanifesteerd, is vol gens Hin groot. Namens de KNVB zei districtsbestuurder de heer Koedijk het voetbal op Texel een verademing te vinden. 'In de grote steden levert voetbal alleen maar problemen op. Hier blijft het bij een paar gele kaar ten.' Hij schonk de dames van de club een klok. 'Zodat de heren kun nen zien dat het tijd is om naar huis te gaan...' Oud-voetballer Frans Visman was in de geschiedenis van de club gedo ken. Hij memoreerde hoe in 1918 WO, voetbalvereniging Oosterend, werd opgericht door Leen den Braven, exploitant van café Het wa pen van Texel (thans de Kroonprins). 'Er werd een terrein ter beschikking gesteld bij de Koningshoeve. Den Braven zag zijn cafèomzet daarna snel dalen, omdat de jongens liever gingen voetballen. Den Braven beëin digde de verhuur van het terrein en WO kon zonder veld niet meer be staan. In het seizoen 1920-1921 werd OW, Oosterender Voetbalvereniging, opgericht. De heer Koning stelde een terrein beschikbaar. Zijn dochter wilde graag korfballen, zodat er een terrein beschikbaar kwam om te korf ballen en te voetballen. OKC. De Oosterender Korfbalclub werd opge richt.' 'OW verzocht de Noord-Hollandse voetbalbond competitie te mogen spelen in de derde klasse. Dat mocht niet. OW moest onderaan in de vijfde klasse beginnen. In het seizoen 1922- 1923 werd OW meteen kampioen. Na twaalf wedstrijden, allemaal ge wonnen, was de doelpuntenstand 114-12De kampioensmedaille werd in ontvangst genomen. In 1923-1924 mocht OW wél in de derde klasse spelen. Ze wonnen tien wedstnjden, verloren er twee en werden weer kampioen. Ook toen werd een kampioensmedaille uitgereikt. In 1924 stopten er meerdere spelers, onder wie een aantal jongens van de zeevaartschool, die meevoetbalden met OW. De club hield in 1926 op te bestaan. De beide kampioensmedailles werden goed bewaard door mijn vader, Jacob Vis man. Na zijn dood mocht ik ze bij een passende gelegenheid aan SVO schenken.' Vrijdag vond Visman een passende gelegenheid. SVO werd in 1935 opgericht. door te slaan. Zo'n veertig familieleden en vnenden van de familie Kroesen woonden de plechtigheid bij het boothuis in De Koog bij. Ook directeur Sip Wiebenga en voorzitter Casijn van Till van de KNRM waren aanwezig. De laatste liet weten dat de Francine Kroesen in middels 28 mensen heeft gered tij dens de zes acties die ze sinds 22 mei heeft uitgevoerd. De doop en overdracht gingen gepaard met de overhandiging van diverse geschen ken. Frans Kroesen had voor het boothuis een grote foto van zijn dochter meegenomen. Zij kwam op 14 juli 1991 op 27-jarige leeftijd in Australië om het leven toen zij met haar auto van de weg slipte en tegen een boom botste. Ze had in Neder land een studie polymeerchemie ('voor de ontwikkeling van nieuwe kunststoffen') afgerond en studeerde in Australië verder om te promoveren. De Universiteit van Queensland in Australië stichtte na haar overlijden een fonds met haar naam (de Francine Kroesen Travel Fellowship) om veelbelovende chemiestudenten in de gelegenheid te stellen voor on derzoek naar universiteiten buiten Australië te reizen. Van Till overhandigde Caljé volgens

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5