'Dit is een bonus op onze vakantie' Cjroen 2rwarLrJexeh tn het harL, Halsstarrigheid liet aandelenprijs dalen texelseScourant Super deBoer RcS CS Verbazing over geste college F/\INT3ALL OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12012 DINSDAG 13 SEPTEMBER 2005 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Gedeputeerde Gedeputeerde Cornells Mooij bracht afgelopen vrijdag een werkbezoek aan Texel. Daarin stond de bereik baarheid van Texel centraal. De provinciebestuurder liet zich uitge breid informeren over verscheidene projecten die met een provinciale bij drage tot stand zijn gekomen. Be langrijkste gespreksonderwerp met het Texelse college van B en W vorm de de verkeerssituatie van en naar de veerhaven in Den Helder. Pagina 5 m Hulpverleningspost Een meerderheid van de politieke partijen voelt er niets voor het geza menlijk hulpverleningsgebouw (PHH- gebouw) naar de Emmalaan te ver plaatsen. Ze zitten er niet op te wachten om 'met de haven in zicht' alsnog van koers te veranderen. Ook vrezen ze het vertrek van de politie en de Stichting Wonen Texel uit het pro ject. a 5 Nieuw kruispunt bij De Cocksdorp De gemeente is gisteren begonnen met de reconstructie van het kruis punt Postweg-Molenlaan nabij De Cocksdorp. Om de verkeersveilig heid te verbeteren wordt de be staande kruising aangepast. Het wegdeel Postweg-Vuurtorenweg loopt hier in een flauwe bocht, waar vaak hard wordt gereden, ter wijl er tevens een weinig overzich telijke (brom)fietsoversteek is naar de Molenlaan. Nieuw voor Texel is het toepassen van streetprint op dit kruispunt. Dit is een gepatenteerd systeem om patro nen in asfalt aan te brengen. Door de streetprint met rood asfalt te combi neren, is het nauwelijks van een echte klinkerbestrating te onderscheiden. Tevens worden middengeleiders aan gelegd, die de weggebruiker atten deren op een gevaarlijk kruispunt. Langs de kant van de weg worden grasbetontegels gelegd om de berm te beschermen en landbouwvoertui gen een extra uitwijkmogelijkheid te bieden. De werkzaamheden worden uitge voerd door Koninklijke Wegenbouw Stevm (KWS) uit Heerhugowaard. Dit bedrijf heeft het werk aangenomen voor €102.000.-. Dit bedrag wordt voor de helft betaald door de provin cie en de andere helft door de ge meente. Streven is om woensdag 5 oktober alle werkzaamheden afge rond te hebben. Om het werk goed te kunnen uitvoe ren, wordt de Molenlaan afgesloten. Verkeer van de Postweg naar de Vuurtorenweg wordt over het fietspad en met hulp van verkeerslichten langs het kruispunt geleid. Voor bewoners en bestemmingsverkeer is de Molen laan bereikbaar vanaf de Kikkert- straat (dus vanuit het dorp). (Advertentie) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Wordt bezorgd op 13.14 en 15 september Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. j a«6fw wtiw RHfr KJ&P/IK "WtltW KonPeiv %0NG GEMEENTE TEXEL Benieuwd naar het resultaat van de architect? Kom dan naar de presentatie voorlopig ontwerp nieuw gemeentehuis op donderdag 15 september, aanvang 20.00 uur (zaal open 19.30 uur). Plaats: Burgemeester De Koninghal, Emmalaan 55 in Den Burg. ledereen is van harte welkom! oof feharde voorwaarde van de stich- ng Vrienden van het Luchtvaart- rein om niet meer dan 113.000,- voor 47,5 procent van haandelen in het vliegveld te be ten, heeft ervoor gezorgd dat de inisteries van Verkeer en Water en Financiën bereid waren iteindelijk de vraagprijs voor de Hen te laten zakken. Dat aakten burgemeester Joke Gel- orpen luchthavenmeester/direc- i,j wrEd de Bruin bekend tijdens de Bdscommissie Middelen. srdere commissieleden toonden verwonderd dat het college be- iiseen extra bedrag van €35.000,- iministerie en provincie te beta- iomdat de stichting pertinent niet dan de nominale waarde van I,- per aandeel wil betalen. Rijk ivincie vragen €594,- per aan- i De gemeente legt het deel bij :de stichting in oprichting niet wil en. 'Het is alsof de gemeente de isor sponsort en dat voelt niet I', aldus Arjen Boerhorst (WD), sis Visman (D66) zei niet te snap- i dat de stichting in oprichting "I fivoor 35.000 euro laat kennen', zitten grote organisaties in, dus •35.000 euro moet makkelijk te slen zijn. Ik geef ze de tijd tot de isvergadering.' Gerard Weijers R) vroeg zich af of het niet moge- sde stichting uit te breiden, zo- ter alsnog meer geld op de plank Vrienden van het Luchtvaart in bestaat uit TESO, TVL. TVO, ibank, RAB, De Krim, Opduin, Helder Airport en de Dutch lota Association. Jigemeester Joke Geldorp verde- tóna?l de de opstelling van de stichting, istichting heeft van begin af aan iegd niet meer dan 250.000 gul- n(€113.000,-) te willen betalen en Tje halsstarrigheid heeft indruk ge in Den Haag.' Mede door die ding waren de ministeries na lang Behandelen bereid hun vraagprijs bijna driehonderdduizend euro eenderde te laten zakken naar K.OOO,-. De provincie verlaagde vraagprijs met eenderde naar :300,-. Aanvankelijk hield met '«Financiën hardnekkig vast aan •raagprijs van bijna drie ton. Gel- btoonde zich op verzoek van de «commissie bereid nog een keer üde stichting over de €113.000,- jaan praten. 'Maar ik kan u met 'procent zekerheid aangeven dat lichting niet van standpunt zal ideren. Meer gaat het niet wor- ai daar zijn ze heel consequent IIS evenn; coiifï in.' Ze liet in het midden of ze er mee eens is dat de stichting minder dan de gemeente betaalt. Geldorp wees er op dat er bewust niet voor geko zen is het ontbrekende geld uit de kas van het vliegveld te halen, omdat dat het geld nog hard nodig kan hebben als het een keer financieel tegen zit. De Bruin benadrukte dat de Vrienden van het Luchtvaartterrein puur om het behoud van het vliegveld gaat. 'Ze zeiden "het vliegveld gaat ons aan het hart, hier heeft u het geld en een pret tige wedstrijd verder".' Rob Wortel liet eerder al weten dat Vrienden van het Luchtvaartterrein zich niet intensief met het vliegveld wil bemoeien en haar bijdrage als sponsoring ziet. Volgens de huidige constructie krij gen zowel Vrienden van het Lucht vaartterrein als de gemeente elk 47,5 procent van de aandelen, ofwel elk 249 stuks. De gemeente had er al 152 en daar komen er nu 97 bij. De ge meente betaalt daarvoor in totaal €92.700,-. Met dat bedrag blijft het college binnen een financieel kader van de gemeenteraad die in 2002 op voorstel van het college €100.000,- voor de aankoop reserveerde. Gel dorp gaf een negatief advies op een suggestie van de commissie dat de gemeente een groter aandelenpakket dan 47,5 procent in handen zou moe ten krijgen. De huidige verdeling is gebaseerd op het principe dat nie mand een meerderheidsaandeel heeft, zodat de partners gelijkwaar dig zijn. Geldorp weersprak de zorg van enkele commissieleden dat de KvK zich als belangenbehartiger van het bedrijfsleven gaat opstellen. Ze benadrukte dat er de afgelopen jaren ook al in harmonie met de KvK is gewerkt. Bedoeling is dat er na de privatering een nieuwe bestuursvorm komt, waarin zowel de gemeente, de nieuwe stichting als de KvK zitting nemen. Mogelijk gebeurt dat onder aanvoering van een onafhankelijk voorzitter. Geldorp vroeg de com missieleden goed na te denken over de consequenties voor het vliegveld als zij niet willen instemmen met het huidige voorstel. Dat is door het col lege als het hoogste haalbare geken merkt. 'Anders komt de staatssecre taris van Verkeer en Waterstaat deze kant uit en als zij komt is het om geld te halen', aldus Geldorp. Bedoeling is dat de gemeenteraad op dinsdag 4 oktober een definitief besluit over de koop van de aandelen neemt. Overi gens lieten alle partijen weten dat het behoud van het vliegveld bij hen voorop staat. Bezoekers van Texel Culinair hadden vrijdagavond veel belangstelling vi Een hapje, een drankje, onbekom merd rondlopen, rondkijken en met enige regelmaat een gesprekje. De Dorpsstraat in De Koog was de af gelopen dagen tijdens de tweede editie van Texel Culinair even één grote openbare eetgelegenheid met een ontspannen ambiance en de nodige verrassingen voor culi naire liefhebbers. Naar schatting tussen de drie- en vierduizend mensen bezochten het evene ment. 'Die koek ken ik niet, die wil ik wel eens proberen', zegt Marlène Hen dricks uit het Limburgse Gulpen als ze in de stand van bakker Timmer staat. Het stukje kleikoek is met het enige dat de Limburgse tijdens haar ronde door de Dorpsstraat ontdekt. 'Ik heb ook al diverge soorten l.ams- gerechten en visgerechten gepro beerd en ook een lekkere maaltijd met zeekraal', vertelt ze met enthou siaste ogen. 'Het is voor het eerst dat ik op Texel ben, maar dit is wel met een een bonus op de vakantie.' Die bonus bestaat uit 26 restaurants en andere horecabedrijven (waarvan de meeste uit De Koog) die verspreid over de Dorpsstraat en het dorps plein in totaal zo'n zestig verschil lende voorgerechten, hoofdgerech ten en nagerechten serveren. Alles wordt voor de ogen van het publiek klaargemaakt in stands die verspreid over het uitgaansgebied staan opge steld. Bezoekers betalen met Koger- tjes, plastic muntjes die €1,30 per stuk kosten. Per gerecht moeten ge middeld twee of drie muntjes worden betaald. Hendricks is zeer te spreken over Texel Culinair. Bij de Limburgse komt het zelfs beter over dan het Preuve- nement in Maastricht, één van de bekendste culinaire festijnen in het land. 'De prijzen hier zijn gunstiger dan in Maastricht en dit is nog lekker kleinschalig. De culinaire verfijning is toegespitst op gerechten die bij het eiland horen en dat is ook goed. Ik mis alleen wat muziekbandjes die voor een extra muzikale sfeer zor gen.' Ook zonder bandjes (er is ove rigens wel wat muziek) zit het met die sfeer wel goed. Gezelligheid en ont spanning zijn enkele trefwoorden. En er is aanloop. Op de eerste avond komt er al veel volk op de Dorpsstraat af en zaterdagavond is het nog druk ker. Het weer helpt ook een handje. Terwijl de rest van het land door re gen wordt geplaagd, is het in De Koog drie dagen lang stralend weer. Voor de deelnemers verloopt het fes tijn dusdanig dat menig stand voor tijdig moet melden dat alles op is. 'le dereen werd overvallen door de Lees verder pagina 6 Politiek stribbelt rer adviesbureau randweerkazerne pkunnen niet zomaar een stuk 'd uitzoeken en daar een ka- 6 bouwen. De locatie moet den gekoppeld aan het woon- dwerkeer van de vrijwilligers en p9ebeurt met een systematiek Ipwij niet in huis hebben.' )n de leden van de raads- issie Middelen donderdag- te horen van brandweer- lant Dick Jongeneel over de ik een adviesbureau in te beiert dat locaties voor een brandweerpost in De Cocks- 1 onderzoekt. De commissiele- toonden zich allemaal voorstan- 1] HOPW JMT DE KB1EÖ7K 2>F ItNWk/IL der van een nieuwe kazerne, maar verschillenden vroegen zich af waarom de gemeente dan eerst voor €12.500,- een onderzoek door inge nieurs/adviesbureau SAVE laat uit voeren. 'De brandweer heeft het meeste werk ten zuiden van De Cocksdorp en richting Oosterend, dus doe hem aan de zuidkant van het dorp', aldus Gerard Weijers (CDA). Willem Vlas (Texels Belang) en Arjen Boerhorst (WD) vonden dat de ge meente voor zo'n locatieonderzoek zelf wel voldoende kennis in huis heeft. Volgens Jongeneel is dat met zo. Hij wees erop dat de gemeente met over de benodigde 'materiedeskundig heid' beschikt, die SAVE wel in huis heeft. Daarnaast heeft het adviesbu reau recent een (concept)dekkings- plan opgesteld voor de regionale brandweer in de Kop van Noord-Hol land, waar Texel ook deel van uit maakt. 'Als wij op eigen houtje een onderzoek doen, gaan we aan die gegevens voorbij.' Op vragen van Texels Belang liet Jongeneel weten dat SAVE ook betrokken is geweest bij het bepalen van de locatie van het PHH-gebouw aan de Pontweg. Frans Visman (D66) zag na de uitleg geen redenen meer tegen de uitgave te zijn. Boerhorst zei het onderwerp mee terug te nemen naar zijn fractie en Vlas liet het er verder bij. 'We kun nen hier met met een natte vinger aan de slag gaan', betoogde Eric Hercu les (PvdA). 'Het gaat om veiligheid.' De huidige post van de brandweer in De Cocksdorp is te klein geworden en verouderd. De huidige ligging aan de Kikkertstraat wordt verkeerstech nisch ook als weinig gelukkig be schouwd. Fietsers gewond na breken vork Een plotseling afbrekende voorvork van een tandem was zondagmiddag de oorzaak van een vervelend onge val. De man en de vrouw die erop zaten, beiden 35 jaar en woonachtig in Enschede, kwamen zo lelijk ten val. dat ze gewond raakten aan hoofd en arm en naar het ziekenhuis in Den Helder moesten worden gebracht. Het ongeluk gebeurde zondagmid dag op de Zanddijk, tussen de Slufter en de Oorsprongweg. Vernielingen Bewoners van de Warmoesstraat in Den Burg zijn afgelopen weekend het slachtoffer geworden van vanda lisme. Twee auto's werden bekrast met scheldwoorden en er werden planten uit een voortuin getrokken. Er is aangifte gedaan bij de politie. Een van de mannen heeft brieven in de straat verspreid met de vraag of buurtbewoners iets van de vernielin gen hebben gemerkt. In de voortuin zijn al vaker planten uit de grond ge trokken. Redders vinden brokstukken van verongelukte F16 De Texelse reddingboten Beurs plein 5 en Francine Kroesen heb ben vrijdag bij de zoekactie naar de verongelukte Belgische F16 bij Vlieland brokstukken van de straaljager en menselijke resten uit het water gehaald. Aan de zoek actie werd deelgenomen door zes reddingboten van de KNRM Texel, Vlieland en Terschelling, boten van de politie en de marechaussee en helikopters van de Koninklijke Luchtmacht en Marine, Offshore SAR en de Belgische Luchtmacht. Even voor 11.00 uur kregen de red ders bericht dat de nabij de Vliehors een F16 was verongelukt. Het bleek te gaan om een toestel van de Belgische Luchtmacht, dat deel uit maakte van het eerste squadron in vliegbasis Florennes in Wallonië. Het toestel was met drie andere toestel len opgestegen van Florennes, voor een zogeheten grond-luchtoefening boven de Vliehors. Na het voltooien van de exercitie was het misgegaan. Wat er precies is gebeurd, is volgens een woordvoerder van de Belgische luchtmacht nog met bekend. De pi loot, commandant-vlieger Fabrice Massaux (33) uit Brussel was met 1577 vlieguren, waarvan 1111 in een F16, zeer ervaren en had al eerder boven de Vliehors gevlogen. In lan delijke media werd over de oorzaak gespeculeerd, onder meer over de mogelijkheid dat het toestel tegen een vogel was gevlogen. De Bel gische luchtmacht sluit die mogelijk heid met uit, bijvoorbeeld als daar door een vitaal onderdeel is be schadigd. Maar vooralsnog wordt het als speculatie beschouwd. Een ge specialiseerd onderzoeksteam van het Belgische Ministerie van Defen sie is vrijdag naar Vlieland afgereisd om de oorzaak van het ongeval te achterhalen. Kort na de crash hing er in de buurt de plek van de crash een walm van kerosinedamp. Dit was de reden dat redders aanvankelijk een mijl buiten het gebied van het ongeluk moesten blijven, dat op zo'n vijf kilometer uit de kust van Vlieland was gebeurd. Om 12.30 uur kregen de reddings schepen alsnog toestemming om het zoekgebied te betreden. Door de scherpe kerosinegeur was snel dui delijk waar moest worden gezocht en nadat de bemanning van een heli kopter vanuit de lucht brokstukken had zien drijven, werden door alle boten restanten opgevist en overge dragen aan de bemanning van de politieboot, die ze naar Vlieland heeft gebracht. Om 14.00 uur werd de reddingsactie afgeblazen. In de loop van de middag berichtte het Kust wachtcentrum dat het stoffelijk over schot van de vermiste vlieger was geborgen. De piloot laat een echtge note en een 2-jarig dochtertje na. De Francine Kroesen wordt bij De Cocksdorp te water gelaten om deel te nemen aan de zoekactie naar de verongelukte F16. (Foto OomO Vmmtrrrmnl

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1