TEXELSE 2 COURANT Vissersvrouwen 'vader en moeder tegelijk' -W««wou... p= Agenda Geslaagd Groepstentoonstelling Tusse de Banke teso DINSDAG 13 SEPTEMBER 2005 Onder grote belangstelling heb ben Duw van der Vis-Vonk en San dra Vlaming-Van der Vis zaterdag in Oosterend het beeld Strender vissersvrouwen onthuld. De twee waren door initiatiefnemer Arjan Trap gevraagd omdat ze de oud ste respectievelijk jongste vrouw van een schipper-eigenaar (van de TX21 en de TX48) zijn. Het beeld, dat een plaatsje heeft gekregen op de hoek Peperstraat-Verloren- kost, is gemaakt door Anna de Visser. Strender vissersvrouwen is betaald met de verkoop van vis bij de jaar lijkse visrookwedstrijden, die zater dag voor de zesde keer werden gehouden. Twee jaar geleden werd bij de Maartenskerk een beeld ont huld van drie beurzende visserman nen, eveneens betaald dankzij het visroken. Al snel was het idee ont staan dat het niet bij de mannen kon blijven, vertelde Trap bij de onthul ling van het nieuwste beeld. 'Want achter al die sterke vissers stonden en staan de vrouwen. Zij waren het die als de mannen naar zee vertrok ken hier in dit dorp achterbleven en de zorg voor de kinderen en het huishouden op zich namen. Het grootste gedeelte van het jaar ston- n Richard (van de TX21) kijken of de sliptongetjes al droog genoeg zijn om te roken. den ze er alleen voor en altijd sterk betrokken bij het reilen en zeilen van het vissersbedrijf. Ze beheer- Duw van der Vis-Vonk en Sandra Vlaming-var een schipper-eigenaar, onthulden zaterdag h 'Strender vi den het huishoudbudget, moesten voortdurend de eindjes aan elkaar knopen en hun zuinigheid en spaar zin bepaalden aan het eind van het jaar of er iets overschoot voor de schuit en visgerei.' Trap haalde in zijn praatje een oude vrouw aan die hem had verteld dat haar moeder dagelijks met het eten, naai- en breiwerk en de was bezig was en daarnaast iedere zaterdag een berg met zware visserskleding binnenkreeg die gewassen moest worden. 'Vroeger moest ze ook die oliejassen zelf maken. Als ze dan genaaid waren, moesten ze met lijnolie waterdicht gemaakt worden en dat was een zware klus. Ze was eigenlijk altijd bezig. Die was eigenlijk de baas. Ze was vader en moeder tegelijk.' Behalve de zorg om het dagelijks brood waren er, zeker bij mist of storm, de onrust en angst voor de mannen op zee. Bij zwaar weer werd geregeld de gang naar het postkantoor gemaakt, want daar meldden de vissers dat ze veilig in een haven lagen. Veel is sinds dien veranderd, maar veel is ook hetzelfde gebleven, volgens Trap. 'Want nóg telt Oosterend families die leven van wat de zee hen geeft. Nog zijn het de vrouwen die hier de zorg voor de kinderen dragen en zo nu en dah vader en moeder tegelijk zijn.' Het beeld staat op een stuk straatwerk waarin belangrijke sym bolen zijn verwerkt: geloof, hoop en liefde en de windroos. Samen met het beeld van de beurzende vissers vertelt het een geschiedenis van een vissersdorp, aldus Trap, 'maar met vertrouwen in de toekomst'. Aan de uitvoering hebben ook de gemeente en de dorpscommissie van Oosterend bijgedragen. De visrookwedstrijden trok zaterdag behalve veel publieke belangstel ling ook veertien deelnemers. Zij moesten 's ochtends zes ponen en 's middags zes sliptongen bij de jury inleveren, die het product onder meer beoordeelde op smaak en kleur, maar ook de hygiëne en de manier van schoonmaken in de gaten hield. De eerste prijs ging uiteindelijk naar Wilco Drijver, die net even beter presteerde dan Sil van Dijk en Rutger Zoetelief, die de tweede prijs verdienden. De derde ging naar Robert Schulze en Ron Buisman. Ruud en Richard Daalder kregen de aanmoedigingsprijs. De opbrengst uit de verkoop bedroeg maar liefst €1056,-. Organisatoren Cees-Jan Laan en Arjan Trap heb ben nog niet vastgesteld aan welk goed doel het geld wordt besteed. Cursus over dementie In verzorgingstehuis De Gollards aan De Zes in Den Burg begint maan dag 3 oktober een cursus Omgaan met dementie, verzorgd door de Gezondheidswijzer van Corbis Plus, in samenwerking met Thuiszorg en het DOC-team. De cursus bestaat uit acht wekelijkse bijeenkomsten van twee uur (van 13.30 tot 15.30 uur) en is bedoeld voor partners, verzorgers en naasten van demen terenden. Er wordt gesproken over de veranderingen in het dagelijkse leven en over hoe de thuissitu atie dragelijker te maken. Deelname bedraagt €20,-, aanmelden kan (bij voorkeur vóór 22 september) bij de Gezondheidswijzer, tel. 0223- 650135 of via e-mailadres gezondh eidswijzer@corbisplus.nl. Nieuw seizoen Ca ba ret-café Het nieuwe seizoen Cabaret-café begint vrijdag met een afleve ring over de zomer. Pip Barnard en Janien de Bruijn bespreken het weer van de afgelopen maanden, evenementen als de autocross en Texel Culinair, de kosten van levensonderhoud en het bezoek van gedeputeerden en toeristen. Vaste Texelse kunstenaars w n de opening van de Groepstentoonstelling 2005 bij. Het was een kikker die plotse ling zijn tent binnensprong. Foto graaf Pieter van Schelt greep zijn camera, had het geluk dat het diertje een paar minuten bleef zitten en maakte enkele detail opnames. Het resultaat is te zien in gemeentelijke expositieruimte Tusse de Banke in Den Burg. De kikkerfoto's van Van Schelt zijn onderdeel van de Groepstentoon stelling 2005 die vrijdagmiddag van start ging en waarop dit jaar 23 pro fessionele Texelse kunstenaars hun werken tonen. Net als vorig jaar was er opnieuw geen centraal thema. Elke kunstenaar leverde gewoon één of meerdere werken in. Henk Noorlander verrichtte de officiële opening. Dat gebeurde tijdens een bijeenkomst voor de kunstenaars zelf. Er waren, in tegenstelling tot voorgaande jaren, geen leden van het college of de raad bij aanwezig. Veranderingen zijn ook op deelne- mersgebied waar te nemen. Van de 19 kunstenaars die een jaar geleden aan de groepstentoonstelling mee deden, zijn er dit jaar 10 opnieuw vertegenwoordigd. De andere 9 zijn verdwenen en vervangen door 13 andere namen. Van Schelt is één van de kunstenaars die voor het eerst aan de Groepstentoonstel ling meedoen. Vastleggen van het moment is een rode draad in zijn werk. De kikker die zijn tent binnen sprong paste daar goed tussen. 'Ik had gelukkig apparatuur bij de hand en er was een mooi diffuus licht in de tent, dus ik kon hem rondom fotograferen.' Het leidde tot drie grote foto's die in de bovenste ruim te van de expositieruimte hangen. Bezoekers worden bij binnenkomst eerst verrast op kleine flora- en faunafoto's van Van Schelt en een vurig drieluik van Klarina Combé. Op de middelste verdieping wordt de aandacht getrokken door een grote zwartwitposter die Joost van der Hoek van kunstenaar Charles Janko maakte. Er hangt ook werk van een andere debutant, Zandy Kamaran. Van zijn hand twee kleur rijke werken die een slapend kind en de liefde tussen een moeder en een kind uitbeelden. De expositie in zijn geheel is divers, waarbij opvalt dat er relatief veel werk van fotografen is. Daarnaast worden ook keramie- ken en beeldhouwwerken geëxpo seerd. De deelnemende kunstenaars zijn Klarina Combé. Carla Bretveld, Antoinette LeRoy, Jacobien Kuipers, Anja Fischer, Door Dogger, Joost van der Hoek, Henk Noorlander, Pieter de Vries, Els Kingma, Frans Voskuil, Wieneke Boon, Lenie van 't Noor- dende, Kerstin Edelmann, Marjan Smit, Jasper Adama, Ellen de Vries, Nesrin Düring, Cobi Bremer Niek Welboren, Deet Kraay, Zandy Kama ran en Pieter van Schelt. De tentoon stelling duurt tot en met maandag 26 september Tusse de Banke is elke dag, met uitzondering van maandag, geopend van 13.30 tot 16.30 uur. Op maandag is de ruimte van 10.00 tot 13.30 uur open. Schoolgebouw Het CDA maakt zich grote zorgen over wat er momenteel in de Texel se politiek gebeurt. Bij de nieuw bouw van de OSG is een sfeer ont staan waarbij de huisvesting in één gebouw zo belangrijk is geworden, dat niemand het nadeel van twee gebouwen meer in normale pro porties kan zien. Het CDA is geen tegenstander van één gebouw. Maar om daar drie miljoen extra voor uit te geven, vinden wij niet verantwoord. Wij hebben goed geluisterd naar de diverse maatschappelijke organisa ties, die waarschuwen voor extra investeringen. Wij delen hun zorg over de Texelse economie in de nabije toekomst. Dat de gemeente investeert, heeft een positief effect. Maar de gemeente Texel zal in de toekomst zeker voor extra uitgaven komen te staan. Wij willen daarom niet dat alle reserves in één keer worden opgesoupeerd. De raad heeft vorig jaar 7 miljoen euro beschikbaar gesteld voor een grote opknapbeurt van de OSG, zodat de gebouwen weer voldoen aan de huidige onderwijskundige eisen. Daar staan wij volledig ach ter. En daarvan kan een prachtige school worden neergezet. Als dat in één gebouw kan, is dat natuurlijk mooi. Maar om dan allerlei gekun stelde constructies te bedenken om de extra investering van 3 miljoen euro te verdoezelen, daar zijn we het niet mee eens. En waarom? Om de toekomst van onze kinderen veilig te stellen? Vroeger waren er op Texel vier mid delbare scholen, ver uit elkaar, nu twee, vrijwel naast elkaar. Dat is een goede zaak, want de leerlin gen mengen zich nu veel meer dan vroeger. En misschien is het voor de organisatie van de OSG inderdaad makkelijker één gebouw te hebben. Maar het CDA is er van overtuigd dat onze kinderen ook een zonnige toekomst tegemoet kunnen gaan in twéé gebouwen. Onze minister van Volksgezondheid wil graag dat onze kinderen meer bewegen. En als ik leerlingen langs mijn neus weg vraag wat ze liever willen, krijg ik steevast als antwoord: twéé gebou wen... of een lift. Was het niet Wat jij wil(t)7 Marian Merkelbach, CDA-fractie. onderdelen van het programma zijn het feuilleton Mosselweg 14 en de Sommeltjes. Ook de film heeft de vakantie als onderwerp, terwijl als gast de nieuw aan te stellen subsi diejager wordt ontvangen. Cabaret café vindt plaats in café-brasserie De Lindeboom op de Groeneplaats en begint om 20.30 uur. De toegang is gratis, een bijdrage in de gemaak te kosten wordt op prijs gesteld. Wat ik zeggen Joris Schrama uit Den Burg slaag de aan de Vrije Universiteit voor de opleiding Financiële Bedrijfskunde. Hij is werkzaam bij de ABN AMRO bank als management trainee. Martin Daalder uit Oosterend slaagde aan de Technische Hoge school in Haarlem voor de opleiding Luchtvaart Technologie. Hielke Wij zijn zaterdagavond naar Texel Culinair in De Koog gewest. Het was heel gezellig. Direct toen we er waren, hoorden we het al, Hielke had een persstop gekregen. We hebben heerlijke dingen gegeten, wijntje erbij en een praatje. Ik mocht bij een mooi meisje twee 'zwoele nachten' bestellen, die ik keurig op een bordje kreeg aangereikt. Ook lekker. En toen kwamen we Hielke tegen. Hoe zat het nu met die persstop? Het lag anders, vertelde hij. Hij had het vriendelijk verzoek gehad niet meer in de krant te schrijven, maar de eerste die hem de mond zou snoeren, moest nog geboren worden. Hij wist ook - uit betrouwbare bron - dat de hulppost aan de Pontweg niet gebouwd ging worden. Daar keken we van op. Dan was het immers verstandiger van het college geweest een 'zwoele nacht' aan te gaan met Piet Standaart, dan Visman te omarmen. Toch? Hielke wist ook te melden (en daar schrok ik echt van) dat één raadslid tegen Standaart had gezegd dat het hele maal niet uitmaakte met welk plan hij kwam, want hij stemde bij voor baat toch tegen. We hebben ook nog besproken dat dat misschien wel de grootste reden was waarom dit hoogste orgaan van Texel zich zelf degradeerde tot de groep die het nu was. Wij hadden een heel leuke avond. Kees Dros, Waalderstraat, Dinsdag 13 september: In Tusse de Banke-op de Groeneplaats begint om 20.00 uur een bibliotheek avond van.de Historische Vereniging. Tevens komt de afdeling stambomen bijeen. Belangenvereniging 10 voor Texel houdt vanaf 20.00 uur jaarvergadering in Hotel Den Burg. In de Zeemanskerk in Oudeschild begint om 20.15 uur een concert .vèn Wim Poesen (fluit, low whistle en doedelzak) en Steven Laird (zang, orgel en doedelzak). De toegang is gratis, na afloop wordt een inzame ling gehouden ter bestrijding van de kosten In Cinema Texel draait Sin City (20.15 uur) en The Dukes of Hazzard (20.30 uur). Bioscoop De Kiekendief heeft vandaag geen voorstellingen. Woensdag 14 september: De protestantse Waddenkerk in De Cocksdorp is van 10.30 tot 16.30 uur open voor bezichtiging. Vrijwilligers vertellen over het meer dan 150 jaar oude gerestaureerde gebouw Van 11.00 tot 12.00 uur wordt op de Texelse golfbaan op De Knm nabij De Cocksdorp een introductieles golf gegeven. In Cinema Texel draait De Kameleon II (14.00 uur), Madagascar (Neder lands gesproken) (14.15 uur), Zoop in Afrika (16.15 uur), Herbie - Fully Loa ded (16.30 uur), Sin City (20.15 üur) en The Island (20.30 uur). Bioscoop De Kiekendief vertoont Madagascar (Nederlands gesproken) (14.00: uur), Sjakie en de Chocoladefabriek (16.00 uur), Charlie and the Chocolatefac- tory (19.00 uur) en Mr. and Mrs. Smith (21.30 uur). Donderdag 15 september: Vrouwenvereniging De Kaarsvlam ver koopt in de protestantse Waddenkerk in De Cocksdorp van 11.00 tot 17.00 uur zelfgemaakte kleding ten bate van het orgelfonds. In het Gemini Ziekenhuis in Deri Hel der wordt van 19.00 tot 21.00 uur een voorlichtingsavond gehouden over prostaatkanker Recreatief bridgen in dorpshuis De Hof in De Koog. Aanvang 19.30 uur. kosten €2,50 per persoon. Architect Marius Ballieux van 'Archi tectenbureau Alberts -Van Huut presenteert in de Burgemeester De Koninghal het voorlopig ontwerp van het nieuwe gemeentehuis. De presen tatie begint om 20.00 uur. Om 20.00 uur begint in dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild de jaarvergade ring van Sportvisclub Texel. Cinema Texel vertoont de film Cin derella Man (aanvang 18.45 en 21.30 uur), The Sound i of Thunder (19.00 Hoogwater te Oudeschild Di. 13 02.10 en 15.10 u. Wo. 14 03.50 en 17.36 u. Do. 15 06.00 en 18.45 u. Vr. 16 07.26 en 20.05 u. Za. 17 08.25 en 21.36 U- Zo. 18 09.36 en 22.31 u. Ma. 19 10.25 en 23.ié u. Di. 20 11.10 en 23.45 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt zondag 18 septem ber op om 07.17 duren gaat onder om 19.53 uur; zondag 18 september volle maan; dins dag 20 september spnngtij. uur) en The Skeleton Key (21.45 Bioscoop De Kiekendief op vak?- -tiepark de Krim heeft vandaag ge» voorstellingen. Vrijdag 16 september: In samenwerking met Marion Mods houdt de Stichting Welzijn Oudere Texel een modeshow gericht op» komende wintermode. De show wen gehouden in De Buureton aan Beatrixlaan in Den Burg en beginton 10.00 uur. De toegang bedraagt Cl, De protestantse Waddenkerk in ik Cocksdorp is van 10.30 tot 13.30i* open voor bezichtiging. Vrijwilligs-, vertellen over het meer dan 150 ja oude gerestaureerde gebouw. Om 20.30 uur begint in café-b De Lindeboom op de Groeneplaa in Den Burg het maandelijks Cal» ret-café, waarin het lokale meu« wordt besproken .door Pip Barna: en Janien de Bruijn. Met columnsi dialogen, gasten en veel muziek. toegang is gratis, na afloop wordt inzameling gehouden ter bestrijc van de kosten. Cinema Texel vertoont Sjakie en Chocoladefabriek (aanvang 16' uur). Zoop in Afrika (16.30 uur). Cr- derella Man (18.45 en 21.30 uur|,Tn Sound of Thunder (19.00 uur) en?* Skeleton Key (21.45 uur). Biosco» De Kiekendief op vakantiepark Krim heeft vandaag geen voorsü lingen. In Verband met de verwachte drui zet TESO in en rond het weekei geregeld een'extra boot in. De twees boot vaart vrijdag, zaterdag en mes dag van 9.30 tot 16.00 uur en zonda van 14.30 tot 20.00 uur. De veerde* verzorgt dan ieder half uur een af/a-, zowel vanuit Den Helder als var» Texel. Toch moeten automobilist® vrijdag (in Den Helder en op Texel)en zondag (op Texel) rekening houds met wachttijden. Deze kunnen opt pen tot een uur. Meer informatie os de veerdienst is te verkrijgen via a 369600 of website www.teso.nl. TEXELSE§COlMI^, Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den 5,- Gerard Timmerman (hoofdredacteur Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Harry de Graaf Telefoon 31 72 66 of 06 - 53 73 33 52 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze adyertentiecontraQten en aanUieaiiwH van dB Stichting ROTA, gevestigd to Amstenlo gedeponeerd bl| de Kamer van Koophandel en Ft te Amsterdam onder nummer 411S8699 Een «et» de Regelen voor het Adeertentiewezen #ordt cp Abonnementsprijzen 2005: Per'half jaar €34,65 33,05 Per jaar 67,50 65,35 (euicrtd a Bij verzending naar het buitenland zi"! tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voer afloop van de abonnementsperiode, Nierstichting Met als thema Een nierziekte loopt als een rode draad door je leven gaan in de week van 18 tot en met 24 september collectanten op pad voor de landelijke collecte van de Nierstichting. De Nierstichting stelt zich ten doel het aantal mensen dat afhankelijk is van dialyse te verminderen en zoekt naar struc turele oplossingen om de wachttijd voor een donornier te verminderen. Nieuwe collectanten kunnen zich melden bij Elly Heerschap, Witte Kruislaan 33, tel, 313173. Bloedinzamelin! verhuist naar OSI De bloedafname van de Sai Bloedbank Regio Noordwest» vanaf 15 september niet langer p in schietsportcentrum 0d\sï maar in de aula van de OSG Haffelderweg. Dit omdat de ha!»3 sportschutters te gehorig werdgei jWen den. Naast de groep vaste dj ren, is Sanquin voortdurend op i ri va naar nieuwe mensen die bloed» geven. Zij kunnen contact (ff* via het (gratis) telefoonnummers 3666736. Meer informatie is vinden op website www.sanquiftl Verzamelaars Verzamelaars van 'Texelse' prent briefkaarten, foto's, boeken en der gelijke, komen donderdag vanaf 20.00 uur bijeen in Tusse de Banke op de Groeneplaats. Op dergelij ke bijeenkomsten plegen dubbele exemplaren van eigenaar te wisse len Belangstellenden zijn welkom. Verzamelaar Maarten Stoepker wil graag weten wie de personen op de foto zijn. De foto is aan het begin van de jaren zestig in de Waalderstraat gemaakt door foto- bedrijf Positief uit Scheveningen. Wie meent de personen te her kennen, kan contact opnemen met Stoepker, tel. 312940. Lel) W.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 2