Partijen houden vast aan hulppost Pontweg edeputeerde plaatst paddestoel SWT kan niet zomaar mee naar Emmalaan TEXELSE J couRANT" 'Geen collectief bezwaar bij alleen woningbouw' rut W T Hoogste punt nieuwbouw Maartenhuis Groen Zwart Weerstand PHH serieus signaal DINSDAG 13 SEPTEMBER 2005 •n door wethouder Corrie Heijne en met technische aanwijzingen van wegkantonnier Carlo Witte'(links) voert Mooij de officiële ïg uit. Hij brengt de kunststof mantel aan op de paddestoel-wegwijzer. edeputeerde Cornelis Mooij bracht gelopen vrijdag een werkbezoek Texel. Daarin stond de bereik- jarheid van Texel centraal. De Dvinciebestuurder liet zich uitge- etd informeren over verscheidene ojecten die met een provinciale bij tot stand zijn gekomen. Be- ijkste gespreksonderwerp met •Texelse college van B en W.vorm- :e verkeerssituatie van en naar de ertiaven in Den Helder. In het werk- :eek van de gedeputeerde was Xeen 'officiële handeling' opgeno- 3i. Die bestond uit het in gebruik van de nieuwe fietsverbinding jAurora door het plaatsen van een wwijzer (van het bekende padde- elmodel) op het punt waar het me pad via een idyllisch brug ge uitkomt op het bestaande fiets- dlangs het Waalenburgerdijkje. •plechtigheid was een onderbre- gvan een fietstochtje dat de pro- oebestuurder maakte met wet- ambtenaren en anderen die je totstandkoming van het fiets- oetrokken zijn geweest. De ge- aite had er een feestje van ge- door ter plekke een partytent ten neerzetten van waaruit een tea met de nodige lekkernijen geserveerd. Rinus kuiper :ht met zijn draaiorgel een pot- Subsidie voor nieuwe stichting a dcaj pourri van zeemansliederen en Am sterdamse melodieën ten gehore. Er werden mooie woorden gesproken, duidelijk gericht op voortzetting van de profijtelijke contacten die de ge meente met de provincie onder houdt. Op Texel worden 'aan de lo pende band' rotondes, fietspaden en andere voorzieningen aangelegd die de verkeersveiligheid (en de toeris tische aantrekkelijkheid) bevorderen en die grotendeels door de provincie worden betaald. Het eerstvolgende project dat voor een provinciebijdra- ge wordt voorgedragen is het fiets pad tussen Oosterend en Oost. Wet houder Corrie Heijne-Dros greep de gelegenheid aan om Mooij (die gaat over verkeer en vervoer) te wijzen op het belang van goede bereikbaarheid van de veerhaven van Den Helder voor de verkeersstroom die voor Texel is bestemd. 'Gelukkig is de pro vincie bereid haar verantwoordelijk heid te nemen, te meer omdat de weg die door Den Helder naar de boot voert eigendom is van de pro vincie'. Heijne bracht dank aan Kees Haars- ma. Dirk Kuip en Gerbrand Poster die ooit het idee lanceerden om de nu in gebruik genomen fietsverbiodingjuist op deze plek aan te léggen. Oud voorzitter Jan Brouwer van 3VO kreeg een bloemetje als dank voor de vele verkcersadviczen die hij aan het gemeentebestuur uitbracht. Op zijn beurt sprak Brouwer dankwoorden tot de wethouder en de ambtenaren Marja Witte, Jan Frederici en Bert Dennenberg. Hij had voor de Texelse collegeleden, raadsleden en betrok ken ambtenaren een tekening ge maakt waarin symbolisch duidelijk werd gemaakt dat allen die met ver keersveiligheid te maken hebben vanaf het vroegste stadium samen moeten optrekken, zodat het niet (meer) kan gebeuren dat de adviezen van 3VO pas worden bekeken als de plannen al in vergevorderd stadium zijn. Texel heeft een streepje voor', zei gedeputeerde Mooij om aan te geven dat het eiland ook in de toekomst kan rekenen op provinciegeld voor goede plannen. Texel heeft zich tot dusver op dat gebied van alle Noord-Hol landse gemeente het meest actief getoond. Mooij gaf de verzekenng dat de bereikbaarheid van het eiland op zijn aandacht kan rekenen, maar was met de Texelse bestuurders van mening dat dit nooit mag gebeuren door tussen Texel en Den Helder een brug te maken. De provincie wil brug gen slaan, maar dat moet in dit geval overdrachtelijk worden opgevat. nieuwe Stichting Integratie Ge- ipten Texel (SIGT) kan reke- een subsidie van €5409,- xde rest van dit jaar 2005. De Keke partijen zijn bereid het Mop voorstel van het college te tenen. leden van de raadscommissie sjn loofden de oprichting van de 'U komt als geroepen', ver- t*dde Marian Merkelbach (CDA), kunt zich vooruitlopend op de «eWet Maatschappelijke Onder- wig laten horen en we willen u horen vanwege uw deskundigheid.' SIGT heeft zichzelf opgeworpen als overlegplatform voor de gemeente over de Wet voorziening Gehandi capten. Die wet wordt een onderdeel van de nieuwe Wet Maatschappelijke Ondersteuning. SIGT wil ervoor zor gen dat de belangen van gehandi capten op Texel in de nieuwe situa tie gewaarborgd blijven, zodat voor mensen met een beperking op het eiland een gelijkwaardig burgerschap mogelijk is. Voorzitter Dick van Barneveld liet de commissieleden weten dat de stich ting gevraagd en ongevraagd mei de nodige adviezen wil komen. 'U gaat van ons horen.' Hij deelde de zorgen van de commissieleden over de in voering van de nieuwe wet, maar wees erop dat de nadruk moet liggen op het 'vinden van oplossingen en het maken van betaalbare keuzes.' 'Daarbij moet rekening worden ge houden met de doelgroep. Vaak wor den beslissingen achter een bureau genomen, zonder dat er wordt beseft wat de gevolgen in de praktijk zijn.' De invoering van de WMO brengt de gemeente veel verandering op gang. Het rijk draagt in de nieuwe wet zorgt aken over aan de lokale overheid en naast de WvG wordt ook de huidige Welzijnswet erin ondergebracht. Van Barneveld zei er vanuit te gaan dat de gemeente ook de verantwoordelijk heid neemt voor de nieuwe zorg taken. nstige bewoners en gebruikers it nieuwe woonhuis van het enhuis in De Koog hebben don- 9 gevierd dat het hoogste punt kt. Bouwgroep Dijkstra/Drais- Bolsward en Dokkum deed dat traditionele Friese wijze. Er önaast de schoorsteen een mei pop het dak geplaatst. 'Volgens traditie hoort de opdrachtgever 's aan de bouwers te geven', aldus bouwopzichter Halbe Tabak. 'Doet hij dat niet. dan wordt er eerst een Tege fles op zijn kop in de boom gehangen en als hij dan nog mets geeft, wordt er een glasplaatje in de schoorsteen gemetseld.' De bouw groep kon het glaswerk gisteren op zak houden. Er stond taart voor de bouwers klaar, er werd een sapje als pannenbier geschonken en de bewo ners van de leefgemeenschap zon gen liederen op de bouwplaats. Het nieuwe huis is naar verwachting eind dit jaar klaar. Het biedt plaats aan zes bewoners van de leefgemeenschap voor verstandelijk gehandicapten, een inwonend echtpaar en het kan toor van de zorginstelling. Het is het vierde huis van de Camphillgemeen- schap. Omwonenden van de Eijercoogh gaan niet collectief bezwaarschrif ten indienen als er alleen woningen op het terrein van de voormalige jeugdherberg zouden worden ge bouwd. Dat liet woordvoerder Jos de Wolf van de omwonenden woensdagavond weten tijdens de raadscommissie Welzijn. Als de gezamenlijke hulpverleningspost in hun buurt wel doorgaat, klim men ze in de pen. De Wolf somde tijdens de com missievergadering een serie argu menten op waarom het PHH-gebouw beter aan de Emmalaan dan aan de Pontweg kan komen. Hij liet weten dat de argumenten niet allemaal ob jectief zijn, maar hij twijfelde ook aan de objectiviteit van de gegevens die burgemeester en wethouders aan de raad hadden voorgelegd. Volgens De Wolf komt plaatsing aan de Emma laan onder meer ten goede aan de verkeersveiligheid, hoeft er weinig nieuwe infrastructuur te worden aan gelegd, sluit die plek beter aan op de Pontweg en hoeft de gemeente ook geen planschadeclaims van omwo nenden te ven/vachten. Hij sprak eveneens zijn voorkeur uit voor een sober en functioneel gebouw (een 'Standaartgebouw') zoals Texels Be lang heeft voorgesteld. Hij ver wachtte niet dat verplaatsing gevol gen heeft voor de politie en de Stichting Wonen Texel. Namens de buurt vroeg hij de commissieleden meer te luisteren naar wat de bevol king wil. 'Je kunt nog van de ingesla gen weg afwijken.' Inspreker Jan Moens deed een soortgelijk beroep op de commissieleden. Marian Merkelbach (CDA) zei dat er wordt geluisterd. 'Maar dan luisteren we wel naar de gehele Texelse bevol king. We kijken niet alleen naar de be langen van de buurt.' Henny Festen (GroenLinks) verwees naar een bij eenkomst met omwonenden van de Eijercoogh die in mei in de brand weerkazerne aan de Bernhardlaan werd gehouden. 'Daar werd goed naardebewoners geluisterd.' Burge meester Geldorp zegde tijdens die bijeenkomst toe dat de gemeente rekening houdt met een veranderend karakter van de Vaargeul. Het is de bedoeling dat in die straat drie door gangen komen naar het medisch gedeelte van het PHH-gebouw. Vol gens Festen is ook lang niet iedereen in de buurt tegen de komst van het gebouw. De Wolf kaartte aan dat een enquête die recent werd gehouden anders uitwees. 'Daar hadden we percentages boven de tachtig pro cent.' Geldorp zei het argument dat de buurt bij alleen woningbouw niet met collectieve bezwaren komt, een 'non argument' te vinden. 'Ik vind het jam mer dat dat gezegd is, want iedereen mag voor zijn eigen belangen opko men.' Ze benadrukte dat de ge meente opdraait voor de gemaakte voorbereidingskosten als de SWT en de politie afhaken. 'Terwijl er straks geen overschrijding meer is, omdat alle kosten die nu worden gemaakt over de partners worden verdeeld.' De burgemeester zei graag met de omwonenden in discussie te blijven. Ze pareerde een citaat van De Wolf dat 'een krachtig en moedig mens zijn mening durft te herzien.' Geldorp: 'Een moedig bestuurder durft ook zijn rug recht te houden.' 'Er moet relatie met omgeving zijn' de buurt wel een woningproject voor ouderen moeten worden opgestart. 'Dan zou er wel een relatie met om liggende woningen zijn, maar anders kunnen we niet meedoen.' Volgens hem zou het niet verstandig zijn als de politieke partijen nu alsnog voor een andere locatie zouden kiezen. 'We zijn al zover in het traject dat we bijna op het punt zijn dat we kunnen beginnen. Er zijn ook afspraken met de gebruikers gemaakt.' De SWT ver huurt haar gedeelte aan de huisart sen. De gemeente hoopt over een paar maanden met de aanbesteding van het project te kunnen beginnen. De Stichting Wonen Texel kan niet zomaar meegaan naar de Emmalaan als de gezamenlijke hulpverleningspost daadwerkelijk zou worden verplaatst. Volgens directeur Jan van Andel zou de SWT dan afwijken van regels waar aan woningstichtingen zijn gebon den. Volgens Van Andel kan de SWT niet lukraak op elke plek ruimten voor me dische diensten exploiteren, zoals bij het PHH-gebouw het geval is. 'Er moet een relatie met de omgeving zijn. In Den Burg-west is die er, maar aan de Emmalaan niet.' De woning stichting werd ruim een jaar geleden op verzoek van de gemeente deelne mer in het project nadat Corbis Plus (de voormalige Thuiszorg) zich had teruggetrokken. De SWT was bereid de verantwoordelijkheid op zich te nemen voor het gedeelte waarin praktijken voor vijf Texelse huisartsen (Van der Bent/Haasdijk, Waverijn/Van Hattem en Eissen) komen. Dat ge deelte is gepland aan de achterzijde van het brandweer,- ambulance- en politiegedeelte. De kosten ervan zijn beraamd op bijna 1,3 miljoen euro. Volgens Van Andel past de deelname van de SWT aan het PHH-gebouw binnen de visie dat Den Burg-west uitgroeit tot een zogeheten woon zorgzone, waarin voor oudere bewo ners diverse zorgvoorzieningen aan wezig zijn. Voor die zone is een cirkel rondom De Gollards getrokken. Van Andel wijst erop dat in dat gebied al veel oudere Texelaars wonen door de aanwezigheid van De Gollards, Jan Dirksoord, Sint Jan (met het wijk- steunpunt van de SWOT) en de aanleunwoningen van de Krakeling. De SWT liet recent ook 22 nieuwe seniorenwoningen aan de Gasthuis straat bouwen. 'Je hebt het in totaal over een paar honderd woningen. We willen er de zelfstandigheid van de bewoners vergroten met voorzienin gen die, zoals we dat noemen, op rollatorafstand aanwezig zijn. De aan wezigheid van medische voorzienin gen in het PHH-gebouw hoort er in zo'n woon-zorgzone ook bij.' Die relatie ontbreekt volgens Van Andel met de Emmalaan. 'Dat be vindt zich buiten de woonzorgzone en er staan ook weinig huizen in de buurt. Dat heeft voor ons dus geen toegevoegde waarde.' De SWT-di- recteur sluit niet uit dat de woning stichting mee zou kunnen gaan naar de Emmalaan, maar dan zou daar in Scrappen Piëta Daalder en June Meerman hou den dinsdag 27 september een work shop scrappen in Oosterend. Scrap pen is een techniek waarbij foto's met gekleurd papier op een creatieve manier kunnen worden ingeplakt. De twee geven ook een cursus scrap pen. Voor meer informatie: June Meerman, tel. 318518 of Piëta Daal der. tel. 318392. Het was in 2002 welhaast het 'ei van Columbus'. De gemeente en Stay- okay spraken af twee stukken grond met elkaar te ruilen. Kon de één een nieuwe jeugdherberg bouwen en de ander een nieuw gebouw voor brandweer, politie, ambulance en medische voorzieningen. Het was bijna te mooi om waar te zijn. En dat bleek. Het eiland is sindsdien niet meer vrij geweest van verwikkelingen die uit die ene grondtransactie zijn voort gekomen. Er was veel commotie over twintig bedden die volgens de deal in Panorama mochten achterblijven en later zeiden omwonenden van het toekomstige hostel zich overvallen te voelen door de transactie. Tij dens hun bezwarenprocedures deed een ontbindende voorwaarde op nieuw stof opwaaien. De gemeente zou pas over de locatie Eijercoogh kunnen beschikken als Stayokay een onherroepelijke bouwvergunning zou hebben. De Raad van State maakte in juni een einde aan die onduidelijkheid door te bepalen dat Stayokay aan de Haffelderweg mag bouwen. Het maakte de weg vrij voor het PHH-gebouw aan de Pontweg, maar het was ook het startsein voor nieuwe verwikkelingen. De omwonenden van het toekomstige hulpverleningsgebouw begonnen zich hoorbaar te roeren, omdat de gevolgen van de transactie nu voor hen dichtbij ko men. Zij zien met name op verkeersgebied veel veranderingen in hun buurt op zich afkomen. Ook leeft de vraag waarom de hulpverlenings diensten aan éen van drukste verkeersaders van het eiland worden ge concentreerd. een vraag die ook veel andere Texelaars blijft bezighou den. De kans dat het gebouw alsnog naar de Emmalaan wordt verplaatst, is nihil. Politiek gezien staan alle partij nog op dezelfde standpunten die ze innamen toen een jaar geleden de locatie werd bepaald. Texels Be lang en WD zijn tegen, de rest is voor. Het alternatieve plan van Texels Belang heeft daar tijdens de laatste raadscommissie Welzijn niets aan verandert. Dat betekent dat het vrijwel zeker het Eijercooghterrein aan de Pontweg de plek van het PHH-gebouw wordt. Dat legt voor de gemeente, gezien de bezwaren, een taak in het vooruitzicht de communicatie over het project te verbeteren. De weerstand in de buurt kan worden opgevat als een serieus signaal dat omwonenden van de Eijercoogh de afgelopen jaren toch onvoldoende rechtstreeks van de gemeente hebben gehoord wat er wel en vooral niet aan de Pontweg staat te gebeuren. Een informatiebijeenkomst die de gemeente in mei belegde, wekte de indruk dat omwonenden het gevoel hadden dat ze eindelijk eens rechtstreeks met vertegenwoordigers van de gemeente konden praten, in plaats van dat er over hun hoofden over hun omgeving werd gepraat. Meest op merkelijke van die bijeenkomst was een akkefietje over een uitnodiging voor een commissievergadering waarin een verkeerde tijd was opgeno men. Dat had in de buurt de indruk gewekt dat omwonenden bewust buiten de deur van de raadzaal waren gehouden. Als zulke dingen gaan spelen, kun je stellen dat de verstandhouding tussen gemeente en om wonenden aan het scheefgroeien is en dat kan niet met zo'n groot bouw project op komst. Meer duidelijkheid is extra hard nodig, omdat ondanks de politieke steun ook veel andere Texelaars nog lang met doordrongen zijn van het nut en de noodzaak van het PHH-gebouw. En dat geeft nog eens extra irritatie bovenop de onvrede die bij velen over het nieuwe raadhuis is blijven hangen. Wat zou de gemeente moeten doen? Regelmatig met omwonenden om tafel gaan zitten, zodat zij rechtstreeks van de gemeente van gedachte kunnen wisselen, met name over verkeerszaken. Wie weet wat daar nog voor zinvolle suggesties en tips uit naar voren komen. Daar hebben beide partijen meer aan dan wanneer er verwijten over tafel gaan. Omwonen den moeten ook weten bij wie ze terecht kunnen als er straks toch een keer een hulpverlener tegen de afspraken in op volle snelheid door de wijk dendert. Aan de gemeente de edele taak het voortouw te nemen. Burgemeester Joke Geldorp zei tijdens de commissie Welzijn met de buurt in gesprek te willen blijven en dat is alvast een stap in de goede richting. 'Kop koffie, een plak cake erbij en gewoon vertellen watje alle maal van plan bent', zei een Texelse aannemer, die een paar jaar gele den met omwonenden om tafel zat voordat hij aan een bouwproject el ders in Den Burg begon. Het haalde niet meteen alle kou uit de lucht, maar wel een hoop. woonhuis van het Maartenhuis vierden donderdag het bereiken van het hoogste punt. Een meerderheid van de politieke partijen voelt er niets voor het ge zamenlijk hulpverleningsgebouw (PHH-gebouw) naar de Emmalaan te verplaatsen. Ze zitten er niet op te wachten om 'met de haven in zicht' alsnog van koers te verande ren. Ook vrezen ze het vertrek van de politie en de Stichting Wonen Texel uit het project. Texels Belang kreeg woensdagavond tijdens de raadscommissie Welzijn alleen steun van de WD voor haar plan om het PHH-gebouw op de plek van de oude LTS te bouwen in plaats van de voormalige jeugdherberg te bouwen. Texels Belang kwam in juli met dat idee op de proppen om extra geld vrij te maken voorde huisvesting van de OSG in één gebouw. Volgens de PvdA, GroenLinks en het CDA is dat plan niet meer voor nodig, omdat D66 een alternatief financie ringsplan voor de OSG heeft opge steld. Verplaatsirig van het PHH-ge bouw komt in dat plan niet voor. 'Er is geen koppeling meer tussen het plan van Texels Belang en het vnjma- ken van extra geld voor de OSG', al dus Eric Hercules (PvdA). 'Petje af voor wat zij bedacht hebben, maar het schiet nu zijn doel voorbij.' Marian Merkelbach (CDA) vond dat de gemeente ook niet als onbetrouw bare partner te boek moet komen te staan. De politie en de Stichting Wo nen Texel, samen met de gemeente de partners in het PHH-gebouw, heb ben laten weten af te haken als de politieke partijen voor de Emmalaan zouden kiezen. Frans Visman (D66) sprak de verwachting uit dat de part ners met schadeclaims kunnen ko men. Piet Standaart (Texels Belang) en Martin Trap (WD) toonden zich met al te beducht voor het afhaken van de politie. Zij wezen er beiden op dat huisvesting van de politie geen kerntaak van de gemeente is. 'En ik hoop van de Stichting Wonen Texel dat zij toch zo loyaal aan de ge meente zijn, dat ze meegaan naar de Emmalaan', aldus Trap. Burgemees ter Joke Geldorp reageerde met in gehouden wrevel op de gedachte gang van TB en WD. 'Het is een minachting van uw eigen taak opvatting als u zegt dat de politie geen kerntaak is.' Ze wees erop dat de gemeenteraad er mede verant woordelijk voor is dat de politie goed op het eiland kan functioneren en dat daarbij ook goede huisvesting hoort. 'Het is gemakzucht als u zegt dat u niet verantwoordelijk bent.' Het debat over de huisvesting ging gepaard met meerdere stekelig heden. Standaart reageerde verbol gen, nadat Geldorp had voorgesteld dat de plannen van TB niet meer in de vergadering aan de orde hoefden te komen. De meeste commissie leden hadden hun standpunten al gegeven in een reactie op Jos de Wolf die namens omwonenden van de Eijercoogh een verzoek deed het PHH-gebouw alsnog naar de Emma laan te verplaatsen. Standaart merkte kortaf op dat het aan de voorzitter (in dit geval Willem Vlas) is om de agenda van de vergadering te bepa len. Trap maakte zich boos over het ontbreken van een verkeerscir culatieplan voor de Pontweg en zei op een gegeven moment botweg 'dat hij niet tevreden met een antwoord was' toen hij met Geldorp in discus sie was. De burgemeester probeerde hem uit te leggen dat er ambtelijk over een verkeerscirculatieplan was gesproken en dat gedeputeerde Cornelis Mooy naar het eiland zou komen (afgelopen vrijdag) om zaken te doen. De Pontweg is een provin ciale weg. De burgemeester toonde zich weinig gecharmeerd van het gegeven dat de raadsleden beginnen terug te komen op eerder genomen raadsbesluiten. Nadat Geldorp had opgemerkt dat de raad afgelopen mei unaniem voorde kredietverstrekking had gestemd ('een wondertje, Texels Belang en de WD gingen toen met de meerderheid mee'), voelde Standaart zich weer tot een correctie geroepen. Hij merkte op dat zijn partij tegenstander is en blijft van de locatie Eijercoogh, maar met dwars wilde blijven liggen, omdat de meerderheid al voor de Pontweg had gekozen. 'Wij hebben ook van de gelegenheid gebruik gemaakt om enkele voorwaarden aan het krediet te verbinden.' De burgemeester zette kanttekenin gen bij de berekening die Texels Be lang had gemaakt. Op basis van cij fers van Elsevier berekende de partij dat de bouw van een sobere en func tionele brandweerkazerne aan de Emmalaan voor €1.160.000.- moge lijk moet zijn. Geldorp merkte op dat er diverse elementen in de bereke ning ontbreken 'U gaat uit van stal- lingsruimte, maar er zijn meer ruim ten en bijkomende kosten. Maar daar kan Elsevier u wel bij helpen om die ook te berekenen.' Standaart merkte op dat het plan van Texels Belang de gemeente uiteindelijk een jaarlijkse besparing van een ton oplevert. 'We moeten opkomen voor het gemeen schapsgeld en daar voel ik mij verant woordelijk voor. We kunnen ons niet alles meer permitteren.' De commis sie sprak over het PHH-gebouw naar aanleiding van de voor- en nadelen van verplaatsing naar de Emmalaan die het college op verzoek van Texels Belang had onderzocht en op een nj- tje gezet. Op dinsdag 4 oktober komt die analyse nog een keer aan de orde in de raadsvergadering. Bedoeling is dat er dan een definitief besluit wordt genomen. Jongerentheater Kinderen van 9 tot en met 12 jaar zijn donderdag 15 september vanaf 16.00 uur welkom bij de open lessen jeugdtheater van de Muziek- en Dansschool In de cursus jeugd theater wordt samen met de docent een toneelstuk in elkaar gezet, dat aan het eind wordt gepresenteerd. Ook kinderen die al eerder een cur sus hebben gedaan, kunnen mee doen. De open les theater voor jon geren van de OSG begint om 18.30 uur. Onder leiding van docent Anneke Berghuis wordt gekeken of in de cur sus door de toneelspelers zelf een stuk wordt bedacht of dat gewerkt wordt met een bestaand stuk. Voor meer informatie: Muziek- en Dans school, tel. 313493.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5