Thuiszorg speelt in op andere vraag naar zorgverlening Zien op paneel wat op dak gebeurt Teveel verpleegkundigen Medailles zaten dertig jaar in spouw Discussies over verstand en vrijheid Prof. Dr. Georg Scherer, hoogleraar in de filosofie aan de univeristeit van Essen, verzorgt van maandag 19 tot en met vrijdag 30 september dagelijks colleges in de Schuilhut in De Koog. De serie lezingen wordt georganiseerd door 'Texel- gesprache', een organisatie die zich bezighoudt met filosofie, theologie, kunstwetenschappen en de verhoudingen tussen Neder land en Duitsland. De 'zomeracademie' van Texelge- sprache behandelt dit jaar het onder- VERVOLG VAN PAGINA 1 Texel Culinair drukte', aldus voorzitter Dirk Koning van Texel Culinair. 'Enkele stands waren genoodzaakt op zondag met andere gerechten te komen, omdat in de verre omtrek geen garnaal meer te verkrijgen was. We hadden ook voor twee jaar bestek ingekocht, maar het was op.'Joke de Boer schat dat tus sen de dne- en vierduizend mensen het festijn hebben bezocht. Zowel toeristen als Texelaars wisten De Koog te vinden. 'Het viel me op dat er uit veel dorpen Texelaars rondlie pen', aldus Ans van Zeijlen, die drie dagen lang als gastheer rondliep. 'Je zag ook diverse groepen komen. We waren zaterdagmiddag nog niet be gonnen of er kwam meteen al een hele groep ouderen met rollators het terrein op.' Praatje 'Ik vind het vooral leuk om gezellig rond te kijken en een praatje te ma ken', vertelt oud-Texelaar Piet Kok. terwijl hij samen met zijn moeder werp 'Wat is verstand? Wat is vrij heid?'. Hoewel geïnteresseerden niet per se een academische achtergrond hoeven te hebben, wordt wel uitge gaan van een bepaald intellectueel niveau. De voertaal is Duits. De lezin gen hebben titels als 'De ontdekking van het verstand bij de voorso- cratische filosofen', 'het begrip vrij heid bij Schiller', 'fides en ratio', de vrije geest en de geest der vrijheid bij H. Bergson'. De bijeenkomsten ver lopen steeds volgend hetzelfde stra mien. Van 10.00 tot 11.00 uur ver zorgt Scherer een inleiding, waarover van 11.45 tot 13.00 uur wordt gedis cussieerd. 's Avonds wordt vanaf 20.00 uur een 'tekstcollege'gegeven, op de laatste avond gevolgd door Kathie Kok (tante Kathie) heeft plaatsgenomen bij een houten sloep die midden op het dorpsplein is neer gelegd. Zijn moeder geniet ondertus sen van een carpaccio. 'Het is lekker', zegt ze. 'En ik heb net ook een lams- boutje en rode kool op.' Jutter Jan Uitgeest toont zich ook tevreden. Hij staat met een deel van de Flora-col- lectie tussen de stands (het thema was schipbreuken en strandingen) en heeft vrijwel continu aanloop. Bij Eric en Tessa Pekel van restaurant Het Vierspan uit Den Burg lopen de emoties op als een deskundige jury bekendmaakt dat zij de juryprijs heb ben gewonnen. Hotel Cooghen wint de publieksprijs. La Tiënda, De Ta veerne, Cooghen en Rebecca winnen aanmoedigingsprijzen. Een deel van de opbrengst van Texel Culinair wordt besteed aan het opknappen van de tuin van de Nederlands Hervormde kerk aan de Dorpsstraat. Volgend jaar wordt het evenement van 8 tot en met 10 september gehouden. Koning: 'We hopen met Texel Culinair de grenzen van het eiland te overschrij den. We hopen dat logiesverstrek- kers massaal Texel Culinair-arrange- menten gaan aanbieden DINSDAG 13 SEPTEMBER 2005 TEXELSE COURANT Raad kiest straatnamen Moet de straat die in 't Horntje ont staat door de nieuwbouw op de plek van de voormalige studenten huisvesting Potvis blijven heten of is een nieuwe benaming wense lijk? De gemeenteraad mag het op 15 november zeggen. Het college geeft de voorkeur aan de bestaande naam omdat het publiek daaraan al is gewend. Van ambtelijke zijde is de naam Lazaret voorgesteld. Die naam is als mogelijkheid aange geven door Gelein Jansen die nog meer suggesties heeft gedaan: Mars diep, Schulvershoek en Henhuisduin. Voor elke naam is wel iets te zeggen en dat zal waarschijnlijk ook gebeu ren, want voor de raadsleden is het kiezen van straatnamen een 'speel tje' dat ze niet uit handen willen ge ven, zodat ze er uitgebreid over kun nen praten. Lazaret herinnert aan het veld hospitaal dat rond 1729 in deze om geving heeft gestaan. Het bood plaats aan ongeveer 150 zeelieden die na terugkeer van zee in quaran taine werden geplaatst. Rond 1750 was het blijkbaar niet meer nodig en werd het gesloopt. Marsdiep verwijst zowel naar de veer boten met die naam als naar het na burige vaarwater, zodat deze naam past bij andere straatnamen van 't Horntje: Landsdiep en Dageraad. Met de naam Schulvershoek werd deze plek vroeger aangeduid, vol gens een kaart uit de zeventiende eeuw. Henhuisduin heeft te maken Akkoord met kleinere kap De eigenaar van de bungalow Roggeslootweg 664 in vakantie centrum De Krim kan wat b en w betreft vergunning krijgen voor een overkapping van bijna 5 vierkante meter, waarbij de totale oppervlakte het maximum van 70 vierkante me ter niet wordt overschreden. Dezelfde eigenaar had het eerder met de gemeente aan de stok gehad omdat hij zonder vergunning een overkapping van 6,9 vierkante meter had gebouwd waardoor de maximum oppervlakte dus wel werd overschre den. Hij maakte de kap toen kleiner. Er is wel een artikel 19-procedure nodig omdat de afstand tot de perceelsgrens slechts vier meter is, terwijl het minimum is gesteld op vijf meter. Maar ook zonder de overkap ping was de afstand tussen gebouw en grens al vier meter. Het wordt dus niet 'erger'. Net als in vergelijkbare eerdere gevallen wordt daarom mee gewerkt. Subsidie naar ander monument De gemeente reserveert niet lan ger restauratiesubsidie voor de woning De Ruyterstraat 85 in Oudeschild. In plaats daarvan wordt het geld beschikbaar ge steld voor het vernieuwen van stucwerk in de Hervormde kerk van Den Hoorn. Het gaat om €29.685, -. Het pand in De Ruyterstraat is dringend aan res tauratie toe. Weliswaar is het in ja nuari min of meer uitgebrand en sindsdien dichtgetimmerd, maar her stel werd goed mogelijk geacht. De eigenaresse heeft echter geen inte resse. Ze heeft althans niet gerea geerd op herhaalde vragen of zij van de subsidie gebruik wil maken, hoe wel dit bedrag was gebaseerd op een door haar gemaakte begroting. Om te voorkomen dat het geld voor Texel verloren gaat (het budget vervalt per 1 oktober) is besloten het beschik baar te stellen voor de Hoornder kerk. Het stucwerk daarvan verkeert in slechte staat, volgens de gemeente door een foute keus van de Rijks dienst voor Monumentenzorg. Open dag RWS Rijkswaterstaat houdt zaterdag 17 september open huis in de Eier- landsche vuurtoren naar aanleiding van een landelijke open dag. Onder leiding van een medewerker kunnen bezoekers de toren tussen 10.00 en 17.00 uur beklimmen. Ook staat er een informatiestand van RWS bij de toren waar informatie wordt gegeven over onderwerpen als zeegras, de Eierlandse dam en de beschermende werking van de duinen. Kinderen kunnen proefjes met zand doen en er start een fietstocht die langs diverse objecten van RWS op het eiland leidt. Mensen die de vuurtoren willen be klimmen, kunnen zich aanmelden op de website www.rijkswaterstaat.nl/ openhuis. Volgens RWS is er nog maar een beperkt aantal plaatsen be schikbaar. Chef-kok Joop Dekker van t Vogelhuis-Oranjerie bakt toumedos in zijn stand aan de Dorpsstraat. Wethouder Corry Heijhe, directeur Emst Engbrenghof en de kinderen van groep 8 van de Thijsseschool bekijken de zojuist in gebruik genomen informatiepaneel. (Foto Jeroen van Hattum) Leerlingen van Texelse basisscho len en bezoekers van de dorpshui zen kunnen sinds vorige week zien hoeveel kiloWatt energie de zonnepanelen op de daken van de gebouwen opwekken. De Stichting Duurzaam Texel heeft informatie panelen laten installeren waarop de hoeveelheid geproduceerde zonne-energie wordt bijgehouden. Wethouder Corry Heijne nam woens dagochtend op de Thijsseschool in Den Burg officieel het eerste infor matiepaneel in gebruik. Ze deed dat met kinderen van groep 8 en verte genwoordigers van Duurzaam Texel. De informatiepanelen, die in verbin ding staan met het dak, zijn voorzien van twee kleine beeldschermen. Op het ene is een momentopname te zien en het andere wordt bijgehouden hóéveel kiloWatt zonne-energie er in totaal sinds de installatie van de informatiepanelen is opgewekt. 'Als je nu elke dag die stand opschrijft, kun je bijhouden hoeveel er per dag is opgewekt', liet Roel Struick van de gemeente de kinderen weten. Hij wees ze erop dat de zonne-energie bij wijze van spreken door meerderen kan worden gebruikt. 'Als er in het weekend niemand op school is. gaat de energie bijvoorbeeld naar het po litiebureau hier tegenover of naar de dierenarts.' De energie wordt aan het lichtnet toegevoegd. Duurzaam Texel heeft in totaal 14 informatiepanelen laten plaatsen op de Thijsseschool, de Jozefschool en de Kompasschool in Den Burg, de Akker en de Jacob Daalderschool in Oosterend, de Lubertischool in De Koog, de Jan Drijverschool in Den Hoorn, Durperhonk in De Cocksdorp en de Strijbosschool in Midden- Eierland. De Fontein had er eerder zelf al een aangeschaft. Ook alle dorpshuizen, behalve die in Den Hoorn, hebben een paneel gekregen dat in verbinding staat met de zonnepanelen die er in 2001 tijdens een actie van de gemeente en de NUON op het dak werden geplaatst. De Waldhorn liet destijds haar pane len op het dak van de Drijverschool aanbrengen. De informatiepanelen kostten €1495,- per stuk en zijn voor driekwart door Duurzaam Texel be taald. De gemeente financierde de rest. Volgens coördinator Nienke Bloksma van Duurzaam Texel is het de bedoeling dat de panelen zicht baarder maken wat er op het dak gebeurt. 'Dat moet het besef van duurzame energie vergroten.' Ze overhandigde de kinderen van groep 8 van de Thijsseschool ais eersten een lespakket over duurzame ener gie. De andere basisscholen op het eiland kunnen eveneens van soortge lijke pakketten gebruik maken. Corry Heijne gaf de kinderen een korte les over duurzame energie op Texel. Ook nodigde de wethouder ze uit voor een rondleiding bij de duur zaam gebouwde buitendienst van Gemeentewerken aan de Reijer Keij- serstraat. Een paar kinderen had op internet informatie over zonnepa nelen vergaard. Dat had hen onder meer geleerd dat de panelen een terugverdientijd van liefst 75 jaar hebben en dus met echt rendabel zijn. Dat komt, omdat het rijk de subsidiemogelijkheden drastisch heeft teruggeschroefd. Heijne be aamde dat. 'Zonnecollectoren heb je sneller terugverdiend, maar hopelijk komt er weer subsidie voor de aan schaf van zonnepanelen.' een gezellig samenzijn. Aanmelden kan bij Susanne Urban, tel. 0049-209593548 (fax 0049- 2091550767), of via e-mailadres s_m_urban@web.de. Goede toekomst jeugdtandzorg Met de nieuwe dental car gaat de jeugdtandverzorging op Texel een goede toekomst tegemoet. Een paar jaar geleden hing de vlag er nog heel anders bij. De gemeente moest in 2002 bezuinigen, waar door het voortbestaan van de jeugdtandverzorging op losse schroeven kwam te staan. De voorgenomen bezuiniging ging uiteindelijk niet door. Er werd een werkgroep in het leven geroepen die onderzocht op welke manier de jeugdtandverzorging in de toekomst het beste zou kunnen worden geor ganiseerd. Dat leidde tot de oprich ting van de Stichting Jeugdtand verzorging Texel die het werk overnam van de Stichting Regionale Instelling voor Jeugdtandverzorging Texel. In de nieuwe stichting zaten geen leden van college meer, zoals in de oude situatie nog wel het geval was. Na de oprichting van de nieuwe stichting gingen bestuursleden Her man Wellens, Dick van Barneveld, Harry Ran en Albert Hoven aan de slag met de vervanging van de ver ouderde dental car uit 1975. Eind vorig jaar hadden ze nog niet alles binnen, maar wel voldoende om de bouw te laten starten. Van Sambeek in Oudeschild leverde de wagen, bij Vredeveld in Westerbork werd de 2,5 meter brede opbouw op het chassis aangebracht en Dental Union in Groningen richtte de wagen in. Met de Texelse tandartsen maakte de stichting nieuwe afspraken. Zij zijn niet meer in dienst van de stichting, maar werken zelfstandig een halve dag per week in de wagen. De tand artsen waren bereid een stuk loon in te leveren. Hans de Winter, Frank Zethof, Ruth Vazana, Coen Hendriks en Jolanda Krijnen werken bij toer beurt in de wagen. Tandartsassi stenten Marja Kooij en Marian van der Burgh zijn in dienst gebleven van de stichting. Zo'n veertienhonderd kin deren van de basisscholen komen dit jaar in aanmerking voor een bezoek aan de dental car. Elk kind krijgt twee keer per jaar een behandeling. ige maand het doosje met medailles tevoorschijn John Koenen en Anke Hooijberg poseren voor de muur waaruit het oude isolatiemateriaal werd verwijderd, zit i Het raadsel is opgelost. De her inneringsmedailles die John Koe nen vorige maand bij werkzaamhe den aan zijn huis aan de Boogerd in Den Burg in de spouwmuur vond, zijn daar zo'n dertig jaar ge leden ingestopt door de destijds 12-jarige Anke Hooijberg. Opvallend genoeg had ze er onlangs nog over gesproken met haar beste vriendin, maar dat ze ze ooit zou te rugzien, had ze niet dun/en hopen. Dat vertelde de tegenwoordig in Amsterdam wonende Hooijberg zon dagochtend bij een bezoek aan de familie Koenen. Ze deed dat in bijzijn van schoonzus Carla Bareman, de partner van haar overleden broer Bart, die haar vorige week had gewe zen op het artikel in de Texelse Cou rant. waann Koenen opriep om infor matie over de eigenaar. Hooijberg: 'Ik zat op turnen, maar meer dan een derde prijs heb ik nooit behaald. Mijn vader kon aardig dammen en scha ken en had wél een heleboel medail les en daar keek ik altijd naar. Ik had hem wel eens gevraagd of ik ze mocht hebben, maar daar was geen sprake van. Maar ik was de jongste thuis en zijn oogappel en daarom kreeg ik het doosje na lang zeuren tóch. Natuurlijk op voorwaarde dat ik er er héél goed op zou passen.' Toen haar ouderlijk huis halverwege de ja ren zeventig dubbele ramen en ver warming kreeg en voor het aanbren gen van de isolatie een steen uit de buitenmuur werd gehaald, zag de kleine Anke haar kans schoon. 'Dat leek me een goede verstopplaats. Toen ik m'n hand erin stopte en het doosje met de medailles hoorde val len, besefte ik dat het helemaal geen goede plek was, maar toen was het al te laat. Ik kon er nooit meert* Ze durfde het aanvankelijk aann mand te vertellen. Zeker niet aam ra. der Jan, want die had er immere Ene op aangedrongen dat ze er goM oor zou passen. Ook later durfde zei hem niet te bekennen. 'Gein heeft hij er nooit naar gevraagd vader is al een tijd geleden overleS l maar met enkele anderen had ze' er nog wel eens over gehad. Z: met haar beste vriendin, die J soortgelijks was overkomen, door ze de bijzondere tsarenroebelsi Jnng Hooijberg bij haar in bewaring li L gegeven zó goed had verstopt. <S ze pas jaren later in een boekt?, vond. 'Maar dit is wel heel bijzort Toevallig hebben we vanmiddag! L familiereünie. Dan zal ik het iedefl in geuren en kleuren vertellen. met een huis dat hier begin zeven tiende eeuw stond en dat werd be woond door Jan Platvoet. Vier jaar geleden koos de gemeente raad namen van op Texel voorko mende vlinders voor de straten van de nieuwe wijk de Volmolen in Den Burg: Distelvlinderen Vuurvlinder. Bij de voor de andere straten nog uit te geven namen was ook Avondrood- vlinder. Dit blijkt echter een onjuiste naam te zijn. De betreffende vlinder heet Avondrood zonder meer. Voor- gesteld wordt om deze verkorte naam te zijner tijd toe te kennen. An dere vlindernamen die gereserveerd worden voor toekomstige uitbreiding van het Volmolengebied zijn Luzer- nevlinder, Kleine Vos, Atalanta, Lieve ling, Icarusblauwtje, Oranjetip, Riet spinner en Koolwitje. Mogelijk zal op de naambordjes ook een afbeelding in kleur van de betreffende vlinder soort worden gezet. Dat is niet alleen leuk, maar geeft ook duidelijkheid in die gevallen waarin de naam niet di rect aan een vlinder doet denken, zoals Lieveling. In de raad van 15 november zullen ook twee straten in Den Burg-west (tussen Keesomlaan en Gasthuis straat) en twee straten tussen de Kadijksweg en de Hallerweg worden benoemd. Al eerder werd besloten met deze naamgeving de Texelse verzetsbeweging te eren. Dat zou mogelijk zijn door ze te vernoemen naar verzetsmensen, zoals W.N. Kel der, Jaap Keijzer of Frits Klumper, maar het college stelt voor: Verzet- straat, met als onderschrift 1940- 1945. Moet TESO toch betalen voor haven? TESO moet mogelijk toch een ver goeding aan het rijk betalen voor de haven- en aanleginrichtingen. Veel zal afhangen van een discus sie met de overheid over het convenant, waarin de juridische positie van de bootdienst wordt bepaald. Nadat TESO eerder goede verwachtingen had over de uitkomst, lijkt de discussie nu op nieuw te moeten worden gevoerd. TESO beschouwt de bootdienst als een ontbrekende schakel in de weg en vindt dat de havens-en aanleg inrichtingen een openbaar karakter hebben en dat de kosten hiervan door het rijk moeten worden opge bracht. Maar in februari van dit jaar gaf de overheid aan alsnog te willen onderzoeken of de kosten hiervan tegen marktconforme prijzen aan de rederijen moeten worden door berekend. TESO zal deze kosten dan doorberekenen aan de reizigers, waardoor het bootkaartje een stuk duurder zal worden. Directeur Rob Wortel heeft aangegeven onder der gelijke condities geen convenant te ondertekenen. Een onafhankelijk onderzoeksbureau heeft in april een onderzoek afgerond naar alle moge lijk contractvormen om de wadden rederijen binnen de criteria van de EU te laten functioneren. TESO onder werpt deze varianten aan een nadere beschouwing op de effecten voor de bootdienst en Texel. Teveel verpleegkundigen en te weinig ziekenverzorgenden. Dat is momenteel de situatie bij Thuis zorg Kop van Noord-Holland (TKN), die volgens de organisatie het gevolg is van een verschuiving in de vraag naar zorg. Door ver nieuwingen wordt namelijk anders geïndiceerd. Corbis Plus, de over koepelende organisatie, werkt aan een plan om de capaciteit beter af te stemmen op de vraag. Woord voerder Joke Harlaar geeft aan dat de intentie is dat daarbij geen ont slagen vallen. Iemand die hulpbehoevend is, kan niet zomaar bij de Thuiszorg aanklop pen. Eerst moet de patiënt worden geïndiceerd, wat wil zeggen dat een deskundige van het Centrum Indica tiestelling Zorg (CIZ) beoordeelt welke zorg de patiënt nodig heeft. Vervolgens levert TKN deze zorg in de persoon van bijvoorbeeld een ver pleegkundige of ziekenverzorgende. 'We merken de laatste tijd dat er krap per wordt geïndiceerd', vertelt Har laar. Interim-directeur Nettie Saarloos van TKN: 'Het is inderdaad een ten dens dat men bij de indicatie vaker een lager niveau zorg krijgt toebe deeld dan voorheen. Er wordt scher per gekeken naar wat zo'n patiënt zelf NOG kan. Iemand die bijna ter minaal is zou een tijdje geleden nog recht hebben gehad op verpleegkun dige zorg, maar nu vindt het indicatie orgaan dat een lager niveau van zorg volstaat, wat voor ons neerkomt op een ziekenverzorgende. De praktijk is dat als de toestand van deze cliënt verslechtert, er alsnog een verpleeg kundige moet komen en dat geeft voor ons een enorme administratieve rompslomp. Veel extra werk en ik vraag me af of de zorg daar werkelijk goedkoper door wordt.' Volgens Harlaar kan de Thuiszorg, ondanks deze praktijkervaring, in zo'n geval niet meteen een verpleegkundige sturen. 'Want we worden door het Zorgkantoor afgerekend op het ni veau zorg dat we leveren. Met andere woorden: als we een duurdere ver pleegkundige inzetten voor werk dat het CIZ op een lager niveau heeft geïndiceerd, wordt ons budget daar met op afgestemd' Nieuwe wetgeving Volgens Claudia de Jong van het CIZ komt de verschuiving voort uit een nieuwe manier van (functiegericht) indiceren, die op grond van nieuwe wetgeving al op 1 april 2003 is door gevoerd. 'Voorheen werd in de zorg gesproken over producten. In het product verpleging zaten ook verzor gende handelingen, zoals aan- en uit kleden van patiënten. Maar tegen- I-O, woordig is de indicatie gericht j functies.' Het is een meer technisn benadering, waardoor het bw? 'verpleging' een andere inhoudhed gekregen. 'Aan- en uitkleden onder de functie 'persoonlijke vew ging' en met onder 'verpleging'. pa geven van injecties en verzorgen» too sondevoeding zijn verpleegkunde "25 handelingen, die nu ook, net als vo» heen, als zodanig worden ceerd. Maar over het algemeen vs gen verpleegkundige handeling minder tijd dan verzorgende ac ten. Het klopt dus dat op grondi de nieuwe indicatie minder uren verpleging nodig zijn. Dat is dusj vanaf 2003 zo, maar de zor bieders werden pas per 1 2005 geconfronteerd met de fir ciële gevolgen van deze maatre Dat deze trajecten niet gelijk opbl pen, verklaart De Jong als volgt de invoering van het functii indiceren heeft het Ministerie VWS gesteld dat de indicatieste de eerste schakel is in deze nisering en dat de rest daarna De volledige invoering heeft eenl in beslag genomen.' Corbis Plus is druk doende in te; len op de veranderingen. Joke! laar: 'Binnen TKN werken weal tijdje aan een plan om de mix vani pleegkundigen en ziekenverzc den meer in overeenstemt brengen met de aangepaste Dat betekent dat er waarschi geen ontslagen vallen, mogelijk verplaatsingen. We willen bn Corbis Plus waar TKN en ZogE^r centrum Texel onderdeel van zijn a ■- een efficiencyslag maken endein-a 71 extramurale zorg (in het zorgcentra en bij mensen thuis, red.) vanuiieé loket in Zorgcentrum Texel gaanve» zorgen, ook omdat dit duidelijk?*(nni voor de klant. Die opzet is ook w mP ons nieuw en Texel is daarvoor» M' mooi proefgebied. De verwachtingll8ec is dat Corbis Plus over een mi Jel met een definitief plan naar buitaal -er komen. j Viering Maartenfoiis Leefgemeenschap Het Maartete nd< aan de Ruijslaan bij De KoogWerta art terdag 1 oktober haar 25-jangb eL staan als Camphillgemeenschai Ook wordt gevierd dat 52 jaarga den op dezelfde locatie het KinóJ :ora! dok van start ging. Sindsdien isl altijd zorg verleend op die plek Maartenhuis is op zoek naar me die de afgelopen 52 jaar bij de: instellingen hebben gewerkt of: een andere manier betrokken geweest. Zij kunnen zich voorden übei ring opgeven bij Marthe Elstgeest ?de marthe@maartenhuis.nl of een sturen aan het Maartenhuis (Rujs 81De Koog).

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 6