Uitstel investeringen Ijespaart ruim zes ton Cf roen c2warL~ Jexeh in het harL, Bezuinigingsronde gemeente op komst 'Geen compromis, we gaan voorde overtuiging' tiosten opgeschoven naar 2007 us Heijne: 'Alles is bespreekbaar' KONSUM nmuLi AMERICAN BASE Stop direct waar je mee bezig bent... OPEL DEALER RENTENAAR OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12013 VRIJDAG 16 SEPTEMBER 2005 Verschijnt dinsdag en vrijdag Hst college is van plan vanaf 2007 Sjrs te gaan bezuinigen. De ge- neente bezint zich de komende Baanden op al haar taken en uit- om te bekijken waar kosten innen worden bespaard. Het col- sge wil de bezuinigingsronde anaf 2007 laten ingaan, zodat er nldoende tijd is voor voorberei- ing en overleg met betrokkenen. li bezuinigingsronde wordt aange- ndigd in de begroting voor 2006. de huidige meerjarenbegroting nrdt tot en met 2009 rekening ge- luden met een negatief saldo van srlijks enkele tonnen. Voor het jaar 06 staat vooralsnog een tekort van 97.000,- in de boeken. Het college Idat dichten met de opbrengsten hde aandelen Bouwfonds. De op- engst daarvan, €2,5 miljoen euro, lit iaar vrijgevallen. Ook zijn diverse lesteringen die voor 2006 stonden pland naar 2007 doorgeschoven, ar de verwachte tekorten die vanaf 17 in de meerjarenbegroting staan, oet de bezuinigingsronde soelaas Eden. college houdt vooralsnog reke- met negatieve saldi van Idewerkers van Gemeentewer- moeten een jaartje langer met kele aan afgeschreven voertui- nblijven werken, De Koog moet jaartje extra wachten op wwe urinoirs en ook de her- chting van de Thijsselaan, de wwerstraat en de Binsbergen- aatin Den Burg laat waarschijn- langer op zich wachten. lege heeft vanwege de krappe rcele positie van de gemeente Ke investeringen die voor 2006 fie begroting stonden gepland igeschoven naar 2007. Bij elkaar het om een bedrag van f3.225,- dat daardoor volgend jaar jniet hoeft te worden uitgegeven. Gemeentewerken wordt in totaal 6251.000,- aan investeringen lesteld. Dat betekent dat er vol ui laar nog geen vervanging üsvindt van de hoogwerker, een Sitwagen, de sneeuwploeg en de ÏESO bespreekt profiel van RvC profielschets voor de Raad van "imissarissen (RvC) van TESO onderwerp van bespreking tij- ns de Algemene Vergadering "Aandeelhouders op vrijdag 30 )tember in de Burgemeester De pghal. Profielschets is een opsomming 1 kwaliteiten en eigenschappen iraan de RvC dient te voldoen. Zo de commissarissen van onbe- °ten gedrag te zijn, blijk te geven Onzelfstandig en kntisch oor- O vertrouwd zijn met de belan- On de Texelse samenleving bij w en de veerdienst in het alge- F1 Ook dient bij voorkeur één '""ssaris te beschikken over spe- kennis over financiën, admini- *-een controle. Momenteel is dat Ran, die binnen de RvC de rol [secretaris vervult en wiens voor in herbenoeming ook op de 'a staat. Pl eerst schuift de RvC geen "ididaat naar voren, een uit- 'van de nieuwe statuten waar de aandeelhouders zich eerder akkoord verklaarden. Toen vastgelegd dat alleen als een kandidaat moet worden be- er twee kandidaten naar vo- pten*- romen geschoven, Metdieres- ehoc* je cat TESO er wel twee moet ,1®n vinden die voldoen aan de - - .J en die bereid zijn zich hkbaar te stellen. De volledige rochets is te vinden via de jj"e www.teso.nl onder het kopje zoutstrooier. Met het doorschuiven van de herinrichting van de Thijsse laan, de Binsbergenstraat en de Brouwerstraat bespaart de gemeente in totaal €152.000,-. Mogelijke con sequentie is dat de gemeente daar door ook een bedrag van €152.000,- van de provincie misloopt. Die heeft toegezegd de helft van de her inrichting van de dne straten voor haar rekening te nemen (via de zoge heten gebiedsgebonden doel- uitkenngsregeling ofwel de GDU-gel- den), maar voorwaarde is dat het werk dan wel vóór oktober 2006 wordt aanbesteed. Een andere GDU- subsidie waan/oor de gemeente in 2006 in aanmerking komt, een be drag van €439.200,- voor de aanleg van een fietspad bij de Koningsweg en de Oosterweg in Oosterend, staat met op de tocht. Dat is wel in het investeringsplan voor 2006 blijven staan. De provincie betaalt het groot ste deel van het fietspad, de ge meente trekt er €48.800,- voor uit. Ook een bedrag van €28.000,- dat het college op het investenngsplan had opgenomen om wensen van de dorpscommissies uit te voeren, is doorgeschoven naar 2007. Volgens een woordvoerder van de gemeente gaat het niet om de budgetten van ongeveer €2268,- die de dorps commissies jaarlijks van de ge meente krijgen. 'Het gaat om geld voor wensen waarop door het college geen toezeggingen zijn gedaan. We zetten die wensen wel elk jaar in het investeringsplan en dan wordt afge wogen of ze wel of niet kunnen wor den uitgevoerd.' Om welke wensen het precies gaat, was volgens de woordvoerder met te zeggen. Met het doorschuiven van nieuwe urinoirs in De Koog bespaart het college €44.000,-. Ook wordt €65.000,- min der uitgegeven voor het groen structuurplan en houdt de gemeente een bedrag van €10.000,- dat voor de uitvoering van de beleidsnota com municatie was opgenomen een jaar tje langer op zak. De brandweer moet in 2006 voor in totaal €24.500,- een veer laten. De aanschaf van een tweede bluswater bassin is een jaartje opgeschoven en er wordt geen budget (€14.300,-) beschikbaar gesteld om nieuwe brandkranen op het bestaande leidmgwaternet aan te sluiten. Met dat laatste worden ovengens geen concrete plekken benadeeld, want die had de brandweer nog niet uitge zocht voor tiet nu doorgeschoven budget. Het aanbrengen van nieuwe brandkranen komt voort uit een plan van een paar jaar geleden, waarin was bekeken waar onvoldoende brandkranen aanwezig zijn. Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg €586.000,- in 2007, €407.000,- in 2008 en €317.000,- in 2009. De hoogte van die bedragen kan nog veranderen. Dat is onder meer afhan kelijk van de uitkeringen die de ge meente jaarlijks uit het landelijk Gemeentefonds krijgt. Het ministerie van Financiën stelt die uitkeringen twee keer per jaar bij. Volgens wet houder Corry Heijne (financiën) is voor de bezuinigingsronde alles be spreekbaar. In de praktijk komt het er op neer dat er waarschijnlijk taken worden afgestoten. De gemeente heeft vanwege de eilandpositie veel taken die ze in eigen beheer uitvoert. Het college maakt een splitsing tus sen wettelijke taken en niet-wettelijke taken en beïnvloedbare en met- beinvloedbare taken. Naar verwach ting valt in de categorie niet-wettelijke en beïnvloedbare taken het makke lijkst te snijden. Concrete namen van taken die op de tocht staan, zijn nog niet gevallen. Heijne liet weten dat ook de budgetsubsidies bij de dis cussies worden betrokken. Burgemeester en wethouders willen uiterlijk in april 2006 een volledig uit lees verder op pagina 5 gemeentehuis Architect Marius Ballieux geeft tekst en uitleg over het voorlopig ontwerp van het in vergelijking met de vorige bij eenkomst leken de schetsen op het eerste gezicht niet zoveel ver anderd, maar nadere bestudering van het voorlopig ontwerp van het nieuwe raadhuis dat gisteravond werd gepresenteerd, leerde dat de acht schetsen in de Burgemeester De Koninghal behoorlijk gedetail leerd waren. Architecten Marius Ballieux en Max van Huut van Architectenbureau Alberts Van Huut waren er met een construc teuren een installatieadviseur voor gaan zitten. Aan de reacties te ho ren konden de 65 belangstellenden zich in grote lijnen wel in het ont werp vinden. Dat kwam vooral doordat Ballieux er Wagemaker in de vaart De Dokter Wagemaker, het nieuwe vlaggenschip van TESO, is vanmor gen voor het eerst ingezet als tussen- boot. Ook morgen (van 9.30 tot 16.00 uur), zondag (van 14.30 tot 20.00 uur) en maandag (van 9.30 tot 16.00 uur) vertrekt de nieuwe boot op de halve uren vanaf Texel. Dit nadat de ver schillende ploegen deze week een oriëntatieprogramma en veiligheids- training hebben gevolgd, met daar aan gekoppeld een praktische vaar- training. Daarbij zijn alle veiligheids middelen volgens woordvoerder Alex Cofino goed uit de test gekomen. Er kwamen wel enkele kleine technische mankementen aan het licht, zoals een kapotte zekering, maar niets veront rustends. 'De oefening was goed om de puntjes op de i te zetten.' Gemeente: geld tekort voor energie Als gevolg van de met ongeveer 20 procent gestegen brandstofprijzen is het bedrag dat de gemeente voor motorbrandstoffen op de begroting heeft niet toereikend. Het budget wordt met 9 procent overschreden. Dit jaar wordt in totaal meer dan €7.500, - uitgegeven aan diesel en €600, - aan benzine. Door de betref fende begrotingspost met 10 procent te verhogen (€8.100, -), lost het col lege het probleem voorlopig op. De dekking van deze extra uitgave zal in de najaarsnota worden geregeld. Aan het eind van het jaar zal de situatie opnieuw worden bekeken. in was geslaagd de ideeen die Texelaars hadden geopperd tijdens het avondje kleien en schetsen en de bijeenkomst daarna terug waren te zien in het ontwerp. Van boven af gezien een hoefijzervorm, symbolise rend de open armen waarmee het gemeentehuis de bezoekers ont vangt. Maar Ballieux zag er ook de vleugels van een vogel in en meer Texelse symboliek, zoals de centrale ruimte die is afgeleid van een vierkant en groot genoeg om er voorstellingen te houden. Ingetekend was ook de raad- en trouwzaal, aan het uiteinde van een vleugel en allerlei andere af delingen. Het moet een gebouw wor den dat trapsgewijs oploopt naar vier verdiepingen, met een dak van geglazuurde en met geglazuurde lei steen. veel glas, zodat altijd de zon naar binnen schijnt, met een natuur lijk ventilatiesysteem waardoor de buitenlucht naar behoefte kan bin nendringen. Geen experimenteel kli maatssysteem, maar weldoordacht, dat zich op termijn moet terug verdienen. Aardwarmte zorgt voor warmte en koeling en er komen zonnepanelen op het dak, maar heel zichtbaar zullen die niet zijn. De trap wordt volgens Ballieux zó mooi dat de bezoeker geen behoefte heeft aan de lift. Veel (hang)planten moeten het tot een 'oase van groen' maken, met rond het gebouw veel water om de belevingswaarde te verhogen. Een uitgekiende verlichting, geen TL maar liever kroonluchters, moet het raad huis 's avonds een heel andere uit straling geven. Het wordt gedouwd op een terp van anderhalve meter hoog, zodat de bezoeker uitzicht heeft op de wijde omtrek. Ballieux. die het raadhuis een uniek ontwerp noemde, zal zich na de bouw ook met de inrichting bezighouden. 'Geen compromis, we gaan voor de overtui ging.' Aan parkeerplaatsen zal volgens de architect geen gebrek zijn. Er komt een nieuwe ontsluiting vanaf de Emmalaan, met schuin een door gaande route naar de Haffelderweg, waarvan het bestaande tracé tussen Emmalaan en de entree van de school alleen toegankelijk zal zijn voor langzaam verkeer Lees verder op pagina 5 m Zweefvliegclub Oude tijden herleven op het vliegveld, waar Zweefvliegclub Texel komende zaterdag het veertigjarig bestaan viert. Voor de Texelse Courant staken vliegers van het eerste uur de koppen nog eens bij elkaar. Inmiddels grij zende mannen die met weemoed verhalen over de toestellen als de Grunau Baby, de Röhnlerche en de KA-7. Pagina 7 Verwurging Een obsessieve verliefdheid op de vrouw van zijn werkgever lag ten grondslag aan de poging die een 40- jarige Texelaar in april deed om zijn baas te verwurgen. Pagina 5 a TEXELSE -COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: VERKEERSSCHOOL Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Bridge Bridgeclub Alert uit Oosterend start woensdag om 19.45 uur met de wintercompetitie. Elke week wordt gespeeld in dorpshuis De Bijenkorf. ...en ga snel naar de Opel dealer voor het unieke 3x3-aanbod ÏP Corsa vanaf 11.395. Tigra TwinTop vanaf 21.595, Astra GTC vanaf 20.495,- 3 JAAR LANG 0% RENTE 3 JAAR GRATIS ONDERHOUD 3 JAAR GRATIS GARANTIE Meriva vanaf 17.150 Astra Stationwagon vanaf 19.395,- Maximale financiële zekerheid? Dat kan! De Opel dealer biedt u nu 3 jaar lang een gratis financiering, 3 jaar volledige garantie én 3 jaar gratis onderhoud bij aanschaf van een nieuwe Opel. Een uniek aanbod dat u bijvoorbeeld bij aankoop van een nieuwe Astra al snel zo'n 2600,- scheelt. De Opel dealer rekent het u graag voor of kijk voor meer info op opel.nl model contante verkoopprijs kredlet- bedrog oanbetoling/Inruil looptijd m I krediet- effectieve rente maond- moonden vergoeding op jooitoositermijn Agilo Flexx Cool 1 0-12V 11.770, 8 827,50 I Menvo Etyoy 1.4-16V 18.650, 13987.50 4 662.50 36 0, 0 388.54 Astro GTC Enioy 1.4-16V 20.495, 15 371 25 5.123.75 36 1 0, OX 426.98 Oosterend, Q 318000, www.opelrentenaar.nl

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1