Grote granaat, kleine explosie Najaar ZEGEL HEMA "MmCEWoti Wam opejv (jrocn ZwartsJexels 'in het hart TESO bereid tot steun aan hulpverleningspost -longerenwerkster kan niet verder bij Pharos Aanrijding met veel schade BOS Verschijnt 14 oktober DINSDAG 20 SEPTEMBER 2005 ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12014 Verschijnt dinsdag en vrijdag ESO heeft zich bereid getoond de smeente de helpende hand toe te leken als de realisatie van de ge- imenlijke hulpverleningspost jor brandweer, politie, ambu- neeen medische voorzieningen jxiblijven hangen op het uitblijven mprovinciale subsidie. 'We heb- aangegeven dat er dan met nsvalt te praten', aldus directeur ob Wortel. gaat om een bedrag van ?14.000,- dat de politie nog tekort :<nt om haar gedeelte in het toe- mstige hulpverleningsgebouw (het IH-gebouw) aan de Pontweg te men betalen. De politie kon daar- wrmaximaal twee miljoen euro re- eren, terwijl er €2.214.000,- no- is. Toen de raad zich moest aten over het gemeentelijke kre- =tvoor het PHH-gebouw (in totaal L474.000,-) sprak burgemeester ke Geldorp over 'een particuliere alse organisatie' die bereid was bij springen om de ontbrekende 114.000,- op te vangen. Zij wilde sngeen namen noemen, ikans dat de gemeente, de politie deStichting Wonen Texel, de drie itners in het PHH-gebouw, daad- rkelijk de steun van TESO nodig bben, lijkt overigens niet groot. De tieente probeert de ontbrekende 14.000,- in eerste instantie via het Mnciale Investeringsfonds voor delijke Vernieuwing te verwerven, fens een bezoek dat gedepu- ideRinske Kruisinga van de pro- ie Noord-Holland eind vorige ïid aan het eiland bracht, bleek iet vrij zeker is dat Texel geld uit mds krijgt. Volgens een provin- oordvoerder neemt Gedepu- de Staten eind oktober, begin ember besluiten over alle aanvra- idie voor ISV-geld zijn ingediend. Mnciale Staten hebben daarna het iste woord. De gemeente heeft in sal €436.500,- aangevraagd voor tel het PHH-gebouw, de Vitale r< in Oosterend (verbouw van de ïmalige gereformeerde kerk tot sras.de nieuwe brede welzijns- ttöng, gaat niet verder in met jongerenwerkster Carla frama. Dat heeft directeur Mart rceuw van Pharos gisteren des- raagd bevestigd. Volgens hem 'erop het moment geen taken wwaarvoor Schrama kan wor- ingezet. betekent dat Schrama moet Wen met haar activiteiten als S&enwerkster. De druiven zijn t omdat zij jarenlang de drijvende *t achter het Jeugd- en Jonge- »srk is geweest. Ze hield het de ste jaren overeind, zorgde tien geleden voor een doorstart van gerencentrum Time Out aan de telminalaan en was ook de ichtster van het skatepark aan de mert lama's baan als jongerenwerk- kwam al in een moeilijke positie 'at faillissement van de Welzijns- ^tmg in april. De uitvoering van Jeugd- en Jongerenwerk kwam fnain opdracht van de gemeente Wden van Pharos dat in juni met schone lei begon. Er was geen ":'°van overname van het Jeugd veren werk. waardoor Pharos HÉBBEN vm *ws rtfrprzF tNltR V/W WfltKEA/ IN HÉT V/ESTMWP Mttj HEfl lEVKEÏEfJ OVER ONS niet verplicht was de medewerkers van het oude Jeugd- en Jongeren werk (WST) over te nemen. Dat wa ren toen Schrama en Justin Segerink. De afgelopen maanden hield Schra ma zich voor Pharos op projectbasis nog wel bezig met de jongeren- vakantiekaart en het begeleiden van jongeren die als scouts door het uitgaansleven van De Koog trekken, maar meer bleek er niet in het vat te zitten. Volgens Spreeuw zijn er op het moment geen taken meer beschik baar die bij haar passen. Hij wijst erop dat zij hoog gekwalificeerd is, waar door het lastig is wat te vinden. Schrama is opgeleid als welzijnswer ker. De coördinatie van het Jeugd- en Jongerenwerk is nu in handen van llja Swollo en Segerink die net als bij het oude Jeugd en Jongerenwerk be heerder van Time Out is. Het jon gerencentrum en het skatepark zijn sinds juni ook beiden een onderdeel van Pharos. De gemeente en de brede welzijnsstichting zijn al een tijdje met elkaar aan het bekijken op welke wijze het ambulante jongeren werk (bijvoorbeeld het jongeren- informatiepunt, contact met caravan- jeugd, het project veilig uitgaan en alcoholcampagnes) in de nieuwe si tuatie verder moet worden ingevuld. Schrama is teleurgesteld dat zij niet verder kan, Ze vindt ook jammer dat er niet eens een afscheidsreceptie kan worden gehouden. Volgens Pha ros is dat een taak die de WST eigen lijk op zich zou moeten nemen, om dat Pharos geen dienstverband met Schrama heeft. Volgens Schrama zou Pharos die taak wel op zich moeten nemen, omdat zij nu Time Out en het skatepark beheert. Te veel drank Een 45-jarige man uit Utrecht werd in de nacht van zaterdag op zondag op de Postweg in Eierland betrapt op rijden onder invloed. Hij blies 615 ug/ I, waar 220 nog net is toegestaan. Hij moest zijn rijbewijs inleveren en kan een dagvaarding voor de rechtbank tegemoet zien. Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg dorpssteunpunt) als bodemsanering op nieuwbouwlocaties. Volgens Wortel is het voor TESO van belang dat de hulpverleningsdiensten op het eiland goed zijn gehuisvest en daardoor goed kunnen functioneren. Inhoudelijk bemoeit de veerdienst zich verder niet met het PHH-ge bouw. 'Ik zou niet eens weten waar het moet komen', aldus Wortel. 'We zijn er één keer over benaderd door de gemeente en daar is het verder bij gebleven. Maar we hebben aangege ven dat er met ons valt te praten en dat we bereid zijn mee te helpen als iedereen vindt dat het er moet komen en uitblijven van een provinciale sub sidie de enige kink in de kabel zou zijn. Zij wilden van ons graag een garantie hebben.' Op welke manier eventueel een helpende hand zou kunnen worden verleend, staat ook nog niet vast. 'We zouden het bijvoor beeld als een lening kunnen verstrek ken.' Menno Stam vraagt zich als aandeel houder in een open brief aan de TESO-directie af waarom de veer dienst zich met het PHH-gebouw bemoeit. Hij schrijft het gevoel te krij gen- dat 'ook TESO reeds in het spinnenweb van de gemeente ge vangen zit'. Stam wijst erop dat 'een groot deel van de bevolking de hulpverleningspost om meerdere re den' het liefst op een andere locatie dan de Pontweg ziet en hij vindt dat TESO mede het begrotingstekort van de gemeente hoog houdt. Volgens Wortel is dat allemaal niet het geval. Hij benadrukt dat het belang van TESO bestaat uit hulpdiensten die goed kunnen functioneren en dat goede huisvesting daaraan kan bij dragen. 'Het gaat om veiligheids zaken. Als er calamiteiten zijn, wor den wij daar ook mee belast.' Brandweer, politie en ambulance zit ten nu elk in verouderde of tijdelijke huisvesting. Voor de huisartsen die naar het medisch gedeelte verhuizen, zou het nieuwe gebouw eveneens een verbetering zijn. Niet eerder werd op Texel een zo zwaar explosief gevonden: een artil leriegranaat van 70 centimeter lang en 23 centimeter dik. De vinder was Paul Dekker uit Den Hoorn die het explosief zaterdag met behulp van een mijndetector lokaliseerde bij de hoogwaterlijn op het strand tussen paal acht en negen. Toen Dekker het ondiep in het zand zittende roestige gevaarte opgroef, meende hij dat het een vliegtuigbom was. Hij waar schuwde de politie die de duik- en demonteerploeg van de Koninklijke Marine opriep. Bij kleinere explosie ven zoals die af en toe in deze om geving aan de oppervlakte komen, wordt zeker in het weekend meestal volstaan met het markeren en tijde lijk begraven van de vondst. De demonteerploeg komt na verloop van tijd naar Texel waarbij meestal meer dere vondsten van de afgelopen tijd tegelijk worden opgeblazen. In dit geval was de melding zo alarmerend dat luitenant ter zee C. Mol en dne medewerkers onmiddellijk naar het eiland kwamen. Inmiddels was de granaat door de vloed overspoeld en weer in het zand verdwenen. Voorbij gangers hadden de markeringspaal tjes aan de hand waarvan de plek kon worden teruggevonden, weggehaald. De mannen van de duik- en demon teerploeg moesten daarom met duik- pakken het water in om het oorlogs tuig terug te vinden en met een strop op een hogere plek bij de duinvoet te trekken. Om te weten om welk type munitie het ging werd begonnen met het losbikken van de dikke roestlaag rond het projectiel, terwijl publiek op afstand werd gehouden. Mol stelde vast dat het een artillerie granaat (dus een kanonskogel) van groot kaliber was uit de Eerste We reldoorlog, maar had geen idee hoe deze op deze plek terecht is geko men. Voorzover bekend is Texel nooit doelwit geweest van zulk zwaar ge schut. Gezien het gewicht van meer dan honderd kilo en compactheid is het niet waarschijnlijk dat de granaat is aangespoeld, maar uitgesloten is dat niet. Het projectiel moet aanvan kelijk dieper in de grond hebben ge zeten, maar door de onverwacht ster ke strandverlaging van het afgelopen jaar is het tot dicht onder de opper vlakte gekomen. Besloten werd de granaat ter plekke in een kuil tot ontploffing te brengen. Daartoe werd het aan de kop voor zien van spnngstof, met de bedoeling via de zich daar bevindende detona tor de springlading te ontsteken. Omdat een uitzonderlijk zware explo sie werd verwacht, werden extra be veiligingsmaatregelen genomen. Met rode vlaggen en personeel werd pu bliek op meer dan een halve kilome ter afstand gehouden, terwijl gecon troleerd werd of zich in de aan- Texelse broers in Olympische selectie Peking Adriaan en Dorian van Rijssel- berghe zijn door het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond opgenomen in de selectie die zich voorbereidt op de Olympische Spelen, die in 2008 in Peking wor den gehouden. De groep telt vier surfers, onder wie ook Joeri van Dijk, die vorig jaar al aan de Spe len in Athene meedeed. Welke surfer over drie jaar wordt af gevaardigd, is afhankelijk van hun prestaties. Allevier doen mee aan de wereldkampioenschappen, die van 30 september tot 7 oktober worden gehouden bij Cadiz in Spanje. Zij doen dat op een RS:X-board, een Een Texelse automobilist is zaterdag middag met onbekende verwondin gen per ambulance naar een huisarts gebracht, nadat hij met zijn auto be trokken was geraakt bij een aanrijding op de Akenbuurt. De man was rond 13.30 uur vanaf een opnt de weg opgereden en had kennelijk niet in de gaten dat vanuit Den Burg een auto naderde. Een botsing met een flinke knal was het gevolg. De op de Aken- buurt rijdende automobilist raakte door de klap van de weg, maar slaagde er nog net in een groepje naderende fietsers te ontwijken. Hij bleef zelf ongedeerd, maar zijn auto liep forse schade op. De andere auto moet als verloren worden be schouwd. (Foto TaietPhoto.rf) nieuw type, dat speciaal voor de Olympische Spelen is ontworpen. Slechts één van de vier geselec teerde surfers mag in Peking mee doen. Dat de broers Van Rijsselberghe in vorm zijn, bleek tijdens The Real Trip, down wind-slalomwedstrijden voor smallere planken, die afgelopen weekend bij Makkum werden gehou den. Na vijf races (long distance en slalom) eindigde Adriaan op de tweede plaats bij de sénioren en legde Dorian beslag op de eerste plaats bij de jeugd. In totaal deden zo'n 150 surfers mee, onder wie twaalfvoudig wereldkampioen Björn Dunkerbeck, die bij één van de wed strijden te laat aan de start verscheen en daardoor niet in de top van de ranglijst eindigde. Snelheidsduivel rijdt in greppel Een 21-jarige inwoner van Den Burg is in de nacht van vrijdag op zaterdag met zijn auto in een grep pel beland. Dat gebeurde nadat hij volgens de politie met een snelheid van 137 kilometer per uur over de Pontweg had gereden, op een plaats waar 60 nog net is toege staan. Eerder al hadden agenten geconsta teerd dat hij in een 30 km-zone in de bebouwde kom 50 reed. Bij een ro tonde ging het mis en raakte hij de controle over het stuur kwijt, waar door de auto van de weg schoof en in een greppel belandde. De man en een vrouwelijke passagier kwamen met de schrik vrij. De bestuurder bleek te hebben gedronken en blies 285 ug/l. Hij kreeg een proces-ver- baal. Bovendien werd zijn rijbewijs ingenomen. Zand terug in haven Verbazing alom vrijdag in de haven van Oudeschild. In plaats van zand weg te halen, stortte aannemer De Vries en Van de Wiel het terug in de •haven. De aannemer had de noor derhaven te diep uitgebaggerd. Pagina 5 m Kerkorgel verhuist Het orgel in de voormalige gerefor meerde kerk van Oosterend verhuist naar Den Hoorn. Dat is althans het plan van kunstenaar Charles Janko. Pagina 5 m Vissers kopen hotel Van visserlui tot hoteliers. Jaap en Gerard van der Slikke van de TX56, die eind 2003 uit de visserij stapten, worden de nieuwe eigenaars van hotel en appartementencomplex Beatrix in de Kamerstraat in De Koog. Pagina 6 m Texel'94 verliest Texel'94 wacht ook na de derde wed- stnjd van het seizoen nog op de eer ste overwinning. Na de nederlaag van vorige week tegen Hugo Boys verloor de ploeg van trainer Fred Dekker zon dag met 3-1 van Petten. Pagina 7 Kledingactie Dinsdag 11 oktober halen leden van de Texelse rotaryclub en andere vrij willigers tweedehands kleding en schoenen op ten bate van goede doelen zoals het Tesselhuus. De ac tie gaat om 13.00 uur van start en alle adressen op Texel worden bezocht. (Advertentie) grenzende duinen mensen bevon den. Toen het moment daar was, klonk echter slechts een bescheiden plofje. Het bleek dat de granaat nog klokgaaf in de kuil lag en dat alleen de toegevoegde springstof was ont ploft. De marinemannen veronder stelden dat de het projectiel geen la ding had, wat inderdaad het geval bleek toen de kop werd openge maakt In plaats van spnngstof be vatte de granaat fijn droog zand. Vol gens Mol werden tegen het eind van de oorlog vaker granaten afgescho ten die geen explosieve lading bevat ten, een gevolg van schaarste aan de benodigde grondstoffen. Bij het afvu ren bleven de gevolgen dan ook be perkt. Alleen het doel werd door boord of vernield, de directe omge ving leed geen schade. De duik- en demonteerploeg heeft de granaat meegenomen naar Den Hel der waar hij zal worden gebruikt voor instructiedoeleinden. FNV-vrouwen openen seizoen De FNV-vrouwenbond komt dinsdag (heden) voor het eerst in het nieuwe seizoen bijeen in De Buureton aan de Beatrixlaan, aanvang 20.00 uur. Het programma vermeldt onder andere belastingtips, de krant en actuele ontwikkelingen. Ook belangstellen den die (nog) geen lid zijn, zijn wel kom. texelse'Scourant Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: odes Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. vakan vakantiekrant Advertenties voor de Najaar-vakantiekrant van 14 oktober kunnen worden ingeleverd t/m maandag 26 september bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy. Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111 Mannen van de duik- en demonteerploeg trekken het projectiel op het droge.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1