Enquête wad om te weten wat er leeft' TEXELSE 5 COURANT1 Scharrelaar trekt bekijks Zand terug in haven Oudeschild Gemeente betaalt helft ombouw toegangsdeur Geslaagd beeldbepalend asfaltcentrale verdwijnt Kerkorgel Oosterend naar Den Hoorn DINSDAG 20 SEPTEMBER 2005 De enquête die de ministeries van Landbouw en Verkeer en Water staat onder de bewoners van Waddeneilanden en Waddenzee gemeenten heeft verzonden, is geen middel om tegenstanders van de Werelderfgoedstatus ach teraf de wind uit de zeilen te ne men. Dat heeft projectleider Ber nard Baerends van de aanstaande Waddenzeeconferentie op Schier monnikoog laten weten. De projectleider stond vorig weekend met collega's van het ministerie LNV op de Groeneplaats in Den Burg om publieksvoorlichting over de confe rentie te geven. Bezoekers konden onder meer de enquête Wad wel, wad niet invullen die de afgelopen weken in 107.000 stuks in de Wad denregio is verspreid. In de enquête wordt mensen onder meer gevraagd te beschrijven wat een nominatie van de Waddenzee tot Werelderfgoed voor hen betekent. Dat wierp de vraag op op welke manier de uit komst van de enquête straks een rol speelt in de uiteindelijke besluitvor ming op Schiermonnikoog. Dat is met name van belang voor Texel en Ameland waar de gemeenteraden, wier besluiten door LNV als maatge vend voor steun onder de bevolking op beide eilanden worden gezien, zich tegen de nominatie uitspraken. ■n kraan stort De Vries en Van de Wiel een hap zand in de monding v, d terug in de te diep uitgebaggerde haven aangebracht. Uie meter zand Opvallende drukte aan de Ploeg- elanderweg, waar dit weekend een scharrelaar Coracias garmlus) werd gesignaleerd. Een bijzonderheid, omdat deze uit Azië afkomstige vo gel voor het laatst in 1980 op Texel was neergestreken en er slechts vijf eerdere waarnemingen bekend zijn. De turkooisblauwe dwaalgast die wat van een kraai wegheeft maar met tot de kraaiachtigen behoort, werd don derdag voor het eerst gesignaleerd bij de Rovershut. De melding lokte een grote stroom vogelaars naar het ei land. onder wie zelfs buitenlanders. Met hun telelenzen zagen ze hoe de vogel zich tegoed deed aan onder meer kikkers. ifoiopkiKoken) Gerard Weijers (CDA) zei tijdens de raadscommissie Middel dat geen prettig gevoel geeft dat er nu opeens grotere groepen worden geraad pleegd. Hij wilde opheldering van burgemeester Joke Geldorp. Volgens projectleider Baerends is de enquête bedoeld om op het ministe rie beter te weten te komen welke beleving er rond het voornemen speelt. 'Het is een onderbouwing van wat er rond het besluit speelt.' Gel dorp wees er tijdens de commissie vergadering op dat minister Cees Veerman van LNV naar het totaal beeld van standpunten op de eilan den. de Waddenzeegemeenten, de Waddenprovincies en diverse betrok ken organisaties moet kijken. De pro vincies zijn voor. Vlieland, Terschelling en Schiermonnikoog eveneens en ook diverse particuliere organisatie hebben zich voor nominatie uitge sproken. Volgens Geldorp begint bij de Kamer van Koophandel Noord west, een tegenstander, ook een an der geluid te klinken. In Duitsland klinkt overwegend een positief geluid en in Denemarken staat het onder werp momenteel nog op een laag pitje. Baerends: 'Daar is een andere discussie over een nationaal park gaande en die willen ze niet vermen gen met het Werelderfgoed. Hij sloot met uit dat misschien nog een keer moet worden uitgelegd dat de We relderfgoedstatus geen beperkende maatregelen oplegt. De projectleider liet weten dat in Duitsland momenteel het begrip 'kleinschalig historisch medegebruik' voor enige achterdocht zorgt. Dat begrip, geïntroduceerd door Dick Drijver uit Den Hoorn en vier jaar ge leden op de vorige conferentie in net Deense Esbjerg erkend, moet voor komen dat typische gebruiken van de eilanden het onderspit gaan delven in regelgeving. Tegelijk met de erken ning werd besloten dat in aanloop naar de conferentie op Schiermon nikoog zou worden onderzocht welke gebruiken onder kleinschalig histo risch medegebruik kunnen worden geschaard. Baerends: 'Dat heeft in Duitsland de vraag opgeroepen of er soms iets aan de hand is. Daar vra gen ze ze zich nu juist af wat er straks voor onverwachts achter dat begrip vandaan komt. We moeten dus voor komen dat daar op dat gebied mis verstanden ontstaan Verbazing alom vrijdag in de haven an Oudeschild. In plaats van zand «eg te halen, stortte aannemer De f/C Vries en Van de Wiel het terug in de laven. De aannemer had de noor- f[| ierhaven te diep uitgebaggerd. 3jna de gehele dag was De Vries en 'an de Wiel bezig om de noorder- laen terug te brengen op de maxi- naal toegestane diepe van 4,70 me- tr beneden NAR Volgens een loordvoerster van Rijkswaterstaat nas de haven tot iets meer dan vijf eter beneden NAP uitgebaggerd en at was niet volgens de afspraken in «prestatie-contract tussen RWS en aannemer. 'De haven moet min- m 3,40 meter beneden NAP zijn voor de scheepvaart, maar het mag niet meer dan 4,70 meter beneden NAP zijn, omdat anders de kans ont staat dat de damwanden verzakken.' In totaal moest De Vries en Van de Wiel ongeveer vijfhonderd kubieke meter zand terugstorten. De aanne mer had volgens Rijkswaterstaat bij metingen zelf geconstateerd dat ze te diep waren gegaan. Met een kraan die op het ponton Tho mas sr stond, werd het zand vrijdag zorgvuldig over de havenbodem ver deeld. Het was aangevoerd met het binnenvaartschip Grinza VIII van De Vries en Van de Wiel. Enkele schepen die in de noorderhaven lagen, moes ten voor de werkzaamheden elders een ligplaats zoeken. De Texelstroom en de Zeester, die beiden bezoekers aan boord hadden voortochten, on dervonden enige vertraging bij het uitvaren. De opmerkingen op de kade waren niet mals. Diverse omstanders konden niet begrijpen dat er daad werkelijk zand terug in de haven werd gestort. Enkele kottervissers merkten op dat de noorderhaven zich ook vanzelf wel weer zou hebben opge vuld. De kosten voor het terugstorten komen volgens RWS voor rekening van de aannemer. Volgens de woord voerster zijn de twee in goed overleg met elkaar. Het komt zelden voor dat een aannemer bij werkzaamheden zand in een haven moet storten. 'Dit is de eerste keer dat wij het meema ken.' entree van disco de J'elleboog Kantoorstraat in Den Burg verbouwd, waardoor de van binnen naar buitëffgaat laien. De huidige draairichting is immerend als de discogangers igeval van brand of andere cala- rit moeten vluchten en geldt fearom als onveilig. Deze situatie echter ontstaan door toedoen side gemeente zelf en daarom b en w besloten de helft ïide ombouwkosten (€2.187,50) rekening van de gemeente te ön komen. 8 geval kreeg de aandacht toen ar aanleiding van de geruchtma- cafébrand in Volendam op 1 ari 2001 alle Texelse horecabe- foen nader op brandveiligheid wer- gecontroleerd. Daarbij werd wei- 9schokkends geconstateerd. In het aval van de J'elleboog moest iets «den verbeterd aan de transpa- jtverlich'ting en het waterleiding- •■oop en er moest worden voorzien «en personeelsinstructie/ontrui- wgsplan. Ook de draairichting van ■toegangsdeur moest anders. De draairichting klopte met met de bouwtekening, op grond waarvan destijds de gebruiksvergunning voor het bedrijf-isèrf^egévéh: "maar deze afwijking was in 1991 door een amb tenaar nadrukkelijk toegestaan, zo bleek uit de archieven. Op grond van deze 'onrechtmatige ambtelijke in schatting' kwamen exploitant en ge meente in overleg tot het besluit om de ombouwkosten te delen. Als het werk is uitgevoerd krijgt het bedrijf gebruiksvergunning. De exploitant had wel enkele voor waarden gesteld. Hij wilde dat de eis van naar buiten draaiende deuren ook voor alle andere horecabedrijven geldt en wilde een stukje van de Kantoorstraat voor de disco overne men of in erfpacht krijgen met een vergunning om hier een vernieuwde entreepartij te bouwen. De gemeente heeft zowel het een als het ander af gewezen. Het voorschrift betreffende de draairichting kan niet in alle situa ties worden opgelegd. Het hangt onder andere af van de bezetting en de aard van het gebouw, zodat soms voor een tussenoplossing moet wor den gekozen. Het bieden van bouw mogelijkheden aan de straatkant van het bedrijf is strijdig met het beleid. De afstand van 3,70 tot het gebouw aan de overzijde moet vnj blijven. Het vraagstuk betreffende de draai richting van toegangsdeuren is een typisch voorbeeld van stnjdigheid van veiligheidsregels. Naar buiten draaien is gewenst om snel naar bui ten te kunnen vluchten, maar is ge vaarlijk voor voorbijgangers op straat die tegen de onverwacht open zwaaiende deur kunnen botsen. Sinds de cafébrand en vergelijkbare andere branden wordt een vrije vluchtweg het belangrijkst gevonden. 'Geen iepen terug langs Molenlaan' De karakteristieke iepen langs de Molenlaan in De Cocksdorp wor den hoogstwaarschijnlijk vervan gen door een ander soort bomen als ze worden gerooid. Bedoeling is dat de Molenlaan dan tegelijker tijd wordt heringericht, zodat ze een meer 'dorpse' uitstraling krijgt. Dat heeft een woordvoerder van de gemeente gisteren laten weten. Er zijn nog geen concrete plannen om de bijna tweehonderd iepen te laten rooien, maar de gemeente houdt er rekening mee dat dat op korte termijn wel nodig kan zijn vanwege besmet ting door de lepziekte. Wat voor soort bomen er in de plaats komen, is vol gens de woordvoerder nog met te zeggen. 'Maar het zullen niet op nieuw iepen worden.' Volgens hem is het wel de bedoeling dat de nieuwe bomen al meteen volwassenen zijn, zodat er niet eerst jonge boompjes langs de kant van de weg staan. De gemeente overweegt de vervanging te combineren met een herinrichting van de Molenlaan. 'We denken erover het asfalt te vervangen door straat klinkers en eventueel een trottoir aan te leggen, zodat de straat een meer dorps karakter krijgt. Als we toch bezig zijn, kunnen we het beter in één keer goed doen.' De nieuwe bestra ting moet er ook meteen toe leiden dat er minder hard over de Molenlaan kan worden gereden. De gemeente probeert voor de her- innchting in aanmerking te komen voor een provinciale bijdrage. De kosten van rooien en vervanging zijn voor rekening van de gemeente zelf. Volgens de woordvoerder heerst er bij de gemeente teleurstelling dat er rekening moet worden gehouden met volledig kap van de iepen. 'We zijn ze blijven inenten, maar desondanks zie je toch dat ze ziek worden. Dat is echt heel jammer.' Sinds vorig jaar zijn in totaal al zo'n vijftien zieke iepen uit de laan weggehaald. Sarah van der Vliet uit De Cocks dorp is aan de Universiteit van Leiden afgestudeerd in de psychologie, met als afstudeerrichting ontwikkelings- en onderwijspsychologie. Oudeschild is vorige week een Sin gemaakt met de sloop van 'asfaltcentrale. Daarmee ver ent een beeldbepalend object "de haven, want de toren is vol- "s rayonmanager Fedde Daal- I fvan eigenaar Ooms uit Aven- Wn zo'n twintig meter hoog. 8 asfaltfabriek stamt volgens het 6rtal Ir> de betonvloer uit 1976. In de ^ale werden zand, grind, vulstof 'Mume gemengd en verwarmd om er asfalt van te maken. Het werd on der meer gebruikt voor de dijk verhoging en in de wegenbouw. Maar nu het asfalt al een jaar of drie wordt aangevoerd vanuit de centrale in Schagen, is de Texelse fabriek over bodig geworden. Alleen het gietasfalt dat voor de strandhoofden wordt gebruikt, komt uit Oudeschild. 'Maar voor die paar keer dat we dat gebrui ken, kunnen we hier geen installatie in werking houden', vertelt Daalder. De fabriek wordt gesloopt door een Frans bedrijf, dat bepaalde onderde len heeft verkocht, en dat onder meer de diensten van Pietje Kager heeft ingehuurd. De sloop neemt naar ver wachting een paar weken in beslag. Daarna komt er een simpele installa tie, waarmee alleen gietasfalt kan worden gemaakt. Omdat dat deze vloeibare teer niet met de veerboot mag worden vervoerd, wordt hiervoor een halffabrikaat van de overkant gehaald, waaraan in Oudeschild al leen nog bitume wordt toegevoegd Britse parachutist omgekomen De 43-jarige parachutist Adrian Nicolas uit Engeland kwam zater dagmiddag bij een sprong zo on gelukkig terecht, dat hij korte tijd later overleed. De man had die dag als gast van het paracentrum Texel al zeven sprongen gemaakt. Kort voor de landing bij de achtste sprong ging op ongeveer honderd meter hoogte zijn reserve parachute open. zodat hij aan twee parachutes hing. Volgens een verkla ring van het paracentrum werd zijn lichaam daardoor in een ongelukkige horizontale stand getrokken. Nicolas trachtte dit nog op te lossen door de hoofdparachute los te koppelen, maar hij was toen al zo dicht bij de grond dat hij veel te hard neerkwam en daarbij fatale verwondingen op liep. Personeel van ambulance en traumahelikopter deden vergeefse pogingen tot reanimatie. Rond half vier moest worden vastgesteld dat de man was overleden. Nicolas, die een vriendin en een dochter achterlaat, had duizenden parachutesprongen op zijn naam staan en gold dus als zeer ervaren. Het openen van de reserveparachute gebeurt automa tisch als de springer een te hoge daalsnelheid heeft, wat het geval is als de hoofdparachute zich niet opent. In dit geval was er. met de hoofdparachute mets aan de hand. Mogelijk is de automaat in werking gekomen door een kortstondig hoge valsnelheid tijdens de landings manoeuvre. De politie zal het onge luk aan de hand van onderzoek re construeren. De omgekomen parachutist was al vaker op Texel geweest om zijn sport uit te oefenen. Ook zaterdag was hij ingehuurd als coach van andere springers. Verkoping in Bethel In buurthuis Bethel in Zuid-Eierland vindt zaterdag 1 oktober van 10.00 tot 12.00 uur de jaarlijkse verkoping van tweedehands kinderkleding en speelgoed plaats. Het orgel in de voormalige gerefor meerde kerk van Oosterend ver huist naar Den Hoorn. Dat is al thans het plan van kunstenaar Charles Janko, die het instrument graag een plek verschaft in zijn atelier aan de Witteweg. Bedoeling is het instrument geregeld te ge bruiken voor concerten van hem zelf en andere organisten. Voor waarde is dat er voldoende geld beschikbaar komt. Janko hoorde bij toeval dat het orgel door het samengaan van de her vormde en gereformeerde kerk over bodig is geworden. Het gebouw waarin het staat is gekocht door de Stichting Wonen Texel, die er appar tementen en een wijksteunpunt in wil realiseren. Nadat de afwisselend in Amsterdam en Den Hoorn wonende Janko het instrument had gehoord, raakte hij al er snel van gecharmeerd. 'Het is een mooi orgel. Groteren met meer mogelijkheden dan dat in het Hoornder kerkje. Toevallig was ik kort daarvoor benaderd door het Loods- enproject, met de vraag of ik ideeën had de kunst en cultuur in Den Hoorn te stimuleren. Dit leek me een mooie kans het orgel voor Texel te behou den en iets leuks voor ons dorp te doen.' Janko is zelf een veelzijdig kunste naar. Hij studeerde orgel, piano en elektronische muziek. In het theater was hij werkzaam als dirigent bij opera en musicals. Sinds 1992 com poneert hij muziek voor zwijgende films, die hij veelal live uitvoert tijdens de projectie. Geregeld treedt hij op in het Filmmuseum in Amsterdam en daarnaast op festivals in Utrecht, Rotterdam, Bologna en Straatsburg. In opdracht van de VPRO schreef hij de muziek voor de vijftiendelige se rie Alice in Wonderland van Walt Disney. Als organist speelt hij onder meer in de Laurenskerk in Rotterdam, waar het grootste mechanische orgel van Europa staat. Opvallend is dat Janko ook als schilder en tekenaar zijn sporen heeft verdiend. Hij stu deerde aan de Rijksacademie van Beeldende Kunsten. Zijn tekeningen en schilderijen bevinden zich in uit eenlopende collecties van particulie ren en publieke instellingen. Het in 1961 door Fonteijn en Gaal ge bouwde orgel krijgt een plek in Janko's atelier aan de Witteweg, naast het voetbalveld. 'Dat is groot genoeg. Het orgel is alleen iets te hoog. Dat wil ik oplossen door de vloer een stukje te verlagen. Er staat al een vleugel. Dat biedt prachtige mogelijkheden voor allerlei bijzon dere concerten. Je kunt bijvoorbeeld denken aan een transcriptie voor piano en orgel, waarbij één persoon afwisselend beide instrumenten be speelt. Dat wordt bijna nooit gedaan, omdat het moeilijk is beide instru menten bij elkaar te brengen. Er is voor orgel sowieso prachtige muziek geschreven, in allerlei genres. De meeste mensen kennen orgelmuziek alleen uit de kerk.' Janko wil niet al leen zelf op het orgel spelen, maar ook andere organisten uitnodigen voor concerten. 'Het wordt natuurlijk kleinschalig, maar vijftig of zestig mensen kunnen er wel terecht. Dat is vorig jaar ook al gebeurd bij het Broadway-festival. Een probleem vormen vooralsnog de financiën. Het orgel moet worden gekocht van een particulier, die on langs eigenaar is geworden Daar naast is geld nodig voor onder meer het vervoer en een kleine restauratie. Volgens Janko klinkt het instrument iets te schel, een euvel dat kan wor den verholpen door het te intoneren Daarnaast moet het veel oudere front, dat zo'n honderd jaar geleden door Proper in Kampen werd ge maakt, worden opgeknapt en wil Janko de pijpen oppoetsen. 'Een deel van het werk kan ik zelf, maar ik zal ook wat hulp nodig hebben. Ik verwacht in totaal bijna €10.000- nodig te hebben Om voldoende subsidie en giften bm nen te kunnen halen, heeft Janko de stichting Orgelfront opgericht, waar van accountant en dorpsgenoot Her man Bakker de penningmeester is Ze hebben goede hoop dat het geld er komt. 'Zo'n groot bedrag is het natuurlijk ook niet. Je hebt maar een paar instellingen nodig die één- of tweeduizend euro schenken. Daar naast is de stichting nadrukkelijk op zoek naar donateurs. Voor het geld. maar het lijkt me ook leuk dat de Hoomders kunnen zeggen dat ze hebben meebetaald aan het instru ment, als verrijking van het dorp Zaterdag 1 oktober geeft Janko een concert op het orgel dat dan nog in de kerk staat. 'Voor de mensen m Oosterend is dat een soort afscheid Maar daarnaast hoop ik dat ook veel andere mensen komen luisteren. De toegang is gratis, maar het zou mooi zijn als mensen na afloop een bij drage willen geven voor het orgel.' Het concert begint om 16.00 uur. Het (Rabo)bankrekeningnummer van de stichting Orgelfront is 3031.98.974. Najaarsbijlage Charles Janko: 'Er is prachtige muziek voor orgel geschreven, in allerlei genres. In verband met de Agenda in de bij lage Najaar/Vakantiekrant die op vrij dag 14 oktober verschijnt, verzoekt de redactie aankondigingen van ac tiviteiten m die penode door te geven aan de Texelse Courant, via e-mail (redactie@texelsecourant.nl), tele foon (362620) of fax 323000.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5