Vuurtoren niet in banden particulier Nieuw strand groeit snel bij Den Hoorn mantje Cjrocn "^wartrjexels 'in het harL. WMÊ WS blijft voorlopig eigenaar 'lan De Cocksdorp blijft angen op omschrijving i Schoenen ^Texelse Media Schoo Centrale Verwarming Stop direct waar je mee bezig bent... OPEL DEALER RENTENAAR Verschijnt dinsdag en vrijdag tEierlandse vuurtoren wordt niet penbaar verkocht. Het ministerie d Verkeer en Waterstaat heeft ïfder deze maand bepaald dat mrtorens niet meer aan particu- tren mogen worden verkocht nwege de nautische functies. U heeft een woordvoerster van directie Noordzee van Rijkswa- KStaat laten weten. :betekent dat de Eierlandse vuur- ?n vooralsnog in handen van Rijks- ierstaat blijft. Hij kan alsnog eigen- worden van een andere over- dsinstantie. maar die kans is mo tel vrij klein. De meest aange- ren instantie, de gemeente, zag ait van koop af omdat de dienst meinen (ministerie van Financiën) zo'n zes ton voor wilde hebben, gemeester en wethouders wilden Imet betalen. Volgens de woord erster van Rijkswaterstaat mag de rtoren niet aan particulieren wor- iverkocht zolang het licht, de ra- en de infraroodcamera in en op gebouw staan. ihebben met nautische belangen de nautische verlichting te maken, jjnnog steeds heel veel schippers vertrouwen op de vuurtoren en riet ook prettig vinden als ze een rtoren zien als er land in zicht t'Voor Rijkswaterstaat is het ook belang dat medewerkers te allen voor reparatie bij de apparatuur komen. Dat betekent dat er nbare verkoop rechten van en overpad bij een nieuwe here eigenaar hadden moeten en bedongen. De Eierlandse oren is al geruime tijd niet meer nd, maar licht, radar en camera nog steeds in werking. Camera ar staan doorgeschakeld naar Hing.Dat de torens cultureel zijn en met de juiste 'ver- euren' moeten zijn beschil derd, is voor Verkeer en Waterstaat eveneens aanleiding van openbare verkoop af te zien. Rijkswaterstaat houdt daarmee voor zichzelf het heft in handen om de torens van de juiste kleur te kunnen voorzien. De kleur moet voldoen aan de voorwaarden die in een internationaal vastgesteld lichtplan zijn vastgelegd. Een klein jaar geleden werd de Eierlandsche vuurtoren nog opnieuw in de juiste kleur rood geschilderd, omdat de roze kleur bij lange na niet aan dat lichtplan voldeed. Volgens de woordvoerster van direc tie Noordzee is er door het recente besluit een nieuwe situatie rond de Eierlandse vuurtoren ontstaan, waar op Rijkswaterstaat zich verder moet beraden. 'Maar voorlopig blijft hij dus bij ons.' Een woordvoerder van de gemeente acht het desgevraagd niet onmogelijk dat de gemeente, de dienst Domeinen en Rijkswaterstaat in de toekomst opnieuw met elkaar in gesprek raken over een eventuele overname. Het college is inmiddels afgestapt van het symbolisch bedrag van één euro die het aanvankelijk wilde betalen. Burgemeester en wet houders zijn bereid te gaan tot een bedrag waarbij een 'kostendekkende exploitatie' van de toren mogelijk is, zonder dat de gemeente er financieel bij inschiet. Bedragen zijn nog niet genoemd. De Stichting Texels Mu seum heeft vorig jaar al op verzoek van de gemeente een exploitatie- opzet gemaakt voor een bezoekers centrum in de vuurtoren op basis van maximaal 55.000 bezoekers per jaar. De stichting heeft interesse om de vuurtoren te exploiteren. Domeinen houdt volgens een woordvoerster nog steeds vast aan haar markt conforme vraagprijs van zes ton, de waarde waarop de Eierlandse vuur toren is getaxeerd. S eens met recht bedrijfswoningen deputeerde Staten van de pro- «ie Noord-Holland hebben ge- tltejijk hun goedkeuring onthou- aan het nieuwe bestem- ngsplan voor De Cocksdorp. Net ihet nieuwe bestemmingsplan w Den Burg heeft de gemeente wijstellingsbevoegdheden voor fsoneelsverblijven te ruim om- ben. de gemeente is volg'ens een wivoerder niet verrast op de •*egedeeltelijke afwijzing gerea- J 'We hadden er al rekening mee ouden.Volgens de woordvoer- was het nieuwe bestemmings ivoor De Cocksdorp al in proce- 6 toen Gedeputeerde Staten een flar geleden een streep door de streden regeling in het bestem- dsplan Den Burg haalde. Het was n al niet meer mogelijk de ge- afte regeling in het nieuwe be- ~ingsplan voor De Cocksdorp "a passen. manier waarop de vrijstellings- aing voor personeelsverblijven is breven, zou het in De Cocks- 0 mogelijk maken grootschalige ]nder de pomp ^steunpunt: via Fia (redactie@texelsecourant.nl) personeelsverblijven voor seizoen arbeiders te realiseren. Volgens de provincie is dat in strijd met de Wet op de Ruimtelijke Ordening. 'Met de vrijstellingsbevoegdheid in dit plan wordt een nieuwe bestemming geïn troduceerd die geheel verschillend van de oorspronkelijke bestemming van bedrijfsdoeleinden of centrum doeleinden', aldus het provinciebe stuur. Volgens de Wet op de Ruimte lijke Ordening mag voor de inrichting van een personeelsverblijf 'in geringe mate' van bebouwingsgrenzen of bestemmingsgrenzen worden afge weken. De omstreden regeling in het Durper bestemmingsplan stelt als' enige voorwaarde dat 'de bebou wingsgrenzen van het hoofdgebouw in acht moeten worden genomen.' Volgens de woordvoerder is de ge meente inmiddels bezig een nieuwe regeling voor de beide bestemmings plannen te maken. De gemeente gaat niet in beroep tegen de afwijzing. De gewraakte ruime omschrijving van personeelsverblijven vindt zijn oor sprong in het conflict rond de wonin gen die Jur Schuiringa en Jacomien Bas in hun bedrijfspand aan het Wezenland voor hun personeel heb ben gerealiseerd. Met behulp van de gewraakte omschrijving wilde het college die woningen in het nieuwe bestemmingsplan een legale status geven. Gedeputeerde Staten hebben de rest van het nieuwe bestemmingsplan voor De Cocksdorp wel goedge keurd. Vier bezwaren die bij de pro- Lees verder pagina 5 Te hard gereden Bij een snelheidscontrole op de Pont- weg nabij Den Burg en de Postweg in Eierland heeft de politie woensdag ochtend vijf overtredingen geconsta teerd. De hoogst gemeten snelheid kwam op naam van een vracht wagenchauffeur met aanhanger, die op de Pontweg 83 kilometer per uur reed, waar 60 nog net is toegestaan. In totaal werden zestig voertuigen ge controleerd. Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Het stort, de plek waar het zand op het strand wordt gespoten. De zandsuppletie die zondag bij paal 9 van start ging, vol trekt zich onder de best denkbare weersomstandigheden. Mede daardoor loopt het werk gesmeerd. De eerste paar honderd meter zijn klaar. Dat wil zeggen dat het strand langs de duinvoet twee meter hoger is geworden wat neer komt op vier meter boven NAP. Binnen drie weken moet het hele stuk van bijna twee kilometer tussen de palen 8.80 en 10.63 zijn opgespoten. Het was de hoogste tijd, want het Hoornder strand was het afgelopen jaar zo laag geworden dat het water bij een normale vloed tot aan de duin voet kwam, voorbode van een enorme afslag in het stormseizoen. De lokale noodkreten daarover waren niet vergeefs. Rijkswaterstaat gaf opdracht voor deze aanvankelijk nog niet geplande suppletie, die wordt uitgevoerd door baggeraar Van Oord Gorinchem voor €948.000,-. Voor dat geid wordt 300.000 kubieke meter zand uit de Noordzee naar Texel ge bracht. Voor het eerst sinds een jaar of vijf gebeurt dat door een 'echte' suppletie en dus niet door een vooroeversuppletie waarbij het zand niet op het droge strand maar in het kustwater ervoor wordt gestort, waar bij ervan wordt uitgegaan dat het uit eindelijk 'vanzelf' op het strand zelf terecht zal komen. Bij Den Hoorn viel dat effect niet op korte termijn te ver wachten. Dat was reden om voor de ouderwetse methode te kiezen die twee keer zo duur is, maar wel zeker heid biedt. Van Oord heeft voor het project twee sleephopperzuigers ingezet, de Vol- vox-Scaldia en de Ostsee die respec tievelijk 1600 en 1800 kubieke meter zand kunnen vervoeren. Ze halen het op tien kilometer afstand uit de Noordzee, van een stuk zeebodem dat speciaal voor de zandwinning is aangewezen. Het lossen van het op gehaalde zand gebeurt via een flexi bele drijvende leiding die is aangeslo- Geen steun voor website kunst Het plan van de gemeentelijke ad viescommissie voor kunst en cul tuur voor het maken van een website over kunst op Texel krijgt geen financiële steun van b en w. Het college vindt dat geen subsidie kan worden gegeven aan een ge meentelijk orgaan omdat de ge meente zichzelf dan zou subsidiëren. Ook is men bang voor precedent werking en daaruit voortvloeiende niet te overziene financiële conse quenties. De website zou €2100,- kosten en zou een opsomming be vatten van op Texel wonende beel dende kunstenaars, musici, compo nisten, schrijvers en theatermakers. Op deze wijze zou voor belang stellenden duidelijk worden gemaakt welke culturele stromingen op het eiland vertegenwoordigd zijn. ten op de stalen zinkerleiding die richting strand gaat. De leiding wordt op zijn plaats gehouden door een 'multicat'-bootje dat ook assisteert bij het tot stand brengen van de kop peling met de zandzuiger. Daarna is het een kwestie van motorvermogen om het water-zandmengsel naar het strand te persen waar het via stalen pijpen met een doorsnede van 70 centimeter op de juiste plaats wordt gebracht. Naarmate het karwei vor dert, worden steeds meer stukken pijp van elk twaalf meter aan gekoppeld. Op dit moment gaat het vanaf het aanlandingspunt in zuide lijke richting. Als volgende week paal 8.8 is bereikt komt het strand ten noorden van het Hoornderslag aan bod. De suppletie is een onverwachte at tractie voor het publiek. Dank zij het fraaie weer is het naaktstrand ter plekke volop in gebruik. De badgas ten zorgen onbewust voor opval lende contrasten tussen mensen en machines. Gerald Schrijder, speciaal belast met de veiligheid van het pro ject, stelt zich publieksvriendelijk op. Hij wijst de veilige weg langs de duin voet voor mensen die langs de suppletieactiviteit naar de Hors willen en is niet te beroerd om technische uitleg te geven. Wie zich te dicht bij 'het stort' (de plek waar het water/ zandmengsel op het strand terecht komt) waagt, wordt vriendelijk ver zocht afstand te houden, want de waterstroom die vanaf de stortplaats zeewaarts gaat, vormt een rivier met Strop aannemer 'Dit is gewoon pet', verzucht Jaap Lont van aannemer Jo Vermaire Zn. uit Breezand. Afgelopen dinsdag moesten zijn medewerkers hun werk zaamheden in de duinen bij paal 12 onderbreken, omdat de bezwaren procedure van zes weken die aan de aanlegvergunning is gekoppeld nog niet is verstreken Pagina 5 m Torenhuus op riool Het deed bijna onwezenlijk aan, het in 1578 gebouwde Torenhuus, dat in 2005 alsnog wordt aangesloten op het riool. Ook dit pronkstuk van de Texelse historie moet voldoen aan de eisen van de moderne tijd. Pagina 6 m Volmolen De gemeente wil eind november star ten met de bouw van de eerste 34 sociale koop- en huurwoningen in nieuwbouwwijk de Volmolen ten oos ten van Den Burg. Dat maakt zij van daag bekend in haar rubriek Eiland- benchten. Pagina 5 (Foto Harry da Graaf) telkens afkalvende randen zodat on verwacht de grond onder je voeten kan wegvallen. Verder kan gedurende het korte proces waarbij het zand uit het water bezinkt tijdelijk drijfzand ontstaan waarin je kunt wegzakken. Borden waarschuwen voor dit ge vaar. In elk geval is het belangrijk dat de chauffeur van de bulldozer die de zand/waterstroom in de gewenste banen dwingt en het opgespoten zand tot op de afgesproken hoogte langs de duinen brengt, niets steeds rekening hoeft te houden met men sen. Vogels horen ook tot de belang stellenden. Voordurend zitten een paar duizend meeuwen in het afstromende water. Voor hen is het tafeltje-dekje want ze kunnen de vele zeesterren, spieringen, schelpdieren en soms zelfs forse platvissen die met het water meekomen nauwelijks Lees verder pagina 5 TEXELS E^COVJ RANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Woonkrant Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. ...en ga snel naar de Opel dealer voor het unieke 3x3-aanbod. Opel. Fresh thinking - better a Corsa vanaf 11.395.- Astra GTC vanaf 20.495,- Tigra TwinTop vanaf 21.595,- 3 JAAR LANG 0% RENTE 3 JAAR GRATIS ONDERHOUD 3 JAAR GRATIS GARANTIE Meriva vanaf 17.150 Astra Stationwagon vanaf 19.395,- Maximale financiële zekerheid? Dat kan! De Opel dealer biedt u nu 3 jaar lang een gratis financiering, 3 jaar volledige garantie én 3 jaar gratis onderhoud bij aanschaf van een nieuwe Opel. Een uniek aanbod dat u bijvoorbeeld bij aankoop van een nieuwe Astra al snel zo'n 2600,- scheelt. De Opel dealer rekent het u graag voor of kijk voor meer info op opel.nl Agilo Flexx Cool 1.0-12V oonbetaling/inruil effectieve rente Het 3*3 oonbod is von toepassing op neuweonjets me» een litevstekentetanregistrotie *0« 30 nweinber 2005 en geldt niet voor ZaSra. Manmod t Snoreenng per üc en toetsing bij he» BKR m Tel. Oedeoler leg» ugroog een altemotief root «idenu geen gebru* «ns» te maken von de gratis flnonciewg Vroog de Opel deoer na - -uilstoot, volgens RkMjn 1999/lOOÏG Beninemetwe- kmsHttr «y 9,4 tot 20,8 L'trV'OQ km *on ia 7 tot 4« CO y/km von 257 tot ttt Dit Oosterend, a 318000, www.opelrentenaar.nl

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1