- 'Ikmis mijn familie, mar hier is mijn thuis exelse likeur Ambachtscentrum Oude veerboot in dok bij Texdok Gemengde gevoelens bij ZDH TEXELSE g COURANT' 3 Familie Kalaidjan bedankt Texelaars -schip Pelagia ontmoet gestrande ijsberg 'hun I worden Ria Brans (rechts) en Hannie Maas Texelse klederdracht officieel het Kalaidjans behoorlijk ingeburgerd op Texel. Erchan- 'De eerste tijd moest ik natuurlijk wel wennen. Alles was nieuw voor ons. Alleen het weer al. Maar nu voel ik me hier thuis. Ik mis mijn familie. Ik heb mijn moeder al twaalf jaar met gezien. Maar hier is mijn thuis.' Joeri is iets gereserveer der: 'Ik weet met of dit mijn thuis is. Maar we voelden ons ook niet thuis in Abchazië. Ik voel me hier in elk geval veilig. En je wordt eerlijk behan deld.' Met hun kinderen gaat het uitste kend. De jongste twee wonen nog thuis. Karina is op de OSG aan het vijfde jaar VWO begonnen. Suzanna zit in groep 4 van de Thijsseschool. De oudste, Tigran, studeert informa tica in Amsterdam. Hun oudste doch ter, Gajana, hoopt volgend jaar haar HBO-diploma verpleegkunde te ha len. Ze is vorig jaar getrouwd en on langs moeder geworden. Dat ge beurde vlak nadat haar ouders te horen hadden gekregen dat ze in Nederland mogen blijven. Joeri lacht: 'Ze zeggen wel eens dat na zeven magere jaren zeven vette jaren ko men. Bij ons hebben de magere ja ren dertien jaar geduurd. Maar we zijn nu erg gelukkig.' Zwaarwichtige toekomstplannen hebben ze niet. Joeri: 'We willen ge woon gaan leven. Ik heb het gevoel dat er dertien jaar zijn weggegooid.' Hij is inmiddels een bouwbedrijfje begonnen. Erchan, die bijles geeft aan OSG-leerlingen, hoopt als wiskundelerares aan de slag te kun nen. Beiden zijn optimistisch, maar delen niet helemaal dezelfde kijk op het leven. Erchan: 'Je moet een beetje geluk hebben.' Joeri: 'Daar ben ik het met mee eens. Over de beslissing of we in Nederland moch ten blijven, had ik niets te zeggen. Maar nu is het aan ons en hebben we het in eigen hand. Ik ben van plan hard te gaan werken voor mijn pen sioen.' scha Schoots en Nico Derks van sa® lAmbachtscentrum in Den Burg ^êla3|bben vrijdag officieel hun likeur Texels Kwartiertje resenteerd. De likeur is op 11 bachtelijke wijze gemaakt in irderij de Lepelaar van het Bchtscentrum aan het Wezen- lligsters Hannie Maas en Ria svan de Oudheidkamer in Den kregen officieel de eerste fles- Beide dames zijn zittend in else klederdracht op het etiket J lebeeld. Texels Kwartiertje is een ^e-Tiokka likeur die volgens 1 foots op basis van koffie met het 3enj iHavelaarkeurmerk is gemaakt, pis een likeur waar we bewust niet suiker aan hebben toegevoegd, Moor hij met zo zoet is als andere ?e:"; iren.' 'iefc en Schoots begonnen onge- '9-^ reen half jaar geleden met de bereiding. Er werden diverse smaken ontwikkeld en met behulp van vrien den en familie naar de beste smaak gezocht. Volgens Schoots wijkt het uiteindelijke resultaat met veel af van de eerste opzetten. 'Het belangrijk ste is dat de producten één geheel vormen en niet dat één ervan de smaak overheerst.' De likeur heeft een alcoholpercentage van twintig procent. Hij is vooralsnog verkrijg baar bij de slijterij van de familie Smidt-Witte aan de Waalderstraat in Den Burg. Texels Kwartiertje is niet het eerste product dat uit het eind 2004 geopende Ambachtscentrum komt. In de distilleerderij wordt ook een eigen jenever gestookt en in de naastgelegen bierbrouwerij De Boei worden eigen bieren gemaakt als het witbier Dichte Mist en Noorderzon, een pilsener met honing. Schoots: 'De Noorderzon is laatst ook naar een groot bierfestival in Engeland ge gaan.' Bakker Albert Meijer van Texdok had vorige week een 'oude bekende' in huis. De Oost-Vlieland, de veerboot die in de jaren zestig, zeventig en tachtig de verbinding tus sen Harlingen en Vlieland onderhield, lag een paar dagen voor onderhoud in het dok. Ook werd het schip door de Scheepvaartinspectie gekeurd. De voormalige veerboot van Doeksen is recent gekocht door de Terschel- linger familie Rijf die ook eigenaar is van de Stortemelk waarmee soms dagtochten van Texel naar Ter schelling worden gemaakt. De fami lie Rijf nam de boot over de failliet gegane rederij Carolina uit Rotter dam. Die veranderde de naam eind jaren tachtig in Carolina. Sinds vorige week draagt de voormalige veerboot weer haar oorspronkelijke naam. De familie Rijf gaat de Oost-Vlieland mogelijk als vervanger van de Storte melk inzetten, maar daarover moet ze nog overleg voeren met Doeksen. Er mogen door een kettingbeding van die rederij niet zonder meer toe ristische rondvaarten met de voor malige veerboot op de Waddenzee worden gemaakt. Met gemengde gevoelens zocht ZDH na de 2-2 tegen Oudesluis de kleedkamer op. Op het gelijkspel was weinig af te dingen, maar de Hoornders klaagden terecht dat de warrig leidende scheidsrechter hen een glaszuiver doelpunt had onthouden. Oudesluis nam voor eigen publiek direct het initiatief. De ploeg stond na twee nederlagen en een gelijkspel laag op de ranglijst, maar bleek wel degelijk goed te kunnen voetballen. Op het middenveld zette de aanvoer der de lijnen uit, in de voorhoede loerde de technisch vaardige spits op een kansje en door beurtelings tot ver op de helft van ZDH op te stomen, deden ook de verdedigers fanatiek mee. De Hoornders speelden te ge haast en verloren geregeld de bal, maar net als in de eerste twee wed strijden kregen ze uit hun razend snelle counters wél de beste kansen. Al na een paar minuten had Michiel Dekker zijn ploeg op voorsprong kun nen zetten, toen hij na voorbereidend werk van Mike de Bruijn alleen op de keeper kon afgaan en de bal snoei hard op de lat schoot. Uit een bijna identieke situatie schoot hij even la ter recht op de doelman af. Toch werd het halverwege de eerste helft 0-1, toen De Bruijn op doel wilde schie ten, maar de bal per ongeluk bij Dek ker terecht kwam. Ditmaal was hij wel trefzeker. Maar terwijl ZDH de score nog wel had kunnen vergroten, kwam Oude sluis tien minuten voor rust op 1 -1De gastheren profiteerden van balverlies van ZDH op het middenveld en na men ogenblikkelijk de aanval over. Met een prachtig passje werd de aan voerder bereikt, die met een slim bal letje keeper Chris Stolk verschalkte. Oudesluis joeg na rust fel op een tweede treffer. Al na een paar secon den trof de thuisploeg de paal, waarna het even later alsnog 2-1 werd. Aan de treffer zat een luchtje, want verdediger Ronald Biesboer werd keihard tegen de grond gelo pen, waarna de voorzet van zijn te genstander op fraaie wijze door de spits werd ingekopt. Ondanks deze slechte start speelde ZDH in de tweede helft beduidend beter. De bezoekers toonden meer vechtlust en waren ook in de opbouw zorgvuldiger, al ging er nog steeds wel eens wat mis. Toch leek het al snel 2-2 te worden, toen Mike de Bruijn na een corner de bal over de keeper kopte. De onzekere scheids rechter aarzelde, waarna de grens rechter van Oudesluis zijn vlag in de lucht stak, omdat De Bruijn de keeper zou hebben gehinderd, en de scheidsrechter alsnog besloot het doelpunt te annuleren. Op het verwijt na afloop dat hij ZDH ernstig had benadeeld, loog de grensrechter dat de scheidsrechter eerst had gefloten en dat hij daarna had gevlagd De grensrechter riep ook in andere situa ties de toorn van de Hoornders over zich af door te pas en te onpas voor buitenspel te vlaggen. Later kwam ZDH alsnog op gelijke hoogte, toen Maurits Lap na een mooie aanval en een passje van invaller Jeroen Backer de keeper verraste met een laag schot in de hoek. In het vervolg golfde het spel op en neer en maakten beide ploegen aan spraak op een derde treffer. Oude sluis was een paar keer kansrijk bij corners, terwijl ZDH bleef loeren op een counter. Een handicap voor de gasten vormden de blessure van Jeroen Backer, die direct na rust in het veld was gekomen voor Ivar van Elk, maar na een botsing al na tien minuten hinkend verder moest, om dat de beschikbare wisselspelers al waren ingezet. Uiteindelijk bleef het 2-2. ZDH heeft na twee overwinnin gen en een gelijkspel nu zeven pun ten uit drie wedstrijden en deelt daar mee de tweede plaats met Succes en Kaagvogels, die een iets minder doel saldo hebben. Koploper De Koog heeft negen punten, maar speelde één wedstrijd meer. Sanquin Bloedbank Meld je aan als bloeddonor. Bel gratis 0800 - BLOEDBANK (0800 - 256332265) broodbakkerij De Tesselear presen- zitten die in Texels Kwartiertje zijn teerde vrijdagmiddag het nieuwe geweld, broodje Razende Bol, waarin krenten Texels Kwartiertje en de Razende Bol in ontvangst van Joscha Schoots en bakker Albert Meijer. (Foto Jaman van Hartum) zijn de gewone mensen hier rkbaar. Niet de regering. Daar ik boos op geweest, heel boos. aarik heb met veel mensen ken- gemaakt, op Texel en in andere satsen in Nederland. En hoewel niet zoveel konden doen, dsn ze allemaal wat ze konden, dangrijk was ook dat ze meeleef- Het is mooi dat mensen die je eleens kent hoi tegen je zeggen, at heeft ons erg geholpen. Wil je ischrijven dat wij iedereen erg danken?' en Erchan Kalaidjan zijn dank- ramensen Oprecht, zo lijkt het, en is bijzonder om te ontdekken, ze werden in Nederland weinig ij onthaald en moesten meer tien jaar wachten op toestem- om te mogen blijven. Sinds zij itun (toen nog) drie kinderen het togsgeweld in Abchazië ont- ciitten, is zelfs dertien jaar verstre- Het was een bijzonder moeilijke Voortdurend verkeerden ze in zekerheid over hun lot, bang dat de smdelingenpolitie op een dag op stoep zou staan om hen naar fjphol te brengen. 'Datje niks kunt en steeds maar moet afwach- ivat er met je gaat gebeuren, dat ihet moeilijkste', vertelt Joeri, die eens wanhopig was. En is. Boos op de overheid, die maar füde snappen dat het vragen om cemen was, leden van de chris- keArmeense minderheid terug te ren naar het islamitische Abcha- De vader van Erchan en een zoon ihaar broer zijn er vermoord, an- ifamilieleden zijn eveneens ge- '9* S' ft 11 slfses vlucht. Zelf stond hij op een doden lijst, kreeg hij te horen van mensen die hem goed gezind waren. Zijn vrouw hield de moed er al die jaren in, al snapte ze zelf niet altijd waar ze het vertrouwen vandaan haalde. 'Komt goed', was haar vaste antwoord, wanneer Texelse vrienden er schande van sprake dat ze nog steeds niet het bericht hadden gekre gen dat ze mochten blijven. Glimla chend: 'De Nederlandse mensen in mijn omgeving waren soms somber der dan ik. Dan zei ik maar dat het wel goed zou komen. Maar ik werd ook wel eens moe van het wachten.' Joeri: 'Erchan is van nature optimis tisch en vrolijk. Ik zag als enige kans dat de regering een generaal pardon voor asielzoekers zou uitspreken. Toen dat niet kwam, werd het steeds moeilijker.' Erchan: 'Er is een grote last van onze schouders gevallen. Als ik nu de mensen op televisie zie die nog geen status hebben, dan vind ik dat erg moeilijk.' De moeilijke voorgeschiedenis van de Kalaidjans gaat terug tot in 1915, toen in Turkije na grote politieke spanningen ongeveer een miljoen Armeniërs werden vermoord. Vele anderen vluchtten naar buurlanden, waar ze meestal weinig hartelijk wer den ontvangen en grote moeite had den een bestaan op te bouwen. Som migen kwamen terecht in Abchazië, dat na de Russische revolutie eerst kortstondig deel uit maakte van het toen nog onafhankelijke Georgië en daarna onder het bewind van de Sov jet-Unie werd geplaatst. Joeri: 'Toen mijn voorouders in Abchazië terecht- pen van de bergen op Groenland zijn hoog!), was een tochtje langs de ijs berg geen probleem. Toch hielden we een veilige afstand vanwege het ge vaar voor afbrekende stukken ijs of zelfs het kantelen van de hele berg. Vanuit de rubberboot konden we prachtige foto's maken om dit voor boot en bemanning historische mo ment vast te leggen. Omdat de waterdiepte op de plek van de ijsberg boven het continentale plat van Groenland maar 185 meter was (vergelijkbaar met de hoogte van de Euromast) en ongeveer driekwart van een ijsberg onderwater zit, hebben we het sterke vermoeden dat dit we hier te maken hebben met een ge strande ijsberg! Bergen die de zeebo dem raken, krassen daar diepe ploegsporen in, die op het echolood ook goed te zien waren. Hoewel veel mensen op school leren dat ijsbergen voor 90 procent onder water zitten, is dat voor zeewater niet juist. Zee water is veel zwaarder dan zoet wa ter door het zout en het bergijs is juist veel lichter, doordat het eigenlijk sa mengeperste sneeuw is, met kleine luchtbelletjes er in. Het resultaat is dat maar ongeveer driekwart onder water zit. De lucht in de belletjes is van groot belang voor klimaatonderzoek, want er zit historische lucht in, uit de tijd dat de sneeuwvlokken vers neer dwarrelden. Hieruit kunnen weten schappers de samenstelling van de gassen, waaronder broeikasgassen zoals kooldioxide, bepalen. In lange ijskernen kan men zo wel honderd duizenden jaren terugkijken. Ook wij hebben enige stukjes ijsberg meege nomen voor isotopenonderzoek, ledereen stelde dit ijzige zonnige uitje op het verste punt van de expeditie zeer op prijs, zodat we nu met frisse moed op de terugweg richting Texel gaan, waar we 5 oktober weer hopen aan te komen.' kwamen, waren ze met welkom en mochten ze alleen in de bergen wo nen. Later kwamen er meer Arme niërs en op een gegeven moment woonden er ongeveer honderddui zend. Maar de meesten voelden zich er niet thuis. Mijn opa wilde later al tijd nog terug naar Turkije.' Joeri's va der wilde een bestaan opbouwen in Armenië. Hij ging er naar toe om werk en een woning te zoeken, maar ont dekte dat zelfs de leden van wat hij als zijn eigen volk had beschouwd, hem met de nek aankeken. 'Welke taal spreken jullie?, vroegen de men sen hem. Het was Armeens, maar de inwoners van Armenië beschouwden ons als Turken. Mijn vader is toen te ruggegaan naar Abchazië.' Zelf hadden bouwkundig hoofdinge nieur Joeri en wiskundelerares Erchan Kalaidjan vlak na hun huwe lijk plannen naar Canada, de Vere nigde Staten of Australië te emigre ren. Dat lukte niet, waarna ze het na het uiteenvallen van de Sovjet-Unie opnieuw moeilijk kregen, omdat de Georgiërs de Armemers verweten dat ze hadden samengewerkt met de Russen. De Kalaidjans vluchtten naar Rusland, waar de bevolking hen ook liever kwijt dan rijk was. Zo kregen ze geen toestemming hun (toen) jongste dochter op school te doen. Omdat een terugkeer naar Abchazië uitge sloten was, besloten ze na een sug gestie van een broer van Erchan, die van Armeniërs had gehoord die zich er hadden gevestigd, naar Nederland te reizen. Ook hier werd de familie met met open armen ontvangen. Voortdurend Een foto uit het familiearchief, vorig jaar gemaakt, toen alle kinderen nog thuis woonden. werden de Kalaidjans overgeplaatst, van het ene opvangcentrum naar het andere, om na vier jaar te horen dat hun asielaanvraag was afgewezen en ze terug moesten naar het land waar ze vandaan kwamen. Omdat de si tuatie daar door een burgeroorlog verre van veilig was, vluchtten ze in paniek de grens over, in de hoop van uit een ander West-Europees land naar Canada te kunnen emigreren. Hun rondreis voerde hen door Duits land, Frankrijk en zelfs Spanje, waar na ze ten slotte voor de tweede maal Nederland binnenkwamen. Als gevolg van ingewikkelde juridi sche regels werden de Kalaidjans voorlopig gedoogd. In afwachting van de uitkomst van een nieuw pro ces hadden ze echter geen recht op onderdak of een uitkering. Tot hun geluk was er wél een warm welkom op Texel, waar ze tijdens hun eerste periode in Nederland in het asiel zoekerscentrum in De Koog hadden gewoond en nogal wat Texelaars hadden leren kennen. In het begin werden ze vooral geholpen door Fridt en Mery Blanken, bij wie ze een tijdje in huis woonden. Maar al snel ont stond een flinke groep, die zich hun lot aantrok en die zich uiteindelijk verenigde in de stichting Erchan. De groep bood niet alleen materiële steun, maar ook morele en hielp on der meer bij de rechtszaak. Dat ook veel andere Texelaars meeleefden, bleek toen een grote steunbetuiging op touw werd gezet, die 1355 hand tekeningen opleverde. 'Met veel steun hebben we toch ons hoofd boven water gehouden. Dat voelde goed, het idee dat je niet al leen op deze wereld bent', vertelt Erchan. En Joeri: 'Veel mensen de den wat ze konden. We hebben ook werk gekregen, alleen omdat ze het ons gunden.' Ondanks hun lange strijd willen ze ook niet te hard oor delen over de overheidsdienaren met wie ze te maken kregen. Joeri: 'Het was niet makkelijk, maar ik ben hier bijvoorbeeld nooit bang geweest voorde politie. In Rusland wel. Als je daar werd opgepakt, moest je een boete betalen of werd je in de gevan genis gestopt. Hier zijn regels en daar houden mensen zich aan.' Dat wil niet zeggen dat de regels al tijd gunstig uitpakten. Werken moch ten ze aanvankelijk niet, omdat is bepaald dat asielzoekers in afwach ting van hun proces geen betaalde arbeid mogen verrichten. Pas later bleken er tóch mogelijkheden te be staan en probeerde Joeri wat geld te verdienen als bouwvakker. Autorijden was er echter ook niet bij, ómdat het rijbewijs dat hij bezat niet werd er kend. 'Ik kan niks. Als ik een beton molen wil huren, kan dat niet, omdat ik geen paspoort kan laten zien. Ik kan niet eens een zakelijke rekening bij de bank openen. Ik heb het dne jaar geprobeerd, maar elke keer werd het verzoek afgewezen.' Hij lacht kort. 'Ik zei dat ze me discrimineer den, maar zei zeiden dat dat ze zich gewoon aan de regels hielden.' Ondanks alle onzekerheid zijn de had deze week een bij ontmoeting. Vlakbij de Groenland trof het NIOZ- met een lengte van 66 me- -.1 ook geen kleintje, een 300 lange ijsberg, die waar- was vastgelopen aan de Expeditieleider Kees Veth John Ellen rapporteer- belevenissen. i |TS1® Noord-Atlantische Oceaan is de wereldomspannende oce- -v,,,ingen een zeer belangrijk 'ed, omdat hier koud water van ^zeeoppervlak naar de diepzee langs de zeebodem terug- - in de richting van de Zuide- 3 ^Oceaan rond Antarctica. Wereld door onderzoekssche- van verschillende oceanogra- zoals het NIOZ, re- metingen verricht langs routes (transecten) over oceanen. Doel is stellen of er ook een lange- termijnverandering zit in bij voorbeeld de zeewatertemperatuur, het zoutge halte en de biologische productiviteit. Het NIOZ is sinds het begin van de jaren negentig verantwoordelijk voor een transect tussen de noordpunt van Ierland en de zuidpunt van Groenland. Tijdens deze tocht wor den ook een groot aantal andere ac tiviteiten verricht. Zo krijgen instru menten aan verankeringen hun jaarlijkse servicebeurt. Deze verankeringen zijn uitgezet op goed gekozen posities in de Atlantische Oceaan. De eraan hangende meet instrumenten hebben gedurende het afgelopen jaar geheel zelfstandig vele gegevens van watertemperatuur, zoutgehalte, stroomsnelheid en -rich ting en concentraties van uit het op pervlaktewater neerregenend plank ton geregistreerd. Daarnaast worden voor diverse instituten (waaronder het KNMI en een Canadees en een Duits instituut) ook zogenaamde floats in zee gelaten, die uit zichzelf om de tien dagen over een diepte van 2200 meter op en neer gaan. De meet resultaten worden telkens als de float even aan het zeeoppervlak is via een satelliet naar de wal gestuurd. Op het moment dat de Pelagia de zuidkust van Groenland bereikte, Kap Hoppe nabij de Prince Christians Sund, niet ver van het zuidelijkste puntje bij Kap Farvel (vaarwel!), doemden in de ochtendschemering de rotsige, met ijs bedekte hoge ber gen op. Bij zonsopgang was alles in volle glorie te bewonderen. Ten overvloede zagen we in het water ook nog diverse walvissen, herkenbaar aan de spuiter en de rug met karak teristieke rugvin. Op weg naar het volgende meetstation ontmoetten we een prachtige ijsberg. Met wat hoek meting met de sextant en wat gereken konden we de lengte van de ijsberg vaststellen op 300 meter en de hoogte op 45 tot 50 meter. Om dat het weer zeer kalm was en het zicht ongeveer 150 kilometer (de top- van Groenland trof het NlOZ-schip Pelagia een 300 meter lange ijsberg.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 9