Rötisserie: vakmanschap en veel Texelse producten TEXELSE 'Mensen willen graag verwend worden' 6 COURANT Pontweg blijft locatie Strijd om woning boven garage Buurman vreest schade en inbreuk op privacy voor nieuwe hulppost Asfaltfabriek herbouwd Herbouw Lombok kwestie van CLEOPAS Stichtrt geintere; Maar die toorn# woon»; tenminSS VRIJDAG 7 OKTOBER 2005 Naar Rötisserie 't Kerckeplein in Oosterend ga je niet om 'een hap je te eten', daar 'ga je uit eten'. Eigenaren Heere en Ute Ooster haven hebben het onderscheid dat sommige Texelaars maken vaker gehoord. En ze zijn er trots op. 'We proberen al meer dan achttien jaar kwaliteit te brengen en we zijn blij dat dat wordt her kend.' Met hoge verwachtingen betreden we de Rötisserie. Mijn tafelgenote heeft er éen keer eerder gegeten, een paar jaar geleden, en vond het er zo lekker dat ze nog precies weet wat.ze toen at. Ook de uitstraling van het fraai verlichte pand, dat pas ruim vijfentwintig jaar oud is maar toch zo goed past in de Ooste- render dorpsstijl, doet vermoeden dat we een mooie avond tegemoet gaan. We beleven een opvallend welkom, want de gastvrouw doet net haar best om een jongetje met zachte drang de deur uit te krij- naar onze tafel begeleidt. De tafels zien er met een echt linnen laken, fonkelende glazen en een vers bos je bloemen mooi gedekt uit. Ook de rest van de ambiance is sfeervol. Op de achtergrond klinkt zacht jes klassieke muziek, het haardvuur knappert en aan de muur hangen schilderijen van bloemen en Texel se landschappen. Gemaakt door dorpsgenoot Gradus Hakkenberg, die ooit samen met Jan Wolkers op school zat in Oegstgeest, horen we bij navraag. menukaart wordt gebracht. Deze gaat vergezeld van de mededeling dat er nog twee extra voorgerechten zijn. De bestelde drankjes volgen snel. We worden bovendien verrast met een amuse, parmaham met zongedroogde tomaat op een bedje van sla, met zelfgebakken brood en gezouten boter. Later, tussen het voorgerecht en het hoofdgerecht, is er nóg zo'n verrassing, in vaktaal gen. Het jochie vertelt dat hij al spoom geheten. 'Een spoom wordt verwend worden en het biedt ons de gelegenheid nog meer Texel se producten te promoten. Onze spoom bestaat uit zwartebessenijs met zwartebessenjenever. De jene ver is van Wijnhuis Oosterend. Als hij ze heeft, zijn de zwarte bessen van Jaap Dros. En anders van Van Etten. Het is een leuke combinatie en niet te zoet, want dat mag een spoom niet zijn.' Dat de Oosterhavens graag Texelse producten gebruiken, is niet te veel gezegd. Zelfs de bij de koffie geser veerde bonbons zijn van Texelse We zitten nog maar net wanneer de makelij, van Arnold Looyer. 'Ik heb begrepen dat wij dat als enige res taurant op Texel doen. Daar snap ik niks van, want het is heerlijk. En bovendien is het leuk om aan de andere. Ook staan er drie gerech- uit de hand, door ze in cellofaan uit de keuken te halen en te laten zien. Als je die een keer geproefd hebt, wil je nooit meer de gekweekte en in de fabriek gerookte vis.' Het hele jaar door prijken op de menukaart veel gerechten met lamsvlees. De Oosterhavens betrek ken wekelijks twee lammeren bij boerderij Hoogvliet, die Heere zelf uitbeent en verwerkt. Om prijstech- nische redenen gebruikt hij voor sommige gerechten Nieuw-Zee- lands lamsvlees, maar waar dat het geval is, vermeldt de kaart keurig NZ. Overigens wordt veel lamsvlees en vis aan tafel getrancheerd res pectievelijk gefileerd. 'Veel mensen vinden dat spannend. Ze hebben dan natuurlijk ook even alle aan dacht.' Voor liefhebbers van lamsvlees en vis is het moeilijk kiezen in de Rötis serie, want het ene gerecht ziet er nog veelbelovender uit dat het negen jaar is en nog niet naar huis hoeft, maar besluit uiteindelijk toch te gaan. 'Ik heb hem nooit eerder gezien. Hij kwam even kijken, zei hij. Z'n fietsje stond buiten. Ik vind het wel dapper', vertelt ze, terwijl ze ons eigenlijk geserveerd om de smaak te neutraliseren, zodat je klaar bent voor het volgende gerecht. Het bekort ook het wachten. Maar wij doen het vooral als aardigheid tussendoor. Mensen willen graag gasten te kunnen vertellen dat we een eigen chocolaterie op het eiland hebben. Het is leuke reclame, zowel voor ons als voor de producenten. We verwijzen ook naar elkaar door', vertelt Ute. Een paar keer jaar serveert de Rötisserie Texelse producten van heel bijzondere aard: gerookte wilde zalm van Ger de Jong en gerookte wilde paling van Gerrit Terwindt. 'Veel gasten geloven me niet als ik dat vertel. Maar het zijn geweldige producten. Ik verkoop ze gewoon De tafels in de Rötisserie zien er met een echt linnen laken, fonkelende glazen e, ten met andere vleessoorten op de kaart. Uiteindelijk besluit ik na lang aarzelen vooraf jonge geiten kaas in olijvenpanade te nemen en als hoofdgerecht gebakken zeewolf met tomatensaus en kruiden. Mijn tafelgenote kiest voor ambachte lijk gerookte zalm met mosterd-dille saus en lamsbout. We nemen er een karaf rode huiswijn bij, besluiten we op voorhand. We missen daardoor de zeer gevarieerde wijnkaart, die ook nogal wat divers geprijsde wij nen uit minder traditionele wijnlan- den bevat. Op tafel staat daarnaast ook steeds een gevulde kan water, die - zo blijkt later - niet in reke ning wordt gebracht. 'Zo ging het vroeger al in herbergen. Voor ieder een was er water en brood', vertelt Heere Oosterhaven. Alles dat ons wordt voorgezet smaakt - het kan niet anders gezegd - heerlijk. Dat geldt ook voor de groente:- andijvie in een spekrol- letje, gele biet, haricots verts en bospeen. De in de oven - met roze marijn, zeezout en olijfolie - bereide aardappelen die we erbij krijgen, zijn geteeld door Bert Keijser, ver telt de jonge serveerster, die samen met Ute Oosterhaven de bediening verzorgt. Even later horen krijgen de gasten aan een belendende tafel te horen dat de aardappelen 'van de boer' zijn. Ute lacht wanneer we haar er later mee confronteren. 'Er heeft wel eens iemand gezegd dat alle aardappelen bij de boer vandaan komen. ,pat is waar. Maar een Texelaar vindt het leuk om te weten welke boer dat is, terwijl het iemand van de overkant helemaal niets zegt.' Ook over de bediening hebben we niets te klagen. Op de beoorde lingslijst die we van de vertegen woordigers van de Texelse hore cabedrijven hebben meegekregen, staat dat we moeten letten op zaken als het 'rechts van de gast inzetten van de gerechten' en 'links uithalen' en 'niet voor de gast langs reiken'. Beide serveersters voldoen vlek keloos aan alle criteria. Dat is niet zo'n wonder, want de Rötisserie is een erkend leerbedrijf, waar jonge horecamedewerkers het vak kun nen leren, 'De bediening is echt een vak, voor mensen die goed opgeleid zijn. Je moet weten wat je op tafel zet, maar je moet ook met mensen kunnen omgaan en verstand hebben van psychologie. Maar je moet nóóit denken dat je slimmer bent dan de gast. Serviliteit zonder onderdanigheid, daar gaat het om', aldus Ute Oosterhaven. Onderdeel van de gastvrijheid is volgens haar ook dat gasten bij het serveren met meer wordt gevraagd wie welk gerecht had gekozen. 'Een kwestie van goed bijhouden. Bij een stel is het niet moeilijk. De eerst genoemde is altijd de vrouw. Maar ook bij groepen moet je het weten. Desnoods maak je een schetsje van de tafelschikking. De gasten zijn een avondje uit. Die moeten zich verder nergens meer druk om hoe ven maken.' Zelf ben ik na het hoofdgerecht geheel voldaan en beperk me daar om tot koffie. Mijn tafelgenote lust nog wel een toetje en kiest voor walnotenijs met Oosterender Boe renjongens. Een prima keuze, vol gens haar, die bovendien weer mooi wordt opgediend. De aandacht voor details blijkt ook na het afrekenen, waarbij we een visitekaartje meekrij gen, met een Texels tafereeltje van Nel Koorn-Kikkert. Er zijn meerdere versies van het kaartje, zodat vaste gasten iets te sparen hebben. We betalen samen €101,55. Daar mee is de Rötisserie ongetwijfeld één van de duurdere restaurants op het eiland. Niet zo vreemd, gezien de hoge inkoopprijzen die de Ooster havens voor hun kwaliteitsproduc ten betalen. 'De marges zijn bij ons maar klein. Dat is niet te vergelijken met wat je verdient op een bakje patat of een pizza. Maar we redden het nog steeds, ook al omdat het pand van onszelf is en we geen dure pacht hoeven betalen. Bovendien, we doen dit uit liefde voor het vak. Zo is het gewoon.' Joop Rommets Hij probeerde nog één keer zijn collega's in de raad te overtuigen om toch voor de Emmalaan als locatie voor het nieuwe hulpver leningsgebouw te kiezen. Frac tievoorzitter Piet Standaart van Texels Belang kreeg de andere partijen (met uitzonderingen van de WD) dinsdagavond echter niet mee om van de Pontweg af te stappen. Volgens Standaart kan er niet aan voorbij worden gegaan dat de locatie Pontweg problemen ople vert. 'De omwonenden zijn tegen, er moet van het bestemmingsplan worden afgeweken, het is de vraag wat voor dak erop moet en er moe ten aanpassingen aan de Pontweg worden gedaan waarvoor nog geld moet worden gevonden.' De aan passingen (twee nieuwe uitritstro ken tussen de rijbanen en een T- splitsing) doen volgens Standaart ook afbreuk aan de rotondes die de afgelopen jaren zijn aangelegd om het verkeer op de Pontweg beter te laten doorstromen. 'Daar zijn hele bedragen voor uitgetrok ken en dan krijg je dit.' Eenmaal op dreef trok hij ook de conclusie dat het in april genomen raadsbesluit over de kredietverstrekking voor het PHH-gebouw eigenlijk zou moeten worden vernietigd. 'Dat besluit is op oneigenlijke gronden genomen, omdat er formeel niet voldoende dekking is.' Daarmee doelde hij op het politiegedeelte van het gebouw, dat deels met geld van de provin cie wordt gefinancierd. 'Provinciale Staten moet nog een besluit nemen over de aanvraag voor dat ISV-geld en de garantstelling die TESO had gegeven is inmiddels afgelopen.' Een woning boven zijn garage aan de Wierstraat. Dat is de wens van Dirk Trap uit Oosterend. De gemeente heeft geen bezwaar, maar de buurman wel. En dus troffen de partijen elkaar donder dag voor de voorzieningenrechter in Alkmaar. De rechtszaak is een gevolg van de bouwvergunning die de gemeente Trap verschafte en waarbij vrijstel ling werd verleend op het geldende bestemmingsplan. De buurman, Sander Asjes, maakte bezwaar, maar dit werd afgewezen, waarna hij een beroepsprocedure startte. Om te voorkomen dat de bouw alvast begint, terwijl deze procedure nog met is afgehandeld, vroeg Asjes de rechter donderdag de bouwver gunning voorlopig te schorsen. De buurman is vooral bang voor ernstige schade aan zijn woning. De garage waarop gebouwd moet wor den, zit namelijk met een muur vast aan het huis. Nu al zijn er scheuren zichtbaar en Asjes vreest verdere schade en misschien zelfs wel vol ledige vernietiging van zijn twee eeuwen oude woning, als op de bestaande fundering van de garage een woonpand wordt gerealiseerd. Daarnaast is de privacy van Asjes in het geding, betoogde zijn advo cate M. Bruggemans. 'Vanaf de te bouwen woning kijk je straks recht op het slaapkamerraam van mijn cliënt.' Ten slotte heeft Asjes bezwaar tegen de vrijstelling op het bestemmingsplan. Die had volgens hem nooit zomaar mogen worden verleend voor de ophoging van de garage. De juridisch medewerker van de gemeente benadrukte dat het col lege in deze kwestie niet over één nacht ijs is gegaan. 'Er is nauwkeu rig naar het bouwplan gekeken en er is berekend of de huidige con structie wel voldoende draagkracht heeft voor de gewenste woning. De resultaten waren positief.' Hij betoogde dat de gemeente met het afgeven van de bouwvergunning juist heeft gehandeld. Rechter M. Berkers doet uiterlijk vrijdag 14 oktober uitspraak. Enquête SIGT De Stichting Integratie Gehan dicapten Texel en de gemeente hebben een enquête opgezet om het gemeentelijk gehandicapten beleid te onderzoeken. De vra genlijst is verstuurd onder bij na zeshonderd Texelaars die de afgelopen twee jaar een beroep op de Wet Voorziening Gehandi capten hebben gedaan. De SIGT wil onderzoeken of het gehandicaptenbeleid goed wordt uitgevoerd en waar mogelijk knel punten zijn. Er worden onder meer vragen gesteld over de manier waar op de gemeente met aanvragen en afhandelen van woon-, rolstoel en vervoersvoorzieningen omgaat. Ook worden vragen gesteld over de wijze waarop de gemeente met de Wet Voorziening Gehandicapten (WvG) omgaat en hoe het met de bereikbaarheid van het raadhuis is gesteld. De resultaten worden onder meer besproken in het overleg dat de gemeente en de pas opgerichte stichting met elkaar hebben. De SIGT is door de gemeente erkend als overlegplatform voor de WVG. 'Als uit de antwoorden blijkt dat bij voorbeeld tachtig procent tevreden is, dan is dat goed. Maar als het andersom is, zullen we de gemeente aansporen een beter beleid te voe ren', aldus voorzitter Dick van Bar- neveld. Hij hoopt dat zoveel mogelijk mensen de vragenlijst terugsturen. De enquête is anoniem. De vragen zijn opgesteld door de SIGT en ver stuurd door de gemeente, omda die beschikt over de adressen va Texelaars die een beroep op de VWS hebben gedaan. Die gegevens ma ze niet aan derden doorspelen. Oi resultaten gaan ook naar de politie^ f partijen, zodat zij ze kunnen gebrj-" ken als ze eind dit jaar over de inv» r ring van de nieuwe Wet Maatsch» x pelijke Ondersteuning spreken. De WvG wordt een onderdeel van nieuwe wet. EHBO bij kinderend In samenwerking met Rescue;^ Nederland houdt de Gezondheids wijzer van Corbis Plus een cursis 'kernvaardigheden eerste hulp ar kinderen' in het wijkgebouw ar de Schoonoordsingel in Den Buis De cursus bestaat uit drie bijeen komsten van tweeëneenhalf uur, ce eerste wordt gehouden op dond?- dag 10 november vanaf 13.30 ui De cursus is bedoeld voor iedereen j die te maken heeft met kinderen tussen 0 en 12 jaar. Aan de orde komen- algemene hulpverlening er vitale functies, verslikkingsprotöco( n' beademing en reanimatie, algerre- ne verwondingen, kleine letsels en brandwonden. Onder leiding 'ai B een kinderverpleegkundige wordt ,0f geleerd hoe ongelukken te voorko- ,j men en hoe te handelen bij leal Voor informatie of aanmelding far] 20 oktober): Gezondheidswijzetlii 0223-650135 of e-mailadres gem dheidswijzer@corbisplus.nl. J Voor het vernietigingsvoorstel (poli tiek gezien een beladen term) kreeg Standaart de wind van voren van burgemeester Joke Geldorp. Zij stelde dat er door het college geen onjuiste informatie over de kredie ten is verstrekt en sprak de hoop uit dat de raad het nooit meemaakt dat een hogere overheid een raads besluit vernietigt. Ze verwacht dat het goed komt met de provinci ale subsidie, omdat de provincie Texelse subsidieaanvragen uit het Investeringsfonds voor Stedelijke Vernieuwing tot nu toe altijd heeft gehonoreerd. Ze liet weten dat de verkeerstechnische aanpassingen van de Pontweg nooit deel hebben uitgemaakt van de kredietaanvraag voor het PHH-gebouw, omdat de Pontweg van de provincie is. 'De infrastructuur rond het gebouw zelf is wel in de kredietaanvraag opge nomen.' Ze liet weten dat de wel- Gemeente verdeelt 'landschapsgeld' Het college zal de raad vragen om het bedrag van €100.000, - dat eerder dit jaar beschikbaar werd gesteld voor de uitvoering van het Natuur- en Landschapsbeleidsplan over een vijftal projecten te verde len. Voorgesteld wordt het geld te besteden aan het Loodsproject van Den Hoorn, de projectleider van de Gebiedscommissie, herstel van een tuinwal, de inventarisa tie van waardevolle bomen en de restauratie van de boet Kleiweg 2. Als er dan nog geld over is, zal dat worden gebruikt voor aanleg van nieuwe tuinwallen. Deze projecten stemmen over een met de doelstellingen van het in 2003 vastgestelde Natuur- en Landschapsbeleidsplan. Een van de doelstellingen is het stimuleren van dorpsomgevingsplannen, zodat het Hoornder Loodsproject ervoor in aanmerking komt. Het geld voor de op Texel te stationeren projectleider is een derde van zijn of haar salaris. De rest komt van provincie en hoog heemraadschap. De te herstellen tuinwal staat aan de Oosterender- weg en is gemeentelijk eigendom. De inventarisatie van waardevolle standscommissie inmiddels met het dak heeft ingestemd (wordt metaal achtig in plaats van gras) en ze kon meedelen dat bij noodsituaties in de achterliggende woonwijk de lad derwagen niet via de achteruitgang richting de Vaargeul rijdt. Een test van brandweercommandant Dick Jongeneel leerde dat het met die wagen verantwoord is buitenom te rijden. Geldorp vroeg de fracties of ze de locatiekeuze voor het PHH- gebouw nu definitief willen laten zijn. 'De ambtenaren hebben tot nu toe altijd goed antwoord op de vragen die Texels Belang en de WD over dit onderwerp hebben gesteld, maar ik wil graag afspreken dat we er niet op terug blijven komen. Dat kost ambtelijk anders veel uren en het komt ook niet echt daadkrachtig over.' TB en de WD bleven uitein delijk tegen de vestiging van het PHH-gebouw aan de Pontweg. bomen (uitbesteed aan Arcadis) betreft een afronding. Met de 'boet' aan de Kleiweg wordt de karakte ristieke stolpschuur van Jaap Lap bedoeld. Volgens een voorlopige raming is voor de restauratie daar van €50.000, - nodig. Meditatiecursus Arien van Erkelens start eind oktober een meditatiecursus aan de hand van de Bhagavad Gita. Dit heilige boek uit India bevat de leringen van Krishna aan Arjunia. Het geeft een blauwdruk van de menselijke geest en helpt de mens - volgens hen die erin geloven - een weg in zichzelf en daarmee in de wereld te vinden. 'Het leidt ons door de onbewuste lagen van de menselijke ziel naar een leven waarin we in grotere vrij heid onze keuzes kunnen maken', aldus Van Erkelens. Hij heeft filoso fie gestudeerd en verblijft geregeld in ashrams, waar de praktische leef regels zoals in de Gita beschreven worden toegepast in het dagelijkse leven. Daarnaast verdiept hij zich al jaren in de mystieke traditie van de westerse godsdiensten. De bij eenkomsten worden maandag en donderdag gehouden van 10.00 tot 12.00 uur. Deelname kost €120,-. Informatie via tel. 314449, Met in onderdelen aan boord de gaat naar Antwerpen, waar onlangs gesloopte asfaltfabriek va wordt overgeladen, en vervolg de firma Ooms uit Avenhorn ver- door naar het Midden-Oosten, D» liet het binnenvaartschip Cleopas fabriek wordt herbouwd in Jont uit Gorredijk donderdagmorgen de nië. haven van Oudeschild. De lading (Foto Bert kowj Het landelijk gelegen Lombok aan de Stuifweg verkeert nu nog in ernstig verval, maar zodra de bouwvergunning tweede fas en afspraken met een aannemer zijn gemaakt, willen eigenaars Bert en Meina Keijser het in oude stijl restaureren. tFote Genre TV-rWIlU Lombok verkeert nu nog in staat van verval, maar zal op redelijke termijn in oude stijl worden gere noveerd. Dat zeggen Meina en Bert Keijser, eigenaars van de voormalige arbeiderswoning aan de Stuifweg. De geschiedenis van Lombok hangt nauw samen met die van de in 1876 droogelegde polder Het Noorden. Uit het Boerderijenboek van Reij, Hoogerheide en Van Empel valt op te maken dat het huidige Stuifweg 73 in 1880 is gebouwd door de Vennootschap tot Ontginning en in Cultuur brengen van Gronden op Texel. Volgens de overlevering is het een arbeiders- en rijswerkers- woning, het ontstaan van de naam kon niet worden achterhaald. Wel werd de naam ook wel gebruikt als herinnering aan de oorlogen in Nederlands-lndië. De woning werd in 1884 eigendom van opzichter Jacob van Putten, die deze een jaar later overdroeg aan waterschap De Dertig Polders, dat in die tijd twee woningen in Het Noorden bezat en 180 hectare grond, waarvan zij in 1904 zoveel mogelijk probeerde te verkopen. In 1910 kwam de woning in handen van de gebroeders Jan en Maarten Dirksz. Boon, een geslacht dat ook vergroeid is met de polder. Het was bijvoorbeeld Dirk Boon die in 1886 de eerste boer was op hoeve Primarium. In 1916 werden in Lombok geïnterneerde Belgen ondergebracht, die te werk werden gesteld in de polder. Omstreeks die tijd werd ook een bakoven geïnstal leerd in het pandje, dat in die tijd een dubbele woning was. Hoewel er anno 2005 niet veel meer van over is, zitten de deurtjes van de oven er nog in. Tot 1926 woon de Bertus de Groene erin, waarna het de woonfunctie verloor, maar in bezit bleef van de familie Boon. Nadien was het in gebruik als turf- opslag, die werd aangevoerd via de loswal in Het Noorden en die onder andere door Jaap Boon over Texel werd uitgevent. In de derti ger jaren was de armoe dermate groot, dat de broodjes geperste turf per kwart werden verkocht. Daarna gebruikten de eigenaars het pand voor landbouwdoeleinden. Enkele decennia geleden ondernam Mein- dert Boon een serieuze poging om het monumentale pandje te restau reren. Dat zou 185.000 gulden gaan kosten, waarvan hij ongeveer een kwart aan subsidie zou ontvangen. Dat was hem te gortig, waarna de plannen in de la verdwenen en de woonbestemming eraf ging. Nadat het via een erfenis in bezit van de Keijsers was gekomen, namen die de mogelijkheden onder de loep. Er was contact met de Dorpsherstel, die was in overname. Maar die kwer niet tot overeenstemming met Keijsers, waarna die ervoor om het in eigen beheer te wen. Ze huurden en gemeente en provincie zich bereid om er een stemming van te maken, de plannen vaste vorm kregen, de bouwvergunningen tweede rond is rond is, dan komt er nieuw Lombok. Hoe snel dat is afhankelijk van de aannnemers. Maar we wat moois en monumentaals maken', vertelt Bert Keijser, nog intacte dakpannen en inmiddels van het pand heeft derd op verzoek van gemeen»?, als voorwaarde dat er tenminsü één muur overeind blijft. de Het in 1880 gebouwde Lombok er in het verleden uitzag. ia-t»i8o -

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 6