'Plaats Wageningen Marien zware keuze' Delegatie bezoekt Alterra en NIOZ Agenda oPIENie teso texelseÜcourayi TEXELSE 2 COURANT Texelse Roxi in musical Cabaret Nabestelling foto's Dinsdag 11 oktober: In Tusse de Banke op de Groene- plaats in Den Burg begint om 20.00 uur een bibliotheekavond van de His torische Vereniging. Tevens komt de afdeling stambomen bijeen. De FNV Vrouwenbond komt bijeen in De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg, aanvang 20.00 uur. José Kievits vertelt over haar werk als alter natief therapeute. Cinema Texel vertoont Johan (aan vang 20.00 uur) en de Japanse teken film Howl's moving castle (20.30 uur). Bioscoop De Kiekendief op vakan tiepark De Krim heeft vandaag geen voorstellingen. Woensdag 12 oktober: I Op het strand begint om 10.00 uur het familieprogramma natuurjutten. Opgave bij EcoMare, tel. 317741. In de doopsgezinde kerk aan de Kogerstraat in Den Burg wordt van 10.00 tot 15.00 uur een verkoping gehouden. Van 11.00 tot 12.00 uur wordt op de Texelse golfbaan op De Krim nabij De Cocksdorp een introductieles golf gegeven. In EcoMare begint om 14.00 uur het Duitstalige kinderprogramma 'Zee hond Binnenstebuiten'. Voor kindersn van 9 tot en met 12 jaar. Deelname kost €4,50; opgave bij EcoMare, tel. 317741. Leden van de IVN afdeling Texel hou den vanaf 20.00 uur een creatieve avond in de Jozefschool in Den Burg. Cinema Texel vertoont Johan (aan vang 14.00 uur, 16.00 uur en 20.00 uur), De Kameleon II (14.00 uur), de tekenfilm Laura's ster (14.15 uur), de Nederlands gesproken film Wallace Gromit (16.00 uur) en de Japanse tekenfilm Howl's moving castle (20.30 uur). Bioscoop De Kiekendief op vakantie park De Krim draait de Nederlands gesproken versie van Madagascar (aanvang 14.00 uur), Sjakie en de Chocoladefabriek (16.00 uur) en The Wedding Crashers (21.30 uur). Donderdag 13 oktober: In het kader van de kinderboeken week begint in de openbare biblio- jjj oud Papier Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwa gen komt in de volgende straten: 3. Emmalaan, Pieter van Cuijkstraat, Elemert, Haffelderweg, Schilderend in de richting van Oudeschild vanaf de rotonde, Ada van Hollandstraat. Hoogwater te Oudeschild Di. 11 Wo. 12 Do. 13 Vr. 14 Za. 15 Zo. 16 Ma. 17 Di. 18 01.04 02.24 03.55 05.50 07.06 08.05 08.54 09.54 en 13.37 u en 15.30 u en 17.26 u en 18.44 u en 20.10 u en 21.16 u en 22.00 u en 22.40 u Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt zondag 16 oktober op om 08.07 uur en gaat onder om 18.45 uur; maandag 17 oktober volle maan; woensdag 12 oktober doodtij. Wat ik zeggen wou... Reumafonds Bodycare, het bedrijf van Nora Bek king, dat veelvuldig bezig is met activiteiten die gezondheid en schoonheid kunnen bevorderen, wilde met een extra werkdag op vrijdag 7 oktober een bijdrage leve ren aan het Reumafonds. Een mooi idee, een groot deel van haar klan ten komt slenderen om verlichting te krijgen bij spier- en gewrichts klachten. Zij en haar medewerkers stelden Texelaars in de gelegenheid om tussen 10.00 en 22.00 uur te slenderen ten bate van het Reu mafonds. Een goed plan, de ver wachtingen ware hoog gespannen. Helaas gaven zich slechts vijftien mensen op, te weinig om de actie doorgang te laten vinden. Jammer voor de mensen die zich hadden opgegeven, maar vooral jammer voor het Reumafonds. Jammer, dat al die andere potentiële klanten het Reumafonds hun bijdrage onthiel den. Daarmee had het fonds verder kunnen gaan met het onderzoek naar de oorzaken en gevolgen van reuma. Ik hoop dat Nora en haar medewerkers volgend jaar weer een poging wagen. Noor Sinnige-Gebhard, Den Hoorn. Verhalen Door alle commotie rond het thema van de Kinderboekenweek kwamen de sprookjes waarmee ik ben grootgebracht weer royaal naar boven: Roodkapje, Sneeuw witje, Duimelijntje, Kleinduimpje, Hans en Grietje en meer van die akeligheden. Gruwelijke verha len voor de tere kinderziel. Neem nu de ouders van Kleinduimpje 'Vrouw, ik werk me te pletter, maar we hebben niet genoeg te eten voor al die koters. Wat denk je, zal ik ze morgen maar naar een onbe kend stuk bos brengen, een flink eind uit de buurt en daar stiekum achterlaten? Ze zoeken het dan maar lekker uit en het scheelt ons heel wat zorgen.' 'Ja doe maar man, want zo is het toch ook niks. Misschien kunnen ze zich in leven houden met wat bosbes sen. Koesterde ik als kind na zo'n verhaal enige argwaan wanneer ik met mijn ouders verstoppertje speelde in de Dennen? Welnee, mijn vader was geen houthakker. En neem de moeder van Rood kapje, ook zo'n ontaard geval en voer voor psychologen: 'Liefje, ik heb van de jager gehoord dat oma al een paar dagen ziek is. Maar zelf heb ik nog zóveel te doen in huis, ga jij er maar naar toe. Maar denk erom, er is een gevaarlijke wolf in het bos, dus blijf op het pad en pluk geen bloe men. Ten eerste constateer ik dat zij lijdt aan een ernstige vorm van smetvreesopruimen gaat voor alles. Over haar verhouding met haar moeder, de oma, wil ik het hier niet hebben, maar de zorg voor haar dochter lijkt werkelijk nergens op. Kijk dat kind daar eens vrolijk huppelen, helemaal alleen in het grote gevaarlijke bos, met dat opvallende, rode mutsje. Op weg naar haar lieve, zieke oma en dan geen bloemen mogen plukken. Dat is een onmogelijk verbod en (dat had die moeder op haar vingers kunnen natellen) ze danst natuurlijk van het pad af. Aan haar mollige armpje een mandje met lekkers dat een wol- venneus al van een afstand naar haar toe lokt. En dan die gezel lige, blozende wangetjes en ronde kmderkuitjes. Een kind om in te bijten. Geen rechtgeaarde wolf kan zoiets heerlijks weerstaan. Een moeder die aan al die zaken voorbij gaat, is niet berekend voor haar taak. Die deugt niet. Maar als kind nam je de verhalen zoals ze kwamen, zonder je al teveel af te vragen. 'Opvoedkundig' heetten die sprookjes. Moet je eens in het echt proberen! De politie, de kin derbescherming en allerlei instan ties zouden direct en terecht over die ouders heenvallen, ze uit de ouderlijke macht ontzetten, er zouden kamervragen volgen, TV- uitzendingen met veel deskundi gen en de kranten hadden voor weken stof. Met zulke verhalen werden vroeger tere kinderzielen bestookt. En ik vond ze heerlijk. Wilde ze steeds opnieuw horen, hoe meer heks, reus en wolf, hoe beter. Lees ze nu zelf ook weer voor, tegen beter weten in. Pien Verberg theek in Den Burg om 16.00 uur# optreden van goochelaar Ben van cc Boogaard. De toegang bedraagt C. De raadscommissie Grondgebfe houdt vanaf 20.00 uur een opent*-, vergadering in dorpshuis De Bijen'«:- in Oosterend. Op de agenda staat Is voorontwerp-bestemmingsplan vr het dorp. Cinema Texel vertoont The Broths: Grimm (aanvang 19.00 uur), Jofc (19.15 en 21.45 uur) en Het Schnfce- paradijs (21.30 uur). Bioscoop De Kiekendief op vakas tiepark De Krim heeft vandaag g» voorstellingen. Vrijdag 14 oktober: Annette van Ruitenburg laat van 16CC tot 20.00 uur in Keukencentrum TeU1 aan de Maricoweg in Den Burg ze hoe je Aziatische hapjes bereidt In dorpshuis De Hof in De Koq begint om 19.30 uur het open Te- kampioenschap bridge. In Den Burg begint vanavond het dra- daagse Bluesfestival. Cinema Texel vertoont The Brothei Grimm (aanvang 19.00 uur), Jota (19.15 en 21.45 uur) en Het Schmtzê- paradijs (21.30 uur). Bioscoop De Kiekendief op vakr tiepark De Krim heeft vandaag gar I voorstellingen. In verband met de verwachte drw zet TESO in en rond het weeta geregeld een extra boot in. De tweta boot vaart vrijdag van 6.30 tot 20.0) uur, zaterdag en maandag van 90) tot 16.00 uur en zondag van 143 tot 20.00 uur. De veerdienst verzaj dan ieder half uur een afvaart, zotf vanuit Den Helder als vanaf Texs Desondanks moeten automobiliste vrijdag in beide richtingen rekenirg houden met wachttijden van ora- veer een uur. Maandag moet in Ds Helder mogelijk een half uur wow gewacht. Meer informatie over a veerdienst is te verkrijgen via tó. 369600 of website www.teso.nl. at ik zeggen wou Carla Schrama De Welzijnsstichting Texel is liquidatie, jongerenwerkster 0 Schrama moet daarom weg en* nog een paar maanden tijdelijk w doen voor de stichting Pharos. afscheidsreceptie zit er voor" niet in. Dit alles lees ik als overta se abonnee in de Texelse cc</i Helaas reageer ik laat, omdat tegen de gewoonte in, een stapa kranten had opgespaard. ScM heeft jarenlang in het jongere* en de jeugdhulpverlening op gewerkt. Mijns inziens belangrijk» voor (een deel van) de Texelse jW Regelmatig, zo las ik door dei' heen in de krant, hield zij bep» voorzieningen en accommodate stand, nam nieuwe initiatieven hielp zij bij crises. Verder brad? groepen jongeren onderling en1 anderen (ouders, school, gem# in gesprek. Waardevol werk de hele Texelse gemeenscha? geen sinecure in de toch so« besloten eilandsfeer van Tex* bedenkend vind ik het nodrg pen te klimmen en een <w beroep te doen op de verante delijke bestuurders van Phate op wethouder Hin om het te nemen voor een voor Carla Schrama. Margreet Amsie?" De Witte Engel Zowel de groothandel van De Witte Engel aan het Wezenland als de winkel aan de Binnenburg houdt woensdag 26 oktober open dag. Van 14.00 tot 18.00 uur is te zien hoe dit echt Texels productiebedrijf te werk gaat en welke producten er worden gefabriceerd. Bezoekers van de groothandel ontvangen een kor tingsbon voor de winkel, waar een demonstratie kaarten maken wordt gegeven. Inmiddels is ook het nieu we cursusprogramma van De Witte Engel te verkrijgen, met cursussen die in het teken van het najaar staan. Informatie is ook te vinden op de website www.witteengel.nl. Koopzondag In Den Burg wordt zondag koop zondag gehouden. Verschillende winkels zijn dan van 12.00 tot 16.00 uur geopend. Magie in bibliotheek In verband met het optreden van goochelaar Ben van den Boogaard is de openbare bibliotheek aan de Drijverstraat in Den Burg donderdag vanaf 16.00 uur gesloten. Van den Boogaard treedt op in het kader van de kinderboekenweek, die in het teken van de 'Toveracademie' staat. De toegang tot de voorstel ling bedraagt €2,-. Gedurende de boekenweek kunnen kinderen ook deelnemen aan een kleurwedstrijd. Kleurplaten moeten zaterdag 15 oktober zijn ingeleverd. Op woens dag 19 oktober maakt de jury de uitslag bekend. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Br, Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 -32 30 00 E-mail redactie@texelsecoürahtn(* Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Harry de Graaf Telefoon 31 72 66 of 06 - 53 73 33 B Abonnementsprijzen 2005: Per half jaar 34.65 Per jaar 67,50 Bij verzending naar het buitenland zijnpof tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode DINSDAG 11 OKTOBER 2005 Deel Pontweg Najaarsconcert afgesloten Amici Cantus Vestigingsleider Han Lindeboom van Alterra toont bestuursvoorzitter Aalt Dijkhuizen (rechts naast Lindeboom) van de universiteit van Wageningen de zeewateropslag in het Aquariumgebouw van het NIOZ. Dijkhuizen werd ook langs een potentiële bouwlocatie voor het nieuwe onderzoeksinstituut Wageningen Manen in het NlOZ-poldertje geleid. iFoto Jim van Hattum) Het kiezen van een plaats om het nieuwe instituut Wageningen Marien te vestigen wordt een zware beslissing. Dat zei voor zitter prof. Aalt Dijkhuizen van de Raad van Bestuur van Wage ningen Universiteit en Research dinsdag bij een bezoek aan Alter ra en het Koninklijk NIOZ. 'Het wordt een kwestie van plussen en minnen en appels met peren vergelijken.' De universiteit van Wageningen is op zoek naar een plek voor de nieuwe organisatie, die ontstaat uit het samengaan van Alterra Texel, het Nederlands Instituut voor Vis serij Onderzoek (RIVO) in IJmuiden en TNO in Den Helder. Wageningen wil deze organisaties samenvoegen om beter toegerust te zijn op toe gepast marien zeeonderzoek. Texel heeft zich als één van de mogelijke vestigingsplaatsen gemeld. Den Helder, IJmuiden en Scheveningen zijn de andere kandidaten. Ook de provincie Friesland heeft interesse getoond. Voor Texel staat er veel op het spel. Kiest Wageningen voor het eiland, dan kan er in het NIOZ-pol- dertje een groot bolwerk van hoog waardige kennis ontstaan doordat het NIOZ en de nieuwe organisatie dan bij elkaar komen te liggen. Kiest Wageningen voor de overkant, dan betekent dat het vertrek van Alterra van Texel. De nieuwe organisatie, die zo'n 150 arbeidsplaatsen krijgt, wordt volgens Dijkhuizen niet over meerdere locaties verspreid. Alterra, dat 29 jaar geleden onder de naam Rijksinstituut voor Natuurbeheer in het NlOZ-poldertje ontstond, telt zo'n 20 arbeidsplaatsen. De univer siteitsvoorzitter noemde een goede infrastructuur en woonmogelijkhe- den twee belangrijke punten die een rol spelen bij het vestigings- besluit. Burgemeester Joke Gel dorp, die samen met de wethou ders Nel Eelman en Corry Heijne bij het bezoek van Dijkhuizen en zijn gevolg aanwezig was, wees erop dat Texel dan de nodige pluspunten heeft. Infrastructurele voorzieningen als de NlOZ-haven, een zeer goed toegerust Aquariumgebouw waar experimenten met organismen in stromend zeewater kunnen worden uitgevoerd en de werkplaats van het NIOZ zijn aanwezig. De Noord en Waddenzee kunnen bijna niet dichterbij liggen en bestemming- planmatig ligt de weg voor Wage ningen Marien ook vrij, omdat het NlOZ-poldertje een wetenschappe lijke bestemming heeft. De univer siteit van Wageningen beschikt er al over een lap grond (tussen het NIOZ en de voormalige mosselver- waterplaats) waarop ze zou kunnen bouwen. Als geste had Geldorp alvast een aanvraagformulier voor een bouwvergunning meegenomen. 'Dat scheelt weer een postzegel.' Ze liet weten dat het wat wonen betreft op Texel ook goed toeven is. 'Texelaars zijn tolerant en gast vrij. Vreemdelingen zijn hier welkom, zeker als ze een bijdrage aan de economie leveren.' Geldorp overhandigde Dijkhuizen samen met de afgetreden wethou der Nico Bais van Den Helder ook een zogeheten bidbook, waarin alle voordelen van de Kop van Noord- Holland op een rij staan. Texel en Den Helder trekken gezamenlijk op om het nieuwe instituut in ieder geval naar de noordkop te halen. Daarnaast lobbyen beide gemeen ten ook elk voor zichzelf. Na de overhandiging lieten vestigingslei der Han Lindeboom van Alterra en directeur Johan Meulenkamp van het NIOZ het Aquariumgebouw en de mogelijke bouwlocatie voor het nieuwe instituut zien. Dijkhuizen werd ook attent gemaakt op de aan staande nieuwbouw van de Potvis waarin 87 nieuwe wooneenheden, waaronder 19 eengezinswoningen, worden gerealiseerd. De universiteitsvoorzitter toonde zich in een eerste-reactie-lovend. 'De combinatie met het NIOZ is aan trekkelijk. Dat instituut is ook al lang op het eiland gevestigd, waardoor het er geworteld is. En het is ook prettig dat er schoon zeewater en een haven aanwezig zijn.'De defini tieve keuze voor de vestigingsplaats laat volgens Dijkhuizen nog een tijd op zich wachten, omdat de Raad van Bestuur eerst alles op een rij moet zetten. Volgens Meulenkamp is het NIOZ op dit moment for meel geen partij. Hij zou echter een concentratie van het NIOZ en Wageningen Marien op één loka- tie zeer toejuichen. Texel zou voor hem in dat geval de logische plaats van vestiging zijn omdat het NIOZ de komende 15 jaar zeker niet zal verhuizen vanwege de investerin gen die de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO) in de recente nieuwbouw heeft gedaan. In verband met werkzaamheden is de Pontweg tussen de Amaliaweg en de Hoornderweg van maandag 17 oktober en maandag 31 oktober afgesloten. Verkeer van Den Burg naar de veerhaven wordt omgeleid via de Amaliaweg en de Watermo lenweg, verkeer van de veerhaven naar Den Burg via de Amaliaweg en de Hoornderweg. Fietsers, bromfiet sers en voetgangers worden tijdelijk over de rijbaan geleid. De omlei dingen zijn noodzakelijk in verband met de veiligheid en worden met borden aangegeven. Enige overlast is hierbij niet te vermijden. Door onverwachte omstandigheden - bij voorbeeld het weer - valt het niet uit te sluiten dat de werkzaamheden langer duren dan de aangegeven periode. Workshop vogelkrans Weckie Sijtsma geeft donderdag 20 oktober van 10.00 tot 12.00 uur in het dorpssteunpunt in Oosterend een workshop vogelkrans maken. In verband met de inkoop van materi alen dienen deelnemers zich van tevoren op te geven. Deelnemers moeten zelf een snoeischaar of kniptang mee te nemen en een stopnaald. Aanmelden kan op de koffieochtend van het dorpssteun punt, elke donderdag van 10.00 tot 12.00 uur, of telefonisch bij Weckie Sijtsma (tel. 318890) en Fia Joustra (06-20740538). Vocaal ensemble Amici Cantus geeft onder leiding van Lida Wels zondag 16 oktober vanaf 16.00 uur een najaarsconcert in de doopsge zinde kerk in de Kogerstraat in Den Burg. Op het programma staan wer ken uit verschillende perioden van de muziekgeschiedenis. Zo wor den drie delen uit de vierstemmige mis van William Byrd ten gehore gebracht, naast Engelse madriga len, liederen van Benjamin Britten, Francis Poulenc en Gabriel Fauré. Muzikale medewerking wordt ver leend door Karen Haasdijk (piano) en Hans Cadée (dwarsfluit). De toe gang tot het concert is gratis, na afloop wordt een collecte gehouden ter bestrijding van de onkosten. KRO wandelt op de Wadden Aan de vooravond van de Wadden conferentie wandelt verslaggever Pien Rosmalen van het KRO radio programma 1 op de Middag van 11 oktober tot en met 1 november over de eilanden. Centraal in het pro gramma staat de vraag of de eilan den klaar zijn om genomineerd te worden voor de Werelderfgoedlijst van de Unesco. De verslaggever spreekt daarover met burgemees ters, zeehondenredders, kokkel vissers, gaswinners, boswachters, boeren, toeristen, kunstenaars en toevallige passanten. De Wadden wandeling van Rosmalen is tot en met 1 november te horen op dins dag en donderdag om 14.40, 15.50 en 16.20 uur via Radio 1. Roxi Jasper (16) uit De Koog heeft een rol gekregen in Cabaret, de nieuwe musical van Joop van den Ende. Die gaat in februari 2006 in première in het Amsterdamse Koninklijk Theater Carré. In de musical werkt zij samen met ster ren als Pia Douwes en Anne-Wil Blankers, die beiden een hoofdrol vertolken in de nieuwe productie. De ontdekking van de Texelse Roxi, dochter van Annemiek en Step- han Jasper van Hotel Brinkzicht, vormt een verhaal op zich. 'Ik zat afgelopen winter een keer met mijn ouders op de bank te hangen, toen er vier mannen aanbelden die in ons hotel wilden overnachten, omdat ze de boot hadden gemist. Ze zagen de vleugel staan en het leek ze wel gezellig bij ons. Mijn vader zei toen uit een grapje: dat is goed, maar dan gaan we wel muziek maken.' Aldus-gebeurde en tijdens die jam sessie werd ook Roxi gevraagd een nootje mee te blazen op haar trom pet.' Later bleek dat die mannen de castingdirector kenden van Joop van den Ende. Die hebben ze toen naar Texel gestuurd zonder dat ik het wist. Marianne van Wijnkoop kwam en vroeg me het hemd van het lijf en uiteindelijk nodigde ze me uit om auditie te doen.' Twee keer werd Roxi echter afge beld omdat ze toch te jong zou zijn. Uiteindelijk volgde in het voorjaar een derde telefoontje. 'Een week voor de audities belde ze dat ik toch auditie mocht doen. Die viel net in mijn examenweek, dus dat was heel hectisch.' Tijdens de toe latingstoets moest de Texelse het nummer Cabaret, ooit gezongen door Liza Minneli, vertolken en een trompetstuk naar keuze. Zij kwam er door en slaagde bovendien voor haar VMBO-examen. Zes augustus zijn de muziekrepe- tities begonnen, leder weekend wordt er geoefend. 'Het gaat nu best redelijk. In het begin leek het nergens op, maar nu klinkt het best goed', grapt de jonge actrice. Eind december beginnen de echte musi cal-repetities. 'We hebben maar vier weken om te oefenen en dan moet- het goed zijn. Dat is best pittig.' Het verhaal van Cabaret speelt zich af in het Duitsland van de jaren dertig, wanneer de nazi's hard op weg zijn het Derde Rijk te stichten. In de Berlijnse nachtclub de Kit Kat Club doen het zangeresje Sally Bowles (Pia Douwes) en de cere moniemeester (Ara Halici) hun best om de bezoekers met extravagant vermaak hun trieste leven te doen vergeten. Roxi vertolkt daarbij de rol van een van de nachtclubmeisjes. 'Het is echt fantastisch, want voor deze rol moet ik zingen, dansen, een muziekinstrument bespelen en acteren.' Het besef dat ze op professionele basis met zang en dans bezig is, dringt langzaam door. 'Ik heb mijn eerste sterrenparty al gehad. Toen besefte ik: Wauw, ik zit erin!' Koog Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 c E-mail info@lenr.nl j l de nieuwe musical Cabaret van Joop van den

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 2