TEXELSE Stayokay hervat bouw nieuw hostel Wethouder Hin uit de roulatie Jeugd Mars bindt strijd aan met hardrijders 'We willen eerst meer informatie' Raad blijft voorzichtig met overname haven Hotelier pakt beroep makelaar weer op Bedrijvig/ïefV Aankoi 19-45 Vertrek 09.45 uu Stayokay heeft de bouwwerk zaamheden voor het nieuwe hos tel van de Haffelderweg hervat. De grond is opnieuw geprepa reerd en sinds vorige week wor den twaalf meter diepe gaten in de grond geboord die worden volgestort met beton. 'Dat boren is beter dan heien', aldus 'manager Anne van der Velde van lyokay. 'In totaal worden zo vijftig palen gemaakt waarop het nieuwe hostel komt te staan.' Stayokay gaat er vanuit dat het nieuwe 240 oedden tellende groepsverblijf op ajn vroegst eind juli, begin augustus in gebruik kan worden genomen. 'We hebben een strakke planning met 13 uitloopdagen. In maart of april kunnen we definitief bepalen wanneer we open gaan.' Bedoeling begin november officieel de eerste steen wordt gelegd. even sprake van nadat de Raad van 5 COURANT Problemen met aansluiting trein DINSDAG 11 OKTOBER 2005 Het gebouw is volgens Van der State eind juni de bezwaren tegen TESO en Connexxion gaan op korte bouwvergunning ongegrond had termijn met elkaar om de tafel om verklaard. Er loopt formeel nog één te kijken of de aansluiting boot-bus- bezwaar van Hans Eshuys, Jan trein kan worden verbeterd. Door Moens en Cock Eschweiler tegen meerdere oorzaken komt het voor het nieuwe bestemmingsplan Den dat bootpassagiers de trein missen. Burg, waarin de bestemming van Connexxion heeft bij TESO aange- het voormalige B-veld voor de kaart dat het wel gebeurt dat de komst van het hostel is veranderd, bus bij het vertrek vanaf het haven- Die bezwaren moeten nog aan de terrein dermate lang voor rood licht orde komen bij de Raad van State, moet wachten, dat de trein niet Gedeputeerde Staten van de pro- meer wordt gehaald. Dit komt met vincie Noord-Holland hebben de name voor als een grote stroom bezwaren eerder afgewezen. Het auto's de boot verlaat. De tijd wordt nieuwe hostel wordt gebouwd door krapper doordat de Dokter Wage- bouwgroep Van Wijnen die onder maker bij de tussendienst nog wat meerjn Heerhugowaard is geves- langer werk heeft om af te meren. Velde als gevolg van de procedures die de afgelopen jaren zijn gevoerd €190.000,- duurder geworden dan aanvankelijk gepland. De bouw liep daardoor een vertraging van ruim 2,5 jaar op. 'De bouwkosten zijn onder tussen geïndexeerd en ook staal is duurder geworden.' Stayokay moet de extra kosten zien terug te verdie nen door het nieuwe gebouw te ver soberen, scherper met aannemers te onderhandelen en door anders met de aanschaf van inventaris om te gaan. Het hoofdkantoor heeft een paar jaar geleden €4,5 miljoen euro voor de nieuwbouw beschikbaar gesteld en daar wordt geen extra geld bovenop gedaan. Een eventuele schadeclaim tegen de bezwaarmakers is volgens Van der Velde niet aan de orde. Daar was tigd. Bedoeling is dat de hoofdaan nemer Texelse bedrijven als onder aannemer inhuurt. ïx-: tyhet voormalige B-veld aan de Haffelderweg zijn de werkzaamheden voor het nieuwe hostel van Stayokay hervat. Het groepsgebou mII opgebouwd uit drie vleugels van elk twee verdiepingen met daarin onder meer twee-, vier- en zespersoons kamers e fmeenschappelijke ruimten. ,Folo Pletei de Vrle! VERVOLG VAN PAGINA 1 Wadlopen setje in kaart. Afgelopen zomer I oftooiden ze hun laatste verken- ngen, maar daarmee zat het werk nog niet op. 'Op veel punten lesten we controleren of er niet veel veranderd was. In drie jaar id kan zo'n gebied er heel anders gaan zien. Door ijsgang of een Mare storm kan een geul zich bij voorbeeld flink verdiepen, zodat je ook bij laag water niet meer door- len komt, terwijl dat een paar jaar jfejen nog wel het geval was.' ~~^:)Siek vonden ze dat ze er klaar waren, "s Zomers maken we «geld tochten. Als gids, maar l# met z'n tweeën of drieën. Bij- vld van Texel naar het Har- Gat. Of bij Vlieland, waar we boot droog lieten vallen bij de Is en stukken liepen. Doordat op Texel wonen, verkeren we fokkig in de omstandigheid dat is veel kunnen oefenen Dat is ch anders als je ergens midden in iet land woont.' Een mogelijk pro- feem vormden wel hun leeftijden, luider is 60, Toxopeus 55, Knol 'De meeste wadlopers zijn een luk longer, zo tussen de dertig en sdig. Bovendien zijn de meesten We atleten, die aan wedstrijden lange afstanden meedoen. Wij tëten het hebben van ons uithou- igsvermogen. Zij lopen veel snel- en hebben dus minder tijdsdruk. Wje moet het wel zien te redden één tij. Als je in problemen raakt, r je eventueel een hoger stuk Koeken om te overtijen. Maar dat 'ie met een watertemperatuur van slien graden niet echt bevallen. In jaren zestig hebben wadlopers oen paar keer gedaan door in i bootje te gaan zitten, maar dat 'och anders.' De laatste weken was het wach ten op gunstige omstandigheden. Vooral de luchtdruk was van belang. Toen die een paar dagen tevoren zo'n 1030 millibar bedroeg, beslo ten ze niet langer te wachten. 'Elke millibar zorgt voor ongeveer een centimeter verlaging. We konden ook niet te lang wachten, want hoe later in het jaar, des te kouder het water wordt. En bovendien loop je kans op slecht weer.' Zo'n drie kwartier voor vloed stapte het drietal woensdag even ten zui den van de Schorren het wad op. Het water had op dat moment z'n hoogste punt dus nog met bereikt, maar door de uitgestrektheid van het wad op die plaats was dat geen groot probleem. De wadlopers droegen surfpakken en -schoenen en daaroverheen nog een trui en een jas. 'Die worden wel nat, maar die extra lagen geven je bescher ming tegen de kou.' In rugzakken droegen ze daarnaast EHBO-spul- len, droge kleding voor na de finish, broodjes, mueslirepen, water, cho colademelk en sportdranken. De koers bepaalden ze met behulp van een kompas. 'We hadden ook wel een GPS-ontvanger mee, maar dat was alleen een steunmiddel. Het is elektronica en kan dus uitvallen. Daarom wilden we er niet op ver trouwen.' Hoewel het water hier en daar wat hoger stond dan ze hadden gehoopt, verliep de tocht voorspoe dig. 'We hadden van een paar pun ten uitgerekend hoe laat we er uiter lijk mochten zijn. Het lukte goed ons aan dat tijdschema te houden, maar veel konden we ons niet permitte ren. Na elke anderhalf of twee uur hebben we even gerust en iets te gegeten. Maar meer dan een paar minuten pauze zat er niet in.' Tot ongeveer halverwege hadden 'ope/fs van het Eierlandsche Gat te omzeilen, u eind om te lopen. n de wadlopers gedwongen Thema Magie Het occulte in de boeken van Harry Potter staat haaks op de opvoeding die kinderen thuis krijgen. De uit gangspunten thuis en op de school moeten zoveel mogelijk op elkaar aansluiten. Daarom doen de Fon tein en de Akker niet mee aan dit Boekenweekthema. Ouders maakten zich aanvankelijk zorgen, maar nadat we bekend maakten dat we er niet aan meedoen, heb ik alleen maar positieve reacties gehad, geen enkele negatieve. We hebben er met de kinderen in de bovenbouw over gesproken. Een aantal heeft bijvoorbeeld vriendjes op andere scholen die wel meedoen met de Kinderboekenweek. Maar ze begrijpen het en zitten er niet mee. Boeken zoals Harry Potter en de griezelbusreeks hebben niet onze instemming. Daarom worden 'twij felachtige' uitgaven op onze scho len zorgvuldig gescreend door de leerkrachten zelf. Als leerlingen toch boeken over bijvoorbeeld Harry Pot ter willen lezen, dan kunnen ze dat thuis doen. Dat is de verantwoorde lijkheid van de ouders.' Dat op de Fontein en de Akker niet Alex Cofino van TESO zegt hierover geen klachten te hebben gehad, maar sluit niet uit dat het voor komt. Als de medewerkers meer vertrouwd raken met het schip, zal dit probleem volgens hem vanzelf verdwijnen. Met het wachten voor de stoplichten, is dit niet het geval. Alle afspraken met wethouder Annie Hin voor deze en volgende week komen te vervallen. Hin brak tijdens haar vakantie haar enkel en mag deze voorlopig niet belasten. Begin november gaat het gips er af, maar volgens een woordvoerder van de gemeente zal zij naar verwachting voor die tijd haar werkzaamheden hervatten. Rubin Koopmans, Quincy van der Veen, Roy de Blooys en Kevin Vonk tonen uit De Mars de door hen opgehaalde handtekeningen. Een bijzondere actie in woonwijk De Mars, waar Rubin Koopmans, Quin cy van der Veen, Roy de Blooys en Kevin Vonk handtekeningen ophaal den uit protest tegen automobilisten die het gaspedaal te diep intrappen, 'Er wordt hier veel te hard gereden. Het had maar een haartje gescheeld of er waren hier op de kruising Schoudieck-Paelwerck een kat en een hond onder de auto gekomen.' Dat menig bestuurder zich, ondanks de verhoogde en van contraststre- pen voorziene oversteekplaats ter plaatse, niet aan het maximum van dertig kilometer per uur houdt dat op de borden bij de ingang van De Mars staat aangegeven, blijkt als de verslaggever het viertal op de foto zet en een auto in vliegende vaart passeert. 'Nou zie je het zelf! Er moet zeker eerst een ongeluk gebeuren', klinkt het in koor. Het viertal staat niet alleen in hun actie, want vrijdag hadden ze al 115 hand tekeningen bij elkaar, die ze aan ver keerswethouder Corry Heijne willen overhandigen. de drie de kans om zonder zichzelf in moeilijkheden te brengen terug te keren. Vlak voor het point of no return moest de beslissing vallen: doorlopen of niet? Ze hadden de keuze snel gemaakt. 'We hadden van te voren afgesproken dat als één van ons het niet zou zien zitten, we allemaal terug zouden gaan. Dat kan niet anders. Uit veiligheidsover wegingen kun je zo'n tocht niet in je eentje maken. Maar op de helft hadden we er alle vertrouwen in dat het zou lukken We hadden ook de zekerheid dat Jan Heuf, een vriend van ons, met een bootje bij Vlieland lag. Als we in problemen zouden komen, konden we altijd nog bij hem aan boord stappen. Dat hadden we geregeld omdat we de KNRM niet wilden belasten. Natuur lijk, als je een enkel breekt of een hartaanval krijgt, zul je wel moeten. Om hulp te kunnen vragen hadden we daarom ook mobiele telefoons en een marifoon mee. Maar wij zijn van mening dat je een ander niet moet lastig vallen omdat je zo nodig je hobby wil uitoefenen.' Uiteindelijk stapten de drie rond 19.45 uur, zo'n tien uur na hun ver trek van Texel, op het buureiland aan land. Moe maar tevreden, zoals dat heet. Maar niet met het idee om de tocht ooit nog eens te lopen. 'Het is een prestatietocht, geen mooi tochtje. Bij wadlopen stel je je een uitgestrekt wad met platen en kreken voor. Wij hebben bijna alleen maar door water gelopen. Boven dien heb je helemaal geen tijd om te genieten. Want je moet altijd maar door, anders haal je het niet.' Joop Rommets VERVOLG VAN PAGINA 1 De politieke partijen blijven terug houdend over een eventuele overname van de haven in Oude- schild. De fracties in de gemeen teraad wilden tijdens de raads vergadering nog niet hun zegen geven aan een intentie-verklaring op basis waarvan het college en Rijkswaterstaat over de haven praten. Het college had de raadsleden gevraagd in te stemmen met de ver klaring, maar het onderwerp werd van de agenda afgevoerd. Jan Kool hof (CDA) gaf aan dat de partijen eerst meer informatie over de gevol gen van een overname willen horen. Die informatie moet voor een groot deel komen uit het businessplan dat een werkgroep van visserijvoorman Ben Daalder, jachthavenvoorzitter Jook Nauta, accountant Marius Kik kert en Henk Pennings en Onno Werkman van de gemeente onder leiding van voorzitter Rob Wortel (directeur TESO) aan het opstellen is. De raadsleden zitten ook nog steeds te wachten op een deskun dige van Wieringen die op verzoek van de partijen zou komen vertellen hoe daar destijds de overname van de rijkshaven is verlopen. Volgens de planning moet de uitslag van het businessplan volgende week in het collegeoverleg aan de orde komen, zodat burgemeester en wethouders kunnen beoordelen of het lukt om de haven budgettair-neutraal (zon der extra kosten) te exploiteren. De raad heeft als harde voorwaarde gesteld dat het in eigendom nemen de Texelse gemeenschap geen extra geld mag kosten. Bij het van tafel geschoven col legevoorstel hoefden de politieke partijen nog geen besluit over de overname te nemen. Volgens bur gemeester Joke Geldorp was het de bedoeling dat de raadsleden met steun aan de verklaring het college een mandaat zouden geven om binnen de door de raad gestel de kaders met Rijkswaterstaat te onderhandelen. Het nog niet geven van die steun noemde ze een nega tief signaal naar de hoofdingeni eur-directeur van Rijkswaterstaat. Ze benadrukte dat het college in fasen bekijkt of het mogelijk is de haven tegen de voorwaarden van de raad over te nemen en de bevin dingen aan de raad doorgeeft. 'Als het niet lukt, komt er ook geen overeenkomst.' Bij de onderzoeken wordt een termijn van tachtig jaar aangehouden. Een woordvoerder van de gemeente laat weten dat de gesprekken met Rijkswaterstaat gewoon doorgaan. VERVOLG VAN PAGINA 1 Hondenbelasting Zij merkte op dat ook een beroep van Van der Reyken op de alge mene wet gelijke behandeling geen soelaas zou bieden. Van der Reyken toonde zich in een reactie teleurgesteld over de uitspraak. 'Ik vind het een beetje raar dat burgers in verschillende gemeenten verschillend worden behandeld. Het hof is gewoon voorbijgelopen aan artikel 1 van de grondwet Maar ik laat het er niet bij zitten. Er komt een hoger beroep, dat heb ik in de rechtzaal al aange kondigd. Dit kan natuurlijk niet zo. Anders kun je artikel 1 wel afschaf fen.' Volgens de hondenbezitter is het een principiële zaak. Hij heeft de opgelegde hondenbelasting (ook voor 2005) dan ook nog niet betaald. 'Ze hebben me aanma ningen gestuurd en gedreigd met een deurwaarder, maar ik betaal pas als er een definitieve uitspraak is. En dat zal nog wel even duren.' Hij kondigt aan desnoods tot aan het Europese hof door te vechten. Van der Reyken staat overigens niet alleen in zijn protest tegen het heffen van hondenbelasting. Ook de politiek kondigde eerder aan wel wat te zien in afschaffing. Een raad- smeerderheid bestaande uit Texels Belang, WD, GroenLinks en D66, gaf dit voorjaar te kennen voorstan der te zijn van afschaffing. Of dat ook daadswerkelijk zal gebeuren, blijkt vermoedelijk volgende week, wanneer de gemeentebegroting wordt behandeld. aan het Kinderboekenweekthema wordt gedaan, betekent niet dat er met wordt gelezen. 'Integendeel. Sinds twee jaar mag elk kind op school elke dag een kwartier Lekker Lezen. Dus wat ze zelf leuk vin den, of het nu lees- of stripboeken zijn. Kinderen vertellen elkaar ook over de boeken die ze lezen. Op de Fontein krijgen daarnaast lees- en boekpromotie nadrukkelijk de aandacht. De Fontein vindt dat ze daarmee voldoende recht doet aan het doel van de kinderboekenweek. De Akker doet deze week nog een schepje bovenop het Lekker lezen, waarbij ook aansluiting is gezocht bij de Kinderboekenweek. Ze lezen daar boeken die gaan over iets dat met verwondering heeft te maken. Bijvoorbeeld een boek als Pudding Tarzan. Fantasierijk, maar zonder dat er een enge gedachte achter zit.' Frank Kingma van Hotel Prins Hendrik pakt zijn oude beroep van makelaar weer op. Vanuit zijn kantoor in het hotel richt zich uit sluitend op aan- en verkoop van recreatiewoningen. Kopers van een vakantiehuis reali seren zich volgens makelaar Frank Kingma vaak niet wat zo'n huisje aan ballast met zich meebrengt. 'Zijn er bijvoorbeeld strubbelingen binnen de vereniging van eigenaren, welke verplichtingen gelden er op het park, wat zijn de jaarlijkse onder houdskosten en moet het huisje worden gerenoveerd? Als je dat soort vragen tevoren niet stelt, kan de aankoop op een teleurstelling uitdraaien Om deze groep kopers, die vaak van de overkant komen, van dienst te zijn, profileert Kingma zich nadrukkelijk als aankoopmake laar. 'Ik denk dat daar op Texel een gigantische markt voor is.' Het makelaarsvak is de ondernemer uit Het Noorden niet vreemd. Voor hij zich een paar jaar geleden op Texel vestigde, verdiende hij meer dan twintig jaar in Zaanstad en omstre ken zijn brood in de makelaardij. 'Ik heb duizenden woningen verkocht, nieuwbouwhuizen, recreatiewonin gen en zelfs een hele jachthaven.' Hij haalde midden jaren tachtig zijn makelaarsdiploma, werd in 1990 beëdigd als makelaar en startte 1994 een zelfstandige makelaardij. Ik was veel onderweg en wilde op een gegeven moment met meer steeds in de auto zitten. Texel trok ons erg aan. We kochten een paar vakantiehuizen op Prins Hendrik en verwierven met een aantal part ners een meerderheidsbelang in het park. We gingen het beheer doen en toen het hotel te koop kwam, zijn we daar ingestapt. Nu de vernieu wing achter de rug is en de orga nisatie draait, wil ik mijn oude vak weer oppakken. Maar uitsluitend in de recreatiemarkt, omdat ik me daar graag mee bezig houd en er inmiddels aardig wat ervaring in heb opgedaan. Ik verwacht met direct 40 uur per week met de makelaardij bezig te zijn. maar met zo'n hotel erbij hoeft dat ook niet. De com binatie heeft wel als voordeel dat als er bijvoorbeeld kopers van de overkant komen, die hier huisjes willen bekijken, ik ze een kamer of een maaltijd kan aanbieden.' In de recreatiemarkt, waarin dezelf de huisjes regelmatig van eigenaar verwisselen, zit volgens Kingma genoeg muziek. 'Voor het rende ment hoeven mensen het niet te doen, maar een vakantiewoning is doorgaans wel een goede en veilige belegging. In een tijd waarin de pen sioen- en beleggingsfondsen niet altijd even positief in het nieuws zijn gekomen en de rente laag is, steken veel mensen hun erfenis of ander kapitaal liever in onroerend goed, waarbij ze ook de mogelijkheid heb ben er zelf nu en dan gebruik van te maken. Vaak is zo'n aankoop ook een emotionele beslissing en realiseert men zich te weinig welke zaken van invloed op het rendement zijn. Hoe steekt een park in elkaar, is het een populaire bestemming en zijn er toekomstplannen? Je kunt van de makelaar die het verkoopt, en die dus in eerste instantie de belangen van de verkoper behartigt, niet verwachten dat die zó diep in de materie duikt. Als aankoopma kelaar verdiep ik me wel in dat soort zaken. Maar als makelaar heb ik ook niet overal verstand van. Als het om financiering, boekhoudkundige of notariële zaken gaat, dan breng ik mensen in contact met de mensen die daarin zijn gespecialiseerd. Zo bouw ik weer een netwerk op. Maar het belangrijkste in deze branche is dat je eerlijk bent en dat men je vertrouwt.' Frank Kingma: 'Koper realiseert zich vaak

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5