BEZEM profileert zich met website Zandsuppletie extra attractie wandelaars TEXELSE COURANT '%Êrnr. Onderzoek naar nonnetjes 112 Broers 'gaan ervoor' met TX3 Biem-Jan Dames Tevoko boeken eerste overwinning DONDERDAG 10 NOVEMBER 2005 Het nieuwe politieke initatief BEZEM, Beter Economisch Zake lijk En Maatschappelijk, richt zich nu ook via internet tot de Texe laars. De initiatiefnemers hebben een website laten maken (www. bezem.info) waarop de doelstel lingen staan verwoord en waarop de 'hot items' zijn weergegeven. BEZEM wil zich, bij voldoende draagvlak onder de Texelse bevol king, inschrijven als politieke partij om in 2006 aan de gemeenteraads verkiezingen te kunnen deelnemen. Bij de aankondiging van de plannen deelde woordvoerder Hans de Breij afgelopen zomer mee dat in sep tember duidelijk zou moeten zijn of het nieuwe initiatief levensvatbaar is. Die deadline is echter verscho ven naar eind oktober. De Breij: 'We hebben nu ruim zestig donateurs en de komende weken hebben we in diverse dorpen gesprekken met geïnteresseerden. Daarmee zullen we de mogelijkheden bespreken.' Volgens de woordvoerder heb ben zich inmiddels verscheidene Texelaars gemeld die voor BEZEM op de kandidatenlijst willen staan. Hun namen worden echter nog niet bekend gemaakt. 'Die mensen zijn bang. Verschillenden van hen hebben een bedrijf en die vrezen repressailles van de gemeente als blijkt dat zij op onze kandidaten lijst staan.' Pas als definitief wordt besloten BEZEM op te richten, wor den de namen bekendgemaakt. In elk geval moeten nieuwe partijen zich voor 11 december aanmelden als zij aan de gemeenteraadsverkie zingen willen deelnemen. Het prachtige herfstweer bracht strand bleken geliefd. Verscheidene kingskracht uit door de zandsup- waren in groten getale aanwezig om r zondag een groot aantal mensen mensen nestelden zich op de ver- pletie die daar momenteel wordt vreterijen uit het opgespoten zand ZDh speelt maar een helft goed op de been. Texelaars en toeris- schillende stranden zonnebadend uitgevoerd. De werkzaamheden met te vissen. Fotograaf Salko de Wolf ten trokken er massaal op uit om in het zand en een enkeling waagde groot materieel werden gadeslagen maakte een sfeervol plaatje van dat te genieten van een aangenaam zich zelfs in het water. Het strand bij door vele nieuwsgierige wandelaars, tafereel, najaarszonnetje. Vooral bos en paal 9 oefende een extra aantrek- En minstens zoveel meeuwen. Die Zowel vogels als vissers varen wel bij een rijke populatie schelp dieren in de Waddenzee. Het ene jaar leven er echter veel meer schelpdieren op het wad dan in het andere. Het nonnetje maco- ma balthicais zo'n schelpdier. Oscar Bos van het NIOZ zocht een verklaring voor de grote vari atie in de jaarlijkse hoeveelheid nonnetjes. Hem bleek dat het voedselaanbod in de allereerste weken van hun bestaan, in het vroege voorjaar, direct bepalend is. Bos promoveerde vrijdag op dit onderzoek aan de Rijksuniver siteit Groningen Het nonnetje is een van de meest algemene schelpdieren in de Wad denzee. Het leeft ingegraven in de wadbodem, eet algen en bacteriën en is een belangrijke voedselbron voor vogels en platvissen. Biologen van het NIOZ volgen al sinds 1969 de ontwikkelingen van dit schelp dier op het Balgzand. Uit dit onder zoek bleek dat hoe meer nonnetjes hun eerste jaar overleven, hoe meer volwassen schelpdieren er een paar iaar later op het wad te vinden zijn. 'Om te begrijpen waarom schelp dierbestanden van jaar tot jaar ver schillen, moet je dus onderzoeken waarom het ene jaar veel meer jonge nonnetjes oplevert dan het andere,' aldus Bos. Zijn onderzoek werd gefinancierd door de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO), als onderdeel van een programma waarin nieuwe inzichten worden ontwikkeld om mariene ecosystemen beter te kun nen beheren. Voor zijn onderzoek kweekte Bos proefdieren in het laboratorium van het NIOZ, waarbij hij volwassen dieren stimuleerde om zich voort te planten. Uit een bevrucht eitje ontwikkelt zich een zwemmende Dorpscommissie verlegen om leden De dorpscommissie van Oude- schild is naarstig op zoek naar nieuwe bestuursleden. Vier bestuursleden stoppen naar ver wachting volgend jaar april met hun werkzaamheden, waardoor er slechts drie of vier overblijven. De dorpscommissie heeft tot nu toe geen opvolgers voor de vertrek kende leden kunnen vinden. Ook voor de positie van voorzitter, Koos Zegers is van plan te stoppen, zijn nog geen kandidaten. In een bnef in de GO-krant snijdt de dorpscommis sie het scenario aan dat de dorps commissie misschien moet stop pen als er geen opvolgers kunnen worden gevonden. 'We hopen over een paar weken toch wat mensen te hebben', zegt secretaris Fenme Maas desgevraagd. De dorpscom missie is onder meer het officiële overlegorgaan tussen Oudeschild en het college van burgemeester en wethouders. Via de commissie kun nen diverse punten in het dorp die verbetering in aanmerking komen rechtstreeks bij het college worden aangekaart. larve met een minuscuul schelpje. Na enige tijd ontwikkelt de larve een voet, waarmee hij zich in de wadbodem kan ingraven. Pas op dit moment gaat de larve op zoek naar een goede plek om zich te vestigen. Bos: 'Zolang een larve nog in het water leeft, kan hij gemakkelijk met de getijstroming uitspoelen naar de open Noordzee en is hij een gemak kelijke prooi voor roofdieren. Vaak haalt uiteindelijk maar één procent van de larven de veiligheid van de wadbodem'. Timing blijkt daarbij cruciaal te zijn. Nonnetjes worden aan het eind van de winter gebo ren en profiteren daardoor van de algenbloei in het voorjaar. Uit de experimenten bleek hoe belangrijke een goede timing is. Zowel de te vroeg geboren als de te laat geboren nonnetjes ontwikkelden zich minder goed dan de larven die zich precies tijdens de piek van de algenbloei in het water bevonden. Omdat het moment van de voor- jaarsbloei van algen van jaar tot jaar verschilt, is een interessante nieuwe onderzoeksvraag hoe volwassen nonnetjes precies het juiste moment uitkiezen om zich voort te planten. Oscar Bos is als redacteur werk zaam bij EcoMare, waar hij heeft bijgedragen aan de totstandkoming van de nieuwste versie van de digi tale encyclopedie De Vleet. Homan en Weel zijn op dreef Zowel Cees Weei als Wil Homan was op dreef tijdens de tweede speelavond van biljartvereniging De Doorstoot uit De Cocksdorp. Homan won twee partijen met dui delijke cijfers en wist vooral de partij tegen Joost Smit snel af te maken. Smit kreeg van hem geen enkele kans. Weel wist twee van zijn drie partijen te winnen. Alleen in Fred Klok moest hij zijn meerdere erken nen. Debutant Theo van der Stroom wist zijn eerste partij, tegen Martien Boon, te winnen. Piet Zijm speelde met elf caramboles de hoogste serie van de avond. Uitslagen: C. Weel-P. Zijm 4-0, J. Smit-W. Homan 0-4. T. v.ti Stroom-M. Boon 2-0, C. Weel-F. Klok 2-4, J. Smit-P. Zijm 0-4. M Boon-J. Smit 0- 4. F. Klok-W. Homan 0-4. C Weel-T. van der Stroom 4-0, M. Boon-P. Zijm 4-0. daar red je levens mee Pieter-Jan, Arco en Sijbrand van der Vis hebben een andere kotter in gebruik genomen. Het is de TX3 'Biem-Jan' waarmee de broers de huidige malaise in de visserij wil len trotseren. 'We zijn vol goede moed. We gaan ervoor.' De zes jaar oude kotter is de voor malige G022, die voor de eerste eigenaar firma Jan Lokker werd gebouwd door Maaskant. Bij Van der Vis is het schip de opvolger van de in 1984 gebouwde TX4 Concor dia, die inmiddels naar Arnemuiden is verkocht en daar als ARM4 een nieuw leven is begonnen. De volle dig en hypermodern uitgeruste TX3 heeft een lengte van 42,50 meter. een breedte van 8.50 m en een diepte van 5.60 m. De ingrijpend gereviseerde hoofdmotor van 2000 PK en de drie hulpmotoren zijn van het merk Deutz. Het schip zal uitsluitend voor de boomkorvisserij worden gebruikt en is daarvoor dan ook uitgerust. De broers waren eerst van plan hun nieuwe schip stilletjes in gebruik te nemen, maar bij nader inzien beslo ten ze toch een advertentie te zetten en daarmee belangstellenden uit te nodigen om zaterdagmiddag een kijkje aan boord te komen nemen. Veel mensen maakten van die gele genheid gebruik om de broers te feliciteren en hun bewondering uit te spreken voor hun ondernerners- moed in deze moeilijke tijd. waarin nog recentelijk drie collega's van Texel besloten ermee te stoppen. Onder de geschenken die werden overhandigd was een foto waarop zowel het nieuwe schip als de oude Concordia staat met daarbij de por tretten van de in 1987 overleden vader Jan van der Vis en de in oktober 2003 bij een verkeerson geluk tragisch omgekomen broer en medefirmant Biem. De namen van beide mannen vormen de naam van het nieuwe schip. De broers/ eigenaars fungeren bij toerbeurt als schipper. De andere opvarenden zijn Peter van Sikkeleras, Marcel Bakker, Robert Schulze en Sander Boom. ZDH is zondag in Callantsoog tegen de eerste nederlaag van het seizoen aangelopen. Het was een onnodig verlies, want vlak voor rust leidden de Hoornders nog met 0-2. In de tweede helft werden ze volledig overlopen en was het aan de onzorgvuldigheid van de thuisploeg te danken dat het bij 5-3 bleef. Eén helft lang zag het ernaar uit dat ZDH de lijn van de eerste wedstrij den zou doortrekken. De ploeg liet het initiatief aan de tegenstander, maar zorgde zelf met snelle tegen aanvallen via Niels en Michiel Dekker en Mike de Bruijn voor het meeste gevaar. Halverwege de eerste helft werd het 0-1toen Niels Dekker met een snelle dribbel het middenveld overstak en met een bekeken pas- sje broer Michiel in stelling bracht. Oog in oog met de keeper faalde de spits niet. Een paar minuten later verdubbelde ZDH de voorsprong. Joop Rommets zag bij een ingooi ter hoogte van de middenlijn dat er even niemand op Ivar van Elk lette, waarna de snelle middenvel der iedereen zijn hielen liet zien, een verdediger door de benen speelde en hard raak schoot. In de slotfase van de eerste helft was ook Callantsoog een paar keer Jo Biesboer wint boulestoernooi Jo Biesboer eindigde zaterdag op de banen bij Molenkoog als beste toernooispeler van Jeu de boules- club Den Burg. Biesboer, die door omstandigheden lange tijd niet kon spelen, behaalde haar zege bij het vierde en laatste ledentoernooi van het seizoen, waarbij 34 leden tegen elkaar in het strijdperk traden. Elk van hen kon maximaal 132 punten scoren. Biesboer werd eerste met 112 punten, gevolgd door Cees Terpstra (81) en Piet van der Vis (78). Mogelijk proef met poeppalen op ijsbaan Indien ook de verantwoordelijk wethouder daar brood in ziet wordt er mogelijk een proel gehouden met poeppalen op de ijsbaan in Den Burg. Leerlingen van de Thijsseschool in Den Burg deden hun beklag bij de gemeen te over de grote hoeveelheid hon denpoep die op het veld ligt. De ijsbaan wordt zeer frequent doa; (school)jeugd gebruikt als speelveld De scholieren zijn de poepoverlast' zat en wendden zich met oplos-' singen tot de gemeente Een vanlll de aangedragen mogelijkheden was! I het plaatsen van palen met daar-; I aan vuilnisbakken en poepzakjes I zodat hondenbezitters de uitwerp-jl selen van hun viervoeter direct weg, f kunnen gooien. Volgens Piet Bolier! I is dat idee bij de gemeente mei; enthousiasme ontvangen. 'Tot nu toe is het beleid in deze gemeente dat niet wordt opgetreden tegen overlast door hondenpoep. Dan kun j je dus niet zomaar besluiten dat op de ene plek wel en op de andere plek niet te doen. Wel zou je e proef kunnen doen. Dus overwegen 3 we om van de ijsbaan een proefpro ject te maken, zodat bekeken k: worden of de plaatsing van poep palen de overlast vermindert. kansrijk. Keeper Chris Stolk greep een paar keer goed in en één keer ging de bal vlak voor het doel langs. Op slag van rust scoorden de gast heren toch, toen de aanvoerder zich handig vrij speelde en vanaf twintig meter Stolk in de korte hoek ver raste. Er leek nog niets aan de hand voor ZDH, dat zich in de tweede helft echter volledig liet wegspelen. Al na een paar minuten werd het 2-2, toen de bal bij een corner tussen keeper Stolk en zijn verdediging bleef liggen en een speler van Cal lantsoog van dichtbij kon intikken. Door slordig balverlies op het mid denveld kreeg de aanval van de thuisploeg een paar minuten later plotseling alle ruimte. Daarmee was het hek van de dam, want door slor dig en vaak veel te vriendelijk spel gaven de Hoornders hun tegen standers de kans om de ene na de andere aanval op touw te zetten. Callantsoog scoorde nog twee keer, maar had een beetje zorgvuldiger spelend een monsterscore kunnen bewerkstelligen. Een extra tegenvaller voor ZDH was het uitvallen van de kopsterke Ronald Biesboer, die voor de gele genheid vrije verdediger speelde en dat vooral voor rust heel behoorlijk deed. Een lichtpunt was het spel van invaller Jelmer Bomas, die dit seizoen nog niet had gespeeld en liet zien nog steeds aardig uit de voeten te kunnen. Hij was echter nog niet goed genoeg om zijn team op sleeptouw te nemen. Ook Jeroen Backer, die twee weken geleden geblesseerd was geraakt, maakte zijn rentree. In de laatste minuut maakte Michiel Dekker zijn tweede doelpunt van de wedstrijd, door na een boogballetje van Joop Rom mets vanaf twintig meter ineens uit te halen. De bal verdween steen hard in het doel. Zondag speelt ZDH thuis tegen Dirkshorn. Willen de Zwaluwen dit seizoen nog een rol van betekenis spelen, dan mogen ze niet verlie zen. G-voetballers naar koppositie Door een mooie overwinning 0 medekoploper Hellas Sport (5 4) hebben de G-voetballers van Texel'94 zaterdag in Zaandam uit stekende zaken gedaan. Halver wege de competitie - ieder tearr speelt tien wedstrijden - heeft het nog ongeslagen Texel'94 een voorsprong van drie punten op de nummer twee. Met een complete en fitte selecte liet Texel'94 al in de eerste helft aer grote plannen te hebben. Na tier minuten kwam de ploeg op voor sprong, toen John Galesloot een hoge voorzet gaf op Danny Splinter, die de bal met de borst in het doel drukte. Even later stond Galesloof ook aan de basis van de tweede treffer. Zijn vrije trap werd door de keeper niet goed verwerkt, war na Raymond Molanus knap ral schoot. Paul Bakker beproefde '4 geluk met een paar mooie schoten, maar trof steeds de keeper op ajn weg. Aan de andere kant hadden de verdedigers en keeper Marlijn Ver- beeke van Texel'94 hun handenvol, want de aanvallers van Hellas Sport lieten geregeld zien dat hun tearr niet voor niets koploper was. Vlak na rust viel de beslissing, toen Danny Splinter na een mooie van Jos Bakker vanaf rechts een* schot waagde en de keeper ds gladde bal door zijn handschoenen in het doel liet glijden (0-3). Hellas Sport kreeg de kans de eer te red-, den, toen keeper Verbeeke een ze' in zijn rug kreeg, waardoor hij kans loos was. Linksback Simon Kram? schreef even later historie door mee naar voren te gaan en na twee schotpogingen de keeper te passe ren. Het was zijn eerste doelpunt ini zijn driejarige carrière als voetballer. In de slotfase slaagde Hellas Sport: er nog een keer in te scoren, maar de overwinning van de Texelaars- kwam niet meer in, gevaar. f Zaterdag speelt de koploper in Den, Burg tegen het onderaanstaande HOSV. waarvan in de uitwedstrjd' met 5-3 werd gewonnen. Het damesteam van Tevoko heeft zaterdag in Amersfoort de eer ste overwinning in de regiodivisie (voorheen derde divisie) behaald. Het was een bloedstollende par tij, want na een flitsende start en een voorsprong van 2-0 in sets vocht tegenstander AW Keistad 1 zich knap terug. In de beslis sende vijfde set was een gecon centreerd spelend Tevoko net iets sterker. Tevoko kwam na de lange reis toch goed uit de startblokken. De pas sing werd prima verzorgd en met snelle gevarieerde aanvallen werd de Amersfoortse ploeg onder druk gezet. Keistad maakte daardoor veel fouten en zag een kleine ach- van Keistad, vrijwel de hele wed strijd ongrijpbaar voor de Texelse verdediging, bracht aan het einde van de set het verschil (21-25). De Texelse vrouwen roken echter hun kansen op een eerste overwinning en zeer geconcentreerd stevende de ploeg onder aanvoering van een hardwerkende Connie Joling af op de beslissende setwinst (12-15). Met deze overwinning revancheer de Tevoko zich voor de nederlaag die vorige week werd geleden tegen Croonenburg en kan de thuiswed strijd tegen Forza - zaterdag in Ons Genoegen - met vertrouwen tege moet worden gezien. Verlies heren Het eerste herenteam verloor in terstand uitmonden in setverlies Warmenhuizen met 4-0 van Dinto (19-25). Tevoko ging daarna goed door en met een mooie serviceserie van Joannie Schaapman werd een 4. Terwijl met vlagen erg goed werd gespeeld, was het vertoonde spel te wisselvallig voor setwinst. Tevoko definitief gat geslagen. Het Texelse wist dat het fanatiek van start moest blok onder aanvoering van Céline om kans te maken tegen Dinto, de Graaf zat er goed bij en zorgde dat vorig jaar als derde eindigde. voor setwinst (17-25). Hoewel Dinto aanvallend erg goed In de derde set zette Keistad alles speelde, wist Tevoko de schade te De TX3 Biem-Jan liep vrijdagmiddag thuishaven binnen. (Foto Bert KontngJ op alles en bleek dat Tevoko al veel had gegeven. De scherpe services van de Amersfoorters lukten beter en Tevoko slaagde er niet in om bij te blijven (25-22). In de vierde set streden de ploegen lang op gelijke hoogte. Een linkshandige aanvalster beperken. Ruben Maas wist met enkele harde middenaanvallen een paar keer goed te scoren en Tevoko nam zelfs een kleine voorsprong. Het moeilijk serverend Dinto wist echter de passing van Tevoko steeds meer te ontregelen en kwam zelf steeds beter in de wedstrijd jf Vooral de hoofdaanvallers van Dmtc wisten het verschil te maken en met, een paar goed geplaatste aanvallen, won Dinto de eerste set met 25-22 Tevoko begon ook de tweede se! erg sterk. De in de eerste set nog zo goed draaiende aanvallers van Dinto werden volledig door de goed blokkende Erik Ie Roux uitgescha- keld. Met een voorsprong van 3-12 leek Tevoko de set zelfs te ga2'1 j winnen. Dinto bleef echter rustig en I voerde de servicedruk weer op. Vee directe opslagpunten en een ontre-1 gelde aanval van Tevoko brachten! Dinto op gelijke hoogte. Dootwl Tevoko met slechts zes man na? 1 Warmenhuizen was afgereisd, kon# er niet worden gewisseld. Twee time-outs brachten weer enige ru» 1 in het team vanaf 15-15 gmg weer gelijk op. Met een beetje geMl scoorde Dinto de laatste twee P^ m ten en won hiermee de tweede sr t (25-23). De derde set verloor Tevotó'l, in recordtempo (25-14), maar in de j, vierde set wisten de Texelaars het Dinto toch weer lastig te make#; (25-19). Overige uitslagen: VCJ D1-Tevoko D2 0-4; Dinto DJ Tevoko D3 4-0; VCJ H3-Tevoko w 1-3.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 6