s Mjuu Gó Tien tot dertig aanvragen per middag' pe 2tETOfc'fe0O£r:y^êiimr Polemiek over toneelrecensies in 1924 Keuken Archiefstuk Studenten abonnement TEXELSE J COURANT VRIJDAG 14 OKTOBER 2005 i er bijzonderheden bij de yankelijkheid, kan het plano- Iggisch, zijn er juridische pun- m?' Met beleid loopt voorzitter limi Eelman van het bouwberaad de gemeente aandachtspun- op de lijst met aanvragen sor bouwvergunningen af. Het i augustus officieel ingestelde ouwberaad hield dinsdag voor (gelegenheid een openbare bij- snkomst. n iet zijn achten zitten ze om tafel in H (commissiekamer op de bega- grond van het raadhuis. Een oorzitter en zeven ambtenaren n verschillende afdelingen die ji allemaal met de aanvraag van bouwvergunning bezighou- ■n. Voorheen bogen zij zich ach- elkaar over een bou waan vraag, ar sinds een paar maanden doen gezamenlijk. Elke afdeling jgj! (teerst of er op het eigen terrein ken en ogen aan een aanvraag en daarna wordt die in geza- jkheid in behandeling geno- Het voordeel: een snellere indeling waardoor de gemeente ■en de wettelijke termijnen kan ven. Ook kan er per bijeenkomst grote stapel worden wegge- ïkt. 'We behandelen óp een mid- gemiddeld toen tot dertig aan- egen', aldus Eelman. enige trots had de gemeente sdag een openbare bijeenkomst belegd, zodat architecten en verte genwoordigers van de media konden zien hoe er binnen het bouwberaad wordt gewerkt. Voor de gelegen heid waren vier soorten aanvragen (een lichte bouwvergunning, een reguliere, één in twee fasen en een sloopvergunning) geselecteerd. De behandeling pakte echter anders uit dan de toeschouwers hadden ver wacht. De gemeente had gekozen voor aanvragen die al eens waren behandeld en nu met goedkeuring van de betrokkenen nog eens in de openbaarheid de revue passeerden (normaliter worden aanvragen bin nenskamers behandeld). Doordat de vier aanvragen vrijwel geen haken en ogen hadden, bleef de demonstratie grotendeels beperkt tot het zeggen van 'akkoord'. Het enige dat tot overleg leidde, was een berging die iets buiten de bijgebouwenstrook van het bestemmingsplan viel ('kun nen we oplossen met een artikel 15 procedure op de Wet Ruim telijke Ordening) en opmerkingen van de brandweer over een nieuw woonhuis met garage ('er moeten rookmelders in en er ontbreekt een bluswatervoorziening'). Ook werd opgemerkt dat voor de sloop van een kippenhok geen welstandelijke eisen om de hoek kwamen, maar dat de eigenaar wel melding bij de gemeente zou moeten doen als er asbest vrijkomt. Ondanks de tegenvallende verto ning werd wel duidelijk dat aanvra gen in het bouwberaad structureel worden aangepakt. Elke aanvraag wordt nagelopen op ontvankelijk heid, bestemmingsplanmatigheid, juridische zaken, welstandseisen, technische eisen en voorschriften van de brandweer en er wordt beke ken of het onderwerp al eerder in het bouwberaad aan de orde is geweest. Eelman benadrukte op een gegeven moment dat het ook voorkomt dat het bouwberaad niet unaniem akkoord kan gaan met een aanvraag. Werkwijze is dan dat de indiener per brief te horen knjgt wat eraan schort. 'In negen van de tien gevallen volgt er dan een aanpas sing', aldus Eelman. 'Maar soms wordt een aanvraag niet aangepast en dan leidt dat tot een weigering of een vrijstelling als het niet aange paste plan binnen toekomstig beleid past.' Voor aanvragen die een vrij stellingsprocedure nodig hebben, gelden overigens weer andere ter mijnen, omdat ze eerst ter inzage moeten worden gelegd. De architecten reageerden na afloop wisselend op de bijeenkomst. Over de werkwijze waren ze lovend. 'Het is positief dat jullie bij elkaar zijn gaan zitten', aldus één van hen. De vertoonde behandeling van de vier aanvragen werd gekarakteri seerd als 'ABC-tjes' en 'een farce'. Ze hadden graag ook gezien hoe lastigere onderwerpen binnen het beraad worden aangepakt. O O O O 0 OÖOÖOol ooo««t»ö 7 tr MOQft CIE li Eg Ql UIT 7^-^-- ftNroüM öofci Q 11- 10 - loor het bouwberaad buigen zich over nieuwe berging moet komen kaart met het bestemmingsplan Den Burg onenteren op de plek Sunig, suniger, sunigst Kofferbakmarkt Op de parkeerplaats bij Calluna aan de Schumakersweg wordt zondag van 9.00 tot 13.00 de laatste kof ferbakmarkt van het seizoen gehou den. Verkopers zijn welkom vanaf 8.00 uur. Zeefdrukken voor kinderen In de herfstvakantie geeft de Muziek- en Dansschool een work shop zeefdrukken voor kinderen. In één middag wordt onder leiding van Door Dogger een T-shirt bedrukt met behulp van verschillende zeef druktechnieken. Hierbij wordt uitge gaan van een door de deelnemers gemaakte schets. De workshop wordt gehouden op dinsdag 25 okto ber van 13.30 uur tot 16.00 uur in De Bruinvis in Oudeschild. Deelname kost €12,50. Gezien het beperkte aantal plaatsen is aanmelding vooraf nodig. Dat kan bij de Muziek- en Dansschool, tel. 313493, of via e- mailadres info@mdt-texel.nl. VERVOLG VAN PAGINA 1 Besparen (ans is aanwezig als de pro- is niet akkoord gaat met de «eentelijke begroting voor 2006. cord-Holland staan momenteel de 65 gemeenten onder toe van de provincie. Dat bete niet dat de gemeente onder tele wordt gesteld, maar de moie gaat zich er wel intensief bemoeien om de financiële fis weer in evenwicht te krijgen. In dergelijke situaties is het niet ondenkbaar dat de provincie de gemeente aanspoort de lokale las ten te verhogen. Heijne: 'De provin cie kan bij preventief toezicht zeg gen dat je gebruik moet maken van je onbenutte belastingcapaciteit.' Mede door de lage ozb-tarieven kent Texel in 2006 naar verwachting een onbenutte belastingcapaciteit van €208,- per inwoner. Om de goe de wil aan de provincie te tonen, wil het college in 2006 al een bedrag van €100.000,- besparen. Waarop moet nog worden vastgesteld. Omdat het plan van aanpak op 1 april het levenslicht ziet, is het aan een volgende gemeenteraad om het vast te stellen. De gemeenteraads verkiezingen zijn namelijk op dins dag 7 maart. Heijne benadrukt dat de bezuinigingsoperatie bewust niet over de verkiezing is heen getild. 'We willen hem zorgvuldig voorbereiden en dit is de tijd die daar minimaal voor nodig hebben.' Eelman bena drukt dat het college de volgende raad en het volgende college met een schone lei wil laten beginnen. Om de daad bij het woord te voe gen, wil het college een aanstaande meevaller van €220.000,- waarop de gemeente naar verwachting de komende jaren rekenen ongemoeid laten bij de bezuinigingsoperatie. Istmijn veelvuldig magnetronge- W klinkt het ongeloofwaardig, ik ben een liefhebber van is. Of beter gezegd: in het 'flkijken in andermans keukens, dan met om meteen overal 'deksels van potjes te lichten. Ailopen in andermans keuken ever het algemeen leerzaam. Je tekt iets op van de vaardighe- "van de ander en vaak begrijp tok beter waarom iemand iets 'tijn of haar wijze doet. ^die reden keek ik afgelopen tek met belangstelling uit naar Openbaar bouwberaad dat de 'toente had belegd. Bouwaan- Sen gaan sinds de komst van beraad veel sneller door de ien. dus ik was zeer benieuwd to dat aanpakken. Het beraad 'kwr de gemeentelijke koks in ;rust in de gemeentelijke keu- h voorbereid, maar nu zouden de deksels van de pannen to en volop aan het kokkerel- 1 slaan. ^ns, daar had ik op gehoopt. =d ik misschien beter niet kun- "doen. Er gingen inderdaad deksels van de pannen, maar beetje alle kruiden, tot en bet zout en peper aan toe, "sn onaangeraakt in de kast ■to En in de pannen zaten vier ^warmde maaltijden die die de toeschouwers (pers en ^ecten) werden voorgescho ten overvloede ging daar log eens een 'kan-niet-mis- •sausje' overheen, want de danvragen kenden stuk voor (nauwelijks haken en ogen. "oorzitter benadrukte op een ''en moment uit eigen bewe- in het echt lang niet Achter de schermen alle aanvragen 'akkoord' worden bevonden, maar tot een demon stratie van dergelijke behande lingen kwam het niet. Hoe er dus bij het bouwberaad in de potten en pannen wordt geroerd als er moeilijke gerechten op de kaart staan, bleef voer voor de fantasie van de toeschouwer. Meer onbegrijpend dan begrij pend ging ik de gemeentelijke keuken uit. Onbegrijpend vooral over het feit dat de gemeente een mooie gelegenheid had laten liggen om te tonen dat ze er seri eus werk van heeft gemaakt om Texelaars ter wille te zijn. Daarom in alle bescheidenheid een tip uit eigen keuken voor eventuele nieu we demonstratiebijeenkomsten: leg voortaan denkbeeldige bouw- aanvragen op tafel als het echt zo gevoelig ligt om ten overstaan van toeschouwers met bestaande aanvragen te werken. Stel bouw- aanvraag op voor bijvoorbeeld een duikcentrum in De Waal, een mijnschacht in De Cocksdorp of desnoods een landingsbaan op de Razende Bol en je hoeft niet meer spitsroeden lopend met bestaande situaties om te gaan. Heb je ook meteen wat situaties waar ongetwijfeld wat haken en ogen bij te bedenken zijn. Dan kun je laten zien hoe het bouwbe raad voortvarend haar tanden in lastige aanvragen kan zetten. Lijkt me voor de medewerkers ook wel zo prettig als je wil laten zien wat je in huis hebt. Jeroen van Hattum VERVOLG VAN PAGINA 1 Singlesparty "Er is alleen sprake van een schuur- feest als het een privéfeest is waar voor je zelf mensen uitnodigt en waar geen prijs voor de entree en de dranken wordt gevraagd', aldus de woordvoerder. 'Doordat er een evenementenvergunning is aange vraagd, is dit een feest dat in prin cipe voor iedereen toegankelijk is.' Nadat Geurtz en Kooger woens dagochtend door de gemeente van de onmogelijkheden op de hoogte waren gesteld, besloten ze de aan vraag voor de evenementenvergun ning in te trekken. Van dorpshuisbe heerders Ben Haak en Liz Gedikink kregen ze het aanbod de party dan maar te verplaatsen naar de Wielewaal De verbouwing die daar momenteel bezig is, staat het feest niet in de weg. Kooger verbaasde zich er over dat er voor het Circus van de Geest wel een evenementen vergunning kon worden verstrekt en voor het singlesfeest niet. Volgens de woordvoerder van de gemeente was de aanvraag voor het Circus van de Geest omschreven als een tentoonstelling. 'Achteraf merkten we dat die bijeenkomst een ander karakter had en ook een soort feest was. Het is dus de vraag of die we die aanvraag toen wel goed geïnter preteerd hebben.' Geurtz en Kooger willen zich door het wegvallen van de schuur niet uit het veld laten slaan. Kooger: 'Het voelt allemaal wat wrang. Door het bezwaar dat is ingediend, is er nu opeens door de brandweer en de politie aan de veiligheidseisen getoetst, terwijl dat bij het Circus van de Geest allemaal niet aan de orde was. En ja, wie dat bezwaar heeft ingediend, that's the question? Maar we blijven irritant positief en we gaan er volgende week zaterdag een mooi feest van maken.' De party is alleen toegan kelijk voor mensen die vrijgezel zijn. Het begint om 20.00 uur Kandidatenlijst D66 definitief D66 heeft woensdag op de leden vergadering de definitieve kan didatenlijst voor de gemeente raadsverkiezingen vastgesteld. Achter Frans Visman, die al eer der als lijsttrekker was gekozen, staat Astrid van de Wetering op de tweede plaats. Van de Wetering is in de lopende raadsperiode lid voor D66 van de commissie Welzijn. Op de derde plaats staat nieuwkomer Elmar Keij- ser. De 31 -jarige eigenaar van disco theek J'elleboog is sinds het begin van dit jaar lid van de steunfractie, die achter de schermen raadslid Visman assisteert. Bestuurslid Tine ke Jongeneel-Wiegmann staat op de vierde plaats, oud-bestuurslid Lourens Westbroek completeert de lijst op de vijfde plaats. De verkie zingen zijn op dinsdag 7 maart. Onvrede oorzaak nieuwe toneelclub Niet de wens van SVC om de toneeltak uit financiële overwe gingen af te stoten, maar eigen initiatief van de spelers ligt ten grondslag aan de oprichting van een nieuwe toneelvereniging. Dat zegt SVC-bestuurslid Hans West dorp, die daarmee reageert op de aankondiging in de krant van vrij dag jl. dat in De Cocksdorp een nieuw toneelgezelschap actief is. Zijn lezing wordt bevestigd door speler Gerhard Smeenk. Volgens hem zou er onvrede hebben bestaan over het bestuur van SVC, dat al zo'n vijfenveertig jaar verantwoor delijk is voor de organisatorische zaken rondom een uitvoenng. Zo had het bestuur tegen de wens van de anderen in bepaald dat één van de spelers niet meer mocht mee doen. Ook over het beheer van de De redactie van de Texelsche Cou rant roept in de editie van woens dag 8 november 1924 de vraag op of amateurtoneelvoorstellingen door dezelfde bril moeten worden bezien als uitvoeringen van een beroeps gezelschap. 'De geleerden zijn het er nog niet over eens', schrijft de krant, 'op welke wijze, door de plaatselijke bladen althans, verslag moet uitgebracht worden van de tooneelavonden door liefhebberij gezelschappen gegeven. Het is toch zonder meer duidelijk dat men maar niet alles voor zoete koek behoeft te slikken wat het een of ander prutsgezelschap aan 't publiek durft voor te zetten; maar ook is het grove onrechtvaardigheid aan tooneelspel, beoefend als „leer zaam tijdverdrijfl', de toets eener beroepstooneelspeelkunst aan te leggen. Dus: ook het liefhebberij- tooneelspel moet met kritische blik bekeken worden, maar de maatstaf waarmede het gemeten moet wor den, is van geheel andere aard dan die welke men de beroepsspelers dient aan te leggen. 1 Aanleiding voor de redactie om zich deze vraag te stellen, was wat zij noemt een 'onverkwikkelijke bespre king, door middel van ingezonden stukken, waarbij, zooals gewoonlijk, aan beide zijden wel een beetje gelijk, en ook ongelijk was.' Genoemde ingezonden stukken hadden betrekking op een voorstel ling die op 22 januari (1924) werd gegeven in Hotel Texel, tijdens de feestavond van Sportvereeniging Texel. Opgevoerd werd De Kilo metervreter, een kluchtspel in drie bedrijven door Kurt Kraak. Hoe wel 'twee der medespelenden door anderen moesten worden vervan gen', beschrijft de krant de voorstel ling gemeend positief. 'Zonder uit zondering, er werd door allen goed spel geleverd. We hebben zelfs niet kunnen merken, welke rollen door invallers werden gespeeld. Aan het slot scheen aan het applaus geen einde te komen. Er moest drie maal gehaald worden.' Een geheel andere mening is A.v. D. (of A. v.d. V., dat is niet helemaal duidelijk) toegedaan, die in dezelfde krant in een ingezonden stuk zijn mening over het gebodene geeft. Om te beginnen werpt hij de vraag op of het nodig is dat ieder dorp zijn eigen vereniging heeft. 'Zoo kwam ik tot de ontdekking, dat in den Burg Udi, Sportvereeniging, Tennisclub en twee katholieke clubs elkander op tooneelgebied bekampen. En zijn wij met onze tweeduizend zielen talentvol genoeg om vijf clubs op een waardige wijze in stand te houden? Mij dunkt, dat we heel tevreden mogen zijn als we in staat blijken een enkel eenvoudig stuk op vrij goede wijze voor te dragen.' De briefschrijver stelt dan ook voor dat de besturen de koppen bij elkaar steken en komen tot de oprich ting van één gezelschap. 'De beste spelers uit de verschillende gezel schappen bij elkaar en dan aan 't werk. Dan zullen we misschien eens ÜIT 1 18 JAAR TEXELSE COURANT CORRESPONDENTIE. Vrijdagavond na zevenen ontvingen wij een ingezonden stuk inzake de uitvoering van de Sportvereeniging van gelijke strek king als het in het vorig nummer voor komende. Het komt ons goed oor h ;t artikel niet te plaatser:. D( kwest e is o. i. voldoende belicht. DUitg. een voorstelling beleven, die werke lijk genot zal schenken, want - en hier kom ik aan het eind van mijn kleine beschouwing - de uitvoering van Zondag schonk niemand genot, die was in vele opzichten bene den peil.' In een naschrift betoogt de redactie dat zij zich niet de vraag heeft gesteld of de kunst met de uitvoering is gediend, maar de vraag 'is men er in geslaagd elkaar aangenaam bezig te houden of te vermaken?' Dat bleek het geval, want 'slechts een enkeling heeft in de pauze de zaal verlaten om daarin niet terug te keeren'. Een meer diepgaande reactie neemt de krant op in de editie van zater dag 26 januari, in de vorm van een ingezonden brief van A.D. (niet geheel onwaarschijnlijk de heer A. Dros Azn. uit Den Burg, die eerder in een advertentie betreffende de feestavond genoemd wordt als een van de mensen waar toegangs kaarten - a 0,75 - gehaald kunnen worden). Hij geeft toe dat er meer dere toneelclubs bestaan maar. zo schrijft hij, 'om die met elkander te verbinden, wat kreeg men dan een hutspot'. Volgens hem geeft boven dien 'de sportvereeniging Texel geen uitvoering om kunstgenot te verschaffen, maar in hoofdzaak tot stijving van de kas. Het ware te wenschen dat dit niet noodig was, maar de omstandigheden noodza ken het bestuur daartoe'. Het stuk was gekozen in samenspraak met enige leden van Rederijkerskamer UDI 'om dat de tijd voor een zwaar der stuk te kort was. En ten laatste is het opvoeren van één stuk voor de SV Texel niet met het doel geschied om de andere tooneelver- eemgingen te bekampen.' Voor de zaak uit de hand loopt en uitdraait op een ordinaire scheldkanonnade, krijgt A.v.D. in de krant van 30 janu ari nog eenmaal het woord, "t Deed me genoegen te vernemen, dat U. hoewel van een andere zienswijze, met mij van oordeel zijt, dat de uit voering der Sportvereeniging weinig of geen artistieke waarde had. En of men nu „lol" heeft gehad of niet, dat verandert aan het feit - dat de voorstelling in vele opzichten benden peil was - niets. Of men bij voorkeur met dergelijke „bombast" ten tooneele moet koomen, laten we dit nu maar buiten beschouwing laten.' Dat vindt ook de redactie die onder dit ingezonden stuk meldt zo vrij geweest te zijn 'het vervolg te schrappen, pm verder onvrucht baar geschrijf over dit onderwerp te voorkomen.' Maar de redactie herinnert zich in november het 'vruchteloos geschrijf' maar al te goed en brengt het in her innering bij het eerste verslag van het nieuwe toneelseizoen: 'Shylock, de Jood van Venetië, vrij bewerkt naar Shakespeare's Merchant of Venice, door W. Aewerdonck, S.J., en gespeeld op Woensdag- en Don derdagavond door de tooneelver- eeniging „In Liefde Bloeiende" in de Zwaan.' De spelers konden gerust zijn: zij waren 'goed rolvast' en ook 'een enkel woord over de schit terende kostumeering en de even eens bizonder geslaagde artistieke toneel aankleding' was zeker op zijn plaats. 'Het aanwezige publiek - en niet zoo'n klein beetje - was zeer voldaan.' schminkspullen was onvrede. 'Om die reden hebben we te kennen gegeven een eigen vereniging op te richten', aldus Smeenk. Het bestuur had volgens Westdorp weinig moeite met die stap. 'Het kwam ons niet eens zo slecht uit. Organisatorisch kost de voorberei ding en de opvoering toch best veel tijd. Maar dat wij uit financiële overwegingen de toneeltak wilden afstoten, zoals de spelers doen voorkomen, is niet waar. Het initia tief lag bij hen.' AMNESTY International TEXELSE^COURANT 50% korting op abonnementsprijs Studenten die aan de overkant wonen en studeren, kunnen ook in dit studiejaar 2005-2006 een korting van 50 op het abon nementsgeld krijgen. Je hoeft alleen een schoolver- klaring of een kopie van je stu dentenkaart te overleggen. Informatie en aanmelding: I Langeveld S de Rooy utmmu De Texelse Courant houdt de band in stand!

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5