'Ik voel me gewoon een halve Texelaar' Onderzoekers wisselen kennis uit op Noordzeedagen NIOZ Accountant neemt afscheid TEXELSE g COURANT Texelse koppelt nuchterheid aan spiritual healing BcdnjvHgW Centrals Oestergronden VERVOLG VAN PAGINA 1 VRIJDAG 21 OKTOBER 2005 LTB-accountant Cor de Goede (links) en zijn opvolger Robér Gitzels. Texel is bijzonder en dat geldt zeker voor de agrarische sector. Boeren leven zuiniger dan aan de overkant, zijn vindingrijk, heb ben meer tijd voor een praatje, hechten minder aan uiterlijk ver toon en de onderlinge solidariteit is hier groter. Bevindingen van Cor de Goede, die in dienst van Accountantskantoor LTB bijna veertig jaar bij de Texelse boe renstand over de vloer kwam. Vandaag gaat hij met pensioen. Een kantoor had de boekhouder uit Anna Paulowna niet op Texel, maar het Marsdiep heeft het contact met de veehouders, akkerbouwers en bollentelers op het eiland naar eigen zeggen nooit in de weg gestaan. 'Ik ging op maandag naar de markt, wani daar gingen alle boeren ook heen.' De Goede ontving zijn klan ten aan een tafeltje in het café waar de boeren ook naartoe gingen. Dat wisselde de afgelopen decen nia wel eens. Zo hield hij kantoor in De Zwaan, de Raadskelder, De Lindeboom, opnieuw de Raadskel der en toen die dicht ging weer in De Lindeboom. Temidden van geroezemoes en sigarenrook praat ten de agrariërs hem bij over hun dagelijkse beslommeringen en over handigden hem aangiftebiljetten, bezwaarschriften, belastingbiljetten en andere formulieren waarvoor ze zijn hulp inriepen. Als er bijzondere kwesties, privégevoelige zaken of bijvoorbeeld een bedrijfsovername moest worden besproken, dan deed hij dat niet in het café, maar zocht hij de boeren thuis op. 'Gewoon aan de keukentafel, dat praat het mak kelijkst. Al dat kantoorwerk is mooi, maar het praatje bij de mensen thuis is het mooiste van dit vak. Ik kwam hier zó vaak, ik voel me een halve Texelaar. Een overkantse accountant die anno 2005 zo'n 150 relaties op Texel heeft zitten, is toch wel bijzonder. Het komt onder meer doordat Accoun tantskantoor LTB een overblijfsel is uit de vroegere boerenbond en nog steeds is gespecialiseerd de agrarische sector. Precies 38 jaar geleden nam De Goede het stokje over van Piet Kok en ontwikkelde zich van een boekhouder die overal een beetje verstand van heeft tot relatiebeheerder en een accountant die deel uitmaakt van een team en kan terugvallen op specialisten. 'Eerst kreeg ik een schoenendoos vol rekeningen, toen leverden ze het aan in een ordner en wie vooruit strevend is kan nu online met ons management-informatie systeem zijn boekhouding doen. Al die ver anderingen maken dat het vak er in de loop der jaren niet eenvoudiger op is geworden. Wat je als boer tegenwoordig allemaal met moet bijhouden. Een veelheid aan admi nistraties, er zijn quota, vlees- en ooipremies, fiscale vraagstukken en noem maar op. Het vergt van de accountant een heel brede kennis. Maar dat maakt het vak ook leuk. In het boerenbedrijf zit meer dynamiek dan in veel andere bedrijfstakken.' Texel omschrijft hij als een mooi werkgebied, waar de mensen nog tijd hebben voor een praatje. 'Boe ren zijn hier makkelijk aanspreek baar. Kom effe een bakkie doen, vroegen ze dan. Dat doen ze aan de overkant niet zo snel. Gemiddeld zijn ze hier ook wat spaarzamer en slagen er in de kosten laag te houden. Ze helpen elkaar, waarbij de uren met een dichte portemon nee worden verrekend. En iedereen, groot of klein bedrijf, hoort erbij. Dat sociale kom je hier meer tegen dan aan de overkant. Ik heb het meege maakt dat als er een stuk grond te koop komt, de boeren met elkaar in overleg gingen. Degene die het het hardst nodig had, mocht het kopen.' Hoe groot de vertrouwensband was die hij als relatiebeheerder met klan ten heeft opgebouwd, bleek deze week toen hij een afscheidsronde hield. 'Mensen hadden taart en al in huis gehaald.' Bij die bezoeken werd hij vergezeld van zijn opvolger Robèr Gitzels, die net als hij twee maal per maand zitdagen houdt in De Lindeboom. Vermeldenswaard is dat De Goedes zoon Niels sinds kort directeur is van de vestiging van ABN-AMRO op Texel. In een grote laboratoriumhal aan de Universiteit van Utrecht wordt momenteel de dynamiek van het systeem Marsdiep-Noorder- haaks-Razende Bol onderzocht. Voorlopige modelberekeningen tonen aan dat de aanleg van de Afsluitdijk en het daardoor afge nomen bergend vermogen van de westelijke Waddenzee het systeem waarbij de noordelijke geul zich elke 50 tot 70 jaar met Texel verheelt nog niet heeft doorbroken. Onderzoekers George Postma en Poppe de Boer maakten hun bevin dingen wereldkundig op de Noord zeedagen die vorige week werden gehouden bij het NIOZ en Alterra- Texel. Daarbij kwamen zo'n 160 onderzoekers en beleidsmakers met betrekking tot de Noordzee samen om met elkaar van gedachten te wisselen over de nieuwste onder zoeksresultaten en beleidsvisies. Het stroomgat ten zuiden van Texel kenmerkt zich door hoge stroom- snelheden tot één meter per secon de en een enorme dynamiek. In een vergelijking tussen 1925 en nu tonen modellen dat het Marsdiep vroeger veel meer rechtdoor naar het westen uitstroomde, terwijl het huidige Schulpengat veel meer zui delijk, vlak langs de Noord-Holland se kust loopt, waardoor het daar al meteen zeer diep is. Uit het verle den is bekend dat de dynamiek van het systeem een duidelijk cyclisch karakter heeft, waarbij de noorde lijke geul (nu het Molengat) zich elke 50 tot 70 jaar met de Texelse zuid punt verheelt en de Noorderhaaks als het ware doorbreekt. Daarbij ontstaat ten zuiden van de oude geul weer een nieuwe. In een simu latie in het Utrechtse laboratorium ontstaat eerst een lakenvormige sedimentuitbouw op de zeebodem, die plotseling doorbroken wordt door een centrale geul. Daarna ont staat er een ruitvormige zandbank aan het eind van de geul; inderdaad vergelijkbaar met de echte Noor derhaaks. Thaienne van Dijk van TNO-NITG onderzocht het gedrag van zoge heten zandgolven in de Noordzee. Dit zijn onderzeese duinen met een (golf)lengte van 100 tot 800 meter en een hoogte van 1 tot 15 meter. Deze duinen verplaatsen zich langzaam, voor de kust van Texel zo'n 20 meter per jaar, wat naar verhouding snel is. De verplaatsingssnelheid is een belangrijk gegeven voor het bouwen van een eventueel wind molenpark in de Noordzee, want als het fundament op zo'n duin te ondiep wordt aangelegd, dan valt de molen na verloop van tijd om. Beschermd Besproken werd verder het Integraal Beheersplan 2015 van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat, dat de Tweede Kamer nog moet goed keuren. Daarin staat onder meer dat het zeegebied langs de waddenei landen tot de twintig meter diep- telijn als beschermd gebied wordt aangewezen. Uitgangspunt is een gezonde en economisch rendabele zee, waarbij gestreefd wordt naar een maximale opbrengst die op een duurzame wijze kan worden verkre gen, zonder onherstelbare schade aan natuurwaarden aan te nchten. Zandwinning voor kustverdediging mag niet plaatsvinden tussen de laagwater kustlijn en de twintig meter dieptelijn. Dit gebied wordt de kustrivier of kustfundament genoemd en is van groot belang voor de veiligheid. Voor windenergie wordt gestreefd naar een gereali seerd vermogen van 6000 Megawatt in 2020. Om welke beschermende maatregelen het exact gaat is nog niet bekend, maar in het algemeen zal er minder ruimte zijn voor de traditionele vormen van visserij. Om de gevolgen van veranderingen in de visserij, waarbij zowel de hui dige sanering van de vloot als een toekomstige verandering van vis technieken een rol speelt, te kunnen meten op het Friese Frond stelde Han Lindeboom voor om de ontwik keling van de populatie van het zeer langlevende schelpdier de noord- kromp. dat ouder kan worden dan 200 jaar te monitoren. Ook stelde hij vast dat oude grote schollen en kabeljauwen tegenwoordig vrijwel niet meer worden gevangen. Wel waarschuwde hij dat ook zonder menselijk ingrijpen het ecosysteem van de Noordzee niet zo constant is als vaak wordt gedacht. Onlangs publiceerde hij een artikel waarin hij bewijs aandraagt voor grote natuur lijke overgangen in de jaren 1978/79 en 1988/89. Om hierop beter te kunnen inspelen is volgens hem een goed toegankelijke databank noodzakelijk, waaruit iedereen kan putten. Kooldioxide Peter Herman van het Centrum voor Estuariene en Mariene Eco logie van het NIOO/CEME gaf een beschouwing over de vraag; wat is een ecologisch goed functionerend systeem? Hij bepleitte onderzoek naar de culturele achtergronden over de verwachtingen van mensen van het begrop natuur. Bouwe Kuipers en Govert van Noort schetsten een beeld van de gevol gen van de veranderde voorjaars- bloei van algen, als gevolg van de afname van onder meer fosfaat in het water. Cijfers duiden erop dat de voedingswaarde voor door de mens geoogste mosselen, garnalen en vis is veranderd. Jaap Sinnighe Damsté droeg het bewijs aan voor de aan- wateren daar niet kunnen over ven. Andere mogelijkheid is om tó ballastwater te behandelen. He P k NIOZ onderzoekt momenteel of ha een Europees testcentrum vooriK ce benodigde apparatuur kan worden Perv Exoten kunnen ook doordringen ontsnapping uit aquacultuur, met de Japanse oester is gebend ïor 'Als oesters het voedsel voor ance £n re organismen wegkapen, die tegenstelling tot de oesters wél als ten voedsel kunnen dienen voor trekvoy gels, dan is dat een groot probleem' stelde onderzoeker Wim Wiersmga da! Teveel oesters kunnen zo ook scna delijk zijn voor de mosselteelt op Waddenzee, omdat beide schelp dieren op dezelfde algen azen. In de eindsessie van de Nooc- zeedagen pleitte Floris Groenen dijk, directeur van de Sticht»? De Noordzee, voor een regelmati ger contact tussen de onderzee den kers, beleidsmakers, maatschap hc pelijke organisaties en gebruik®! s van de Noordzee. Resultaten va oud beleid moeten volgens hen eerst tegen het licht worden gehoir H den, alvorens nieuw beleid gemaakt. Tenslotte werden di nieuwe instituten voorgesteld. Delta Instituut, een civiel en gw '85 logisch kennis- en adviescentra dif voor de Nederlandse rivierdelta Wageningen TNO Marien, dat z« vooral gaat richten op de biok# Sbe sche en chemische kanten van l* - zeemilieu en ten slotte het Ma*' Sv' schappelijk Topinstituut Zee en KtS ror van NWO. Bovenstaande is een bondig weergave van een uitgebreid slag door Jan Boon, PR-me*" werker van het NIOZ. Het w* ledige verslag is te lezen op»® website van de Texelse Courant» www.texelsecourant.nl. 'tear %d uit de Nederlandse kustzone waar. Ze ging in op temperatuurverschil len en concentraties van voedings stoffen. Ander vraagstuk was welke (natuur)gebieden het waardevolst zijn voor zeevogels en hoe dit te bepalen. Op het Nederlands deel van de Noordzee komen zo'n veer tig verschillende soorten zeevogels voor, waarbij onder meer moet wor den gekeken welke vogels uit oog punt van natuurbescherming het meest waardevol zijn. De kustwa teren scoren het hoogst. Gecon stateerd wordt ook dat individu ele soorten sterk in aantal kunnen toe- en afnemen of hun timing van trekroutes kunnen veranderden, bij voorbeeld door klimaatverandering. Dit maakt dat het aanwijzen van beschermingsgebieden aan veran dering onderhevig kan zijn. Er werd niet voorbijgegaan aan het probleem van overvloedig zwerfvuil, een onderwerp waarvoor Jan-Andries van Franeker de maaginhoud van dode Noordse stormvogels onder zoekt. De Nederlandse kust blijkt de vuilste van alle Noordzeekusten. Een ander gevaar vormen de komst van exoten, een probleem dat na klimaatverandering wereldwijd als tweede bedreiging voor het behoud van de biologische diversiteit wordt beschouwd. Nieuwkomer is bijvoor beeld de geaderde stekelhoorn, een roofslak uit de Zwarte Zee, die het ondermeer op schelpdieren heeft voorzien. Ze worden meegevoerd met het ballastwater van sche pen. Vanaf 2009 moeten nieuwe zeeschepen maatregelen hebben getroffen om de import van exoten te voorkomen. Mogelijkheid zou zijn om het ballastwater op tenminste 200 mijl afstand van het dichtstbij zijnde land en op een waterdiepte van tenminste 200 meter te wis selen (dus niet op de Noordzee). Reden is dat organismen uit kust- Als oud-verpleegkundige met een nuchtere kijk op de zaken lijkt zweverigheid niet aan Inge Stevenson uit De Koog besteed. Toch verdiepte ze zich in medi tatie, healing en spirituele ont wikkeling en toen ze tot ieders verrassing met de opgedane ken nis de zere knie van een ken nis genas, sterkte dat haar in de overtuiging dat het 'optimaliseren van de innerlijke energiestromen' een heilzame werking heeft. Ze start Healingpraktijk De Verbin ding, houdt cursussen en medita tieavonden en is zaterdag present op de herfstmarkt in Den Burg. De knie in kwestie was niet versle ten, want daar heeft ze geen remedie tegen. Maar mensen met klachten die veroorzaakt worden door over belasting, stress, schroom, gehaast heid, rusteloosheid of een andere 'conflictsituatie', kunnen gerust bij haar aankloppen. De therapie die ze toepast staat bekend als spiritual healing, waarvoor ze een achtjarige opleiding volgt. Uitgangspunt is dat elk gevoel van onbehagen een spiri tuele basis heeft. Ze noemt het rest- klachten die van fysieke, mentale, emotionele of spirituele aard kun nen zijn, waarmee de betrokkene bij een huisarts niet verder komt en waarmee ze met behulp van hea ling goede resultaten heeft geboekt. Als voorbeeld noemt ze slijtage, waarbij ze de pijnklacht kan ver- minderen. Het meest simpele wat ze te bieden heeft is een open oor. 'Het klinkt gek, maar in een kleine gemeenschap als Texel waar bij kans iedereen elkaar groet, is toch veel eenzaamheid. Men maakt een oppervlakkig praatje, maar zodra het wat dieper gaat durven mensen dat niet tegen elkaar uit te spreken. Toch is het belangrijk dat soort zaken te uiten. Ik ga er vertrouwelijk mee om en reageer op een manier waar mensen wat mee kunnen. Pro bleem van tegenwoordig is ook dat we in een mentale en drukke wereld leven. Overdag achter de compu ter en 's avonds voor de televisie. Mensen gunnen zich de tijd niet om het hoofd schoon te maken. En er moet een balans zijn tussen hetgeen je doet en de belasting die je lichaam kan hebben. Er kunnen interne conflicten ontstaan, die zich uiten in hoofdpijn, vermoeidheid of andere klachten. Ik probeer mensen er bewust van te maken van wat ze doen. Waarom herhalen ze bijvoor beeld een patroon waar ze ongeluk kig van worden? Met hocus pocus kom je er niet. Als mensen vooruit gang willen boeken, dan moeten ze er zelf mee aan de slag. Ze krijgen van mij oefeningen, doorgaans heel simpel, om hen bewust te maken van hun energiestromen, zichzelf te genezen en weer optimaal te Inge Stevenson: 'En er moet een balans zijn tussen hetgeen je doet en de belasting die je lichaam kan hebben. Foto GomnJ Timmerman) functioneren.' Op dezelfde inzich ten zijn ook de vijf Winter Meditatie Avonden gebaseerd, waarvan de eerste start op 2 november en die onder meer tot doel hebben te ont spannen en tot nieuwe inzichten te komen. Over meditatie, healing en spirituele ontwikkeling gaat de opleiding The Practice of Spiritual Healing die ze komende winter met haar zus Hantzen verzorgt. Inge Stevenson is te bereiken via tele foonnummer 327276. Activiteiten bij EcoMare EcoMare houdt de komende dagen nog diverse activiteiten voor ouders en kinderen. Komende zaterdag kun nen families vanaf 14.00 meedoen aan een tocht door de duinen, waar bij onderweg schetsen van planten en dieren worden gemaakt. Onder leiding van kunstenaar Daan van Loenhout kan elk gezin de schet sen bij EcoMare verder uitwerken tot een duinschilderij. Zondag kun nen families vanaf 14.00 uur aan een insectentocht meedoen. Die wordt afgesloten met het maken van insectenkastjes. Woensdag 26 oktober houdt EcoMare van 8.00 tot 11.00 uur een smakelijke ontwaak- tocht door de natuur waarbij ook een uitgebreid biologisch ontbijt wordt genuttigd. De tocht is geschikt voor gezinnen met kinderen van 7 jaar en ouder. Donderdag 27 oktober is er van 10.00 tot 12.30 uur een heksen- dag in het nationaal park. Ouders en kinderen kunnen leren wat hek sen zoal uitspoken in de natuur. De heksendag is vooral bestemd voor meisjes van 4 tot en met 10 jaar oud en hun moeders of oma's. Ruiterpaden Daarom moeten er voldoende rou tepaaltjes staan. Door gebrek aan bewegwijzering zien ruiters zich nog wel eens gedwongen het fietspad te nemen.' Het is niet alleen een kwes tie van geld, maar ook van meeden ken. We hopen dat deze publiciteit veel mensen, ook ondernemers aan het denken zet, zodat er nieuwe initi atieven worden ingebracht. Hoe uit gebreider en hoe meer variatie, hoe beter het is. Ook ruiterpaden door of langs een natuurgebied, moeten tot de mogelijkheden behoren. Paarden verstoren namelijk helemaal niet. Als stichting willen we de ruiters ook van informatie voorzien, bijvoorbeeld via internet. Daarvoor hopen we ook met de WV te kunnen samenwer ken.' De stichting in oprichting ziet zichzelf als een aanspreekpunt voor organisaties en ondernemers die zich richt op het totstandkomen en verbeteren van paardenroutes en die een gesprekspartner is voor instan ties zoals de gemeente en Staats- wezigheid van miniscule oerbacte- riën in de Wadden- en Noordzee. Hein Baar had aanwijzingen dat de algen die in de Noordzee goed groeien veel kooldioxide omzetten in celmateriaal, waardoor de binding van kooldioxide uit de lucht veel belangrijker is dan op grond van de oppervlakte kon worden verwacht. Ingrid Tulp van het Nederlands Insti tuut voor Visserijonderzoek nam het wegtrekken van jonge schol en tong Kaart van het Integraal Beheersplan 2015, met daarbij de stukken die mogelijk tot beschermd gebied worden verklaard. Baan conciërges op de tocht bosbeheer. 'We hebben gesprekken gehad met de twee paardensportver enigingen en die waren enthousiast over onze plannen.' Maandagavond ontvouwden ze hun plannen voor de raadscommissie Grondgebied. Er was begrip, maar met name Jan Koolhof (CDA) toonde zich kritisch over de wens om ook aan de oost kant van het eiland ruiterpaden aan te leggen. 'Manege Akenburg is op die plek aangelegd, omdat we met elkaar hebben afgesproken de paar den aan de westkant van de Pont- weg te houden. Ik heb er moeite mee als we die oude afspraken naast ons neerleggen.' Een inmiddels achter haalde visie, vindt Van Bergeijk. 'Die manege staat er al weer een hele poos, terwijl er aan de oostkant van het eiland nu al veel paardensport wordt bedreven en het met name voor agrariërs mogelijkheden biedt.' Van Arthur Oosterbaan (GL) kregen de twee het advies met een concreet plan te komen. Ondernemers en verenigingen die willen aanhaken bij het initiatief kunnen contact nemen met Van Bergeijk 322884 en Kooger 318725. Schoenendoosactie groot succes De door de Texelse kerken geor ganiseerde operatie Schoenen doos is een geweldig succes geworden. In totaal werden 450 gevulde schoenendozen ingele verde en €2200,- aan geld, waar mee de transportkosten betaald kunnen worden. De dozen gaan via landelijke inle- vercentra per zeecontainer naar kinderen in vluchtelingenkampen, sloppenwijken en weeshuizen in verschillende landen in Azië, Afrika en Oost-Europa. Vorig jaar wer den vanuit Nederland ruim 214.000 schoenendozen uitgedeeld in tien verschillende landen. Wereldwijd werden zelfs V/2 miljoen dozen inge zameld voor kinderen in 94 landen. De actie werd zondag feestelijk afgesloten met een drukbezochte oecumenische kinderdienst in een feestelijk versierde doopsgezinde kerk in Den Burg. Medewerking werd verleend door kinderkoor De Domi- nootjes. Voorganger was dominee Duinkerken-Visser. Het thema van Via een lang lint van kinderen 1 de veelal fraai versierde schoenendoot doorgegeven naar het gebouwtje nasi i(|e de kerk. de dienst was Van wie ben jij d'n Aan het einde van de dienst wenst »ei de schoenendozen door een H van kinderen doorgegeven naar gebouwtje bij de kerk. Het hebben van een conciëra op school wordt in de nabije tos. komst geen vanzelfspreken heid meer. Het Rijk verstrekt nu ingang van dit jaar geen subsid meer voor zogenoemde ID-baneg banen voor in- en doorstromei die via zo'n opstapbaan weeri het arbeidsproces terechtkome 'Tot nu toe werden conciërges to gewezen aan de scholen en 0 kostte de scholen niks. Het wasi bedoeling dat deze mensen v ervaring konden opdoen in een baan om vervolgens door te stront naar een gewone baan. Landelijk dat hopeloos mislukt, zodat h Rijk de subsidie heeft stopgea Nu draait de gemeente voor kosten op en we gaan bekijken hoeverre de kosten kunnen wort doorberekend aan de scholen', li Atie Voerman van de gemeentelijk afdeling onderwijs toe. Momenteel zijn de scholen die h betreft met de gemeente in ond handeling. 'Het kan inderdaad 2 zijn dat scholen straks besluite dat ze het anders willen. Nu is de conciërge aan de school tó C gewezen, maar als dat straks t9 0 laste gaat van het eigen budge kunnen scholen ervoor kiezen ea ïha andere afweging te maken, en bij aar voorbeeld iemand kiezen die bets est past bij de eigen behoefte', ald4 21 Voerman. Dne conciërges, die "9 meerdere basisscholen werken, va f len onder de stopgezette regeling De gemeentewoordvoerder bena drukt dat de bewuste mensen ni« 7, op straat worden gezet. 'Ze blijva aan het werk. Mocht dat niet 2 t( conciërge zijn, dan gaan wij cf zoek naar ander werk.' Hangend 11 het resultaat van de onderhanden» >99 gen blijven de conciërges voorlopi n nog actief op de scholen en betaai rn: de gemeente de salarissen van d wn ID'ers. sn

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 8