Echt Texelse appels trekken bekijks Vertrek vleugel van fexel komt naderbij Zeven jaar voor poging tot moord i Cjroen r^warL^ Jexels in het harL, Curator dringt aan op oplossing 'oze Armeniër gek van emotie' -l Provincie geeft 3,5 ton aan Duurzaam Texel Nieuws van de provincie VRIJDAG 28 OKTOBER 2005 JGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12025 Verschijnt dinsdag en vrijdag irator Arthur Sweens van de tail le Welzijnsstichting neemt nog eriijk een maand de tijd om de sugel van Ed voor het eiland te houden. Als het Texel tegen die niet is gelukt een bedrag van geveer €10.000,- voor de con- rtvleugel op te brengen, wordt aan de overkant verkocht. •curator laat desgevraagd weten hij er vooralsnog weinig van erkt dat de concertvleugel voor iel van belang is. 'Ik kreeg daar dei signalen over, maar kennelijk hij toch niet zo belangrijk.' De ugel, in 1995 door 86 Texelaars bedrijven voor twintigduizend Iden van het NIOZ gekocht voor Stiekema omdat hij de Linde- m had overgenomen, stond leen in de aandacht toen in april telzijnsstichting failliet werd ver- ïd. De WST kreeg in 2000 van atiefnemer Harry de Graaf het eer en eigendom in handen, Stiekema zelf niet meer vol- iiide toekwam aan zorg over vleugel. De curator kreeg het iOek de vleugel een apart plekje len de boedelverkoop te geven, at hij voor het eiland behouden blijven. Volgens Sweens moet up een gegeven moment wel pen doorhaken. advies dat hij een paar maan- geleden aan een groepje (en Texelaars gaf om een lie stichting voor uitsluitend de op te richten, heeft in de van Sweens nog niet tot vol- resultaat geleid. 'Ik hoor er over.' Volgens Hans Eshuys, van de betrokkenen omdat de jel in Hotel Den Burg staat, zijn tier van justitie R. van Zwie- heeft dinsdag voor de recht- k in Alkmaar straffen tot zeven cel geëist voor de poging tot ord op een destijds 48-jarige neniër in Den Burg. De poging moord aan de Bernhardlaan 8 maart dit jaar was het diep- 'Jnt van een escalerende ruzie twee Armeense families, faj werd de Armeniër uitein- ijk drie keer neergeschoten, hij overleefde de aanslag xlerwel. Uitglijder Een bestuurder die dinsdag in alle vroegte over de oude Kogerweg reed, slaagde er niet in zijn voer tuig op de weg te houden. De auto kwam tot stilstand in de naastge legen greppel, waarbij in de vaart een flink stuk afrastenng werd mee genomen. Even plotseling als de wagen er was beland, was hij enige uren later weer verdwenen. Uitgave v i v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg de pogingen om tot een stichting te komen nog niet opgegeven. Sweens beaamt dat het een probleem kan zijn dat de concertvleugel in principe voor een tweede keer moet worden betaald. Omgerekend in guldens is de vraagprijs van €10.000,- zelfs iets hoger dan de prijs die er in 1995 voor werd betaald. De curator baseert de prijs op een advies dat hij vroeg aan een restaurateur in Amsterdam die de Vleugel van Ed in het verleden onderhanden nam. 'Hij kende hem nog, gaf een advies over de waarde en ik heb geen redenen daaraan te twijfelen.' Volgens de curator moet het voor Texel te doen zijn de €10.000,- op te brengen. 'Als vijf mensen elk twee mille bijeen brengen, heb je het geld al.' Als er eind november geen witte rook is, gaat de curator over tot een onderhandse verkoop. Dat gebeurt dan waarschijnlijk via de restaura teur in Amsterdam of een pianobou wer in Alkmaar. Sweens: 'Ik zit nog te broeden op andere contacten om de vleugel toch voor het eiland te kunnen behouden, maar ik kan niet blijven wachten.' Ed Stiekema, eveneens betrokken, bestrijdt nog steeds dat de vleugel eigendom van de WST was. Volgens hem heeft de stichting de eigendomsrechten ver speeld, omdat ze de vleugel onvol doende zou hebben verzekerd. De WST liet eerder weten dat dat een misverstand is. Volgens de stichting was de vleugel wel verzekerd, maar kon die verzekering na de val van de vleugel begin 2002 in De Linde boom niet worden aangesproken, omdat de Lindeboom aansprakelijk was. mm. zijn schoonvader te begroeten. De schoonvader ontstak vervolgens in woede en zou, zo beweert de 24- jarige man, hem hebben verteld dat hij zowel hem als zijn vader om het leven zou brengen. Hierop vluchtte de zoon naar het huis van zijn vader. Hij belde hem onderweg op. De vader rende na het telefoontje naar de slaapkamer in zijn woning, pakte het pistool en zag dat zijn zoon aankwam met de auto. Vervolgens ging hij er met de auto vandoor, volgens Van Zwieten met zijn zoon erbij. De schoonvader stond toen zij aankwamen al buiten. De vader liep op hem af en schoot twee keer, in de buik en de borst. De man viel op de grond en de vader loste vervolgens nog een schot, in het gezicht van de schoonvader. Lees verder op pagina 5 Proeven, zien, voelen en ruiken. Dat was het credo van het geza menlijk open huis dat 23 produ centen en verwerkers van Echt Texelse Produkten woensdag hield. De deuren gingen open en de diverse produkten van Texelse bodem werden in het zonnetje gezet. Karmijn, James Grieve, Lombarts Calville en Goudreinet. Bezoekers van fruitbedrijf Molenbuurt van Cees Keijser kunnen zien, voelen en proe ven welke soorten appels er in de Texelse appelsap van Molenbuurt gaan. In gestapelde kisten liggen de diverse soorten appels uitgestald in een loods. Bezoekers die in de ver onderstelling verkeren dat de appel sap gewoon uit een willekeurig stel geperste appels bestaat, worden meteen even bijgepraat. Keijser: 'De appelsap bestaat voor de helft uit goudreinetten en voor de rest uit een mengeling van diverse soorten appels. Die mengeling bepalen we hier zelf.' Fruitbedrijf Molenbuurt was één van de 23 bedrijven die woensdag mee deden aan het gezamenlijk open huis van de Vereniging voor Texelse Producten Promotie. Bezoekers, met name Texelaars, konden een kijkje achter de schermen nemen van de producenten en verwerkers van Echt Texelse producten en ze konden ook diverse producten proeven. 'We hebben ijs gegeten bij Labora en bij de Reuze Aard bei aardbeien geproefd', vertelt Ria Brans terwijl ze samen met haar man Arie boerderij Hoogvliet nabij de rotonde aan de Nieuwlander- weg bezoekt. 'En bij bakker Timmer kwam ik het recept tegen van die heerlijke speculaas die ze vroeger in Oosterend maakten.' Bij Hoog vliet krijgt het echtpaar Brans van eigenaren Kees en Trinet Hm te horen dat er wekelijks schapen en om de paar weken koeien naar de slachterij van Aad van Heerwaar den worden gebracht. Het vlees wordt daarna in de winkel naast de boerderij verkocht. 'Je merkt er dat mensen vaker willen weten waar het vlees vandaan komt', vertelt Hin. 'We hebben de winkel ook omdat we vonden dat er een tekort is aan verkooppunten van Texels schapen vlees.' Het echtpaar Brans maakt van de gelegenheid gebruik meteen wat schapenvlees te kopen. Thomas Kuiper en Martine Prins maken bij het cateringbedrijf van Ruud Boom in Oudeschild van de gelegenheid gebruik een hapje met Echt Texelse Waddenzeegarnalen van de TX25 van de familie Blom te proeven. 'Zij leveren sinds kort ook een Echt Texels product', vertelt kok Reactie op intocht Sint Het bericht dat de intocht van Sinterklaas in 2006 wegens de hoge kosten op losse schroeven staat, heeft veel reacties losge maakt. Het leverde tenminste één ingezonden brief op en de Stich ting Sint en Piet, die de intocht in opdracht van de Ondernemers vereniging Den Burg verzorgt, werd aangesproken op de hoge kosten. Ten onrechte, aldus een woordvoerder. Er is elk jaar zo'n €4000,- tot €5000,- gemoeid met de intocht. Kees Klaassen en Christof de Vries van de Stichting Sint en Piet kre gen naar aanleiding van het nieuws verwijten dat de stichting dat geld in eigen zak zou steken. 'Onzin. Er zitten gewoon heel veel kosten aan zo'n intocht. Denk maar aan de aanvraag van de vergunning, de vlaggetjes, het huren van paar den, het schip en zóveel andere dingen. Dat levert en hele stapel rekeningen op. En dan hebben we nog zo'n honderd vrijwilligers, van wie zo'n 35 zwarte pieten. Als we die ook nog eens zouden moeten betalen, zou de intocht dubbel zo duur zijn. De kosten blijven ook zo laag omdat zoveel bednjven en organisaties hun diensten gratis beschikbaar stelen, zoals een gratis vrachtwagen, de duikclub en noem maar op.' Klaassen benadrukt het belang van de intocht, die jaarlijks honderden bezoekers naar haven trekt en waarvoor speciale arrange menten worden geboekt. Bouwaanvraag woningen BUPS Decombinatie BUPS (Bouwcombi natie De Volmolen, USP Vastgoed, De Peijler Projectontwikkeling en Stichting Wonen Texel) heeft een bouwaanvraag ingediend voor 34 woningen in nieuwbouwwijk De Volmolen. Het betreft 12 huurwo ningen, 12 sociale koopwoningen en 10 koop(hoek)woningen. Voor de kavels in de (sociale) koop sector aan de Distelvlinder in De Volmolen heeft de gemeente inmid dels gegadigden geselecteerd. Dit geldt ook voor de bouw van 16 rijtjeswoningen door UPS in Den Burg West (12 sociale koop- en vier koop-hoekwoningen). Bij de toe kenning hanteert de gemeente een puntensysteem, waarbij de score afhankelijk is van de tijd dat iemand staat ingeschreven, of iemand een starter of doorstromer is en econo misch of maatschappelijk gebonden is aan Texel. De gemeente verstuurt deze week uitnodigingen om met de geselecteerden in gesprek te gaan. Als de uitkomst is dat iemand voor een woning in aanmerking komt, wordt dat aan BUPS (Volmolen) of aan USP (West) doorgegeven. Zij zullen vervolggesprekken voeren over de verkoop van de woning. De Stichting Duurzaam Texel kan de komende drie jaar rekenen op een subsidie van €348.000,- van de provincie Noord-Holland. Gedeputeerde Staten hebben dinsdag besloten dat bedrag te reserveren in een nieuw fonds voor duurzame projecten. Duurzaam Texel kan een beroep doen op het geld voor projecten die met duurzame energie, duurzaam bouwen en educatie te maken heb ben. De stichting moet elk jaar een werkplan bij de provincie inleveren, op basis waarvan GS de subsidie toekent. Volgens een woordvoerder van de provincie is het de bedoeling dat de stichting op korte termijn een werkplan voor 2006 indient. De €348.000.- komt uit een fonds dat Provinciale Staten eerder dit jaar officieel hebben ingesteld. Volgens de woordvoerder kan de provincie uit dat fonds de komende drie jaar in totaal tien miljoen euro beschik baar stellen. 'Maar dat is ook voor het windmolenpark op de Noordzee en de windturbines die we in het cet^eS teeS Ae °"et eV>«°v 1 November is HollandMaand! 1 Win een boek over koningin Beatrix! Vergrijzing De culturele verenigingen hebben het moeilijk op Texel. Of het nu om toneel, zang of vrouwenclubs gaat, de leden worden steeds ouder en stoppen één voor één. Uitzonderingen daargelaten, is er nauwelijks nieuwe aanwas. Pagina 6 m Sluitingstijden Cafés en disco's mogen ook in de wintermaanden op vnjdag en zaterdag tot 4.00 uur open zijn. Dit nadat de proef met aangepaste slui tingstijden succesvol is verlopen en wordt voortgezet. Pagina 7 Paardensport Een opmerkelijke prestatie in de paardensport, waar Hansje van der Kooi met haar merrie Lobke en Gerard Roeper met zijn merrie San dra steeds betere resultaten boe ken. Pagina 9 Peter Huisman, terwijl hij de hapjes klaarmaakt. Het cateringbedrijf en Blom, beiden aan de Stoompoort gevestigd, doen gezamenlijk aan het open huis mee. Prins en Kuiper laten zich een stukje opgerold wit brood met een mousse van zalm en de Texelse garnalen goed smaken. 'Verrukkelijk', zegt Prins. De twee, van groepsaccommodatie Bloem en Bos, grijpen de open dag aan om eens bij Boom achter de schermen te kijken. 'We nemen vaak van hun producten af. ze staan ook bij ons op de website en we wilden nu wel eens bij ze komen kijken.' Dat laatste geldt ook voor veel men sen die een bezoek brengen aan de groothandel van de Witte Engel aan het Wezenland in Den Burg. Het is de eerste keer in acht jaar dat daar open huis wordt gehouden. Lees verder op pagina 5 Tachtig rozen voor Wolkers Tachtig rode rozen heeft de woensdag tachtig jaar gewor den Jan Wolkers van de Texelse gemeenschap ontvangen. Een eerbetoon aan deze prominente Texelaar, die zich ondanks het teruggetrokken bestaan dat hij hier leidt in de 25 jaar dat hij op het eiland woont als een ambassadeur voor Texel heeft ontpopt. Eigenlijk was het de bedoeling dat burgemeester Geldorp en wethouder Eelman de bos bloemen persoonlijk bij de kunstenaar/schrijver zouden langsbrengen, maar doordat hij niet thuis was werden de rozen door een bloemist afgeleverd. IJsselmeer bij de Afsluitdijk willen laten plaatsen.' De provincie had Duurzaam Texel eerder dit jaar al laten weten dat het geld eraan zat te komen. Dinsdag werd het besluit officieel bekrachtigd. Gedeputeerde Albert Moens maakte de stichting en gemeenteraadsleden er vorig jaar bij een bezoek aan het eiland al op attent dat de provincie voor opnieuw een periode van drie jaar subsidie aan Duurzaam Texel wilde geven. Van 2002 tot 2005 stelde de provincie een bedrag van €350.000,- voor de stichting beschikbaar, maar dat was op basis van een fonds dat is opgeheven. Voorwaarde voor de nieuwe pro vinciale bijdrage is opnieuw dat de gemeente eveneens in Duurzaam Texel blijft investeren. 'Het beleid van GS is dat subsidies in rela tie met provinciaal beleid moeten staan, maar we hechten sterk aan co-financiering', aldus de woord voerder. In het gemeentelijk inves teringsprogramma voor 2006 is een subsidie van €70.000,- voor de stichting opgenomen. Bananendozen voor Pakistan Motherhood, de organisatie die pakketten inzamelt voor kinderen en moeders in oorlogs- en ramp gebieden, heeft Texel gevraagd na de succesvolle actie voor slacht offers van de Tsunami nu in actie te komen'voor de getroffenen van de aardbeving in Kashmir, Pakistan. De actie die maandag start is spe ciaal gericht op kinderen voor wie Motherhood vraagt een bananen- doos te vullen met warme kleding en schoeisel (rubber laarsjes), een sjaal, muts en wantjes, hoofddoek, tandenborstel, haarborstel, kam, schoolmaterialen (schriften, pennen, potloden, etc.), dagboek, deken, knuffel en een rugzakje om alles in te kunnen doen. Op de doos wordt Boy of Girl en de leeftijd ingevuld. De pakketten kunnen worden inge leverd bij Marjolein Woerlee, Molen straat 91. tel 31 04 68. Christine Groen, Hoefslag 42. tel. 31 55 32, Corrie Haarsma. Nieuwlanderweg 12, tel. 31 73 53 en Ria van Strien. Koningsweg 78, tel. 31 86 79. Op vrijdag 11 november gaan de pak ketten van Texel af. Diegene die de doos aflevert, betaalt ook de vervoerskosten van de eigen ingele verde doos naar Pakistan. Hiervoor wordt bij aflevering van het pakket een donateurstrookje (op te vragen via www.motherhood.nl) van €20.- ingevuld. De firma Slegtenhorst uit Oudeschild verzorgt belangeloos het vervoer naar het centrale inza melpunt in Andijk. (Advertentie) Kijk in deze krant! Noo rdjTjollond TEXELSE^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: VBAVan Braak Accountants Gemeentegids "Wie Wat Waar Texel 2005" Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1