TB: Bevriezing kanjerprojecten m Weerstand tegen plan bio-vergistingsinstallatie Meer promotiegeld voor VVV dank zij 'TOR'? HEMA Cjroen Zwartsjexeh in het hart tiet uitzondering OSG: Gitaarspelen voor slachtoffers aardbeving Pakistan Zeven bezwaren binnengekomen Sinterklaas of TEXEL IPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12026 DINSDAG 1 NOVEMBER 2005 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg •vriezing van de kanjerprojec- is het antwoord van Texels iiang op het voorziene begro- sgstekort van ruim €1 miljoen, partij maakt een uitzondering jor nieuwbouw van de OSG, die él moet doorgaan. Dat schrijft coalitiepartij in een plan van inpak. 'Het tij kan alleen worden ikeerd door drastisch te bezui- gen.' stelt dat het ambitieniveau in ver ding tot het aantal inwoners van 750 te hoog is, al wordt daarbij rgetekend dat het toerisme (toe- snbelasting) en de eilandpositie ca uitkering uit gemeentefonds) ie! tot een uitzondering maakt, de gezamenlijke kapitaalslasten or de kanjerprojecten van ruim ,6 miljoen is volgens TB het nodi- tebezuinigen. De partij is er geen irstander van bezuinigingen uit voeren op sociaal en economisch bied 'Dit kan ongewenste gevol- i hebben voor de sociale en eco- ische ontwikkelingen op Texel.' (bijstellen van de ambities is een iossing om het gat in de begro- op korte termijn te dichten, maast wil TB op langere ter- kosten besparen door inkrim- van het personeelsbestand. De natie is volgens TB de laat- zes jaar meer dan het lande- gemiddelde gestegen, terwijl voor geen argumenten zijn op lis waarvan Texel zou afwijken andere gemeenten. TB wil de rsoneelsaanwas corrigeren door der meer vereenvoudiging van de Kedures, vooral bij vergunning en handhaving en het afschaffen van overbodige regelgeving. Ander middel is het stellen van prioritei ten, vooral bij handhaving en bij het wel of nog niet uitvoeren van de kanjerprojecten. Verder wil TB bijkomstige taken tot aannemelijke proporties terugbrengen of afstoten ('terug naar onze core bussiness'). De partij is ook kritisch over de mate waarin overleg wordt gevoerd in het raadhuis. 'Vermindering van vergadercultuur.' De verwachting van het college dat -aansluitend op de belofte van het kabinet Balke nende na het zuur het zoet komt- er na 2006 meer financiële ruimte komt, vindt TB aan de optimistische kant. Procentueel neemt de financi ële ruimte volgens de partij namelijk af met tien procent. 'We kunnen dus hooguit spreken van: na het zuur komt het zoetzuur'. TB-toonde zich ook in het verleden kritisch over het gelijktijdig realise ren van de kanjerprojecten. In mei gaven TB, CDA en de WD aan dat ze de realisatie van de projec ten wilden spreiden. Vooral TB was bang dat het tegelijk uitvoeren van de projecten de werkgelegenheid niet ten goede zou komen. Verder bestond, ook bij de WD, de vrees dat de gemeente niet meer aan de betalingsverplichtingen zou kunnen voldoen. Maar toen burgemeester Geldorp de raad uiteindelijk voor de keus stelde: óf doorgaan op de ingeslagen weg óf het nieuwe raadhuis en hulpverleningsgebouw stilleggen en pas oppakken als de OSG is afgerond, haalde TB bak zeil. Lees verder op pagina 5 De zware aardbeving die zaterdag de 9-jarige Pieter Bakker uit Den geld over naar giro 800800 van de een actie op Texel, om bananen- 8 oktober het noorden van Paki- Burg zaterdag zien. Spelend op een Samenwerkende Hulporganisaties, dozen die gevuld zijn met spullen stan (Kashmir) trof, laat Texel niet gitaar zat hij op het plein voor Albert Vorige week startte Moterhood, de beschikbaar te stellen, onberoerd. Dat het geen 'ver-van- Heijn om geld in te zamelen voor organisatie die zich inzet voor kin- <Fotoj*n»nvnH»numi het-bed-show' hoeft te zijn, liet ook de slachtoffers. Pieter maakt het deren en moeders in rampgebieden huis Discussieavond over WMO de gemeenteraad met een groot mogelijk aantal betrok- *n van gedachten wil wisse- over de invoering van de Wet Btschappelijke Ondersteuning MO), die naar verwachting 1 juli wordt ingevoerd, wordt nderdag een discussieavond sr dit onderwerp gehouden in ingstehuis De Gollards in 9iBurg. de nieuwe wet wordt de inte zelf verantwoordelijk voor en welzijnsvoorzieningen. De "eente Texel heeft als voorne- n uitgesproken ernaar te streven inwoners de gelegenheid te ten zo lang mogelijk (zelfstandig) eigen omgeving te blijven ten. De WMO is echter ook een afregel om de kosten te vermin deren. Daarom zal de gemeente raad keuzes moeten maken. Tijdens de discussieavond houdt Sascha Baggerman een korte pre sentatie over de verwachte gevol gen van de invoering van de WMO. De aanwezigen krijgen de gelegen heid vragen te stellen en zorgen uit te spreken. Na afloop kunnen geïnteresseerden zich aanmelden voor de 'kerngroep', die de raad van advies zal dienen. In een tweede bijeenkomst, die begin december wordt gehouden, zullen de raad en de kerngroep een openbare dis cussie houden. Daarbij worden de resultaten van deze eerste bijeen komst als leidraad genomen. De resultaten van beide bijeenkomsten zullen als basis dienen voor de op te stellen kadernota WMO. De bijeenkomst in De Gollards begint om 19.30 uur. Belangstel lenden kunnen zich aanmelden bij Sascha Baggerman, tel. 362264, of per e-mail sbaggerman@texel.nl. Plannen van de gebroeders Mar- tijn en Pieter-Jan Smit van de Oostkaap bij Oosterend voor een biomassa vergistingscentrale hebben tot verzet geleid. Tegen de benodigde artikel 11-proce dure zijn bij de gemeente zeven bezwaren (zienswijzen) binnen gekomen, onder meer door Tien voor Texel en de werkgroep Land- schapszorg. Gesteld wordt onder meer dat het een industriële acti viteit betreft, die niet in het bui tengebied thuishoort. Bedoeling is dat bij Oosterend een installatie komt waarbij uit een mengsel van mais en mest methaangas wordt gewonnen, dat als brandstof dient voor een gene rator waarmee jaarlijks 8,6 miljoen kWh elektriciteit kan worden opge wekt. Met de installatie willen de gebroeders de continuïteit van hun veehouderij- annex loonwerkbedrijf veilig stellen. 'Het is een oplossing voor de afzet van mest, het levert ons extra werk op en dat kunnen we goed gebruiken in een tijd waarin het aantal melkveehouders die wij als klant hebben afneemt', vertelt Martijn Smit. Volgens Mardik Leo pold, één van de bezwaarmakers, is biovergisting geen agrarische acti viteit, maar een industriële, die dus op een industrieterrein thuishoort. Ander argument dat door meerdere bezwaarmakers naar voren wordt gebracht, is dat er als gevolg van de aan- en afvoer van materiaal een grote toename van het aantal verkeersbewegingen zal zijn en wel eens het dubbele kan zijn van het aantal dat de gemeente voorspie gelt. Zowel de Oostkaap als Zeven huizen zijn smalle wegen en volgens de bezwaarmakers niet berekend op het zware verkeer. 'Nu al is het 9aand volgend jaar voert de VW het Texel Online Reser- Tingssysteem (TOR) in. Daarmee kunnen vakantiewo- "gen, hotels en andere accommodaties snel en direct i gereserveerd. De logiesverstrekker kan met fojlp van een inlogcode zelf teksten, foto's en prijzen roeren en deze op elk moment ook weer wijzigen. Het tteem komt in hoge mate tegemoet aan de wens van aspirant gasten om makkelijk en snel via het internet i vakantieverblijf te reserveren. wr is D/W l/SEUROVjm PER N00 De VW verwacht dat het aantal boekingen via de VW daardoor zal toenemen met als onmisbaar gevolg dat ook de inkomsten aan provisie weer zullen stijgen. Woensdagavond 9 november zul len de leden van de Texelse Ver eniging van Logiesverstrekkers (TVL) en andere relaties van de VW worden geïnformeerd over het nieuwe systeem. Directe aanleiding om naar een nieuw systeem over te stappen zijn de dramatisch gedaalde reserve ringen via het tot dusver gebruikte systeem. Die zakten met maar liefst 25 procent (bungalows) en 45 pro cent (hotels). De vermindering van de inkomsten aan provisiegelden hield daarmee gelijke tred en omdat met het provisiegeld de promotie van Texel merendeels wordt gefi nancierd dreigt die promotie ernstig in de knel te komen. Alle betrokke nen zijn het erover eens dat in deze tijd van stagnatie van de toeristen- stroom met op promotie bezuinigd mag worden omdat dit consequen ties heeft voor de totale economie van Texel. Te somber? Cijfers die betrekking hebben op het afgelopen seizoen wijzen ove rigens nog niet op ernstige terug loop of sterk verminderde belang- stellig voor Texel. De VW website wordt door steeds meer mensen bezocht maar de aspirant-gasten reserveerden veelal via concurre rende bemiddelaars of rechtstreeks bij de gastheer. De concurrenten boden blijkbaar een aantrekkelijker systeem, wat in kringen van TVL- leden het gevoel opriep dat de VW de vogels over het net had laten vliegen door niet tijdig met een bijdetijdse boekingssite te komen. Die onrust bracht met zich mee dat TVL-voorzitter Harry Wuis bij wijze van waarschuwingssignaal terug trad en zijn functie overdroeg aan medebestuurder Iwan Groothuis, maar die situatie was zeer kortston dig. Bij de donderdag in hotel Den Burg gehouden TVL-najaarsverga- dering zaten beiden weer op hun oude plek achter de bestuurstafel. De heren kregen van TVO-voorzitter Ries Swanink wel het verwijt dat zij door het naar buiten brengen van hun ongenoegen het vertrouwen in het VW-apparaat hebben geschaad wat voor sommige TVO-leden reden was om tegen te sputteren toen zij zich onlangs weer moesten ver plichten om gedurende vijf jaar hun promotiebijdrage te leveren. Met de nieuwe website heeft zich onder andere een klankgroep bezig gehouden. Het TVL-bestuur moet er zich nog een mening over vor men. Voor de informatie-avond van 9 november moet dat gebeurd zijn. Het is niet uitgesloten dat de degens daarna nog worden gekruist want het bestuur ziet TOR met alleen als boekingssysteem, maar wil dat de site ook functioneert als marke ting- en promotiemiddel dat de vele recreatieve mogelijkheden van Texel aantrekkelijk etaleert. Twijfel Hamvraag is of het zal lukken met de nieuwe site veel meer provisiegeld binnen te halen. Niet alle TVL-leden waren daarover optimistisch. Als het zou lukken de neerwaartse spi raal te stoppen zou dat al een mooi resultaat zijn, maar daarmee is het oude budget nog niet op peil. Om verzekerd te zijn van een stabiele geldstroom van voldoende omvang zal wellicht naar andere geldbron nen uitgekeken moeten worden of de partners van de stichting zullen hun bijdragen moeten opvoeren. Bij partner TVL is dat met bij voorbaat uitgesloten, maar partner TVO heeft al veel moeite met het opbrengen van het huidige aandeel. TESO zou het wel kunnen, maar liet donder dag bij monde van president-com missaris Kees Dros weten dat hier over alleen kan worden gedacht als ook andere partners hun bijdrage opschroeven. Dat lijkt dus moeilijk, tenzij de verdeelsleutel zou worden herzien. De partners leggen nu elk een gelijk bedrag op tafel. Quickscan Gaat het minder met het toerisme op Texel of is er slechts sprake van stabilisering? Uit de enquête ('quickscan') die de TVL de afge lopen maand onder de leden hield blijkt geen onrustbarende situatie, zeker niet in vergelijking met de ont wikkelingen in andere binnenlandse vakantiegebieden en als het ongun stige economische getij in aanmer king wordt genomen. Gevraagd naar het aantal boekingen in verge lijking met vorig jaar gaf 30 procent aan méér boekingen te hebben, 26 passeren van een tegemoetkomend motorvoertuig lastig en worden ber men kapotgereden Maïs Om de installatie van voldoende bio massa te voorzien, moet er volgens Smit zo'n 200 hectare extra maïs worden geteeld, waarvoor land zal worden gehuurd. Een ontwikkeling die de bezwaarmakers als 'honzon- vervuiling' betitelen, temeer daar het gaat om energiemaïs, die hoger groeit dan wat hier tot dusver wordt geteeld. 'Is het college zich ervan bewust dat dit een grove inbreuk zal maken op het open, grotendeels door weidegrond gedomineerde landschap?' Volgens Smit wordt de maïs echter gezaaid op grond die naar verwachting anders in gebruik zou zijn voor de teelt van graan, dus niet op weidegrond. Het hoogtever schil met de bestaande snijmaïs is volgens Smit minimaal 'We hebben al twee jaar een paar proefveldjes gezaaid, maar voorbijgangers kon- Iers Festival Ierse klanken van de whistle, de bodhran of de uilleann pipes klinken eind november door de ruimten van de Muziek- en Dansschool in Den Burg. Voor de derde keer houdt de MDT van vrijdag 18 tot en met zon dag 20 november een Iers Festival. Pagina 2 Wampex jubileert De 25ste editie van de Wampex, die vnjdag om 19.00 uur van start gaat, belooft weer het nodige spektakel. Speciaal voor deze jubileumeditie haalt organisator KWAPSMA alles uit de kast en bevat de Texelse sur- vivaltocht veel extraatjes en genoeg water. Pagina 5 Ingrid van Lubek Ingrid van Lubek heeft zaterdag bij het Nederlands kampioenschap wintertriatlon in Assen haar tien de Nederlandse titel veroverd. Na diverse kampioenschappen op de reguliere triatlon, was zij nu succes vol in een wedstrijd met schaatsen als onderdeel. Pagina 6 College maakt dorpenronde In het kader van de jaarlijkse dor penronde vergadert het college van burgemeester en wethouders de komende maand met de verschil lende dorpscommissies. Centraal thema bij deze vergaderingen zijn de toekomstvisies van ieder dorp met betrekking tot de Structuurvisie 2020 die de gemeente in 2002 heeft opgesteld. Het college doet tijdens de ronde de volgende dorpen aan: De Koog (7 november), Oosterend (10 november), Eierland (17 novem ber), De Waal (22 november) en Den Hoorn (24 november). De vergadering met de dorpscommissie van Oude- schild is uitgesteld naar een nader te bepalen datum in december. den geen verschil zien. Ik denk dat energiemaïs 25 centimeter hoger is, wat op een hoogte van 2,5 tot 3 meter geen groot verschil is. Op een totale oppervlakte van 550 hectare maïs die hu al wordt geteeld, maakt die 200 hectare niet zoveel uit.' Onder bezwaarmakers leeft ook de angst voor stankoverlast, als gevolg van de circa 10.000 ton mest die van de overkant zal worden aan gevoerd. 'Kippenmest is verre van geurloos', herinnert Leopold aan de scheepslading die enkele jaren in Oudeschild voor overlast zorg de. 'Straks gaat het om circa tien scheepsladingen.' Gerhard Cadée van Landschapszorg: 'Terwijl heel Nederland zich druk maakt over een poepje van trekvogels, laten wij tonnen kippenmest naar het eiland komen, met alle kans op versprei ding van het virus.' Smit: 'Ook nu komt er al veel kippen- en varkens- mest naar het eiland. Het is niet de bedoeling dat er straks meer mest komt. Deze mest gaat straks eerst naar de vergistmgsinstallatie en wordt daar met maïs vermengd, in totaal 25.000 ton. Lees verder op pagina 5 procent een gelijk aantal boekingen en 37 procent minder boekingen. De gerealiseerde bezitting van het afgelopen seizoen gaf grofweg het zelfde beeld: 31 procent een hogere bezetting, 32 procent gelijk en 30 procent lager De vraag is of deze percentages representatief zijn. Van de 255 logiesverstrekkers hebben er slechts 75 de vragenlijst ingevuld. Som migen hechtten er daarom weinig waarde aan. Kees Dros vroeg zich af in hoeverre de verschillende sec toren van logiesverstrekkers in juiste verhouding door de 75 responden ten worden vertegenwoordigd. 'Als het bijna allemaal kampeerexploi- tanten zijn zegt het weinig over de hele bedrijfstak'. Voorzitter Wuis vergrootte de twijfel over de waarde van de cijfers nog door te veron derstellen dat het vooral de meer gemotiveerde logiesverstrekkers zijn geweest die aan de quickscan hebben meegedaan, wat mogelijk ook een geflatteerd resultaat heeft opgeleverd. Andere leden hadden soortgelijke gevoelens. 'Zó goed gaat het niet op het eiland. Er is wel degelijk een negatieve trend, ook wat de omzetten betreft'. Lees verder op pagina 5 (Advertentie) TEXELSE ^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer KOMPIETE WONINGINRIC Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1