Vrouwen van Nu vieren jubileum Derde Iers Festival bij Muziek- en Dansschool oPIENie TV-uitzending brandpreventie E Agenda teso Veel variatie op eenakterfestiva Hobbymarkt besluit herfstweek TEXELSE 2 COURANT Wat ik zeggen wou... De koe en de vleugel Lees Bredero's Klucht van de Koe Destijds geschreven als een klacht Die voor de simpele kommer bracht Vandaag de dag modern gedoe Het blijkt een oud en nieuw verhaal: Hetgeen men als verworven schat Toch intens koesterde, totdat Een boef ermee ging aan de haal Destijds wordt zijn betoog gesteld: De domme boer die blij zijn mocht Tot slot zijn eigen koetje kocht Voor, echt waar, weer zijn eigen geld De tijd verandert razend vlug Geen koe meer, maar en vleugel die Nu appelleert aan nostalgie Hoe krijg ik mijn bezit terug? En Bredero, al eeuwen dood Ligt nog te grijnzen in zijn graf De wereld is weer terug bij af De zotheid is nog even groot Willem Kikkert, Den Hoorn. Weg 'En nou houden jullie op aan de weg te werken als ik er ben of ik kom niet meer.' Toegegeven, het afsluiten van de Pontweg juist in de herfstvakantie komt niet han dig over. Vooral niet als je langs fietsend niet de indruk krijgt dat er dringende werkzaamheden worden uitgevoerd. Werk aan de weg is trouwens altijd vervelend als het juist op jouw doorgaande route gebeurt. Hobbels en kuilen die nooit gerepareerd worden zijn ook vervelend en mensen die zich overal direct aan ergeren zijn nog vervelender. Chantage en dreigen daarentegen is onacceptabel. Al tientallen jaren op Texel komen en om de haverklap een hek op je doorgaande route vinden? Waar schijnlijk is het de VW opgeval len dat zo iemand zich wel erg veel op doorgaande, lees: grotere wegen, bevindt. Terwijl ons eiland zoveel leuke, smalle weggetjes, fiets-en wandelpaden heeft waar nfet aan wordt gewerkt. Waar je kunt stoppen naar hartelust, met smalle banden tussen de tegels van recht gelegde fietspaden kunt raken, vallen over biggenruggen Audities voor musical Tsjechov De Stichting Musical Experience wil volgend jaar onder artistieke leiding van Aris van Zeijlen en Ruud Nooij de musical Tsjechov op de planken brengen. Voor deze productie worden dinsdag 15 november vanaf 19.00 uur audi ties gehouden in De Lindeboom in Den Burg. De Nederlandse musical Tsjechov, over het leven van de bekende Rus sische schrijver Anton Tsjechov, werd geschreven door Dimitri Fre- nkel Frank, met muziek van Robert Long. De productie met Boudewijn Horecabeurs Bedrijven die willen deelnemen aan de Texelse Horecabeurs wordt ver zocht zich zo spoedig mogelijk op te geven bij de organisatie, Stappe- land BV in De Koog. Opgeven kan telefonisch (tel. 317970) of per fax (327143). De beurs wordt op dins dag 21 maart gehouden in sporthal Ons Genoegen in Den Burg. Omdat ook veel mensen uit de recreatie sector de beurs bezoeken, worden juist bedrijven die zich op deze markt richten, opgeroepen zich aan te melden. en een doodsmak maken bij de fietsop- en afgangen bij de dijk- hekken. Authentiek en ruig. Zoek het andere Texel eens op, zou ik de vastgeroeste gewoontevol ger willen toeroepen. Rij eens een blokje om. Als laatste redmiddel om u te verleiden, nee te dwingen de gebaande paden te verlaten, is gekozen voor de rigoureuze aan pak van het afsluiten van de Pont- weg. Het lijkt beroerde timing, maar er is over nagedacht. We wisten dat u er aan kwam. Wij, als eilandbewoners denken graag mee. Hebben er alles voor over om uw neus eens de andere kant op te zetten. Moeten in uw vakan tieperiode ook zelf omrijden, zelfs vijf minuten eerder van huis, maar doen dat graag voor u. Erger u dus niet, maar zie het als stille hulp om u eens een andere kant van Texel te laten zien Als volgend jaar de nu inmiddels stukgebeten route gerestaureerd gaat worden, krijgt men de kans de oostkant van het eiland te ontdekken. Pien Verberg de Groot in de hoofdrol van Tsjechov, trok vele seizoenen volle zalen. Voor de Texelse productie worden onge veer twintig mannen en vrouwen gezocht in de leeftijd van 18 tot 40 jaar. Enthousiasme en affiniteit met musical zijn het belangrijkst, maar een redelijke mate van zangvaardig heid strekt tot aanbeveling. Tijdens de auditie komt dit aspect uiteraard aan de orde, de deelnemers zingen dan een liedje, al dan niet zelf van tevoren uitgekozen en voorbereid. De uitvoering van Tsjechov staat gepland in het najaar van 2006. Er wordt zonder subsidie gewerkt en de inkomsten bestaan voor het grootste deel uit recettes en bijdragen van deelnemers. Voor aanmeldingen en informatie: Toos Maas, tel. 312788. Vriendendienst doopsgezinden In de doopsgezinde vermaning aan de Kogerstraat in Den Burg wordt zondag een vriendendienst gehou den. Deze dienst, die om 10.00 uur begint, is niet alleen bedoeld voor trouwe kerkganger en leden, maar voor iedereen die wil weten hoe het er in de vermaning aan toe gaat. Ook mensen die al heel lang niet zijn geweest, zijn van harte welkom. Medewerking wordt verleend door Gerrit Gerrits, voor de kinderen wor den aparte activiteiten ontplooid in het jeugdhonk. Na de dienst wordt in het zaaltje naast de kerk koffie gedronken. In de brief over brandpreven tie die de gemeente Texel ieder jaar aan de horecaondernemers stuurt, wordt dit keer de aan dacht gevestigd op de TV-repor- tage Door het vuur, over de brand die in de nieuwjaarsnacht van 2001 woedde in café 't Hemeltje in Volendam. Onlangs sprak brandweercom mandant Dick Jongeneel met de bevelvoerder die tijdens de brand in Volendam ter plaatse was. Omdat ook op Texel rond middernacht vuur werk werd afgestoken in een hore cagelegenheid, wil Jongeneel de aandacht op de reportage vestigen, om de gevolgen van nalatigheid en ondoordacht handelen duidelijk te maken. In de reportage komen vijf betrokkenen aan het woord, waar onder preventiemedewerker Cees Bond en bevelvoerder Erwin Tuyp. De uitzending vindt plaats op vrij dag 4 november, vanaf 19.27 uur via Nederland 1. Dinsdag 1 november: De FNV Vrouwenbond komt bijeen in De Buureton aan de Beatrixlaan, aanvang 20,00 uur. Henny Festen en Marian Merkelbach vertellen over dualisme in de lokale politiek. In De Witte Burcht in de Molenstraat in Den Burg begint om 20.00 uur een open klaverjasdrive. Deelname kost €3,50 per koppel. Cinema Texel vertoont Het paard van Sinterklaas (aanvang 16.00 uur), Johan (16.15 en 19.15 uur), The 40 year old virgin (21.30 uur) en Bewitched (21.45 uur). In de 'Volkskrant-filmavonden' deze week Familia Rodante (19.30 uur). Woensdag 2 november: Van 11.00 tot 12.00 uur wordt op de Texelse golfbaan op De Krim nabij De Cocksdorp een introductieles golf gegeven. Het rooms-katholiek Vrouwengilde eet vanavond in het Proefkonijn aan de Emmalaan in Den Burg. Stichting Duurzaam Texel houdt in Hotel Den Burg een avond over bio massa als energiebron. Aanvang 20.00 uur. toegang gratis. Het medium Lia Schippers verzorgt een avond in De Lindeboom in Den Burg. Aanvang 20.00 uur. Entree €8,-. Cinema Texel vertoont Het Paard van Sinterklaas (16.00 uur), de Nederlands gesproken versie van Wallace Gro- mit (16.15 uur), Johan (19.15 uur), de komedie The 40 Year Old Virgin (21.30 uur) en Bewitched (21.45 uur). In de 'Volkskrant-filmavonden' deze week Familia Rodante (19.30 uur). Donderdag 3 november: Cinema Texel vertoont Pride Preju dice (aanvang 20.15 uur) en The 40 year old virgin (20.30 uur). Vrijdag 4 november: In de hervormde kerk in Den Burg oud Papier Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten. 1. Bern- hardlaan, Beatrixlaan. Hoogwater te Oudeschild Di. 01 07.35 en 20.25 u. Wo. 02 08.35 en 21.05 u. Do. 03 09.16 en 21.34u. Vr. 04 09.35 en 22.04 u. Za. 05 10.15 en 21.50 u. Zo. 06 10.30 en 22.15 u. Ma. 07 10.50 en 23.10 u. Di. 08 11.40 en - u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater De zon komt zondag 6 november op om 07.45 uur en gaat onder om 17.03 uur; woensdag 2 november nieuwe maan: vrijdag 4 november springtij begint om 10.00 uur een bazaar, mef ff onder meer een rommeltjesmarkt. 's Avonds is er bingo in gebouw Dj ,ers naxir De openbare bibliotheek aan de Dr> verstraat in Den Burg houdt een ve koopdag waar afgeschreven boekei en boeken die vrijwel nooit word» uitgeleend te koop worden aanoe- *vr boden :ilec In de kantine van Texel'94 in Den Burg uns' 19.00 uur de 25ste editie kr de Wampex van start. Om 19.27 uur begint op Nederland: een uitzending over de cafébrand r. Volendam, met informatie over brano- preventie die ook voor Texelse hore caondernemers van belang kan zijn. Cinema Texel vertoont The 40 ye? old virgin (aanvang 19.00 uur), Joh» (19.15 uur), Pnde Prejudice (21.x fl°'9 uur) en Bewitched (21.45 uur). erkee •ie Kfca TESO zet vrijdag en maandag vs itgei 9.30 tot 16.00 uur een extra bod temt in. De veerdienst verzorgt dan ieder ar zi half uur een afvaart, zowel vanuc een Den Helder als vanaf Texel. Deso; cen danks moeten automobilisten vnjc$ 'jcj in beide richtingen rekening houd» ~Wl met wachttijden van ongeveer «s J, half uur. Maandag 7 november w jj de afvaarten van 10.00 uur vanii Den Helder en 13.30 uur vanaf Texë uitsluitend bestemd voor het verve» van gevaarlijke stoffen. Van 1 nover- ce ber tot en met 31 december is opto dag van de week het daltarief vji kracht. Meer informatie over de vee- "cer dienst is te verkrijgen via tel. 36961! lEmr of website www.teso.nl. TEXELSE§COURAM Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 - 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 9 Advertenties en abonnementen: Spmbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl 'gan ::ei' :e I di srdoc staai Abonnementsprijzen 2005: Per half jaar 34,65 33,05 (aut Per jaar 67,50 65,35 Bij verzending naar het buitenland zijnp' *9 tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schnftelijk en 4 weken voo afloop van de abonnementsperiode. Het eenakterfestival, dat gedurende op zondag 6 en 13 november in Klif 12 in Den Hoorn wordt gehouden, belooft een middag vol vanatie voor toneelliefhebbers te worden. Er wor den zeven eenakters gespeeld, in lengte variërend van een kwartier tot een half uur, door bestaande gezel schappen en gelegenheidsformaties. Beide zondagen wordt hetzelfde pro gramma gespeeld. Het Texels een akterfestival wordt sinds 1981 elke twee of drie jaar gehouden, afhankelijk van de animo onder de deelnemers. Het is voor veel groepen de kans een bijzondere productie op de planken te brengen. Traditiegetrouw is ook nu weer veel eigen werk te zien. Bijzon dere aandacht verdienen dit jaar de producties van Sara Eshuys, met de zelfgeschreven monoloog Trappen en de zelfgeschreven monoloog Toeval bestaat niet van Jan Wijkstra. Deze beide stukken staan onder regie van Aris van Zeijlen. Onder regie van Cor van Heerwaarden brengt de formatie GF-05-11ooit opgericht ter gelegen heid van het festival, de eenakters De stijllamp en Geen tijd voor ontbijt. Karin Nauta en Hans Oosterhaven van Toneelgroep Oosterend brengen onder regie van Els Whyte De Boekenkast en schrijver Pip Barnard regisseerde zijn eigen Bezoek! Het festival begint 14.00 uur en duurt tot ongeveer 18 ^ng, uur. De spits wordt afgebeten i 't Amateurtje met MoederfigiW' Alan Ayckbourn. Tussen de stitf *JWe door wordt steeds een korte pï gehouden, om de spelers degf genheid te bieden het decor klaï zetten. De toegang tot het fes bedraagt €7,-. In de voorverkoop* een kaartje €6,-. Kaarten zijn vetf :efor baar bij Nauta Boek (tel. 312493 r,vrije Klif 12 (tel. 319633). ilefoo Programma: 1 't Amateurtje met Moederfiguur Ayckbourn. Karin Gaasbeek, Ada Not Gooitzen Kedde, regie Roel de Waart. 2.GF-05-11 met De stijllamp van P B en J.P. Grédy. Charlotte Lorier, Koosdi Rijcken, Joop Groeskamp en Bas tent regie Cor van Heerwaarden. j 3 Sara Eshuijs met Trappen van Sara 6 regieadvies Aris van Zeijlen. 4.Toneelgroep Oosterend met De Boa*a van Jennifer Rogers. Karin Nauta en Oosterhaven, regie Els Whyte 5.GF-05-11 met Geen tijd voor ontW Fickweiler en Heydel. Lia Coutinbo Jongejan. regie Cor van Heerwaarden 6.Jan Wijkstra met Toeval ty'W Jan Wijkstra. Regie: Aris van Philip Glass. 7.Ephemeroptera met Bezoek! van PIP nard. Danielle de Lussanet de la SabW Jamen de Bruijn. Anneke Kikkert-Hotf Joop Rommets. regie Pip Barnard. De 79-Jarige mevrouw Hin-Koedooder was een van de kooplui op de hobbymarkt die vrijdag in De Gollards werd gehouden. De herfstweek van De Gollards werd vrijdag afgesloten met een hobbymarkt waar bewoners, medewerkers en vrijwilligers hun creatieve producten toonden en verkochten. Dat wonen in een verzorgingshuis een actief leven niet in de weg staat, werd vrijdag duidelijk. Verschillende bewoners hadden hun producten uitgestald in de Irenezaal en voorza gen de bezoekers graag van tekst en uitleg'. Er was een rijk gevarieerd aan bod. van knuffelbeesten tot beschil derde stenen. Mevrouw Hin-Koe dooder, die deze week tachtig jaar hoopt te worden, toonde de kaarten die zij voor allerlei gelegenheden maakt. Zij besteedt vele uren aan Goede respons Sint-oproep OVD Op de noodkreet van Onderne mersvereniging Den Burg aan andere ondernemers en instanties om bij te dragen aan de intocht van sinterklaas op Texel wordt goed gereageerd. De OVD luidde de noodklok omdat de onderne mersorganisatie de fors toene mende kosten van de intocht niet meer alleen kan en wil dragen. De organisatie wil niet verder gaan dan de helft. Het inhalen van de goedheiligman kost zo'n vijf- tot zes- Rommelmarkt In De Witte Burcht in de Molen straat in Den Burg wordt zaterdag 12 november van 9 00 tot 12.30 uur een rommelmarkt gehouden. haar hobby en schenkt de opbrengst van de verkoop aan Artsen zonder Grenzen. De opbrengst van de in hoog tempo gebreide babysokjes van mevrouw Den Braven-Jorna (97) gaat naar de activiteitenbegeleiding van De Gollards, die daarvoor nieuw materiaal kan aanschaffen. De heren Zijm en Van Heerwaarden, beiden tachtigers, lieten zien dat ook oude ren zich prima redden op de compu ter. Samen met de heer Kuip doen zij aan stamboomonderzoek. De gege vens en de resultaten verwerken zij op de computer. De hobbymarkt was een mooie afsluiting van een week vol activiteiten. Woordspelle tjes, bingo, een quiz, het zingen van herfstliedjes en een modeshow van najaarskleding. duizend euro. Volgens OVD-voorzit- ter Donald de Vrind wordt er goed gereageerd op de oproep. 'Het toe gezegde bedrag is nog niet vol doende, maar de reacties zijn goed. We hebben ook diverse langjange toezeggingen binnen.' Voor dit jaar komt de intocht in elk geval niet in gevaar, omdat OVD nu de totale kos ten nog voor haar rekening neemt. Internetcursus De openbare bibliotheek aan de Drijverstraat in Den Burg biedt een cursus internet voor beginners aan. De cursus bestaat uit twee dagde len en wordt gegeven op dinsdag 8 en 15 november van 10.00 tot 12.00 uur. Deelname kost €20,-. Aan de orde komen de opbouw en oorsprong van het internet en hoe er de weg te vinden. Aanmeldingen en inlichtingen: tel. 312743 of aan de balie van de bibliotheek. Op het eenakterfestival van 2003 bracht de groep Ephemeroptera het stu Deze keer zijn zij present met Bezoek! DINSDAG 1 NOVEMBER 2005 Nu vierden in De Bijenkorf rr Met toneel en mandolinespel hebben leden van de afdelingen Texel en De Cocksdorp/Eierland van de NBvP Vrouwen van Nu het 75-jarige bestaan van de Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen gevierd. Dat gebeurde tijdens een gezamen lijke bijeenkomst in dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend. Zo'n 160 leden van beide afdelingen (ruim driekwart van het totaal aantal leden) vierden dat op 14 oktober 1930 de toenmalige Nederlandse Bond van Boeren en andere Plat telandsvrouwen (sinds 1946 Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen) werd opgericht. Verbetering van de culturele, maatschappelijke, hygiënische en economische situa ties op het platteland en bevorderin gen van landbouwhuishoudonder- wijs van meisjes en vrouwen waren destijds enkele doelstellingen. Ook tegenwoordig ligt de nadruk nog steeds op het elkaar stimuleren en persoonlijke ontwikkeling. 'We hou den onder meer lezingen, muziek en culturele zaken komen aan bod. De laatste jaren werken we ook aan de hand van thema's', vertellen Irene Schuyl (afdeling De Cocksdorp/ Eierland) en Janneke Boon (afdeling Texel). 'We hebben de afgelopen jaren de thema's water en voedsel gehad en dit jaar behandelen we het thema levensloop.' Volgens Schuyl hebben de beide afdelingen weinig last van de terugloop van leden zoals elders bij verenigingen en organisaties op het eiland merkbaar is. 'Er gaan er elk jaar wel een paar af, maar we knjgen er ook telkens nieuwe leden bij. Beide afdelingen hebben elk iets meer dan honderd leden. Dat aantal is stabiel. Bij de afdeling Texel zijn de jongste leden gemiddeld halverwege de veertig en bij De Cocksdorp/Eierland gemid deld begin veertig. De afdeling Texel van de NBvP werd op 10 december 1937 opgericht, zeven jaar na de landelijke oprichting. De afdeling De Cocksdorp/Eierland ontstond in 1960 (op maandag 18 januari 1960 werd in toenmalig hotel De Hoop de eerste jaarvergadering gehouden) nadat taxi Barends was gestopt. Schuyl: 'Voor de vrouwen uit Eier land en De Cocksdorp werd het toen moeilijker om naar bijeenkom sten te gaan, waardoor er een eigen afdeling werd opgericht.' De NBvP (de naam Vrouwen van Nu werd in 2002 aan toegevoegd) heeft lan delijk in totaal 606 afdelingen met 55.000 leden. Het 75-jarige bestaan werd afge lopen jaar op diverse manieren gevierd. Op maandag 13 juni deed een landelijke estafettefietstocht van de bond het eiland aan en op 14 oktober was er een landelijk feest in Papendal bij Arnhem. Daar gingen ook enkele leden van het eiland naar toe. Provinciaal NBvP-bestuur- ster Ina Bruin (een oud-Texelse), die zaterdag een toespraak hield in De Bijenkorf, zei het heel origineel te vinden dat de Texelse afdelingen ook zelf het landelijke jubileum vier den. De mandolinemuziek was van mandoline-orkest Oost-Wieringen en het toneelspel van de groep '2 gether'. Ierse klanken van de whistle, de bodhran of de uilleann pipes klinken eind november door de ruimten van de Muziek- en Dans school in Den Burg. Voor de derde keer houdt de MDT van vrijdag 18 tot en met zondag 20 november een Iers Festival. Er worden die dagen diverse work shops zang, dans en muziek gege ven. Voor muziek is volgens orga nisator Loes Bakker enige ervaring vereist, bij de workshops zang en dans kan iedereen meedoen. Bij de workshop dans leren de deel nemers de basispassen en -tech nieken voor de dansen reel, slipjig, single en light jig. Ook worden de basispassen voor een groepsdans (ceili) geleerd. Bij de workshop zang leren de deelnemers diverse Kel tische liederen. In de workshops muziek komen whistle (fluit), uille ann pipes (soort doedelzak), viool, gitaar en de bodhran aan bod. De lessen worden gegeven door een internationaal gezelschap docenten dat in binnen- en buitenland de nodige sporen heeft verdiend. De docenten kennen elkaar en spelen ook regelmatig met elkaar. Er kunnen in totaal tachtig mensen aan de workshops deelnemen. Van de overkant hebben zich inmid dels deelnemers aangemeld. Het Iers Festival begint vrijdagavond om 19.00 en gaat door tot onge veer 21.30 uur. Zaterdag worden er van 9.30 tot 16.30 workshops gehouden, met een onderbreking van 12.30 tot 14.00 uur. In die tijd kunnen de deelnemers in hotel Den Burg een warme Iers/Texelse lunch nuttigen. Om 16.30 uur begint het zogeheten instapuur, waarbij de deelnemers even kunnen proeven van één van de andere workshops, 's Avonds begint om 19.30 uur een open podium. De docenten geven een concert en er worden sessies gehouden. Bakker: 'Er zal waar schijnlijk minder worden gedanst dan bij de Vlaamse weekenden. Je merkt bij de Ierse weekenden dat er vaak meer vermoeidheid is.' Op zondag worden vanaf 9.30 uur de workshops weer hervat en om 14.30 uur begint een afsluitende presentatie waar elke groep laat zien wat ze tijdens de workshops heeft geleerd. Deelname aan het weekeind kost €110,-. Jongeren tot 21 jaar betalen €55,-. De kosten van de Iers/Texelse lunch zijn niet bij de prijs inbegrepen. Aanmelden is mogelijk bij de Muziek- en Dans school, tel 313493, of Loes Bakker, tel. 0223-628580. Deelnemers kun nen zich ook opgeven via de web site www.mdt-texel.nl of het email adres loesbakker@hetnet.nl.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 2