7 Ruiken en voelen waar je bent' Veel extra's en water in laatste Wampex Eenderde benodigde bedrag TVO binnen lio-vergistingsinstallatie ltxtLSE 5 COURANT TX21 vist parapluanker op [Be Schemerschim maakte deelnemers aan de Nacht van de Nacht zaterdagavond bewust van het donker. Er werd onder [beroep gedaan op voelen, ruiken en luisteren om de donkere omgeving van EcoMare te ervaren. ifok jew stil en loop door het gras langs de paden, anders knispe- de steentjes zo.' De Sche merschim, een donker geklede gestalte, vraagt het op fluisteren de toon aan de mensen om haar heen. Een stilte daalt neer en behoedzaam lopend door het gras schrijdt de groep de schim achterna, het donker in. ;t donker stond dit weekend in >et land volop in de belangstelling. se milieuorganisaties als Stich- ;ng Natuur en Milieu en provinciale Milieufederaties hadden voor het eerst de Nacht van de Nacht geor- nseerd om aandacht te vragen >rde toename van lichtvervuiling. iMare deed ook mee aan de icht van de Nacht, zij het op een Iets andere wijze. Het centrum voor radden en Noordzee combineerde Isen Schemerschimexcursie met de |lacht van de Nacht om mensen het rondere van het donker te laten ren tijdens een wandeling door te natuur. Lichtvervuiling speelde rol. Ns meer dan honderd mensen, pt merendeel van de overkant. deden mee. Verdeeld in vier groe pen beleefden zij in de gebieden rondom EcoMare hoe het scheme rig en donker werd. 'En we had den ook nog een groep van 21 mensen in Slufter lopen', vertelt Wiepke Toxopeüs, één van de gid sen. De Schemerschim (Maroesja Veken) liet haar groep niet zomaar de schemer en het donker ingaan. De deelnemers werden eerst alle maal voorzien van 'de kleuren en de geuren van de nacht'. De kleuren bestonden uit donkere strepen die de Schemerschim met een donker potlood op de wangen aanbracht en gids Leo van der Vaart spoot iedereen met een flacon een kruidig ruikend goedje op de handen. Met een lantaarn in de hand wees de Schemerschim daarna de weg door de bomen. Gesproken werd er niet veel. Het verzoek om niet over de paden te lopen ('anders maken we dieren wakker') bleek ook te werken. Voorzichtig stapte iedereen door het gras om zo min moge lijk lawaai te maken. De beleving van de donker wordende omgeving bleek daardoor groter dan aan het begin van de tocht. Om de beleving nog een stukje dieper te maken, vroeg de Schemerschim de groep een boom aan te raken of te omhel zen om zijn aanwezigheid te voe len. Sommigen toonden een aarze ling, maar uiteindelijk raakte vrijwel iedereen een boom aan. De schim vroeg ook nog eens goed te ruiken. 'Als het donker is, moet je kunnen ruiken en voelen waar je bent.' De tocht leidde verder naar het duingebied. In een duinpan ging de groep in een kring staan. De schim vroeg iedereen denkbeeldig een sluier over het hoofd te trekken. Daarna kon iedereen een plek in de duinen opzoeken om het donker worden te ervaren. Het enige licht dat in de wijde omgeving te zien was, was van de lantaarn van de Schemerschim. Minutenlang keek iedereen vanaf het eigen plekje om zich heen, totdat een zacht geluid van de Schemerschim klonk. Rustig en kalm daalden de leden van de groep het duin af en verzamelden zich weer rond de schim. De denk beeldige sluier ging af en de groep trok verder richting het strand, het volledige donker tegemoet. De Gezondheidswijzer van Corbis Plus houdt in samenwerking met Bureau Jeugdzorg en de Jeugd gezondheidszorg in Den Burg de cursus 'Opvoeden: zó'. Deze is bestemd voor ouders van kin deren van drie tot twaalf jaar. De cursus bestaat uit zes bij eenkomsten van twee uur. De eerste bijeenkomst is op vrijdag 11 november, aanvang 9,30 uur in het wijkgebouw, Schoonoord singel 44. De cursus wordt gegeven door ver pleegkundigen van de Jeugdge zondheidszorg en de GGD. Aan bod komen onderwerpen zoals: opvoe den van lastig naar leuk, positief omgaan met je kind, zelfbeeld/zelf vertrouwen, regels en grenzen, prij zen en aandacht geven, verbieden en negeren, straffen en het bevor deren van gewenst gedrag. Deze thema's worden besproken aan de hand van videobeelden van alle daagse opvoedingssituaties. Ook is er veel ruimte voor het uitwisselen van ervaringen. Deelname kost €15 per persoon en €21 per (echt)paar. Aanmelden bij de Gezondheids- wijzer van Corbis Plus, telefoon nummer 0223-650135 of per e-mail gezondheidswijzer@corbisplus.nl. Voor meer informatie over de cur sus óf over het servicepakket: www. corbisplus.nl, klik op Service en Diensten. te gaan ervan uit dat er vijf tot ien procent minder uitkomt dan in gaat. Maar wat er uitkomt is sn massa van 20.000 ton mest. _,jg let andere woorden: die 12.500 t bn dierlijke mest wordt omgezet in j Bn 20.000 tot 22.000 ton organi- 4 die mest, die de boeren over het nd kunnen uitrijden. Als de mest J] de vergister is omgezet, zijn alle tektekiemen eruit en de stikstof is 8er geschikt voor opname door - 5 planten. En het stinkt minder, ij. i; worden dus eigenlijk een soort ssenschakel tussen de mestpro- flcenten en de boeren die het ver het land rijden. De vergisting ïlf vindt plaats in een schuur waar ïiderdruk heerst. Er is geen emis- fivan geur, anders zouden we ook in de stank zitten.' Smit ver- racht dat er op termijn iets minder test van de overkant zal worden ingevoerd. Leopold is echter niet I VERVOLG VAN PAGINA 1 gerustgesteld en vraagt het col lege naar concrete getallen over de emissie van schadelijke stoffen, ook met het oog op de nabijheid van natuurreservaat Waagejot en Oosterend. Rendement? Tien voor Texel voert daarnaast aan dat de bouw van vijf silo's en een schuur van 30 x 60 meter strijdig is met het streven naar landschapsbe houd. Leopold vindt daarnaast dat b en w wel erg makkelijk voorbijgaan aan de Vogel- en Habitatrichtlijn, waarbij hij met name concludeert dat het opofferen van graslanden rond Oosterend aan maïs een nega tief effect op de weidevogelstand zal hebben. Cadée heeft grote twij fels over het rendement van de installatie. 'Kan het energetisch uit of alleen door de subsidies? En hoe reken je? Moeten wij het goedvin den dat hier een restproduct van de bio-industrie wordt verwerkt? Leo pold wijst erop dat de milieuwinst het grootst is als de installatie in de buurt staat waar de kippenmest wordt geproduceerd. 'Want daar door blijven de transportafstanden het kortst.' Smit heeft begrip voor de bezwaar makers, maar verwacht tijdens de zitting die over de centrale zal wor den gehouden het grootste deel van de zorgen weg te kunnen nemen. 'Ik vind het wel jammer dat ik van al die bezwaarmakers er zelfs niet eentje op mijn erf heb gehad om onze kant van het verhaal te horen.' Die mogelijkheid is er op woens dagavond, wanneer de gebroeders Smit tekst en uitleg geven over hun plannen tijdens de avond van Duurzaam Texel over biomassaver- gisting. De avond in Hotel Den Burg begint om 20.00 uur. Lichte stijging waterschapslasten Om te kunnen voldoen aan de steeds strengere eisen op het gebied van waterkwaliteit en waterkeringen, ziet het College van Hoofdingelan den van het Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier zich genoodzaakt de waterschapsbelas ting volgend jaar met gemiddeld vijf procent te verhogen. De beslissing hierover valt in de ver gadering van 23 november. Andere oorzaken voor de hogere belasting vormen de gestegen energieprij zen en de onderhoudskosten aan wegen, waterkeringen en gemalen. De totale begroting van het hoog heemraadschap bedraagt rond 200 miljoen euro, waarvan ongeveer 166 miljoen euro wordt gedekt met de opbrengst van de waterschaps belastingen (circa 5 procent meer VERVOLG VAN PAGINA 1 Promotiegeld 'tes Dros. die beroepshalve thuis n de informatica, bood aan zelf te nieuwe interactieve enquête te C'Jden. Wuis reageerde instem- snd. 'Daar praten we over.' jft gemeentebestuur verwacht dat logiesverstrekkers een actieve zullen spelen bij de voorbe ding van het nieuwe bestem- Jigsplan voor het buitengebied. "Macht wordt aan inspraak zoals i de discussie over de toekomst vrijkomende agrarische gebou- Naast andere belangenorgam- zal ook de TVL deskundigen ten leveren voor de werkgroep, •bestuurder S.Lups heeft zich verklaard. 1 Leny Kikkert-Bakker van Kanjerprojecten Uwnent was toen dat het ophou- d van de projecten teveel kosten tel zich zou meebrengen. «Standaart: 'Dan moet het maar Mpaar centen kosten. Maar nu zit- in een andere situatie Toen 'den b en w nog niet toegeven dat teen miljoen te tekort was, nu wel. ®je een kerntakendiscussie gaat ai, dan moet je daar een jaar uittrekken en dan komt er nog «S uit. Er moet nu op korte ter- >Wat Qebeuren. Wat betreft de ^^J^Gmoet het college alles op alles om zoveel mogelijk subsidie groepsvakantiehuis De Bult komt regelmatig met ideeën waar het toerisme baat bij heeft. Van bus maatschappij Connexxion kreeg ze gedaan dat de dagkaart voortaan niet alleen 's zomers, maar het hele jaar geldt. Ze hoopt - met steun van TVL - ook nog te bereiken dat het tarief van deze kaart (€4,50 voor zowel "volwassenen als kinderen) wordt verlaagd naar €2,50 voor vol wassenen en €1,- voor kinderen, omdat de huidige prijs vooral voor mensen die in gezinsverband van de bus gebruik maken om Texel te verkennen veel te hoog wordt gevonden. Kikkert is ook doende om de sport Nordic Walking (lopen met een soort wandelstokken, 'poles') als toeristische activiteit op Texel van de grond te krijgen. Elders is geble ken dat hierdoor een nieuwe stroom gasten op gang komt. De sport kan op verschillende niveaus worden beoefend en er kan leiding aan worden gegeven vanuit bestaan de organisaties, recreatieteams of toeristische bedrijven zoals bunga lowparken. Die moeten dan zorgen voor mensen die tijdens een cursus de vereiste bekwaamheid opdoen. Op Terschelling en Ameland zijn voor Nordic Walking al speciale rou tes uitgezet. Texel biedt minstens dezelfde mogelijkheden. Vooral als deze uit Finland overgewaaide loopsport in speciale verblijfsarran- gementen wordt ondergebracht kan dat een flinke impuls voor de spor tieve verblijfsrecreatie betekenen in de vorm van veel extra overnach tingen. De 25ste editie van de Wam pex, die vrijdag om 19.00 uur van start gaat, belooft weer het nodige spektakel. Speciaal voor deze jubileumeditie haalt organi sator KWAPSMA alles uit de kast en bevat de Texelse survivaltocht veel extraatjes en genoeg water. Woordvoerder Kees Jaap Harting bevestigt bovendien de geruchten die op Texel de ronde doen: 'Deze Wampex wordt de laatste. En vol gend jaar organiseren we de één na laatste, want we hebben heel veel leuke dingen die we dit jaar niet kwijt kunnen.' Dit jaar meldden zich maar liefst 37 teams aan voor de Weekend Amfi bische Expeditie, terwijl de limiet ligt op 35 teams. 'Team 36 mag van ons niet meedoen. Die moeten posten, daarvoor hebben we ze hard nodig. En voor één keer maken we een uit zondering en mag er een extra team meedoen.' KWAPSMA is vastbeslo ten om van deze jubileumeditie een onvergetelijke Wampex te maken. Verrassingen De deelnemers wacht dan ook een flink aantal verrassingen en er moet beslist de nodige pienterheid, boe- renslimheid, teamgeest en spirit aan te passen komen om de 24 uur durende overlevingstocht tot een goed einde te brengen. Vol gens Harting is de kans aanwezig dat de tocht van Texel afgaat. Hoe zwaar de Wampex dit jaar wordt, hangt in sterke mate af van het weer. 'Helaas dreigt er mooi weer, waardoor de moeilijkheidsgraad zal afnemen, maar ook daar hebben we rekening mee gehouden.' Het aantal 'veteranen' onder de deelnemers is weer groot, hoewel zich ook een flink aantal jongere groepen heeft aangemeld. Het aantal vrouwelijke deelnemers is vergelijkbaar met andere jaren. Om filevorming, afkij ken en afluisteren te voorkomen, wordt wederom gewerkt met een blokkensysteem, waarin de deelne mers hun eigen route volgen en zo nodig een noodbrief kunnen openen om naar het eindpunt van het blok te kunnen komen. Door de hele Wampex heen loopt de Rode Draad, een opdracht met foto's van nog geheim gehouden objecten over het gehele eiland, waarvan het adres wordt gevraagd. IJzerdraad De deelnemers verzamelen zich vnj- dag in de kantine van Texel'94 om 18.00 uur, in het bezit van twee scheppen, drie meter dun ijzerdraad en een schaar. In tegenstelling tot vorig jaar is het bezit van mobiele telefoons verboden. Vong jaar ontstond er discussie, doordat het gebruik weliswaar ver boden was, maar het bezit niet. Nu heeft KWAPSMA bepaald dat mobieltjes thuis moeten blijven. DINSDAG 1 NOVEMBER 2005 Kinderen en ouders hebben zater dagmiddag officieel een nieuw speelhuisje aan de Buytengors in Den Burg in gebruik genomen. De kinderen knipten gezamenlijk een lint door dat om het huisje was gespannen. Het nieuwe huisje staat al een tijdje in de speeltuin aan de Buytengors, maar het was officieel nog niet in gebruik genomen. De ouders deden dat in bijzijn van Carla Schrama die een jaar geleden als jongerenwerk ster de komst van het speelhuisje in werking zette. Dat gebeurde tij dens een mini-dorpenronde die in december 2004 in het toen net verbouwde jongerencentrum Time Out werd gehouden. Schrama had die dorpenronde belegd om ook kinderen uit Den Burg, ondanks het ontbreken van een dorpscommis sie, de kans te geven rechtstreeks aan burgemeester en wethouders een verzoek te doen. Kinderen uit de andere dorpen konden dat ook toen het college het jaarlijkse rondje langs de dorpscommissies maakte. Kinderen uit de Mars vroegen tij dens de mini-dorpenronde aan wet houder Annie Hin (welzijn) of een al bijna twintig jaar oud huisje dat pal naast een paar seniorenwoningen stond, kon worden vervangen Hin zegde hen toe dat dat mogelijk was. Het nieuwe huisje staat niet meer naast de seniorenwoningen, maar is midden op het grasveld geplaatst. Omvormers zonnepanelen Eigenaren van zonnepane len krijgen binnenkort een brief van energiebedrijf NUON. Men wordt verzocht aan te geven of de omvormer(s) van de panelen moeten worden vervangen. Uit onderzoek blijkt dat dit onderdeel voor storingen zorgt. Het is inmiddels meer dan drie jaar geleden men een Photo Voltaïsche (PV) installatie kon aanschaffen. Totaal zijn er ongeveer 190 instal laties op het eiland geplaatst. Door dit succes is Texel in Nederland de gemeente met de meeste zonnepa nelen. De gemeente heeft samen met het Energie Centrum Neder land een onderzoek uitgevoerd naar de kwaliteit van de installaties. Er zijn 40 installaties doorgemeten. In 30 procent van de gevallen is een tekortkoming geconstateerd. Als oorzaak wordt aangemerkt de hoge temperatuur- schommelingen die in de zomer optreden. Om de storingen op te heffen, heeft het NUON besloten in het geval er één of meerdere omvormers defect zijn deze te vervangen door een ander type omvormer. Er wordt nu niet één omvormer per paneel toege past maar één omvormer voor zes panelen. De gemeente adviseert de eigenaren om hun zonnepanelen te controle ren door ze op een opbrengstmeter aan te sluiten, die te koop zijn in de grote doe-het-zelf zaken. Eigenaren kunnen ook gebruik maken van één van de vijf opbrengstmeters die de gemeente Texel heeft aangeschaft. Voordat men naar het gemeentehuis komt is het verstandig om bij de balie Grondgebied te informeren of deze beschikbaar is. De TX21 Pieter van Aris van de familie Van der Vis uit Oosterend bracht vrijdagmiddag een paraplu anker aan land. Dit type ankers was in gebruik bij de lichtschepen voor de Nederlandse kust. Het twee ton zware gevaarte werd zonder schade aan de netten opgehaald benoor den het Diepe Gat en door de bemanning overgedragen aan het Maritiem en Juttersmuseum. Deze week maakt de Pieter van Aris zijn laatste vaart als viskotter, daarna wordt het schip gesaneerd. Opvoedcursus Corbis Plus Protocol voor dwangsommen Het is bijna aan de orde van de dag: de gemeente legt iemand een dwangsom op om hem of haar te bewegen een illegale verbouwing of andere illegale activiteit binnen een bepaalde termijn ongedaan te maken. Welke dwangsommen horen bij welke overtredingen? En hoeveel tijd krijgt iemand om de fout te herstellen zodat hij de dwangsom die tot een bepaald maximum kan oplopen, niet hoeft te betalen? Op deze vragen wordt antwoord gegeven in een protocol dat b en w zojuist hebben vastgesteld. De bedoeling is dat iedereen weet waar hij aan toe is en niet bang hoeft te zijn voor willekeur. De locale over heid legt zichzelf daarbij ook een consequente en billijke handelswij ze op. Aan dat laatste mankeerde het wel eens, althans in de ogen van de bestuursrechter die oordeelde dat overtreders in sommige geval len te weinig tijd kregen om een overtreding ongedaan te maken. De termijnen in het protocol zijn daar om wat opgerekt. Het overzicht van overredingen, dwangsombedragen en termijnen vormt een omvang rijke tabel die geraadpleegd kan worden via het digitale loket van de gemeentelijke website www.texel. nl. Wie geen internet heeft kan het overzicht inzien bij de balie Grond gebied in het raadhuis. dan in 2005). De begroting is in te zien bij de kantoren in Purmerend, Hoorn, Heerhugowaard en Edam en in de bibliotheken van Alkmaar, Den Helder, Hoorn, Purmerend en Zaanstad. De begroting is ook te vinden via website www.hhnk.nl of (tegen betaling van €30,-) op te vragen via tel. 0299-663000. Belanghebben den kunnen tijdens de inzageter mijn schriftelijk bezwaar indienen bij het College van Dijkgraaf en Hoog heemraden van Hoogheemraad schap Hollands Noorderkwartier, Postbus 850, 1440 AW Purmerend. Daarnaast kunnen belanghebben den tijdens de vergadering van het College van Hoofdingelanden op 23 november inspreken. Het Texels Verbond van Onder nemers heeft er vertrouwen in dat de benodigde €107.000,- voor Texelpromotie in de resteren de maanden van dit jaar bij de leden kan worden binnengehaald. Inmiddels is eenderde van het benodigde budget toegezegd. 'Ik leg er geen eed op af, maar ik hoop van ganser harte dat we het gaan halen', aldus voorzitter Ries Swanink. Zijn organisatie heeft zich, net als de gemeente, TVL en TESO, verplicht de komende vijf jaar ruim een ton bij te dragen aan de promotie van Texel door deVW. TVO kreeg van de ledenvergadering de goedkeuring om de VW-bijdrage te koppelen aan de contributie. Daar door moeten nu alle leden opnieuw hun handtekening zetten onder het lidmaatschap. Tevens startte TVO wervingsacties onder Texelse ondernemers, die nog geen lid zijn. 'Hoe meer bedrijven er betalen, hoe lager de bijdrage wordt', aldus Swanink. De nadruk in de cam pagne ligt op het solidanteitsbegin- sel. Wekelijks wordt een advertentie geplaatst met de namen van bedrij ven die hebben betaald. Afgelopen vrijdag waren dat er bijna 130. leder bedrijf betaalt €200,- en €35.- per werknemer. Opvallend is de deel name van veel kleine ondernemers. Waar de grote bedrijven nog moe ten vergaderen over een bijdrage, hebben de kleine zelfstandigen hun handtekening al gezet. Eenvoudig is de inzameling volgens Swanink niet. 'We werken met een budget. Er moet €150.000,- worden binnenge haald. waarvan er €107.000,- naar de promotie gaat en de rest nodig is voor de eigen organisatie. We moeten dus meer inzamelen dan in het verleden. Bovendien is een van onze grootste deelnemers, de RST, overgegaan naar TVL omdat dit in feite een logiesverstrekker is. Ook dat scheelt een behoorlijk bedrag. De toch al zware klus wordt volgens Swanink bemoeilijkt door de kri tiek die zusterorganisatie TVL, de Texelse Vereniging van Logiesver strekkers. recent in deze krant uitte op het beleid van de VW 'Ik ben een groot voorstander van opbou wende kritiek, maar het moment was ongelukkig. Veel ondernemers hebben hierdoor een afwachtende houding ingeno men, waardoor het ons de grootst mogelijke moeite zal kosten om het voor elkaar te krijgen. Ik zeg niet dat de vuile was binnengehouden moet worden, maar het bespreken van kritiekpunten kan op verschillende andere manieren. TVL heeft maan- delijk overleg met de VW en heeft bovendien een afvaardiging in het stichtingsbestuur. Dan hoef je niet zo naar buiten te treden Ondanks de kritiek is de verhouding tussen beide organisaties niet verstoord. Het ziet er zelfs naar uit dat TVL de helpende hand biedt als TVO de benodigde gelden niet bij elkaar krijgt. 'Mogelijk doet TVL dan een extra bij drage. Die toezegging werd gedaan tijdens de jaarvergadering van TVL.' Daar werd niet onwelwillend gere ageerd op de suggestie om de logiesverstrekkers een hogere bij drage te laten betalen. TESO betaalt de helft van het bedrag dat TVO en TVL samen opbren gen Mocht het onverhoopt met luk ken het bedrag op tafel te krijgen, betekent dat volgens Swanink niet dat de unieke Texelse promotie constructie in gevaar komt. 'In het ergste geval wordt er minder pro motie gemaakt, maar de constructie houden we overeind.'

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5