ikin&'Uf (TWTE^TENNEOT TEXELSE J COURANT Beheerders Eierlands Huis op en top horecamensen Vegetatiedak hulpverieningspost te duur (j eslaagd inla Korver en Jan Veldman, de beheerders van het Eierlandsche Huis. 'Verenigingsavondje mag uitlopen. TEXELS TELEFOONNUMMERS: Wat ik zeggen wou... X 5PERK WITH niSTERTEUTEN- -HEUT the LDCKV GUY. YOU RREUINNIHC R BIG PRIZE SENT VOOR SOplE HUMBERT BRNk NUMBER RND THE' CODE TROM VOOR PlN-PRÓ. WEN THRTI5F/ MY ,V0l> ZfiLl 5pE YOOR CREDITORS R HEWj VIEUW.VOO LL)CKV GDY Qmioon &OB Q li- ii- VRIJDAG 11 NOVEMBER 2005 het gips, waarvan men niet precies weet wat er loos is. Maar mijn voet is bont en blauw en ik kan er nog steeds geen stap op zetten. Al ver voordat het op het vliegveld ging spoken, was ik in het restaurant werkzaam onder diverse eigenaren (in totaal al ruim 7 jaar). Ik vond het hard werken, maar leuk, en het gaf mij altijd veel voldoening. Maar sinds enige tijd gunnen de diverse ondernemers elkaar daar het licht in de ogen niet meer en dat gevecht voert men nu dus ook over de rug van de diverse werknemers uit. Mede daardoor heeft mijn werkgever ook al naar het schijnt geruime tijd een cashflow-probleem Tenminste, het loon en de overuren komen ook steeds maar niet binnen. En daar wil ik best begrip voor hebben alleen hebben de hypotheekverlener, de apotheek en de supermarkt daar helaas weer geen boodschap aan, als u begrijpt wat ik bedoel. De zaak staat dus al geruime tijd op knappen. Toch kreeg ik per 1 november een nieuw contract, wat een positief signaal was, want zolang de zaak open blijft, is er uit zicht voor mijn oud-collega's en mij op uitbetaling van het achterstallige loon en de overuren (van mij alleen al ruim 600 uur). Die hoop was van korte duur heb ik begrepen. Mijn werkgever gooit nu waarschijnlijk de handdoek in de ring. Dat slaat dus alweer een oog bij mij dicht. Bij deze wil ik graag Grand Hotel Opduin (en het personeel) nog bedanken voor hun hulp en begrip, toen ik daar veilig probeerde bij te komen maar toch met spoed naar het Gemini Ziekenhuis moest. Zo ook natuurlijk mijn huisarts, de ambulancedienst, het personeel van de TESO voor de extra boot (ik ben dus niet gevlogen) en de medici van het Gemini-ziekenhuis voor al hun warme inspanningen. De politie heeft gezegd dat ik eerst een verklaring heb afgelegd dat de heer Rienks mij had aangevallen en dat ik die verklaring later weer heb ingetrokken. Dat is in één woord onzin. Het zou iedereen geweest kunnen zijn. Ik kan mij nu niks meer herinneren. Dat maakt het voor mij nog weer wat moeilijker op Texel, omdat Rienks nu denkt dat ik hem in de gevangenis heb gebracht. Wel of geen aangifte maakt volgens mij weinig meer uit. Op dit moment kan ik mij toch mets meer herinne ren. De politie denkt nu dat ik mis schien wel gevallen kan zijn. 'Knap recherchewerk' noem ik dat. De diverse media maakten melding van een 'eenvoudige mishandeling'. De Texelse Courant was er verbaasd over dat deze situatie de landelijke pers haalde, een dergelijke afstraf fing is tegenwoordig blijkbaar niet zo bijzonder meer (over normver vaging gesproken). Ik vraag mij dan ook af wat dan een zware mis handeling inhoudt; ofwel: hoe men deze graadmeter/normen hanteert. Voor mijn gevoel ben ik op het nip pertje aan de dood ontsnapt en in ieder geval wil ik er wel aan toevoe gen dat deze mishandeling uiterst effectief is geweest. In een paar seconden werd ik met een paar klappen fysiek, maar ook psychisch zwaar toegetakeld. Daar ben ik nog lang niet klaar mee. Ook ben ik eerdaags dus werkloos. Daar denk je echt met aan als je 's ochtends opstaat en fris de dag begint. Dus mocht u over enkele weken (hope lijk) in een horecagelegenheid wor den geholpen door een 'onhandige' ober, dan hoop ik dat u wat begrip heeft, omdat ik ook alleen maar de hypotheek en de boodschappen bij elkaar probeer te verdienen. Al mijn oud-collega's en het overige personeel van het vliegveld wil ik ook bedanken voor de fijne tijd die ik daar heb gehad. Pas goed op jezelf zou ik zeggen. Een crash zit in een klein hoekje, dat kan ik jullie nu uit eigen ervaring zeggen Erwin, (erwintexel@hotmail.com) Vliegveld Nakaarten aan de bar toegejuicht ze niet, totdat ze een tijdje geleden in strandpaviljoen paal 28 werden getipt dat de Vereniging Gemeen schap Eierland nieuwe beheerders zocht voor het Eierlandsche Huis. Vrijwel op hetzelfde moment stapte Nico de Graaf, bestuurslid van de VGE, het paviljoen binnen en kwam de zaak in een stroomversnelling. 'De combinatie van dorpshuis, die een spilfunctie vervult in De Cock- sdorp en omstreken, en horeca spreekt ons erg aan. Er gebeurt hier van alles. Biljarten, klaverjassen, de bejaardensoos, er wordt getennist en noem maar op. Elke dag wat anders. We gaan elke dag om 12.00 uur open en van mij mogen de men sen na afloop van hun verenigings avondje lekker nakaarten aan de it Linda Korver en Jan Veld- tan, de nieuwe beheerders van Eierlandsche Huis, heeft De locksdorp en omstreken een echte horecamensen in huis phaald. Ze nodigen iedereen die et dorpshuis een warm hart toe- iraagt uit kennis te maken op de Keptie, die komende maandag in 20.00 tot 22.00 uur wordt ihouden. 11 horecaervaring heeft het twee geen gebrek. Samen werken ze dertig jaar in deze branche, zij iter de bar, in de bediening en in keuken van een strandpaviljoen hij'onder meer als barkeeper en fedrijfslcidcr van De Metro. Plannen n voor zichzelf te beginnen hadden bar. We houden van gezelligheid en doen er alles voor om het Eierland sche Huis een bruisend middelpunt van de omgeving te laten zijn. Het mag uitlopen tot drie uur.' Ze willen wat doen aan de inrichting van de bar en ze denken er aan om over enige tijd de bescheiden keuken uit te breiden met een daghap. De zomerse bingoavondjes keren terug en liefst ook de jeugdsoos. Veld man. 'Ik heb vroeger in De Cocks- dorp gewoond en ging ook naar de jeugdsoos. Daar keek ik elke week naar uit.' Ook bestaat er de moge lijkheid om een zaal te huren. Na de feestelijke opening komende maandag (met een gratis drankje en een hapje), beleven ze op zater dag 19 november de vuurdoop, "s Morgens is er een jeugdvoetbal wedstrijd, 's middags de intocht van Sinterklaas en 's avonds is er een toneelavond. Ik denk dat we na dat weekend hier alles wel weten te vinden.' Cartoon sn montagefoto van de toekomsti- 5 hulpverieningspost en de ligging ^opzichte van de omgeving. Van- ■tePontweg gezien loopt het dak "SRaam op, van 2,40 meter hoog- =aan de voorzijde, tot 8 meter aan 6achterzijde. Het beeldbepalende azou aanvankelijk een vegetatie- 91 worden, maar gezien de extra yen (€20.000,-) wordt hier voor van afgezien en komt er een metaaldak op, dat door de wel standscommissie is goedgekeurd. Alleen als bij de aanbesteding de kosten meevallen, komt er alsnog een vegetatiedak. Andere punten waarop in het ontwerp is beknib beld zijn onder meer het weglaten van een intern gangenstelsel, waar door de verschillende diensten met elkaar in verbinding stonden. Als de hulpverleners nu bij elkaar willen binnenlopen, dan moeten ze bui tenom. Het gebouw wordt volgens architect Maarten Overtoom opge trokken in eenvoudige en heldere kleurstellingen, aan de achterzijde (huisartsen en welzijnsdiensten) uit baksteen en de kazerne aan de voorkant (de kazerne) metaalkleu- rig. Het politiebureau komt aan de noordkant. Aan iedereen die geïnteresseerd is. Mijn naam is Erwin; assistentbe drijfsleider, kelner, toiletjuffrouw en manusje van alles; voorheen werk zaam in het vliegveldrestaurant op Texel-Airport. Ik lig nu op het vas teland bij te komen van een afstraf fing waarvan ik de aanleiding en/of reden helaas nog steeds niet weet. Donderdag (3 november, red.) werd ik op mijn werk in elkaar geslagen en sindsdien is helder denken even erg moeilijk voor mij. Sommige mensen die mij vlak na de klappen spraken, dachten zelfs dat ik gedronken had. Nu houd ik best van een potje bier en ik kan u daarom nu ook heel dui delijk uitleggen dat er grote verschil len zijn tussen aangeschoten zijn en knock-out gaan. Allereerst blijft er een vreselijk stekende koppijn ach ter en kan ik nog steeds niet mijn gedachten en de dagen en uren op de juiste plek passen. Kortom, ik ben nog vreselijk in de war. Zware hersenschudding dus. Verder heb ik zeven hechtingen in mijn linkeroog en -wenkbrauw, een gebroken botje in mijn hand/pols en een enkel in gerechten. Dit niveau geldt overi gens ook voor de prijzen'. Vol lof is de gids over de Texelse kazen die het diner in Bij Jef besluiten en de Texelse producten en vleesspecia liteiten van Het Kompas. De bedie ning, voor zover vermeld, komt er over het algemeen goed af. Ook de sfeerbeschrijving maakt duidelijk dat Texel over in ieder geval vier toprestaurants beschikt. Bevoorrading Lidl probleem De bevoorrading van de Lidl-super- markt geeft problemen. Bij het los sen staat de vrachtwagencombina tie deels op de weg, waardoor een onveilige situatie ontstaat. Precies op die plek zit een bocht, worden de rijbanen gescheiden, is een bus halte en is de opstapplek van de Jan Plezier. Auto's die uit de rich ting van het strand komen en niet kunnen passeren, beianden op de verkeerde weghelft. Het probleem kwam ter sprake tijdens het bezoek van b en w aan De Koog afgelopen maandag. Afgesproken is dat de gemeente hierover met de exploi tant van de supermarkt contact zal opnemen. ten in de hand willen houden. 'Tij dens de aanpassingen stuitte men bij woonhuisaansluitingen op een groot aantal kostentellers dat niet door de PTT was geplaatst.' Burgemeester Schipper hoopte dat het moderne systeem de ergernis over het slecht werkende telefoon net zou doen vergeten. 'Binnen een kort tijdsbestek', verklaarde hij, 'zijn twee verbeteringen op het gebied van bereikbaarheid van Texel gere aliseerd: een dubbeldeksboot en een nieuw telecommunicatienet.' De burgemeester toonde zich ook verheugd over de invoering van één netnummer voor het hele eiland. Ook was hij tevreden 'over de wijze waarop de Texelse telefoonnum mers tegenwoordig in de PTT-gids staan vermeld. „En dan niet zozeer omdat we nu ook eens, zij het tijdelijk, zestig bladzijden van het telefoonboek bezetten of dat we voor vol worden aangezien omdat we thuis ook een telefoonnummer van vijf cijfers hebben.' Het omschakelen naar één netnum mer was een langjarige wens van gemeentebestuur. VW en onderne mers. Met name omdat alle namen van personen en bedrijven daar door onder één noemer ('Texel') in de telefoongids terug te vinden zouden zijn. Voor mensen die niet op het eiland bekend zijn, leek het namelijk niet voor de hand te lig- eso Vier restaurants 'aa' in Lekker 2006 er Texelse restaurants staan ver- eld in Lekker 2006, 'de grootste staurantgids van Nederland'. Het de Heeren XVII in De Koog, a it Vierspan in Den Burg en Bij sf en Het Kompas in Den Hoorn, e gids geeft een kort overzicht en de mogelijkheden van ieder staurant en een korte sfeerbe- nnjving. Daarbij valt het op dat de recensenten de prijzen over het algemeen aan de hoge kant vinden. Alleen bij Het Vierspan staat expli ciet vermeld dat 'prijs en kwaliteit in evenwicht' zijn. De gerechten van Het Kompas noemt de gids 'redelijk geprijsd'. De wijnkaart van Bij Jef is 'stevig geprijsd', die van Het Kom pas 'uitgebreid, met fors geprijsde wijnen van beroemde huizen'. Over De Heeren XVII (het restaurant van grand hotel Opduin) vermeldt de gids: 'De keuken van Aart Wijker kookt op hoog niveau klassieke Sinds 1988 één netnummer voor het hele eiland In 1924 was er nog geen sprake van ee Texelse telefoonnummers werden vermeld i de Texelsche Courant In de nacht van 29 op 30 september 1988 maakte het eiland een sprong van dertig jaar vooruit. Vanaf dat moment waren vijfduizend Texelse telefoonabonnees, in Den Burg, De Koog en Eierland, aangesloten op een digitale telefooncentrale. De rest van het eiland volgde in december, uitgezonderd Oosterend, dat pas in juli 1989 op de nieuwe centrale werd aangesloten. 'Voor de thans digi taal geschakelde abonnees is geen sprake van een forse overgang', schrijft de Texelse Courant van 30 september 1988. 'Slechts een ander zoemtoontje verraadt dat er zojuist een gigantische stap voorwaarts is gezet.' Die stap voorwaarts had vooral te maken met de verouder de apparatuur waarmee tot die tijd werd gewerkt. Die dateerde nog uit het eind van de jaren vijftig, toen het telefoonverkeer op het eiland werd geautomatiseerd. 'Vandaar de kreet 30 jaar vooruit. Immers, Texel gaat nu beschikken over de modernste voorhanden zijnde apparatuur. In het district Alkmaar is Texel het tweede gebied dat digitaal wordt. In januari van dit jaar had de plaats Lijnden in het district Haar lem de wereldpri meur. Texel loopt nu dus voorop in de wereld.' Het overschakelen naar de nieuwe centrale had enor me consequenties voor de abonnees. Op 1 december 1988 werd een eenduidig netnum mer voor het hele eiland ingevoerd (02220). alsmede een vijfcijferig abonneenummer. 'Voor de huidige abonneenummers van Den Burg, De Waal en Oude- schild komt een 1 Voor de hui dige nummers van Den Hoorn komt 7 telefoongids. De een 19, Eierland i een advertentie in een 11De Koog een 17, De Cocks- dorp een 16 en Oosterend een 18.' De hele operatie kostte de PTT 15 miljoen gulden 'en daar er 6000 aansluitingen op het eiland zijn kun je stellen dat voor elke aansluiting ƒ25.000,- is geïnvesteerd', memo reerde districtsdirecteur Beijer bij de officiële ingebruikname in decem ber. Bedrijfsdirecteur 't Hoen ver telde dat de PTT al in 1970 met de digitalisering was begonnen. 'De computer rukt op en daarmee het electronisch overdragen van gege vens. Dat kan alleen als de PTT- centrales daarop zijn ingesteld. De mechanische oude apparatuur is aan slijtage onderhevig en wordt in vele gevallen geheel vervangen door digitale centrales. Dat ver eist een overgangssituatie zoals die ook op Texel is geweest: een parallelnet naast het bestaande en dan overschakeling op digitaal per gebied.' Met het nieuwe tele foonverkeer werd Texel het 'eerste digitale eiland ter wereld', aldus 't Hoen. Een eiland waar veel logies met ontbijt wordt verstrekt en waar logiesverstrekkers de telefoonkos- y-TL Archiefstuk gen dat de verschillende bedrijven onder verschillende dorpen in de gids vermeld stonden, wat vaak tot verwarring leidde. Nog in december 1981 liet het gemeentebestuur een brief van die strekking uitgaan naar de directeur van het telefoondis trict Haarlem. In de raadscommis sie voor algemene zaken van 16 december 1981 bleek echter dat de oplossing wel voor de hand liggend, maar bij lange na niet haalbaar was. 'Het invoeren van één netnummer voor heel Texel is een zo kostbare en ingrijpende zaak dat de PTT hiertoe niet zal overgaan', liet hij per brief aan de vergadering weten. •Invoering van één netnummer is mogelijk door herstructurering van de lokale netten. Met de oplos sing van de schakeltechnische en transmissietechnische problemen die hiermee gepaard gaan, zouden echter tientallen miljoenen guldens zijn gemoeid. Bovendien zou dan een aantal abonneenummers moeten worden gewijzigd.' Pas zeven jaar later, in 1988, was het dus inderdaad zover dat het hele eiland één netnummer kreeg. Het mag dan ook op zijn minst opvallend heten dat in de nieuwste telefoongids (editie 2005/2006) de oude situatie ongemerkt is terug gekeerd'en alle dorpen apart staan vermeld. Distnctsdirecteur Beijer van de PTT overhandigt burgemeester Schipper ter gelegenheid van de ingebruikname van de digitale telefooncentrale een fraaie barometer'. Ontwikkelingen in de landbouw ïbbie Veltkamp-Luider (29) uit «n Burg is in Maarssen geslaagd fer het diploma assistent-drogist. I is ook gediplomeerd schoon- adsspecialiste en sinds juli 2004 sikzaam bij drogisterij-parfumerie los in Den Burg. De te verwachten ontwikkelingen in de landbouw staan centraal in de lezingen die twee medewerkers van adviesbureau AVM uit Leeuwar den maandag verzorgen in hotel De Pelikaan nabij De Koog. De lezingen worden gehouden in het kader van het winterprogramma van de agra rische Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting. Specialist W. Brenner gaat in op de zaken die betrekking heb ben op de akkerbouw, zijn collega G. Schaaf behandelt de veehoude rij en schapenhouderij. De bijeen komst begint om 20.00 uur.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5